Republiek van Bonn zal in de Europese defensie- gemeenschap een goed middel vinden om een zelfstandig Duits leger te camoufleren NA HET VERLIES VAN DE „KLIPFONTEIN Op zoek naar verdwenen schatten MELKPRIJS 1 CENT PER LITER HOGER DE STRIJD OM DE BIRMESE MAWTSJI-MIJN EN DE TOEKOMST VAN ZEELAND GENERAAL SP EI DEL i. tweede blad De „Bakir" ki Bolnes voor reparatie Muiterij te Bellefonte geëindigd Geen sprake van opschorting diensten op Afrika Nog geen spoor van verborgen oorlogsbuit Stamoorlog nabij de grens van Frans Somaliland RADIO-REDE VAN MOSSADEQ Daling van de prijs van varkensvlees ÏNDO-CHINA Driekleurig kalf geboren Worden Karens geholpen door Chmees-natioalistische troepen MIJNRAMP IN PERZ1E Van Rotterdam door Scheldetunnel naar de Kanaaltunnel JEUGD ANNO 1953 Logiesposten aan de grenzen Zaterdag 24 januari 1953 8a Jaargang No. 2249 GOERING, MUSSOLINI, BORMAN EN ROMMEL BEHEERDEN MILLIOENEN DE VRIJE ZEEUW Tijdens een recente bijeen komst van oud-generaals en an dere hoge officieren van Hitiers Wehrmacht heeft generaal Spei- del, militair adviseur van de fede rale regering van Bonn, gewezen op de noodzakelijkheid zo snel mogelijk de accoorden van Bonn en Parijl te ratificeren, hoewel enkele bepalingen van deze ver dragen niet geheel stroken met de nationale belangen van Duits land. Speidel verklaarde, dat de fe derale republiek belangrijke vooruitgang had gemaakt bij de wederopbouw van de oorlogs industrie: Nieuwe typen vlieg tuigen, tanks en kanonnen zijn gereed om ogenblikkelijk in pro ductie te worden gebracht en dat nog wel op grote schaal... Boven dien zijn politielegers en grens bewakingstroepen gevormd, die Donderdagavond laat arri veerde, gesleept door de Duitse sleepboten Fairplay I en II, in de Rotterdamse haven 't Turkse s.s. „Bakir", dat zoals bekend is, geruime tijd bij Schiermonnik oog aan de grond heeft gezeten. De Bakir is, nadat zij was los gekomen, eerst naar Emden ge bracht, waar ncodreparaties werden uitgevoerd. Het schip is nu bij de scheeps werf van Boele in Bolnes, waar de definitieve reparatie verricht zal worden. al een respectabele militaire kracht bieden. Onder deze om standigheden, aldus Speidel, zou de ratificatie van de bewuste verdragen voldoende juridische rechtvaardiging bieden voor de wederoprichting van een Duits leger, voor de wederinstelling van een generale staf en om de superioriteit van de moderne Duitse techniek te bevestigen. Wanneer men dit alles in overweging neemt, aldus Hitiers ex-generaal, is het niet aan te bevelen door te gaan met het lanceren van nationalistische verklaringen, die vaak tezeer anti-Frans zijn. Men loopt dan immers het risico de openbare mening in Frankrijk te kwetsen en te alarmeren en de ratificatie der verdragen te bemoeilijken. De generaal wees voorts op het feit, dat in geval het verdrag van de Europese defensiegemeen schap niet zou worden geratifi ceerd, de Amerikaans-Duitse plannen voor de herbewapening van de federale republiek zouden mislukken. En om deze laatste verklaring kracht bij te zetten, beriep de generaal zich op een officieuze uitlating van Mr. Don nelly, die deze oud-Hoge Com missaris vóór zijn terugkeer naar de Ver. Staten tegenover Ade nauer had gedaan. Donnelly zou de kanselier gegarandeerd heb ben, dat West-Duitsland na de ratificatie der verdragen van Amerika voorrang zou krijgen bij de levering van moderne oor logsuitrusting, terwijl Amerika zijn overzeese bestellingen voor zijn oorlogsindustrie in de eer ste plaats bij West-Duitsland zou doen. Na de woorden van Speidel vestigden enige hoge officieren de aandacht op het feit, dat en kele clausules van het verdrag onverenigbaar waren met de Duitse nationale eer. De gene raal antwoordde daarop, dat een land eerst krachtig moet zijn, alvorens het respect kan afdwin gen Van essentieel belang is het daarom, aldus de generaal, dat op de steun van generaal Eisen hower kan worden gerekend na de ratificatie der verdragen. Want na de ratificatie zouden de verdragen immers alleen maar datgene zijn, wat Duitsland en het herrezen Duitse leger ervan zouden maken... „Europa zij gewaarschuwd!" schrijft het Franse blad ,.La Tri bune des Nations" naar aanlei ding van al deze uitlatingen. 1 De muiterij van 325 gevange nen, die vier dagen heeft geduurd is Donderdagavond geëindigd, aldus heeft een woordvoerder van de gevangenis te Rockview meegedeeld. De muiters gaven zich on voorwaardelijk over. Zij lieten de 6 bewakers, die zij als gijze laars gevangen hielden, vrij. De plotselinge overgave volg de op een weigering van gou verneur Fine van Pennsylvania cm een overgajve op voorwaarde dat geen vergeldingsmaatrege len zouden worden genomen, te aanvaarden. Aanvankelijk kwamen Maan dag 800 gevangenen in opstand, doch ruim de helft der muiters gaf zich Dinsdag reeds over. 11 Naar wij van de Holland- Afrika lijn te Amsterdam ver nemen vormt het verlies van de „Klipfontein" een onderwerp van studie, om na te gaan hoe de boekingen zoveel mogelijk voortgang kunnen vinden. Er is geen sprake van, dat het plotseling uitvallen van dit schip de maatschappij heeft ge noodzaakt de diensten op Afri- De geallieerde geheime diensten, in samenwerking met de militaire politie apparaten van Amerika, Engeland en Frankrijk zoeken nog steeds; koortsachtig naar de verdwe nen millienen van de gevallen nazi-grootheden. Het is be kend geworden, dat figuren als Göring, Mussolini en Bor- mann, doch ook Rommel en andere leidende generaals, kort vóór de ineenstorting van het z.g. „Derde-Rijk" in het bezit waren van enorm grote sommen geld, staven goud en zilver. Geruime tijd geleden heeft een afdeling van de Ameri kaanse M. P. het kasteel „Vel den" gelegen bij het Westduitse stadje Neuhaus aan de Pegnitz, grondig doorzocht. Ook de naas te omgeving daarvan is nage speurd, terwijl de bodem tot op een zekere diepte door Duitse werklieden en onder toezicht van Amerikaanse M. P.'s werd omge. spit. Het kasteel „Velden" was n.l. eens de zomerresidentie van wijlen Herman Göring. De gravende en spittende werk lieden hebben ten langen leste een aantal waardevolle voorwer pen naar boven weten te bren gen, zoals een geheel verzilverde badkuip; een paar dozijn gouden kaarsenkandelaars en voorts eni ge honderden flessen Franse wij nen en likeur. Wat men zocht, werd echter tot op heden niet gevonden, te weten de aan Göring toebehoren de oude Duitse gouden munten verzameling, een aantal juwelen, alsmede een bedrag van 10.000 dollar. NOG MEER SCHATTEN? Ook in de omgeving van Lü- beck wordt voortdurend door de Amerikaanse politie en in sa menwerking met de Duitse col lega's naar verborgen schatten gezocht. Dit is ook het geval met een grote door de Duitse troepen in Frankrijk buitgemaakte hoe veelheid juwelen, die door Duit se officieren in het Tauberdal in de naaste omgeving van de kas teelruïne Seldeneck werd begra ven. Voorts is men op zoek naar een tweetal kisten, inhoudende gouden munten en juwelen, wel ke eens hebben toebehoord aan Martin Bormann. Volgens de voormalige per soonlijke adjudant van Bormann, dr. Helmut von Hummel, moes ten deze kisten naar Tirol wor den gebracht, indien de geallieer den de Duitse grenzen zouden overschrijden. De bedoelde kis ten dant in de omgeving van Salz burg „sichergestellt". De geheime diensten zijn nog steeds zoekende naar de in 1945 uit de Duitse rijksbank verdwe nen 72 grote staven goud en de krijgskas van liet z.g. Afrika- corps van generaal Rommel, be staande uit 10 kisten goud, dol lars enz., welke kas eveneens spoorloos is. MUSSOLINI EN ROTHSCHILD. Op 27 April 1945 werd Musso lini gezamenlijk met zijn gelief de Claretta Petacci terechtge steld. De Italiaanse krijgskas ter waarde van 5.000.000 dollar, die in het bezit van wijlen de duce was, bleek na de terechtstelling verdwenen te zijn en nasporingen daaromtrent bleven tot op heden zonder resultaat. Hetzelfde is het geval met de z.g. „Rothschild-schat", bestaan de uit juwelen, platina, gouden en zilveren voorwerpen ter waar. de van pl.m. 30 millioen gulden, welke de familie Rothschild op haar vlucht bij de nadering der Duitse troepen in 1940 te Parijs achterliet. De schat werd door het Duitse leger overgebracht naar Berlijn en ondergebracht in het Duitse ministerie van finan ciën. Bij de capitulatie in 1945 bleek zij onvindbaar te zijn en is dit tot op heden nog. Tenslotte deed zich een soort gelijk geval voor in Japan, want volgens mededelingen van de re gering aldaar blijkt, dat de bank van Japan 5 ton goud en 886 ton zilver mist, welke voorraden kort vóór de capitulatie nog voorhan den waren. Bij gevechten tussen 2 stam men in het gebied van Aoessa in Ethiopië bij de grens van Somaliland, zouden ongeveer 200 stamleden om het leven zijn gekomen en tallozen zijn ge wond. Ieder jaar doen zich in dit ge bied ongeregeldheden tussen stammen voor als bij het over brengen van kudden twisten ontstaan over weidegronden en waterputten, doch dit jaar is de strijd wel zeer hoog opgelaaid. Vanuit Frans gebied ondernam een der stammen, de Issas, een plundertocht in het gebied van de andere stam, waarbij duizen den kamtelen werden buitge maakt. Bij een tweede plunder tocht ontmoetten de invallers echter heftige tegenstand. Aan beide zijden vielen vele doden en gewonden. ka op te schorten, zoals in een bericht uit Mombasa werd be weerd. Wat het uitgaande ver keer betreft is de directie er reeds ten dele in geslaagd een oplossing voor de moeilijkste gevallen te vinden. Men heeft nu eenmaal het feit te aanvaar- dat er van de 5 passagierssche pen der maatschappij één is uitgevallen. De directie vertrouwt echter, dat o.a. door 't verschuiven van boekingen en door gebruikma king van haar vrachtschepen met passagiersaccomcdatie een zodanige indeling kan worden bereikt, dat het bedrijf, voor zover de omstandigheden het toelaten, zo goed mogelijk kan functioneren. De vrachtdiensten der H.A.L. worden cp normale wijze zon der enige belemmering, voort gezet. Nader vernemen wij van de H. A. L. dat de diensten der mij rond Afrkia blijven functionne- ren, met dien verstande, dat het tot dusver hierop varende pas sagiersschip „Bloemfontein ver vangen wordt door een vracht schip met passagiersaccomoda- tie. In haar passagiersdiensten rond Afrika maakte de H. A. L. gebruik van vrachtschepen en was de „Bloemfontein" het eni ge hierop varende passagiers schip. Dit vaartuig gaat thans echter de plaats van de verloren gegane Klipfontein innemen op de rechtstreekse route naar Afrika (Durban). De Perzische premier dr Mos- sadeq, heeft in een radio-rede uiteengezet, waarom hij de spe ciale bevoegdheden nodig heeft, die de Madjlis Maandag j.l. voor de tijd van 1 jaar verlengde. „Terwijl wij voor onze rech ten tegen buitenlanders strijden, moeten wij in staat zijn snel be sluiten te nemen en snel te han delen", zo zei hij. Mossadeq wees er op, dat alle wetten, die hij bij decreet uit vaardigde, toch achteraf door de Madjlis moesten worden goed gekeurd. In tegenstelling tot de ver wachtingen maakte de premier geen melding van besprekingen ter regeling van het oliegeschil. Hij deed een beroep op de Perzen om de zuiver binnen landse geschillen, die van min der belang waren, op zij te zet ten tot hij zijn taak zou hebben volbracht en waarschuwde het buitenland dat het Perzische volk verenigd zou optreden in dien buitenlandse belangen het zouden bedreigen. Naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening thans officieel mededeelt, zal met ingang van Maandag 26 Januari a.s. de consumentenprijs voor alle soorten consumptie- melk en consumptiemelkproduc ten met'één cent per liter wor den verhoogd. Deze prijsverhoging strekt ter vermindering van de subsidie, die ten behoeve van de consu ment uit het landbouwegalisatie- fonds wordt verstrekt. De sub sidie was de laatste tijd n.l. aan zienlijk toegenomen, daar de stij ging van de kostprijs van de melk niet in de melkprijs voor de consument was doorberekend. De toegenomen subsidielast noopt thans tot vermindering van de subsidie-uitgaven van de over heid en daardoor tot de prijsver hoging van de melk. Daar de prijzen voor varkens vlees in de laatste tijd zijn ge daald, terwijl kan worden ver wacht, dat deze daling mede tengevolge van maatregelen, welke zijn getroffen om de kost prijs van varkensvlees te ver lagen zich zal voortzetten, is deze melkprijsverhoging moge lijk, zonder dat zij te sterk in vloed heeft op de totale, gemid delde gezinsuitgaven. Officieel is te Saigon bekend gemaakt, dat 30 van de 40 leden van het garnizoen van Deo Mang, 15 km ten O. van Akhe, er in geslaagd zijn de Franse linies te bereiken. Zoals gemeld werd Deo Mang Woensdagnacht ontruimd, na dat de bezetting de installaties had vernield. Bij een veehouder te Gaast, een dorpje in Wonseradeel, is dezer dagen een driekleurig kalf geboren. Het kalf is rood, zwart en wit gekleurd. Volgens het Birmese ministe rie van Landsverdediging wor den de opstandige Karens bij hun verdediging van de ten Noordoosten van Rangoon gele gen Mawtsji-mijnen, die oor spronkelijk Brits eigendom zijn, bijgestaan door goed bewapende Ghinees-naticmalistisehe troe pen, overblijfselen van de door de communisten verslagen Chi nees-nationalistische strijd krachten. Birmese strijdkrachten heb ben, als gemeld, verleden week een offensief ingezet, om deze mijnen op de Karens te ver overen. Zij zijn in die tijd 110 km ge vorderd en bevinden zich thans op 30 km afstand van de mij nen. Men verwacht, dat zich een verwoede strijd om het bezit er van zal ontwikkelen Volgens een woordvoerder van het ministerie van Landsverde diging hebben Birmese troepen op terugtrekkende Karen-een heden documenten buitgemaakt waaruit zou blijken dat Chinese- nationalistische militairen met de Karens samenwerken, om plaatselijke opstanden te ver wekken. Een Chinees-nationalistische militaire woordvoerder heeft Vrijdag in de Formosaanse hoofdstad Taipeh ontkend dat de Karen-opstandelingen bij hun verdediging van de Maw tsji-mijnen tegen Birmese rege ringstroepen zoudan worden ge holpen door overblijfselen van de Kuomintang-troepen op het Chinese vasteland. „Onze troepen voeren een guerillastrijd tegen de commu nisten. Zij bestrijden slechts hen en niet de strijdkrachten der Birmese regering", verklaarde hij. Bij Tsjaloe, een stad in Perzië aan de kust van de Kaspische Zee, is een deel van een kolen mijn ingestort. 18 Mijnwerkers werden gedood en 80 ernstig gewond. „Zeeland heeft tot dusver nooit voldoende van zijn ligging aan de scheepvaartwegen ge werden volgens deze adju-.-profiteerd. Daarom is het for- mujeren van een ejgen Zeeuws standpunt ten aanzien van de kwestie van het Moerdijkkanaal van de allergrootste betekenis. Als dit kanaal zou komen door de Kreekrakpolder en de Een dracht, bevat dit voor Zeeland zeer grote consequenties, maar tevens zeer grote mogelijkhe den. Het verdronken land van Zuid-Beveland zou daardoor voor droogmaking in aanmer king komen. Het zou echter te vens betekenen men mag in tussen voor het wegvallen van zeer vele oesterpercelen de ogen niet sluiten dat er een sa mensmelting tussen Tholen en Zuid-Beveland tot stand zou komen met als gevolg een sterk vereenvoudigde oplossing van het Thoolse werkloosheidspro bleem. Zeeland zou, geografisch gezien, dan ook minder ver brokkeld zijn", aldus zeide de directeur van de Provinciale Planologische dienst voor Zee land, Ir M. de Vink, in een le zing, getiteld „Om de toekomst van Zeeland" en gehouden voor het Zeeuws genootschap der we tenschappen te Middelburg. Ir de Vink constateerde ver der dat door de inpoldering van de Braakman Oost en West Zeeuws-Vlaanderen een natuur lijke eenheid gaan vormen. Even belangrijk zou de inpoldering van het tweede deel van het Z.- Sloe zijn, want dan zou de „zak van Zuid-Beveland" niet langer een tamelijk afgelegen gebied zijn. Voorts zouden daardoor de verbindingen met Vlissingen en Middelburg veel beter worden. Ir de Vink noemde 't ook nood zakelijk, dat met grote energie gewerkt wordt aan de verwe zenlijking van het drie-eilan denplan (Walcheren.N-Beve- land-Z.-Beveland), maar dit plan noemde hij nog slechts de eerste stap op de weg, die moet leiden naar een veel grootser doel: de samensmelting van de Zeeuwse en de Z.-Hollandse eilanden. Op deze laatste zit men namelijk niet stil. Reeds thans kan men van Rotterdam over IJselmonde en door de Hoekse Waard tot aan het Hol lands diep rijden. En men staat gereed om de sprong te nemen naar Goeree-Overflakkee. Daar uit moet een wedloop tussen Noord en Zuid naar Schouwen- Duiveland voortvloeien. Ir de Vink noemde het voor het wel zijn van Zeeland en voor de Zeeuwse toekomst van groot be lang, dat Zeeland deze wedloop wint, aangezien N.-Zeeland zich anders geheel op Rotterdam zal oriënteren. WEG VAN ROTTERDAM NAAR KANAALTUNNEL Ir de Vink besprak ook het probleem van de opdringende zee. Het lijdt volgens hem geen twijfel, dat als de laatste Zui derzeepolder gereed is, men on middellijk alle aandacht zal concentreren op de afsluiting of de inpoldering van de Z.-Hol landse en Zeeuwse zeearmen en deze met kracht ter hand zal nemen. De Westerschelde blijft daarbij natuurlijk buiten be schouwing in verband met het scheepvaartverkeer op Antwer pen. Maar ook daar roepen pro blemen cm een oplossing. Het verkeer over de veren heeft zich na de oorlog in een stormachtig tempo ontwikkeld. De verliezen van de prov. stoombootdiensten zullen op de duur niet meer in tonnen, maar in milloenen uit gedrukt meeten worden. Ir de Vink wilde de vraag stellen of onder deze omstandigheden een vas.e oeververbinding toch niet voordeliger zal blijken te zijn. Hij was er van overtuigd, dat de Belgische en Nederlandse belan gen hand in hand kunnen gaan wanneer men zich concentreer op een inpoldering van het Oostelijk deel van de Wester schelde en op een vaste oever verbinding, heizij een brug, het zij een tunnel. De tunnel zou vermoedelijk de voorkeur ver dienen, omdat het scheepvaart verkeer dan niet wordt gehin derd. En wat meer zegt, een tun nel is naar het oordeel der tech nici zeker uitvoerbaar. In groter verband projecteert België reeds een weg langs de kust naar Ca lais, aansluitend op de toe- Vorige week verscheen een 15- jarige jongen uit W.-Drayton (Middlesex, Engeland) voor de kinderrechter. Zijn vader had hem bij de po li ie, aangegeven, aangezien hij de jongen niet meer aan kon. De 15-jarige gaf toe, dat hij een mes naar zijn mceder had ge gooid; dat hij zijn vader met 2 flessen had bedreigd; zijn zus ter tegen de grond geslagen en dat hij gedreigd had een s.een naar het televisietoestel te wer pen, als hij niet meer zakgeld zou krijgenDe vader ver klaarde, dat zijn zoon gemiddeld 4,50 per week zakgeld on.ving. Een sociale werker, als getuige gehcord, verklaarde, dat de va der bang van zijn zoon was en dat de moeder hem dan weer wilde beschermen dan angst voor hem had weer Naar wij vernemen, bestaat bij de Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer het plan in Maart 1953 bij 10 grens posten z.g. inlichtingenloketten te openen, waar reizigers kun nen informeren over logiesge- legenheden in ons iand. De posten zijn tot midder. nacht geopend en zullen con tact onderhouden met een amb tenaar van de V.V.V.-kantoren in Den Haag en Amsterdam. Het schijnt dat ook andere plaatsen belangstellen in het contac. met deze posten. komstige tunnel onder het ka naal naar Engeland. Men denke zich in Nederland een weg van Rotterdam via de Zeeuwse eilanden en de Belgische kust naar diezelfde tunnel. „Dat is een toekomstproject om van te duizelen, maar de verwezenlij king ligt zeer vermoedelijk veel dichter bij dan wij ons thans kunnen dromen", aldus Ir de Vink.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5