Haagse wetenswaardigheden Strenge vorst aan het front HAAGSE BRIEF De Benelux - Mr Donker grijpt in Wat met de belasting? - Recht? GEHEIM Geallieerde tankaanvallen DEGRIEP-EPiDEMIEIN WEST-DUITSLAND WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- eo MAANSTANDEN naar Prins Bernhard New-York vertrokken Franse Sanding achter het vijandelijke front Geen Duits nationaal leger als alternatief van E. V, G. DE STRIJD IN INDO CHINA DE KOREAANSE OORLOG „Ariadne" op wag naar Rio de Janeiro Het verbod tot het houden van varkensmarkten Schade aan de„W!!lem Ruys1 valt mee De brand op de .Queen Elizabeth'' Oradour Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redact ie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 31 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2255. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peï advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur (Van onze Haagse corresp.) In onze residentie blijven wij bij voorkeur in de internationale sfeer. MeVrouw Schokking, de echtgenote van onze burgemees ter, werkte daartoe in sterke mate mee op het jaarlijks diner van de buitenlandse persvereni ging. Zij verscheen daar in een wit en zwart ensemble. Een wolk van zwarte tule om het décolleté werd ingehouden door een cor sage, bestaande uit couranten papier. De wijde rok van tule was bezet met de koppen van de grote buitenlandse couranten, die een Hagenaar leest alsof ze in zijn eigen taal zijn geschreven. Minister Beyen heeft aan dit diner met optimisme gesproken over de Europese integratie en hij wordt nu tegelijk een goed vaderlander en een overtuigd Europeaan geheten. Men huivert een beetje, wanneer men dit laatste woord hoort. Twintig jaar geleden waren Briand en Stresemann voorbeeldige Euro peanen, en wat is er van hun werk terechtgekomen! Trouwens, de voorstanders van de Benelux, waarover in Brussel een lonen- en prijzendebat werd gehouden op hoog niveau, zijn een beetje uit de wolken geval len door het laatste kwartaal overzicht van de Amsterdamse Bank. Daarin was prof. Van den Brink, die enkele jaren op knap pe wijze het departement van economische zaken heeft geleid, aan het woord en deze heeft erop gewezen, dat weliswaar de eco nomische unie met België en Luxemburg door herhaalde ver storingen van het evenwicht in de betalingsbalans werd belem merd, maar dat er ook onvol doende contact met het maat schappelijk leven heeft bestaan en wellicht nog bestaat. Hij be pleit daarom, dat tussen werk gevers en werknemers door mid del van hun organisaties hechte en permanente contacten moeten worden geschapen. Deze opmerkingen hebben nog al wat stof doen opwaaien. Want, zo zegt men, prof. Van den Brink was als minister voor de gang van zaken met de Bene lux verantwoordelijk. Als hij dat contact zo nodig had geacht, waarom dan geen stimulans daaraan gegeven, die nu van de particulieren zelf moest uitgaan! VEILIGHEID VOOR ALLES. In de internationale sfeer blij ven wij, als wij letten op de maat regelen, die de minister van ju stitie mr Donker heeft genomen. Uit de gevangenissen Norger- haven, vlak nabij de Duitse, en Eygelshoven vlak bij de Belgi sche grens, zijn een groot aantal oorlogsmisdadigers, vooral Duit se, in alle stilte overgebracht naar de voormalige gevangenis in Hoorn, de zg. krententuin. De minister zegt ronduit, dat hij dit gedaan heeft, omdat de gang van zaken in Duitsland met de opsporing van de 7 ontsnap ten uit Breda weinig bevredigend is. Het is de minister ook geble ken, dus nu eerst medegedeeld, dat in 1951 en 1952 nog vier an deren zijn ontvlucht. En de mi nister heeft nu een ambtelijke brief ontvangen, waaruit blijkt van het bestaan van een ontsnap- pingslijn van Duitsland uit ter bevrijding van de door de bij zondere rechtspleging veroor deelde gevangenen. Het schijnt, dat iets meer kracht aan de Nederlandse ver langens in Bonn wordt bijgezet. En er is zo waar een radiocom mentator in Hessen geweest, die ronduit heeft gezegd, dat hij be grijpt dat men in Nederland zich ergert over de lauwheid van de Duitse autoriteiten. Om van het veelgenoemde parlementslid in Bonn, dat dergelijke lieden in het parlementsgebouw ontving, maar niet te spreken! BELASTING VERLAGING Wij leven ook in de parlemen taire sfeer, want de Eerste Ka mer is ijverig aan de gang en zal wellicht haar begrotingsdebat achter de rug hebben, voordat de Tweede Kamer weer samen komt. Minister Van de Kieft heeft in de senaat de vuurproef doorstaan en dat is beter ge gaan dan tevoren aan de over zijde. Twee partijen, V.V.D. en A.R., verlangden zeer nadruk kelijk belastingverlaging. De minister heeft niet „neen" ge zegd, maar ook niet „ja"- en men heeft hem verder met rust ge laten. Men begrijpt, dat hij voor een zware taak staat en zich eerst moet inwerken. De Eerste Kamer heeft trou wens ook aandacht voor andere dingen. Zij wil, dat de minister van justitie wat toegankelijker zal zijn voor verzoeken om een tweede geslachtsnaam te verkrij gen, wanneer men toevalliger wijze laat ons zeggen: Jansen, Muller, Pieterse heet, een ver langen, dat in een democratische maatschappij wat vreemd aan doet. Zij heeft ook vierkant uit gesproken, dat er een einde moet komen aan het feit, dat de fou ten en fraudes bij het beheers instituut ten nadele komen van de gedupeerden. En de commis sie voor de wet op de bedrijfs organisatie aan de overkant heeft duidelijk gezegd, dat de topfiguren uit de zg. Woltersom- se organisaties, die zo gedienstig waren in de Duitse tijd, nu niet de aangewezenen zijn om op ver trouwen te kunnen rekenen. Men schijnt er waarlijk achter te ko men, dat men in 1945 e.v. jaren tal van verkeerde personen heeft aangesteld en de betrouwbare, die zo gaarne wilden medewer ken op het matje liet staan! Trouwens, haastig oordeelvel len is nog niet van de lucht. Wij verontrusten ons wat over het voor ons land vrij groot aantal spoorwegongelukken, nu weer één bij Deventer. Geen nood; twee uur, nadat dit ongeluk plaats had gegrepen, wist de di recteur te Utrecht precies wie en wat verkeerd was gedaan. Of op deze wijze een redelijke waar borg verkregen wordt èn voor het publiek èn voor het perso neel, is een vraag. VERHUIZINGEN. Den Haag leeft ook in de sfeer van de verhuizing. Ons nieuwe stadhuis, een enorme kast, op het naar burgemeester De Mon- chy genoemde plein opgetrok ken, wordt gedeeltelijk in ge bruik genomen. In vrachtwagens vol worden de archieven er ge bracht. De ambtenaren zijn niet zo erg verheugd, want er zijn af standen in dat nieuwe gebouw af te leggen, die niet mis zijn. Hoe het nieuwe stadhuis er uiteindelijk zal uitzien, als de gevel naar alle kanten vrijkomt, zowel naar het Nassauplein als naar de Javastraat, moet nog worden afgewacht. Op dit ogen blik doet de grote steenklomp nog niet buitengewoon weldadig aan. In Nederland zien wij de din gen graag geleidelijk groeien. Dat maakt het nieuwe gebouw van de alom geprezen wegen wacht van de A.N.W.B. zo sym pathiek. Het gebouw is vrij ruim, maar het is eerst betrok ken, nadat deze wegenwacht, klein begonnen, tot iets groots was gegroeid. Dat verstaan wij beter dan die enorme militaire kampementen, die op de Veluwe zijn opgetrok ken, alle dicht bij elkander, en die nu noch verduisterd noch ge camoufleerd kunnen worden. ,,Het Vaderland", dat er een kijkje mocht nemen, prijs de in richting, maar zou liever wat minder weelde willen, waarover ook buitenlanders verwonderd stonden, en wat meer militaire efficiëncy. Maar de deskundi gen zeggen, dat het nu anders zal gaan dan in 1940: wij zullen in elk geval zo tijdig gewaar schuwd zijn, dat deze kampen tijdig kunnen worden ontruimd! RECHT OF KROM? Dat er aan de juiste verhou dingen nog wel eens wat ont breekt, hebben wij dezer dagen gemerkt. Er is een ex-sergeant konstabel van de marine, Fon- teyn geheten, die reeds jaren procedeert over het hem z.i. on rechtmatig gegeven ontslag om gezondheidsredenen in 1935. Toen hij nergens meer gehoor vond, schreef hij een voor de betref fende marine-artsen beledigend geachte brochure. Nu kwam er een kwestie van smaadschrift van en nu is hij, nog wel door de Hoge Raad, tot het bewijs toegelaten. Dat zegt op zichzelf nog niets, maar de buitenstaan de leek zou zo menen, dat het oordeel van de Hoge Raad toch in elk geval moet worden ont zien Nu is het gerechtshof te 's-Gravenhage aangewezen om het verzoek van Fonteyn, dat hij het bewijs mag leveren, in te willigen. En hoe reageert de procureur- generaal, dus het openbaar mi nisterie daarop? Mr. J. Zaayer, die zich vroeger al zekere be kendheid vèrwierf door zijn uit latingen over gratieverlening door de Kroon, acht het in hoge mate te betreuren, dat de Hoge Raad verdachte heeft toegelaten tot het leveren van het „waar heidsbewijs zijner onwaarheden". Hij acht dit tijdvermorsing voor de justitie en vindt het al erg genoeg, dat de verdachte voor zijn twistziek gedoe de rechtszaal als podium ter beschikking heeft gekregen. Als een procureur-generaal zich zo over ons hoogste rechts college uitlaat, is het dan won der, dat de gewone man er niet meer tegen opziet! De Canadese minister van De fensie Brooke Claxton, heeft verklaard, dat, na overleg met de Amerikaanse regering, aan het parlement geen bijzonder heden zullen worden verstrekt over het program voor een Ame rikaans-Canadees radarnet bij de „operatie pijnboom" 'omdat dit een eventuele vijand van nut zou zijn. Hij werd onmiddellijk gecriti- seerd door een parlementslid van de progressief-conservatieve partij, die zei dat de minister zelf een geheim bekendmaakte, n.l. door te zeggen dat de „ope ratie pijnboom" een radarpro gram is. Vrijdagavond om 22.15 uur is Z. K. II. Prins Bernhard met zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff, met 'n K.L.M.-lijntoestel „Jan van Riebeeck" naar New York vertrokken. De Prins zal Nederland verte genwoordigen bij de feestelijkhe den, die in New York worden ge organiseerd ter gelegenheid van het feit, dat aan het vroegere Strijdkrachten van de Franse unie zijn Donderdag geland in de havenstad Quinhon in Annam, aldus heeft de Franse vloot Don derdag te Saigon bekend ge- rnsskt De stad was in handen van de Vietminh. Deze landing is, sedert het be gin van de oorlog in Indo-China, de eerste in Quinhon. De stad Tanks van de Verenigde Na ties hebben hun actie tegen noordelijke bunkers en stellingen aan het centrale front voortge zet, aldus een Vrijdag uitgegeven communiqué van het Ameri kaanse achtste leger. Aan de rest van het front was er slechts activiteit van patrouil les. In de nacht was het, aldus het communiqué, rustig aan het front. In.de vroege ochtenduren vroor het aan het westelijke front 21 graden Celsius. De Amerikaanse vijfde lucht macht deelde mee dat vliegende reuzenforten in de nacht van Donderdag op Vrijdag twee op slagplaatsen in het gebied van Wonsan hebben gebombardeerd. 156 Houten loodsen werden bran dend achtergelaten. Vliegtuigen van de Amerikaan se vloot vielen van Haedjoe tot Tsjinampo troepenconcentraties en kazernes aan. Volgens de vliegers werden 52 gebouwen vernield en 36 bescha digd. De Britse kruiser „Birmingham" vernielde Donderdag 'n mortier stelling bij Haedjoe en bombar deerde troepenconcentraties. Geallieerde jagers van het type „Sabre Jet" schoten Vrijdag aan Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag in een radiovraaggesprek verklaard, dat niet aan een Duits nationaal leger wordt gedacht als alternatief voor het E.V.G.-ver- drag. Als het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeen schap niet tot stand zou komen, zo zei hij, zouden in geen geval onderhandelingen beginnen over de opstelling van Duitse natio nale divisies. Adenauer geloofde aan een con tinuïteit van de Amerikaanse po litiek in Europa, mits Europa zich bereid toonde zichzelf te verdedigen. In het andere geval zouden de Verenigde Staten zich geleidelijk uit Europa terugtrek ken. Voor het westen waren im mers verschillende verdedigings linies denkbaar, zo zei de kanse lier. Men kon een verdedigings linie bouwen langs de Elbe, de Rijn of bij de Pyreneën en zelfs buiten het Europese vasteland was een verdedigingslinie denk baar. Uit hetgeen wij in Duitsland doen, zo zei hij, zal voortvloeien of Eurdpa aan de Rijn of aan de Elbe zal worden verdedigd. Adenauer gaf als zijn mening te kennen, dat de moeilijkheden die zijn ontstaan bij de goedkeu ring der conventies van Bonn en het E.V.G.-verdrag, in Frankrijk zowel als in Duitsland, zullen worden overwonnen. Wat betreft de Saar-kwestie zei de kanselier, dat deze niet af zonderlijk zou kunnen worden opgelost en hij hoopte, dat bin nenkort de besprekingen over de verschillende vraagstukken tus sen Frankrijk en West-Duitsland zouden beginnen. Over Oost-Duitsland sprekend verklaarde Adenauer, dat de Oostduitsers, wier leven en vrij heid niet onmiddellijk werden bedreigd, West-Duitsland en de westelijke wereld de beste dienst zouden bewijzen door te blijven waar zij zijn. Iedere Duitser die in. Oost-Duitsland blijft, verde digt een stukje Duitsland, een stukje van de westelijke wereld, zo zei Adenauer. Als honderddui zenden zouden vluchten naar het westen, zou hun plaats worden ingenomen door honderdduizen den Russen of Aziaten. In de afgelopen 24 uur heeft de griepepidemie in W.-Duits land zich uitgebreid. Het aantal dodelijke gevallen is met 30 toe genomen en bedraagt thans 97. In Wurtemberg en het Noor den van Baden woedt de ziekte het hevigste. In deze gebieden hebben zich de laatste weken ook gevallen van typhus voor gedaan. Het aantal nieuwe ty- phusgevallen neemt echter af. de westkust van Kouea een noor delijke bommenwerper van het type TU—2 neer. Dit was de eerste communisti sche bommenwerper die sedert November 1951 werd neergescho ten. DE GEWRAAKTE AANVAL IN KOREA. Amerikaanse militaire autori teiten in Korea hebben verklaard verrast en onthutst te zijn door de critiek in het Amerikaanse huis van afgevaardigden en el ders op de onlangs ten aanschou- we van generaals en jorunaiisten ondernomen aanval op een heu vel in Korea. Zij ontkenden dat deze aanval een vertoning yjas geweest om hoge officieren een genoegen te doen. Generaal Collins, die zich op het ogenblik in Korea bevindt en een onderzoek zal instellen naar het gebeurde, wordt hedenavond in Washington terugverwacht. De voorzitter van de commissie van de strijdkrachten van het huis van afgevaardigden, Short, verklaarde, dat hij generaal Col lins misschien zal verzoeken ge tuigenis af te leggen in het con gres. De bedoelde operatie was, al dus berichten uit militaire bron, een aanval op een kleine heuvel aan het westelijke front in Ko rea. De aanval werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Aan vankelijk verliep de operatie vol gens het plan, maar zeer dicht bij de top van de heuvel werden de Amerikanen door het hevige vuur van de noordelijken ge dwongen zich terug te trekken. Een officier van de voorlich tingsdienst van de Amerikaanse zevende divisie heeft Vrijdag medegedeeld dat bij de operate, die werd bijgewoond door hoge officieren en journalisten en waarvan werd gezegd dat het een „vertoning" zou zijn geweest, zich geen andere gang van zaken heeft voorgedaan dan gewoon lijk. De „programma's" van de bezoekers, die van een bunker uit het gevecht gadesloegen, wa ren niets anders geweest dan af schriften van het plan voor de operatie. Later is bericht, dat kapitein Wolfe in zijn functie is hersteld. De kapitein verklaarde, dat er 'n misverstand in het spel was ge weest. GROTE BRAND IN POESAN. Vrijdagavond heeft in Poesan, de belangrijkste geallieerde aan- voerhaven voor het Koreaanse strijdtoneel, een brand gewoed, die een groot deel van de stad heeft verwoest en ongeveer 60.000 personen dakloos heeft gemaakt. Een zevende van de stad is door de brand geteisterd. Volgens de eerste berichten is het aantal slachtoffers „niet hoog". Brandweerlieden, die te kam pen hadden met een tekort aan water, trachtten het vuur te stuiten door gebruik te maken van dynamiet. Opslagplaatsen van benzine en verf gingen de lucht in door de hitte. Slechts door het draaien van de wind is de stad voor nog gro tere verwoestingen gespaard ge bleven. De brand woedde op nog geen 80 meter van de Ameri kaanse ambassade, die gespaard bleef nadat gebouwen in de om trek met bulldozers waren ge slecht en de brand in dit gebied op deze wijze werd gestuit. Minstens 500 woningen in een dichtbevolkte buurt zijn 'n prooi van de vlammen geworden. INCIDENT OP KOJE. Drie Noordkoreaanse krijgs gevangenen hebben in een kamp op het eiland Koje een Ameri kaanse soldaat doodgeranseld, al dus is Vrijdag door het hoofd kwartier der V.N. te Tokio be kendgemaakt. De soldaat was be zig gevangenen uit hun onderko mens te halen voor een gebruike lijk onderzoek. Toen een afdeling Amerikaanse militairen ver scheen, brachten enkele Noord koreaanse gevangenen uit eigen beweging de soldaat, die gewond was naar buiten. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek hij over leden te zijn. Koje en Tsjedjoe, een ander eiland waar zich een krijgsgevan genenkamp bevindt, liggen bij de Zuidkust van Korea. Het vorig jaar zijn deze eilanden het toneel geweest van ernstige opstanden van Chinese en Noordkoreaanse gevangenen. Ongeveer 150 ge vangenen kwamen om het leven en meer dan 500 werden gewond bij vele botsingen met bewakers der V.N. STAKING IN TUNIS MISLUKT. De politie heeft Vrijdag onge veer 100 winkels in de Arabische wijk van Tunis, die gesloten wa ren naar aanleiding van een na tionalistische oproep tot een al gemene staking, weer geopend. Er hebben zich hierbij geen inci denten voorgedaan. Dit was zo goed als het enige teken van de staking, die niet gesteund werd door het invloedrijke algemene verbond van Tunesische arbei ders, omdat zij om politieke re denen was afgekondigd. ligt 330 km Zuid-Zuid-Oost van de Annamese hoofdstad Hue. Na de tegenstand van twee Vietminh-compagnieën, die onge veer 30 doden verloren, te heb ben gebroken, konden de gelande troepen gemakkelijk de stad be zetten, aldus het communiqué. De landingsoperaties werden geleid door admiraal Auboyneau, de Franse vlootbevelhebber in Indo-China. Kort voor deze aanval waren berichten ontvangen, dat aan zienlijke Vietminh-strijdkrachten in het gebied van Ankhe, 65 kilo meter ten Noord-Westen van Quinhon, werden samengetrok ken. Blijkens latere berichten zijn de strijdkrachten der Franse-Unie ongeveer zeven kilometer land inwaarts gerukt. De operatie wordt voorgezet. Militaire waarnemers geloven echter, dat het hier een overval betreft en dat de Franse strijd krachten, na de uitrusting der opstandelingen in dit gebied te hebben vernield, zich weer zullen inschepen. Het jacht „Ariadne", dat vorig jaar Juni de haven van Amster dam heeft verlaten met aan boord vier jeugdige Nederlanders is Woensdag aangekomen te Ba- hia in Salvador. Gisteren heeft het schip zijn reis hervat naar Rio de Janeiro. - Nieuw Amsterdam 300 jaar gele den stadrechten werden verleend. Op 2 Februari zal de Prins spre ken in de plechtige bijeenkomst, die de St. Nicolas society te New- York houdt ter viering van dit jubileum. Tijd Ais zijn verblijf in New York zal de Prins tevens 'n herdenkingstentoonstelling ope nen, waarvoor materiaal uit Ne derland naar Amerika is ge stuurd. In een informeel persgesprek in een zijzaaltje van het passa- giersrestaurant vertelde de Prins kort voor zijn vertrek, dat hij hoogstens 14 dagen denkt weg te blijven en op 11 of 13 Februari a.s. zal terugkeren. „Vermoede lijk zal ik ook zakelijke bezoeken afleggen", zo vervolgde hij. Op een vraag of hij president Eisen hower zal ontmoeten antwoordde Prins Bernhard, dat daaromtrent nog niets vast staat. Een ont moeting met Eisenhower is even wel niet uitgesloten. Tot degenen, die de Prins op de luchthaven uitgeleide deden, behoorden o.m. de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert, het hoofd van de afde ling general operations van de K.L.M., de heer C. Steensma en twee adjudanten van de Prins. Het gunstige verloop van de varkenspest maakt het mogelijk het gebied, waarin vrijelijk var kensmarkten mogen worden ge houden, verder uit te breiden. Blijkens een beschikking in de staatscourant worden met ingang van 31 Januari de beperkende bepalingen ten aanzien van het houden van varkensmarkten op geheven in de provincies Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland en het gedeelte van de provincie Noord-Holland benoorden het IJ en het Noordzeekanaal. In het centrale en westelijke deel van ons land, begrensd door het Noordzeekanaal, het IJ, het IJsel- meer, het Keteldiep, de IJsel, de Rijn stroomafwaarts, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Wa terweg, blijft het houden van markten voor fok- en opfokvar- kens verboden. Het vervoer van varkens uit het gebied blijft ver boden. De omvang van de schade, die de „Willem Ruys" bij de aanva ring met het m.s. „Oranje" op 6 Januari ,;n de Rode Zee heeft op gelopen', blijkt mee te vallen en de herstelwerkzaamheden in het grote dok van Wilton-Feijenoord te Schiedam hebben dan ook een vlot verloop. Indien de weersomstandighe den gunstig blijven, zal het schip in de 2de week van Februari het dok kunnen verlaten en naar de Lloydkade vertrekken. In verband hiermede is de eerstvolgende vertrekdatum drie dagen vervroegd, zodat de „Wil lem Ruys", onvoorziene omstan digheden voorbehouden, op Woensdag 4 Maart van Rotter dam naar Ceylon, Malakka en Indonesië zal vertrekken. Kapitein C. C. Goedewaagen zal op deze reis wederom als ge zagvoerder optreden. Het nadere onderzoek in het droogdok heeft uitgewezen, dat er niets aan de „Willem Ruys' is ontwricht of ontzet. Op de be schadigde plaatsen is het vóór oorlogse materiaal alleen maar verbogen of zelfs geheel ver frommeld, maar er is geen stukje gescheurd. Ook buitenlandse technici, die het schip in het dok hebben bezichtigd, spraken hun bewondering uit voor de solide bouwmethoden, die door de Ne derlandse scheepswerven worden toegepast. De „Willem Ruys" werd in 1939 bij de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen op stapel gezet en daar na de oorlog afge bouwd. Het schip kwam in Dec. 1947 in de vaart. MINISTER MANSHOLT VOERT BESPREKINGEN IN LONDEN. De Britse minister voor de Voedselvoorziening, Lloyd Geor ge, en de Nederlandse minister van Landbouw, S. Mansholt, heb ben Vrijdag besprekingen ge voerd over de Nederlandse ba- conuitvoer naar Engeland. Naar verluidt hebben de ministers ook gesproken over het plan voor nauwere samenwerking op land bouwgebied in Europa. Rechercheurs hebben Vrijdag het onderzoek naar de brand op 't Britse passagiersschip „Queen Elizabeth", dat in Southampton in dok ligt, afgesloten. Zij hebben meer dan 1100 arbeiders en leden van de bemanning, die aan het schip werkten, ondervraagd. Res ten van de hut, die Woensdag uitbrandde, en stukken poetska toen uit een andere hut waarin Donderdagavond 'n brandje ont stond, worden onderzocht. Vrijdag is de Engelse recher che nog ontboden om een onder zoek in te stellen aan boord van het vliegkampschip „Warrior" te Devenport, nadat ontdekt was dat een electriciteitskabel was beschadigd. De Engelse admira liteit heeft verklaard, dat hoewel er een onderzoek wordt inge steld, men niet zeker weet, of de schade aan de kabel aan sabotage of aan toevallige omstandigheden te wijten is. Kaptein Kahn niet in Zweden Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft te Stock holm meegedeeld dat kapitein Otto Kahn, die, naar men zegt, hoofdschuldige is aan de uit moording van het plaatsje Ora dour, zich niet in Zweden be vindt. Ook ontkende de woordvoer der dat Frankrijk uitlevering van Kahn had gevraagd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Regen. Zwaar bewolkt met regen. Krachtige af en toe harde wind tussen Zuid-West en Zuid. De zelfde temperatuur als gisteren of iets lager. ZONDAG 1 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 3.20 3.40 Terneuzen 3.55 4.15 Hansweert 4.35 455 Walsoorden 4.45 5.05 MAANDAG 2 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 3.49 4.06 Terneuzen 4.24 4.41 Hansweert 5.04 5.21 Walsoorden 5.14 5.31 ZON MAAN v.m. n.m. 31 8.22 17.26 19.18 8.51 Febr. 1 8.21 17.27 20.28 9.03 2 8.19 17.29 21.37 9.13 3 8.17 17.31 22.46 9.24

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1