KADERDAGEN L.I.G. VOOR DE ZONDAG 1952 ivas voor Oostburg een in de Bleije Haghe99 ICerlxclaenslen belangrijk jaar Belgische aetherpiraai veroordeeld De strijd in Korea Vier Letten vragen asyl 'm Zweden AGENDA alse S.O.S. berichten „Boschfontein" door mist te Southampton opgehouden Gods beloften falen niet f Een verheugende bloei en een belangrijke fase in de wederopbouw Staking Noorse loodsen opgeheven „Jchsn v. OSfienbarnevelt" maaki neg een rondreis naar Indonesië De griep in Duitsland lening van hei Z. Afrikaanse parlement Een 40-tal jongeren van beider lei kunne was op de openingsdag van de driedaagse kadercursus der Landbouw Jongeren Gemeen schap bijeen in „De Bleije Haghe". Samen vormden zij een deel van het intellect van onze jonge boerenstand, welke hier in een sfeer van gezellig samenzijn eni ge in het middelpunt der belang stelling staande vraagstukken van onze tijd zou bespreken. De heer Ad. Doeleman uit Drei- schor heette zijn uit alle delen onzer provincie aanwezige vrien den en vriendinnen welkom op deze eerste bijeenkomst en hoop te dat deze dagen er toe zouden bijdragen dat onze blik verruimd en onze kennis verrijkt zou wor den. De na de maaltijd volgende „corvee" bestond uit het doen van de vaat door de dames en het God is ons een Toevlucht en Sterkte; Hij is krachtelijk bevonden een Hulp in be nauwdheden. Ps. 46 2. Begrijpt gij wel de volle om vang van 't geen hier beloofd wordt? Doe er niets van af, want Gods beloften falen niet. Maar doe er ook niets aan toe, wat gij er in zoudt willen leggen! Neen, het is ons nergens be loofd, dat God Zijn kinderen van alle moeite, angst en benauwd heid zou ontheffen! Zolang wij deze aardse loopbaan lopen, wor den wij niet ontslagen van het mensenlot, dat strijd, ontbering en teleurstelling in zijn schoot heeft. „Vele zijn de tegenspoeden des rechtvaardigen," zegt de Schrift, en waarlijk, God heeft onze duur gekochte ziel te lief, om haar niet, al is het met moeilijke les sen, te willen opvoeden. Welk is dan het voorrecht dergenen, die in de vrede des Heren begeren te wandelen? Dit, dat zij het uit ervaring mogen weten: „God is ons een Toevlucht en Sterkte". Het is of de dichter het ons wil toeroepen, waar wij onze dagtaak gaan beginnen: Vrees niet als ge het vandaag moeilijk hebt, be angstig u niet als ge u zwak voelt. Hij is de sterke Rots, waarop gij in het geloof de hand moogt leggen. Deedt gij dat reeds, de hand teggen op de Rotssteen uwer sterkte? Doe het heden, waar het u benauwd wordt gemaakt door mensen, of wel door de aan vechtingen van het eigen hart. Gij zult de laatste niet zijn, die uw stem mede doet juichen: De Heer, de God der legerscharen, Is met ons, hoedt ons voor [gevaren De Heer, de God van Jacobs zaad, Is ons een Burg, een Toeverlaat! (Uit „Nieuw Bijbels Dagboekje".) schillen van aardappelen voor de middagmaaltijd van de volgende dag. Onder deze bezigheid en vooral daarna brak de spontane ongedwongeheid door. Zo was spoedig de tijd daar voor het op treden van drs Schiphorst uit 's-Gravenhage in zijn kwaliteit van secretaris van het Europese jeugdwerk dat niet minder dan 14 landen omvat. Het onderwerp van zijn rede luidde: „Algemene beschouwing over een Verenigd Europa". Spreker begon met in het licht te stellen dat vaak door toevallige omstandigheden veel toestanden uitgegroeid zijn tot wat wij thans zien als economische wanstaltig heden en niet meer verantwoorde verhoudingen. Thans constateren wij, dat de ze toestanden door de ontwikke ling der techniek vergeleken met 100 jaar niet langer kunnen wor den gehandhaafd. Een misoogst van aardappelen zou b.v. 100 jaar geleden de bevolking naar een catastrophe geleid hebben, doch thans is zoiets in één land on denkbaar. Daaruit blijkt dat de verouderde begrippen omtrent de onderlinge grenzen van niet min der dan 14 landen verouderd zijn. De landsgrenzen vormen muren en een papieren warwinkel is daarvan het gevolg, die zelfs als een grote belemmering wordt ge voeld voor het gehele economi sche leven. Bovendien is uit dit alles een soort chauvinisme en egoïsme ontstaan, dat in wezen bespottelijk is. Met tal van voor beelden toonde de spreker dit aan. Zo was b.v. Philips de Twee de in Spanje gehaat en noemde men hem een Vlaming, terwijl wij hem hier voor een wrede Span jaard scholden. Veel pure onzin is er over dit alles gedebiteerd, dat bijzonder geschikt is om de mensen uiteen te jagen en een sfeer van wantrouwen te wek ken. Begrip en elkander verstaan zijn noodzakelijk, want dat het anders kan, leert ons Zwitser land, waar men drie talen spreekt en men een twintigtal kantons aantreft van de meest uiteenlo pende bestuursvorm van voor historisch „boer" en landelijk tot ultramodern toe, terwijl het land zelf een voorbeeldige staat is met de beste munteenheid van Europa. Op agrarisch terrein leren wij dat de grenzen niet meer aan de econ. behoeften voldoen omdat bepaalde producten er niet meer thuis horen. Onnodige bescher ming van producten leidt even eens tot verkeerde toestanden! Van oudsher staat Zweden als het houtland bekend, als de beste papierproducent. Zo kreeg men het in Frankrijk opeens in het hoofd zelf ook aan de papierpro ductie te beginnen. Slechter kwa liteit en hogere prijs maakten een beschermende maatregel van regeringswege noodzakelijk met 33 procent, doch toen leverde Zweden nog 8 goedkoper en werd het Franse papier zodoende 41 duurder dan nodig was. Daarna stelde Zweden hiertegen over een sluiting der grens voor ZATERDAG 24 JANUARI. Oost Zeeuws-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Sas van Gent: 7 uur Bijeenkomst t. g. v. ingebruikname van het orgel. ZONDAG 25 JANUARI. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; (Kerkkoor); 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Hontenisse. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. A. en Dankzegging); 6 uur Dienst voor iedereen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bev. diaken). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel", Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar)Ds. J. Scholten. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). DONDERDAG 29 JANUARI. Zaamslag: 2.45 uur Ds. G. Jansma Huwelijksinzegening West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 24, JANUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 25 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Avondm.); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. A. en Dankz.). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. (Bed. H. Doop). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Bev. Ouderling). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man (Bed. H. Doop). GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. D. Scheele, van Assen. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Rienks, van Schoondijke. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 9 uur Ds. v. d. Jagt, van Zoutespui; 5 uur Ds. Kuiper, van Axel. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. de import van Franse auto's. Al deze maatregelen dragen bij tot verarming. Met nog andere voor beelden toonde spr. onze econo misch ongunstige positie aan als gevolg van grenzen-barrières en wanbegrip. Wij hebben nu een maal geen grote markt en boven dien staat de ontwikkeling niet stil. Met onze 10 millioen mensen is het onmogelijk te concurreren, maar met elkaar verenigd zijn wij 200 millioen in getal en zul len wij daar West-Europa nog altijd het beste deel van de wereld is groot en machtig kunnen zijn! Verenigen wij ons niet, dan zal de ondergang een voldongen feit zijn. Wij zijn trots op vele dingen, waarvan wij afstand zul len moeten doen, maar daarvoor zullen wij andere in de plaats krijgen. In de pauze bestond gelegen heid tot het formuleren van vra gen, die de besproken vraagstuk ken raakten. Hiervan werd een druk ge bruik gemaakt en de daaruit voortvloeiende discussie was even leerzaam als het door de spreker behandelde onderwerp, omdat op de meeste onderwerpen nog beter het accent gelegd werd van de gedegen inhoud zij ner welgefundeerde causerie. VRIJDAG: DE GROTE DAG. Na een verkwikkende nacht rust was het gisteren te 7.30 uur alweer reveille. In de morgenuren volgde een zware kluif in de vorm van het door mr Abbing te behandelen onderwerp, hetgeen hij vooral uit de gezichtshoek van de integratie van Europa be lichtte. Spr. schetste allereerst de tegenstellingen der laatste decen nia, aan de ene zijde de door Hit- Ier nagestreefde ideologie en het andere contrast, Rusland. De tegenstelling W.-Europa Sovjet-Rusland vraagt thans per manente aandacht en zeker is het dat een verdeeld Europa moeilijk een aanval zou kunnen weerstaan. Er zijn echter grote moeilijk heden: het betalingsverkeer, de dollars, de investering van kapi taal en andere factoren als land bouw, voedselvoorziening, etc. Spr. herinnerde aan de Mar shallhulp, die niet uit puur idea lisme werd verleend, maar in de wetenschap dat deze niet in een bodemloze put verdween en met de hoop eerlang daar iets anders voor in de plaats te krijgen. Ver der kwam ter sprake het streven naar liberalisatie op het terrein van de handel. Op het terrein van de energie, de volksgezondheid en andere sectoren is er eveneens beweging, terwijl in de landbouwsector de plannen van minister Mansholt aan de orde zijn gesteld. Geen regering ter wereld kan het zich permitteren de landbouwende be volking in de steek te laten. Spr. gaf hierbij blijk van zijn opgedane ervaring in België, de Vogezen en Amerika. De specialisatie, de verschillen in kostprijzen, het klimaat, de hoogteligging, de bevloeiing en de toestanden van land- en water wegen, alsmede sociaal beleid, rente, huren, enz. het heeft alle maal invloed op het algemeen economisch klimaat van lonen en prijzen. Tenslotte zal de beslissing of de integratie er zal komen, af hangen van onze bezieling en daarmede hoe de maatschappij van morgen er zal uitzien. 's Middags werd de aandacht gevraagd voor het optreden van de heer Thijs Booy. Deze spreker, die voorzitter is van de Europese jeugdgemeen schap, had als geboren improvi sator spoedig contact met zijn ge hoor. Alle vraagstukken rondom de Europese problemen zijn als één groot kluwen samen te vatten, zo De kapitein en 3 verstekelin gen aan boord van een treiler uit Sowj et-Letland hebben Don derdag de politie van Burgsvik (Z.-W.-Gottland) asyl gevraagd als politieke vluchtelingen. De verstekelingen een echt paar en een man hadden zich met toestemming van de kapitein in het ruim verstopt, toen de treiler Dinsdag voor de visvangst in de Oostzee een Let landse haven verliet. Op zee dwongen zij en de kapitein de 4 leden van de bemannning met pistolen, koers te zetten naar 't Zweedse eiland. De 2-jarige dochter van het echtpaar, die in een lege watertank in de mSa- chinekamer was verstopt, werd bij aankomst te Burgsvik dood aangetroffen. De Zweedse autoriteiten lieten de treiler met de 4 leden van de bemanning weer zee kiezen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de Staatscourant van Vrij dag is opgenomen de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 11 tot en met 17 Jan. Daaruit blijkt dat in die periode een geval van kinderverlamming is aangegeven, n.l. in Haaften (Gld.) en zestig gevallen van diphterie en 121 gevallen van roodvonk. betoögde hij, en zo is in de eerste helft van de 20e eeuw de kijk op de wereld een geheel andere ge weest dan die van vorige genera ties. Door de enorme ontwikke ling der techniek is de wereld én groot dorp geworden, waar van Europa slechts een buurt schap is. Van invloed is daarbij de toeneming van de bevolking. Dit schept allerlei vraagstukken, waarmede wij als Europeanen te maken hebben. Europa is door de tegenstelling MoskouWashing ton naar een bescheidener positie gedrongen. De voorspelling van de Fransman De Focqueville, dat er twee volken zouden zijn, het ene draagster van de vrijheid en het andere van de dienstbaarheid, waarmede hij toen reeds doelde op Rusland en Amerika, is in ver vulling gegaan. De beslissing over oorlog of vrede hangt af van Moskou en Washington. Steeds heeft Euro pa zich de eerste gevoeld en ge weten. En niettegenstaande wij mooie dingen tot stand brachten, als vakbeweging, sociale verzeke ring, psycho-analyse moeten wij ons niet verheffen. Wij hebben ook heel lelijke dingen op ons de bet: oorlogen onderling vooral, wreedheden, Auschwitz, Bergen- Belsen. De laatste waren het ge volg van de Europese geestelijke ontsporing. Europa zal nu de weg van de nuchterheid moeten gaan, vooral ook nu zoveel gebieden in Azië voor ons verloren zijn ge gaan. Het zal er nu maar op aan ko men, op welke manier wij het nieuwe Europa gaan ordenen: We zullen in de eerste plaats moeten beschikken over geeste lijk sterke mensen, die het zoe ken in een vernieuwing door het evangelie, waaraan ook de hu manistische kringen hun aandeel kunnen leveren. Een Christen echter blijft er het sterkst naar verlangen, dat alle mensen zich zullen stellen voor Jezus Chris tus en dat wij de kwalen ook i- ons zelf zullen moeten zoeken i_ plaats van enkel bij de commu nisten. Het verenigde Europa zal er wel komen, mits wij maar het be sef hebben bij elkaar te behoren. Laten wij, zo besloot hij in een gloedvolle peroratie, ieder men senbestaan als uniek en daarom op de hoogste waarde en iets on vervangbaars waarderen. De mens heeft een levensop dracht en hij zal door een juiste leiding deze weten te vervullen tot bereiking van het grote doel, dat ons voor ogen staat. Een leerzame discussie volgde hierop, die duurde tot het tijdstip dat de koffiemaaltijd riep. In de avonduren trad de heer J. Lauxtermann op als voor drachtskunstenaar. Na de beide boeiende vergade ringen van deze dag, die grote aandacht van de deelnemende cursisten hadden gevraagd, was een avond van ontspanning een welkome afwisseling. De voordrachtkunstenaar J. Lauxtermann -uit .Amsterdam droeg de novelle voor van de Zweedse auteur Peder Sjörgen „Het brood der liefde," een beeld gevend van de geestelijke armoe de van de verminkten in de Fins- Russische oorlog, die geen liefde en schoonheid kennen tot de al lesbeheersende liefde, waarvan het heilig brood het voorbeeld is. Het was jammer, dat in het eerste gedeelte van deze voor dracht, die 2 uren in beslag nam, en door een pauze werd onder broken, het aandachtig gehoor, waaronder enige genodigden, hin der ondervond van hen, die bui ten het gebouw wel wat al te luid ruchtig hun aanwezigheid lieten blijken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater uur: Biosc. Artikel 251bis. Café Scaldis, 7.30 uur: Prijskaarting. Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc, Operatie Cicero. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 4.30 en 8 u.: Biosc. Arlikel 251 bis; 2 uur: Frans Continent Express. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Frans Continent Ex press. Terrein Westel. Bolwerk, 2.30 uur: Voetbal. Terneuzen 2-Goes 2; 12 uur: Terneuzen 4-Steen 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Operatie Cicero; 8 uur: Legershow in Tokio. Terrein Watertoren, 2.30 uur: Voetbal. AxelInternos. Het voorstel van de Noorse vakbeweging tot oplossing van het zeeloodsenconfliet in Noor wegen is in principe aangeno men, zodat de staking is opgehe ven. De kwestie, gerezen over de ziekte-uitkering, is opgelost en over andere punten zullen onder handelingen worden geopend. De onderhandelingscommissie van de Noorse loodsenbond heeft de loodsen verzocht onmiddellijk "*eer aan het werk te gaan. Tijdens de Vrijdagmiddag te Oostburg gehouden raadsverga dering liet Oostburgs eerste bur ger het afgelopen jaar uitvoerig de revue passeren. Als hoogtepunten noemde hij ten eerste het bezoek van prins Bernhard aan Oostburg op 16 October j.l.voorts de onthulling van het Eenhoorn-monument, alsmede de ingebruikneming van de bluswaterput, beide door de Commissaris der Koningin. De bevolkingsaanwas was ver heugend. Over 1952 nam de be volking toe met 76 personen. Thans heeft Oostburg 3446 zie len. Nog geen 10 jaar geleden was dit slechts 2700. Jammer genoeg is er, aldus de burgemeester, een vertraging te constateren in de wederopbouw. Het tempo der voorafgaande ja ren was steeds 50 gevallen per jaar. Voor 1952 werden er door het rijk slechts 32 financierings- gevallen goedgekeurd. Er liggen thans 90 gevallen te wachter.. Wanneer dit tempo wordt voort gezet, zal nummer 90 pas over 3 jaar aan de beurt komen. Een dergelijke lange wachttijd werkt de moedeloosheid in de hand. Er zijn nog steeds 102 aanvra gen om woonruimte. Er wordt gesproken over herbouwplicht, maar voor gedupeerden is er sprake van herbouwrecht. Ver volgens roemde de burgemeester de actieve middenstand, die in 1952 verschillende feestelijkhe den organiseerde en o.m. met de De Belgische radiotechnicus Noyelle, die in de eerste helft van liet vorige jaar bij herhaling valse S.O.S.-berichten heeft uit gezonden over slcliepen die zoge. naamd in nood verkeerden en daardoor de reddingsdiensten veel onnodige last heeft veroor zaakt, is tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en betaling van zesduizend francs schadevergoeding aan het Belgi sche zeewezen veroordeeld. Van Februari tot Juni van ver leden jaar verkeerden de red dingsdiensten langs de Belgische, Nederlandse en Engelse kust voortdurend in alarmtoestand als gevolg van S.O.S.-berichten, die van in nood verkerende sche pen afkomstig schenen te zijn. Telkens moesten de reddings vaartuigen en de vliegtuigen on- verrichterzake huiswaarts ke ren. Men begon tenslotte in te zien, dat men te doen moest heb ben met een of andere radio maniak. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de valse S.O.S.- seinen steeds door dezelfde per soon werden uitgezonden, want voortdurend werd dezelfde fout Aan het westelijk deel van het centrale front, nabij Tsjorwon, is Donderdagnacht een geallieerde patrouille op een compagnie Chinezen gestoten, die gereed stond voor een aanval op de ge allieerde stellingen. Na een vuur gevecht van tien minuten trok de patrouille terug, doch de Chi nese aanval werd niet uitge voerd. Aan het centrale front hebben geallieerde tanks naar raming 55 communistische bunkers ver nield of beschadigd. Veeftien van Japanse bases opgestegen vliggende reuzenfor- ten hebben in de nacht van Don derdag op Vrijdag een Noord- koreaans spoorwegemplacement, gelegen aan de O.W. lopende be- voorradingsweg der communis ten, een gebied, waarin voorra den waren opgeslagen en gebou wen, waarin staven der commu nistische strijdkrachten waren ondergebracht, gebombardeerd. Er werd geen tegenstand onder vonden, aldus een mededeling van de leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten. Radio-Peking meldt Radio-Peking heeft de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea er Vrijdag van beschuldigd „spionnen en speciaal opgeleide militairen" met valschermen bo ven Noord-Koréa neer te laten. De gelanden zouden tot opdracht hebben „voorbereidingen te tref fen voor een nieuw militair avon tuur der Verbondenen". Het omroepstation meldt voorts dat enkele „spionnen" gevangen zijn genomen en dat zij in het bezit bleken te zijn van toestel len om vuurpijlen af te schieten, militaire kaarten en wapens. Volgens een door radio-Peking omgeroepen bericht heeft de commissie voor militaire aange legenheden van het Noordkore- aanse „volksleger" kortgeleden de order uitgevaardigd, dat ge allieerde deserteurs goed moeten worden ontvangen en met eer bied bejegend. Nieuwe Russische straal jager in Korea? Volgens het Britse tijdschrift „Flight" zijn onlangs door een nieuw type Russische straalja ger ernstige verliezen toege bracht aan Amerikaanse bom menwerpers boven Noord-Korea. De nieuwe jager zou een delta vleugel hebben en zijn uitgerust met radar en twee kanonnen. Van Fleet wordt vervangen. Het Amerikaanse leger heeft Vrijdag bekend gemaakt dat ge neraal Van Fleet, de opperbevel hebber van het Amerikaanse Se leger in Korea, 31 Maart zal worden opgevolgd door generaal Taylor. Zoals reeds gemeld zal de re paratie-periode van het m.s. „Oranje" langer duren dan aan vankelijk werd verwacht. In ver band hiermede zal het m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" van de Mij. „Nederland", dat zoals men weet op 29 Januari uit Amster dam naar Tandjong Priok ver trekt op 9 April opnieuw een rondreis naar Indonesië maken. Het is de verwachting, dat de eerstvolgende reis van het m.s. „Oranje" op 29 Mei zal beginnen. Amsterdam's vlaggeschip wordt 25 Februari weer uit Tandjong Priok in de hoofdstedelijke ha ven verwacht. gemaakt bij de uitzending van 'n bepaalde letter. Langzamerhand was een ver moeden gerezen tegen een zeke re Noël Noyelle, een stille maar bekwame jonge radiotechnicus, die bij de radiodienst te Stene werkzaam was'. In Mei 1952, na dat reeds een 40-tal valse S.O.S.- berichten waren uitgezonden, waarop de reddingsdiensten steeds weer waren uitgevaren, omdat men het zekere voor het onzekere moest nemen, werd No yelle op onopvallende wijze over geplaatst naar het radiostation te Middelkerke. Tegelijkertijd wer den door de Belgische recherche twee ontvangtoestellen verdekt opgesteld te Stene en te Middel kerke. Op 24 Juni nam het ont vangtoestel te Middelkerke op nieuw een twee-tal S.O.S.-berich ten op, die alleen maar afkom stig konden zijn van het radio station ter plaatse. Onmiddellijk werd een inval gedaan, waarbij men Noyelle op heterdaad be trapte. Het meest verwonderd waren de chefs van Nyelle, want geen van hen had ooit kunnen vermoe den, dat de teruggetrokken jon geman, die zich van 's-morgens tot 's-avonds in allerlei technische vraagstukken verdiepte en aan het begin van een veelbelovende carrière stond, iets dergelijks zou doen. Men vroeg zich af, wel ke motieven Noyelle, die ge trouwd is en kinderen heeft, kon den leiden, doch men heeft hier op geen antwoord gevonden. Ook op de zitting van de rechtbank te Brugge, waar de zaak voor kwam, bleef deze vraag onbe antwoord. Noyelle, die door de psychia ters normaal is bevonden, ver klaarde zelf ook niet goed te be grijpen waarom hij de noodsei nen-heeft uitgezonden. De verde diger was van oordeel, dat No yelle door een onverklaarbare manier tot zijn onbezonnen da den gedreven moet zijn en ver zocht het voorbeeldig verleden van verdachte als verzachtende omstandigheid in aanmerking te nemen. De rechter verklaarde, dat men hier voor een raadsel stond en veroordeelde Noyelle tot 'n voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en betaling van een schadevergoeding van fr. 6000 aan het Belgische zeewezen. gemeen- Kerstdagen de gehele te feestelijk verlichtte. De politie moest in 1952 354 processen-verbaal opmaken tegen 298 in 1951. De vermeerdering is toe te schrijven aan het groot aantal verkeersovertredingen. Er zal nauwlettend toezicht op 'het verkeer nodig zijn. Er vonden 31 aanrijdingen plaats. De burge meester achtte het instellen van een jeugdverkeersbrigade nood zakelijk voor het drukke kruis punt MarktBurchtstraat. De noodzaak tot oprichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs, achtte spreker bewezen. Jammer dat over deze school tussen de betrokken in stanties tot nu toe geen overeen stemming kon bereikt worden, zeer ten nadele van de kinderen die aan zulk onderwijs behoefte hebben. Voorts wacht Oostburg als cul tureel centrum nog op" de her bouw van het Ledeltheater. Het noodgebouw heeft als gebouw af gedaan. Het gemeentebestuur hoopt spoedig de uitgewerkte plannen voor een cultureel cen trum aan de raad voor te leggen. Voorts zal het nieuwe raadhuis in 1953 worden gebouwd. De burgemeester deelde mede, dat Oostburg in plaats van 7 straks 11 raadsleden krijgt bij de gemeenteraadsverkiezingen. Wethouder Van Kampen be antwoordde deze Nieuwjaarsrede. Hij bracht de burgemeester dank voor zijn goede zorgen voor het welzijn van Oostburg. De eigenlijke raadsagenda was maar kort. Het R.K. schoolbestuur vroeg en verkreeg medewerking voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. Na in besloten zitting te zijn geweest werd door de raad ge stemd over de benoeming van een vaste leerkracht aan de open bare school. Benoemd werd met 4 stemmen de heer P. J. de Jong te Oss. Mej. J. J. P. Koopman kreeg 3 stemmen. Aan dokter I. Buskop werd per 1 Jan. eervol ontslag.verleend als gemeente-arts. Over de nieu we benoeming zal overleg wor den gepleegd met de inspecteur voor geneeskunde in Zeeland. Pertinent verklaarden verschil lende raadsleden zich tegen de bouw van een woning voor de concierge bij het gemeentelijk scholencomplex. Wel vond men het goed door de centrale dienst een voorlopig plan op te laten maken en later hierover te be slissen. Tijdens de rondvraag klaagden de heren Schippers en Leenhouts over het zandstrooien tijdens sneeuw en gladheid. De burgemeester vond alles een ongelukkige samenloop van omstandigheden, daar de vuilnis auto die dag juist in revisie was. Voorts vond de heer L. Schip pers de feestverlichting tijdens de Kerstdagen te kostbaar. Vol gens hem mag deze niet ten koste komen van de gemeente. De burgemeester meende, dat dit initiatief van de winkeliers vereniging alle steun verdiende, vooral daar het de eerste maal was, dat Oostburg vóór en tijdens de Kerstdagen zo feestelijk was verlicht. Tengevolge van dichte mist banken boven Z.-Engeland kon het 7139 ton metende Neder landse passagiersschip Bosch- fentein Vrijdag niet uit Sout hampton naar iZ.-Afrika ver trekken. De diensten van de Londense vliegvelden naar Europa en het Midden-Oosten moesten worden opgeschort. Ook de binnenko mende diensten zijn voor onbe paalde tijd stopgezet. De Westduitse autoriteiten hebben Vrijdag toestemming verleend tot invoer van zomer- zaaitarwe uit Nederland ter waarde van 350.000 dm. en van oliezaden en oliehoudende vruch ten voor voederdoeleinden ter waarde van 200.000 dm. De in Zuid- en Zuidwest Duits land heersende griep-epidemie breidt zich nog steeds uit. Naar schatting is 10 a 15 procent van de Hessische bevolking ziek. In Stuttgart hebben 30 van de schoolkinderen griep. Ook in het Rijnland en in het Saargebied neemt het aantal gevallen toe. Tot dusver is het verloop van de ziekte ongevaarlijk. In een rede bij de opening van de nieuwe zitting van het Zuid- Afrikaanse parlement heeft gou verneur-generaal dr. Jansen ver klaard, dat de regering weliswaar de door Indiërs en inheemsen ge organiseerde verzetsbeweging onder controle heeft, doch het noodzakelijk acht, het parlement meer bevoegdheden te vragen teneinde „snel en doeltreffend aan mogelijke eventualiteiten het hoofd te bieden". Dr. Jansen zeide, dat de ver- zetscampagne ook door enige blanken wordt gesteund. Hij kon digde aan, dat een wetsontwerp voor de handhaving van de open bare orde in geval van nood en een voorstel tot wijziging van het wetboek van strafrecht zullen worden ingediend. De gouverneur-generaal sprak voorts de verwachting uit dat nieuwe records zullen worden bereikt bij de winning van dia mant, platina en andere minera len. Ook voorzag hij, dat Zuid- Afrika een van de grootste ura niumproducenten ter wefeld zal worden. Naar hij zeide, is de pro ductie reeds begonnen. De zitting van het parlement zal, naar verwacht wordt, slechts enige weken duren, waarna de voorbereidingen zullen beginnen voor de verkiezingen, welke mo gelijk eind April worden gehou den.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2