Angst voor lafheid 4 vop EGYPTE Brutale Inbraak te Heerlen VAN NELLE Het proces te Oradour Nieuwe moorden in Kenya sluiten Oorlogsverheerlijking in cle Middeleeuwen Sfya/iet/ Nederlandse regering vraagt uitlevering WEERSVERWACHTING HOOGWATER Kassier op bureaustoel gebonden ZON- en MAANSTANDEN HIRGSJIMA Canadees passagiersschip door brand vernield Drie melkfabrieken gaan DINSDAG 27 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2251. Zweedse journalisten ondervraagd in Oost-Berlijn De ontsnapte oorlogsmisdadigers Plannen voor stadsver warming in Kopenhagen Japanse Kroonprins naar Nederland Gedetineerden naar Hoorn overgebracht anmeldingscommissie voor emigratie Onlusten in Zuid-Perzië Truman zal zijn memoires schrijven Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Prof. J Huizinga geeft in ..Herfsttij der Middeleeuwen" de vertaling van een citaat uit een vijftiende-eeuwse kroniek, die als volgt luidt: „Het is een blijde zaak, de „oorlog. Men houdt zo van el- „kaar in de oorlog. Wanneer „men weet, dat zijn zaak goed „is en men ziet zijn bloed „(landslieden) goed vechten, „krijgt men tranen in de ogen. „Er komt in 't hart een zoet „gevoel van trouw en van „deernis, zijn vriend te zien, „die zich dapper blootstelt om „het gebod van, onze Schepper „te volbrengen. En dan be- „reidt men zich om met hem „te sterven of te leven, en „voor geen ding ter wereld „hem in de steek te laten. „Daarin komt over. U zulk een „verrukking, dat geen mens, „die het niet ondervonden „heeft, zou kunnen zeggen, „welk een genot dat is. Meent „ge, dat iemand die dat doet, „de dood vreest? Nee, want hij „is zo gesterkt, zo in vervoe ging, dat hij niet weet waar „hij is. Waarlijk, hij is bang „voor niets." Verrassend door zijn openhar- t'gheid is deze uitspraak. Het wezen van de oorlogsmoed is waarschijnlijk nooit zo treffend uitgedrukt. Men zal in deze da gen niet gauw een artikel, dat zo recht op da man af is, vinden. De opvattingen van deze tijd, die een algemene vredeswil vereisen, trachten de zucht naar heldhaf tigheid enigszins weg te moffe len. Ten dele slechts. Want ook het voeren van, de „koude oor log" stelt zijn eisen. Het geeft aan de publiciteit een bepaald accent, dat in wezen de sfeer van het hierboven aangehaalde citaat be nadert. Wil men generaliseren, dan kan men dit accent „nationalisme" noemen; deze term dekt echter niet meer de inhoud, want ook de publiciteit betreffende het ver enigde Europa, getuigt vaak van een sentiment, dat wil doen gelo ven, dat 4e vredeswil een beetje zijn kracht moet vinden in het een hoge rug zetten tegen Rus land. Er schuilt iets geforceerds in deze vorm van voorlichting; het is of de hele pers, als bij af spraak, zich gebonden voelt, kort zichtigheid in haar voorlichting te betrachten, alsof men bang is door niet-eenzijdige voorlichting de moed van ons volk te onder mijnen, de moed die toch zo no dig is als wij eens in de ver schrikking van een volgende oor log komen te staan. Een direct gevolg van deze „gematigde vre deswil" is dat men kortweg de durf niet heeft om voor het we- reldfederalisme als zodanig te strijden. Het is niet alleen het ongeloof in een bovenstatelijke rechtsorde, die de verwezenlij king daarvan in de weg staat; het is ook, en misschien nog meer, de angst voor de propaganda daarvoor, omdat deze propagan da nu eenmaal eist, dat nu en dan het hoge woord eruit komt, dat niet meer uitsluitend en al leen de strijd kan gezien worden als een strijd van de goede lan den met de goede mensen tegen de slechte landen met de slechte mensen en men vreest voor deze erkenning, niet zozeer meer uit hoogmoed of eigengereidheid, maar uit angst voor lafheid. Wij geloven, dat men op het verkeerde paard' wedt. De hoog moed en de eigengereidheid, die een land tot strijdbare natie ma ken, zijn gelukkig grotendeels verdwenen. Het nationalisme is zo goed als dood. Er is in de publieke opinie een breedheid van opvatting ontstaan, een over groeiing der zelfgenoegzame be krompenheid die de staatsbur gers steeds meer tot wereldbur gers omvormt. De heldhaftigheid der pers slaat niet meer aan en men klaagt over lauwheid en onver schilligheid. Toch is dit geen lauwheid. Wij beleven alleen de comedie, dat men het volk voor idealen wil laten strijden, waar in het niet gelooft. Ook de voor vechters zelf geloven er niet in; het wil er tenminste bij ons niet in, dat er na alle zakelijke voor lichting over een bovenstatelijke rechtsorde nog zoveel gebrek aan gezond verstand is, daf men een andere vorm van „duurzame vrede" daarboven zou kunnen prefereren. Wil men de ware heldenmoed, zo zij ooit nodig is, gewaarborgd zien, dan lijkt het ons nodig, dat men in de voorlichting van toon verandert. Voor moed is de zekerheid van het gelijkhebben nodig. Dat gelijk ligt niet in een antiek opkweken tot weerbaar heid, maar in de oprechte zeker heid alles gedaan te hebben wat voor de vrede gedaan kan wor den. Het streven naar wereldbur gerschap en naar wereldregering dus. Wij geloven dat men thans het best de lafheid kan bestrijden door zo weinig mogelijk een held haftige geest te kweken. De oor log heeft ons hele volk geleerd niet meer in de macht van de super-staat te geloven. Hs. Ambtenaren van het Zweedse consulaat delen mede, dat twee Zweedse journalisten en een Zweedse persfotograaf Zondag 4 uur door de Oostberlijnse politie zijn vastgehouden. Zij werden gearresteerd toen zij op de Pots dammer Platz de Sovjet-sector wilden verlaten. Na ondervraagd te zijn over het doel van hun bezoek aan Oost-Berlijn werden zij vrijge laten. De Nederlandse regering heeft besloten haar ambassade in Bonn op te dragen formeel de uitleve ring te vragen van de zeven ont snapte oorlogsmisdadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een redelijke termijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve beslis sing uit te wijzen. Zoals reeds eerder uit Bonn werd gemeld, is de Duitse rege ring na raadpleging van haar ju- Zenuwverster kend en bloed vormend is FLEEGZUSTER BLOEDW1JN risten tot de conclusie gekomen, dat uitwijzing, gezien het in Duitsland geldende recht, op complicaties zou kunnen stuiten. In verband hiermede is thans be sloten tot de uitleveringsproce dure, die,in het internationaal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. De commissie belast met de reorganisatie van het Egyptische ministerie van buitenlandse za ken heeft de regering aanbevo len tien Egyptische legaties op te heffen. De commissie acht het, naar het voorbeeld van Amerika en grote Europese landen, ge schikter het land in verscheidene nabuurstaten te laten vertegen woordigen door een ambassade of een legatie in belangrijke ste- den- De Egyptische regering heeft besloten, het paviljoen, dat ex- koning Faroek zich aan de voet van de grote pyramide Ovan Cheops geheel in stijl van het oude Egyptische rijk liet bouwen en inrichten, voor toeristen open te stellen. In het paviljoen zal een restaurant worden ingericht. Naar verluidt zal deze week, na de beëindiging van de bevrij dingsfeesten, het Egyptische ant woord op de Britse ontwerpover eenkomst over Soedan worden overhandigd. Premier Naguib verklaarde Zondag tegenover de pers, dat medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. MEER WIND. Veel bewolking maar overwe gend droog weer. Matige tot krachtige Z.W. wind. Iets hoge re middagtemperaturen. WOENSDAG 28 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 1.03 1.18 Terneuzen 1.38 1.53 Hansweert 2.18 2.33 Walsoorden 2.28 2.43 ZON MAAN v.m. n.m. 27 8.28 17.18 14.29 7.22 28 8.27 17.20 15.40 7.55 29 8.25 17.22 16.54 8.19 30 8.24 17.24 18.07 8.37 31 8.22 17.26 19.18 8.51 hij „zeer binnenkort" een bespre king zal hebben met sir Ralph Stevenson, de Britse ambassa deur in Cairo. Volgens een Egyptische rege ringswoordvoerder zal het Egyp tische antwoord vergezeld gaan van een verklaring „teneinde verdere tijdsverspilling te voor komen". Gewoonlijk betrouwba re kringen geloven niet, dat uit het antwoord een verandering in de Egyptische houding zal blijken. Egypte dringt aan op zelfbe stuur voor de Soedanezen, ge volgd door een volksstemming over de toekomstige status van Soedan na verloop van drie jaar. Het is tegenstarder van de Brit se eis, dat gedurende deze over gangsperiode de gouverneur-ge neraal op het ogenblik de Brit Howe speciale bevoegd heden dient te behouden ter be veiliging van de belangen van de minder ontwikkelde stammen in de zuidelijke Soedan. Alle Egyptische vakbonden hebben besloten zich te ontbin den en aan te sluiten bij het „be vrijdingsfront", dat de ontbonden politieke partijen vervangt, al dus heeft een woordvoerder van het front Zondag medegedeeld. Waarnemers achten het be sluit der vakbonden van groter belang dan de ontbinding der partijen. Op 4 Februari zal het hoofd kwartier van het front worden geopend. Er zal een weekblad en later een dagblad worden uitge geven. Vrouwen zullen tot de organi satie worden toegelaten. Te Kopenhagen zijn plannen voorbereid voor de bouw van een inrichting voor stadsverwar ming in het centrum van de stad. Deze nieuwe centrale zal 6000 flatwoningen, vier scholen, twee kindertehuizen, een ziekenhuis en een gehele industriële wijk ver warmen. Ook zal deze centrale stroom leveren voor verlichting. Men verwacht op deze wijze economi scher te kunnen verwarmen. Zondagmiddag is de secretaris van het fonds voor sociale in stellingen der Staatsmijnen, de heer D., in zijn kantoor, dat zich bevindt in een vroeger schoolge bouw aan de Stationsstraat te Heerlen door een onbekende man overvallen en op zijn bu reaustoel vastgebonden. De on bekende ontnam hem zijn sleu tels, waarmee hij twee brand kasten opende zonder evenwel geld te vinden. Ook het forceren van een kluis in het kantoor var; de gemeentelijke volkscreaiet- bank van Heerlen, zich bevin dende in hetzelfde voormalige schoolgebouw, had de brutale inbreker niets opgeleverd. Zon der geld heeft de man het ha zenpad gekozen. Toen de heer D. gistermiddag het kantoor, waar hij toevallig even moest zijn, achter zich dicht had gedaan, ontdekte hij, dat achter de deur een man stond met een breekijzer in de hand. Op het bureau lagen verschei dene inbrekerswerktuigen. De man met het breekijzer maakte korte metten met D. Hij dwong hem in zijn bureaustoel te gaan zitten, bond hem daarna vast aan de verwarming en ontnam hem zijn sleutelbos. Daaraan bleek onder andere de sleutel te zitten van een brandkast in het kantoor van D„ zodat de inbre ker zich de moeite kon besparen, om die met zijn breekijzer te be werken. De dief vond echter in de bewuste brandkast geen geld, wel lag er een envelop in, waar op stond geschreven „reserve sleutel brandkast boekhouding". Met deze sleutel opende de in breker vervolgens de zich in een aangrenzende kamer bevindende brandkast van de kassier van bovengemeld fonds, maar ook deze kast bevatte geen geld. De man gaf daarna zijn pogingen om zich te verrijken met het geld van de sociale instellingen der Staatsmijnen maar op, en ver dween met achterlating van zijn gereedschappen,. Toen het zover was, stelde de heer D. alles in het werk om zich uit zijn boeien los te wringen, hetgeen hem tenslotte gelukte, waarna hij als de weerlicht de politie telefonisch inlichtte over hetgeen hem zo onverwachts bij zijn bezoek aan het kantoor was overkomen. Het onderzoek van de politie wees daarna uit, dat de inbreker voordat hij door D. werd gestoord in zijn bezigheden, ook aan, het werk was geweest in het kantoor van de gemeentelijke Volkscre- dietbank van Heerlen, zich even eens bevindende in hetzelfde ge bouw aan de Stationsstraat. In het kantoor van deze bank had de man de deur van de kluis ge forceerd. De brandkast in die kluis had hij echter niet open kunnen krijgen. De inbreker was het gebouw binnen gekomen door een raam aan de achterkant, dat hij open had weten te krijgen door met een stukje ijzer een spanjolet los te peuteren. Over zijn identiteit tast men nog in het duister. Wel weet men, dat hij, na het verlaten van het voor malige schoolgebouw, is wegge reden in een auto, die voor dit gebouw stond geparkeerd. Naar wij vernemen zal de 19- jarige kroonprins van Japan, Akihito Tsugu-no-Miya, dit jaar een bezoek aan Nederland bren gen. De kroonprins zal op 2 Juni de kroning van koningin Elisa beth te Londen bijwonen. Daar na maakt hij een reis door Euro pa, waarbij ook Nederland zal worden bezocht. Ongeveer de helft van de 123 gedetineerden, die in de mijnen waren te werk gesteld en ver blijf hielden in het mijnkamp Eijgelshoven, is thans overge bracht naar de strafgevangenis te Hoorn. Aanvankelijk waren deze ge detineerden ondergebracht in de huizen van bewaring te 's-Hertogenbosch, Roermond en Maastricht. De laatste groep is Maandag morgen van Maastricht naar Hoorn gebracht. Dit transport is evenals de voorgaande trans porten geschied per transport- auto met extra politiebewaking. De transporten zijn zonder eni ge moeilijkheid verlopen. De laatste groep uit Norger- haven wordt heden overge bracht. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOEDSELVOORZIENING OVERLEDEN. Te Den Haag is Zondagnacht op 63-,jarige leeftijd overleden dr ir S. L. Louwes, directeur-gene raal van de Voedselvoorziening. De heer Louwes werd door een hartaanval getroffen. Dr ir Stephanus Louwe Lou wes, die op 29 Maart 1889 te Ui- rum (Gr.) werd geboren, stu deerde na zijn H.B.S.-onderwijs in Groningen aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. In 1917 werd hij directeur van de Rijkslandbouwwinterschool en Rijkslandbouwconsulent voor Overijsel te Meppel en daarna directeur van een dergelijke school te Hengelo. In 1940 volgde de benoeming tot directeur-gene raal van de Voedselvoorziening. Van 1945 tot 1948 was ir Louwes adviseur van de directeur-gene raal van de „Food and agricultu- re-organisatie" van de V. N. De overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Hagiwara van de hoge school van Hirosjima heeft ver klaard dat er nog steeds, ruim 7 jaar na het uitwerpen van een Amerikaanse atoombom op de stad, in een gebied rondom het centrum van de ontploffing, met een straal van tenminste 700 meter, voorwerpen worden aangetroffen, die sporen van radio-activiteit vertonen en daardoor gevaarlijk zijn voor mensen. In het district Kinangop in Kenya zijn een 37-jarige Britse boer, zijn vrouw en zijn zoon op hun boerderij vermoord aange troffen, aldus is te Nairibi be kendgemaakt. Ook werd het lijk van een der Kikoejoe-bedienden gevonden. De slachtoffers waren vermoord met panga's, lange scherpe mes sen die de leden van de Kikoejoe- stam gebruiken bij het bewerken van de bidem. Bijna alle door de mau-mau bedreven moorden werden gepleegd met deze pan ga's. Het lijk van de verminkte vrouw werd gevonden op het erf van de boerderij. Het zes-en-een- half-jarig zoontje bleek in zijn bed te zijn vermoord. Twee mau-mau-moorden wer den gemeld uit het district Njeri. Één van de slachtoffers was een burgerwacht van de Kikoejoe's. Militairen en politie zijn een der grootste razia's totnogtoe be gonnen na het nieuwe optreden van de mau-mau. Er zijn dertig Afrikanen, onder wie enige vrou wen, aangehouden. Gouverneur Baring heeft Maan dag de oprichting bekendgemaakt van een noodraad, bestaande uit vertegenwoordigers van alle ras sen in Kenya, die hem van advies zal dienen over de toestand in het land. In het communiqué werd voorts bekendgemaakt, dat generaal Hinde de persoonlijke stafofficier van de gouverneur zal worden. Er zou. aldus de bekenmaking, een krachtige leiding komen voor de beschikbare krachten. De mid delen hiertoe werden bestudeerd. Het bestuur over de politie zal' worden overgedragen aan de eer ste secretaris Potter. Michael Blundell, de leider van de gekozen blanke leden van de Keniase wetgevende vergadering, heeft protesterende blanke boe ren Maandag meegedeeld, dat de gouverneur van Kenia eisen voor een commando in geheel Kenia en nauwere samenwerking met kolonisten had aanvaard. De demonstranten, ongeveer 1500 in getal, waren naar het gouvernementshuis getrokken om te protesteren naar aanleiding van de Zondag ontdekte moord op een blanke boer, Ruck, en diens vrouw en zesjarig zoontje. Generaal Hinde zal de strijd tegen de Mau Mau in Kenia lei den. Militairen en politiemannen met speurhonden en verken ningsvliegtuigen hebben Maan dag samengewerkt in een groot scheepse actie ter opsporing van de daders van de moord, die in het afgelopen weekeind is ge pleegd op de Britse landbouwer, zijn echtgenote en zijn zesjarig zoontje. Djomo Kenjatta, de leider van meer dan 100.000 Afrikanen in Kenia, heeft Maandag voor de rechtbank te Kapengoeria (ten N. van Nairobi), verklaard dat er in zijn hart geen plaats was voor geweld. Kenjatta staat terecht omdat hij er van beschuldigd wordt de leider te zijn van de Mau Mau. „Ik ben een doodgewo ne man, die voor zijn volk vecht", aldus Kenjatta. Hij brandmerkte rassenscheidingen als „duivels" en gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de constitutie en het doel van de „Afrikaanse unie van Kenia", waarvan hij voorzitter is. Op het proces te Bordeaux te gen de 21 beklaagden, die er van worden beschuldigd meegewerkt te hebben aan het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour- sur-Glane, zijn Zaterdag een aan tal getuigen gehoord. Toen een van hen, een vrouw, vertelde hoe zij haar kinderen zocht, die in Oradour op school gingen, kregen vijf van de be klaagden tranen in de ogen. Deze vijf behoorden tot de El- zassers, die gedwongen waren dienst te nemen bij de Waffen- S. S. Een andere getuige, een tram bestuurder, zei, dat een aantal S. S.-ers zijn tram bij Oradour had aangehouden en zijn collega had neergeschoten. Toen het aanwezige publiek in de rechtzaal lachte om een op merking van een getuige, zeide de rechter, rood van verontwaar diging: „U bent hier niet in een bioscoop. Ik kan niet begrijpen, dat er mensen zijn die lachen, nu deze wreedheden weer worden opgehaald." Een Fransman, die 14 leden van zijn familie heeft verloren hij de massamoord van Oradour, heeft zich Maandag schreeuwend van woede gewend tot de 21 voor malige S.S.-ers in de beklaagden bank. Toen de rechter Saint- Saens de getuige, Pierre Joyeux, verzocht zich te beheersen, zeide Joyeux: „Dat kan ik niet. Ik heb 14 leden van mijn familie verlo ren". Hij verklaarde verder, dat een van zijn vrienden, die be zorgd was over het lot van zijn familie, zich naar Oradour had begeven. De S.S. had hem dood geschoten ondanks het feit, dat hij met een witte zakdoek had ge zwaaid. Hetzelfde gebeurde met twee anderen, aldus Joyeux. Hij zelf had enige dagen na de moord 636 lijken, die afschuwelijk ver minkt waren, geïdentificeerd. Een mecanicien uit Bordes, Jacques Boissou, die ten tijde van de gruweldaad nog een jongen was, vertelde, dat hij zijn groot moeder, moeder en zuster nooit meer had teruggezien. De Duit sers hadden, toen zij de dag na de schanddaad naar Oradour te rugkeerden „gezongen, dat het een lust was". Een boer uit het naburige dorpje Teil, Pierre Tarnauo, zei de dat hij enige tijd na de slach ting van Oradour naar het dorp gegaan was. „Ik zag stapels lij ken, die niet erg verbrand waren en lijken van moeders, die nog zuigelingen in haar armen had den. Het was verschrikkelijk", zei de getuige snikkend. De 20.235 ton metende „Em press of Canada", eigendom van „The Canadian Pacific Steam ships Limited", is Zondagavond, terwijl het schip in de haven van Liverpool in dok lag in brand gevlogen. Nadat 200 brandweerlieden 6 uur lang vergeefs gepoogd had den de brand meester te wor den is het schip gekapseisd en vervolgens gezonken. Het verloren gaan van dit schip is een gevoelig verlies, dat des te sterker wordt gevoeld om dat reeds velen, in verband met de Britse kroningsplechtigheid in de komende zomer, bij de maatschappij passage naar En geland hebben geboekt. Er waren op het tijdstip van de brand geen passagiers aan boord. Vijf brandweerlieden zijn na de strijd met het vuur in een ziekenhuis behandeld. Andere slachtoffers zijn er niet. A.F.P. meldt nog dat het schip 24 jaar oud is. Het was voor on geveer 750.000 pond sterling ver zekerd, terwijl de waarde er van naar schatting 2 millioen pond bedroeg. Het schip ligt thans voor de helft onder water. Het wordt als „totaal verloren" beschouwd. Deze scheepsbrand is de derde in 8 dagen in de haven van Li verpool. De mogelijkheid van sabotage wordt niet uitgesloten geacht. De brand schijnt in de scheepsapotheek te zijn ont staan. De algemene emigratie cen trale heeft in 76 gemeenten plaatselijke aanmeldingscom missies gevormd. Deze hebben tot taak alle emigranten voor te lichten over en voor te bereiden op emigratie. De eerste installatie omvat de plaatselijke commissies in de provincies Groningen, Friesland en Drente en geschiedt officieel Zaterdagmiddag 7 Februari te Groningen. Volgens het Perzische blad „It- telat" zijn Maandag tanks en pantserwagens in allerijl naar Shiraz in Zuid-Perzië gezonden, na een botsing tussen troepen en leden van een stam waarbij 10 personen gedood en 20 gewond zouden zijn. RITA HAYWORTH GESCHEIDEN. Te staat Réno in de Amerikaanse Nevada is Maandag de echtscheiding uitgesproken tus sen de filmster Rita Hayworth en prins Ali Khan. Het huwelijk heeft vier jaar geduurd. Rita Hayworth had 18 maanden geleden het proces aanhangig gemaakt. De procedure werd echter vertraagd door pogingen van haar advocaat om een finan ciële regeling voor haar drie-ja rig dochtertje Jasmin te ar rei ken. De filmster had 3 millioen dollar voor de opvoeding van Jasmin gevraagd. Tot dusver is echter nog geen financiële over eenkomst bereikt. Prins Ali Khan is mohamme daan. Rita Hayworth verklaarde geen plannen voor een nieuw huwelijk te hebben. Zij vertrok na de uit spraak naar Hollywood. Drie melkfabrieken, gebr. Venneman te Nederhorst den Berg, fa. Snoek te Abcoude en de fa. P. Koel Zn. te Amster dam, met een totale weekomzet van 340.000 liter, worden op 22 Februari a.s. gesloten. De 8 andere melkconsumptie- bedrijven, die de melkvoorzie- ning van de hoofdstad verzor gen, zullen de levering van dat quantum overnemen. De melkslijters, die voorheen van deze 3 fabrieken hun melk betrokken, zullen nu een keus ui; de 8 kunnen maken. Op ba sis van de omzet-vergroting dier 8 bedrijven zal aan de verdwij nende bedrijven een schade loosstelling worden gegeven. De vereniging van melkcon- sumptiebedrijven voor Amster dam en omgeving heeft 2 jaar geleden aan het landbouw eco nomisch instituut verzocht een rapport op te stellen voor een sanering van de melkvoorzie- ning vgn Amsterdam. Het ad vies van dit instituut conclu deerde tot sluiting der genoem de fabrieken. Na overleg is men tot een regeling met deze drie fabrieken gekomen. Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat de Amerikaanse oud-president Truman zijn me moires zal gaan schrijven, die in de loop van de volgende jaren zu'len werden uitgegeven. Truman had reeds een con tract met een uitgeverij te New York getekend. Hij zou een be drag van een half millioen dol. lar voor de memoires ontvan gen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1