Uit de Provincie lócuisf&aö&dputzzie- ALLEEN OP DE WERELD DE HEER DER HERUIT I I' LOOP DER BEVOLKING OVER 1952. 5* Binnenlands nieuws EGYPTE TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. OOSTBURG. MIDDELBURG. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT SLUISKIL. DE SCHENDINGEN VAN HET JAPANSE LUCHTRUIM. 15 14 29 1 3 4 13 14 27 311 294 605 312 291 603 li i 99 PAAL VAN OPHAALBRUG AFGEBROKEN. Benoeming. Tot hoofd van de Chr. lagere school te Driewegen is met in gang van 1 Mei a.s. benoemd de heer P. Kaan, thans onderwijzer aan de Hervormde lagere school alhier. Humanistisch Verbond. In zaal Koene was dr J. P. van Praag, voorzitter van het Huma nistisch Verbond, gisteravond de gast van de gemeenschap Oost Zeeuws-Vlaanderen. Een groot aantal leden en be langstellenden konden door de voorzitter, de heer Heideman, worden verwelkomd. In zijn inleiding weerlegde de heer Van Praag verschillende uit latingen van recente datum in een dagblad. Spr. zeide, dat er nogal misverstanden bestaan ten opzichte van het humanisme. Er is, aldus spr., geen sprake van dat het humanisme een soort mo nopolie zou vragen voor de gees telijke verzorging. De humanis ten vragen alleen of de christe lijke staatsburgers andersden kenden gelijkgerechtigheid willen geven. Het humanisme ziet de gevaren van de moderne buiten kerkelijkheid onder het oog en dit was een van de centrale mo tieven die tot oprichting van het verbond hebben geleid. Nadat de heer Van Praag die per op verschillende kwesties was ingegaan, hield hij een boeiende rede over .Religie, recht en rede in het moderne humanisme", die met grote aandacht door de aan wezigen werd gevolgd. Na een korte pauze werden door de heer Van Praag verschil lende vragen beantwoord en was de heer Heideman de tolk van allen, toen hij de heer Van Praag dank bracht voor deze bijzondere avond. Bloeddorstige bastaard-herder. Eergisteren werd niet voor de eerste maal de rijkspolitie alhier opgebeld wegens een bij hernieuwing tussen weidende schapen op de z.g. „Grote Plaat" opererende bastaard-herder, die vermoedelijk een paar dagen te voren één van deze weerloze die ren heeft doodgebeten. Heï gelukte de bloedgierige hond met vereende krachten te verjagen en door met succes voortgezette naspeuringen en achtervolging kwam vast te staan, dat hij toebehoorde aan de gezusters M, wonende aan ae Walstraat. Een proces-verbaal tegen de eigenaressen, wier hond ook nu weer een schaap ernstig aan de .poten had verwond, bleef niet uit. Reeds in de nacht van 5 op 6 Jan. was de landbouwer W. bij Drieschouwen gewekt door de moordzuchtige hond, die hij toen door een geweerschot had weten te verjagen. Kustvaarder aan de grond en weer vlot. De kustvaarder „Heron" uit Winschoten is Donderdag op de Westhavenpier te Zierikzee aan ■de grond gelopen. Het schip ver sperde de toegang tot de haven. De veerboot „Oosterschelde" kon iet binnenvaren. Het m.s. „Ol- a" uit Colijnsplaat trok de „He ron" weer vlot. Het schip was gedeeltelijk met uien geladen. Gevaarlijke situatie bij tram halte Bruinisse. De tramhalte Bruinisse van de R.T.M. is gelegen langs de weg ZijpeZierikzee, ter hoogte van de Dorpsweg. Bij de halte is geen perron aan. wazig, zodat de instappende rei zigers genoodzaakt zijn van de rijweg in de tram te stappen, ter wijl de reizigers die de tram hier verlaten, direct op de verkeers weg komen te staan. Bij duister nis wordt de halte niet verlicht; wel staat aan de zijde van de rijksweg een straatlantaarn, wel ke de halte echter onvoldoende verlicht. Het in- en uit de tram stappen aan de andere zijde, welke dus niet aan de rijksweg is gelegen, is zeer gevaarlijk, omdat daar de tweede trambaan loopt. Na overleg met de rijkspolitie heeft de A.N.W.B. zich gewend tot de directeur-generaal van het verkeer met het verzoek maat regelen te willen nemen door b.v. de tramsporen bij de halte 1 k 1.50 meter verder van de rijks weg af te brengen, waardoor ge legenheid ontstaat een beschei den perron aan te leggen, opdat in. en uitstappende trampassa giers zich niet op levensgevaar lijke wijze op de rijbaan behoeven op te houden. De oorlogsschadevergoeding voor in Nederland wonende Belgen. Onlangs is te Oostburg ontbon. den de z.g. „groep B", een afde ling van de vereniging „West Zeeuws-Vlaanderen", welke afde- ling tot taak had de mogelijkhe den te onderzoeken van oorlogs- schadevergoeding voor in Neder land wonende Belgen. Een inwo ner van Oostburg, de heer B. J. H. Bols, belastte zich met deze omvangrijke taak en trad op als pleitbezorger voor de Belgische oorlogsgetroffenen in Z.-Vlaan- deren. Aanvankelijk voelde men ten departemente weinig voor deze actie, omdat men meende, dat het hier slechts enkele geval len betrof van ondergeschikt be lang. Het bleek echter, dat ruim 300 gezinnen uit deze categorie oor logsschade hadden opgelopen. Het waren met name arbeiders uit grensplaatsen, die hun eigen huisje verwoest zagen, van ge boorte Belgen, doch wier groot ouders reeds veelal in Nederland woonden. De betrokkenen stonden even wel sinds de bezetting te boek als „vreemdelingen" en bezaten dus geen nationaliteit. De heer Bols organiseerde zit dagen en alles werd in het werk gesteld om deze „vreemdelin gen" van papieren te voorzien met als resultaat, dat na verloop van tijd allen weer konden aan tonen van Belgische nationali teit te zijn. Na een intensieve ac tie in beide landen kreeg men de gelijkschakeling voor elkaar en ontvingen de Belgische getroffe nen de normale schadevergoe ding. Bij de ontbinding van „groep BI' is de heer Bols gehuldigd voor zijn onvermoeide arbeid. Landarbeiders vierden feest. Donderdagavond was het feest n het Ledeltheater te Oostburg. De West Zeeuws-Vlaamse federa tie van de Ned. agrarische be drijf sbond gaf haar jaarlijkse culturele avond. Na de opening door de heer J. Hubregtse sprak de heer H. de Ruiter de secreta ris van de bond, een propagandis tisch woord. Hij zeide o.m. dat 50 jaren sa menwerking van de landarbei ders vele verbeteringen heeft ge bracht. De voorloper en grote vechter voor de landarbeiders, oud-voorzitter P. Hiemstra, werd door allen, staande herdacht. Het „Ommelanden-conflict" werd uit voerig besproken. Met een oproep door intense samenwerking de bond sterk te maken besloot de heer De Ruiter zijn rede. De theatergroep „De verenigde spelers" van Willy van Hemert trad hierna voor het voetlicht met de muzikale comedie in drie bedrijven „Tineke van Urk". De geschiedenis rond de indijking van Urk en een liefdeskwestie tussen Tineke en Harm zorgden voor de nodige verwikkelingen. Tijdens de pauze werd er een taart verloot, terwijl na afloop 'n collecte werd gehouden voor het N.V.V. t.b.c.-fonds Burgemeester van Aagtekerke met pensioen. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. Bosselaar op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Aagtekerk met dankbetuiging voor de langdu rige diensten door hem als zoda nig bewezen. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Retran- chement vergaderde onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Afwezig de heer Den Hamer wegens ziekte. Het door het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning opge maakte ontwerp riolerings- en bestratingsplan werd door ir. Lekkerkerker uitvoerig toege licht, waarna de raad zonder hoofdelijke stemming besloot B. en W. te machtigen contact op nemen met de colleges en te autoriteiten, wier medewerking wordt vereist. Verder om voor bereidende maatregelen te tref fen, die t.z.t. tot uitvoering van het plan kunnen leiden. Besloten werd financiële mede werking te verlenen voor wo ningverbetering ten behoeve van de percelen van de heren L. Eversdijk en J. Schouten, voor zover deze verbeteringen voor een premie uit het z.g. „Terlin- gen-fonds" in aanmerking ko men. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het fruitteeltbe- drijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" om een subsidie in de exploitatiekos. ten over 1953. Eveneens afwijzend werd be schikt op het verzoek van de Ne derlandse militaire bond „Pro Rege" om een jaarlijkse subsidie van 2 cent per inwoner. Kan het Zwin behouden blijven? Men herinnert zich de woor denstrijd in .de Nederlandse en Belgische kranten over het feit, of het in de toekomst mogelijk zou blijken het natuurreservaat het Zwin te behouden. Nu de ge graven geul vrij regelmatig wa ter aanvoert, zijn de gemoederen weer wat bedaard, doch het is op merkelijk, dat de Belgische bla den onderling de strijd voortzet ten. Wat een Vlaams weekblad er dezer dagen van schreef, is voor ons wel vleiend: „De Zwynkwes- tie werd deze week in een Gents dagblad behandeld. De historiek van de afdamming door de Hol landers vindt daarbij een ruime plaats. Verder wordt de vraag geopperd of de Zwynschorre zal kunnen bewaard worden in de toekomst. En het komt tot een negatief antwoord. Zonder onze confrater te willen beschamen, moeten we er toch op wijzen, dat de Hollanders die nen gelukgewenst met hun uit eindelijke faire houding en het open houden van een kunstmati ge geul. Hierdoor overstroomde het Zwyn deze winter reeds her haalde malen en langs dezelfde weg zal de Zwynschorre ook kun nen behouden blijven. Men zal zich ter andere herinneren, hoe onlangs het overvloedig binnen stromende water zo verrassend snel opkwam, dat een kudde van 300 schapen met man en macht moest gered worden". Aanrijding. Vrijdagnamiddag moest de paal van de slagboom bij de Neder landse doaune het ontgelden. Een Belgische luxe-auto, bestuurd door mej. Van H. uit Gent, nader de met flinke vaart de grenspost. Een van de douanesteiger ko mende schipper wilde op dat mo ment de weg oversteken. Mej. Van H„ die een aanrijding wilde voorkomen, begon krachtig te remmen, waardoor de auto ging slingeren en tot stilstand kwam tegen de paal van de slagboom. De linkervoorzijde van de auto werd ingedrukt, terwijl de paal ontzet werd. De schade bleef ver. der beperkt tot materiële schade. Brandbestrijding. Als inleiding van een cursus voor bedrijfsbrandweren wordt Donderdagavond a.s. in de zaal Resade fen film- en propaganda- avond gehouden. De diverse Sas- se bedrijven, welke over 'n eigen brandweer beschikken, zullen aan deze avond hun medewer king verlenen. Circuscavalcade. Voor een aandachtig gehoor vertoonde de heer Van Dixhoorn, propaganda-chef van circus Mul lens, enkele documentaire films over het leven in en rond het circus. De leden van de gezellig heidsvereniging hadden dan ook in het kleine casino een gezellige avond, terwijl de heer Van Dix hoorn voor de interessante films niet minder voor zijn ver tellingen een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Benoemd. Aan de R. K.-school is als tijde lijke onderwijskracht benoemd mevr. Pouwels-Weezepoel alhier. Gevonden voorwerpen. De korps-chef van gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen inlich tingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Gebreid blauw kinderwantje, W. van Megen, Nieuwe Kerkstr. 17; gebreid bruin kinderwantje, Politiepost, Veldstr. 7; grijs ge breid kinderwantje, Politiepost, Veldstr. 7; rozenkrans, Breepoel, Middenstr. 5; herdershond, Veer man, Middenstr. 800; foxhond, A. Marossi, Nieuwe Kerkstr. 34; tasje met inhoud, Veldstr. 7. Een woordvoerder van de Ja panse „raad voor de nationale veiligheid", de kern van 'n even tueel in te stellen ministerie van" Landsverdediging, heeft Vrijdag geweigerd commentaar te geven op een bericht van het invloed rijke financiële dagblad „Nihon Keizai", inhoudende dat de voor lopige opleiding door Amerikaan se militairen van 'n bataljon Ja panse troepen ter bediening van luchtdoelartillerie thans voltooid is. Hieraan werd toegevoegd, dat het bataljon op Hokkaido, het noordelijkste Japanse eiland, zal worden gelegerd, zodra het vol ledig is afgericht. Een ander, te Tokio verschij nend dagblad is van mening dat de herhaalde schendingen van 't Japanse luchtruim door patrouil- levluchten makende Russische vliegtuigen mogelijk een gevolg is van pogingen der Sowjets om ervaring op te doen voor het be vliegen op grote hoogte van luchtwegen, welke in geval van oorlog zouden kunnen worden gebruikt voor het uitvoeren van bombardementen op de Verenig de Staten. BENOEMING WILSON NAAR SENAAT GEZONDEN. President Eisenhower heeft de benoeming van Charles Wilson tot minister van Defensie voor goedkeuring naar de senaat ge zonden, nadat Wilson zich bereid had verklaard zijn aandelenbezit in de „General Motors-corp" van de hand te doen, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Ha- gerty, bekendgemaakt. Eisenhower had de indiening van Wilsons benoeming uitge steld wegens een onderzoek van de senaatscommissie voor de strijdkrachten naar Wilsons aan delenbezit (ten bedrage van 2,5 millioen dollar) in de „General Motors", die grote defensiecon.- tracten voor de Amerikaanse re gering uitvoert. Wilson zou geen minister van Defensie kunnen worden, Zolang hij financieel be lang had bij een firma, die zaken deed met de regering, aldus werd verklaard. Een Egyptische rechter heeft twee Egyptische burgers, die te recht stonden op beschuldiging van het „onwettig betreden" van een Brits legerkamp in de Suez- kanaalzone, vrijgesproken. Hij verklaarde dat Britse troepen, „na het in 1951 opzeggen door Egypte van het in 1936 met Groot-Brittannië gesloten ver drag, het recht missen zich nog langer op Egyptisch grondgebied te bevinden". De twee beklaagden waren door Britse militaire politie in een Engels legerkamp te Kassa- rin, ten westen van Ismaila, ge arresteerd. Zij waren ter berech ting aan de Egyptische justitie overgeleverd. De rechter verklaarde in een toelichting op zijn vrijspraak nog dat het elke Egyptenaar vrij staat elk gebied van het Egypti sche rijk en ook daarin gelegen Britse legerkampen, vrijelijk te betreden. Dezelfde Egyptische rechter heeft kortgeleden verscheidene Egyptische jongelingen, die te recht stonden wegens onwettig wapenbezit, vrijgesproken, toen hem bleek dat de wapens waren gebruikt in de „bevrijdingsge vechten", welke in de afgelopen winter in de Suez-kanaalzone tus sen Egyptenaren en Britten zijn geleverd. RETRANCHEMENT. M. V. Tot. Geboren 4 15 Gevestigd 11 13 24 Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1951 31 Dec. 1952 Horizontaal: 1. pl. in Zwitser land; 6. karn; 12. op de wijze van; 13. pl. in Noorwegen; 14. soort onderwijs; 15. vogel; 16. bergruimte; 17. deel der wet; 18. vogel; 21. regel; 23. schrede; 24. onnozel; 27. gewicht; 28. hemellichaam; 30. knaagdier; 31. reukwater; 33. deel van Bel gië; 36. verkiezing; 37. vogel; 38. meisjesnaam; 39. inhouds maat; 41. lof; 42. niet zonder bezigheid; 44. tentoonstellings gebouw in A'dam; 45. onder 't nodige voorbehoud; 46. groet; 47. bijwoord, 48. muntstuk; 49. onnoemelijk; 53. rivier in Gel derland; 54. tocht; 55. laatst (volkstaal); 56. motorraces; 57. zijrivier van de Donau; 59. meisjesnaam; 60. ontkenning; 62. land in Midden Amerika; 64. onvruchtbaar; 65. onder andere; 67. voorzetsel69. drank Eng. 70. klap; 71. vruchtvliesje; 72. bierhuis (Z.-Ned.); 73. hoffelijk. Verticaal: 1. bitter vocht; 2. geestdrift* 3. voorzetsel; 4. mo del; 5. Europeaan; 6. vaartuig; 7. bloem; 8. bijb. naam; 9. ge bogen; 10. in orde; 11. voor- Duitse weesjongen na lange zwerftocht in Amsterdam op gepakt. Als een moderne versie van het Franse weesjongetje Rémi, dat dankzij de pen van Hector Malöt wereldberoemd is geworden, heeft in de afgelopen weken een Duitse jongen, die „alleen op de wereld" is, met slechts enkele marken op zak half Europa door gezworven, tot hij deze week in Amsterdam door een agent van politie werd aangehouden. Hij is de 15-jarige weesjongen Klaus S„ een leerling bankwer ker, die ruim 14 dagen geleden gevlucht is uit een tehuis voor wezen in Dresden, genaamd St Jotheim. Naar bekend bevindt Dresden zich achter het ijzeren gordijn, doch commissaris Stoett, hoofd van de vreemdelingen dienst te Amsterdam, heeft het bij zijn ondervraging van de jon gen in verband met diens jeugd misplaatst geacht daarop nader in te gaan. Aangenomen mag worden, dat zijn voornaamste mo tief geweest is naar Dortmund te trekken, waar hij meende een familielid te kunnen vinden. Twee dagen geleden viel het een Amsterdams agent van poli tie, die langs de De Ruyterkade surveilleerde, op hoe een beslui teloze jongen bij de Valkenweg- pont rondscharrelde en blijkbaar geen raad meer met zich zelf wist. Hij maakte de indruk van een zwervertje, hetgeen de agent aanleiding gaf hem aan te spre ken. Daarbij bleek hem, dat de jongen alleen Duits kon spreken en geen papieren bij zich had. Hij nam de jongen mee naar het hoofdbureau, die daar het re laas van zijn zwerftocht heeft ge daan. Na uit het tehuis te zijn ge vlucht, trok hij naar West-Duits- land. Hij slaagde er in uit de Oost-zone te glippen zonder dat iemand er erg in had en zette zijn reis voort naar Dortmund. „Ik had gehoord, dat daar nog een oom van me moest wonen". Hoe hij gereisd had? Op de mo derne wijze: „liftend" met Duitse vrachtwagens. De kost had hij voornamelijk opgescharreld bij boeren. Geslapen? In hooibergen, soms in schuren, soms in de vrachtwagens zelf. In Dortmund kreeg hij zijn eer ste teleurstelling te slikken. Hoe hij ook zocht, van een oom was geen spoor te vinden en na en kele dagen besloot hij ook West- Duitsland te verlaten, waarschijn lijk omdat hij bang was door de West-Duitse politie teruggezon den te worden naar het tehuis in Dresden. Jeugdige openhartigheid en charme waren bij zijn zwerftoch ten zijn sterkste wapens. Duit sers, die zich het lot van de jon gen aantrokken, vertelden hem, hoe hij bij Elten door de velden over de Nederlandse grens kon komen. Maandag j.l. zette hij ongestoord voet op Nederlandse bodem en ook in ons land trof hij mensen, die hem in hun auto's meenamen en soms enig voedsel en onder dak verschaften. „Ik wilde proberen in Amster dam werk te zoeken," vertelde hij. Hierin is hij echter niet zo snel geslaagd. Terug naar Duitsland. Terwijl hij bij zich zelf stond te overleggen, wat hem nu te doen stond en hopende onder de bij 't pontveer wachtende mensen iemand aan te treffen, die hem zou willen helpen, sprak de agent hem aan. „Hij had, zoals ons op het bu reau bleek", vertelde commissa ris Stoett, „nog 15 pfennig op zak". Ook de agent van politie had zich het lot van de jongen reeds aangetrokken. „Ik heb een broer in Brabant, die boer is", had hij tot de commissaris gezegd, „die zou de jongen best willen opne men", Maar wet is wet. Minderjarige vreemdelingen zonder papieren moeten in de meeste gevallen naar hun vaderland terugge bracht worden. Zo ook Klaus. Hij is inmiddels op transport gesteld, nadat met de Westduitse politie telefonisch overleg is gepleegd. En vermoe. delijk zal het verhaal van deze moderne Rémi in zoverre nog 'n „happy ending" hebben, dat Klaus niet naar het weeshuis in Dresden zal worden teruggezon den. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. 69. De vreugdekre ten, die niet alle krij gers der Heruli even gemakkelijk afgaan, verstommen als plot seling de soepele ge stalte van hun jonge heer in hun midden Opduikt. Felle veront waardiging is in zijn trekken gegrifd en ook de meest geharde krijger deinst onwille keurig achteruit voor het sombere vuur in die donkere ogen. „Zwijgt, honden!" bijt Allan hen toe. „Uit mijn ogen, weg met U!" Driftig loopt hij nu hier, dan daar, op de mannen toe en overal wijken ze benepen terug voor de fascine rende dreigende houding, die er van deze jongeman uitgaat. Eric kan zijn ogen nauwelijks geloven. In vrijwel niets is in deze jongeling, die hier zulk ongehoor de leidersgaven tentoonspreidt, de knaap van vroeger te ontdekken. Er gaat zulk een macht uit van deze geladen persoonlijkheid, dat geen der oudere krijgers tegen die dwingende wil opgewassen blijkt 'J te zijn. En, mensenkenner als hij is, bespeurt Eric direct het ge vaar, dat deze zo snel tot man ge rijpte knaap in een ander uiterste zal vervallen. „Als zijn vader," denkt de Noorman hoofdschud dend. „Laffe, jankende honden!" don dert Allan. „Roept één van U: Doodt hem! Dan roept ge het allen. Roept een ander: Hij leve! Dan roept ge het ook na! Als een zwerm horzels stortte gij U op één man..., gedoogt uw eer dat? Bah! Kies één van de uwen tot aan voerder, een hond om voor hon den te blaffen! Mij krijgt ge niet! Verdwijn, vóór ik je met mijn blote handen de zee in ranselGa! En vertel aan de „Helden" der He ruli, dat Allan, de „lafaard", je het brandmerk van je lafheid heeft opgedrukt!" De Heruli zien elkaar besluite loos aan. Niemand waagt een wederwoord. „Toe dan! brult Allan en als de wrekende gerechtigheid rukt hij een grote krijger de speer uit de hand, breekt deze in stukken en werpt ze vér over het strand... De Heruli wijken terug, langzaam eerst, doch weldra met een pani sche haast... „Wee U! schreeuwt Allan hen na. „Zo ge het konings schip met één vinger aanroert." Kort daarop kiest de vloot der Heruli zee. „Waarom doet Allan zo, Fadir? vraagt Erwin benepen. „Ikikword bang van hemEric antwoordt niet. Met een diepe rimpel in het voor hoofd kijkt hij naar de jonge He ruli, die roerloos staande naast het lichaam van zijn vader, de sma delijke terugtocht van zijn eigen mannenop de vlucht voor hun heergadeslaat zetsel; 17. zinnebeeld der waak zaamheid; 19. karakter r 20. gekookte; 22. reukwater; 23. metaal; 25. volgelingen; 26. deel v. h. kaartspel; 29. uniek; 32. medelijden; 34. oosterse titel; 35. windrichting (Eng.); 37. verdrukking; 40. inhoudsmaat; 42. deel v. e. bakkerij; 43. Ind. dorp. 44. interest; 46. maan stand; 48. muziekinstrument; 50. Ind. dakbedekking; 51. voor heen, voormaals; 52. keizerlijk bevelschrift (Russ.); 54. ruim; 58. rang; manier (Eng); 59. vreemd; 60. lekkernij; 61. deel v. d. dag; 63. ontkenning; 64. deel v. d. week; 66. zangstem; 68. water in N.-Brabant; 71. familielid. Oplossing Kerstboomprijsvraag Kaars, Engel, Ratel, Ster, Trompet, Krans, Lampje, Oli fant, Kabouter, K(erstk)lok, Elf je, Neptunus, Lampje, Ui, Ibis, Duif, Eland, Nest, Vleermuis, Rups, Engel, Denappel, Ei. Het gezegde van Karei Dennemans luidde dus: „Kerstklokken lui den Vrede." (Zie de opgave!) Deze puzzle is moeilijker ge bleken dan wij verwacht hadden. Tal van inzenders hebben het veel te ver gezocht, terwijl ande ren er maar een slag naar heb ben geslagen. Wij konden een boek toeken nen voor de goede oplossing van de heer J. C. van Doeselaar, Ge raniumstraat 18 te Terneuzen. Twee doden zijn te betreuren bij een ernstig ongeluk, dat Vrij dagmiddag omstreeks half vijf in Ankeveen is gebeurd. De vracht auto van de kolenhandelaar Van Emmerik uit Nederhorst den Berg, die uit Hilversum kwam, waar kolen waren geladen, pas seerde de oude ophaalbrug over de Wetering, toen op hetzelfde moment een der houten palen van de brug brak. Dit had tot ge volg, dat ook de veiligheidsket ting, waaraan het zware contra gewicht van de brug was beves tigd, brak. Het gewicht sloeg op de cabine van de auto en ver pletterde de 2 inzittenden, een ongehuwde zoon van de kolen handelaar, de 28-jarige Henk van Emmerik, en de 29-jarige gehuw de knecht H. van Dijk uit Hilver sum, die juist Vrijdag na een ziekte weer aan de arbeid was gegaan. Het kostte snel toege schoten ooggetuigen veel moeite het zware gewicht te verwijde ren en de slachtoffers te bevrij den. Hulp mocht evenwel niet meer baten. PAARD EN WAGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Vrijdagmorgen passeerde de landbouwer Bulsink uit Varsse- veld aldaar met een met paard bespannen lege wagen de onbe waakte overweg van het baanvak TerborgVarsseveld. Toen het paard zich op de rails bevond, geraakte het met een der hoeven tussen de rails bekneld, op welk moment-een trein uit de richting Terborg zou naderen. De landbouwer trachtte het paard nog uit zijn benarde positie te bevrijden, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen ongeveer vijf minuten later de diesel naderde, trarhtte de landbouwer de aan dacht van, de machinist te trek ken. Deze merkte het gevaar niet op en de diesel reed op het voertuig in. Paard en wagen werden meegesleurd. Het paard was op slag dood. De landbouwer bleef ongedeerd. De trein had vertraging. AMSTERDAMSE BRANDWEER HAD HET DRUK. Drie alarmeringen binnen het uur. Zes autospuiten, een ladderwa gen, de personen- en de gereed schapswagen van de Amsterdam se brandweer zijn Vrijdagavond tussen kwart vóór zrs en kwart vóór zeven in de weer geweest voor een middelbrand, een kleine brand en een brandje. Van de 10 posten waarover het wagenpark is verdeeld was van zes het ma teriaal uitgerukt. De eerste melding gold de oud papierhandel van M. A. Wessels in de Vierwindendwarsstraat in de Zandhoek, één van de oudste delen van de stad. Omstreeks kwart vóór zes, toen er niemand meer in 't pand was, werd brand ontdekt in de aan de waterzijde gelegen uitbouw, waar balen ge perst papier vlam hadden gevat. Om tien minuten vóór half zeven was de brandweer het reeds meester. Doch het nablussen nam nog geruime tijd in brslag. Met vorktrucs werden de balen pa pier uit de uitbouw versleept. Er was weinig vuur, maar wel een enorme rookontwikkeling. Om 18.12 uur kwam het twee de alarm, voor een in de de zak- kenhandel van J. Heijmering op het Prinseneiland (grenzend aan de Zandhoek) uitgebroken brand. In de garage van deze firma, die gevestigd is in 't pakhuis „Ansjo vis", was de bestelauto, door nog onbekende oorzaak in brand ge raakt. De benzinetank was ge sprongen waardoor èn de wagen én allerlei in de garage opgesla gen materiaal vlam hadden ge vat. De wagen werd naar buiten gebracht en spoedig was men ook hier het vuur meester. Zowel de oud-papierhandel als de zakkenhandel waren verze kerd. Het brandpiket van de po litie stelt naar de oorzaak van de brand bij de oud-papierhandel 'n onderzoek in. Intussen was de derde melding binnengekomen, dit was maar 'n heel klein brandje, n.l. ir> een brievenbus

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3