GISSINGEN OVER KOREA VALDA Na de terechtstelling van Bentley Groot offensief te wachten ZON- en MAANSTANDEN Vangstcijfer van de „Willem Barendsz." Woningbouw in Heemstede Peron wil vervolgde Joden Churchill terug van vacantie De strijd tegen de Mau-Mau De huidige influenza-epidemie Grote groepen per sonen gevaccineerd Het straaljagersongeval te Venhorst Rumoer in de Franse Nationale Vergadering WEERSVERWACHTING Besprekingen in Caïro tver de Soedan Kampeercentrum te Oosterhout HOOGWATER Nederland verzoekt uit levering van Bikker en Faber Staatssecretarissen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën benoemd „Daily Express'' prijst Nederland Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE ZEEUW VRIJDAG 30 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2254. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In militaire kringen in Tokio is men geneigd te menen, dat er spoedig een eind zal komen aan de stationnaire toestand in Korea die reeds bijna twee jaar duurt. Men denkt, dat dit voorjaar of wellicht eerder de ene partij of de andere een doorbraak zal trachten te forceren. De commu nisten zouden het initiatief kun nen nemen teneinde de plannen der V. N. te verijdelen. Uit com munistische radio-uitzendingen en berichten over troepenbewe gingen en transporten van mate rieel in Noord-Korea zou, aldus genoemde kringen, kunnen wor den afgeleid, dat de communisten de speculaties over een landing der V. N. uit zee ten 'N. van de huidige frontlinie ernstig nemen. Het laatste grote noordelijke offensief werd in Mei 1951 aan het centrale front tot stilstand gebracht. Sindsdien is van gezag hebbende zijde geschat, dat de noordelijken zowel wat betreft troepen als artillerie een over macht van twee of drie tegen één hadden opgebouwd. Verder houdt men, rekening met de mo gelijkheid, dat de noordelijken een meerderheid in de lucht bo ven het slagveld zouden willen verkrijgen en zo lang behouden om het offensief te kunnen dek ken. Men weet, dat de noorde lijken meer vliegtuigen hebben dan de V. N. Zij konden daaren tegen niet beschikken over bases ten Z. van de rivier de Jaloe. Woensdag heeft een afdeling van 100 noordelijken aan het oostelijk front een kleine door braak geforceerd, die later even wel opgeheven werd. De noorde lijken verloren 40 man aan do den en 30 aan gewonden. Geallieerde bommenwerpers vielen opnieuw noordelijke aan- voerwegen bij Pjongjang aan. Het Amerikaanse slagschip „Missouri", dat de Noordkore- aanse kust voor de vierde ach tereenvolgende dag beschoot, be schadigde een dam ten zuiden van Songdjim en een spoorweg. Generaal Van Fleet nam afscheid. De aftredende bevelhebber van het achtste leger in Korea, gene raal Van Fleet, heeft Donderdag afscheid genomen van de Korea- nen, die hem met geschenken overladen hebben. De generaal die het bevel over het achtste, leger sinds April 1951 heeft ge voerd beloofde op een afscheids bijeenkomst van 100.000 perso nen, dat hij nog eens terug zou komen. Zijn opvolger, generaal Max well Taylor, is Donderdag in To kio aangekomen. „Gladiatoren"-aanval aan Koreaanse front? De republikeinse afgevaardigde Hoffman heeft Donderdag het Amerikaanse huis van afgevaar digden verzocht van minister Wilson (defensie) een volledige verklaring te eisen over een Amerikaanse aanval in Korea, die Maandag 19 Januari voor een aantal generaals en oorlogscor respondenten werd uitgevoerd. De toeschouwers hadden met een in gekleurde omslag gebon den programma in de hand uit een bunker de aanval van Ame rikaanse infanterie kunnen vol gen, tot de soldaten in moordend communistisch spervuur terecht kwamen en zich moesten terug trekken. Hoffman wil wbten, of de gas ten getuige waren van een voor stelling gelijkend op de „gladia toren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. Ook het Britse Labour-parle- mentslid Fernyhough heeft ver klaard, dat hij vragen zal stellen naar aanleiding van deze aanval waarbij de V. N.-troepen verlie zen leden. Hij zal minister Eden verzoe ken bij de Verenigde Naties stap pen te ondernemen. Militairen in Korea wegens wangedrag veroordeeld. 92 Soldaten en een officier, al len afkomstig uit Portorico, zijn, naar een woordvoerder van de Amerikaanse derde infanteriedi visie te Seoel heeft medegedeeld, veroordeeld wegens „wange drag". Deze soldaten hadden geen gevolg gegeven aan de opdracht een compagnie af te lossen, die in haar stelling zware verliezen had geleden tengevolge van vij andelijke beschieting. Zij waren heimelijk achtergebleven. Door hun houding moesten 2 bataljons uit de linie worden te ruggetrokken. De woordvoerder zei, dat vier mannen waren vrijgesproken en één nog op verhoor wachtte. De veroordeelden kregen ge vangenisstraffen van zes maan den tot tien jaren. De vonnissen zullen te Washing ton in tweede instantie worden behandeld De Nederlandse ambassade te Bonn heeft Donderdag de West- duitse regering verzocht de twee gearresteerde Bredase vluchte lingen, Bikker en Faber, uit te leveren. Enige dagen geleden had de bondsregering de Nederlandse ambassade meegedeeld, dat in het geval van de gevluchte oor logsmisdadigers de uitleverings procedure minder tijdrovend en gecompliceerd zou zijn dan de aanvankelijk door Nederland ge vraagde uitwijzing. Een woordvoerder van de am bassade verklaarde, dat Neder land uitlevering van de vijf nog voortvluchtige misdadigers zal vragen, als deze aangehouden zullen zijn. PRINSES BEATRIX 15 JAAR Prinses Beatrix hoopt op 31 Januari haar vijftiende verjaardag te herdenken. Foto Cas Oorthuys. De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft de eerst vangstcijfers in het nieu we seizoen bekendgemaakt. Zoals bekend is de jacht op potvissen reeds op 27 December j.l. begonnen en die op de ba leinwalvisvaart per 2 Januari- Tot en met 11 Januari is gepro duceerd 320 ton spermolie en 1552 ton traan. In dezelfde pe riode van het vorig jaar werden verkregen 2825 ton spermolie en 2091 ton traan. Toen is ech ter reeds op 20 November met de vangst van potvissen begon nen. De jacht op de baleinwal vissen begon op 2 Januari 1952. William Bentley, de vader van de 19-jarige Derek Bentley, die Woensdag werd terechtgesteld wegens moord, heeft medege deeld, dat hij zal pogen de zaak van zijn zoon door het Hogerhuis te laten behandelen. Het Hoger huis is het hoogste hof van appèl in Engeland. „Mijn zoon is dood", zo zeide Het onafhankelijke rechtsge- orienterde Engelse blad „Daily Express" heeft de mededeling van de Nederlandse regering, dat zij voor het belastingjaar 19521953 geen dollarhulp no dig heeft, „een prachtig voor. beeld voer West-Europa" ge noemd. „De Nederlanders verdienen voor dit mcedige en verstandige besluit de hoogste lof", aldus het blad, dat vervolgt: „Zij zijn immers na' de oorlog op stui tende wijze behandeld, toen de grote mogenheden waaronder Engeland, hen uit Indonesië verdreven, met vreeselijke ge volgen voor de Indonesiërs. Ne derland aanvaardde deze zware en onverdiende slag voor zijn economische kracht met grote vastberadenheid en zette zich met vaste wil aan het werk om zijn kleine land in een onaf hankelijke positie te brengen. Thans oogst Nederland zijn be- loninlg", aldus de „Daily Ex press". Derek's vader „maar ik wil be wijzen dat hij geen moordenaar was. Het is vreemd, dat de En gelse wet zou toestaan dat mijn zoon ter dood gebracht werd, terwijl degene die het schot af vuurde zal blijven leven". De familie Bentley heeft vele telegrammen van medeleven ontvangen. Zoals bekend was het de 16- jarige Christopher Craig, die het dodeliike schot op de agent Sid ney Miles afvuurde, toen hij en Bentley bij een poging tot in braak in een winkel in Zuid- Londen door de politie werden betrapt. Bij dit proces werden beiden schuldig bevonden aan moord, Bentley omdat hij wist dat Craig een pistool droeg en deze had aangezet het wapen te gebrui ken. Craig, die volgens de Engel se wet wegens zijn leeftijd niet ter dood veroordeeld kon worden heeft gevangenisstraf voor onbe paalde tijd gekregen. Bij Koninklijk Besluit van 29 Januari 1953 zijn met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. ür. A. de Waal te Utrecht, lid van de Tweede Kamer (K.V.F.) en tot staatssecretaris van Finan ciën dr. W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst op het departement van Financiën. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de staatssecretarissen meer in het bijzonder belasten met de behan deling van de zaken van het mid delbaar onderwijs, het voorberei dend hoger onderwijs en van het nijverheidsonderwijs. De minister van Financiën is voornemens de staatssecretaris meer in het bijzonder de beharti ging van de fiscale aangelegen heden op te dragen. Dr. Van den Berge is geboren te Tholen in 1905. Na de H.B.S. te Goes te hebben afgelopen, is hij benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. IJ V7mtr- Te Heemstede is aanbesteed de bouw van 36 woonhuizen. Hoogste inschrijver was de firma gebr. Luxen Wordt, Gouda met 630.000. Laagste was de firma J- G. Boot, Heem stede, met 520.678. De gunning werd aangehouden. Vervolgens heeft hij de onder scheidene hogere rangen bij 's rijksbelastingdienst doorlopen, tot hij enkele jaren geleden is benoemd tot directeur-generaal voor fiscale zaken i.a.d. aan het ministerie van Financiën. De nieuw benoemde staatssecre taris is partijloos. Premier Churchill, die een va cantie op Jamaica heeft doorge bracht, is met de „Queen Mary" uit Amerika in Southampton aangekomen- Soldaten en politie hebben twee leden van de Mau-Mau ge dood en een derde gewond, aldus is Donderdag door de regering van Kenia bekendgemaakt. Één man werd gedood toen hij tracht te te ontsnappen na een vuurge vecht tussen een patrouille en zes mannen in een dorp aan de voet van de Kenia, 130 km ten N.O. van Nairobi. De politie voerde een overval uit op het donp, nadat zij had vernomen, dat zich daar leden van de Ki- koejoe-stam verzamelden. Twaalf personen werden aangehouden. Een andere patrouille ontdek te in het gebied van Njerie een schuilplaats van de Mau-Mau, waar zich vier inheemsen ophiel den. Één van hen werd gedood, een tweede gewond, aldus de be kendmaking. De Argentijnse president Pe ron heeft de Joodse gemeen schap te Buenos Aires verze kerd, dat hij bereid is het we- reldjodendom» bedreigd door 'n „nieuwe golf van onderdruk king", te helpen. Voor vervolgde Joden zijn de grenzen van Argentinië altijd open, aldus de president. De Israëlische staat moet vol gens Peron zo sterk mogelijk gemaakt worden om weerstand te kunnen bieden aan de aan vallen waaraan hij blcot staat. Argentinië zou hieraan zoveel steun verlenen als in zijn ver mogen ligt. T'PYT'^T' Niet krabben. De helder i||". vloeibare D. D. D. kal- JU AJ Alk meert de jeuk in enk Ie seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN TBT& ÏTK. ÏTfe HUIDAANDOENINGEN JLP* JÜL£< Het instituut voor praeventieve geneeskunde (regionaal influenza studie centrum voor Nederland van de wereld-gezondheidsorga nisatie) deelt ons mede: „De hui dige influenza-epidemie kon theoretisch verwacht worden op grond van het feit, dat influenza epidemieën een vrij regelmatige twee-jaarlijkse periodiek verto nen. Via de World Health Orga nization worden thans influenza- cpidemieën gemeld uit Amerika, Duitsland, Frankrijk en het zui den van Engeland. Ook in Neder land heerst influenza. Het ge- isoleerde virus behoort eveneens tot de z.g. a-groep en is een va riant van het virus, dat tussen 1933 en 1943 grote epidemieën heeft veroorzaakt. In Nederland zijn onder auspi ciën van het instituut voor prae ventieve geneeskunde deze win ter grote groepen personen in verschillende bedrijven gevacci neerd om tot een inzicht te ko men in hoeverre vaccins, gericht tegen dit nieuwe stamtype, be schuttend tegen de ziekte kunnen werken. In het algemeen gespro ken heeft het nieuwe stamtype tot dusverre slechts geringe sterf te veroorzaakt, behalve geduren de de epidemie van 1951 in En geland, toen vooral in Liverpool een grotere sterfte heeft ge heerst. De directeur van de afdeling voor besmettelijke ziekten van de wereldgezondheidsorganisatie te Genève, de Nederlander, dr. W. Bonne, heeft verklaard, dat de huidige griepepidemie in een groot aantal landen als goedaar dig wordt beschouwd. Het virus van deze epidemie is reeds ge ïsoleerd en het schijnt te gelijken op dat van de epidemie van 1950 —1951. Woensdagmiddag verongelukte nabij Venhorst, gemeente Boekei in Noord-Brabant, een Thunder- jet-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Vonkel. De 22-jarige reserve-vaandrig-vlieger H. Kroezenga kwam hierbij om het leven. Zijn vliegeropleiding vol tooide hij in de Verenigde Staten waarna hij eind 1951 op Vonkel werd geplaatst. Hij was onge huwd. In de Franse nationale verga dering is rumoer ontstaan, toen communistische afgevaardigden „moordenaar" riepen tegen de minister van Gezondheid, André Boutemy, die ten tijde van de re gering van Vichy een hoge func tie had in het politie-apparaat. Een communistische woord voerder, Fronteau, diende een motie in, waarin hij verzocht het debat over de begroting voor 1953 op te schorten, als protest tegen de aanwezigheid op de re- geringsbank van een man, die_in de beklaagdenbank thuishoort Hierop begonnen de communis ten tegen Boutemy „moordenaar" te roepen en „Uw handen zijn rood door het bloed van patriot ten". De dissidente-Gaullist Godin, die de vergadering leidde, pro testeerde tegen de motie. Toen de minister echter temidden van het geschreeuw het woord wilde ne men, zeide Godin, dat hij hier mee moest wachten tot na het debat. Premier Mayer verzocht evenwel, Boutemy toestemming tot spreken te geven met het oog op de bijzondere omstandighe den. De woorden van de aange vallen minister gingen vrijwel geheel verloren in het rumoer, toen de communisten de „Mar seillaise" en de „Mars vgn par- tisanen" uit de oo.log inzetten en vervolgens met de bladen van hun lessenaars gingen slaan. Het rumoer bedaarde eerst toen Boutemy naar de regerings- bank terugkeerde. Egyptische en Britse onder handelaars onder wie premier Naguib en de Britse ambassa deur te Cairo hebben 6 uur ge sproken over de toekomst van de Soedan. Na afloop werd be kendgemaakt dat men „zo spoe dig mogelijk" weer bijeen zal komen. Majoor Salah Salem, de advi seur van premier Naguib voor Soedanese aangelegenheden, heeft tegenover journalisten verklaard, dat ambassadeur Stevenson ter vergadering de verzekering had gegeven, dat Engeland er naar streeft, zo spoedig mogelijk met Egypte tot overeenstemming te komen over de kwestie. De Egyptische eerste minister zeide, dat het plan van Egypte voor de Soedan gebaseerd wa: op voorstellen die in November 1952 bij Engeland waren inge diend en op het verdrag dat door Salem met de Soedanese partijen was gesloten. Aan de Bredaseweg bij Ooster hout zal het komende voorjaar de „Katjeskelder" worden ge opend, 'n vacantie- en kampeer centrum volgens de plannen van de planologische dienst van N. Brabant tussen bossen en heide velden. Op een terrein van 20 ha worden stenen bungalows ge bouwd, waarvan er dit voorjaar reeds tien gereed zullen zijn. Verder komen er terreinen voor caravans en tenten en 2 slaap zalen, welke laatste reeds nu aan honderd trekkers en leden van verenigingen onderdak kunnen bieden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Weinig verandering. Zwaar bewolkt met later in het N. van het land kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen W. en Z.W. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 31 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.50 3.12 Terneuzen 3.25 3.47 Hansweert 4.05 4.27 Walsoorden 4.15 4.37 ZON MAAN v.m. n.m. 31 8.22 17.26 19.18 8.51 29 8.25 17.22 16.54 8.19 KONINGIN JULIAN H.M. Koningin Juliana heeft een werkbezoek gebracht aan Arn hem, waar zfj de verzorging van de ouden van dagen in de practijk kon aanschouwen Zjj bracht een bezoek aan de verschillende tehui- BEZOEKT ARNHEM. zen voor de ouden van dagen. Tijdens de rondgang door de Sociëteit voor ouden van dagen on derhield H.M. zich met enkele bre isters uit de „breischool".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1