Uit de Provincie SPORTNIEUWS VOETBAL TERNEUZEN. AARDENBURG. BIERVLIET. EEDE. HOEK. OOSTBURG. BRESKENS. SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. ZOUTE SPUI. Tanker „Miriëila' vervoerd Perzische olie AUTOMOBILISME. SCHAATSENRIJDEN BILJARTEN. ZEEUWSE OESTERS NAAR PERZIE. Zaterdag zijn voor het eerst Zeeuwse oesters van Ierseke naar Perzië gestuurd. Het is een zen ding van 400 stuks. Heden gaat deze zending van Schiphol per K. L. M. verder. Gehoopt wordt dat deze eerste zending meerdere bestellingen tot gevolg zal heb ben. LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN. Te Wageningen slaagden voor het candidaatsexamen Neder landse landbouw de heren P. J. Balkenende te Kapelle-Biezelin- geC van Wallenburg te Middel burg.' Voor het ingenieursexa men tropische landbouw slaagde de heer J. A. de Bokx te Zierik- zee. Voor het candidaatsexamen tuinbouw slaagde de heer J. A. D. Zeevaart te Baarland. A.N.W.B. vraagt verbetering van de Blikstraat en de Fer- lemanstraat. De A.N.W.B. ontvangt veel klachten over de slechte toe- stand, waarin de Blikstraat en de Ferlemanstraat verkeren. Deze wegen vermen een be langrijke verbinding tussen de provinciale weg Terneuzen Axel en Sluiskil, aan de rijks weg TerneuzenSas van Gent, voor het verkeer dat zich, ko mende van het veer Kruiningen Perkpolder, begeeft naar het industriegebied langs het ka naal van Gent naar Terneuzen. De toestand van beide wegen is zodanig, dat zij nagenoeg on berijdbaar zijn. De A.N.W.B. heeft Ged. Staten dan ook verzocht een spoedige verbetering van deze wegen zo veel mogelijk te bevorderen. Vechtpartijtje. Zaterdagavond maakten enige woonwagenbewoners een uitstap je naar de stad. Op de terugweg naar het woonwagenkamp ont stond in een café op de Baandijk tussen hen een onderlinge twist, waarbij een hunner danig onder handen werd genomen, zodat de politie het nodig oordeelde hem mede te nemen naar het bureau om verbonden te worden, het geen hij echter overbodig vond en na zich wat te hebben opge knapt, werd hij weer naar zijn home vervoerd. Bevordering. De dienstgeleider P. Risseeuw alhier is bevorderd tot hoofdas sistent-titulair der Invoerrechten Vergadering Nieuwe Koers. De Nieuwe Koers-afdeling in Biervliet vergaderde Zaterdag avond in café Van de Sande. De voorzitter, de heer J. de Ke- sel, sprak een openingswoord, waarin hij zich speciaal richtte tot de gasten van deze avond, de heer en mevr. Schipper uit Goes, die de verdere avond de leiding hadden. De heer" Schipper vertelde de aanwezigen een en ander over de noodzaak van vorming van jeugd leiders voor de politieke scholing van de jeugd. Hij moedigde de jon gelui aan zo mogelijk deel te ne men aan debatavonden van welke politieke partijen dan ook. Op de inleiding volgde een zeer groot aantal vragen, die door de heer Schipper werden beantwoord. Na de pauze volgde een ont spanningsavond. Hierin speelde de hersengymnastiek en een letterspel een grote rol. Nadat nog verschil lende aangelegenheden waren be sproken, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de inleiding de vergadering. na de wnd voorzitter de vergade ring sloot. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde mej. E. M. de Groote alhier voor het candi daatsexamen medicijnen. Jaarverg. Varkensver. In het café van de heer J. v. d. VeldeKeijmel te Breskens hield de varkensver. „E.M.M." uit Bres kens haar algemene jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer A. Hamelynck, die in zijn openingswoord het overlijden van het bestuurslid de heer E. Klaas- sen herdacht, waarvoor 1 minuut stilte in acht werd genomen. Over het afgelopen jaar bleek er een batig saldo te zijn van 128,62, zodat het maatschappe lijk kapitaal is gestegen tot 3884,16. De aftredende bestuursleden de heren A. Hamelynck en Andr. Klaassen werden herkozen, ter wijl in de vacature wijlen Klaasspn de heer J. Koole werd gekozen. De uitkering voor gestorven varkens blijft gehandhaafd op 1,50 per kg beneden de 100 kg en 1.25 boven de 100 kg. Ook de contributie bleef hetzelfde, n.l. op 7 per varken en 0,75 per maand voor meerdere varkens. In beslag genomen. Door de ambtenaren der I. en A. werd Zaterdagavond een par tij boter groot 125 kg in beslag genomen, die door P. L. uit Aar denburg per auto getracht werd naar België uit te voeren. Tegen L. werd proces-verbaal opgemaakt en zijn auto in beslag genomen. Vinger afgekapt. Bij het houthakken kapte Za terdagmiddag de 8-jarige Willy Straeten de ringvinger van zijn linkerhand af. Dokter Kesteloo uit Aardenburg verleende de eerste hulp. Clubbolling. In de overdekte bolbaan bij de heer A. Marteijn hield de club „Recht voor allen" een prijsbol- ling, waaraan 44 personen deel namen. De uitslag was: 1. René de Croock en G. Standaert; 2. J. Sierens en Fl. Tournois; 3. C. Rijckaert en C. Croock; 4. Ed. Cocquit en A. Marteijn. Benoeming. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool te Dordrecht onze dorpsgenoot P. Meeusen. Kolendampvergiftiging. Tijdens de morgendienst in de Gereformeerde kerk werden plotseling enige kerkgangers on wel en moesten de kerk verlaten. Toen één hunner zich onder be handeling van dokter Hofstee stelde, constateerde deze dat kolendamp de oorzaak was. Di rect werd hiervan mededeling ge daan, waarop de dienst werd on derbroken. Met de herstelling van het defect aan de verwar ming wordt heden aangevangen. Fietspad WulpenbekHoek. Van het nieuwe fietspad, het welk langs de oude trambaan loopt, is het gedeelte Wulpenbek De Knol reeds gereedgekomen en in gebruik genomen. Het is een goede verbetering en het wachten is thans op het gereed komen van het tweede gedeelte De KnolHoek. Joh. Ie Clercq, een der pioniers van het landbouwonderwijs, nam afscheid. Verg. Voetbalvereniging. De voetbalver. „Breskens" kwam in een buitengewone alge mene vergadering bijeen. Na het openingswoord van de waarn. voorzitter, de secretaris K. Praat, en zijn nieuwjaarswens, gaf deze een kort overzicht van het verlopen jaar, waarbij hij de hoop uitsprak dat 1953 beter zou mogen zijn dan 1952. Besloten werd om aan het nieu we voetballersfonds een gift te schenken. Hieruit worden vooral de kleine verenigingen gesteund. Spr. deelde mede dat aan het so listenconcours een medaille van de vereniging is toegezegd. In de elftalcommissie werden gekozen de heren G. van Heek, K. Vermank en C. Hartogh. Op verzoek van de secretaris werd hieraan nog een reserve toege voegd., n.l. de heer sprille. De periodiek aftredende be stuursleden de heren K. Praat, P. de Kramer en W. Vergouwe wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd de contributie te verhogen van 0,40 op 0,50 per maand en van 0,20 op 0,25. Bij de rondvraag kwam de trai ning nog ter sprake, die momen teel bar slecht wordt bezocht. Verder werd gevraagd naar het nieuwe terrein. De wnd voorzitter deelde mede, dat hierover al en kele malen met de burgemeester was gesproken, doch dat het nieuwe terrein er niet eerder kan komen dan nadat de grenswijzi ging tussen Breskens en Groede tot stand is gekomen. De slechte positie van het eer ste elftal op de ranglijst kwam nog aan de orde, waarop het be stuur meedeelde zijn volle mede werking te zullen verlenen om tot betere resultaten te komen, waar- Het was met een zekere wee moed, dat de 76-jarige Joh. Ie Clercq uit Sluis voor de laatste maal de voorzittershamer opnam om de vergadering van de Bond van oud-leerlingen der R.L.W.S. in West Zeeuws-Vlaanderen te ope nen. De scheidende voorzitter was verheugd de beide hoofden van de landbouwscholen in West Zeeuws- Vlaanderen welkom te mogen he ten, alsmede de voorzitter van de commissie van toezicht aan het rijks landbouwwinteronderwijs, de heer M. J. Verbrugge, en de heer Becu, vertegenwoordiger van de Stichting van de Landbouw. In het kort schetste de voorzitter het af gelopen jaar, dat hij, over het al gemeen genomen, ondanks de steeds hardnekkiger terugkerende vergelingsziekte bij de suikerbie ten, voor de boeren een goed jaar noemde. Over de administratieve rompslomp, die tegenwoordig naast het boerenwerk te doen is, was de voorzitter niet zo erg te spreken. Adr. Ver-L He sociale lasten nemen nog steeds toe, hetgeen een economische be drijfsvoering niet vergemakkelijkt. Verheugend is het, dat ondanks de steeds voortschrijdende mechanisa tie er nog zoveel liefde blijft be staan voor het paard en het rund vee. De wens uitsprekend, dat ook 1953 een goed jaar zal mogen wor den, besloot de voorzitter zijn ope ningswoord. De heer H. Brakman gaf reke ning en verantwoording van de door hem beheerde gelden. Er was een batig slot van 1384,31. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat de vereniging een gezonde activiteit ontplooit. Bij het punt van de agenda bestuursver kiezing nam de heer Le Clercq met een kort woord ontroerd afscheid van de vereniging, die hij ruim 52 jaren als bestuurslid trouw diende. Als oudste bestuurslid dankte de heer C. A. Mabesoone de scheiden de voorzitter hartelijk voor het vele dat hij in het belang van de vereniging en de landbouw in het algemeen heeft gedaan. Namens de vereniging bood de heer Mabe soone de scheidende voorzitter het ere-lidmaatschap van de vereni ging aan en hij sprak de wens uit, dat de scheidende nog vele jaren in goede gezondheid van zijn ver diende rust mag genieten. Als stoffelijk blijk van waarde ring werd de heer Le Clercq een kistje sigaren aangeboden, terwijl hem nog een fonkelnieuwe fiets in het vooruitzicht werd gesteld. Na stemming en herstemming bleek tot grote vreugde van de scheidende voorzitter zijn zoon als bestuurslid te zijn gekozen. De heer Joh. le Clercq Jr werd met deze benoeming van harte gelukge wenst. De heren H. Brakman en Joh. de Milliano werden herkozen. De cursuscommissie bracht ver slag uit van de activiteit in het af gelopen jaar. Het bleek dat er 3 cursussen zijn georganiseerd met ruim voldoende deelname. In Oost burg wordt een cursus veekennis gehouden met 28 cursisten, in IJzendijke en Oostburg een cursus motoren- en tractorkennis met resp. 18 en 14 deelnemers. Vervolgens werd de in Mei te houden excursie naar Keulen be sproken ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling aldaar. Tot slot sprak de directeur van de rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke de scheidende voorzit ter hartelijk toe. Als rijksconsulent voor het landbouwonderwijs bracht de heer Van Dijk Le Clercq harte lijk dank voor het vele werk, dat hij geheel belangeloos voor de landbouw heeft verricht en voor de ontwikkeling van het landbouw onderwijs in het bijzonder. Nog steeds, aldus de heer Van Dijk, leeft in Nederland 50 van de bevolking direct of indirect van de landbouw. Spr. hoopte dat de scheidende voorzitter nog lang ge tuige mag zijn van een bloeiend verenigingsleven op landbouwge bied en een goed opgezette land bouworganisatie. Met een kort dankwoord van de voorzitter voor het jarenlang in hem gestelde vertrouwen werd de vergadering gesloten. Openbare verkoping. Ten overstaan van notaris H. van Mazijk te Sluis werden in ho tel „De Korenbeurs" namens de familie Du Fossé-Visser de vol gende te Sluis gelegen onroeren de goederen verkocht: A. woonhuis en stal, groot 3,90 are, staande aan de Nieuwstraat; koper werd de heer O. J. Murijn te Sluis voor 5200/ B. 1.19,65 ha weiland en schuur, gelegen aan de Nieuwstraat; ko per werd de heer W. L. du Fossé te Sluis voor 9205. C. Een stal ca., staande aan de Nieuwstraat, groot 2,57 are; ko per werd de heer W. L. du Fos sé te Sluis voor 1405. D. Een woonhuis c.a., groot 2,60 are, staande aan de Nieuw straat; koper werd de heer L. Clijncke voor 1100. E. Een woonhuis c.a., groot 3,40 are, staande aan de Nieuwstraat; koper werd de heer A. Tas te Sluis voor 1800. F. 94.60 are weiland, gelegen bij de Zuidpoort; koper werd de heer Jacob du Fossé voor 4610. G. 63 are weiland gelegen bij de Hoge Sluis; koper werd de heer Jan du Fossé te Sluis. De „Fauzon" naar Antwerpen. Het Franse schip „Fauzon" is, getrokken door drie sleepboten, uit Vlissingen naar Antwerpen vertrokken. De „Fauzon", die op 11 Januari j.l. bij een aanvaring bij de Goodwin Sands bescha digd werd, is te Vlissingen ge deeltelijk gelost. De lading is in lichters naar Antwerpen doorge zonden. In Antwerpen zal de „Fauzon" definitief worden gerepareerd. Uitvoering Chr. Zangver. „Zingt de Heer een nieuw lied". len openen en sluiten met gebed en dankzegging. Ds Jansma liet hierop zingen Gez. 132 1 en 4, waarna hij in zijn slotwoord er op wees hoe goed het is het Kerstevangelie in het lied te verkondigen. Spr. wees nog op het leed dat thans weer over het oude Joodse volk is ge komen, dat na de verschrikkelijke verdrukking tijdens de laatste wereldoorlog, thans gebukt gaat door de vervolging achter het ijzeren gordijn. Maar eenmaal zal klinken de jubeltoon „Marana- tha", Christus komt! Na het zingen van Psalm 68 10, sloot ds Jansma deze mooie avond met dankzegging. Jaarverg. Varkensvereniging „Eendracht maakt Macht." Zoals gewoonlijk was deze ver gadering, die onder leiding stond van de heer C. Witte, een flinke belangstelling. Uit het jaarver slag bleek, dat 114 varkens wa ren gekeurd. Er deden zich 16 ziektegevallen voor terwijl 2 var kens werden onteigend. De ver eniging telde op 31 Dec. 113 le den, 4 ereleden en 4 donateurs. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat met in begrip van het saldo ad 398,37. de inkomsten bedroegen 1263,44 terwijl aan achterstallige rente nog te vorderen was 208,07. De uitgaven bedroegen 658,24, zo dat over 1952 een batig saldo was verkregen van 414,90. De aftr. bestuursleden C. Witte, P. van Fraaijer.hove en A. Oppe neer werden herkozen. Tot leden der fin. commissie werden be noemd J. Kolijn en A. v. Lange- velde en tot bode-keurmeester C. Michielsen en tot diens plaats vervanger A. Oppeneer. De uitkering bleef bepaald op 1,50 per kg boven de 25 kg. Het biggengeld (beneden de 25 kg) tot een maximum van 50. De contributie bedraagt voor ieder ingeschreven varken 5 en het in- leggeld voor nieuwe leden 2,50. De leden C. Witte en J. Bakker Faas werden afgevaardigd naar de kringvergadering. EERSTE KLASSE A. AjaxVSV 2—2; DOS—Heracles 3—4; Frisia—RCH 0—4; GVAV— EDO 01; NECSneek afg.; Wa geningenEnschedése Boys afg. Zwolse Boysde Volewijckers 04 EERSTE KLASSE B. DWSAchilles 40; Enschedé AGOVV 22; VitesseHeerenveen 10; HaarlemBe Quick 33; StormvogelsBlauw Wit 12; Go AheadLeeuwarden afg.'t Gooi Elinkwijk afg. EERSTE KLASSE C. SpartaBW 03; Juliana HBS 11; SittardiaBrabantia 4—3; Theole—LONGA 1—3; SVV —VVV 4—2; Willem II—Emma 4—1; MVV—Excelsior 1—1. EERSTE KLASSE D. FeijenoordLimburgia 20; PSV —Hermes DVS 7—1; NO AD—DHC 0—2; RBC—TEC 3—3; NAC— Maurits 33; ADOBleijerheide 00; EindhovenXerxes 20. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. Ter herdenking van haar 45- jarig jubileum werd door de Chr. zangver. „Zingt de Heer een nieuw lied" onder leiding van de heer P. C. Brakman, j.l. Zater dagavond in de Gereformeerde kerk een uitvoering gegeven met het ten gehore brengen van „Eine Weihnachtsmusik". De avond, die door ds Krijten burg werd. geopend, ving aan met het zingen van Psalm 146 1 en 8. Na schriftlezing uit de onberijmde 146ste Psalm, ging de predikant voor in gebed. In ver band met de Schriftlezing zeide ds Krijtenburg dat deze uitvoe ring gewijd is, aan de verheerlij king van de grote daden Gods wiens Naam wij loven en prijzen in het lied. Hierna werd aange vangen met de vertolking van „Eine Weihnachtsmusik", dat door de bezoekers met volle aan dacht werd beluisterd. De wijze waarop koor en solozangers het werk ten gehore brachten ver dient alle lof en zeer zeker voor de directeur de heer Brakman. De voorzitter der zangvereni ging, de heer A. van de Roovaart, was zeker aller tolk toen hij na het slotaccoord, de directeur en de werkende leden dank bracht voor deze zo bijzonder geslaagde uitvoering, waaraan hij een aan sporing toevoegde tot de bezoe kers om zich als werkend lid aan te melden. Spreker dankte de plaatselijke predikanten ds Krijtenburg en ds Jansma voor hun bereidwillig, heid om deze uitvoering te wil- De Italiaanse tankboot „Miriëi la" heeft naar Zaterdagavond van betrouwbare zijde te Rome is vernomen, 5.000 ton geraffineer de olie aan boord. De olie die het schip aan boord heeft is geschikt om gestookt te worden in scheepsmotoren, zodat het schip op weg naar zijn onbe kende bestemming niet behoeft te tanken. Volgens de „Anglo-Iranian", de Brits-Perzische oliemaatschappij, is de olie haar eigendom. Zij zegt een gerechtelijke actie te zullen instellen tegen de kopers van de olie, waar die zich ook mogen bevinden. Ook werd Zaterdag vernomen, dat de „Scieta Petroleum" te Ro me, de oorspronkelijke bevrach ter, tanks bij Ancona in Italië heeft gehuurd. Men hechtte er in oliekringen te Rome veel gewicht aan, dat te «olie geraffineerd is in één raffi naderij, waarvan de „Anglo-Ira- nian" verklaart eigenares te zijn. Dit zou, zo zei men, een juridisch argument van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Hertog Mario Badoglio, zoon van de maarschalk uit de tweede wereldoorlog en leider van de „Sociëa Petroleum" verklaarde, dat de tanks te Ancona „enige tijd geleden" van 't departement van marine waren gehuurd. Het departement wilde geen com mentaar op deze verklaring ge ven. In de Italiaanse oliekringen die achter de poging staan om met de tankboot „Miriëila" Perzische olie op de wereldmarkt te bren gen, wordt gezegd dat men ver wacht de lading te zullen verlie zen, maar dat door de poging het contract met de Perzische rege ring in stand wordt gehouden. „Als de toestand verandert en de Perzische olie weer vrij kan worden verkocht, hebben wij een voordelig contract. Het kan niet worden verbroken omdat de niet- nakoming er van niet onze schuld is". Er is nog steeds geen zeker heid, dat de „Miriëila" op weg is naar een Italiaanse haven, maar in scheepvaartkringen wordt dit hoogstwaarschijnlijk geacht. Rood WitMiddelburg 13; Goes Terneuzen 42; AxelInternos 3—2. DERDE KLASSE D. Corn Boys Clinge 14; Bres kensBiervliet 20METO Vlissingen 04; De Zeeuwen ODIO afg.; ZeelandiaNw Borg- vliet 1—0; RCS—RKFC 2—0. VIERDE KLASSE H. SluiskilOostburg 15; Honte- nisseKoewacht 3-1; IJzendijke PSK 20; SteenAardenburg 1—2; EMM—Hulst 0—1. RES. TWEEDE KLASSE C. RCS 2Axel 2 afg.; Terneuzen 2Goes 2 42; Zeelandia 2Corn Boys 2 3—0. ONDERAFDELING ZEELAND. Zaterdagvoetbal Tweede Klasse D. SVDAZVV 41Zaamslag Driewegen 41; SpuiHoek 03. Tweede Klasse E. AZVV 2—SVD 2 8—0; Beren— Tern. Boys 2 18; Driewegen 2 Zaamslag 2 1—2; Hoek 2—Spui 2 Spui 2 n.o. RALLYE VAN MONTE CARLO De Nederlandse rijder M. Gat- sonides met de Brit Worledge als medebestuurder heeft de Ral- lye van Monte Carlo gewonnen. Hij was met Ford Zephyr in Monte Carlo gestart. Tweede werd het Engelse echt paar Appleyard met Jaguar, ver trokken uit Glasgow. Het was de tiende maal dat Gatsonides, één van de meest er varen sterritrijders, aan de Ral- lye van Monte Carlo deelnam. Meer dan eens was hij dicht bij de zege geweest, het laatst in 1950 toen hij met Barendrecht in een Humber te Monte Carlo startte en de tweede plaats be zette in het klassement. Na het afleggen van de beslissende regel- matigheidsproef op de Col de Braus wist hij echter voor zich zelf Sat hij een goede kans had op de zege. De derde plaats» viel ten deel aan de Franse ploeg R. Marion en J Charmasson, met Citroën eveneens gestart te Monte Carlo. GoesTerneuzen 42. De thuisclub had een gedwongen rustkuur van elf en de bezoekers een van negen weken ondergaan. Terneuzen had een invaller voor linksbinnen Van Waes, n.l. de jeugdige Leunis, terwijl Goes vol ledig aantrad. De overwinning die de blauw- witten behaalden, vond zijn grond slag in een niet safe verdediging der gasten en op hun recht-op- doel afgaande voorhoede, die in de eerste 25 minuten reeds voor een nuttige 20 voorsprong zorgde. Het eerste gevaar kwam van de schoen van Sandrini, maar diens diagonale schot werd op schitte rende wijze door doelman Zwarte- poorte onschadelijk gemaakt. Goes nam het spel in handen en Terneu zen moest enkele corners „schen ken". Mos, technisch de beste man in de Goes-voorhoede, had het eerst succes toen diens hoog diago naal schot voor de te laat reage rende Smit te machtig was (10). Aan de andere kant schoot links buiten Gort van dichtbij naast. Na 25 min. spelen weer zo'n gevaar lijke aanval van de thuisclub. Doel man Smit werd uit positie gespeeld. Het doel werd echter door Pijcke afgeschermd. Deze kopte de inge schoten bal fraai weg, maar het leder belandde bij v. d. Slujjs, die listig naar rechtsbuiten Le Conté doorzond. Even het hoofd onder de bal en het was 20. De doelpunten werden nu goedkoop. Nadat Sam Jansen in de 27e minuut op een pass van midvoor Meeusen van dichtbij had ingeschoten (21), wist v. d. Sluijs de voorsprong te vergroten, zij het dan met een ter gend langzaam rollertje, dat voor de toegesnelde Lauret toch nog te snel bleek, terwijl zijn doelman er gens in het strafschopgebied lag te rollen (31). Een tam schot stuit te hierna van de borst van de on fortuinlijke Smit het veld weer in. Le Conté ving het leder op en een beheerst tikje was voldoende om de stand te verhogen (41). Een halve minuut voor rust wist zo waar de Goes-spil Peeman nog een doelpunt te produceren... in eigen doel (4—2). In de tweede helft speelde de strijd zich grotendeels op de Goes- speelhelft af, maar hun doelverde- diger wist van geen wijken. Met verbluffend gemak ving deze spe ler de hardste schoten klemvast op, terwijl hij in uiterste nood de bal tot corner verwerkte. Zelfs midvoor Meeusen werd schijnbaar door hem geïmponeerd, want in vrije positie schoot de Terneuzen- se midvoor nog enkele meters naast het doel. Het spel der bezoe kers was onsamenhangend, terwijl ook de dekking teveel werd ver waarloosd. Het positiekiezen was bepaald zwak. Al met al geen goede dag voor de rood-zwarten, die thans weer de laatste plaats bezetten. Het wordt hard nodig, dat de komende wedstrijden over winningen voor hen worden. AxelInternos 32. Vóór de aanvang der wedstrijd werd een minuut stilte in acht ge nomen voor de door een treinon geluk om het leven gekomen rechtsbuiten van Internos, Kuys- termans. Beide elftallen verkenden eerst het terrein en al direct bleek, dat Internos technisch de meerdere was van de Oranjehemden. En thousiast zochten de Axelaars ech ter keer op keer de weg naar het doel. Jonkman voedde met lange passes de voorhoede. Van de Velde dwong een hoekschop af. Succes kwam in de 15e minuut, toen de vrijstaande Dieleman met 'n schot doelman Hellemonds het nakijken gaf (10). Even later had v. d. Velde pech toen zijn schot rake ling over de lat ging. Ook Borgh- stijn miste een pracht kans. Inter nos kwam er beter in. De Dan- schutter moest al zijn talenten aan wenden bij een combinatie van v. d. Staay en Schrauwen. De Ette- naren dwongen een tweetal cor ners af, doch resultaat bleef uit. Axel ontworstelde zich weer enigs zins aan de druk en een paar ha chelijke momenten voor de Bra bantse doelmonden resulteerden uit deze goed opgezette aanvallen. Tot doelpunten kwam het echter niet meer en met een kleine Axelse voorsprong ging de rust in. Na de thee had Axel de vrij har de wind en de miezerige regen in de rug. De Ettenaren begonnen direct uit een ander vaatje te tap pen. Zij overspeelden de oranje- witten volkomen en reeds in de 4e minuut strafte de rechtsbinnen der gasten, Peeters, een fout van De Danschutter af (11). Axel zag het gevaar in. De aanval draaide ineens veel soepeler en vrij spoedig nam Axel door Deij wederom de leiding (21). Weer werd afge trapt. Internos nam zijn kans waar en voor de derde maal in drie mi nuten trilde het net toen De Dan schutter een fout maakte en de midvoor van Internos, Vergouwen, de stand met een tam schot weer gelijk maakte. Axel was er door deze pech helemaal uit. Het spel peil zakte bedenkelijk en de Bra banders namen het initiatief geheel in handen. Gelukkig voor Axel ont brak het steeds aan de afwerking der aanvallen. De linksbuiten van Internos loste van verre afstand een verraderlijk schot dat van de Axelse doellat in het veld terug sprong. De geest werd echter weer vaardig over de Axelaars. In de 20e minuut gaf Borghstijn een mooie voorzet, die v. d. Velde inkopte De doelman sloeg de bal weg, pre cies voor de voeten van de toelo pende Jonkman, die niet aarzelde en de stand was weer in het voor deel der Axelaars (3—2). Internos ging forser spelen. Axel trok zich terug in de verdediging. Verschei dene Axelse spelers hinkten over het terrein en na een half uur moest Dieleman worden vervangen door A. Deij. Even later raakte Sijs geblesseerd, doch een nieuwe invaller werd reglementair niet toegestaan, zodat de Axelse back op de linksbuitenplaats verder meesukkelde. De voorhoede werd zelfs in de verdediging terugge trokken. Langzaam verstreek de tijd. Het spel verruwde aan beide zijden. De tweemansvoorhoede der oranjewitten probeerde het nog wel een keer, waarbij de doelman van Internos geluk had toen Borghstijn alleen voor hem kwam te staan. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot had Axel een zwaar bevochten, doch verdiende overwinning behaald. De tweede helft opende Aarden burg wederom met een geweldig élan en wederom bracht het eer ste kwartier voor haar succes toen de bal in het doel van Steen ver dween (12). Hoe verder de tijd verstreek, hoe meer Steen op de voorgrond trad, doch het was voor de thuisclub teleurstellend, dat haar voorhoede de geboden kansen om hals bracht. Gedoelpunt werd er niet meer en Aardenburg ging met de beide punten strijken. SluiskilOostburg 15. Het was in de Cité een zeer slap pe vertoning, waarbij de gasten een verdiende overwinning behaal den. Het gemis van Gregoire deed zich in de Sluiskilse achterhoede geducht gevoelen, 'terwijl Overbe- ke zulk een bewaking genoot, dat hij zijn spel niet tot ontplooiing kon brengen en er weinig stuw kracht van hem uitging. In de 9e minuut openden de gas ten de score, een kwartier later gevolgd door een fraai doelpunt van Versprille, die de stand op 02 bracht, waarmede de rust in trad. Ook in de tweede helft behielden de gasten de meerderheid en wel dra moest Sluiskils doelman voor de derde maal vissen. Overbeke zag kort daarop kans aan zijn be waking te ontsnappen en met een fraai schot wist hjj de eer van Sluiskil te redden (13). Door een ongelukkig toeval moesten Drabbe en Overbeke een kwartier vóór het einde het veld verlaten, waar voor slechts één invaller kon wor den toegestaan. Het lot van Sluis kil was daarmede beslist en de gasten slaagden er dan ook nog in tweemaal het net te vinden, zodat de eindstand 15 werd. Een wed strijd om maar spoedig te ver geten. In deze klasse is de stand thans: Hontenisse 9 7 2 0 29—14 16 Hulst 9 7 2 0 23—10 16 Aardenb. 10 5 1 4 25—19 11 Sluiskil 8 4 1 3 20—16 9 EMM 9 3 1 5 15—12 7 RIA 5 3 0 2 15—8 6 IJzendijke 6 3 0 3 10—18 6 Steen 8 2 1' 4 22—20 6 Koewacht 9 1 2 6 1843 4 Oostburg 7 1 1 5 18—24 3 PSK 6 1 0 5 11—22 2 TWEEDE KLASSE B: DOSKO 9 7 1 1 26—18 15 Baronie 10 7 1 2 27—8 15 Alliance 10 7 1 2 24—13 15 RAC 10 4 4 2 24—21 1/ Rood-Wit 10 4 2 4 18—16 10 Goes 8 4 1 3 23—26 9 Middelburg 8 3 0 5 12—13 6 Internos 10 1 4 5 13—24 6 MOC 9 2 1 6 11—21 5 Axel 9 1 2 6 14—22 4 Terneuzen 7 1 1 5 16—26 3 Corn BoysClinge -- Aanvankelijk, was het een gelijk opgaande strijd met voor beide elf tallen goede kansen, die echter niet benut werden of waarbij Clinge het geluk meehad, daar de paal enkele malen redding voor haar bracht. Clinge kwam er evenwel beter in en de thuisclub werd in de verdediging gedrongen. Enkele minuten voor de rust kreeg Ka: de kans van de dag, die hij dan ook benutte (01). Nauwelijks was de bal weer aan het rollen of Clinge slaagde er in nog juist vóór het rustsignaal de stand op 02 te brengen. Bij de hervatting scheen het, dat de Boys zich hersteld hadden, want Verschelden had de achterstand weldra tot 12 teruggebracht. Thans volgde een periode van verknoeide kansen bij beide ploe gen en er kon alzo nog van alles gebeuren. In het laatste kwartier namen de bezoekers weer het ini tiatief in handen en toen Leegh- water, de linksbuiten van Clinge, de stand op 13 had gebracht was het pleit beslecht, hetgeen tot uit drukking kwam in het kort daar op volgend vierde doelpunt der gasten. DERDE KLASSE D: VOETBAL IN BELGIë. De uitslagen van de voor de Bel gische eerste divisie gespeelde wed strijden luiden: FC LuikCharleroi SC 61; RC MechelenTilleur FC 01; Berin gen FCFC Mechelen 22; Stan dard CLUnion St Gilloise 21; SC AnderlechtBeerschot AC 21; RC GentBerchem Sport 10; Antwerp FCDaring CB 21; Olympic CharleroiLa Gan- toise 20. SC Anderlecht heeft de leiding met 31 punten behouden. Op de tweede en derde plaats staan resp. FC Luik (28 pnt) en RC Mechelen 24 pnt. In de onderste regionen is geen verandering gekomen. De 15e plaats wordt met 14 punten door Daring CB ingenomen, terwijl RC Gent de rjj sluit met 12 punten. TERNEUZEN Vlissingen 10 10 0 0 38—3 20 RCS 9 8 0 1 29—11 16 Zeeuwen 11 7 1 3 33—21 15 RKFC 10 6 2 2 29—18 14 Zeelandia 9 3 3 3 14—16 9 ODIO 10 4 1 5 27—26 9 Biervliet 11 3 3 5 19—29 9 Nw Borgv. 12 4 0 8 16—30 8 METO 10 3 1 6 22—33 7 Clinge 11 3 0 8 20—35 6 Corn Boys 10 2 1 7 19—31 5 Breskens 9 2 0 7 14—27 4 SteenAardenburg 12. Een spannende strijd, waarin de bezoekers het eerste kwartier het spel geheel beheersten en deze pe riode met een 01 voorsprong af sloten. De thuisclub kwam er al lengs beter in en de krachten wo gen tegen elkaar op. De aanvallen van Steen waren echter gevaarlij ker dan die van de bezoekers en in de 40ste minuut kreeg Steen hetgeen haar toekwam, de gelijk maker (11). Wereldrecord 3000 mtr voor Huiskes. Wereldrecord 5000 mtr voor Broekman. De Nederlandse rijders Wïm van der Voort, Kees Broekman en Anton Huiskes zijn er tijdens internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Davos in geslaagd om na elkaar het wereldrecord op de 3000 meter te verbeteren. VVim van der Voort maakte een tijd van 4 min. en 45 sec. Het we reldrecord over deze afstand staat sedert 3 Februari 1942 op naam van de Zweed Ake Seyf- farth met een tijd van 4 min. 45.7 sec. Twintig minuten na Van der Voort startte Kees Broekman tegen de Zwitser Janssen. Onze landgenoot maakte de prachtige tijd van 4 min. 41.6 sec. Anton Huiskes, reed de afstand in de schitterende tijd van 4 min. 40.2 sec., waarmee hij dus het wereldrecord op zijn naam heeft gebracht. Voorts heeft Kees Broekman Zondagmiddag op de baan te Da- vós het wereldrecord op de 5000 meter verbeterd. Hij reed in zijn serie tegen Anton Huiskes en liet een tijd van 8 min 6.6 sec. voor zich afdrukken, waarmede hij het wereldrecord, dat op naam stond van Hjalmar Andersen (Noorwegen) met een tijd van 8 min. 7.3 sec. verbeterde met niet minder dan 0!7 sec. Van de Pol behoudt de titel. Piet van de Pol heeft de Neder landse biljarttitel hoofdklasse 71/2 voor een jaar behouden. In het te Maastricht gehouden tor nooi eindigde hij met een zelfde aantal matchpunten als Metz, n.l. 8, op de eerste plaats. Zijn beter algemeen gemiddelde van 17,47 gaf ten gunste van de Rot terdammer de doorslag.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3