Kapitaalswerken in Axel lüaf Je Binnenlands Nieuws Sportnieuws Wat brengt de Radio? DE HEER DER HERTJLI Een blik in de toekomst WIELRENNEN MARKT- EN HANDELSOVERZICHT 99 AXEL. HANSWEERT. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. ZANDSTRAAT. 99 DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. Bij de aanvang van het jaar 1953 hebben B. en W. van Axel aan de gemeenteraad ter vast stelling doen toekomen een plan van in de toekomst uit te voeren kapitaalswerken. Dit plan, hetwelk is ontworpen door de financiële commissie van bijstand der gemeente Axel, geeft in 34 foliovellen druks een over zicht van de voorzieningen, die in een zich snel uitbreidende ge meente nodig worden geoordeeld om in de toekomst eventuele moeilijkheden bij voorbaat op te vangen. Terecht schrijft de financiële commissie, dat in Axel, waar sinds 1945 naast de door particu lieren gebouwde woningen 451 huizen verrezen, waarvan 92 du- plexwoningen, terwijl nog 185 gezinnen staan ingeschreven, tal van problemen op een oplossing wachten. In dit verband vragen de huis- vestings- en recreatiemogelijk heden meer dan voorheen de aan dacht. De woningbouw in plan „Oost" bijv. had de omlegging van de rijkswaterleiding tot gevolg, waarvan de bouw van een riool- en zuiveringsinstallatie weer een uitvloeisel is. Naast onderwijs, woningbouw en recreatie is ook stratenaanleg urgent. Een en ander klemt te meer, nu Axel zich hoe langer hoe meer is gaan ontwikkelen van platte landsgemeente tot een gemeente met een min of meer klein-stede. lijk karakter. DAGELIJKS 87 AUTO BUSSEN. Het aantal auto's, dat vooral op de Zaterdagen in Axel parkeer gelegenheid zoekt, is zó groot, dat ook de parkeerruimte een actueel probleem wordt. Axel is een knooppunt van de autobusdiensten der Z. V. T. M., zo lezen wij in de inleiding van het rapport. Dagelijks passeren er 87 autobussen. Deze hebben hun stopplaats in de Noordstraat nabij het postkantoor, doch 's Za terdags, met het oog op de markt dag, in de Kerkdreef. Daar de Noordstraat en de Kerkdreef juist de straten zijn, waardoor zich het verkeer Noord-Zuid be weegt, is het duidelijk dat het normale verkeer doorlopend hin der ondervindt. Een speciaal busstation zal in de toekomst dus niet gemist kun nen worden. Ook de verbinding Noord-Zuid zelf door de Noordstraat met haar scherpe en nauwe hoeken via Weststraat en Zeestraat schreeuwt om een oplossing. Nu is dit natuurlijk geen speci fiek Axels probleem. Terneuzen, maar in sterkere mate nog Goes hebben met hetzelfde euvel te kampen. GROTE INVESTERINGEN. Het spreekt vanzelf, dat het uit voeren van de in het rapport ver melde kapitaalswerken grote in vesteringen zal vragen van de ge meente. Verschillende werken kunnen nog korter of langer tijd worden uitgesteld, maar andere moeten bepaald als urgent worden be schouwd. In dit verband acht de commis sie het vermoedelijke verloop van de verschillende begrotingsposten in de toekomst niet gemakkelijk aan te geven. Het uitblijven van een definitieve regeling voor de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten is hierop uiteraard van invloed. Een geweldige financiële strop heeft Axel geleden door de af schaffing der ondernemingsbe lasting, die een inkomstenderving van honderd tot tweehonderd duizend gulden ten gevolge had. Dit verlies aan inkomsten is des te gevoeliger geweest, nu een uitbreidende plaats als Axel voor grotere uitgaven komt te staan dan gemeenten, welker bevol kingsaanwas constant blijft. Deze groei van Axel komt in de volgende cijfers tot uitdrukking: Aantal inwoners 1 Jan. 1940: 6386 1 Jan. 1952: 7530 1 Jan.1953: 7804 Tegen een bevolkingsaanwas van 50 k 60 per jaar vóór de oor log staat een groei van 250 tot 300 per jaar na de bevrijding, mede dank zij de woningbouw. Deze aanwas zou ongetwijfeld nog groter zijn, indien de verdere woningbouw voortgang kon heb ben. NIEUW BRANDSPUITHUIS. De totaal geraamde kosten van de brandweer met inbegrip van de brandkranen en brandputten beliepen over 1952 3672, alzo nog geen ƒ0,50 per inwoner. De commissie noemt dit bedrag be lachelijk laag. Verhoging dezer uitgaven is dus een eerste eis. Voorts is de bouw van een nieuw brandspuit huis dringend noodzakelijk, daar het oude gebouw niet meer aan de eisen voldoet en het bij uitvoe ring van de doorbraak noord zuid toch moet verdwijnen. GARANTIE PROT.-CHR. ZIEKENHUIS. Na te hebben gewezen op de stijgende kosten van de school- artsendienst, de schooltandver- zorging, de subsidies aan de kruisverenigingen en de kosten van kraamverpleging, kinder- zorg enz., herinnert de commis sie aan de garantie ten behoeve van het prot.-chr. ziekenhuis te Terneuzen, voor welke inrichting de gemeente de rente en aflos sing heeft gegarandeerd van een lening, groot 160.000. „Zou na verloop van tijd dit ziekenhuis niet rendabel blijken te zijn, dan zal de gemeente Axel de gegarandeerde rente en aflos sing hebben te betalen". Natuurlijk zou er in het kader van een kapitaalsplan-op-lange- afstand over deze vetgedrukte alinea nog wel een en ander te zeggen zijn, maar wij moeten het er voor ditmaal bij laten. Wij gaan in een volgend num mer verder met wat het rapport schrijft over de centrale dienst van bouw. en woningtoezicht. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Fietsstang als taxi. De kantonrechter te Oostburg had in November j.l. de landbou wer O. de T. uit Eede veroor deeld tot twee weken hechtenis, aangezien deze bij herhaling ,*in kennelijke toestand" op de open bare weg was aangetroffen. Verdachte was in beroep ge gaan bij de Middelburgse recht bank, waar hij ontkende dronken te zijn geweest. Hij had een poos je bij een kennis op de stang van de fiets gezeten, waardoor zijn benen „stijf" waren geworden. Mr. P. C. Adriaanse, de verde diger, zei dat verdachte de fiets stang als taxi had gebruikt. Wan neer iemand, die dronken is, een taxi huurt, wordt hij ook niet vervolgd. De officier van justitie bleek het hiermee niet eens. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Binnen veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Gehuurde bromfietsen verkocht. In Juli 1952 verhuurde een ga ragehouder te Goes twee brom fietsen aan de werklieden W. S. en J. van H. Na enige dagen wa ren de „brommers" nog niet te rug en deswege wendde hij zich tct de politje, die de huurders arresteerde. Deze hadden de bromfietsen in Nieuw-Namen verkochj voor 31,per stuk. De opbrengst werd in België ver teerd. De verdachten, die zich later in Terneuzen hebben gevestigd, verschenen dezer dagen voor de rechtbank te Middelburg, waar tegen beiden anderhalf jaar ge vangenisstraf werd geëist met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. Ook hier werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. AANVARINGEN IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. Het kustvaartuig „Rapid", dat in de Jobshaven te Rotterdam lag, is aangevaren, door het deze haven binnenkomende kustvaar tuig „Brouwersgracht", dat een bocht moest maken en de „Ra pid" te laat zou hebben opge merkt. De „Brouwersgracht" kwam met de voorsteven tussen de ka demuren en de bakboordsboeg van de „Rapid", die gedeeltelijk ingedeukt werd. De „Brouwers gracht" liep in de boeg een gat van ongeveer 50 bij 80 cm op. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Het Engelse stoomschip „Em pire Ely" dat naar zee vertrekken zou, en door sleepboten geassis teerd de Waalhaven uitvoer, liep uit zijn roer. Na een ducdalf te hebben geraakt, botste het schip tegen een kademuur van de Mer- wehaven en liep aan stuurboord boven de waterlijn twee scheu ren op. Het schip keerde voor onderzoek naar de Waalhaven terug. AGENT GETRAPT DOOR KOPERSLAGER. Een agent van politie gelastte Zaterdagavond een aantal jon gens en meisjes op het Noord plein te Rotterdam zich te ver wijderen, waarop een man tegen de politieagent een dreigende ONDERAFDELING ZEELAND. Uitslagen. Ie kl. A. KruiningenCortge- ne 4-1; Lucfor—Vogelwaarde (Vogelwaarde n. op.); 's-Heer- ArendskerkeVolharding 1-3. Ie kl. B. Retranchement— Domburg 2-4; Noormannen Walcheren 9-1; Lewed. Boys— Schoondijke 4-0. Res. Ie kl. A. Sluiskil 2Oost burg 2 0-1; Hontenisse 2Ter neuzen 3 6-1; IJzendijke 2P.S. K. 2 2-4; Steen 2—Aardenburg 2 4-0. Res. Ie kl. B. Clinge 2Goes 3 2-1; Kruiningen 2Vlissingen 3 2-2. 2e kl. B. Koewacht 2Hansw. Boys 0-3; Kwadendamme Hontenisse 3 4-0; Hulst 3 Goes 4 13-2. De overige wedstrijden wer den afgelast. 2e Klasse D: Zaamslag 7 5 1 1 11 21—11 Spui 6 3 2 1 8 13—8 Tem. Boys 6 3 2 1 8 16—20 Hoek 6 3 1 2 7 16—11 S.V.D. 7 3 1 3 7 11—1 Driewegen 7 0 2 5 2 9—24 A.Z.V.V. 5 0 1 4 1 6—17 2e Klasse E: Tern. Boys 2 7 5 1 1 11 37—16 Driewegen 2 7 5 1 1 11 19—7 Spui 2 7 4 1 2 9 31—20 Hoek 2 7 2 3 2 7 16—14 Zaamslag 2 6 3 0 3 6 21—17 A.Z.V.V. 2 7 2 2 3 6 21—20 Beren 6 1 1 4 3 16—26 S.V.D. 2 7 0 1 6 1 8—49 EXTRA WEDSTRIJD TEGEN ZWITSERLAND. Naar het A.N.P. verneemt heeft het bestuur van de K.N.V.B. be sloten in te gaan op een uitnodi ging van de zijde van de Zwit serse voetbalbond om In het voorjaar van 1954 een extra lan- denwedstrijd in Zwitserland te komen spelen. Naar bekend heeft de K.N.V.B. besloten niet in te schrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap. Dat heeft de Zwitsers, die organisato ren zijn van het eindtournooi, teleurgesteld, hetgeen te begrij pen was. Niettemin heeft Zwit serland het feit sportief geaccep teerd, maar informeerde vervol gens bij de K.N.V.B. of men er iets voor voelde een extra wed strijd in 1954 in Zwitserland te spelen teneinde de voorbereiding van het Zwitserse elftal voor de wereldkampioenschappen te steu nen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in overweging genomen, dat Zwitserland na de bevrijding ons land bijzonder goed heeft ge holpen en verder was men gaarne genegen Zwitserland te helpen bij de vooroereiding van zijn elftal voor de coupe Jules Rimet. Derhalve heeft het bestuur van de K.N.V.B. Zwitserland doen weten, dat men het voorstel aan vaardde. De datum zal t.z.t. wor den vastgesteld. W'IELERKALENDER 1953. Onder leiding van de districts consul van de K.N.W.U., de heer P. Warnier, is te Hulst in een vergadering in „De dubbele arend de wielerkalender 1953 vastgesteld voor Zeeland. De jury zal bestaan uit de heren P Warnier als consul; P. Arens en A. Neve te Groenendijk; A. Kindt en H. J. v. d. Kerkhove te Hulst en Jos. Heijens te Clinge. Van de vastgestelde wedstrij den noemen wij: 7 April ama teurs Groede; 19 April amateurs en nieuwelingen Kloosterzande; 26 April amateurs Hengstdijk; 3 Mei id. Nieuw-Namen; 4 Mei id. Koewacht; 5 Mei profs Koe wacht; 9 Mei profs Terneuzen; 16 en 19 Mei Hulst; 23 Mei Nieuw vliet; 26 Mei amateurs Axel; 26 Mei nieuwelingen IJzendijke; 31 Mei id. te Bosch- kapelle; 13 Juni id. Sluis; 29 Juni profs Oostburg; 23 Juni amateurs Zuiddorpe; 4 Juli amateurs Bres- kens; 25 Juli Biervliet; 9 Aug. Kloosterzande; 15 Aug. amateurs Axel; 15 Sept. Nieuw-Namen en 6 October Hulst. houding aannam. De agent kreeg plotseling een slag in het gelaat, waarna de dader de benen nam. Hij werd achterhaald en onder hevig verzet naar een politiebu reau vervoerd. Een andere agent die assisteerde, kreeg en trap te gen het onderlichaam. Op een politiebureau werd hij later on wel en moest ter observatie in een ziekenhuis worden, opgeno men. De dader, de 20-jarige ko perslager J. T„ is in bewaring gesteld. WAGEN VAN WERKTREIN ONTSPOORD. Gistermorgen omstreeks kwart vóór 6 is op de spoorbaan Zwolle- Deventer ter hoogte van Windes- heim een op enkel spoor staande wagen van een werktrein met de as ontspoord, tengevolge waar van het treinverkeer ter plaatse geheel was gestremd. Reeds om 7.20 uur had men de werktrein, bestaande uit enkele werktuigwagens voor herstel werkzaamheden aan de spoorlijn, van de baan verwijderd, zodat het verkeer kon worden hervat. De eerste treinen op dit traject vóór 7.20 uur werden vervangen door autobussen. BRAND AAN BOORD VAN RIJNSCHIP. Maandagmiddag omstreeks 12 uur is brand uitgebroken aan boord van het 2.000 ton metende Rijnschip „Damco 100" van de Damco-scheepvaartmij. te Rotter dam, dat op stroom op de Nieu we Maas lag. De brand, die in het vooronder woedde, heeft voor ongeveer 6000 schade aan 't casco toege bracht, terwijl aan de inboedel van de matroos voor 5000 scha de zou zijn berokkend. Met drie stralen was men na ongeveer anderhalf uur het vuur meester. Verzekering dekt de schade. De „Damco 100" is voor reperatie naar 'n werf gebracht. ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. Maandagmiddag om half acht is de alleenstaande woning van de heer L. de Jong te Oudehorne (tweede sluis) tot de grond toe afgebrand. Bijna de gehele in boedel, die een waarde van onge veer 7500 vertegenwoordigde, ging verloren. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan, doordat bij het aanmaken van de kachel gebruik is gemaakt van een grote hoeveelheid petroleum. De bewoners moesten een raam inslaan om de hoog oplaaiende vlammen te kunnen ontlopen. De brandspuit van de vrijwilli ge brandweer uit Heerenveen kon niet tijdig assistentie verle nen. De slechte conditie van het zandpad, waaraan de woning is gelegen, bezorgde veel opont houd. Toen de brandweerlieden ter plaatse verschenen, was er van de woning bijna niets meer nog een eenvoudige bloemenhuld over. RUMOER IN EEN GROTE STAD. Nu en dan komt er in Rotter dam een weekeind voor met ver nielingen en vechtpartijen. De po litie moet er dan nogal eens aan te pas komen. Op de Kruiskade vochten twee Vrouwen „op de schoen". Een hunner moest met gelaatswon- den naar een ziekenhuis. Een havenarbeider, die onder drankinvloed was, kreeg ruzie met zijn vrouw en stiefdochter en moest op een politiebureau kalmeren. Een agent moest el ders bij een echtelijke twist als bemiddelaar optreden. Drie jongens in het westen van de stad kregen ruzie en er deden twee pa's mee, doch de schade liep nogal los. Vier jongelui kregen onenig heid en een als vrederechter op tredende voorbijganger verspeel de er vier tanden bij. Een zeeman, die een buffetjuf frouw wilde spreken, nam de korste weg. Hij sloeg een ruit in om binnen te komen. In een café raakten vier zee lieden slaags met andere bezoe kers. De schade beliep zes bier glazen en een ruit, die zijn ver goed. Twee buitenlandse zeelieden, die in een eetsalon met andere bezoekers een wissewasje kregen, werden met stoelen de straat op gewerkt en moesten in een zie kenhuis worden behandeld. Een beschonken vreemdeling, die men weigerde te schenken, "ging op de grond liggen en moest door de politie worden verwij derd. Twee negers, die niet aan een privéfeestje in een café mochten meedoen, gooiden met stenen een ruit in. Collecte voor „Valkenheide". Gedurende het vierde kwartaal van 1952 hebben de collecterende meisies te Axel een bedrag van 66,11 bijeengebracht voor de be kende stichting „Valkenheide". Begin van brand. Gisteren omstreeks de middag brak brand uit in de pas vol tooide vlasspinnerij aan de Bui tenweg. De brand, door nog niet opgehelderde oorzaak ontstaan, werd ontdekt in de stofzuigin- stallatie-afdeling. Gelukkig kon door onmiddel lijke alarmering der brandweer het dreigend onheil tot geringe omvang beperkt blijven. Een deskundig onderzoek naar de bedrijfsschade wordt inge steld. Afscheidsvoorstelling Jan Musch Op zeer waardige wijze heeft Axel aan Jan Musch een afscheid geboden dat deze grote acteur nog lang zal heugen. Nooit te voren heeft de Z. V. U. hier ter plaatse met een toneelvoorstel ling zó'n groot succes gehad. „Het Centrum" was gisteravond tot de nok bezet en velen moes ten worden teleurgesteld. Het is begrijpelijk, dat ook Axel op deze wijze de grote Nederland se toneelspeler heeft willen eren. Over het spel en de inhoud van Molières toneelstuk „De Vrek" behoeft niet te worden uitgeweid, daar dit voldoende bekend mag worden geacht. Als overal in den lande had het toneelgezelschap, en speciaal de nestor van de Nederlandse to neelspelers Jan Musch in de titel rol, een enorm succes, zodat na elk bedrijf vele malen moest wor. den gehaald en aan de ovatie na het einde van het laatste bedrijf scheen geen einde te zullen ko men. Wethouder Van Bendegem bood na afloop der voorstelling de 77- jarige grootmeester der Neder landse toneelkunst een fraai boek werk aan, terwijl door de heer A. H. van der Lee namens de Z. V. U. nog een eenvoudige bloemenhulde werd aangeboden. Moeilijkheden bij scheepswerf. Bij het op gang brengen van de N.V. scheepswerf „Zeeland'' te Hansweert hebben zich niet verwaclTe moeilijkheden voor gedaan, tengevolge waarvan be sloten is aan de oprichter van dit bedrijf, de heer G. A. Schou wink uit Hilversum, die tevens geruime tijd enig lid was van de raad van beheer, met ingang van 31 Maart ontslag te verle nen. Dit besluit is genomen op een vergadering van aandeelhou ders, welke ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur van Zeeland, van het gemeentebe stuur van Kruiningen, waartoe Hansweert behoort en van het departement van Economische Zaken. Men besloot op deze vergadering eveneens steun te verlenen aan pogingen om dit bedrijf voor de provincie Zee land te behouden. Op Woensdag 28 Mei van het vorige jaar deelde de heer Schouwink in de gemeenteraad van Kruiningen mede, dat deze scheepswerf in Hansweert zou worden gevestigd en dat reeds orders voor 5 flinke schepen waren verkregen. Uiteraard werd deze mededeling in Hans weert m)et grote vreugde be groet. Op 8 Augustus van het vorig jaar werd bekend, dat de eerste opdracht officieel zou zijn ontvangen, namelijk de bouw van een zeesleepboot voor Pakistan. Begin October zou met deze bouw worden begon nen. In September werkten reeds 60 man personeel op de werf en toen werd meegedeeld, dat half November op volle kracht zou worden gewerkt. Op 5 December werd bericht, dat de scheepswerf, die de naam „Zee land" had gekregen, bijna ge reed was met de bouw van de Pakistaanse sleepboot te begin nen, maar daarna werd de toe zegging weer naar Februari 1953 verschoven. Intussen is een financiële re organisatie nodig gebleken, wel ke een gevolg zou zijn van het feit, dat de initiatiefnemer niet in staat is gebleken zijn finan ciële toezeggingen waar te ma ken. Lezing. Mej. Heeren, de instructrice voor de vrijzinnige Zondagsscho len, sprak Vrijdagavond voor de ouders van leerlingen en andere belangstellenden over de Zon dagsschool, haar werk en beteke nis. Het was een zeer interessan te en leerzame avond. Zaterdag en Zondag instrueer de zij het Zondagsschoolpersoneel en gaf 'zij enkele modellessen. Jaarvergadering. Zaterdagavond werd de jaar vergadering gehouden van het muziekgezelschap „Ons Genoe gen". Hiervoor bestond veel be langstelling. Na een welkomstwoord van de heer Almekinders werden het jaarverslag en de jaarrekening voorgelezen, waaruit bleek, dat het afgelopen jaar voor de ver eniging zowel tegenslagen als successen had opgeleverd. Er was een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden C. J. Almekinders en J. A. Henne- keij werden bij acclamatie her kozen. Vele dames en heren zorgden er voor, dat het toneel gedurende enige uren geen ogenblik onbe zet bleef. Kortom, het was een zeer gezellige avond. Enige muzi kanten zorgden ter afwisseling voor pittige muziek. De toneel leider, de heer A. Visser, verdient zeer zeker een woord van dank. WOENSDAG 28 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ac cordeon; 12.30 Mededelingen; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Lichte mu ziek; 13.45 Gram.; 14.00 Cause rie; 14.15 Voor de jeugd; 15.50 Piano; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Or kest; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Reportage; 18.30 Causerie; 19.00 Causerie; 19.15 Gram.; 19.30 Voor de' jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Pol. commen.aar; 20.15 Hoorspel; 21.35 Dansmuziek; 22.00 Cabaret; 22.30 Causerie; 22.45 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Orgel; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoor spel; 12.10 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.33 Allg Dag-Kerk dienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Amusementsmuziek; 13.45 Ka mermuziek; 14.15 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Jeugdcon- cert; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel; 17.50 Mili taire causerie; 18.00 Harpensem- ble; 18.30 Causerie; 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenlands over zicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Orkest; 21.15 Cau serie; 21.35 Lichte muziek; 22.00 Viool, cello en clavecimbel; 22.30 Intern, Evangelisch commentaar, 22.40 Grarm; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Viool; 16.00 Gev. muziek; 16.55 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Cau serie; 17.40 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Zang; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel: 20.50 Gr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws. Schieting. Eij de „Brugschutters" werd een schieting gehouden op de lig gende wip, waaraan ondanks het minder goede weer een bevredi gend aantal schutters deelnamen. Een sterk staaltje liet de pas ge kroonde koning der brugschut ters zien. Zoals gebruikelijk werd de schieting geopend met een schot van de plaatselijke koning. De heer Snoeys legde aan, mik te en tot aller verwondering viel de hoogvogel met het eerste schot. Hiermede was de koning niet tevreden. Hij deed in het verloop van de strijd nog een zij- vogel tuimelen. Een bewijs dat hr zijn koningsschap waardig is. De 2de zijvogel werd geschoten door de heer C. Verschelden uit Westdorpe, terwijl de heer E. Lambert de meeste vogels voor zijn rekening nam, n.l. 5 stuks. Ongeval. Tijdens de werkzaamheden in een der afdelingen van de C.N.A. viel de 20-jarige J. S. uit Axel van een ladder. Hij kwam met zijn polsen op de grond terecht, waardoor hij beide polsen brak. Bonte avonden. Zaterdag en Zondag organiseer de de „Zandstraatse Sportvereni ging" in samenwerking met het comité van de Zandstraat een bonte avond. Bijzondere vermel ding verdient het mondharmoni cakwartet, die mooie nummertjes ten gehore bracht. De sketsjes en declamaties deden het goed. Bei de avonden was de belangstelling groot. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 26 Januari 1953. Totale aanvoer 1849. Vette koeien en ossen 889; varkens 960. Prijs per kg. Vette koeien le kw. 2,72 tot 2,82; 2e kw. 2,55 tot f 2,65; 3e kw. 2 tot 2,20. Varkens (lev. gew.) le kw. 1,76; 2e kw. 1,74; 3e kw. 1,70. Overzicht. Vette koeien aan voer korter, handel redelijk, prijzen iets vaster, enkele pri ma's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer groter, handel lui, prijzen ge middeld even lager, afloop zeer slecht, prima's iets boven note ring. GRAANBEURS ROTTERDAM 26 Januari 1953. Binnenlandse Granen. (Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam) Tarwe, zonder vochtconditie, middelmatig aanbod en geringe belangstelling van de vlakmo- lens 26 tot 27,15. Op vooht- conditie tot 27,10, franco fa briek. Voedergranen, zeer flauw door de aangekondigde prijsverla ging van de importgranen. Zomergerst 31,50 tot f 32,25. Wintergerst 29,50 tot 30,50. Haver 24 tot f 24,75. Rogge 24,75 tot 25,50. Mais, ge schoond 33 tot 34,50. Peulvruchten, eveneens flauw. Erwt-en 40 tot 51. Schok kers 50 tot 58. Bruine bonen tot 78. A AREAPPELBEURS TE ROTTERDAM. 23 Januari 1953. Per 100 kg. Klei 35 mm cpwaarts. Eigenheimers 12,50 .ct 13. Bevelanders 11,75 tot f 12. Bintjes 11,50 tot 12. IJssel- ster 9 tot 9,50; Alpha's 10 tot f 10,50. Meerlanders geen no tering. Furore 11 tot f, 11,50. Zand 35 mm opwaarts. Noordeling ƒ9,50. Voran ƒ8. Record 8. Industrie 8. Eigen heimers 8. Voeraardappelen 3,50. 71. „Onzin!" zegt Eric ongeduldig. „Ge» moogt de verhalen niet met de werkelijk heid verwarren. Wel licht betreft het hier een stroper. Ik zal het doen onderzoeken! Doch wat geschiedde er verder, Allan?" „De man verzorgde mijn wonden", vertelt de Heruli. „Mjjn krachten keerden wonderlijk snel terug! Daarop gaf hij mij zijn speer en hij leerde mij, hoè de beer te jagen èn de vos...! Vreemd!" onderbreekt Allan zichzelf. „De vreemdeling kende de 3 proeven, het oud gebruik der Heruli... Wel nu, ik zocht de beer opnieuw en ik doodde hem. Ik achtervolgde de vos en het scheen wel alsof de ze mij naar de kust wilde lokken... slechts de staart kreeg ik te pak ken! Doch daardoor kwam ik juist op tijd!" Allan houdt plotseling op en hij staart nadenkend voor zich uit. „De rest is u bekend!" herneemt hij dan kortaf. En terwijl hij de Noor man recht in de ogen ziet, zegt Al lan: „Ik ga niét naar mijn volk te rug... Mijn moeder... haar zal ik halen... en dan een volk zoeken, dat mij meer bevalt! Deze horde laffe grootsprekers is mij vreemd!" Eric schudt krachtig het hoofd. „Neen Allan!" zegt hij. Zwijgend zien de Noorman en de jonge He ruli elkaar in de ogen... het is of Allan ook deze tegenstander wil bedwingen, doch dan slaat hij de blik neer, zich gewonnen gevende aan de kracht van Erics persoon lijkheid... en aan de sympathie, die hij in diens ogen leest. Rustig gaat de koning verder: „Gij zijt sterk, als uw vader, doch herinner u waaraan zijn kracht be zweek en vermijd het, u al te on stuimig over te geven aan de drang van het ogenblik. Zie de mannen van uw volk zoals zij zijn, zoals zij geworden zijn onder het té strenge, té harde bewind van uw vader, Allan! Aan u is het, hen te helpen! Gij zijt de zoon van een vorst en dat verplicht u vorstelijk te zijn in vergevensgezindheid! Ga tot hen en leer hen, wat verstandig en gevoel aan rijkdom kunnen schenken in ons leven. Dan zullen zij sterk zijn en moedig, maar ook verdraagzaam jegens anderen. Doe het, Allan, dan zijt ge een man! Ik heb respect voor uw lichaams kracht... ga terug en ik zal óók respect hebben voor uw geest...!" Allan buigt het hoofd nog die per. Dan richt hij zich op en knikt: „Ik voel nu dat ge gelijk hebt. Heb dank, Noorman. Het zal geschieden zoals gij wilt en zegt!"

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3