Uit d0 Provin&ics VROUW VERMOORD TE ROTTERDAM De begroting voor het jaar 1953 Eric de Noorman en Bor Khan" DE „VALENTINE" VOOR DE HELFT GELICHT Dader hekent Nieuw vaarwater in Zeeland De melkprijsverhoging Achterschip tegen de wal gezet Het Zuidkoreaanse leger GEMEENTERAAD VAN AXEL Katholieke arbeidersbeweging wendt zich tot de regering 99 TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. BRUINISSE. KOEWACHT. OVERSLAG. SLUISKIL. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Tankschip in ijs vastgeraakt Met de A.V.R.O. naar Tirol. De A. V. R. O. heeft gisteravond in het Concertgebouw haar leden uit Terneuzen en omgeving een avond geboden, die letterlijk en figuurlijk klonk als een klok. Het was echter jammer, dat het Concertgebouw niet enige malen groter was, want tallozen moes ten worden teleurgesteld, waar bij nog kwam dat door de gewel dige kaarten-aanvraag bij het toewijzen der plaatsen vergissin gen waren ontstaan, hetgeen, zo als de A. V. R. O.-consul voor Zee land, de heer J. van der Meulen Bosma, in zijn welkomstwoord zeide, niet de schuld was van de zijde der A. V. R. O. Het bont programma onder de titel „Met de A. V. R. O. naar Tirol", is een geweldig succes geworden en de hierin optreden de Nederlandse artisten met als conferencier Frans du Mée en „Die Tiroler Holzacker Bub'n" met de dirigent Gerard Lebon hebben de leden van de A.V.R.O. een onvergetelijke avond bezorgd. Frans du Mée bracht reeds di rect bij zijn kennismaking de stemming er in en de vrolijkheid zou stijgen naar mate het pro gramma vorderde. Ellen Castell „goalde" herhaal delijk met haar „Voetbalheld" en ook Corry Vroons en Dolf Dries- sen hadden met hun zangnum mers de volle aandacht van de bezoekers. De Grote Meester-Te- lepaath „Paraphrase" met zijn slapend medium „Madame Blan che" lieten de aanwezigen heer lijk lachen met hun humoris tische mystiek. Daverende lachsalvo's ontlok ten de dwaze Wama's in hun rhapsodie der zotheid, evenaals Frans du Mée met Ellen Castell en Fred Wiegman in de oerkomi- sche eenacter „Tante Francien- tje." Met groot succes zong Cor rij Vroons „Garden of beautiful roses", en Frans du Mée besloot het eerste deel van het program ma met een vrolijk babbeltje en liedje. Na de pauze kwam als clou van de avond de grote Tiroler show door de Tiroler Holzacker Bub'n onder de eminente leiding van Gerard Lebon. Door het fraaie decor, de kle derdracht, muziek, zang en dans konden de'bezoekers zich wanen dag met zijn auto naar het dorp door het orkest met alle mede werkenden. Een goede vondst in deze suc cesvolle show was het zoeken naar een nieuwe dirigente voor het orkest. Onder een daverend applaus werd aan drie dames voor de door hen tentoon gesprei de dirigeer-talenten een fraaie prijs toegekend. Voor de A.V.R.O., het gezel schap en de bezoekers een suc cesavond! Opening nieuwe zaak. Wij vestigen gaarne de aan dacht op de a.s. Zaterdag alhier te openen nieuwe naaimachine zaak, de eerste speciaalzaak op dit gebied hier ter plaatse. Wij brachten een bezoek aan dit naar de eisen des tijds inge richte winkelpand (voorheen manufacturenzaak) Het geheel licht geschilderde interieur doet het bijzonder goed en er zal naar wij aan de voorbereidingen konden zien, a.s. Zaterdag een keur van naai machines te over zijn om het publiek van het allermodernste te voorzien. De opening gaat gepaard met een demonstratie. Gevonden voorwerpen. Een zwarte portemonnaie met inhoud, Nieuwstraat 6, Axel. Scheepsdynamo ontvreemd. Aan boord van het vissersvaar tuig K 2, schipper-eigenaar de visser Ed. Praat uit Kieldrecht, dat op de werf van de gebr. Maas alhier in reparatie is, werd ont dekt dat een scheepsdynamo is ontvreemd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De handel in vlas. De laatste weken wordt op Schouwen veel vlas verhandeld, meest aan kopers uit Zeeuws- Vlaanderen. De prijzen variëren van 15 tot 20 cent per kg en zijn belangrijk lager dan vorig jaar, toen de gemiddelde prijs in de buurt van 25 cent per kg lag. Aanrijding. De heer IJ. alhier die Maan- in het land van de edelweiss, de bergen en de jodelzangers (waar Hans Wiljon op voortreffelijke wijze voor zorgde). Een climax bereikte het gebo- dene met de finale „lm weissen Rössl", naar de bekende operette van Ralph Benatsky, uitgevoerd kwam, voelde bij het uitdraaien dat zijn remmen gedeeltelijk weigerden, waarbij hij achter waarts op een verlichtingspaal terecht kwam. Het bovenstuk van de paal werd met de lamp op de grond geslingerd. De auto liep behooilijke schade op. Tentoonstelling. De pas opgerichte vereniging van dierenliefhebbers zal op 6 en 7 Februari a.s. in het patro naat een tentoonstelling hou den van alle soorten vogels, duiven, kippen, konijnen enz- Wij wensen de jonge vereniging met dat initiatief succes toe. Jubileum. Zuster Veneranda alhier vier de haar 25-jarig jubileum als kloosterzuster. Zuster Veneran da is reeds geruime tijd te Over slag en onder de Overslagse be volking en schoolkinderen zeer gezien. Teerdag- van „Concordia". De muziekvereniging „Con cordia" vierde haar jaarlijkse teerdag, waarbij niet minder dan 85 leden van de partij wa ren. Het aantal leden der ver eniging bedraagt op het ogen blik reeds 124. Ook bij de muzi kanten is er vooruitgang ge boekt, daar er niet minder dan 34 spelende leden zijn. Na de mis werd een rondgang ge maakt, waarbij caféhoudende ereleden werden bezocht. Om 1 uur werd in de muziekzaal een maaltijd aangeboden. Hierna werd weer een rondgang ge maakt tot 7 uur, waarna ter ge legenheid van de teerdag een bal werd gegeven. Prijsschieting. Iia de muziekzaal „Concordia' organiseerde de schuttersvereni ging „St- Sebastiaan" een grote schieting, waaraan 54 schutters deelnamen. De hoogvogel werd afgeschoten door de heer Achiel de Coninck, de zijvogel door de heer Staelens; 10 kleine vogels, welke moesten worden verloot, werden niet afgeschoten. Te Rotterdam is Dinsdagnacht de 29-jarige vrouw H. van der Linden door wurging om het leven gekomten. De politie heeft de 22-jarige Poolse marconist J. C., geboren te Warschau, aange houden, daar men sterke aanwij zingen tegen hem had. Nadat de man steeds ontkend had, heeft hij Woensdagmiddag een beken tenis afgelegd. Om half twee 's nachts hoorde een pensionhoudster, die aan de Rechthuislaan woont, een harer pensiongasten thuiskomen en zij merkte, dat de pensiongast niet alleen was. Om kwart voor drie ongeveer hoorde zij iemand weg gaan en in de kamer van de pen- siongaste zag zij licht branden, terwijl de deur openstond. Zij ging een kijkje nemen en vond het slachtoffer, dat zoals later bleek door wurging om het le ven was gekomen. Op hetzelfde ogenblik hoorde zij haastig iemand de trap aflo pen en direct sloeg zij alarm. Een voorbijganger verzocht zij de po litie te waarschuwen. Deze ont moette twee surveillerende agen ten, die hij op de hoogte bracht, dat er in het bewuste pand iets ernstig was gebeurd. Op weg naar de Rechthuislaan ontmoet ten de agenten een man. Toen zij op de plaats van het misdrijf hoorden wat er aan de hand was, brachten zij de gepasseerde man in verband met de vermoedelijke dader en direct begon een uitge breid onderzoek. Hij had op straat een taxi aan gehouden, zeggende dat hij naar zijn schip moest. In de nabijheid van de Maashaven veranderde hij blijkbaar van gedachte en ziede een dancing te willen be zoeken, zodat hij afrekende en de taxi verliet. De politie is daarna gaan zoe ken naar een man, die beant woordde aan het signalement, dat door de agenten was ver strekt. Bij de portier van een veembedrijf (pakhuismeesteren) aan de Veerlaan werd geïnfor meerd en daar bleek, dat er een man was gepasseerd die op weg was naar het in de Rijnhaven liggende Poolse stoomschip „Lub- tin". De politie begaf zich aan boord en volgens de wachtsman zou er een schepeling aan de be manning ontbreken, doch met zekerheid kon hij dit niet zeg gen. De politie ging de man zoe ken, doch hij werd niet gevon den. Naderhand nam de politie aan, dat de man toch wel aan boord zou zijn geweest. Tegen vijf uUr in de ochtend ging de politie voor de tweede keer aan boord en toen werd de marconist slapende in zijn hut aangetrof fen. Het signalement beant woordde aan hetgeen verstrekt v/as door de politie-agenten en door de taxichauffeur. Zowel aan boord als in 't pension wer den aanwijzingen gevonden, die tegen hem pleitten. Ook had de man krabben in zijn gezicht. Hij ontkende iets van het gebeurde af te weten, want hij was reeds om elf uur gisteravond gaan sla pen. Het onderzoek wees nog uit, dat zowel de Poolse marconist als het slachtoffer onder invloed van sterke drank verkeerden. Zoals gemeld heeft de man tegenover de politie een bekente nis afgelegd. Bevredigend resultaat van Sierduivenhouders. De Sluiskilse sierduivenhou ders, de heren Van Alem en J. Manders, hebben in het afgelo pen tentoonstellingseizoen zowel in binnen- als buitenland grote successen geboekt. Het grootste succes voor de heer J. van Alem was wel de „Exposition Nationale" te Ant werpen, waarbij twee zwarte raadsheren de beoordeling A en AA kregen, waarvan één het kampioenschap van de raadshe ren verwierf. De heer Jan Man ders behaalde hier met zijn 3 raadsheren, 3 X A en met zijn Engelse eksters behaalde hij 9 prijzen. In Souburg waar door „Nut en Genoegen" een jubileumtentoon stelling werd georganiseerd, wa ren de beste resultaten voor de heer Jan Mandres. Met 4 raads heren behaalde hij niet minder dan 3 maal ZZG en éénmaal ZG. Zijn zes Engelse eksters kwamen eruit met 3 X ZZG en 3 X ZG. Dit maakt dus, dat van, de 10 in gezonden duiven 6 het predicaat ZZG behaalden en 4 ZG. Zijn blauwhond Holl. kropper bracht het tot G. Jan van Alem behaalde op deze tentoonstelling met zijn raadshe ren éénmaal ZZG en driemaal G. Met zijn inschrijving nondui ven 2 maal ZG en éénmaal GG, waarbij hij in elke afdeling de lste prijs verwierf. Op de nationale tentoonstel ling van sierduiven te Amster dam was het Jan van Alem die 'het mooiste resultaat boekte. Hij behaalde met 6 raadsheren 1 X ZZG en 5 X ZG. Jan Manders behaalde met 3 inschrijvingen Engelse eksters 2 X, G. Lichtschip „Noordhinder" naar zijn oude plaats terug. Dinsdag a.s. zal het lichtschip „Noordhinder" weer naar zijn oude basis bij de Noordhinder- bank terugkeren. Van 1911 tot 1940 heeft het daar gelegen, waarna in de oor log door de Duitsers het schip werd gebruikt in de Oostzee voor waarnemingen ten dienste van de luchtafweer. In 1946 werd de „Noordhinder" buiten Den Helder gestationneerd on der de naam „Texel". Daar heeft echter thans een nieuw lichtschip zijn plaats ingeno men, zodat de oude „Texel" nu weer „Noordhinder" zijn taak bij Vlissingen kan hervatten. Tot voor kort moest de scheepvaart gebruik maken van de zoge naamde geveegde geulen met het oog op het mijnengevaar. Doch nu het Zuidelijk deel van de Noordzee vrij van mijnen is, is dit niet meer nodig en kan elke koers worden genomen. Mede daardoor is het noodzake lijk dat het lichtschip „Noord hinder" weer naar zijn oude plaats terugkeert. Vergadering Gemeenteraad. De gemeenteraad van Zaam- slag zal op Dinsdag 3 Februari a.s. in openbare vergadering bij eenkomen voor de afwerking ener korte agenda. De heren J. de Klerk, I. J. Ko- lijn, J. F. Lensen en H. K. Mar- kusse hebben bericht gezonden, dat zij hun benoeming tot lid der woonruimte-commissie aanne men. De heer B. v. d. Beek heeft voor de eer bedankt. Ter voorzie ning in deze vacature leggen B. en W. het volgende alphabetische dubbeltal aan de raad voor: 1. J. S. de Ridder, C 109; 2. G. v. d. Waa, C 97. Van de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" is een verzoek om subsidie ingekomen voor de exploitatie van 44 prot. chr. mili taire tehuizen. B. en W. stellen voor met in gang van 1 Januari 1953 tot we- deropzeggens een subsidie te verlenen van ƒ25 per jaar. Het laatste punt betreft de goedkeuring der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raads lid J. J. van Ham, Veer B 22. De heer Van Ham zal de plaats innemen van de heer A. J. de Visser, die ontslag heeft geno men als raadslid. Het Zuidkoreaanse leger kan genoeg mannen mobiliseren om behalve de 12 divisies die al on der de wapenen zijn, nog acht divisies te vormen. Dit is te Washington ver klaard door de Zuidkoreaanse generaal Tsjang Koek, die een bezoek aan Amerika brengt. Hij is van mening, dat Zuid-Korea over voldoende lichte wapens beschikt, maar een tekort heeft aan zware artillerie en tanks. Na een maandenlange strijd tegen wind en golven is de firma Bijker en Van den Heuvel uit Rotterdam er deze week in ge slaagd de Engelse torpedojager „Valentine", die in 1940 voorbij de „peilboot" zijn ondergang had gevonden, gedeeltelijk te lichten. Twee drijvende bokken, de „Arend" en de „Condor" van Van. der Tak, die samen een hef vermogen van 425 ton vertegen woordigen, zijn er in geslaagd het achterschip te bergen en tegen de wal te plaatsen. Het 72 meter lange voorschip hoöpt men deze week ook te lichten. Hiermee heeft de firma Bijker en Van den Heuvel de legende uit de wereld geholpen dat de „Valentine" nooit meer te ber gen, zou zijn. Zoals bekend viel de „Valen tine" in de Meidagen van 1940 ten prooi aan Duitse duikbom menwerpers, toen de torpedoja ger uit Antwerpen naar Enge land trachtte te ontkomen. Duiker De Vries was in het ijskoude water afgedaald om de dikke staaldraden om het ach terschip te bevestigen. Na uren lange strijd, waarin de vinding rijkheid van de mens het lang zaam maar zeker won van de natuurkrachten, kwam uit het Scheldewater een met pokken en schelpdieren bezette geschutsto ren voor de dag, waaruit nog en kele lopen dreigend naar buiten staken. Het ligt in de bedoeling de bei de delen na dichting en ontdaan van oorlogstuig te zijner tijd naar Rotterdam te slepen. Voor Terneuzen gaat daarmee straks een oude oorlogsherinne ring verdwijnen, die in de volks mond gemeengoed was geworden. Vooral de makreel- en paling hengelaars, die stêvast „naar de torpedojager" gingen vissen, zul len hun „baken in zee" missen. Een geladen tankschip vermoe delijk de Shell 4, zou nabij de Rotterdamse hoek bij Lemmer in het ijs zijn vastgeraakt. De mo torsleepboot „Tina" kapitein Wagemakers, is uit Amsterdam vertrokken om assistentie te ver lenen. Door het optreden van eb- en vloedstromingen is achter de Krammerplaat, de grote zand plaat tussen Grevelingen en de Krammer, een nieuwe vaargeul ontstaan. Zij is gelegen in het noordelijke gedeelte van 't Slaak. De nieuwe geul, die dezer dagen door het loodswezen van boeien zal worden voorzien en officieel bekend staat als de Noorder- Slaak, verdiept zich nog voort durend. Bij laag water wordt op de ondiepste plaats 28 dm water gemeten. Het z.g. Nieuwe Vaar water, dat ongeveer een kwart eeuw geleden ontstond, is de laatste jaren, zodanig verzand, dat de scheepvaart tussen Ant werpen en Dordrecht bij laag water weer de oude route moest volgen om de Krammerplaat heen, langs de bocht van St. Ja cob. Door het ontstaan van de nieuwe vaargeul is de korte ver binding StaakKrammer her steld. De geul loopt zodanig, dat de ondiepe plaats in het z.g. Nieuwe Vaarwater kan worden verm'eden. Het eigenlijke vaar water met de verlichte boeien bij nacht blijft voorlopig evenwel langs de Krammerplaat lopen in afwachting van de verdere ont wikkeling. (Vervolg.) Algemene Beschouwingen. De heer Pijpelink verklaart na mens de ant.-rev. fractie, dat zijn groep in eerste instantie geen be hoefte heeft, aan algemene be schouwingen* De heer Kesbeke zal volstaan met het maken van enkele op merkingen. Bij de woningbouw hoopt hij, dat in de toekomst meer rekening zal worden gehouden met woningen voor grotere gezinnen. Overigens wijst spr. er op dat men vóór 20 a 25 jaar in Axel nog niet zo erg rekende met het kath. deel der bevolking. Hij meent dat de omstandigheden zich sindsdien ge wijzigd hebben. Spr. vraagt aandacht voor de middenstand, en dat het werk van V.V.V. en de winkeliersvereniging krachtig gestimuleerd wordt, acht hij noodzakelijk. De activiteit van de middenstand in Axel verdient dat tenvolle. Zij heeft getoond haar tijd te verstaan en dit moet Het bestuur van de Neder landse katholieke arbeiderstoe- weging heeft zich met een schrijven gericht tot de raad van ministers over de melk- prijsverhoging, die in het be stuur een punt van bespreking heeft uitgemaakt. „Wij mogen u niet verhelen", aldus de brief, „dat daarbij ernstig misnoegen werd uitge sproken over deze maatregel en bovendien over de wijze waarop deze is tot stand gekomen. Naar ons gevoelen wordt op deze wijze de mogelijkheid van een min tof m^er natuurlijk terug dringen van het u bekende 5 procent consumptieoffer be moeilijkt. Daarnaast moet het ons van het hart, dat de om standigheid, dat terzake deze maatregel vooraf niet het zozeer gewenste overleg althans met de vakbeweging heeft plaats gevonden, ons onaangenaam heeft getroffen. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat het op deze wijze doorvoe ren van prijsverhogende maat regelen, in het jongste verleden reeds meer is geschied. Voorts werd in ons bestuur er de aandacht op gevestigd, dat met name de grotere ge2innen door deze prijsverhoging op nieuw in niet onbelangrijke ma te worden gedupeerd. Op grond van een en ander kunnen wij uiteraard geen en kele verantwoordelijkheid voor deze maatregel aanvaarden. Wij stellen ons voor op deze aange legenheid terug te komen, zodra met betrekking tot de verder te voeren algemene loon- en prijs politiek opnieuw overleg zal dienen plaats te vinden. Wij meenden echter u reeds thans met onze opvattingen inzake de verhoging van de melkprijs in kennis te moeten stellen". gewaardeerd worden. Spr. be spreekt ook de belastingdruk, waarvoor vaak maatregelen nodig zijn, die met een bloedend hart ge nomen worden. Desondanks moe ten wjj alles doen om de vooruit gang te bevorderen. De heer C. v. Bendegem (P. v. d. A.) stelt aan het eind van de 4-jarige periode de vraag: heeft deze raad voldaan en wat is de waardering van het werk? Spr. heeft het oog op iemand, die hier 4 jaar geleden vroeg, waar de cen ten bleven, en met veel tam-tam de verkiezingspropaganda voerde. Hij heeft van de aanwezigheid en ,de betekenis van dit raadslid maar een schijntje bemerkt. Hij gaat in op wat de heer Kes- beke heeft gezegd en wel in waar schuwende zin. Deze moet oppas sen. Het gemeentebestuur is geen kerkbestuur, maar wie dit na streeft, zal spr. als tegenstander op zijn weg treffen. Een grote fout wordt hier vaak gemaakt, dat men te weinig rekening met ons houdt. Spr. heeft het over het be grotingstekort van 36.000, waar voor ook hij geen oplossing heeft. De heer Kesbeke sprak over een bloedend hart; mijn hart bloedt om het feit dat wij deze ƒ36.000 niet kunnen stoppen, aldus spr. Het is een eerste eis alles finan cieel in orde te hebben en geen houding aan te nemen als bij de kolentoeslag. Verder bepleit hij verkeersverbetering door het plaatsen van borden die over te schilderen zouden zijn en 's Zater dags bij de Noordstraat dienstig zouden kunnen zijn. Spreker be pleit voorts beplanting bij de „grote" en „kleine kreek" in het recreatieterrein, hetgeen hij zoveel mogelijk zou willen uitbreiden. Ook de jeugd dient te worden op gevoed tot een beter besef. De centrale dienst van bouw- en wo ningtoezicht vindt in zijn ogen weinig genade en „uitstappen" zal het beste zijn, zodra de gelegen heid zich voordoet. Spr. hoopt dat tegen ééntonigheid in het woning type bij volgende bouw van wonin gen zal worden gewaakt. Tenslotte zal hij blijven vechten voor omzetting van het burgerlijk armbestuur in dienst voor maat schappelijke zorg. Hij hoopt dat de a.s. verkiezingen aan veel dat nog ouderwets is, in dit opzicht een eind zullen maken. Armoede en bedeling acht hij economisch niet verantwoord en dienen moreel te worden veroordeeld. De heer Kesbeke gaat in op de woorden van de heer C. van Ben degem, wien hij verwijt de „door- braak"-gedachte te propageren. Hi) zegt dat de politieke situatie in ons land gegroeid is, zoals deze thans is. De confessionele partijen zijn er en zullen er wel blijven. Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 1. In de werkplaat sen en smederijen, die de binnenplaats van Eric's burcht omrin gen, heerst 's och tends vroeg reeds een grote bedrijvigheid. Toch onderbreken de meeste mannen even hun werk als een jon gen van ruim vijftien jaren iedere morgen langs hen komt om naar de stallen te gaan. Ze zijn allen bijzonder gesteld op de zoon van de Noor man, die op iedere kwinkslag een snedig antwoord heeft en wiens belangstelling in paarden en wapenen slechts overtroffen wordt door zijn onver zadigbare honger naar de oude heldenverhalen der Noormannen. Op de frisse herfstochtend waar op dit verhaal aanvangt heeft Er- win echter geen aandacht voor de mannen om hem heen. „Luister, heer Erwin", roept een der sme den, een reus met een vrolijk krul lende baard hem toe, „dan zal ik u verder vertellen hoe de dwerg Tröge het betoverde edelhert joeg." Doch de jongen heeft slechts oog voor de boog die hij in j<Resse; zijn handen houdt en schudt onge duldig het hoofd. „Ik heb geen tijd voor verhalen," zegt hij waar dig. „Ik ga nu zelf een edelhert schieten. Kom mee, Wolf!" En met de hond op z'n hielen loopt hij naar de stallen. De oude jager Alström, die op een bank vocfr de stallen z'n jich tige botten in de eerste zonnestra len koestert, ziet hem aankomen en grijnst vertederd. „Ge zijt vroeg, Erwin, als ik me niet ver gis. TjohaUw paard is nog niet gezadeld. Ge wilt de fazanten te vroeg uit de slaap schrikken, m'n jongen." „Ik kan mijn eigen paard wel zadelen," zegt Erwin lachend. „En de fazanten mogen blijven slapen. Vandaag schiet ik enkel edelher ten met m'n nieuwe boog... offe... beren!" „TjohaElk arendsjong schreeuwt het hardst als het nog geen veren heeft. Laat zien die nieuwe boog? Die jonge schreeu wers van tegenwoordig denken dat ze met iedere kromgebogen wil- gentak een heldenstuk kunnen uit halen, als ik me niet vergis." En gniffelend neemt de oude Erwin de boog uit de hand om hem met een krachtige ruk te spannen. „Pas op! Breek hem niet!" roept de jongen verschrikt. „Fadir heeft hem zelf voor mij ge maakt „TjohaDe man die een boog kan breken die door Uw vader gemaakt is moet nog ge boren worden. Heer Eric is de enige die een betere boogpees spant dan de oude Alström, als ik me niet vergis." Hij geeft het wapen met een goedkeurend ge grom terug. „Als de jicht me niet in de knoken zat ging ik nu met U mee het bos in om U te leren hoe ge een goede boog als deze moet hanteren, m'n jongen. Mis schien zou dat toch wel het beste zijn, want er doen boze geruchten de ronde." „Wat voor geruchten?" vraagt Erwin nieuwsgierig. De oude jager buigt zich voor over. „Hebt ge ooit gehoord van Bor Khanvraagt hij ge heimzinnig. De voorzitter reageerde nog op de woorden van de heer Kesbeke. Dit college draagt geen verant woordelijkheid voor hetgeen 25 jaar geleden gebeurd is. Regeren is volgens hem met alles en allen rekening houden. De heer C. van Bendegem weet dat wij er naar streven het recreatie-oord zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Zo zijn B. en W. ook diligent t.o.v. het toezicht op de slechte woningen en waar zjj kunnen, ijveren B. en W. om nog meer woningen te bou wen. Nog steeds bestaat gebrek aan een paar honderd huizen. Tenslotte verdedigde spr. het be leid van B. en W. Voor een arti- kelsgewjjze behandeling der begro ting, vond geen der leden aanlei ding. De begroting werd vastge steld met een nadelig saldo van 36.189,21. De kapitaaldienst gaf de volgen de cijfers: Tot. nad. slot 6.361.308,41 Tot. batig slot 4.911.866,07 Nadelig slot 1.449.442,34 Verdere agenda. Aan J. J. Wieles wérd een per ceel grond verkocht van 380 m2 voor 3 per m2, liggende aan de Pironstraat teneinde daarop een woning te bouwen. Over 1951 hebben de kosten per leerling op de openbare school 23,35 bedragen. Voor 1953 wordt dit bedrag vast gesteld op 28,53 voor het L.O. en op 56,40 voor het U.L.O. Het voorstel tot intrekking van de regeling betreffende hgt verle nen van een tegemoetkoming aan onderwijzers in de door hen te ma ken kosten bij verandering van standplaats wordt verworpen, met alleen de stemmen van de heren C. van Bendegem, de Putter, Scheele en de Fetjter voor. Dit punt lokte een levendige discussie uit. De heer v. d. Berge achtte de verdediging van B, en W. op financiële gronden weinig steekhoudend. De heer C. van Bendegem wil hierop wel ingaan, als de classifi catie zou vervallen. Thans wenst hij de regeling te handhaven. De heer Pijpelink'zou de huidi ge regeling nog een jaar willen aanhouden. Kapitaalsplan aangenomen. Het kapitaalsplan, hetwelk wjj reeds in enkele artikelen in ons blad behandelden, is door de raad goedgekeurd. Op verzoek van de oudercom missie der openbare school wordt alsnog aan het plan toegevoegd de bouw van een nieuwe openbare school. Het rapport van de financiële commissie heeft de volle instem ming gehad van B. en W. en van de gemeenteraad. Na een besloten zitting van 20 minuten werd aan B. en W. mach tiging verleend tot het verrichten van de nodige handelingen voor de exploitatie van het gasbedrijf. Rondvraag. De heer Scheele verzoekt er bij de bevoegde instanties op aan te dringen dat er eindelijk naast de rijksweg naar Hulst een rijwiel pad komt en voorts de stations overgang zodanig te verplaatsen, dat deze recht op de weg uitkomt. Tenslotte hoopt hij dat de meer malen door hem bepleite verande ringen in de Prins Hendrikstraat tot stand zullen komen. De heer Misseghers zou gaarne zien dat de loodgietersbarak in de Banckertstraat zo spoedig mogelijk werd afgebroken, daar deze de buurt ontsiert. De heer Pijpelink klaagt over de toestand- van de vuilnisbelt bij de Ronde Putten, die hij onhoudbaar noemt. De heer De Feijter zou gaarne zien dat de Armendijk desnoods tot Kijkuit werd afgegraven. Tevens zou hij ook de oude wallen nabij de Oranjestraat willen egaliseren. De heer C. van Bendegem acht een beter rijwielpad naar Sluiskil zeer urgent. Spr. vindt het treurig dat een zo drukke verkeersweg voor het grootste deel geen rij wielpad bezit. Verder zou hij om verkeersstag- natie bij de spoorwegovergang te voorkomen het rangeerterrein wat meer oostwaarts zien verlegd. Tenslotte hoopt spr. dat de ver koopformaliteiten van de grond door de gemeente gekocht van de heer Chr. van Sluijs spoedig zullen worden bekrachtigd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2