Nacht van Woensdag op Donderdag bracht nieuwe angst in Zeeland De hulpverlening in Nederland Minister Algera Zeeland en WAT ER IN HET BUITENLAND GEDAAN WORDT w;i* Vaart De overstromingen in België y Mededeling van de chefs van staven Generaal Pidgway in Nederland De toestand in en om Oostende Van de situatie in Zeeland werd Woensdagnacht de vol gende ruwe schets gegeven: Schouwen en Duiveland staat voor vier vijfde deel onder wa ter; Noord-Beveland voor de helft; Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaanderen staat weinig water meer. Bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds droog gemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. Men schat dat on geveer 15.000 van de 20.000 in woners van Schouwen en Dui veland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveiand heeft men alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde ging men Donderdag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden die aller, wege reeds zijn aangevangen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisae en Haamstede is het grootste Gevraagd naar de omvang van de te ondernemen herstelwerk zaamheden tot verhouding van ae drooglegging van Walcheren na de oorlog zeide Ir Maris, de dir.-generaal van de Rijkswater staat, dat naar schatting de taak van thans zeker wel vier keer zo groot kan worden ge acht. „Het wordt een ware slag, met mobilisatie van al het beschik bare materieel". Hij merkt op, dat vanzelfsprekend de omstan digheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met de herstel- werkzaamheren om te voorko men dat de inde dijken geslagen gaten door 't getij zullen worden vergroot, zoals op Walcheren destijds is gebeurd- De 2 militairen van de Ko. ninklijke Marine, van wie aan vankelijk werd aangenomen dat zij waren vermist, zijn thans te recht. De burgemeeeter van Den Burg, op Texel heeft meegedeeld, dat het dodencijfer thans 5 be draagt. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. Uiteraard werden de wachten op de dijk gehandhaafd. Ge tracht zal worden in verband met het op 16 Februari te ver wachten springtij de provisori sche herstellingen aan de dijken door definitieve te vervangen. De schade aan de dijken is groot, doch een raming daarvan is nog niet mogelijk. De collecte op het eiland heeft tot nu toe 15.000 gulden opge bracht. Voorts hebben padvin ders grote hoeveelheden kleding en goederen ingezameld. De boeren van Lekkerkerk hebben, voor boeren die hun vee niet is geëvacueerd geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de hel pende hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kalve ren op. Ruw geschat vertegen woordigt dit een bedrag van J 33.500. Het ligt in de bedoeling dit vee, 71 s.uks, na overleg met- het Nationaal Rampenfonds voor een speciale gemeente met veel kleine getroffen boeren te bestemmen. Door de Groninger recherche is gearresteerd de 70-jarige D. J- Hij heeft geld, dat hij ophaalde vcor 't Nationaal Rampenfonds in eigen zak gestoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malver. satie, toen hij bezig was te col. lecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en is voor de offi cier van justitie geleid. De K.L.M.-toestellen, die Don derdagochtend van Kemajoran zijn vertrokken hebben in totaal ruim 4 ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland meegenomen. Deze goederen waren met grote snel heid door de huisvrouwenver eniging in Djakarta en een aan tal zaken in Djakarta bijeenge bracht. De lading omvat wollen dekens, wollen goederen, onder goed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. De skymaster „Overloon" wel ke uit Australië terugkeerde van een chartervlucht werd 3 uur vastgehouden op Kemajoran, teneinde het inladen mogelijk te maken. De Indonesische douane verleende hierbij de grootst mo gelijke medewerking. Intussen wordt nu voornamelijk dekens en geld ingezameld. De directies van het Indonesi sche dagblad „Pedoman" en van het weekblad „Siasat" heb ben aan het comité Watersnood Nederland 1953 belangrijke bij dragen doen toekomen, welke met grote erkentelijkheid zijn aanvaard. De luchtmacht-voorlichtings dienst deelt mede: Het aantal bij het reddings werk betrokken vliegtuigen neemt geregeld toe. Dinsdag middag bedroeg het totaal 124: Woensdag 150 en Donderdag is het totaal reeds aangegroeid tot 220 stuks, waarvan 25 hef- schroefvliegtuigen. Uit het bui tenland wordt nog een paar do zijn toestellen verwacht. De heer B. M. Pon, directeur van Pens autohandel te Amers. foort, de importeur van de „Volkswagen", heeft de minis ter-president, dr W. Drees, een „volkswagen'Vambulance-auto aangeboden. Zoals hij bij de overdracht, v/elke Donderdagochtend voor het kabinet van de min.-presi dent geschiedde, te kennen gaf, wordt deze ambulance geschon ken om te doen blijken van de waardering jegens de persoon van dr Drees, die Nederland in zo moeilijke jaren leidt. De heer Drees heeft het ge schenk namens de regering aan vaard onder betuiging van zijn grote waardering. De auto, welke is ingericht voor het vervoer van zieken, is door dr Drees overgedragen aan de dienst der Volksgezondheid- Reeds Donderdagmiddag werd het voertuig in Bergen op Zoom in gebruik genomen. Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboe dels door overstromingen tenge volge van dijkdoorbraak verne men wij, dat verschillende grote maatschappijen in haar „uit gebreide gevaren"-po!issen (zo wel voor inboedels als voor op stallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstro ming, TEN VOLLE voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"- polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zon der enige beperking afgegeven. De bakkersgezellen in geheel Nederland zullen 10 procent van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen draaien, zullen zij door hun col lega's met materiële hulp wor den bijgestaan. De Esso-Nederland heeft be sloten een bedrag van 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Bovendien heeft het personeel besloten 2 procent van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. De bemanning van het voor de Oostkust van Z.-Afrika ver gane motorschip „Klipfontein", die alles kwijt is, heeft niette min de handen ineengeslagen en tezamen met de equipage van de „Zuiderkruis", waarop zij thuisvaart 550 bijeenge bracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. Het landelijk ccmité van actie van de Avro-leden heeft onder staand telegram verzonden aan de minister van O., K. en W., onder wie de radio ressorteert: „Het landelijke comité van ac tie van de Avro-leden heeft met verontwaardiging kennis geno men van de weigering door de voorzitter van de Avro om de berichtgeving betreffende de noodgebieden op bepaalde voor waarden te coördineren met de andere omroepverenigingen- Het verzoekt Uwe Excellentie met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde wei gering in geen enkèl opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed". deel van de bevolking nog aan wezig. De evacuatie is geschied vanuit Bruinisse, Zierikzee en Burgsluis. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd- De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk! van de over brenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook en kele plaatsen in Z.-Vlaanderen zijn gedeeltelijk geëvacueerd. Met angst en vrezen heeft men Woensdagavond het weers- verloop gadegeslagen. Door de aanwakkerende wind vreesde Men vcor hoog water en nieuwe gevallen van dijkdoorbraak. Ge lukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijk doorbraak geregistreerd. De meeste slachtoffers in Zee land zijn vermoedelijk te be treuren in het middendeel van het eiland Schouwen en Duive land. Het gebied achter de Wes telijke duinenreeks tot Zonne- maire staat geheel blank- Op sommige plaatsen staat het wa ter twee tot twee en een halve meter hcog. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen werd het werk, dat duizenden eiland bewoners en hulpkrachten aan de opengeslagen dijken verrich ten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren; zijn practisch de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van fa milieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar ge havende gebieden te herstellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op 7 plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizen blokken zijn door de zware golf slag totaal weggevaagd. De Hoofdpoortstraat, de Nieuwe Boogertstraat en de Venkel straat bieden de meest trooste loze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Onder andere is het antieke Vrijpoortje en het aangrenzende uit 1753 daterende pand de-„Witte Zwaan" geheel ingestort. De bevolking van Zie rikzee is verzameld in de kom van de gemeente, die practisch geheel is drooggevallen. Daar buiten staat nog ruim anderhal ve meter water. De gas en wa tervoorziening zijn uitgevallen en een gedeelte van Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drinkwater wordt aan gevoerd. Voedsel is uit eigen voorraden voldoende aanwezig. Men is bijzonder enthousiast en dankbaar voor de droppings die zijn geschied. Van de ongeveer 300 polders in Zeeland staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou trek ken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen is bepaald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en min der hectaren. iZo staat bijvoor beeld de 16-000 ha grootte pol der Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die 'n oppervlakte heeft van 100 ha. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die 17 uur lang aan een staaldraad had gehan gen om zich van de verdrin kingsdood te redden. Gebroken dijk Weggespoeld dijkdeel ROZENBURG MAASSLUIS Ondergelopen land goudriaan WALCHEREN O GOES ZUID BEVEL AND RUIMINGEN KRABBENDUKE OSSENJSSE- RILL WEST ZEEUWS VLAANDEREN O TERNEUTEN OOST ZEEUWS VLAANDEREN rCR ORIËNTERING OPGENOMEN PLAATSEN/ e *OLL.EILANDEN 4 OEN BOMMEL SPi JKENISSE 5 STRIJEN !'ELTf3126] i NW BEIERLAND I lO BEIERLAND 4 NUMANSDORP 5 STRIJEN 6 DORDRECHT 7 GIESSENDAM 6 KLAASWAAL G OEREE-OVERFL 1 OUDDORP 2 DlRKSLAND OUDE TONGE ZEELAND BROUWERSHAVEN 2 DREISCHOR SOUWERKERK «BRUINISSE 5 STAVENISSE 6 POORTVLIET 7 KORTGENE B KATS 9 WOLFAARTSDIJK 102IFRIKZES Toen Woensdagmiddag om on geveer 1 uur de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera, aan boord van het di rectieschip van de Rijkswater staat ,,Jan Blankert" op zijn be zoek aan de geteisterde gebie den Schouwen en Duiveland passeerde, was de strijd om het behoud van mensenlevens op dit eiland in volle gang. Tien tallen schepen variërende van Urker vissersboten tot mijnen- leggers var) de koninklijke ma rine Amerikaanse, Britse en Franse amphibievoertuigen, waarvan vooral de Amerikanen met hun fel oranjekleurige zwemvesten in staat bleken de zwaarste hindernis te overwin nen en tientallen vliegtuigen en helicopteres vormden tezamen met de bemanningen een inter nationale strijdmacht, die tallo ze mensen in veiligheid heeft gebracht. De zware schade die het ge weld van het water in Zierikzee heeft aangericht in de straten direct achter de haven, staat in In Zweden zijn 564.000 kronen, w.o. een konink lijke gift, ingezameld. In Zwit serland werd 1.198.000 francs bij eengebracht. Dertien landen schonken het internationale Rode Kruis te Ge- nève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 350.000 dol lar. Bij de bank „Jordaan" te Pa rijs werd tot nu-toe 2 millioen franc gestort. De Nederlandse ambassade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kardinaal aartsbisschop Innit- zer van Wenen gaf 100.000 schil ling. De bemanningen van de Amerikaanse torpedobootjagers „Bristol'' en „Johnson", die in Amsterdam liggen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 mil lioen lire bijeengebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeenteraad van Innsbruck 40.000 schilling beschikbaar. Nadat de Zweedse regering bij de Nederlandse regering had gevraagd welke soort hulp deze wenste, heeft zij 24 rubberboten gezonden. Deze boten zijn aan gekomen per Zweeds militair vliegtuig. Bovendien heeft de Zweedse tot nu toe regering toegezegd 100-000 de kens te zenden. 18.000 Zijn hiervan reeds naar Nederland gezonden. De Oostenrijkse socialistische partij besloot 100.000 schilling uit haar verkiezingsfonds te stor ten voor de Nederlandse slacht offers. De Oostenrijkse volkspar tij schonk 120.000 schilling en de Oostenrijkse coöperaties 100.000 schilling. Het Amerikaanse Rode Kruis stelde 100.000 dollar be schikbaar als een eerste bijdrage van. het Amerikaanse volk. De Nederlandse kolonie in Portugal verzond per K.L.M. twaalf grote pakken kleding en dekens. De Oostenrijkse vakbond be sloot 250 Nederlandse kinderen uit de noodgebieden uit te nodi gen voor een verblijf van twaalf weken. De bond schonk voorts 500.000 schilling. schrille tegenstelling tot de gro tendeels ongeschonden huizen en gebouwen in de daarachter gelegen wijken. Om het stadhuis te bereiken moest de minister door een ga pende opening, waar eens een grote spiegelruit was geweest, in een café klimmen, van waaruit via de kelder in een straat werd geklommen, die aan beide zijden werd geflankeerd door geheel vernielde huizen en waarvan het plaveisel was verdwenen. Een zwaar bombardement zou wellicht een effect kunnen heb ben, dat met deze ravage kan worden vergeleken. Vijftien doden heeft Zierikzee als tol aan het water moeten be. talen. Betrouwbare cijfers over het aantal slachtoffers buiten Zierikzee zijn er nog niet. Hon derden mensen zijn door moe dige reddingsacties gered kun nen worden. Een wel zeer uitzon derlijke prestatie leverde de mos- selenschipper, die met een roei boot 150 mensen in veiligheid wist te brengen. door Allan Penning 18) (Nadruk verboden). Aan de geëvacueerden, die on derdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste familieleden te be richten op welk adres zij zijn ondergebracht. Harder dan de beide gezag voerders zweette Bill McLeod in de machinekamer van de „City of Malvern", waar hij een tem peratuur van bijna 1200 had be reikt met behulp van een veld smidse en een vlamboog. In dat hellevuur dacht hij even aan zijn kapitein, die nu als een school jongetje zijn strafregels zat te pennen en een zoet lachje plooi de zijn mond. Twee maanden later was de huwelijksreceptie van Eve en Peter. Het was al laat toen Bill, uit- Hehtfiiiïiolcalrhpnmatiplc£edost in een blauw waipakje, HClH Vll{lUa w 1 acUüiallcK Ziin opwachting kwam maken. Wie de kwélingen van rhenraatiek of Het was slechts een heel klein van rheumatsche aandoeningen kent, pakje, dat hij Peter als huwe- weet hoe een groot deel van zijn leven lnkseeschenk in de hand stoute vergald wordt door de vaak zware pijnen. «sgesicneruc in ae naina stopte. Zaara gi] Uw kwaal bestrijdt met Akkeds bedankte hem hartelijk Kloosterbalsecn.r, waarvan i de genees- en maakte het open, terwijl de krachtige bestanddelen diep in de weef- jonge bruid nieuwsgierig toe sels doordrlrgen, voeh U. boe een heer- keek. Het was iets in een een- ÜJk verwant endel balsem Uw s pijnen voudig wit lijstje en Peter wilde lenigt en zul; U bemerken welk een wel- het wegmoffelen, maar de bruid dadlge werking dit Ideale wrijfmlddel be-wa hJL t vh. af n hpt zlL Niet voor niets zegt men: Akkers ^as,„ g at en nam het Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". U1t zijn handen „Laat mij ook s kijken. Het is toch voor ons beiden, nietwaar Bill?" Verlegen zei Bill: „Nou eigen lijk niet..." Toen las ze: „Ik mag Bill Mc Leod niet voor zijn blote keske- die slaan." Verwonderd keek ze op. „Wat is dat in hemelsnaam? Dat is gewoonweg immoreel". Bill's gezicht klaarde op. „Dat is het woord, waar ik ja renlang naar gezocht heb... im moreel... dat was het!" HOOFDSTUK V. Dienende als bewijs, dat Noach niet de enige scheeps kapitein was met een hart dat voor dieren voelde. Kapitein en mevrouw Peter Wins slenterden door de pad- doek van de racebaan in Kuala Lumpur; Peter in een perfect gesneden blauw costuum, mevr. Wins geb. Bornsen in een droom van een organdie jurk en een grote elegante hoed, die haar zacht rose huidje tegen de on- De chef marine staf, de chef generale staf en de chef lucht machtstaf maken het volgende bekend: IZowel de marineleiding als de leger- en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteisterde ge bieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zou den niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, al leen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer ongewenst zcu zijn militai ren met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire auioriteiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregelen, achten zij het niet verantwoord, thans aan militair personeel verlcf te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het mili tair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en lucht macht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebie den een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogpelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. HET BUITENGEWOON VERLOF. Ter aansluiting aan het bericht betreffende een buitengewoon verlof van 4 dagen, dat t.z.t. aan de militairen van marine-, land en luchtmacht, afkomstig uit het noodgebied, zal kunnen worden verleend, wordt medegedeeld, dat dit verlof alleen bestemd zal zijn voor personeel dat in Nederland werkelijke dienst verricht. meedogend felle zonnebrand be schermen moest. In lome tred stapten de paar den voor de volgende ren in het rond. Een enkele trainer gaf nog een haastig gefluisterde instruc tie aan zijn jockey, die er zich straks toch geen laars van aan zou trekken, omdat ze al lang onderling hadden afgesproken, wie winnen zou. De jonggetrouwden verover den zich een plaatsje in de kring van mensen, die de paarden met al dan niet geveinsde kenners blikken monsterden. Peter pikte een paard uit en wees het aan Eve. „Kijk, die vos daar is geen gek paard... goeie hoofdhouding en de achterhand kon ook kwader... dat wil zeggen voor de Oost dan, en, vergeleken met die kameel daar... kijk 's die no. 8... Mijn hemel, dat noemen ze een ren paard! Het is dat ie geen gesple ten hoeven en een bochel heeft, anders zou ik er op zweren dat het een verdwaalde kameel was. Ja, eigenlijk ben je allemaal gek om op dit soort feesten een cent te wagen. In Shanghai heb ik nog 's 50 dollar verdiend. D'r ging een fox-terrier achter de rennende Chinese ponies aan en daar heb ik opgezet. Hij sloeg de paarden met stukken." Eve Wins, het jonge vrouwtje van de gezagvoerder-reder van de „Ping Ho" nam haar pas ge- Tien zenders van Europese radio-omroepen, in Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg, Monte Carlo, Saarbrücken en Zwitserland, zullen een gezamen lijke oproep tot hulp uitzenden. Paus Pius XII gaf de auditeur van de nuntiatuur te Parijs, mgr. Lambertini, opdracht zich in Bel gië en Nederland te gaan over tuigen hoe de heilige stoel verde re hulp kan verlenen. De Cana dese minister voor immigratie, Harris, kondigde aan dat specia le hulp zal worden verschaft om gedupeerden van de watersnood n Engeland en het Europese vas teland naar Canada te laten emi greren. Kardinaal Van Roey, pri maat van België en de vijf ande re Belgische bisschoppen onder tekenden een herderlijk schrij ven waarin alle Belgen wordt verzocht met geld en alle moge lijke andere middelen te helpen. De centrale verkoopsorganisatie van Roerkolen heeft een millioen zakkenstrippen voor het dicht naaien van zandzakken aangebo den. De directie van de Bataafse op Curagao heeft Woensdag 500.000 gulden (Ned. courant) la ten overschrijven op de rekening van het rampenfonds in Neder land. In Curagao is tot op heden in totaal bijeengebracht 708.000 gulden Ned. courant, waarbij nog komt het op Aruba ingezamelde bedrag van 55.000 gulden Ned. courant. Woensdag zijn uit Curagao ver zonden 300 lakens, 300 zaklan taarns met reservelampjes en batterijen en 100 dekens. Twee uur na binnenkomst van het verzoek was reeds de eerste kist met 100 lakens dichtgespij kerd en klaar voor verzending. Ook in de Zuidelijke IJszee heeft de nationale ramp een die pe indruk gemaakt. Men leeft op de „Willem Barendsz" en de vangstschepen ten volle mee. Reeds is een geldinzameling gehouden, waarbij het gezamen lijke personeel een bedrag van 14.385 bijeen heeft gebracht. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermngène verdrijft de sner pende pijn. De vloed van Donderdag die het verwachte peil met 60 cm heeft overschreden, heeft te Me- chelen in België nieuwe over stromingen veroorzaakt. Het wa ter heeft de steenweg op Battel overstroomd en er een hoogte van 30 a 40 cm bereikt. Het ge hele verkeer tussen Mechelen en Willebroek werd geschorst, maar De bewoners van Oostende hebben in de vroege ochtenduren van Donderdag een angstige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Oostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein dat zij sedert het weekeinde ver loor, te herwinnen. In het geheel zijn voor zover Donderdagochtend bekend was, veertien personen bij de over stroming in België omgekomen. Zeven in, Oostende, vijf in de monding van de Schelde bij Ant werpen en twee in de omgeving van Termonde. De materiële schade bedraagt volgens een wethouder van Oost ende, de heer E. Wroome, drie milliard Belgische francs. De zwaarste materiële verlie zen werden geleden door zaken lieden en vissers, wier goederen niet tegen zeeschade zijn verze kerd. Wethouder Wroome zeide dat, indien de staat niet in een of andere vorm financiële steun verschaft, honderden zakenlieden uit Oostende niet in staat zullen zijn hun zaken voort te zetten. wonnen echtgenoot bij de arm. „Kom Peter, laten we thee gaan drinken. Je bent je 20 dollar met vreugde kwijt geraakt en je hebt me beloofd niet meer te wagen, dus... afspraak is afspraak." „Uit de mond der kinderen..." schampte Peter. ,,Wil je er misschien aan den ken, dat je tot een getrouwde vrouw spreekt mannetjeEn over kinderen gesproken, een groter kind dan jij..." Peter Wins was plotseling af wezig. Hij staarde een kerel na, die juist voorbijging, een lenige man in rijcostuum, doch één van die strakke gezichten, met venij nig scherpe trekken rond de mond, die de pikeur typeren. „Eve, kijk 's die kerel die daar voörbijgaat. Dat is mijn goeie vriend Oscar Reven, vroeger pi keur in de manege van Medan. Daar zal ik je vanavond eens een verhaaltje van doen. Hij schijnt me niet meer te willen kennen, en eigenlijk kan ik hem dat niet kwalijk nemen, want ik geloof, dat ik dat mannetje zijn zaak daar lelijk verknoeid heb. En dit was het verhaal, dat hij Eve op diste, toen ze 's avonds na het vallen van de koelte genoeglijk een whiskey-soda dronken in de Kuala Lumpur Club, die over de gehele Oost bekend staat, zonder dat iemand weet waarom, als „De gevlekte Hond." (Wordt vervolgd). omstreeks 12 uur trok het water zich terug. Naar men meldt is te Wintham geen nieuwe bres ontstaan en is de oude bres in de Rupeldijk on geveer 10 meter breder gewor den. Door deze verbreding van de bres is het water tot in het cen trum van de gemeente Hingene gestroomd. De bewoners zijn echter niet geëvacueerd zoals tevoren was gemeld. Wat de toestand te Weert betreft, deze is normaal Alleen werd de bevolking in de afgelopen nacht wegens de hevi ge wind voor het dreigende ge vaar gewaarschuwd. Behoudens onvoorziene om standigheden, zullen de lessen in de scholen te Oostende Maandag worden hervat. Sommige geteis terde Oostendse winkels hebben hun deuren weder geopend. Onverwacht is Donderdagmor gen in een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht, gene raal Ridgway, opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten, uit Parijs in Nederland aangeko men. Uit het 4-motorig vliegtuig stapte de generaal, gekleed in battledress en gevolgd door een 7-tal officieren van zijn hoofd kwartier. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van verscheidene landen, zoals kolo nel Wittock van het Belgische leger, luchtmaarschalk Sanders van de R.A.F., admiraal Lem- monier van de Franse marine, generaal Griethuijsen van het Nederlandse leger, majoor Mae- der en mr Lehrbes, beiden offi cieren van de 'S.H.A.E.P. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn in ternationale staf om te zien of er iets binnen ons vermogen ge daan kan worden om het Neder landse volk bij deze grote ramp, die het getroffen heeft, te hel pen", zo verklaarde de generaal onmiddellijk nadat hij uit het vliegtuig was gestapt tot enkele verslaggevers. „Wij zijn reeds over het ge troffen gebied gevlogen", zo ver volgde hij, „van Oostende naar de punt van Walcheren en ver volgens naar Westkapelle waar wij naar het Oosten zijn afge draaid en later via Dordrecht en Rotterdam naar hier toe zijn gevlogen. Ik heb een zeer dui delijk beeld gekregen van de enorme omrvang der overstro ming. In Den Haag zal ik be sprekingen voeren met de Ne derlandse minister van Oorlog, Ir C. Staf, waarna ik direct naar Parijs zal terugkeren". BRAND IN BELGISCHE WAPENFABRIEK. Woensdagavond heeft een fel le brand gewoed in de Belgische wapenfabrieken te Herstal. Een brandweerman kwam door ver stikking om het leven. De mate riële schade wordt op enkele mil- lioenen francs geraamd. De oor zaak van de brand is niet bekend.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2