Onbeschrijfelijk Zeeland leed in Ontroerende tonelen evacuatie bij Xoespraak Fcihs Bemkand 500 Vluchtelingen uit Stavenisse te Bergen op Zoom De huidige toestand in Zeeuws-1 laanderen Spanning langs de Israelisch-Jordaanse grens WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerika en de watersnood Schouwen Herstel van Schouwen ral veel tijd vergen Züid-Beveland Dr Drees betuigt deelneming De strijd in Korea Fr Tinkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande f; «j. actie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks VRIJDAG 6 FEBRUARJ 1953. 8e Jaargang No. 2260. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen \dverientiepnjs: per mm 12 ct.; minimum yet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrsa Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Van een A.N.P.-verslaggever) Per auto zijn wij uit Brabant in Zeeland binnengekomen, maar wie verwacht dat de normale overlandverbinding met deze provincie weer tot stand is ge komen, vergist zich. Het is ove rigens geen ritje om iemand aan te bevelen: Een aantal kilometers na Woensdrecht duikt de grote weg het water in en bij laag wa ter kan men clan via een omweg langs de berm van dijkjes voor waarts kruipen onder een hoek van een graad of dertig. Achter Kruiningen kan men dan weer op de grote weg komen, die ver der naar Vlissingen goed berijd baar is met uitzondering van een deel over de dam tussen Zuid- Beveland en Walcheren, waar het weer „dijkjeswerk" wordt. Toen wij 's middags dezelfde weg terug wilden, stond op een zijweg bij Kruiningen een brand weerman, die ons terugwees en ons zond naar de burgemeester van Yerseke. Met grote moeite kan men bij deze bestuurder van Yerseke belet krijgen en terecht, want hij heeft in deze dagen meer te verwerken gekregen dan waarschijnlijk in zijn gehele bur gemeestersloopbaan. Honderden passeren dagelijks zijn bureau, slachtoffers van Schouwen, die zo snel mogelijk doorgevoerd moeten worden en als het kan De gemeenteraad van het stadje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken een on beperkt aantal door de waters nood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Sta ten om zich daar een nieuw be staan op te bouwen. Afschrfiten van het telegram, dat onmiddellijk werd verzonden zijn toegezonden aan de senato ren van Michigan in het congres en aan de Amerikaanse minister van Euitenlandse Zaken Foster Dulles. van de noodzakelijke kleding stukken moeten worden voor zien. „Terug over Rilland Bath"?, eide de burgemeester. „Bestaat niet en bovendien geef ik alleen mijn toestemming voor wagens met puin, welke daar nodig zijn voor het herstel." „Maar wij zijn er vanmorgen doorgekomen" zei den wij. „Dan heeft u geluk ge had, dat het net het laagste tij was. „Nu staat er alweer een meter water. Als u beslist terug wilt, kunt u via Vlissingen, Bres- kens en Antwerpen." Dat hebben wij gedaan zonder paspoort of andere officiële pa pieren. De Belgische en Neder landse douanen weten het al: van Zeeland af mag ieder er door en ook bij het binnenkomen in Ne derland worden vrijwel geen moeilijkheden in de weg gelegd, mits men kan aantonen dat men inderdaad uit Zeeland komt. Konderden lifters staan bij Vlissingen en bij Breskens en zelfs troffen wij er een paar bij de Antwerpse tunnel. Het zijn voor een groot deel vrijwilligers uit de rest van het land, die aan de dijken hebben gewerkt en na een paar dagen worden afgelost. Soms is er dan geen transport terug en gaan zij op eigen houtje liften. Het is niet doenlijk het leed te beschrijven, dat men in Zee land ziet en men wil het de men sen ook niet vragen. Wat moet ik aan een man vragen, die zijn vrouw en twee kinderen voor zijn ogen heeft zien verdringen?" zegt een col lega en daarmee is de journalis tieke onmacht aangetoond. Men kan nu eenmaal de ellende, die menselijke wezens hier hebben doorgemaakt, niet beschrijven En men kan er na twee dagen niet meer over praten, laat staan over schrijven. Elke zin wordt een wrang aftreksel van de wer kelijkheid en moet de overleven den als een aantal nietszeggende woorden voorkomen. In alle delen van de Verenigde Staten wordt spontaan gerea geerd op de oproepen tot hulp die zijn gepubliceerd in de Ame rikaanse pers en door de televi sie. In het gehele land werken de Nederlandse consulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, va riërend van vijf tot duizenden dol lars, te verwerken. Het consulaat te New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chi cago, Denver, Los Angeles, San Francisco en andere grote plaat sen naar New York. In Baltimore is zoveel ingeza meld, dat de Amerikaanse rege ring is gevraagd een speciaal legervliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending. Don derdagochtend is in New York een comité opgericht ter coördi natie van alle hulp in de stad. Vele vooraanstaande Amerika nen en Nederlanders zullen zit ting nemen in dit comité. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de bedreigde dijk- stukken van de bovengenoemde polders. NIEUWE DIJKDOORBRA KEN OP SCHOUWEN. De burgemeester van Renesse heeft gemeld, dat bij Renesse een nieuwe dijkdoorbraak is ge constateerd. De toestand is er zeer precair. Uit latere berichten blijkt, dat drie nieuwe dijken zijn doorge broken, namelijk de dijk ten N.O. van Zonnemaire; die ten oosten van Brouwershaven en die op pl.m. 1 km ten westen van Noordgouwe. BOVEN NOORDGOUWE BINNENBANDEN UIT GEGOOID. Er bestaat gevaar voor Noord- gouwe, waar blijkbaar nog men sen zijn,. De gehele luchtactie van Woensdrecht uit is ijlings op dit gebied geconcentreerd. Bij ge brek aan rubberboten zijn opge pompte autobinnenbanden uitge worpen. DUIZEND EVACUEES TE BROUWERSHAVEN. Te Brouwershaven zijn duizend evacuees aangekomen. Er zijn bij Schouwen thans voldoende boten met grote diepgang, maar er is gebrek aan motorvletten. Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zeeland zijn ge schapen. Misschien wel het moei- lijkste van alle problemen bij het dichten van de dijkbreuken en het gehele herstel van de water kering, zo deelde ir A. G. Maris, hoofdingenieur van de rijkswa terstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst moge lijk zijn, als de gehele waterke ring is hersteld. Dat herstel zal van zeer lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei, dat we gelukkig zullen zijn, als dat vóór het volgend winter seizoen het geval zal zijn. Gisteren zijn nog verkenningen boven Schouwen-Duiveland uit gevoerd. Men kan daarvan op het ogenblik nog geen details geven. Kleinere gaten zijn reeds onder handen genomen. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke ga ten, voor het dichten waarvan de aannemers zullen worden in geschakeld. De Zonnemaire-pol- der is eveneens ingelopen, zodat gezegd kan worden, dat negen tiende deel van dit eiland onder water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De waterkering van Schouwen- Duiveland moet in één keer wor den hersteld. Eerst daarna kan men de bevolking laten terugko men. Donderdagmorgen zijn te Ber gen ep Zoom de eerste 500 vluch telingen uit Stavenisse aangeko men, de zwaarst getroffen ge meente cp het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij werden ontvangen door le den van het Roode Kruis, die hen in autobussen overbrachten naar het patronaatsgebouw, waar zij, na geregistreerd te zijn, 'n maal tijd ontvingen en van nieuwe kleding werden voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. In het patronaatsgebouw speel den zich ontroerende tonelen af. Familieleden, die met verschil lende aken waren aangevoerd en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar wa ren gescheiden, ontmoetten el kaar hier weer voor het eerst en wij waren getuigen van de vreugde van een man uit Stave nisse, die zijn vrouw en beide kinderen terugvond. De molenaar Hoek uit Oosterland op Schou wen en Duiveland was zelf met een kind door middel van een amphibievaartuig van net dak van zijn woning gered, waarop hij twee dagen en nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. KONINGIN JULIANA DANKT AMERIKA. Koningin Juliana heeft in een telegram aan president Eisenho wer haar dank betuigd voor de hulp, die de Verenigde Staten de slachtoffers van de overstro mingsramp hebben geboden. Haar telegram luidde: „Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltreffende Ameri kaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten". President Eisenhower had zijn medeleven betuigd met de konin gin en het Nederlandse volk. DANKBETUIGINGEN VAN KONINGIN JULIANA. Koningin Elizabeth van Enge land heeft van koningin Juliana het volgende telegram ontvan gen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door verschrikkelij ke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht". Koningin Elizabeth heeft deze boodschap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere sta ten, die Nederland hulp geboden hebben, dankbetuigingen doen toekomen,. DE BURGEMEESTER VAN RILLAND-BATH. Het is thans officieel vastge steld, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een autobus, waarmee hulp zou wor den gehaald. Toen dit voertuig moest keren, stapte hij uit en lichtte bij. Op dat moment kwam een vloed van water en Het was hem onmogelijk de bus nog te bereiken. De chauffeur moest op het dak van zijn voertuig klim men en kon later worden gered. Op dezelfde plaats werd een waterbouwkundig opzichter, die cp zijn motorfiets reed, door het water meegesleurd. De heer J. M. Kakebeeke, de dijkgraaf van de Frederikapolder bij Krabbendijke, verzocht ons een woord van hulde neer te schrijven voor de commando's uit Roosendaal, die met taaie verbe tenheid de dijken hebben verbe terd en stand hielden, als ande ren al wegliepen. Aan hun werk is het grotendeels te danken dat deze polder droog bleef. ROND KRABBENDIJKE KRITIEK. Uit Krabbendijke, waar de toe stand kritiek is de dijken van de St. Pieterspolder en de Nieuw- landepolder zijn zeer ondermijnd zijn thans alle vrouwen, kin- derne en ouden van dagen ge ëvacueerd. Zij konden tot Rilland Eath gebracht worden en van daar per amphibie-auto naar Bergen op Zoom en Ossendrecht. De voorzitter van het nationaal rampenfonds, Z.K.H. prins Bern- hard, heeft gisteravond via beide Hilversumse zenders een toe spraak gehouden tot het Neder landse volk. De tekst van deze rede luidt: Landgenoten, Het is vanavond als voorzitter van het nationaal rampenfonds dat ik het woord tot u zal richten. In het nationaal rampenfonds werken samen: de vereniging „Het Nederland se Roode Kruis"; de koninklijke nationale bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis"; het Nederlands R.K. huisves tingscomité; de algemene verenigde com missie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland tenslotte in adviserende vorm: het ministerie van binnenland se zaken en het ministerie van maatschappelijk werk. Dit zijn dus overkoepelende or ganisaties, waarvan in deze da gen verwacht mag worden, dat ze gezamenlijk de hulp en steun kunnen opbrengen, die de door de overstromingsramp geteister de gebieden van ons land zonder een uur te verliezen voortdurend zo dringend nodig heeft. Evenals Hare Majesteit de ko ningin en prinses Wilhelmina, heb ik me gisteren en vandaag persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid- Holland, Zeeland en het westen van Noord Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Waddeneilanden bege ven. Ik moet u zeggen dat de wer kelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele Na anderhalve dag hard wer ken was men in Zeeuws-Vlaan- deren de situatie meester. In Jiet oostelijke deel vonden 13 mensen de dood. De materiële schade is aanzienlijk. Afgezien van het ■welhaast ontelbare aantal her stellingen, dat aan de zeewerin gen moet worden verricht, is een groot aantal schuren verloren ge gaan, vonden honderden stuks vee de dood in het water en zal ook de schade aan de grond door het zoute zeewater zich nog lang doen gelden. Het verkeer in Zeeuws-Vlaan- deren is behoudens enkele uit zonderingen vrij normaal. De veerdiensten Breskens-Vlissingen en TerneuzenHoedekenskerke functionneren. De dienst Perk- polderKruiningen is nog steeds gestaakt. De steiger te Perkpol- der is beschadigd en in Kruinin gen is van de installatie weinig of niets meer over. De Moerdijk pont, die in Kruiningen in de haven lag, is door de dijk heen geslagen en in het land terecht gekomen. De spoorwegen onderhouden weer een personenvervoersdienst GoesMiddelburg, waarbij op de Sloedam ongeveer een kwartier moet worden gelopen. Het ove rige spoorwegverkeer is tot Bre da gestagneerd. De Z.V.T.M. onderhoudt thans een nooddienst per bus van Bres kens via Sluiskil, Axel en Hulst naar Breda. De telefoon is intact, maar het aantal lijnen voor in- terlocale verbindingen is beperkt. beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behou den is. Geholpen door militaire collega's, maar er moet nog veel meer hulp komen dat heb ik kun nen constateren. Onze gedachten zijn voortdu rend bij hen, die in deze ramp spoedige dagen het leven hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigen schappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het nationaal rampenfonds heeft dan ook ter stond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overge maakt aan 't Nederlandse Roode Kruis, welke zijn besteed ter leni ging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststel len van een nationale inzame lingsdag ten bate van het natio naal rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds collecten gehouden en in weer andere worden deze op korte ter mijn georganiseerd. Er wordt daarom de voorkeur gegeven om aan het goed geleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inza meling. Sommige gemeenten hebben reeds bekend gemaakt, dat zij zuster-gemeenten uit de getrof fen gebieden willen adopteren, ol dat reeds hebben gedaan. Hoe zeer 't bestuur van 't nationaal rampenfonds dit een bijzonder sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een derge lijke adoptie nog even uit te stel len tot de tijd dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomen de berichten vol ellende is er een lichtpunt. De minister-president heeft er in zijn regeringsverkla ring reeds op gewezen, de eens gezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmo gelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het natio naal rampenfonds gewerkt om de waarlijk overstelpende stroom van gaven te verwerken. Was er Maandagavond reeds 2 millioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim 3 millioen en Woensdag meer dan 7 millioen gulden, thans zal die niet kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk ge boekt was voor een bedrag van 11.672.000, dit met uitzondering van de toegezegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. Dankbaar zijn we voor deze bij dragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duide lijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden van rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand, het water. Ook zijn we buitengewoon dank baar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van ruim 11% millioen, welke op het ogen blik tot onze beschikking staat is natuurlijk 'n respectabel bedrag, wat spreekt. Toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen 't hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizen den landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het nationaal rampenfonds re kent op u. De verheugenis over het weer zien, die men hier en daar waar neemt, wordt echter overscha duwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Stavenisse vertelde dat het ge hele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In 5 minuten stond het water 1.50 meter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daar na langzaam de maximum-stand van 5% meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weggespoeld en men moest zich op het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instorten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te be geven. Hierbij verloor opa Brouw zijn dochter en zag hij verschei dene leden van zijn aangetrouw de familie voor zijn ogen ver drinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden," zegt hij met gesmoorde stem, ter wijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het, wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personen dreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam, was een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op. een stuk dijk, waarop nog 7 huizen overeind stonden, bevonden zich ongeveer 40 mensen. De dijk werd wegge slagen en de mensen werden be dolven. Al het vee uit de eens zo welvarende polder is verdronken op 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gis teravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder", vertel de een der Roode Kruis-ver- CAPACITEIT VAN NEDER LANDSE INDUSTRIE ON AANGETAST. Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk be staat, dat de Nederlandse indu strie heeft geleden van de over stromingsramp. Enige export bedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieder, bevinden zieh echter slechts be- tiekkelijk weinig industriebedrij- ven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie ais zo danig is door de ramp niet aars- getast. pleegsters, maar ze weerzien. Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men vertelde, dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben verloren. De amphibie- vaartuigen hebben in de bomen op het eiland Tholen mensen ge vonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identificatiecommissie is thans bezig de bij de overstro ming te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Ter wijl de vluchtelingen uit Stave nisse m de haven van Bergen op Zoom aankwamen, werden op een andere kade in een lichter honderden geïmproviseerde dood kisten ingeladen met bestemming Stavenisse. De minister-presdient, dr. W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Churchill namens de re gering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaar heid en waardering overgebracht voor de buitengewone wijze, waarop Engeland „edelmoedig en doeltreffend" heeft geassisteerd bij de grote ramp die ons land heeft getroffen, en zijn deelne ming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. „Het Nederlandse volk heeft alle redenen om dankbaar te zijn jegens het dappere Britse volk, dat deze hulp heeft aangeboden ondanks het feit, dat het eigen land op gelijke wijze heeft ge leden van deze vreselijke cata strophe". Het communistische persagent schap „Nieuw China'' heeft Don derdag medegedeeld dat in het tijdvak van zes dagen dat op 31 Januari eindigde in Korea ruim 760 militairen van de Verenigde Naties door artillerie buiten ge vecht zijn gesteld. In dezelfde periode waren zestien vliegtuigen neergeschoten en zestien andere beschadigd. In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd dat aan het Koreaanse front de nacht van Woensdag op Donderdag betrekkelijk rustig is geweest. De communisten onder namen zes verkenningsaanval- len. Lichte bommenwerpers en een klein aantal reuzenforten vielen communistische stellingen aan het front aan. Ten gevolge van slechte weersomstandigheden was de activiteit van de lucht macht geringer dan gewoonlijk. HET CHINESE VOORSTEL INZAKE KOREA. In kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel van de Chinees-communistische minister van Buitenlandse Zaken Tsjou en Lai, tot het staken van de vijandelijkheden in Korea geen nieuwe gezichtspunten cpent. Het schijnt, j zeide men, hetzelfde voorstel ,.e zijn, dat in December door de Russische mi nister vas Buitenlandse Zaken Wysjinksky, bij de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties is ingediend. Er heerst spanning langs de IsraëlischJordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grensincidenten plaats gevon den. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens op blazen van een Israëlische goede, rentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten inge diend bij de bestandscommissie voor Palestina der Verenigde Naties. De Israëlische minister-presi dent en minister van landsver dediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is in verband met het uitschrijven van een buiten gewone bijeenkomst van het Is raëlische kabinet, waarop de ge spannen toestand langs de Israë lische-Jordaanse grens zal wor den besproken, naar Jeruzalem teruggekeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjaret heeft de volksvertegenwoordiging Woensdag medegedeeld, dat de Israëlische regering de gebeur tenissen langs de Israëlisch-Jor- daanse grens „waakzaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de nood zakelijke stappen te nemen, om een herhaling onder aanvallen op ons grensgebied te voorko men", verklaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd, dat Israël „dras tische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het overschrijden van onze grens door kleine groepen gewapende Arabieren, afkomstig uit onze buurstaten." Uit Londen wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken de rapporten over de span ning langs de IsraëlischJor daanse grens bestudeert, alvo rens te reageren op het Jordaan se verzoek om hulp „ter bescher ming van de grenzen van Jorda nië tegen Israëlische overschrij dingen". Jordanië heeft Groot-Brittannië, op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Brittannië hand haaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN. Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen N. en N.W. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 7 FEBRUARI. v.m. u.m. Breskens 6.39 7.12 Terneuzen 7.14 7.47 Hansweert 7.54 8.27 Walsoorden 8.04 8.37 ZON MAAN v.m. n.m. Febr. 8 8.09 17.40 3.46 10.58 9 8.07 17.42 4.58 11.44 10 8.05 17.44 5.59 12.48 11 8.03 17.46 6.46 14.10

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1