Voorschotten verleend tot 150.000 Sportnieuws Nieuws uit de rampgebieden Eric de Noorman en Bor IDian Gemeenteraad van Terneuzen Zosidag a.s. alle bioscopen gesloten Ual Je Srovtncic GEMEENTE TERNEUZEN Stille herdenking slachtoffers De spoorweg Rotterdam-Noord-Brabant BEURTDIENSTEN OP ROTTERDAM EN AMSTERDAM. TERNEUZEN. MIDDELBURG. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. AANGEKOMEN. 1 TON VAN VACANTIE- FONDS VOOR DE LAND BOUW. Z AAMSLAG. 99 Deel I: „HET SPOOR FïS| l Gisteravond kwam de raad van meentehaven dat het water nog Terneuzen in een spoedeisende ongeveer 60 cm onder de kruin openbare vergadering bijeen. Ivan de dijk stond. Hierdoor ver- Bij de aanvang der vergadering ontrust heeft hij zich toen onmid- werd door de raadsleden staande j dellijk en met spoed naar het bu- enkele ogenblikken stilte in achtreau begeven en de inspecteur genomen ter herdenking van de talloze slachtoffers van de ont zettende ramp die ons vaderland heeft getroffen. Onder doodse stilte gaf de voorzitter daarna een exposé van de gebeurtenissen, zoals deze zich in de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben voorgedaan. Burgemeester Teilegen sprak als volgt: Ik heb u voor deze avond bij eengeroepen omdat u, dunkt mij, evenzeer als ikzelf behoefte heb, nu ons vaderland door deze ramp van watersnood getroffen is, hier samen te komen, om onze diep gevoelde deelneming te betuigen met die landsdelen die zoveel zwaarder getroffen zijn dan onze gemeente en waar zovele landge noten het leven hebben verloren, alsook om in diepe ootmoed, on ze dank te uiten aan God dat Ter neuzen zo gespaard is gebleven. Burgemeester en wethouders hebben gemeend, hoezeer van al le kanten zowel van binnen als van buiten onze grenzen hulp wordt geboden, uw raad te moe ten voorstellen goed te vinden 'n crediet te verlenen tot een maxi mum van 50.000,om in de eerste nijpende nood van onze in. woners te kunnen voorzien, voor uitlopende dus op de effectuering van de reeds aangekondigde en nog aan te kondigen landelijke maatregelen. Dit is het ene punt van de agen da, maar alvorens dit in behan deling te brengen wil ik u een relaas geven van de gebeurtenis sen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, zoals die mij als burgemeester en als hoofd van de politie bekend zijn. Onjuiste voorlichting maakt dit helaas no. dig. Door de vanaf 12 uur dienst doende agent werd bij zijn ronde door de stad het hoge water op gemerkt en werd tevens gelet of de toenemende storm geen ge vaar meebracht voor het verkeer en de electriciteitsvoorziening, door afgewaaide pannen, boom takken, e.d. Omstreeks half twee werd door deze agent geconstateerd dat het water op het laagste gedeelte stond van de ponton van de pro vinciale stoombootdienst. Dit komt bij hoogtij meer voor. Op de Scheldekade ontmoette hij de sluismeester van de rijks waterstaat, met wie hij van ge dachten wisselde over het weer en volgens wie er voor Terneu zen geen gevaar dreigde. Deze agent vervolgde zijn ronde en constateerde daarop bij de ge- Het hoofdbestuur van de Ne derlandse bioscoopbond heeft be paald, dat met het oog op de a! gemene gedenkdag de bioscopen Zondag 8 Februari in het gehele land gesloten zullen zijn. Ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, -deelde in een uiteenzetting van de toestand mede, dat verwacht wordt, dat de spoorbaan Rotter damNoord-Brabant over een maand weer bruikbaar zal zijn. De wegverbinding zal reeds een week eerder in gebruik kunnen worden genomen. Op het ogenblik worden de ga ten in de Royale polder bij de Moerdijkbrug gedicht. Verwacht wordt, dat de waterkering van de provincie Noord-Brabant over ■enige weken hersteld is. Ook aan de andere zijde van de Moerdijk- brug zal dat het geval zijn. De doorbraak van het eiland van Dordrecht zal eveneens over een tweetal weken gedicht kun nen zijn. Dat betekent, dat over twee weken met het herstel van de spoorlijn kan worden begon nen, welke dan twee weken later weer bruikbaar kan zijn. Met de voorbereidingen wordt inmiddels een aanvang gemaakt. K.N.V.B. LEGT COMPETITIE VOOR WEEK EINDE STIL. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond, in bijzondere vergadering bijeen in verband met de nationale ramp, deelt mede, dat alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrij. den zijn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. telefonisch medegedeeld dat bij verder stijgen van het water dit stellig over de dijk zou komen. Dit was 2.10 uur. De inspecteur gaf opdracht de hoofdagent Van der Goes naar het bureau te roepen en bij de telefoon te blijven. Om 2.15 uur ben ik telefonisch gewaarschuwd, waarop ik mij onmiddellijk naar het bureau heb begeven. Inmiddels zijn door de beschikbare politie een inwoner uit de Zandstraat en een paar be ambten van de rijkswaterstaat van de Oostsluis, de bewoners van de Markt, van «Ie Haven straat, het Schoolplein en van de Zandstraat gewaarschuwd. Geheel afgescheiden hiervan heeft de inspecteur van politie zich omstreeks 1.50 uur op het lage gedeelte van de Scheldekade bevonden bij het kantoor van de provinciale stoombootdienst met de aannemer De Bruijn en in het kantoor de ambtenaar van de stoombootdienst en een burger. Ofschoon het water toen hoog was lag de ingang van het kan toor nog vele meters vrij. Men was het er over eens dat het een zeer hoog tij zou worden; over gevaar voor Terneuzen werd niet gerept. Deze beide, zich in het kantoor bevindende personen zijn later door het wassen van het water zo verrast, dat zij omstreeks 3 uur door de politie, middels een gat in het venster aan de achter zijde uit het kantoor verlost zijn moeten worden. De inspecteur ging na voor meld gesprek met aannemer De Bruijn naar huis doch werd spoe dig daarop telefonisch gewaar schuwd en kwam 2.25 uur op het bureau, waar ook ik weldra aan wezig was. Ikzelf heb, op weg naar het politiebureau,in de Havenstraat nog de stenen trap bestegen om te zien hoe hoog het water was. Boven gekomen zag ik het aan de rand staan; toen ik me om keerde om het trapje af te dalen zag ik het water in een geweldi ge stroom uit de hoek van de haven, de Havenstraat binnenko men. Ik kon toen niet meer langs de achterzijde het politiebureau binnen, doch moest dit via de Zandstraat bereiken. Daar zijn toen door de politie gealarmeerd de heer Will, gemeente-opzichter, de brigadier Van Troost, en de hoofdagent Smit, terwijl de bri gadier Verbiezen en agent Baert per ordonnans zijn gewaar schuwd. Ook werd de heer Keur, tech nisch ambtenaar van de rijkswa terstaat, gewaarschuwd, op het bureau te komen, die daar wel dra verscheen samen met aanne mer De Bruijn. De brandweer is gealarmeerd met de brandschellen, en door mij werd beslist dat er geen groot alarm zou worden gemaakt, maar dat het politie-personeel met het personeel van de brandweer de bewoners van de laag gelegen straten zouden waarschuwen. Dit besluit is genomen een paar mi nuten over half drie en onmid dellijk zijn Van der Goes per au to, en Vader per motor op weg gegaan om de bewoners te alar meren, na eerst bij de brandweer kazerne de brandweer hiervoor te hebben ingeschakeld. Op deze wijze zijn gewaar schuwd de bewoners van de Gre- nulaan, Dijkstraat, Nieuwediep- straat, Vlooswijkstraat, Donze Visserstraat, le. en 2e. Verbin dingstraat, Tholensstraat, De Kortestraat, Korte Kerkstraat, Van Bovenstraat, Jozinastraat en Klaassenstraat en Schoolweg. Daar het rioolgemaal in de Roeiersgang door het water bui ten werking was gesteld, heb ik last gegeven zoveel mogelijk brandweren uit de naburige ge meenten te hulp te roepen om ge zamenlijk te trachten het water weg te pompen. De reden dat door mij besloten werd geen groot alarm te geven, door middel van sirene of klokge lui, waren de navolgende. le was ik niet zeker dat met deze orkaan uit het Westen de be woners van de laag gelegen stra ten, door de sirene of door het klokgelui zouden worden gewekt. 2e was ik bevreesd dat bij vol ledige alarmering, indien daar door het grootste gedeelte van de bevolking gewekt zou worden, een paniek zou ontstaan. De men sen zouden hun huizen verlaten hebben en zouden bij de steeds toenemende kracht van het bin nenstromende water, grote kans hebben gelopen te verdrinken. 3e zou de toevloed van publiek het reddingswerk belemmeren. 4e was het zeer noodzakelijk het personeel van de verschillen de hulpdiensten voor zover zij nog niet waren opgeroepen, met rust te laten tot de aflossing. Na deze orders te hebben ge geven heb ik met de heren Keur en De Bruijn de verschillende be dreigde punten bezocht en over legd wat er hier te doen viel. Op dat ogenblik kon tegen het wa tergeweld niet worden opgetre den. Besloten werd alles in ge reedheid te brengen om in de vroege morgen een keerdam te leggen bij de Nieuwstraat (Post kantoor), de gemeentehaven met zakken te verhogen en ons te ver zekeren dat er voldoende werk volk zou zijn. De politie moest weldra haar centrale post naar het gemeente huis verplaatsen, daar het bureau onder water liep, vraar agent De Feijter nog tot half vier boven op de tafel telefonische verbindingen heeft trachten tot stand te bren gen met De Putter in de Oester putten en met de dijkgraaf Wol- fert in de Nieuw-Neuzenpolder, echter zonder resultaat. Daar er blijkens de binnenko mende berichten behoefte be stond aan roeiboten en aan een motorboot, hebben wij ons voor de bediening van roeiboten in verbinding gesteld met de boot- liedenwacht, die prachtig werk heeft verricht in de Nieuw-Neu zenpolder, en van de werf van Vermeulen een motorboot kre gen, die naar het ondergelopen land is overgebracht. Ik wil het met deze weergave van de allereerste uren in deze rampnacht laten, omdat, naar ik hoop, hieruit zal blijken dat door iedereen gedaan is wat gedaan kon worden, en dat ook niet beter gedaan had kunnen worden. Zij, die zich in deze zaak een oordeel willen vormen, zullen goed doen zich van te voren op de hoogte te stellen van de erva ringen die hier en elders bij vroe gere gelegenheden zijn opgedaan, en die zullen er ook ter dege van doordrongen moeten zijn met welke kracht en steeds toene mend geweld in zeer korte tijd deze ramp over Terneuzen is ge komen. Wanneer deze gegevens voor een beoordeling van het gebeur de te hunnen dienste staan dan zullen zij het met allen die de eerste bange uren hebben door gemaakt, eens zijn dat wij God mogen danken, dat hier in Ter neuzen geen dode behoeft te worden betreurd en dat ook de materiële schade in vergelijking met elders zal blijken zeer mee te vallen. Aan het slot van dit overzicht sprak de voorzitter de hoop uit, dat de raadsleden in deze verga dering, welke in zulk een bange tijd wordt gehouden, zich bij de ernst van dit ogenblik zouden aansluiten en zouden afzien van verdere discussies. Onmiddellijk daarop werd aan de orde gesteld het voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van voorschotten tot een maximum van 50.000 voor het doen van uitgaven ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De heer Van Riet (C. H.) uitte critiek op de gang van zaken in de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. Hij werd eerst om 4 uur 's nachts gewekt, doch toen stond het water reeds in de gang van zijn woning. In kan niet controleren, aldus spreker, of de gang van zaken zoals de voorzitter deze heeft uiteengezet, juist is en ik kan hiertegen dus geen argumenten aanvoeren. Het door de voorzit ter gegeven overzicht had spre ker nog niet geheel overtuigd. De heer H. Colsen (Vrij R.K.) meende dat dit een vergadering behoorde te zijn waarin woorden van dank moesten worden ge sproken aan de leiders van onze gemeente. Dat hier wanklanken waren geuit betreurde hij in ho ge mate. We mogen Zondag, al dus spreker, wel heel lang op on ze knieën liggen om God te dan ken. Hij zeide ook andere stre ken van Zeeland gezien te heb ben en dan mogen we hier niet klagen. Hij stelde dan ook voor er verder het zwijgen aan toe te doen. De heer Sv W. Henry (P.v.d.A.) merkte op, dat het hem niet mo gelijk was onder woorden te brengen de gevoelens van deernis en diep medeleven met de slacht offers van deze vreselijke ramp die ons vaderland en in het bij zonder onze provincie heeft ge troffen. Ik geloof, aldus spr„ dat het op deze avond zeker niet past critiek te uiten. Wanneer dit in het be lang is van onze gemeente kan dit later geschieden. Hij stelde het op prijs dat reeds zo vlug een voorstel tot hulpver lening werd ingediend en dankte de voorzitter voor zijn overzicht. De heer M. van Langevelde (A.R.) had aanvankelijk veel vragen, die door het overzicht van de voorzitter ten dele zijn beant woord. Voor het overige kan hier op later worden teruggekomen. Laten we dankbaar zijn, aldus spreker, dat in onze plaats, hoe wel er weliswaar materiële scha de is geleden, geen slachtoffers zijn te betreuren. Na deze korte discussie sloot de voorzitter de vergadering. De Westduitse grenspolitie be richt, dat de Oostduitse volkspoli- tie 4 meter hoge draadversperrin gen aanbrengt in het niemands land van de grenszone. LIJSTEN VAN SLACHTOFFERS. Op ons kantoor (Smidswal) ligt ter inzage de eerste lijst met namen van slachtoffers, die bij de overstromingsramp het leven hebben verloren. HET RADIO PROGRAMMA. Na de ramp, die ons land Zaterdagnacht heeft getroffen, is er deze week vhn een normale uitvoering van de radio-program ma's geen sprake geweest, aan gezien het grootste deel van de zendtijd is benut voor nieuws uitzendingen. In verband hiermee plaatsen wij deze week geen volledig over zicht der radio-programma's. Onze lezers zullen begrijpen, dat deze publicaties onder de huidige omstandigheden geen zin hebben. Red. „De Vrije Zeeuw". Het Nederlandse binnenvaart- bureau deelt mede, dat beurt- dien;, en van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren en Z.-Beveland v;eer normiaal worden gevaren. In verband met de noodtoe stand zijn extra schepen inge legd. ELECTRICITEITS VOORZIENING VAN ZEELAND De toestand op 4 Februari. De centrales te Vlissingen en Westdorpe hebben onafgebroken gewerkt, zonder moeilijkheden te hebben van het water of storm. De 50 K.V.-lijn RoosendaalGoes is bovendien intact en levert stroom uit Brabant naar Zeeland. De steden Middelburg en Ter neuzen zijn onafgebroken van stroom voorzien geweest. Goes is slechts voor één uur van elec- triciteit verstoken geweest we gens een dringende herstelling Vlissingen heeft tijdens de storm nacht gedeeltelijk zonder stroom gezeten, doch spoedig kon, op een zeer klein gedeelte na, de stroom voorziening weer worden her steld, zodat deze op 2 Februari weer normaal functionneerde. Op het platteland in Zeeuws- Vlaanderen valt gelukkig bijna uitsluitend goed nieuws te be richten. Een enkel transforma torstation is in verband met dijk doorbraken buiten gebruik geko men, doch dit is slechts van zeer ondergeschikte betekenis. De stroomvoorziening van geheel Zeeuws-Vlaanderen is weer nor maal. De P.Z.E.M. maakt met dank baarheid gewag van ontelbare aanbiedingen van hulp van bui ten. Allerlei instanties hebben zich ingespannen de stroomvoor ziening weer op gang te helpen brengen. VERNIETIGING CADAVERS De provinciale destructie in specteur in Hansweert heeft de gemeentebesturen verzocht erop toe te zien, dat geen cadavers worden begraven. De cadavers dienen te worden vervoerd naar Hansweert of de dichtstbijzijnde haven. De inzamelingsactie, Stand op 5 Febr. te 17 uur. Diverse overschrijvingen op de Rotterdamsche Bank 1268, Idem uit België 15, Personeel Waterleiding (1 dag loon) 365,63 Wijk 1117 (Julianastr. en omgeving 1614, Driewegen 1721,50 Noordstraat en omgev. 1771,50 Totaal 6775,63 Door de heer Heek, bouwer van de watertoren te Oostburg en de te Terneuzen te bouwen water toren, is 2000 van zijn honora rium toegezegd. Offervaardig Driewegen. Een prachtig staaltje van of fervaardigheid toonde de buurt Driewegen (gem. Terneuzen) De collecte voor het landelijk watersnoodcomité bracht daar niet minder dan 1721,50 op. Dat ook het kinderhart geroerd was door het nameloos leed, over zovelen onzer landgenoten ge bracht, bleek uit het feit, dat zij vader en moeder uit eigen bewe ging hadden gevraagd de inhoud van hun spaarpotjes te mogen schenken voor de kinderen uit de getroffen gebieden. Soms geven de kinderen de ouderen nog wel eens een voorbeeld Schenking Cokes. De directie van de cokesfa- briek te Sluiskil heeft 50 ton cokes geschonken voor de slacht offers van de overstroming in onze gemeente. Vandaag zal huis aan huis de uitdeling van de brandstof plaats vinden. Een mooi aanbod. Vijftig personeelsleden van de N.V. Terneuzensche Scheeps- bouwmij hebben spontaan aan geboden Zaterdagmiddag en Zondag zich beschikbaar te stel len voor werkzaamheden aan de ANTWERPSE MAGISTRAAT OP HET EILAND SCHOUWEN OMGEKOMEN? De bekende Antwerpse rechter Deripainsel, die zich verleden week Zaterdag naar zijn villa op het eiland Schouwen-Duiveland hadbegeven, is niet te Antwer pen teruggekeerd. stukgeslagen dijken. Zij zullen bij de aannemers- maatschappij Zanen Verstoep te werk worden gesteld. Goederen uit Amsterdam. Donderdagmorgen arriveerden te Terneuzen twee trucks met kleding en dekking uit Amster dam. Deze zending was georgani. seerd en verzorgd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te Amsterdam. Ontvanger Belastingen. Bij K. B. is aan de ontvanger van 's rijks belastingen M. Ver hoef ter inspectie der belastin gen te Middelburg op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Dijk van het afwateringskanaal bedreigd. Door het uit België overstro mende water kwam Donderdag middag de dijk van het afwate ringskanaal in de omgeving van Retranchement in gevaar. Het bestuur van het waterschap „Vrije van Sluis" heeft direct de nodige maatregelen getroffen, waarbij militairen hulp kwamen bieden. Op de bedreigde plaatsen werd de dijk met zakken zand versterkt. Het is van groot belang, dat deze dijk intact blijft, daar hij de enige verbinding is met het nog steeds bedreigde Zwin. Zoals be kend is de Zwindam in de nacht van de ramp een prooi der gol ven geworden. Opbrengst collecte. De alhier gehouden huis-aan- huis collecte voor het Nationaal Rampenfonds heeft 3800 opge bracht, hetgeen ongeveer 20 per gezin bedraagt. Comité Nationaal Rampenfonds Ook in onze plaats werd een comité gevormd voor het natio naal rampenfonds. Het voorzit terschap berust bij de heer R. de Waal. De overige comitéleden zijn de heer H. Staal, mevr. Lip jesde Wolf namens het Roode Kruis en mej. J. F. Schelstraete namens de jeugdverenigingen. Gisteren hebben een 12-tal collec tanten de buitenwijken bewerkt. Vandaag zullen de collectanten in de bebouwde kom collecteren. Daar tot op heden nog geen enkel bericht van hem bij zijn familie te Antwerpen is binnen gekomen, wordt gevreesd dat ook hij tot de slachtoffers van de watersnood is geworden. AANTAL SLACHTOFFERS. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1320. VEE TE ROTTERDAM Woensdagnacht is de motor boot „Spes Salutis" uit Brielle in de Parkhaven te Rotterdam aan gekomen metaan boord 90 koeien uit Scharrendijke. Het schip was tijdens de reis lek ge raakt, waardoor de dieren tot de knieën in het water stonden. Met een hijskraan werden ze op de wal gebracht, waarna ze met veeauto's naar 2 stallen zijn ver voerd. De brandweer, die ge alarmeerd was, om de boot leeg te pompen verscheen met een gereedschapswagen en een baby spuit. Men kon echter niets doen, omdat de bodem van het schip met een laag kaf was bedekt. Met eigen middelen werd het water uit de boot gepompt en het kleine lek werd voorlopig gedicht met een stuk spek, welwillend afgestaan door een slager. Het bestuur van het vacantie- fonds voor de landbouw heeft 100.000 ter beschikking gesteld van het nationale rampenfonds, de bedrijfsgroep „Horeca" even eens 100.000, een Duitse tex- tielindustrieel in Herdecke aan de Ruhr maakte telegrafisch 3000 mark over en bood aan, 2 kinderen in zijn huis op te ne men. De Tsjechische legatie heeft 300 overgemaakt. In de 4500 inwoners tellende gemeente Nieuw-Leusen in Over ijssel bracht de collecte ƒ40.000 op, dat is 9 per inwoner of 42 per gezin. In de gemeente Hui- zermeeden in Groningen kwam 57,500 of 10,70 per persoon bijeen, in Uithoorn in N.-Hol- land, dat 6500 inwoners telt 48.000 dat is bijna 7,50 per persoon of bijna 34,30 per ge zin. De bemanning van de „Polydo- rus" en de Teucer" van de maat schappij „Oceaan" hebben resp. 310 en 650 telegrafisch over gemaakt. Huis-aan-huis collecte getrof fen gebieden. Onder leiding van burgemeester H. D. Trimpe werd gisteravond alhier een comité gevormd voor het inzamelen van gelden en goe deren voor de door de waters nood getroffen gebieden, In dit comité hebben zitting ge nomen de heren: Burgemeester H. D. Trimpe, voorzitter; wethouder A. Koster, vice-voorzittergemeente-secre taris J. W. Kuzee, secretaris; H. W. Houg, penningmeester; wet houder A de Visser, Ds. G, Jan sma, Ds. A. Krijtenburg, Ds. H. van Leeuwen, Ds. C. van der Jagt, P. J. Bareman, J. F. Len- sen, B. van der Beek, J. J. de RegtDekker, C. A. de Kraker, D. J. Dees, M. Elenbaas, A. A. Hartman, W. van Vessem, C. H. Heijboer, J. A. van Fraeijenhove en zuster C. Boogaard. Tijdens deze vergadering werd door de aanwezige comité-leden reeds voor een bedrag van ruim 3800 ingetekend. De huis-aan-huis collecte zal morgen worden gehouden. VAN HET ZWAARD". 8. Wanneer Erwin de gezanten van Bor Khan de grote burcht zaal binnenleidt, wacht Eric hen reeds op. De oude jager Al- ström is hem moppe rend komen verwitti gen „dat er een stel letje vreemde snoes hanen, een soort ge zanten, als ik me niet vergis" is aangeko men en vol koninklij ke waardigheid ziet hij hen naderen. De drie mannen blij ven staan als de koe le, grijsblauwe ogen van de Noorman hen onderzoekend opnemen, en zelfs Tsacha wendt zijn blik af. Nede rig ontbloot hij het hoofd. „Fadir," zegt Erwin opgewon den. „Deze mannen heb ik in het bos gevonden. Ze dachten dat U in een tent woonde en een bijzonder zwaard had, maar..." Doch met een vriendelijk gebaar legt Eric zijn zoon het zwijgen op. „Het lijkt mij, dat onze bezoe kers beter voor zichzelf kunnen spreken", zegt hij droog. „Wees gegroet reizigers. Wat brengt U naar de burcht van Eric de Noorman?" „Groot is onze vreugde U te aan- rp pij REGISTRATIE VAN VER PLAATSTE PERSONEN. Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aan tal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstan digheid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun betrekkingen, acht de minister van Binnenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een éénvormige en eenvoudige regi stratie van de personen, die naar een ander gemeente zijn ver plaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de ge meentebesturen gegeven. De registratie zal in de gemeen te van verblijf in drievoud plaats hebben op kostelpos van rijks wege ter beschikking te stellen verplaatsingsformulieren. Tot de rijksinspectie van de be volkingsregisters en het infor matiebureau van het Roode Kruis zullen vragen omtrent de verblijfplaatsen van vorenbedoel de personen kunnen worden ge richt. VOORNE—PUTTEN. De met tienduizenden zandzak ken versterkte dijk langs het Voornsche kanaal en de afsluit- dam te Oostvoorne hebben de storm van gisteren goed door staan. Te Heenvliet wordt de toestand evenwel kritiek. Doordat het water in de Heen- vlietse polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt de toestand voor de Wieldijk bij Nieuwesluis (Z.-H.) zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar het water thans reeds op enkele plaatsen over heen spoelt ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kunnen behouden. Uit de achterliggende polder is het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige ver binding van de eilanden Voome en Putten met Rotterdam te ver vallen. Het verkeer gaat thanc nog over deze dijk, doch dit moet nu reeds levensgevaarlijk worden geacht. schouwen, o machtige Khan van het dappere volk-dat-de-zee-be- vaartlispelt Tsacha glim lachend. „Wij zijn slechts nederige slaven van onze grote Meester Bor Khan, voor wiens adem de Steppe beeft. Bor Khan zendt ons tot U om zijn stem te zjjn, die van vriendschap spreekt, en zjjn hand, die U een geschenk aanbiedt." Hij wenkt de krijger naderbij die de valk op zijn met leder ge schoeide hand houdt. „Aanschouw de lievelingsvogel van Bor Khan, de beheerser der lucht, die slecjits doodt en jaagt voor Koningen. Onze meester schenkt hem U „Ik houd niet van doden en jaag slechts wanneer de honger mij dwingt," zegt de Noorman effen. „Doch zeg Uw meester, dank voor dit geschenk." „Alström" hjj wendt zich tot de oude jager, die de valk met onver holen argwaan opneemt, „breng deze man naar de stallen en wijs hem een plaats waar hij het dier kan onderbrengen. Morgen zullen wij zien welke jacht Bor Khan zijn vogels uit laat voeren." Hij kijkt de oude man na, die onder het gemompel van „nieu werwetse onzin"! Wie heeft er nu ooit van jagende vogels gehoord! Aanstonds vragen ze me nog de honden vleugels aan de poten te binden!" de valkenier het vertrek uitleidt. Dan wendt hij zich opnieuw naar Tsacha. Er is iets in de glim lachende Kirgies dat hem niet be valt, doch hij is te hoffelijk om dit openlijk te tonen en vraagt: „Wat wenst gij verder van mij, o vreem deling van de Steppe?" „O Khan, wiens oog van macht spreekt, wat kan een nederige slaaf anders wensen dan in Uw aanschijn neer te buigen," spint Tsacha met een ootmoedig lachje. „Wie kan meer wensen dan U te aanschouwen, o zon van het Noor den?" „Misschien kunt ge onze gasten enkele Noorse zwaarden tonen heer koning!", zegt een zachte vrouwenstem achter hem. „Ik vernam van Pum Pum dat hun wensen vooral naar 'n oud zwaard uitgaan Tussen de weggeschoven gordij nen is koningin Winonah te voor schijn getreden... en werpt Tsacha een ijskoude blik toe. De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw-Vossemecr (geen mili tair), die als vermist was opge geven, is terecht. Hij bevond zich in Tilburg, zo deelt het rampencomité aldaar mede. Registratie evacué's Alle personen, afkomstig uit de rampgebieden, die in de ge meente Terneuzen onderdak ge nieten, moeten zich zo spoedig mogelijk ter registratie melden op de beneden-secretarie (in gang Markt). De secretarie is geopend van 912 uur en van 1317 uur. Terneuzen, 5 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders,. P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3