Internationaal overleg New York en costuums Amerikanen zoeken nieuwe weg Worden de monden gesnoerd en de poorten gesloten Feest in Egypte N.A.T.O.-bevelhebber Haagse Brief WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN SPAARKAS-KLIMOP Koningin reikte posthuum verleende verzetskruisen uit Benoeming nieuwe Nederlandse ambassadeur NED. KUSTVAARDER HEEFT AVERIJ. Twee Joodse leiders uit Gost-Duitsland gevlucht Amerikaanse waarschuwing aan Italië De sirijd in Indo China Wordi Oosi-Berlijn bij Gost-Duitsland ingi IJfd heeft geen zeggenschap e ver territoriale troep en Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van'de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaalper maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct 9E VRIJE ZEEUW ZATERDAG 24 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2249. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Den Haag is een stad met vele kanten. Dat heeft zij voor op andere grote steden van ons land. De indrukken, die van hier uitgaan, zijn dan ook veelzijdig en veelkleurig. Zien wij in de afgelopen week naar het Den Haag van de rege ring, dan denken wij vanzelf aan de levendige discussie, die over de begroting 1953 in de senaat is gevoerd. De regeringsformatie van de afgelopen zomer werd daar, gelijk een paar maanden geleden aan de overzijde van het Binnenhof, onder de loupe geno men. Niet zonder critiek, gelijk wel het sterkst bleek uit de uit latingen van prof. Molenaar enerzijds en de heer Kropman anderzijds. De eerste sprak vooral over de meningsverschillen in de minis terraad over West-Indië, in het bijzonder Suriname. De laatste betoogde, dat de grondwet geen speelbal mag worden van de po litiek en vond ook, dat een re geringsformatie niet een soort van volksvermaak diende te wor den. Strakker lijnen bij het uit nodigen van nieuwe ministers werden door hem aanbevolen. De formateur moet ze aanwijzen zonder deelneming van de Ka merfracties, met welke het over leg zuiver informatief moet zijn. Minister-president Drees toon de zich ondanks scherpe aanval len van prof. Gerretson over de verhouding met de gebieden in de West vrij optimistisch. Hij had voor, dat het langdurig re quisitoir, want anders was de redevoering van prof. Gerretson niet, een slot kreeg, dat de kracht van het vooraf betoogde min of meer ontnam. Hij kon voorts mededelen, dat na de terugkomst van minister Kernkamp de com missies voor Westindische aan gelegenheden zowel van de Eer ste als van de Tweede Kamer wa ren ingelicht, een feit dat blijk baar ook voor prof. Gerretson een verrassing bracht. Minister Drees heeft de Kamer gerustge steld, dat gezien de meningsver schillen, die vrijwel bij alle bij deze aangelegenheid betrokkenen bestonden, een nieuw veelzijdig overleg staat te worden geopend. Dat betekent dus, dat het nog wel enige tijd zal duren, vóór deze aangelegenheid in orde is gebracht, zo daarop althans in positieve zin nog kans bestaat. Den Haag echter heeft ook zijn kant van internationaal overleg. Internationale samenwerking van Nederland met andere Westeuro- pese mogendheden, die gevolg is van de geheel veranderde posi tie, die wij na de oorlog zijn gaan innemen. Niet geheel en al ver rassend was het om te vernemen, dat de Raad van State talmt met het advies, dat deze moest uit brengen over het tractaat betref fende de Europese defensiege meenschap. Is dit al dan niet in medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Droog weer. Overdrijvende wolkenvelden maar droog weer. Zwakke tot matige en langs de waddenkust later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als giste ren. ZONDAG 25 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.10 10.45 11.25 11.35 n.m. 11.02 11.37 12.17 12.27 MAANDAG 26 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.25 11.29 12.04 0.40 12.44 0.50 12.54 (Van onze Haagse redacteur). strijd met de grondwet? Wij kun nen daarbij niet uit het oog ver liezen, dat er reeds twee verbin tenissen door Nederland zijn be krachtigd en in werking gesteld, waarbij terecht in het licht der nieuwe internationale omstandig heden stukken van onze souve- reiniteit zijn opgeofferd. Het be treft aan de ene kant het Atlan tisch Pact, waarbij wij wat b.v. betreft oorlogsverklaringen af hankelijk worden van de omstan digheden, die andere landen kun nen scheppen. Aan de andere kant de kolen- en staalgemeen schap, waaraan zeker haken en ogen zitten uit industrieel en commercieel oogpunt, maar toch ook op economisch gebied niet onbelangrijke stukken souverei- niteit zijn opgegeven. Men krijgt sterk de indruk, dat het advies van de Raad van State over de defensiegemeenschap wel eens niet gunstig zou kunnen zijn. Op het ogenblik kan men afwach ten; nóch Frankrijk nóch Duits land weten eigenlijk wat met de ze E. D. G. te doen. Maar juist daarom hoort men de Vraag stel len of het nu bepaaldelijk nodig is, dat Nederland zo'n grote haast maakt en, zou men de verklarin gen mogen geloven van de mi nister van Buitenlandse Zaken bij de begroting in de Tweede Kamer, zal zeer binnenkort deze Europese defensiegemeenschap bij het parlement aanhangig zal maken. Zelfs hoort men van bepaalde kanten de opmerking, dat de proefstemmingen over Europese samenwerking, die in Bolsward en Delft hebben plaats gehad, niet ongevaarlijk kunnen worden ge heten. In dit opzicht n.l. dat naar buiten de indruk wordt gewekt als zou een overweldigend groot percentage van deze beide steden voor de Europese gedachte ge wonnen zijn, terwijl dit toch niet meer is dan een soort gevoels uitdrukking. Als straks de gevol gen bekend worden van een der gelijke samenwerking, zou men Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. nog wel eens kunnen aarzelen! In het gemeentemuseum te Den Haag, waar grote activiteit wordt ontwikkeld, treft men voorberei dingen voor een tentoonstelling over New York. Men vreze niet, dat hiermede enige nationalisti sche uiting is bedoeld. Integen deel, als men eens wil laten zien, dat New York het oorspronkelijk Nieuw-Amsterdam en de naaste omgeving het oorspronkelijk Nieuw-Holland was, doet men dat alleen om de banden met Amerika nauwer aan te halen. En dat kan geen kwaad, want wie het oor in Den Haag wel eens te luisteren legt, stuit dik werf op een door niets gemoti veerd anti-Amèrikanisme, omdat nu eenmaal de Amerikanen niet bereid zijn om St. Nicolaas te spelen, zonder dat Europa daar voor iets aan goed gedrag terug geeft. Den Haag heeft ondanks alle veranderingen der laatste jaren zijn Indonesische kant. Gevolg van het feit, dat vele gerepa- trieerden, sommigen in grote zorgen, toch altijd nog graag hier neerstrijken. Ds Balai Perte- muan, een soort Nederlands-In donesische vereniging, in de af gelopen zomer gesticht om de banden tussen Nederlanders en Indonesiërs wat nauwer aan te halen, heeft dat een beetje uit het oog verloren, toen zij een vrij kostbaar clublokaal opende in het hartje van de stad, en er eigenlijk een volkomen moderne westerse gelegenheid van maak te. Niets van de Indonesische cultuur, muziek, niets ook van de typisch Indonesische spijzen of dranken kan men er vinden. Deze westerse aankleding schijnt nogal ergernis te hebben ge geven en dientengevolge is het niet onmogelijk, dat, vooral door het ontbreken van de nodige geldmiddelen, deze instelling spoedig zal verdwijnen. Hope lijk zal zij dan door een meer In donesisch afgestemde worden vervangen! De heer A. M. L. Winkelman, die bestemd is op te treden als ambassadeur te Canberra ver trekt 6 Maart van Genua uit per schip naar Melbourne, waar hij 2 April verwacht wordt. De heer A. Th. Lamping, die benoemd is tot Nederlands am bassadeur te Bonn is daar thans aangekomen. Hij heeft de leiding van de post aanvaard. Jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, die voorheen ambassa deur te Canberra was, is thans benoemd tot Ned. ambassadeur te Moskou. ZON 25 26 27 8.31 8.29 8.28 17.15 17.16 17.18 MAAN v.m. n.m. 12.31 13.25 14.29 5.37 6.37 7.22 H. M. de Koningin heeft Vrij dagmorgen in de burgerzaal van het koninklijk paleis op de Dam in de hoofdstad aan de nabe staanden van elf illegale wer kers het hun verleende verzets- kruis uitgereikt. Deze sobere plechtigheid werd o.m. bijge woond door minister-president dr W. Drees, de commissarissen der koningin in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelderland en Drente, een ver tegenwoordiger van de burge meester van de hoofdstad, de mi litaire gouverneur en de garni zoenscommandant van de hoofd stad, en generaal-majoor H. Koot, kanselier der Nederlandse orden. De landsvrouwe hield een kor te toespraak, waarin zij o.m. zeide: „Het is een symbolische hulde aan het ganse ondergrond se verzet, dat aan een aantal ille galen het verzetskruis posthuum is toegekend, die door hun on versaagde houding het hoogste offer hebben gebracht. Gezien werd naar sommige zeer bijzon dere daden van moed, beleid en trouw. En deze werden gevon den in de 18 figuren aan wier nabestaanden onlangs het ver zetskruis werd uitgereikt, en in de 11 voor wie gij het thans in ontvangst zult nemen. Het zijn de mensen, van wie wij menen, dat wij ze slechts zo node kunnen missen, vooral van wege hun inspirerend voorgaan in ons midden. Het heeft niet zo mogen zijn. Hun is de eeuwige rust en vreugde gegeven. Maar door hun standvastigheid en hun dood hebben zij hun idealen be zegeld, met het uiterste offer, dat een mens brengen kan. Nooit zou anders de heilige ernst van het voorbeeld door hen gegeven tot ons, de nabestaanden, zo dui delijke taal kunnen spreken, noch ons doen erkennen, hoe zij gelijk hadden tot in de uiterste en hoogste zin. Het hart van u, hun dierbaren, moge gaan gloeien wanneer het zich warmt aan deze erkenning, die diep ge worteld is in ons aller harten niet dagelijks geuit maar daarom alleen maar des te die per in ons gevestigd voor altijd", zo besloot de koningin. Hierna las een der adjudanten het koninklijke besluit voor waarin de daden van de 11 on dergrondse werkers werden ge memoreerd. Eén voor één tra den de familieleden telkens naar voren als de naam van hun dier bare werd genoemd. Zij ontvin gen uit de handen van de Ko ningin het verzetskruis. Na de uitreiking speelde een groep hoornblazers zacht het volkslied, dat allen staande aanhoorden. De Koningin ontving na de plechtigheid groepsgewijs de fa milieleden van de illegale wer kers in de audiëntiezaal. De namen der posthuum on derscheidenen zijn: Arend An- dries Bontekoe; ir Jacobus An dreas Michiel Beekman; Samuel Esmeyer; Frits Rudolf Ruys; Marinus van der Stoep; Gerrit de Boer; Johannes Wilhelmus Wildschut; Adriaan Nagtegaal; Markus Assies; Albertus Hahn; jhr. Johan Schimmelpenninck. Het Nederlandse motorkust vaartuig „Marie" is Donderdag avond op sleeptouw genomen door twee Franse treilers en in Bordeaux aangekomen. De trei lers hadden het schip in moeilijk heden door een defect aan de motor aangetroffen. In Bordeaux zullen de noodzakelijke herstel lingen worden verricht. De laatste twee leiders van de Joodse gemeenschap in Oost- Duitsland zijn Vrijdag naar West-Berlijn uitgeweken. Zij wa ren tot het laatste ogenblik ach tergebleven om ontvluchtingen in groepen van Joden in Oost- Duitsland te helpen organiseren, aldus heeft 'n Joodse woordvoer der in Berlijn verklaard. De woordvoerder weigerde de na men van de gevluchte Joodse leiders te noemen. Zij zouden de leiders geweest zijn van de Jood se gemeenschap in Maagden burg en in Halle. Alle zes Joodse leiders in Oost- Duitsland zijn thans in West-Ber lijn. Vier van hen vluchtten op 14 Januari daarheen. Het publiek in Amerika is over het algemeen wel tevreden over Eisenhowers verkiezing tot pre sident. Er blaast een nieuwe wind door Washington, waarvan men tal van veranderingen ten goede verwacht. De eerste be lofte van de nieuwe president om een bezoek te brengen aan Ko rea heeft hij al ingelost en men hoopt dat het met de andere be loften ook zo zal verlopen, waar bij de algemene belangstelling uitgaat naar de toegezegde be lastingverlaging. Dit klemt te meer, nu de be lasting over 1952 vóór 15 Maart a.s. moet zijn voldaan en de Ame rikanen zich realiseren hoeveel procent dat wel is. Menigeen slaakt dan ook de verzuchting, dat het zo niet langer kan. Of het spoedig tot belastingverla ging zal komen, is een andere kwestie, want ook in Amerika zijn verkiezingsbeloften maar al Amerika heeft Italië meege deeld, dat het green financiële hulp meer krijgt als het de Per zische olie aan boord van de Ita liaanse tankboot „Mirelia" naar landen aehter het „IJzeren gor dijn" verkoopt. In Egypte zijn Vrijdag de fees telijkheden begonnen ter vie ring van het feit, dat generaal Naguib 6 maanden geleden zijn geslaagde staatsgreep pleegde en zijn bewind vestigde. De feestelijkheden, die 4 da gen zullen duren, werden inge luid met saluutschoten. Premier generaal Naguib heeft in een toespraak tot een meer dan 100.00 man sterke me nigte meegedeeld dat een „be vrijdingsfront" in de plaats zal komen van de verleden week ontbonden politieke parijen. Hij nam tevens een eed van trouw af aan „een nieuw en bevrijd Egypte". Vervolgens werd in het cen trum van Cairo een reusachtige parade gehouden, waarin verte genwoordigers van alle geledin gen van het Egyptische openba re leven medeliepen. De parade werd onder meer door generaal Naguib gadegeslagen. Boven de parade en de toe schouwers vlogen tijdens Na- guibs toespraak, in Engeland vervaardigde vliegtuigen der Egyptische luchtmacht. Toen de min.-president ver klaarde „ook de laatste sporen van Brits imperialisme in Egyp te te doen verdwijnen" werd on der de menigte kreten gehoord als „lang leve Naguib" en „na vandaag geen imperialisme meer". „De Egyptenaren hebben re den om feest te vieren en de toekomst met vertrouwen tege moet te zien", vervolgde Na guib. „Wij zijn inwoners van een vrij land, dat nimmer het hoofd heeft gebogen of heeft opgehou den met het bestrijden van hen, die er tegen hebben samenge zworen. Egypte vecht niet slechts reeds anderhalve eeuw tegen Franse en Britse invallers, doch het heeft al die tijd ook een binnen landse strijd gevoerd om. tot een gezond regeringsstelsel en een juiste grondwet te komen. In 1803 hebben de Egyptenaren de toenmalige Turkse heersers verdreven, omdat omkoperij we lig onder hen tierde; 1500 jaar later is Faroek om dezelfde reden verwijderd". „.Toen de Britten Egypte in 1882 bezetten", aldus Naguib, „boden zij de Egyptische politieke partijen bestuursmacht aan. Deze gingen hier maar al te geredelijk op in. Zij gebruikten deze macht echter ter bevordering van hun eigen doeleinden en niet voor hef welzijn des lands. Faroek stelde zich voor ogen, dat de politieke partijen het zich niet veroorloven konden tegen zijn handelingen in verzet te ko men. Hij gebruikte ze om zijn persoonlijke wensen te vervul len. Het kwam ongeveer hierop neer, dat er een (stilzwijgende) overeenkomst tussen de ex-ko ning en de Egyptische politieke partijen bestond, waarbij zij wa ren overeengekomen de ogen voor elkanders fouten te sluiten. Het werkte als 'n vennootschap, waarbij de vennoten zich door diefstal en berovingen verrijk ten, terwijl het volk buiten alles werd gehouden". „De samenzwering der politie ke partijen tegen het volk be perkte zich niet tot het aanwen den der nationale rijkdommen ten eigen bate", vervolgde de pre mier. „Ook het recht van het volk op vrijheid werd aangetast. De in Egypte zelf bestaande ge schillen hebben de Britten ge holpen hun bezetting van delen van ons vaderland voort te zet ten. De heftige onderlinge strijd der politieke partijen betekende een verpletterende last voor het volk, dat steeds meer in slavernij geraakte. Maar in het vervolg zal er geen sprake zijn van verraad of een compromis. Wij hebben ons reeds van het stigma „oneervol", dat op ons rustte, bevrijd. De in regerings kringen voorkomende omkoperij is met wortel en tak uitgeroeid. De steun van het volk voor ons nieuwe bewind neemt dagelijks toe. Het is daarom nodig gewor den een organisatie in het leven te roepen, waardoor het volk uiting kan geven aan zijn politie ke gevoelens en die kan dienen om het streven naar eenheid te bevorderen en de pogingen daar toe van onze arbeiders in één baan te leiden. Ik heb daarom besloten een „bevrijdingsfront" te stichten, dat in de plaats zal komen der ontbonden politieke partijen en dat als devies zal voeren „een heid, discipline en arbeid", aldus generaal Naguib. Oemma-partij tegen behoud van speciale volmachten. Generaal Naguib heeft Donder dag in een boodschap aan Sir Syed Abdel de dank van „de Egyptische regering en haar le den" uitgesproken voor het be sluit om vast te houden aan de overeenkomst van de Oemma- partij met Egypte, aldus meldde radio-Cairo Donderdagavond. UIT CHINA GEWEZEN VREEMDELINGEN IN HONG KONG AANGEKOMEN. Meer dan 75 Europeanen, die uit het communistische China zijn gewezen, kwamen Vrijdag per schip te Hongkong aan. Onder hen bevinden zich verscheidene missionarissen, die allen vóór hun uitwijzing gevangen hebben gezeten. te vaak van werkelijkheidszin ge speend. DE MONDEN TOE? Een van de eerste zaken, die aan de orde zullen komen in het nieuwe congres, is de „filibus- ter"-kwestie. Er bestaat n.l. een wet die het mogelijk maakt voor een senator ongelimiteerd over een bepaald onderwerp te spre ken. Hij heeft het woord, tot hij het aan een ander overgeeft. Wat hij zegt, doet er niet toe. Er zijn gevallen bekend, dat hele boeken uit de bijbel werden voorgelezen of honderd maal de Amerikaanse grondwet. Hij kan het woord overgegeven aan een partijgenoot en op die manier komt er nooit een einde aan het eenzijdige debat. Moe en murw geven de onwilligen zich dan ein delijk na dagen gewonnen. Hier wil men nu een einde aan maken maar of het zal lukken, is nog de vraag, aangezien vooral de zui delijke staten, die zich in de min derheid bevinden, zich hiertegen met hand en tand zullen verzet ten. Een andere belangrijke gebeur tenis in de V. S. is de inwerking treding van de nieuwe immigra- tiewet, de z.g. McCarranWal ter act. Deze wet maakt het nog moeilijker de V. S. binnen te ko men, zowel voor de toerist als de emigrant. Vele Nederlandse fir ma's, die Nederlandse employé'.-! hebben, worden hierdoor gedu peerd, zoals b.v. de Holland Amerika-lijn en andere. Deze mensen zijn n.l. door de maat schappij in kwestie uitgezonden op een speciaal visum, geen emi gratievisum en hiervoor kunnen ze geen verlenging verkrijgen. Andere landen zoals Frankrijk en Zweden hebben een z.g. Vriendschapsverdrag met de V. De strijdkrachten van de Viet- minh hebben in het gebied van Thai een nachtelijke aanval on dernomen op een stelling bij Tsinho, veertig km ten N. van de hoofdstad Lai Chaux. In de och tenduren gingen Frans-Vietna- mese eenheden tot de tegenaan val over. In het zuidelijk deel van de delta van de Rode Rivier is de operatie-„Artois" geëindigd. In de voornaamste plaatsen van de delta is de Vietnamese veiligheidsdienst doorgegaan met het arresteren van verdachte personen. Zondag zullen in dit gebied verkiezingen worden ge houden en de Vietminh heeft be sloten een krachtdadige actie te gen deze verkiezingen te voeren. S., dat het mogelijk maakt land genoten naar de V. S. te zenden voor werk bij hun maatschap pijen. Aangezien Nederland niet zo'n verdrag heeft gesloten en het onwaarschijnlijk is, dat het binnenkort hiertoe zal komen, moeten vele Nederlanders in Ne derlandse particuliere dienst het land verlaten. Bemanningen van schepen en vliegtuigen hebben ook moeite vergunning te ver krijgen om aan land te gaan. Ze moeten n.l. zweren geen lid van de communistische par tij te zijn, iets wat zij soms wei geren te doen. DE POORTEN GESLOTEN, Uit alles blijkt dat de Amerika nen genoeg hebben van buiten landse infiltratie, en wel in het bijzonder van communistische in. vloeden. In hoeverre ze het hier bij het rechte eind hebben, valt nog te bezien. Men dient wel in het oog te houden, dat veel vooraanstaande Amerikanen oorspronkelijk emi granten zijn, die het land groot hebben gemaakt met hun gaven en talenten. Iemand als Charley Chaplin echter, die volgens de Amerikanen schatten heeft ver diend in dit land zonder ooit een cent voor een goed doel te heb ben uitgegeven en die, alweer volgens hen, communistisch ge zind is, zal vermoedelijk nooit meer de V. S. binnen kunnen komen. Hij heeft zich n.l. nooit laten naturaliseren en heeft rog steeds de Britse nationaliteit, iets wat de Amerikanen hem hoogst kwalijk nemen. Al met al ziet de toekomst er niet al te slecht uit. Zelfs al zou Eisenhower niet al zijn belof ten kunnen inlossen, dan zal toch het nieuwe bewind enkele gun stige veranderingen met zich brengen. Men hoopt zelfs op een snel en goed einde van de Ko reaanse oorlog, het mooiste ge schenk dat we ons voor dit jaar kunnen wensen. De Oostduitse premier „Grote- wohl, heeft Donderdag op een kabinetsvergadering verklaard, dat de bevolking van Oost-Ber- lijn „in de nationale strijd opa het bestaan van het Duitse volk met de bevolking van de (Oost Duitse democratische republiek verbonden wil zijn". Deze uit lating heeft de geruchten over een aanstaande opneming van Oost-Berlijn bij Oost-Duitsland versterkt. Grotewohl zeide dat met deze wens van de Oostberlijners reke ning was gehouden bij de her vormingen, welke onlangs in het stadsbestuur zijn aangebracht. Het bestuur is nu georganiseerd volgens het beginsel van het „radenstelsel", dat ook de grond slag vormt voor het bestuur van de Oostduitse districten. „In geval van agressie zal de NATO-bevelhebbfr geen zeggen schap hebben over de territoriale troepen. Een beslissing over mo- nen de landsgrenzen op te tre den. Hij noemde het een bezwaar als dit niet de Nato-bevelhebber zcu zijn, omdat, indien het achter- bilisatie berust bij de landen van land valt, ook de verdediging van de E. D. G." het daarvóór liggend gebied ten zeerste in gevaar komt. „Als de Nato-bevelhebber kan zeggen, dat hij wél geïnteresseerd is in, maar niet verantwoordelijk is voor de territoriale troepen, dan kan ik mij dat nauwelijks voorstellen, Hij kan dit m.i. al leen zeggen als hij dit achterland niet tot elke prijs wil behouden," aldus generaal Kruis. Generaal-majoor Mathon ant- woorde hierop, dat ook in E. D. G.-verband de regering moet kun nen beschikken over een eigen inlichtingendienst om zelf gege vens te verzamelen en om op grond daarvan zelf b.v. eventu eel het moment van mobilisatie te kiezen. Indien de E. D. G. geen inlichtingendienst heeft, moeten de afzonderlijke landen er zelf een hebben. Spr. betoogde, dat de territoria- Ie verdediging levensbelangen, heeft, belangen die uitgaan boven de militaire. „Het gaat hier óók om de ver antwoordelijkheid van de rege ring (en aanzien van de burger bevolking," aldus spr., „en voor deze bevolking blijft de regering aansprakelijk. De legering heeft hier verantwoordelijkheden, dir ze aan geen enkele militaire in stantie kan overdugen." Dit was de kern van het ant woord, dat generaal-majoor Th. E. E. H. Mathon van de generale staf gaf op een vraag van gene raal mr H. J. Kruis op een bij eenkomst van de vereniging ter beoefening van de krijgsweten schap. Generaal-majoor Mathon heeft daar gesproken over de Europese defensie-genootschap en o.a. be toogd, dat de E. D. G. geen poli tieke taak heeft en in dit ver band ook geen eigen inlichtingen dienst heeft. Wel moet de E. D. G. beschikken over een documentatiedienst doch het eigenlijke inlichtingenwerk zal moeten geschieden door de Nato. „Daarnaast," zo zei gene raal-majoor Mathon, „moeten de landen hun eigen nationale in lichtingendienst hebben. Deze dienst zal dan ook kunnen advi seren over een eventuële beslis sing tot mobilisatie." In dit verband stelde generaal Kruis de vraag wie dan de zeg genschap over de territoriale troepen heeft. Dit zijn dus de troepen, die aangewezen zijn bin-

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1