Koning Juliana op werkbezoek in Arnhem Nieuw tehuis voor ouden van dagen geopend WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Arrestatie van Joden m Oost-Duitsland Het bezoek van president Soekarno aan Borneo Franse Nationale Vergadering en het proces-Oradour Truman betwijfelt of Rusland de atoombom bezit Koloniale boeken worden verbrand „ÏHUNDERJET" NABIJ VENHORST GEËXPLODEERD Brand op het Britse passagiersschip „Queen Elizabeth" Nederlander in Makassar vermoord v.m. n.m. Breskens 2.19 2.35 Terneuzen 2.54 3.10 Hansweert 3.34 3.50 Walsoorden 3.44 4.— Het Prinselijk huwelijk in Luxemburg De ratificatie der verdragen in Frankrijk Belgisch schip in moeilijkheden ten Westen van Ierland Politieman van medeplichtigheid aan moord beschuldigd Aardolievondst te Andei (N-Br.) De Britse mijnwerkersionen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DONDERDAG 29 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2253. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum net advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertences: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Koningin Juliana heeft Woens dag een werkbezoek gebracht aan Arnhem, waar zij de verzor ging van de ouden van dagen in de practijk kon aanschouwen. Zij bracht daartoe een bezoek aan de verschillende tehuizen voor de ouden van dagen. Woensdag werd het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" offi cieel door de hoge bezoekster ge opend. Arnhem genoot de eer van dit Koninklijk werkbezoek omdat hier het gemeentebestuur zowel als de sociale organisaties en particulieren op voorbeeldige wijze samenwerken in de zorg voor de ouden van dagen. Dg officiële opening van „Huis en Haard" betekent de ingebruik neming van het eerste tehuis in ons land voor on- en minvermo gende bejaarden, alsmede voor invalide en gebrekkige personen, krachtens een omschrijving door prof. dr. ir. H. G. van Beusekom in zijn prae-advies voor de Ne derlandse vereniging voor maat schappelijk werk. Dit pension huis voor de z.g. „probleembe jaarden" is open voor alle bevol kingsgroepen. Koningin Juliana bezocht voorts het reeds vóór de oorlog gebouwde tehuis „Vree- denhoff" aan de Velperweg, dat een vleugel er bij krijgt voor de minder valide ouden van dagen, die geen verpleging, doch wel enige bijzondere verzorging be hoeven. Het bezoek van H.M. de Ko ningin was wel van te voren aan gekondigd doch er werd geen route bekendgemaakt omdat dit teveel oponthoud zou geven Te tien uur Woensdagmorgen werd de Koninklijke auto op de Amsterdamse weg ter hoogte van Westend opgewacht door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, en burgemeester Matser van Arn hem. Snel werd naar het Roermonds plein gereden, waar de voorzit ster van de afdeling van de U. V. V. met haar staf ter verwelko ming aanwezig was. Bij de ingang van de sociëteit werden H.M. bloemen aangebo den door Manus Becker, 93 jaar, de oudste bezoeker van de „soos". Het bestuur van de U. V. V. werd aan de hoge bezoekster voorgesteld, waarvan ook zuster Hoiting van sociale zaken, draag ster van de „Florence Nightin- gale-medaille", deel uitmaakt. In een kort gesprek met de be stuursleden liet H.M. zich inlich ten over de wijze waarop de U. V. V. de verzorging van de ouden van dagen uitvoert. Burgemeester Matser liet in zijn officieel begroetingswoord uitkomen hoezeer men het in de Gelderse hoofdstad op prijs stelt, dat H.M. voor dit werkbezoek naar Arnhem kwam. Hij vertolkte de dank van het gehele land voor de belangstel ling van Koningin Juliana voor de probleipen die samenhangen met de verzorging van de ouden van dagen. Tijdens een rondgang bood de oude beeldhou wer Antheunis een beeld aan, waarna de bejaarde Arnhemmers Frits Bezeman en Leen Gerrits vertelden van het werk dat de ouden van dagen zelf deden bij de verbouwing. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Aanhoudend zacht. Half tot zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige lichte re gen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Aanhoudend zacht. VRIJDAG 30 JANUARI. Ook tekende H.M. het gasten boek van de soos. Te ongeveer tien vóór twaalf vertrok men naar „Huis en Haard", waar H.M. werd opge wacht door het bestuur van de gelijknamige stichting. De oudste bewoonster, de weduwe F. van LoonLeijen, die bijna 93 jaar is, bood H.M. bloemen aan. Voor de openingsplechtigheid bestond ook van officiële zijde veel belangstelling. Tijdens de bijeenkomst en vóór de officiële opening, werd het woord gevoerd door mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maat schappelijk werk. Hij wees er o.m. op, dat liefde, begrip en eer bied voor de oudere generatie aan vele problemen der bejaar den een einde kan maken. De staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr. P. Munten dam, zeide in een korte toespraak dat de gemiddelde levensduur van de Nederlander omstreeks 1840 ongeveer 37 jaar bedroeg en nu de 70 is gepasseerd. Het aan tal bejaarden d.w.z. de 65-ja- rigen en ouderen bedroeg bij de laatste volksstelling in 1947 bijna 750.000, terwijl men nu reeds de 850.000 is gepasseerd. Hij deed tenslotte een beroep op het particulier initiatief in ons land de geestelijke bezinning der bejaarden te bevorderen en systematisch te streven naar de opvoeding der jongeren tot lief de, begrip en eerbied. Koningin Juliana verrichtte daarna de openingsdaad door n.l. de eerste kop soep in te schen ken. Zij onthulde een kleine her- inneringsplaquctte en ook teken de de vorstelijke bezoekster het gastenboek. Daarna maakte zij vergezeld door de voornaamste genodigden een rondgang door het gebouw, waar zij zich een kort ogenblik onderhield met de bewoners o.w. de 74-jarige invalide G. H. Daams en de 89-jarige verpleeg de M. G. Hartemink, die nog zeer actief medewerkt in het tehuis. „Huis en Haard" kwam tot stand in samenwerking van het gemeentebestuur en sociale orga nisaties. Thans is er een 50-tal bewo ners, maar het huis kan er 116 herbergen en het is de verwach ting van de directrice, zr. M. van der Zant, dat het gauw vol zal zijn. Te kwart voor één begaf H.M. zich te voet naar het K.E.M.A.- gebouw (keuring electrische ma terialen Arnhem) waar de lunch werd gebruikt, aangeboden door het bestuur van de K.E.M.A. Via de Utrechtse weg en de binnenstad ging de stoet van auto's te omstreeks tien vóór twee naar de gebouwen van de Kohlmann-stichting rond de St. Walburgiskerk. De voorzitter, de heer H. P. Kohlmann, werd hier aan H.M. voorgesteld en ook dit maal werden bloemen aangebo den en wel door de oudste in woonster van het tehuis. Een bijzonder aardig moment was, toen de directrice H.M. een klein schilderstukje aanbood, dat gemaakt werd door de 86-jarige mevrouw H. Kroesen, baronesse Nahuys, die helaas over nog slechts één oog kan beschikken, zodat men deze prestatie wel zeer moet waarderen. De heer H. P. Kohlmann gaf daarna een korte toelichting over het doel van de recreatiezaal en andere ruimten, die door de Ko ningin, bezichtigd werden tijdens een rondgang. De stichting her bergt 86 bejaarden van 65 jaar en ouder. In de Kohlmann-stichting zet te H.M. haar handtekening onder een herinneringsoorkonde. Fastoor C. J. A. Venings leid de daarna H.M. rond in de St. Walburgiskerk, die in de Sep temberdagen van 1944 nagenoeg geheel werd verwoest in de slag om Arnhem, doch inmiddels ge heel hersteld is. Over de Singels ging het na het bezoek aan de Koohlmann- stichting vervolgens naar „Vree- denhoff". Hier werd H.M. begroet door het bestuur van. dit protes tants bestedelingenhuis en de directrice. De voorzitter ds. Th. H. Vos, gaf een uiteenzetting over dê op zet van dit tehuis. „Vreedenhoff" is een tehuis voor ouden van da gen uit verschillende standen. Aan H.M. werden hier als sou venir vier doosjes met de beken de Arnhemse balletjes aangebo den. Het verblijf in „Vreeden hoff" duurde maar kort en daar na ging men, naar de „Drie gast huizen", waar men te ongeveer drie uur arriveerde. Hier waren ter begroeting aanwezig de voor zitter mr. dr. A. D. H. Fockema Andreae en mej. M. Bouman, de directrice. Mr. Fockema Andreae gaf een uiteenzetting over de bouw en inrichting van de „Drie gasthui zen' 'aan de hand van een ma quette. Het gebouw is nu vrijwel geheel bezet. Het herbergt 250 personen en men heeft er 45 man personeel. Hoogtepunt van het bezoek aan de „Drie gasthuizen" vormde het moment, waarop Koningin Julia na zich naar de koningskamer begaf. Hier werd H.M. opgewacht door de nieuwe gebruikster van de koningskamer, mevrouw de weduwe J. KalmaWientjes uit Epe, die in gezelschap was van de voorzitster van het hoofdbe stuur van de vereniging „Tessel- schade-arbeid adelt", J. barones se De Vos van SteenwijkVan Royen. De Koningin overhandig de de sleutel van de koningska mer, haar ter hand gesteld door de voorzitter van de „Drie gast huizen", aan mevrouw Kalma en bezichtigde met haar de nieuwe kamer. Er volgde daarna een wande ling door het gebouw, waarbij H.M. enkele bewoners aan zich liet voorstellen. Na de rondgang werd in de grote zaal, waar 170 bewoners aanwezig waren, de film „Arnhem" vertoond, die ge maakt werd in de eerste dagen na de bevrijding. Daarmede was het koninklijk werkbezoek aan Arnhem ten ein de. Het liet niet na op allen die daarbij tegenwoordig waren een diepe indruk te maken door de gedegen wijze, waarop H.M. werd voorgelicht en de grote be langstelling en het medeleven die Koningin Juliana toonde. Te ruim 4 uur werd het vertrek aan vaard. Toen het reisgezelschap van president Soekarno, die thans een bezoek brengt aan het zui delijk deel van Borneo, 't plaats je Tembaragan, nabij Kendan- gan, passeerde, rookten daar nog de puinhopen van zes wonnigen, die kort tevoren door een bende in brand waren gestoken. De bende was hierbij betrapt door een vooruit rijdende groep van het gezelschap, die de aanvallers met behulp van automatische vuurwapenen verdreef. Het ge zelschap van de president ver toefde slechts enkele ogenblik ken bij de plaats van het onheil, doch in zijn, precies op schema- tijd, te Kendangan aanvangende rede, uitgesproken voor onge veer 60.000 mensen, besprak Soe karno het gebeurde, daarbij aan knopende aan de Islamietische groet „vrede zij met u, moge God u zegenen". De president zeide, dat er in Indonesië nog mensen zijn, die daar. niet naar leven. Hij geloof de dat er onder de toehoorders wel enkele boosdoeners zoudne zijn, die zijn woorden konden horen. De bewoners der verbrande huizen waren afwezig, daar zij de president en zijn gevolg wil den zien. Bij het incident werden enkele militairen gewond. De aanvallers behoren waarschijn lijk tot een 300 man tellende ben de, die de laatste tijd door de ge zagsorganen wordt achtervolgd. Op een te Soerabaja gehouden persconferentie heeft de alge mene secretaris van de afdeling Oost-Java van de Pemuda Rak jat, de heer Sadik, medegedeeld, dat op het dezer dagen gehouden congres van deze afdeling is be sloten alle boeken, die een „kolo niaal" karakter hebben, zoals ge schiedenisboeken over Nederl.- Indie, romans van Bram van Dam enz. te verbranden, omdat ze naar het oordeel van de afde ling schadelijk zijn voor de Indo nesische jeugd. Het Joodse comité in de Ver. Staten heeft gisteren telegram men ontvangen van zijn verte genwoordigers en waarnemers in Duitsland, waarin gezegd wordt dat in O.-Duitsland op grote schaal Joden worden ge arresteerd. Een speciale afdeling van het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid heeft, zo deelt het Joodse comité mede, op 3 Januari bevolen om „niet- Ariërs en personen van gemeng de ouders in bewaring te ne men". De Oostduitse autoriteiten hebben hierbij aangeraden de rassenwetten van de nazi's toe tc passen „om vast te stellen wie arisch is en wie niet". Jacob Blaustein uit Baltimore, de voorzitter van het Joodse co mité, dat de oudste vereniging is in de Ver. Staten ter bescher ming van de rechten der Joden in de gehele wereld, gaf als zijn mening te kennen, dat Moskou deze nieuwe campagne heeft opgezet, om de nazistische en fascistische elementen voor zijn anti-Amerikaanse politiek te winnen en coalities van Wester se democratieën te splijten. In de maand voor de uitvaar diging van het Oostduitse bevel van 3 Januari zijn er volgens Blaustein op mondeling bevel van het ministerie voor Staats veiligheid al 114 mannen, 134 vrouwen en 86 kinderen opge sloten in concentratiekampen. Het Joodse comité deelt ver der mede, dat de zwarte lijst van Joden 912 Joodse gezinnen bevat en 1098 gezinnen, waar van het hoofd van gemengde ouders is. Dr Leo Mendel, het Joodse hoofd van een afdeling van het Oostduitse ministerie van Ge zondheid, is vorige week ont slagen, zo hebben Joodse vluch telingen te Berlijn meegedeeld. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. zegt, dat rassenhaat vol gens de grondwet strafbaar is. Drie rechtbanken in Oost-Duits land hadden „onlangs" gevange nisstraffen tot drie jaar opgelegd wegens „het verspreiden van haat tegen de Joden en het belas teren van Joodse burgers". In gezaghebbende Joodse krin gen in Berlijn is Woensdag ver klaard, dat een vijfde van de 2.600 leden tellende Joodse ge meenschap van Oost-Duitsland in de loop van de laatste dagen naar West-Berlijn is gevlucht. Volgens genoemde kringen was de communistische zuivering in Oost-Duitsland niet gericht te gen de Joodse gemeenschap als zodanig. De Joden die gevlucht waren, vreesden voor het uitbre ken van een golf van anti-semi- tisme en dachten, dat de toegan gen naar het westen spoedig ge sloten zouden worden. De Joden in Oost-Duitsland, die belangrijke openbare functies bekleedden en aangevallen werden, onderhiel den geen betrekkingen met de Joodse gemeenschap, aldus werd verklaard. Van dezelfde Joodse zijde is de mening geuit, dat pogingen om aan te tonen, dat de zuivering in Oost-Duitsland een anti-semitis- tisch karakter draagt, het lot van de 2.500.000 Joden, die zich nog achter het „ijzeren gordijn" bevinden, slechts zullen, verzwa ren. Piloot gedood. Woensdagmiddag omstreeks te half vijf is een republic-„Thun- derjet", afkomstig van de vlieg basis Vonkel ten N. van Ven horst, gemeente Boeket, in de lucht geëxplodeerd. De piloot kwam om het leven. De wrakstukken van het toe stel zijn in een weiland neerge stort. De romp boorde zich en kele meters in de grond. Het on geluk gebéurde op een hoogte van, 700 a 800 meter. De brand weer van Boekei bluste de wrak stukken. Later kwam ook een aantal militairen van de vlieg basis Vonkel assistentie verlenen. Verscheidene inwoners van. Venhorst en ook van Boekei za gen het ongeluk gebeuren. Aan boord van het Britse pas sagiersschip „Queen Elizabeth", dat in het droogdok „King George V" te Southampton wordt nage keken, is Woensdagavond brand uitgebroken in een hut op het De 23-jarige machinist J. Hartman van de „Mexolie" een afdeling van de maatschappij voor ondernemingen van nij verheid N.I.M.A.F. N.V. in Ma kassar is in de nacht van Maan dag op Dinsdag vermoord door een koelie, die enige tijd tevoren door de verslagene was betrapt op diefstal en deswege was ont slagen. De heer Hartman laat een vrouw en een kind achter. Het onderzoek door de politie is nog gaande, aldus meldt de corres pondent van P. I. Aneta in Ma kassar. Ex-president Truman heeft te Kansas City verklaard dat hij er enigszins aan twijfelt, of de Russen de beschikking hebben over een bruikbare atoombom. Hij zeide deze mening vaker te hebben verkondigd. „Sommige mensen zijn het niet met mij eens", zo voegde hij hieraan toe, „doch dit is hun goed recht". ZON MAAN 29 30 31 8.25 8.24 8.22 17.22 17.24 17.26 v.m. 16.54 18.07 19.18 n.m. 8.19 8.37 8.51 Deze persoonlijke mening, zo verklaarde Truman verder, be. tekent echter niet dat de V. S. „hun waakzaamheid één minuut moeten laten verslappen". De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, Gordon Dean, gaf als commentaar op de verklaring van de ex-president: „Men moet de heer Truman verkeerd hebben begrepen". Dean heeft reeds 2 jaar geleden verklaard dat de Sowj et-Unie over de atoombom beschikt. Drie leden van de commissie voor de atoomkracht van het Amerikaanse congres hebben te Washington verklaard dat Tru- mans verklaring „zeer ongeluk kig" is. De 3 congresleden die op de hoogte zijn van de geheimen be treffende de ontwikkeling der atoomkracht in de Veir. Staten, hebben een zorgvuldig opgestel de verklaring uitgegeven, waar in zij o.m. zeggen dat Trumans mededeling „zeer ongelukkig" is, daar zij in strijd is met onwe- derlegbaar bewijsmateriaal, dat niet slechts van thans, doch reeds van 1949 dateert. In een afzonderlijke verkla ring zegt senator Hickenlooper o m. dat het „in het geheel niet te pas komt dat Truman, als ambteloos burger verklaringen aflegt die mogelijk gebaseerd zijn op door hem als president ontvangen gegevens". Hij vervolgt: „Ik ben er van Overtuigd dat de Russen reeds meer dan één op atoomkracht berustende ont ploffing teweeg hebben ge bracht. En het staat vast dat, indien zij in staat zijn een der gelijke ontploffing te veroorza ken, zij ook atoombommen kun nen vervaardigen. Ik heb mijn inlichtingen over de atoomkrachtontploffing in de Sowjet-Unie van verantwoor delijke beambten, wier taak het is, over dergelijke aangelegen heden nauwkeurig van advies te dienen, ontvangen. Zij hebben mij verzekerd dat er wel dege lijk door atoomkracht teweege- gebrachte ontploffingen in de Sowjet-Unie hebben plaats ge vonden en ik ben er ook van overtuigd dat de Sowjet-Unie voortgaat haar kennis op dit gebied uit te breiden. De juridische commissie van de Franse nationale vergadering heeft aanbevolen de bepalingen van de wet van 1948 inzake „col lectieve schuld aan oorlogsmis daden" niet van toepassing te verklaren op Fransen, die tijdens de 2de wereldoorlog tot dienst neming bij de Duitse strijd krachten zijn gedwongen. Volgens genoemde wet zijn alle leden van nazi-organisaties, die door het tribunaal van Neu renberg onwettig zijn verklaard, schuldig aan de oorlogsmisdaden die de afdelingen van deze orga nisaties ten laste worden gelegd, tenzij zij het tegendeel kunnen bewijzen. Deze kwestie is weer in het middelpunt van de belangstelling komen te staan door het proces- Oradour, waarbij o.a. 12 Elzas- sers zijn betrokken, die indertijd tot dienstneming bij de Duitsers waren gedwongen. De nationale vergadering nam Woensdag in de vroege morgen uren het voorstel tot wijziging van de wet van 1948 aan, met 372 stemmen vóór en 179 tegen. Bii deze werd bepaald, dat de normale procedure in de Franse rechtspraak, waarbij de beklaag de als onschuldig wordt be schouwd zolang zijn schuld niet bewezen is, niet van toepassing zou zijn op leden van nazi-orga nisaties die verdacht worden van oorlogsmisdaden. Deze be klaagden zouden schuldig wor den beschouwd, tenzij hun on schuld zou worden bewezen. Daar 't pas aangenomen amen dement ook betrekking heeft op processen, die vóór de goedkeu ring waren begonnen, zal de pro cedure in het proces-Oradour te Bordeaux moeten worden gewij zigd. Het openbaar ministerie zal nu de schuld van de beklaagden moeten bewijzen. Bij de hervatting van de verho ren in het proces-Oradour op Woensdag werd enige opwinding onder het publiek veroorzaakt doordat de voorzitter van de ver eniging van oorlogsslachtoffers van Oradour, Brouillaud, ver klaarde: „De nationale vergade ring heeft de moord van Oradour goedgekeurd, wij gruwen er van." (De nationale vergadering nam Woensdagmorgen een voorstel aan tot wijziging van de wet op de collectieve verantwoordelijk heid van leden van door het tri bunaal te Neurenberg aangewe- ze.1} nazi-organisaties. Volgens de wijziging moet van personen, die gedwongen lid waren van derge lijke organisaties, de schuld wor den bewezen). De voorzitter van het gerecht, Nussy St Saens, zeide hierop, dat het besluit van de nationale vergadering geen wijziging had gebracht in de procedure. Het ge recht zou zich pas bij het vonnis uitspreken over splitsing van het proces. Verder wees de president op de mogelijkheid van veroorde ling wegens hulpverlening en medeplichtigheid op grond van de bepalingen in het Franse strafrecht. Flan voor aanbieding Neder lands geschenk. Naar wij vernemen is het co mité Benelux op initiatief van een der leden bezig met de uit werking van een plan, dat be oogt gelden in te zamelen voor het aanbieden van een Neder lands geschenk aan prinses Jo sephine-Charlotte en prins Jan van Luxemburg, wier huwelijk zoals bekend 9 April zal worden gesloten. In een erecomité onder voor zitterschap van mr E. E. Menten hebben zich bereid verklaard zitting te nemen onze amfjassa- deur te Brussel mr Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten en echtgenote; onze gezant in Lu xemburg de heer H. A. Hooft en echtgenote; de oud-minister van Buitenlandse Zaken, mr J. A. N Patijn en echtgenote eri jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de raad van sta te. De Franse ministerraad heeft Woensdag zijn goedkeuring ge hecht aan de preambule van het wetsontwerp ter bekrachtiging van het Europese legerverdrag en de contractuele overeenkom sten met West-Duitsland, dat gis teravond bij de nationale verga dering is ingediend. Het wetsontwerp bekrachtigt ook het verdrag tussen Engeland en de staten van de E.V.G. en het additionele protocol bij 't Noord- atlantische verdrag inzake aan de E.V.G.-leden te verlenen hulp door hun Navo-deelgenoten. bovendek. De brand kon spoedig worden bedwongen. Terwijl de brandweer bezig was begaf de politie zich aan boord van het schip.. Toen de „Queen Elizabeth" vlak voor Kerstmis te Southampton dokte, werd bekend gemaakt, dat extra personeel op het schip zou patrouilleren. De vorige maand is op onverklaarbare wijze brand uitgebroken op het zusterschip van de Queen Elizabeth", de „Queen Mary", toen het in een dok lag. Zondag j.l. werd de „Em press of Canada" in Liverpool door brand verwoest. Het wrak smeult nog. Het Belgische s.s. „Clervaux' heeft Dinsdagavond laat ge seind dat het zich op 300 mij! ten Westen van Ierland in moei lijkheden bevindt. Het hoofddek is midscheeps aan beide zijden gescheurd. Er stomj een Zuid wester storm. Het Amerikaanse marineschip „Nerk" zette koers naar het schip. De Nerk dacht het Belgi sche vaartuig over ongeveer 20 uur te bereiken. Hoewel de Clervaux geen sleepboothulp heeft gevraagd is de Nederlandse sleepboot Oost zee uit Lizard (Cornwall) ver trokken. De Nerk is echter dich te: bij het Belgische schip. De gezagvoerder van de Oost zee denk: de Clervaux over on geveer 21 uur te zullen bereiken „Ik beschuldig jouw bazen, in specteur W. A. N. Boog en briga. dier E. J. Geurts, van medeplicn- tigheid aan moord" had de 38-ja- rige Larense marktkoopman W. S. in een opgewonden debat in October 1951 in een café te La ren tegen een politieagent ge zegd. De discussie ging over het optreden dezer politiemannen tij dens de bezetting, toen een N. S. B.-burgemeester aan het hoofd van de gemeente Laren stond. Gisteren heeft het Amsterdams gerechtshof in de overtuiging, dat de genoemde inspecteur en bri gadier geen blaam treft, de koop man wegens belediging veroor deeld tot 8 weken gevangenis straf, waarvan er 6 voorwaarde lijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. In eerste instantie was verdachte door de politierechter tot 2 weken ver oordeeld. Tijdens de zitting hield ver- dachte vol, dat zijn beschuldiging juist was en dus in het algemeen belang geuit. Het hof was het daar niet mee eens en liet ver dachte niet toe het bewijs zijner uitlatingen te leveren. Na de be vrijding is er een onderzoek door de illegaliteit ingesteld, zo deel de de president mede, dat geëin digd is met de volledige ontzenu wing van de kwade geruchten, die de ronde deden. Dank zij het werk van de genoemde politie mannen, die in vele gevallen de Joodse burgers tevoren waar schuwden, wanneer zij opgehaald zouden worden, is veel onheil voorkomen. Als onderdeel van het inten sieve onderzoek van de Neder landse bodem verricht de Ne derlandse aardoliemsiatschappij thans een boring in het land van Altena tussen Andel en Veen. Deze bering heeft Dins dag de aanwezigheid van een geringe hoeveelheid aardoiie aangetoond. Het is nog te vroeg om tot een waardering van deze vondst over te gaan; daartoe zullen langdurige proeven nood zakelijk zijn. Deze boring is de tweede wel ke in het land van Altena door de N.A.M. wordt verricht. Het enige olieveld is zoals bekend in Oud- en Nw. Schoonebeek (Dr.). Op een vergadering van ver tegenwoordigers van Britse mijn. werkersvakverenigingen is be sloten de kolenraad. een ultima tum te stellen óf de 400.000 minst-betaalde mijnwerkers krij gen een loonsverhoging van zes shilling per week óf de mijnwer kers weigeren op Zaterdagen vrijwillig overwerk te verrichten. De kolenraad heeft een loonsver hoging van vier shilling toege zegd. Het overwerk op Zaterdag levert twee derden van de hoe veelheid kolen die naar West- Europese landen uitgevoerd wordt. Deze kolen, die onder meer aan Frankrijk, Denemar ken, /Sweden en Ierland worden geleverd, moeten volgens de ko lenraad tegen concurrentieprij- zen verkocht worden. Daarom was een grote loonsverhoging niet toegestaan. Het voorstel van de voorzitter van het vakverbond, Sir William Lawther, om het dispuut recht streeks aan de premier voor te leggen, is verworpen. Men be sloot zich opnieuw tot de kólen- raad te wenden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1