Nederland ziet af van M.S.A.-hulp voor 1952-1953 De strijd in Korea VAL DA Prof. Mr. Oud sprak voor de middenstand Dank van ons volk aan de Verenigde Staten Amerikaans vliegtuig boven China neergeschoten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Joego-Slavië, Griekenland en Turkije Zes agenten gesneuveld Ruim 400 geleidehonden voor blinden Indonesië Neem een doos echte PASTILLES UW HOEST PROCESSEN EN SPIONNEN IN DE WERELD VAN MOSKOU sowjet UNIE LÜJMtë Britse „Canberra" neergestort Proeven met nieuw vaccin tegen kinderverlamming Persconferentie van Adenauer BABY IS GOED BEZORGD Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 28 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2252. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie te Den Haag verzocht de Ameri kaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige eco nomische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952/53. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken mee, houden verband met het feit, dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wij ze en in belangrijke mate zijn toegenomen. Gebleken is, dat deze toene ming der conyertibele reserves zodanig is, dat'het voor 1952/53 te verwachten dollartekort op kasbasis geheel kan worden ge dekt. De toeneming der goud- en dollarreserves draagt echter voor een belangrijk deel een inciden teel karakter. Het is dan ook on der de aandacht van de regering der Verenigde Staten gebracht, dat ondanks deze incidentele ver betering der Nederlandse dollar positie, het structurele dollarte kort van Nederland onvermin derd blijft bestaan. Op grond van het met de regering der Verenig de Staten gevoerde overleg meent de Nederlandse regering er op te kunnen vertrouwen, dat, mocht onverhoopt de economische posi tie van Nederland in de toekomst hervatting van de economische hulpverlening rechtvaardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht prejudicieert op het ver lenen van economische hulp aan Nederland in later jaren, voor zover het congres daartoe weder om fondsen beschikbaar zal stel len. i Met het oog hierop zal de op 2 Juli 1948 ondertekende over eenkomst tot economische sa menwerking tussen de regerin gen van het Koninkrijk der Ne derlanden en de Verenigde Sta ten van Amerika vooralsnog van kracht blijven. De beslissing van de Neder landse regering laat het gebruik maken van reeds eerder toege wezen economische hulp onver let. Deze zal beschikbaar blijven totdat de toewijzingen geheel zullen zijn uitgeput. Daarnaast zal geen; enkele wijziging worden gebracht in de beschikbaarstel ling aan Nederland van de zo on misbare militaire hulp en off shore-orders, welke ongewijzigd zullen worden voortgezet. Ten slotte zal Nederland gebruik kun nen maken van Amerikaanse hulpverlening in het kader van het technical assistance pro gramma. De Nederlandse regering heeft de mening uitgesproken, dat thans met vereende kracht zal moeten worden gestreefd naar een situatie, waarin ons land blij vend onafhankelijk kan zijn van buitenlandse economische hulp verlening. Bij dit streven is de medewerking van de Verenigde Staten onontbeerlijk. De noodza kelijkheid van deze Amerikaanse medewerking tekent zich scher per dan ooit af nu Nederland voor de eerste maal sinds de aanvang van het Europese her stelprogramma geen economische hulp meer zal ontvangen. De Nederlandse regering heeft dan ook met klem gewezen op de grote betekenis voor Neder land van toenemende offshore orders, waaraan zij boven econo mische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg in de gelegenheid ge steld wordt zijn structurele dol lartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegenprestatie. Om dezelfde re denen hoopt de Nederlandse re gering dat de regering der Ver enigde Staten bijzondere aan dacht zal besteden aan het op heffen van de handelsbelemme ringen, welke een gezonde ont wikkeling van het handelsver keer tussen West-Europa en Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. West-Europa zowel als de Ver enigde Staten zullen alles 'in het werk moeten stellen om hun eco nomische relaties zodanig te her zien en te verbeteren, dat het hulpelement daarin zo spoedig mogelijk kan verdwijnen. Mede gezien de omvangrijke militaire inspanning, welke de vrije wereld zich thans moet ge troosten, is dit een zware en be langrijke taak. De Nederlandse regering zal alles in het werk stellen om deze gemeenschappe lijke taak te helpen vervullen. De Amerikaanse economische hulpverlening heeft in zeer be langrijke mate bijgedragen tot het economisch herstel van ons land. In totaal ontving Neder land 966 millioen dollar, waar van bijna 150 millioen in de vorm van leningen en ruim 816 mil lioen in de vorm van schenkin gen. Daarnaast ontving Neder land nog belangrijke indirecte financiële steun ter financiering van zijn tekorten in het intra- Europese betalingsverkeer. Een vergelijking van de huidi ge situatie met de omstandighe den, waarin ons land in 1948 ver keerde, stelt de betekenis van de hulpverlening wel zeer duidelijk in het licht. Namens het gehele Nederlandse volk heeft de Ne derlandse regering de regering der Verenigde Staten deelgenoot gemaakt van haar grote erkente lijkheid voor de ontvangen hulp. Een woordvoerder van de Ne derlandse regering heeft meege deeld, dat Nederland met het oog op de verbeterde dollarpositie af ziet van Amerikaanse dollarhulp gedurende het in Juni eindigende jaar. Hij voegde hieraan toe, dat dit besluit alleen voor het lopen de jaar geldt. Vrijdagavond omstreeks half zeven zijn in het Pengalenganse 6 agenten het slachtoffer ge worden van een sterke en zwaar bewapende bende. De agenten maakten deel uit van een patrouille van 16 man, die een onderzoek instelde naar de aanwezigheid van terroris ten in het gebied van de ten Noordwesten van het water- krachtstation gelegen desa La- Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw China" is 23 Januari boven Noord-Oost- China een Amerikaans militair vliegtuig door de Chinese lucht macht neergeschoten. Het be richt, aldus het nieuwsbureau, is afkomstig uit Moekden. Het vliegtuig was in de provin cie Liaotoeng (Mandsjoerije) neergeschoten. De piloot, die het vliegtuig met zijn valscherm ver liet, werd gevangen genomen. Zijn naam werd opgegeven als luitenant-kolonel Edwin Lewis Heller. Zijn toestel was een jager van het type „Sabre Jet". Er heerste Maandag, als gevolg van een daling der temperatuur tot nul graden, niet veel activi teit aan het Koreaanse front. In de centrale frontsector ble ven vechtwagens der Verbonde nen de stellingen der Chinese communisten beschieten. Ove rigens beperkte het contact der tegenstanders zich tot proefaan- vallen op kleine schaal en pa trouille-acties. Weer een veerboot vergaan. Een Zuidkoreaanse veerboot met tweehonderd passagiers is Maandagavond ter hoogte van Koesan ten W. van Taegoe, ver gaan, aldus een mededeling van de Zuidkoreaanse politie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VRIJ ZACHT. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Krach tige tot harde Z.W. wind. Vrij zacht. DONDERDAG 29 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 1.43 1.58 Terneuzen 2.18 2.33 Hansweert 2.58 3.13 Walsoorden 3.08 3.23 ZON MAAN v.m. n.m. 28 8.27 17.20 15.40 7.55 29 8.25 17.22 16.54 8.19 30 8.24 17.24 18.07 8.37 31 8.22 17.26 19.18 8.51 Volgens de eerste door de po litie |e Seoel ontvangen berichten over het aantal slachtoffers, vreest men, dat dertig personen zijn omgekomen en twintig ge wond. De veerboot, de „Hyangoen" zou, naar men vermoedt, de twee honderd passagiers over de mon ding van de rivier de Koem bren gen. Functionarissen deelden mede, dat met de veerboot 75 personen mochten worden vervoerd. De politie onderwierp de kapitein aan een verhoor. Op 9 Januari kapseisde een veerboot ter hoogte van Poesan, Bij dit ongeluk verloren 249 Ko- reanen het leven. De minister van Vervoer aanvaardde de ver antwoordelijkheid van het onge luk en trad af. De ,,Piet Hein" komt naar huis. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", die van de Koreaanse wa teren op de thuisreis naar Neder land is, zal volgens de plannen op 4 Maart a.s. tussen 10 en 11 uur te Nieuwediep afmeren. De pokken in Zuid-Korea In Zuid-Korea zijn 28 kinderen aan pokken overleden. In het af gelopen etmaal zijn 100 nieuwe gevallen aangemeld. De Amerikanen in Korea. De republikeinse afgevaardigde Okonski heeft op 'n bijeenkomst van de Amerikaanse vrouwen bond verklaard, dat minstens 3.500 Amerikaanse soldaten in Noord-Korea begraven zijn met een kogel in het hoofd en met de handen op de rug vastgebonden. Hij had dit vernomen uit ge heime rapporten van het Penta gon. Een woordvoerder van het Pentagon wilde geen commen taar op deze verklaring geven. Het bericht zegt verder, dat in de ochtend van 23 Januari vier van deze toestellen het Chinese luchtruim hadden geschonden, komende uit de richting van Ioedjoe (Korea). Toen een der vliegtuigen neergeschoten werd, waren de andere drie terugge keerd. „Nieuw China" zegt, dat het hier reeds het twede toestel be treft, dat in de afgelopen twee weken boven Chinees gebied neergeschoten is. Het eerste toestel was een superfort, dat volgens de Chine zen op 12 Januari in het gebied van Antoeng (Mandsjoerije) werd neergeschoten, waarbij 11 leden der bemanning waren gevangen genomen. Dit bericht werd later door de Amerikaanse luchtmacht te Tokio bevestigd. De beschuldiging, dat dit toestel een verkenningsvlucht boven Mandsjoerije maakte, werd echter tegengesproken. Volgens de Amerikanen was op de radar schermen te zien geweest, dat het superfort alleen boven Noord- Korea had gevlogen, waar het propaganda-materiaal had uitge worpen. VOOR madjan. In de nabijheid van de kampong Tjikanjere gekomen, werd de patrouille, die slechts gewapend was met stens en ka rabijnen^ plotseling van ver schillende kanten onder zwaar automatisch vuur genomen. Zes agenten werden hierdoor on middellijk dodelijk getroffen. De overige manschappen zoch ten dekking en beantwoordden het vuur. Daar de overgebleven 10 man echter geen schijn van kans hadden tegen de naar schatting 400 man sterke bende, zat er voor hen rpets anders op dan te trachten het vege lijf te redden. Zij slaagden er inder daad in na verloop van tijd de post op Lamadjan te bereiken. Hier werden ogenblikkelijk versterkingen naar de aangege ven plaats gestuurd en ook de hulp van het leger ingeroepen. Toen deze versterkingen op de plaats van de overval arriveer den, was er van de bende geen spoor meer te bekennen. In een buitengewone algemene vergadering van de Rotterdamse Middenstandsvereniging, handel en nijverheid, heeft prof. mr. Oud gesproken over de verhoudingen tussen vrijheid en gebondenheid bij zelfstandige bedrijfsuitoefe ning. De mate van vrijheid en ge bondenheid stelde spr. mede af hankelijk van het tijdperk waar in we leven en de verhouding tussen vrijheid en gebondenheid heeft voor de middenstand altijd gewisseld met de economische veranderingen. Prof. Oud ging de historie na en wees op de streng doorgevoerde bedrijfsorganisatie van de middeleeuwen, de gilden, Hij merkte op, dat in 1798 alle gilden verdwijnen en plaats ma ken voor een vrije bedrijfsuit oefening over de gehele lijn, het geen volgens spr. omstreeks 1811 een noodzakelijkheid was. De tweede helft van de 19de eeuw bracht geleidelijk meer over heidsvoorschriften, die meer dienden om het publiek te be schermen dan er van uitgingen het belang van mensen te be schermen, die een bedrijf uit oefenden. Over de tegenwoordige tijd sprekend, vroeg prof. Oud zich af wat het richtsnoer moet zijn als we over middenstand spreken en hij wilde vooropstellen, dat de middenstand uit zelfstandige on dernemers moet bestaan. Bij het treffen van voorschriften, zo be toogde spr., moet de overheid in het oog houden, dat de zelfstan digheid van de middenstand niet wordt verdrukt, maar wordt be- DE ROOFOVERVAL TE BLARICUM. De politie heeft ook het tweede vuurwapen, dat bij de overval op de Boerenleenbank te Blaricum werd gebruikt, opgespoord. Bij het verhoor hadden de verdach ten verklaard dit wapen op de heide te hebben weggeworpen, eveneens een handjevol munitie. Dit vuurwapen, een klein mo delrevolver, is in beslag geno men bij een neef van de 19-jari ge gearresteerde Van T„ die het in bewaring had gegeven. Don derdag zullen de twee jeudige verdachten worden voorgeleid. vorderd en de overheid maat regelen' moet nemen om het vor men van ongezonde midden- standsbedrijven tegen te gaan en de gezonde bedrijven moeten be vorderd worden. De voorschriften moeten echter zo opgesteld wor den, dat ze van een bepaalde tak van bedrijf een gesloten bedrijf maken. Ook het vraagstuk van de credietverlening bracht prof. Oud ter sprake. En hij merkte op, dat met behulp van de over heid zich een gezond midden standsbankwezen heeft kunnen ontwikkelen, hetgeen spr. een ge zonde overheidsbemoeiing noem de. Ook over de P.B.O. sprak hij, en hij merkte op, dat, wanneer de P.B.O. niets anders is dan een middel van, de overheid om de druk op het bedrijfsleven te ver stevigen, hij er niet voor voelde. Hij was van oordeel, dat deze bedrijfsorganisatie van het be drijfsleven zelf moet uitgaan en dat het vrijwillige element op de voorgrond moet staan. Hij wees er tenslotte op, dat de midden stand meer aandacht aan organi satie moet besteden dan voor heen, doch ook organisatie mag er nooit toe leiden van de mid denstand een gesloten organisa tie te maken. Conflict in dc Finse Communistische partij Beschuldiging van de Moskou-artsen ook Blokzijl faalde NEDF.hl. OOST DUITSLAND Veroordeling van Slansky c.s TSJECHQStOWA K/J Marty sTillon uit de partij gestoten Val van o.m. Anna Pauker FRANKRIJK ROEMENIE ULGARUt SPANJE Sp;onagtproccsscn URKIJE V PZl.T Regelmatig worden berichten gepubliceerd over spionnage- processen in de communistische staat. Wij geven in deze kaart een samenvatting van de ver schillende gebeurtenissen, die achter het ijzeren gordijn en in de communistische partijen van West-Europa hebben plaats ge vonden. In diplomatieke kringen acht men het naar aanleiding van de verklaring van president Tito, volgens welke Joego-Slavië de voorkeur geeft aan „informele samenwerking, hetgeen echter geen obstakel voor de verdere ontwikkeling van onze betrekkin gen behoeft te betekenen", niet onmogelijk dat de besprekingen tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije zullen leiden tot een drie-mogendhedenverdrag. Men is van oordeel, dat Turkije reeds geruime tijd voorstander is van een dergelijk verdrag. Zoals gemeld bevindt de Turk se minister van Buitenlandse Za ken, Fuad Koeprulu, zich thans in Zuid-Slavië. De volgende maand zal zijn Griekse collega een bezoek aan het land brengen. Men wijst er op, dat een en an der geenszins betekent, dat Joe go-Slavië tot het Atlantische pact zal toetreden. Men acht het ech ter van belang, dat het land zich mogelijk zal binden aan twee landen. Na een bezoek van Koerulu aan maarschalk Tito is een communi qué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat tijdens het bezoek van Koeprulu „volledige overeen stemming" is bereikt over de „wenselijkheid, om concrete we gen en vormen te formuleren voor de toekomstige samenwer king tussen de landen, teneinde vrede en veiligheid te handha ven." De besprekingen werden in een geest van „oprechte vriend schap, vertrouwen en wederzijds begrip" gevoerd. Men heeft, aldus het communi qué, in den brede gesproken over vele kwesties en in het bijzon der over een uitbreiding van de samenwerking en de behoefte aan gemeenschappelijke veilig heid. Dinsdagavond heeft de A.V.R.O. Dinsdagavond de hond Stentor in haar uitzending „De hond in de pot" het aanvankelijk gestelde doel, de aanschaffing van gelei dehonden voor 400 Nederlandse blinden mogelijk te maken, be reikt. Omroeper Jan Boots, die deze radioprijsvraag leidt, kon GIFT VAN SPAANSE REDERIJ VOOR DE N.- EN Z.-H. R. M. De Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse redding maatschappij heeft uit Barcelona van de rede rij van de „Sac Badalona" 'n gift van 1000 ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voor de uit nemende diensten, die de „Insu- linde" onder schipper Klaas To- xopeus aan het Spaanse s.s. „Sac Badalona" heeft bewezen, toen het tijdens de zware storm van 7 November 1952 in ernstig gevaar verkeerde op de Lauwersgronden beoosten Schiermonnikoog. die het aantal honden van de week aankondigt, 48 maal laten blaffen. Daarmee is het aantal honden gestegen tot 402. Meer dan een half millioen luisteraars deden tot nu toe aan deze prijsvraag mee. Aangezien de aanschaffing en dressuur van een blindengeleidehond ongeveer 450 bedraagt, is in nog geen 3 maanden reeds een kleine twee ton bijeengebracht. Men zet het werk nu voort, omdat men voor het Nederlandse blindengeleide honden-fonds 500 honden ter be schikking wil hebben, benevens een suppletie-fonds voor de ko mende jaren. De dressuurschool van het Ne derlandse blindengeleidehonden fonds aan de Middenweg te Am sterdam wordt inmiddels uitge breid om het devies der actie: „Elke blinde een geleidehond" zo spoedig mogelijk te verwezenlij ken. Dr. Harry M. Weaver, direc teur van onderzoek van de Ame rikaanse nationale stichting voor de strijd tegen de kinderverlam ming, heeft op een speciale diner bijeenkomst van de beheerders der stichting medegedeeld, dat in de loop van dit jaar waarschijn lijk proeven zullen worden geno men met inenting op grote schaal van kinderen met een nieuw vaccin tegen kinderverlamming. Apen, die met het nieuwe vac cin behandeld waren, werden niet door kinderverlamming aan getast nadat men hun enige tijd later levend op virus had inge geven. Dr. Weaver zeide niet, waar het vaccin is bereid. Men meent echter te weten, dat Br. Jonas E. Salk van de universiteit van Fittsburgh met dit soort vaccin gewerkt heeft. Bij Twijford in Zuid-Engeland is Dinsdag 'n Britse „Canberra", een tweemotorige straalbommen- werper, op een weg neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. Het toestel werd zó vernield, dat geen spoor van de inzittenden te bekennen viel. Dorpelingen verklaarden, dat zij kort vóór het toestel op de weg te pletter sloeg, een ontplof fing hadden gehoord. In de weg was een zes meter diepe kraTer geslagen. In zijn val vernielde het toestel bomen en telegraafpalen. De verbindingen tussen nabijgelegen plaatsen zijn daardoor verbro. ken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart verklaarde, dat het verongelukte toestel niet de „Canberra" is, die Dinsdag voor een record-vlucht naar Australië vertrok. Wel zei hij, dat nog een „Canberra" werd vermist. BIDAULT OVER DE FRANSE BUITENLANDSE POLITIEK. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, heeft boodschappen gezonden aan de ministers van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië en ae landen van de kolen- en staalge meenschap, waarin hij verzekert dat de Franse politiek onveran derd zal blijven, aldus is Dinsdag in goed ingelichte kringen te Parijs medegedeeld. Het Franse ministerie deelde mede, dat het niets wist van een afzonderlijke persoonlijke brief,, die aan de Westduitse bondskan selier Adenauer zou zijn gezon den. Heden zal minister Koeprulu besprekingen in Athene voeren. Zijn Griekse ambtgenoot, Stepha- nopoelos, zal deze week een be zoek aan Joego-Slavië brengen. Donderdag zeide Tito aan een diner ter ere van Koeprulu on der meer: „Onze samenwerking zal zich blijven ontwikkelen, zo dat zij zich zo doeltreffend moge lijk zal aftekenen in het belang van de verdediging van onze ge meenschappelijke belangen." Op een persconferentie na af loop van de onderhandelingen met maarschalk Tito zei Kopru- lu, dat hij „zeer voldaan" is. De defensie was van het voor naamste onderwerp van de be sprekingen geweest, die geken merkt werden door „wederzijds begrip, vertrouwen in elkanders goede bedoelingen en gehecht heid aan de vrede". Op de vraag of de onderhande lingen een formeel verdrag tus sen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije naderbij hadden ge bracht, antwoordde Koprulu, dat bij de onderhandelingen slechts twee landen betrokken waren. Gevraagd naar de mogelijkheid van zo'n verdrag zei Koprulu, dat de toekomst altijd rijk aan moge lijkheden is, maar dat het op het ogenblik niet verstandig is een nauw omschreven antwoord ie geven. Bondskanselier Adenauer lieeft Dinsdag na een bijeenkomst van liet bestuur van zijn (Christen democratische) partij op 'n pers conferentie verklaard de door de Britse autoriteiten gelaste arres tatie van Werner Naumann en 6 andere voomiaüge leidende nazi's krachtig te moeten verdedigen. „Ik weet absoluut zeker", zo zei hij, dat alle geruchten, vol gens welke de Britten andere mo tieven hadden voor de arrestaties klinkbare onzin zijn". Bij zijn jongste bespreking met de Britse hoge commissaris Kirk- patrick, had deze hem beloofd, dat hij hem al het materiaal zou tonen, zodra het onderzoek van Naumann c.s. was voltooid. Dan zouden Kirkpatrick en Adenauer beraadslagen, welke maatregelen moeten worden ge nomen. Op een vraag, wanneer dit zou gebeuren, verklaarde de kanselier lachend: „Doe als ik, lees detective-romans; dan zult U weten, dat men niet te vroeg ont hullingen moet doen". Adenauer meende, dat de Britten ruim schoots de tijd moest worden ge geven voor een zorgvuldig onder- ;oek. Verleden week verklaarde Adenauer in de bondsdag, dat er geen gevaar bestond voor een aan de macht komen van de nazi's. Hij voegde hier toen aan tóe, dat ondermijnende activiteit van een „kleine groep" nazi's, door de Duitse veiligheidsautori teiten nauwlettend werd gadege slagen. Baby Christiane Boursin, die vorige week in Frémi- court in Frankrijk werd ge boren, zal beslist erg ver troeteld worden. De moeder van Christiane is n.l. 17 jaar, haar grootmoeder is 32, haar overgrootmoeder 53 en haar bet-overgrootmoe- der 75 jaar.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1