President Eisenhower en zijn regering DE GRIEP-EPIDEMIE IN WEST-DUITSLAND De Belgische (rank valutamarkt ©p de vrije Honderd ton bommen op de communistische installaties Groot bote rover schot in Verenigde Staten de Mond- en Icfauwzeer- bestrijding verscherpt Veranderingen van de buitenlandse politiek op komst Ook in Mexico heerst griep Onderzoek naar kinderverlamming in Zuid-Afrika Koninklijk gezin woonde Sieeswijks lustrum revue bij DE BUSSTAKING IN NEW YORK Nieuwe Russische kruisers in de Oostzee? Genoteerde koersen van 7.54-7.66 WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- cd MAANSTANDEN De Koreaanse oorlog NOODWEER IN DE VER. STATEN Dreigende pokken-epidemie PROCES TEGEN OOSTDUITSE SPOORWEGPERSONEEL DE AMERIKAANSE STAFCHEF NAAR HET VERRE OOSTEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 pfflr kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 26 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2250. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertencies: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur President Eisenhower heeft Za terdag de militaire situatie in Korea met generaal Maxwell, de aanstaande bevelhebber van het Amerikaanse Achtste leger, be- ctproken. De politieke commissie van de senaat sprak zich Zaterdag één stemmig uit voor de bevestiging door de senaat van de benoeming van Charles Wilson tot minis ter van Defensie. Vrijdag besliste de senaatscommissie voor de strijdkrachten in de zelfde zin. Op een massa-bijeenkomst in New York hebben 5.000 bus chauffeurs en monteurs besloten een voorstel tot arbitrage om een einde te maken aan de reeds 23 dagen durende staking te ver werpen. De chauffeurs en monteurs willen invoering van een werk week van 40 uur in plaats van de huidige 48 uur zonder verlaging van de lonen, terwijl de onderne mingen vooropstellen, dat zij de kosten van invoering van een werkweek van 40 uur wensen te beperken. Men verwacht dat de benoe ming van Wilson op de senaats vergadering van heden met voor- rang zal worden behandeld. De onafhankelijke senator Wayne Morse zeide te New York, dat hij tegen de benoeming van Wilson zal stemmen. Hij zeide: „De grote zakenwereld heeft de republikeinse partij gestolen". Het Witte Huis maakte Zater dag bekend dat Eisenhower het ontslag van admiraal Alan Kirk als hoofd van de commissie voor spychologische oorlogvoering, had aanvaard. Zaterdag werd medegedeeld dat de nieuwe leider van het we derkerige beveiligingsprogram, Stassen, Woensdag in een beslo ten zitting van de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft verklaard dat in 't komende verslag van Eisenho wer over de toestand van de V.S. aankondiging van enige verande ringen op het terrein van de bui tenlandse politiek kunnen wor den verwacht. Op de vraag over Trumans hulpprogram aan het buitenland voor het komende belastingjaar (ten bedrage van 7.600 millioen dollar) deelde Stassen mede, dat het program naar zijn mening dient te worden beperkt tot het peil, waarop de Amerikaanse doelen nog kunnen worden be reikt. Hij zeide dat het een hele tijd kan duren vóórdat het nieuwe bestuur zijn eigen hulpprogram voor het buitenland bij het con gres zal kunnen indienen. Aard en omvang van het program zul len in verband staan met de al gemene politieke lijn en met de reis die hij, Stassen, tezamen met de minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, naar Europa zal ondernemen. Eén van de doelen van de reis is, na te gaan of er te veel func tionarissen bij het hulpprogram werkzaam zijn, aldus Stassen. Eisenhower heeft Zaterdag Al len Dulles benoemd tot hoofd van de Amerikaanse geheime dienst. Allen Dulles is de broes- van de huidige minister van Bui tenlandse Zaken. De Londense „Daily Telegraph" meldt uit Stockholm, dat in de Oostzee twee Russische zware kruisers, de eerste van de Swerd- low-klasse, zijn waargenomen. Men gelooft, aldus het bericht, dat de kruisers 15.000 ton meten en een snelheid van 25 knopen kunnen halen. De schepen zouden zijn ingedeeld bij het Russische eskader, dat de Kaliningrad (Ko ningsberg) is gestationneerd. In Leningrad zouden nog zes kruisers van deze klasse op sta pel staan, aldus de „Daily Tele graph". De schepen zouden zijn bewapend met negen kanonnen van 21,3 cm, een batterij voor het afschieten van geleide projectie len, 12 stukken luchtafweerge schut van 12,9 cm, vier vliegtui gen met katapultinstallatie en 38 stukken licht luchtafweerge schut. In West-Duitsland zijn in het geheel zestien personen aan griep overleden, alle zestien in Beieren. Functionarissen van de ziekte verzekering te Bamberg zeiden, dat het aantal griepgevallen 90 procent hoger is dan normaal. De wereldgezondheidsorganisa tie te Genève deelde in haar we kelijks rapport mede, dat de griep in Frankrijk tot nu toe een licht karakter blijft houden, maar De Nederlandse Bank deelt mede, dat met ingang van 26 Januari de Belgische frank is toe gevoegd aan de valuta's die op de vrije valutamarkt worden ver- ha.ndeld. Met ingang van genoemde da tum kunnen deviezenbanken derhalve, overeenkomstig de te dezer zake geldende bepalingen, termijntransacties in Belgische franken voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. Met de Nationale Bank van Bel gië is overeengekomen, dat we derzijds aan de deviezenbanken vergunning wordt verleend con tante en termijntransacties van Belgische franken tegen guldens rechtstreeks aan te gaan met correspondenten in het partner- land. De door de Nederlandse Bank voor de Belgische frank geno teerde koersen zijn met ingang van 26 Januari vastgesteld op 7.54 7.66. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Later enkele opklaringen. Veel bewolking met later van uit het N.O. opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen O. en N. Iets lagere mid- dagtemperaturen. DINSDAG 27 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 0.11 12.31 Terneuzen 0.46 1.06 Hansweert 1.26 1.46 Walsoorden 1.36 1.56 ZON MAAN v.m n.m. 26 8.29 17.16 13.25 6.37 27 8.28 17.18 14.29 7.22 28 8.27 17.20 15.40 7.55 29 8.25 17.22 16.54 8.19 30 8.24 17.24 18.07 8.37 31 8.22 17.26 19.18 8.51 In verband met de toevoeging van de Belgische frank aan de valuta's die op de vrije valuta markt hier te lande worden ver handeld, zijn de door de Neder landse Bank overeenkomstig art. 4, eerste lid, van het deviezenbe- sluit 1945, voor de Belgische frank genoteerde, en op de beur zen van koophandel te Amster dam en Rotterdam gepubliceer de koersen, met ingang van 26 Januari 1953 vastgesteld op 7.54 —7.66. Voorts heeft de Bank, eveneens met ingang van 26 Januari a.s. 1.) De koers voor binnenlandse verrekening voor Belgische fran ken van 7.60 en die voor Congole se franken van eveneens 7.60 in getrokken. De Bank tekent hier bij aan, dat bij binnenlandse ver rekeningen van in Congolese franken luidende verplichtingen dient te worden uitgegaan van de verhouding 1 Belgische frank 1 Congolese frank. 2.) De koersen voor Belgisch bankpapier gewijzigd in 7.50 7.70. (Op de Amsterdamse wis selmarkt werden tot dusver ge noteerd: Londen, Parijs, Cruzei ro, Zürich, Stockholm en Ameri kaanse dollar). de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen wij adviseren u kort haar maakt jong aantrekke lijk, sportief, vlot, laat ons uw haar verzorgen. dat zij meer verspreid is dan tij dens de epidemie van 1950'51. Volgens deze organisatie waren er tekenen die er op wijzen, dat in Groot-Brittannië een ernstiger vorm van de ziekte woedt, maar niets wijst daar op een wijdver spreide epidemie. Naar schatting is een derde van de Franse bevolking aange tast door de griep en moeten 2 millioen het bed houden. In het algemeen zijn de geval len licht en van korte duur. In Nancy was de totale dagelijkse sterfte echter tweemaal zo groot als gewoonlijk in Januari; nu be draagt de sterfte tien per dag. Van de 3.000 Parijse brand weerlieden zijn er 400 niet tot werken in staat. Ziekenhuizen melden, dat twee van elke vijf verpleegsters ziek zijn. Ook in Mexico heerst griep. Naar raming zijn in de Mexicaan se hoofdstad 400.000 personen ziek. De griep is echter niet ern stig. De autoriteiten hebben de bevolking aanbevolen voorzorgs maatregelen tegen de ziekte te nemen. Het opperbevel van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre- Oosten heeft Zondag bekend ge maakt, dat 10 Amerikaanse vlie gende reuzenforten in de nacht van Zaterdag op Zondag hon derd ton bommen op communis tische militaire installaties in de omgeving van Tsjolsan in Noord- Koera hebben geworpen. Andere aan het front aan. Voorts werd door middelzwa- vliegtuigen vielen opslagplaatsen re bommenwerpers 500 ton bom men gegooid op doelen bij Tang- dong, ten W. van Pjongjang. Door de bombardementen wer den drie grote branden en twee zware ontploffingen veroorzaakt. De aanvallers ontmoetten slechts licht luchtafweervuur. Een officier van het Ameri kaanse Achtste leger deelde mee dat Zaterdagavond aan het wes telijke front in Korea een fel ge vecht van bescheiden omvang werd geleverd tussen troepen van de divisie van het Britse gemene, best en Chinezen. Twee geallieer de patrouilles moesten uiterst In N-Californië zijn als ge volg van overstromingen reeds 7 personen om het leven geko men. De gouverneur van Californië, Warren, heeft de noodtoestand afgekondigd in 2 districten in het Noorden van de staat, die door overstromngen worden be dreigd. Gemeld wordt, dat zware stormien de reeds zwaar geha vende stad Oric dreigen weg te vagen. In het Zuidelijke deel van de Ver. Staten woeden zware stor men, die vergezeld gingen van sneeuw. Voorts werd uit het midden-Westen zware sneeuw val gemeld. In Texas zijn 13 steden van de buitenwereld af gesloten. Honderden auto's zijn in de sneeuw blijven steken en hier en daar zijn telegraaf- en telefoonlijnen verbroken. Een nieuw instituut voor on derzoek naar kinderverlamming in Zuid-Afrika, dat de stichting voor polio-onderzoek opricht te Rietfontein, in de buurt van Jo hannesburg, is bijna voltooid. De president van de raad van beheer deelde onlangs op een persconferentie mede, dat geleer den over de gehele wereld grote belangstelling hebben getoond voor dit gebouw, dat één der bes- Doordat de Amerikanen wegens de hoge boterprijs meer marga rine zijn gaan gebruiken en de boterproductie deze winter tot dusver bovendien onverwacht hoog is geweest, is er in de Ver enigde Staten een enorm boter- overschot ontstaan. De nieuwe regering van het land ziet zich gesteld voor het netelige pro bleem, hoe dit overschot van de hand moet worden gedaan. Een naar West-Berlijn uitgewe ken voormalige Oostduitse spoor wegfunctionaris heeft Zaterdag medegedeeld, dat 42 Oostduitsers die in restauratiewagens van de exprestreinen van het Russische leger hadden gewerkt, binnen kort voor een rechtbank in Frank fort aan de Oder zullen verschij nen. Zij worden beschuldigd van spionnage, aldus de uitgeweken spoorwegfunctionaris. Ingevolge de wetten, die voor schrijven, dat de regering de prij zen der landbouwproducten op een bepaald niveau moet steunen, is de regering verplicht alle pro ductie-overschotten op te kopen teneinde te verhinderen, dat de prijzen dermate dalen beneden het aan de producenten gegaran deerde niveau. Sedert het begin van de vorige maand koopt de regering gemid deld ongeveer een millioen pounds overtollige boter per dag. Reeds liggen 41 millioen pounds in de koelhuizen van de staat op geslagen en sommige autoritei ten verwachten, dat deze voor raad na het zomerseizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 200 mil lioen pounds. Het departement van landbouw tracht thans een gedeelte van het overschot weg te schenken, daar er weinig hoop bestaat, dat de boter ooit weer in de handel zal kunnen worden gebracht. Alleen bij grote droogte of an dere ongewone omstandigheden gedurende de komende zomer is er kans, dat de boter weer zal worden verkocht. Onmiddellijk vóór de afgelopen oorlog verbruikten de Amerika nen nog ongeveer 16,7 pounds boter per hoofd van de bevolking per jaar, doch op het ogenblik bedraagt het verbruik slechts ongeveer de helft van deze hoe veelheid. Het margarineverbruik is thans ongeveer 8 pounds per jaar per hoofd van de bevolking tegen vóór de oorlog 2,9 pounds. Men vreest een herhaling van het gebeurde in 1950, toen de re gering in totaal een hoeveelheid van 242 millioen pounds uit de markt had genomen. Ongeveer de helft van deze hoeveelheid kon later met een betrekkelijk klein verlies weer worden verkocht, doch meer dan 100 millioen pounds moesten worden wegge schonken vóórdat bederf optrad. De Amerikaanse stafchef van het leger, generaal Lawton Col lins, is per vliegtuig naar het Ver re Oosten vertrokken. Hij zal be sprekingen in Korea en Tokio voeren. te toegeruste ter wereld zal zijn. Het instituut wordt voorzien van een bijzonder moderne uit rusting, die ongeveer 300.000 gul. den kost. Hiertoe behoort o.a. een electronische microscoop van 60.000 gulden. Het gebouw is zo ingericht dat gevaar, verbonden aan het onder zoek, zoveel mogelijk is uitge schakeld. De president van de raad van beheer vertelde bovendien, dat de kans om een vaccine tegen po lio te produceren zeer groot was geworden tengevolge van belang rijke nieuwe ontdekkingen. De nieuwe virus-laboratoria waren niet alleen geschikt voor polio- onderzoek, maar ook voor bestu dering van andere virusziekten zoals influenza, vormen van longontsteking, geelzucht en en cephalitis. INDOCHINA. Bij een nieuw Franse-Vietna- mese actie in het zuidelijke deel van de delta van de Rode rivier, die volgens A.F.P. beschouwd kan worden als de tweede phase van de operatie „Artois", zijn ten N. van Songtaly honderd aanhan gers van de Vietminh gedood en 25 gewond. hardnekkig strijden om aan de Chinese strijdkrachten te ontko men. Tien Amerikaanse sup erf or tan hebben 100 ton bommen laten vallen op communistische onder komens bij Tsjolsan, 50 km ten Z. van de Mandsjoerijse grens, waar in de afgelopen dagen op de wegen veel vrachtautoverkeer was waargenomen. Britse vliegtuigen van het vlieg- dekschip Glory" bombardeerden Zaterdag spoorlijnen, tunnels en opgeslagen voorraden aan de Noordkoreaanse westkust. Aan het centrale front hebben geallieerde tanks 96 communisti sche schuilplaatsen vernield of beschadigd. In Korea dreigt een pokken epidemie uit te breken. Er zijn 34 gevallen van pokken gemeld en 12 personen zijn reeds aan de ze ziekte overleden. De Zuidkoreaanse regering heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse „civil service com mand" om grote hoeveelheden entstof te zenden. De voorraad entstof van de Zuidkoreaanse autoriteiten, voldoende voor slechts 100.000 personen, is reeds verbruikt. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft meege deeld, dat alle geallieerde solda ten tegen pokken zijn ingeënt. Generaal Van Fleet over Korea. Generaal Van Fleet, de comman dant van het Amerikaanse Acht ste leger in Korea die binnenkort met pensioen gaat, heeft op een persconferentie te Seoel ver klaard dat naar zijn mening het belangrijkste resultaat van zijn werk gedurende zijn tweejarig verblijf in Korea de oprichting en opbouw van het Zuidkoreaanse leger is. Dit leger is thans over al bruikbaar. Het Noordkoreaan. se leger kan volgens de generaal echter zonderhulp geen gevaar meer opleveren. Hij acht het nodig dat de leden der V.N. meer troepen en mate riaal bijdragen. De samenwerking in het leger der V. N. noemde hij schitterend. HEEFT DE SOWJET-UNIE AT003I -BOM M EN WERPERS Volgens het met Amerikaanse licentie werkende Berlijnse blad „Der Abend" hebben Duitse tech nici in de proefcentra van Koei- bisjef (Sowjet-Unie) atoom-bom menwerpers geconstrueerd, die een snelheid van meer dan 1000 km per uur kunnen bereiken. Volgens het blad hebben de toe stellen straalmotoren. Het type word ,,T U 150" genoemd. De Junkerfabrieken van Des sau werden in 1945 naar Koeibis- jef overgebracht. De minister van Landbouw heeft de reeds aangekondigde maatregel bij de bestrijding van de mond- en klauwzeer, welke aanvankelijk reeds een vervoer en marktverbod van niet-geënt rundvee inhield, nog verscherpt. Het vervoer van een rund, dat ouder is dan twee maanden, is slechts toegestaan, indien de ver voerder in het bezit is van een verklaring, waar niet alleen uit blijkt, dat het rund tegen mond en klauwzeer is geënt, doch het moet ook afkomstig zijn uit een bedrijf met een veebeslag, dat streken van het land, waar een dreiging van 't mond- en klauw zeer heerst. Naar aanleiding van ingewonnen inlichtingen om trent de toestand in het noorden des lands, werd het sluiten van de Leeuwarder veemarkt voor alsnog niet als urgent be schouwd. Vastgesteld werd, dat nu de voorbereidingen voor het geor ganiseerd enten in Friesland bij na zijn voltooid, de nieuwe be schikking een ongeregelde toe loop naar veeartsen tot gevolg zal kunnen hebben, welke toe namens een erkende provinciale gezondheidsdienst voor dieren. Deze maatregel heeft ten doel de Nederlandse rundveestapel door enting opnieuw ongevoelig te maken voor mond- en klauw zeer. Van de dieren, die in het voorjaar van 1952 gedurende de stalperiode zijn geënt, loopt de onvatbaarheid ten einde, hetgeen blijkt uit de in de laatste weken geconstateerde uitbreiding van het aantal gevallen van mond en klauwzeer. Nieuwe enting is dus geboden, anders mag men runderen niet vervoeren of op de markt brengen. Voorts moet worden voorkomen, dat reeds be smette dieren, die echter nog niet de kentekenen van de ziekte ver tonen die dus in het zoge naamde incubatiestadium verke ren tijdens vervoer en op de markt de vervoermiddelen en het marktterrein besmetten. De maatregel wordt 1 Februari 1953 van kracht. Het hoofdbestuur van de Frie se maatschappij van Landbouw heeft zich Zaterdag na ampele bespreking uitgesproken voor 't sluiten van veemarkten in die tenminste veertien dagen vóór de ]00p een systematisch en daai - datum van vervoer in zijn geheeldoor radicale inenting van de ge- tegen mond- en klauwzeer is ge-1 hele veestapel wel moet benade- ent Deze verklaring, welke een ien. Daarom heeft het hoofdbe- geldigheidsduur heeft van tien stuur ernstig de vraag onder het dagen, dient te zijn afgegeven 0og gezien of de veemarkten ook gesloten dienen te worden, wel ke sluiting onmiddellijk tot ge volg zou hebben, dat de inen tingscampagne rustiger zou kun nen worden aangegaan. Ver klaard werd nog, dat de voorraad- vorming van entstof ooi: in Friesland in orde is. PRIJZEN GE-IMPCRTEERDE VOEDERGRANEN MET INGANG VAN I MAART GEMIDDELD 2 GULDEN PEE 100 KG LAGER. De Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat zojuist is beslo ten dat de prijzen van geïmpor teerde voedergranen per 1 Maart a.s. met gemiddeld twee gulden per 100 kg zullen worden ver laagd. Voorts wordt ook de z.g. koppelingsregeling voor oogst 1953 buiten werking gesteld, het geen derhalve betekent, dat gerst, haver of gemengd gewas niet behoeven te worden ingele verd wanneer het tarwe-areaal kleiner is dan de met voedergra nen bebouwde oppervlakte. Koningin Juliana, prins Bernhard en de drie oudste prinsessen heb ben Zaterdagavond in Musis Sa crum te Baarn de extra uitvoe ring bijgewoond van „Jubelto nen". Het gezelschap Sieeswijks re vue, met Snip en Snap, heeft deze uitvoering van zijn jubileum show aangeboden aan de perso neelsvereniging „Koninklijk pa leis Soestdijk", die deze avond deed strekken ten bate van de vereniging „Het vierde prinsen kind". Met veel genoegen heeft het koninklijk paar en met uitbundig plezier hebben de prinsessen de gehele uitvoering gevolgd. Tijdens de pauze heeft het ko ninklijk paar de bestuursleden van „Het vierde prinsenkind" aan zich doen voorstellen en heeft het zich enige tijd met hen onderhou den. Bovendien lieten koningin en en prins tijdens de pauze in de foyer van het theater een aantal prominente figuren uit de revue aan zich voorstellen. Met de da mes Snip en Snap, de artisten Wïily Walden en Piet Muytse- laar, voerde het koninklijk paar daarbij enkele minuten een geani meerd gesprek.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1