RECHTSZAKEN £&z>u$ die sckcif va* MSI «1« i DE HEER DER HERULI I Zweeds nuchterheidscomité stelt vrije alcoholverkoop voor Merkwaardige huwelijksvoltrekking te Hoek pi De strijd in Indc-China I fl Franse communisten tot waakzaamheid opgeroepen Eenrums vroede vrouwen staan hun mannetje Nederlanders in Indonesië in moeilijkheden door alarmpistolen m 99 AGENDA DE JEUGD BAART ZORGEN Brief van Dulies Hel proces-Oradour VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN I'miiiiJiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiinMinfiuiiuiiiiiiimiaiiiijiiiiifiiiiiiiiiiiiriD Huiseigenaars in de knel TERNEUZEN. AXEL. De iechten van de mens... BRESKENS. HOEK. ZAAMSLAG. 99 DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. Gevonden voorwerpen DE VLUCHTELINGEN IN WEST BERLIJN. De drie fracties van het West- bejli.jnse huis van afvaardig den hebben Donderdag opnieuw een beroep gedaan op de bonds regering en de regeringen der Westduitse landen om snelle hulpverlening, teneinde de moei lijkheden waarmee West-Berlijn in verband met het vluchtelingen vraagstuk te kampen heeft, te verlichten. Verklaard wordt, dat in deze maand tot dusver onge veer 15.000 vluchtelingen zijn aangekomen. Zonder onderbreking stroom den de vluchtelingen uit de oos telijke zone naar West-Berlijn, aldus de oproep. In 74 Westberlijnse kampen zijn op het ogenblik circa 30.000 vluchtelingen ondergebracht. Het transport naar West-Duitsland houdt met de aanhoudende toe vloed geen gelijke tred. Ruth Schneider, secretaresse van de voormalige Oostduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Georg Dertinger, is naar West berlijnse functionarissen van de vluchtelingenorganisatie hebben verklaard, naar West-Berlijn ge vlucht. Dertingers adviseur Kuh- nert is de vorige week gevlucht. De nieuwe Amerikaanse minis, ter van Buitenlandse Zaken, Dul les, heeft Donderdag als eerste officiële daad na zijn aanstelling een brief tot het 16.500 leden tel lende personeel van de Ameri kaanse buitenlandse dienst ge richt. In deze brief verklaart de minister, dat hij „in deze tijd van gevaar niets minder dan een dui delijke loyaliteit jegens de poli tiek van het land zal dulden". Dulles raadde het personeel aan rekening te houden met verande ringen onder het nieuwe republi keinse bestuur. Hij zeide, dat het nationale welzijn de voorrang moet hebben boven individuele belangen. De buitenlandse politiek van de Verenigde Staten zal alleen dan zegevieren, indien zij wordt ge grondvest op eerlijke waardering van de feiten, aldus Dulles. Het is volgens de nieuwe minis ter noodzakelijk het departement en de buitenlandse dienst van tijd tot tijd opnieuw te organiseren om zo goed mogelijk de taken te vervullen en de gestelde doelen te bereiken. Dulles noemde het personeel van het departement en van de buitenlandse dienst een groep lo yale Amerikanen, die zich gewijd hebben aan het hooghouden van de Amerikaanse idealen. Het Franse militaire hof te Bordeaux, dat de uitmoording van het plaatsje Oradour behan delt, heeft Donderdag afwijzend beschikt op het verzoek om de berechting van de twaalf Elzas- sers, die gedwongen waren bij de Waffen-S.S. dienst te nemen, te splitsen van die der overige ne gen beklaagden. Het openbaar ministerie wij zigde Donderdag zijn houding, sloot zich aan bij de verdediging en vroeg evenals deze een afzon derlijke berechting van de twaalf «dienstplichtigen". Na een korte onderbreking besloot het hof zijn oorspronkelijke weigering te handhaven. Het in 1944 gevormde Zweedse „nuchterheidscomité" meent, dat het z.g. restrictiestelsel bij de verkoop van alcoholhoudende dranken, hetwelk sinds 1914 wordt toegepast, mislukt is. Het comité heeft nu aan de regering een aantal voorstellen gedaan, waarvan het voornaamste in houdt de afschaffing van het „contraboek", het register dat iedere alcoholconsument moet be zitten om er zijn aankopen in te laten registreren. Deze aankopen zullen dan niet meer aan een maximum zijn ge bonden. Wie ouder is dan 21 jaar zal zoveel drank kunnen kopen als hij wil. Dit recht kan echter worden ontnomen aan dronk aards en aan personen, die drank verstrekken aan dronkaards of jeugdige personen. De gelden, die vrijkomen door de afschaffing van de rantsoene ring, moeten volgens het comité aan de alcoholbestrijding ten goede komen. Het restrictiesysteem heeft weliswaar bij zijn invoering een teruggang van het alcoholgebruik en -misbruik veroorzaakt, zo meent het comité, maar ook gin gen velen juist meer gebruiken, omdat ze hun hele rantsoen wil den opnemen, terwijl mensen, die anders geen alcohol zouden ge bruiken, het nu wel gingen doen. Doel van het restrictiesysteem was niet het verminderen van 't verbruik per hoofd der bevol king, maar het tegengaan van misbruik. Dat doel is niet be reikt. Het aantal gevallen van dronkenschap is de laatste dertig jaren niet verminderd en verge leken met andere landen is de toestand in Zweden ten hemel schreiend. Vooral de jeugd baart zorgen. Naar alle waarschijnlijk heid heeft het restrictiestelsel in plaats van deze ontwikkeling te gen te gaan haar juist bevorderd, zo meent het comité. Andere voorstellen betreffen het schenken van drank in restaurants. Ook hier zal de rantsoenering worden opgehe ven, behalve voor brandewijn, waarvan niemand meer dan tien centiliter zal mogen bestellen. Vóór drie uur 's-middags zal ech ter in de restaurants geen sterke drank mogen worden geschon ken; tussen twaalf en drie uur al leen zwak alcoholische dranken, dit om „de werkdag alcoholvrij te houden". Sterke drank zal men evenals nu alleen bij 't eten kun nen bestellen. Voor zwak alcoho lische dranken als wijn, bier e.d. zal deze voorwaarde volgens het voorstel van het-comité niet gel- om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Akker's Kloosterbalsem in huis hebt behoeft U geen vocht of tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Akker's Kloos terbalsem, het ideale middel waarvan af drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". Ook als wondbalsem pij snij- en brandwonden: zuiverend, ont smettend en genezend. den. Tegen de „maaltijdsdwang" is aangevoerd dat grote hoeveel heden voedsel, die alleen terwille van de drank worden besteld maar niet opgegeten, verloren gaan. Het comité meent echter dat dit niet zo'n vaart loopt, dat men daarom deze dwang zou moeten afschaffen. Voorts zullen volgens het voor stel van het comité in restau rants, waar alcoholische dranken worden geschonken, voortaan va. riété-nummers mogen worden vertoond. Tot nu toe is dit ver boden. De voorstellen zullen te zijner tijd in het parlement behandeld moeten worden. Het lid van het secretariaat der Franse communistische par tij August Lecoeur heeft op een massavergadering zijn partijge noten opgeroepen „tot de 'grootst mogelijke waakzaamheid ten einde allen, die de Bourgeoise en de politie hebben omgekocht en tot dienstverlening gedwon gen, te ontmaskeren. Hij zinspeelde er op dat de voormalige minister voor de Luchtvaart en leider uit de ver zetsbeweging Charles Tillon wel licht uit de partij zal worden gestoten. Zoals bekend is Tillon reeds van al zijn partij functies vervallen vterklaard, toen zijn „mede.rebel" Marty vorige week uit de partij werd gezet. In de gemeenteraad van Een- rum,, die uit 11 leden bestaat, heeft het derde vrouwelijke lid haar intrede gedaan. Vermoedelijk staat deze ge meente hiermede in ons land aan de spits wat de percentsge wijze verhouding betreft tussen de vrouwelijke en mannelijke vertegenwoordigers der ingeze tenen. Van deze vrouwelijke leden be horen 2 tot de V.V-D. en 1 tot de Partij van de Arbeid. De laatste vervult, ondanks dat zij een ge zin heeft met 3 kinderen, met veel ambitie een wethouders functie. In Indonesië zijn onlangs Ne derlanders in moeilijkheden ge raakt, doordat hun uit Neder land alarmpistolen als speel goed zijn toegezonden. In Nederland zijn enkele soor ten alarmpistolen in de handel gebracht, die volgens de vuur- wapenwet zonder vergunning kunnen worden gekocht. Dit is niet het geval in Indonesië, waar volgens de vuurwapenre geling 1936 alle alarmpistolen onder de omschrijving „vuur wapenen" vallen. De invoer van een alarmpistool van welk soort dan ook in In donesië kan de ontvanger in grote moeilijkheden brengen, aangezien de invoer zonder ver gunning een ernstig strafbaar feit oplevert. Er wordt dan ook voor gewaarschuwd geen alarm pistolen als speelgoed naar In donesië te zenden. Naar aanleiding van het stuk je over huiseigenaars in „Onder de Loupe" van j.l. Zaterdag ver zoek ik U ook eens een andere mening te plaatsen. De meeste huiseigenaars heb ben in de vooroorlogse jaren hun geld belegd met het oog op de huur (rente). Er was im mers een tijd, dat deze belegging meer rente gaf dan de normale kapitaalsrente. Tal van huizen bezitters hebben echter ook vóór de oorlog weinig of niets aan hun huizen gedaan. De huuropbrengst kan men splitsen in twee delen, een deel namelijk voor het onderhoud en een deel als rente van het in de huizen gestoken geld. Nu is het bekend, dat het eerste deel niet altijd voor onderhoud der wonin gen werd besteed, waardoor de rente hoger was dan normaal. Materialen en lonen voor onder houd zijn thans schrikbarend duur geworden en nu is Leiden in last. Maar jammeren helpt niet, want in veel gevallen zijn de eigenaars zelf de oorzaak van hun moeilijkheden. In de oorlogsjaren kon er in derdaad wegens gebrek aan ma teriaal weinig aan de huizen ge beuren, maar men had dan toch kunnen reserveren voor betere tijden? Want een woning moet toch bewoond worden en dus ook onderhouden. Met dank voor de plaatsing. HUURDER. PETROLEUM WAS MET BENZINE VERMENGD. Vrouw vloog in brand. In Raalte gebeurde in Decem ber 1950 een ongeluk, dat veel opzien baarde. Een huisvrouw die de kachel wilde aanmaken, werd door een geweldige steek vlam zó ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis overleed. Bij onderzoek bleek, dat de pe troleum, gebruikt voor het aan maken, vermengd was geweest met benzine. Deze kwestie is thans voor de tweede maal door de Zwolse rechtbank behandeld. Verdach ten in deze zaak'waren de depót chef van de betrokken petroleum- en benzine-maatschappij, G. H. uit Almelo, de chauffeur H. B„ eveneens uit Almelo, en de pe- troleumhandelaar H. J. B. uit Raalte. Deze laatste hoorde een boete tegen zich eisen van 250 wegens dood door schuld. Tegen H. B. werd 100 geëist en voor G. H. vroeg de officier vrijspraak. Tijdens de behandeling van deze zaak kwamen vele aspecten naar voren. De rechtbank kwam tot de conclusie, dat een dergelijk ongeluk voorkomen had kunnen worden, als de tankwagens van de benzine- en petroleum-maat- schappij veilig van constructie waren geweest. De president merkte op: „Se dert 1939 is een benzinecommis sie van de regering bezig een rijkskeuring te krijgen voor ben zinetankwagens. Er bestaan tot nu toe op dit punt alleen nog maar adviezen, doch geen bin dende voorschriften." Wanneer benzine en petroleum tegelijk vervoerd worden, bestaat (bij ver gissingen) de mogelijkheid van vermenging. De petroleumhandelaar B. had enige vaten petroleum van een collega geleend. De knecht van deze B. bespeurde een benzine lucht en waarschuwde zijn baas. Desondanks verkocht B. de brand stof bij kleine hoeveelheden aan verscheidene klanten. Het gevolg was het hierboven genoemde on geluk. Ook van andere klanten zijn klachten gekomen, maar daar had het gevaarlijke mengsel geen ongelukken veroorzaakt. De officier van justitie achtte bewezen dat de handelaar B. wist of althans had kunnen weten, dat de petroleum ondeugdelijk was. Volgens de officier kon de ver menging niet zijn gebeurd bij het laden van de tankauto in Al melo. Voor de depotchef G. H. vroeg hij daarom vrijspraak. Daar de vermenging hoogstwaar schijnlijk bij het aftappen is ge beurd, eiste de officier tegen de chauffeur van de tankauto wel een boete, n.l. 100. Mr J. J. M. Kauling Freks, de verdediger van deze laatste ver dachte, sprak over een bewijs uit het ongerijmde. Men neemt aan dat er bepaalde feiten zijn en borduurt daarop verder. Mr J. ten Doesschate, verdedi ger van de petroleumhandelaar, merkte op dat zijn cliënt geen en kele reden had om te twijfelen aan de deugdelijkheid van de pe troleum, behalve door de mede deling van zijn onervaren knecht. Dat hij na het óngeluk is doorge gaan met de verkoop, is niet fraai, doch staat buiten deze zaak. GEVOLGEN VAN GANGSTERSFILMS EN STRAATSLENTEREN. Drie jongelui hadden zich in November en December schul dig gemaakt aan twee ernstige diefstallen met inbraak, waar voor ze ieder anderhalf jaar jeugdgevangenis tegen zich hoorden eisen, toen zij zich moes ten verantwoorden voor de rechtbank te Maastricht. Nadat de jongemannen, de 17- jarige A. H. V. L., de stoffeerder Fr. H. S. en de timmerman J. V., resp. 18 en 24 jaar oud, in de nacht van 27 op 28 November uit een sigarenwinkel aan de Schar- nerweg te Maastricht een hoe veelheid sigaren, sigaretten en tabak hadden gestolen, waarvoor ze de étalage hadden stukge trapt, braken ze op de avond van 9 December in het grootwaren huis van Vroom en Dreesman te Maastricht in. Verd. V.L„ dje vroeger loop jongen bij deze firma was ge weest, kende de mogelijkheid om toegang tot de winkel te krijgen, n m Staande van links naar rechts de Bruidsparen: G. Mechielsen en E. J. Florussen; J. Mechielsen en J. E. Florussen; D. W. Bijl en G. Mechielsen. „7® van links naar rechts: J. Dregmans, gemeente-secretaris en ambtenaar Burgerlijke Stand, en burgemeester A. F. Hanssens. De vlam in dt pan. Donderdagmiddag omstreeks kwart over 5 sloeg de vlam in 'n pan met vet, die ter bereiding van de maaltijd op de kachel stond in de keuken boven het café van de heer Luijk in de Korte Kerk straat. Een grote vlam sloeg: tot tegen de zoldering en tastte de verf aan. Het geval liet zich aan vankelijk ernstig aanzien. De commandant van de vrijwil lige brandweer bevond zich spoe dig ter plaatse. Onder zijn leiding kon de brand met gebruikmaking van water worden geblust en het inmiddels gearriveerde zware brandweermateriaal weer inruk ken zonder in actie te zijn ge weest. Verlichting Axelsestraat. Eerder dan verwacht werd kon de nieuwe verlichting in de Axel sestraat, waarvan in onze editie van Donderdag sprake was, in gebruik worden genomen. Gister- avond n.l. brandden de lampen aan de acht lichtmasten, die in de loop van de week werden ge plaatst. Men kon een grote ver betering vaststellen van de be lichting van de weg. Gemeenteraad. Op de Dinsdag a.s. te houden raadsvergadering komen de vol gende punten in behandeling: Voorstel tot benoeming van een voorman dienst gemeentewerken en aanstelling van een werkman bij deze dienst. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Voorstel tot: a. wijziging belo ning marktmeester; b. definitieve aanstelling van J. van den Berge als marktmeester. Voorstel op het verzoek van J. J. Wieles Jz. om een gedeelte grond te verkopen aan-de Bewes ten Buitenweg. Voorstel tot: a. aanvaarding van het definitieve grond- en bouwvoorschot betreffende 16 ar beiderswoningen; b. idem bstref- n.l. langs een straatrooster in een zijstraat, via de kolenkelder en enkele lokaliteiten. In de magazijnen hadden ze twee koffers gestolen en die ge vuld met artikelen van tubes crème tot heren- en dameshorlo ges toe. Het geheel vertegen woordigde 'n waarde van ƒ2500. De jongelui gaven het ten las te gelegde toe. Ze bleken tot hun euveldaden te zijn gekomen door het gere geld bezoeken van gangsters films en het slenteren op straat. De jongste van het veelbelo vende trio vond het b.v. ideaal om naar Amerika te gaan en daar gangster te wordenZo had hij aan de politie verteld. De verdediger bepleitte voor deze gederailleerde jongelui, die uit een behoorlijk gezinsmilieu stamden, oen gedeeltelijk voor waardelijke straf. fende de bouw van 48 arbeiders woningen. Voorstel tot: a. vaststelling van de exploitatievergoeding over 1951 voor het gewoon lager on derwijs; b. idem van het vakon derwijs over 1951; c. voorlopige vaststelling der uitgaven van het openb. l.o. over 1951. Voorstel tot: a. beschikbaar stelling van het bedrag per leer ling der o.l.s. voor 1953; b. idem voor het U.L.O. Voorstel tot het vaststellen van het aantal wekelijkse lesuren ge durende hetwelk aan de o.l.s. vak onderwijs wordt gegeven in 1953. Voorstel tot intrekking van de a. verordening, houdende rege ling betreffende verlening van een tegemoetkoming aan de on derwijzers aan de openb. en bijz. lagere scholen in de door hen noodzakelijk te maken kosten, voortkomende uit een verande ring van standplaats; b. idem tot regeling van de verplaatsingskos ten in de gemeente Axel. Voorstel tot vaststelling van de wijziging verordening regelende het gebruik van het gemeentelijk slachtlokaal en tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van slachthuisrechten. Voorstel tot vaststelling van de wijziging der verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Voorstel tot wijziging der ver ordening regelende het vermenig- vuldigingscijfer v.h. schoolgeld. Voorstel op de reclames tegen aanslagen in diverse belastingen. Voorstel tof vaststelling v.h. kapitaalswerkenplan met le wij ziging en bijlagen. Voorstel tot vaststelling v.d. gemeente- en andere begrotingen dienstjaar 1953, alsmede een tweetal wijzigingen van de ge meentebegroting. Voorstel om B. en W. te mach tigen tot het verrichten van eni ge handelingen, die nodig zijn voor de exploitatie van het gas bedrijf. KONINGIN STELT „ORANJEKAMER" VOOR BEHOEFTIGE NEDERLANDSE VROUWEN BESCHIKBAAR. H. M. de Koningin heeft beslo ten n „Oranjekamer", die krach tens eeuwenoude traditie in een Arnhems hofjescombinatie steeds open is voor een Oranjetelg, ter beschikking te stellen van de vereniging „Tesselschade Ar beid Adelt", die daarover voor een door haar gesteunde behoef tige Nederlandse vrouw kan be schikken. Dit is gisteren medege. deeld tijdens de buitengewone algemene vergadering der ver eniging, die zich ten doel heeft gesteld verbetering van het lot der on- en minvermogende be hoeftige Nederlandse vrouw door haar te steunen bij haar pogingen in haar eigen onder houd te voorzien. Men besloot ter vergadering een telegram te zenden aan de vorstin, waarin diepe aanhankelijkheid en dank baarheid wordt betuigd. Voorstel tot wijziging van een gesloten rek.-courantovereen- komst. Het Amerikaanse hof van be roep heeft met vijf tegen vier stemmen verklaard, dat het niet tegen de wet is, als restaurants cf andere eetgelegenheden wei geren negers te bedienen. Het hof is van oordeel, dat de wetten tegen rasdiscriminatie, die door de Washingtonse wetge vende vergadering in 1872 en 1873 werden aangenomen, thans niet toegepast kunnen worden, omdat zij aangenomen zijn voor het tijdstip, waarop het congres de verantwoordelijkheid voor het bestuur van de Amerikaanse re geringszetel droeg. Vismijn. Visaanvoer op de vismijn te Breskens in de week van 11 tot 18 Jan. '53: 528834 kg haring van ƒ0,17 0,26; 26469 kg sardijn van 0,25 0,52; 237 kg schar van 0,54 ƒ0,71; 4 kg kabeljauw ƒ0,75 en 156 kg wijting van ƒ0,30— 0,36. Een bijzondere gebeurtenis. Gistermiddag werd op het ge meentehuis het huwelijk voltrok ken van de gezusters E. J. en J. E. Florussen met de gebroeders G. en J. Mechielsen, en van hun zuster mej. G. Mechielsen met de heer D. W. Bijl. Voor deze wel zeer merkwaardi ge plechtigheid bestond uiteraard van de zijde de bevolking zeer grote belangstelling. Uitvoering Chr. Zang vereniging. Wegens ziekte van een der sopranen kon de uitvoering, welke de chr. gemengde zangver eniging „Zingt den Heere een nieuw lied" Zaterdag j.l. zou geven, niet doorgaan. Deze uitvoering is thans op nieuw vastgesteld op Zaterdag 24 Januari in de Gereformeerde kerk te Zaamslag. In het zuidelijk deel van de del ta van de Rode-rivier in Indo- China heeft zich in de laatste da gen een hevige strijd afgespeeld. Ten O. van Thaibinh, waar de operatie-Artois is uitgevoerd, zijn honderden soldaten van de Viet- minh gesneuveld. De weerstand van de troepen van de Vietminh, die hier groten deels uit recruten bestonden, was zo hardnekkig dat hij slechts met behulp van luchtbombarde menten met napalm en trommel vuur van de artillerie kon wor den overwonnen. De Vietminh-soldaten in de kui len wilden zich niet overgeven en moesten bij de wisselende ge vechten, waarbij in dit gebied lig gende dorpen verscheidene ma len in andere handen overgingen, door de Frans-Vietnamese troe pen worden gedood. Men schat dat tenminste één bataljon Vietminh-troepen buiten gevecht is gesteld. Dit bataljon HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Artikel 251bis. Lunchroom Koene, 8 uurOpenbare vergadering Humanistisch Verbond. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Artikel 251bis. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Frans Continent Ex press. Café Scaldis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Operatie Cicero. 68. Eer iemand ook maar een beweging heeft kunnen maken om in te grijpen, heeft het noodlot zich vol trokken... En op het zelfde moment dat Bogul dodelijk getrof fen neerstort, zinkt ook de heer der He- ruli ineen. Niemand bekommert zich om de verrader, want iedereen wendt eer biedig de blik naar de stervende vorst. Hij mompelt enkele on verstaanbare woor dennog eenmaal zoekt hij Eric's blik alsof hij in diens ogen nogmaals de vergiffenis wil lezendan valt hij opzij In de diepe stilte, die over het strand valt buigen allen het hoofd en terwijl het eeuwig ruisen van de branding een Hjkzang zingt Xftor de heer der-Heruli, vecht menig krijgsman vergeefs tegen zijn ontroering. Allan ziet de Koning der Noor- mannen vast in de ogen. „Hij stierf met ere, zoals hij leefde!" zegt hij luide, zodat iedereen het horen moet. „Onbuigzaam tot het laatste toe." De Noorman knikt langzaam. „Had ik hem toch Hot vriend ge had," zegt hij ernstig. „Een moe dig man was hijen een eerlijk manHij wacht even en gaat dan voort: „Doch groter nog ware hij geweest, indien hij in alles de matigheid gekend had en niet de hartstocht der overdrijving, die hem tot onredelijke dingen dreef. Het schaadt de mens niet in zijn eer, aTs' hij bij tijd en wijle weet te wijken voor gevoel en ver standalleen de dood wijkt... nooit!" Allan knikt zwijgend en met êen ietwat verlegen uitdrukking in de ogen omhult hen allen thans weer de drukkende stilte. Doch dan, als om die beklemming te doorbreken, klinkt plotseling eett schorre stem uit de achterhoede: „De Heruli zien hun vorst! Hij leve, de heer der Heruli!" Het komt voor de andere Heruli als een bevrijding en, aarzelend eerst, doch weldra luider klinkt het van alle kanten: „Hij leve!" Allan veert recht, alsof door een wesp gestoken. En terwijl zijn ogen vonken schieten, keert hij zich met ingehouden woede drei gend om zou deel uitmaken van het be proefde 48ste regiment. In het gebied van Thaibinh werd een commandopost van de troepen van de 320ste Vietminh-divisie genomen. Een compagnie van de Vietna mese hulpstrijdkrachten, die ge legerd was in het gebied van Hoe Moe, ongeveer 30 km ten N.W. van Saigon, is in de avond van 20 Januari gedeserteerd, al dus berichten uit gewoonlijk be trouwbare kringen te Saigon. Naar verluidt namen troepen van de Franse-unie maatregelen om de gedeserteerde compagnie onschadelijk te maken. MAYERS EERSTE OVERWINNING IN HET PARLEMENT. De Franse eerste-minister Réné Mayer en zijn kabinet hebben Donderdag de eerste overwinning in de nationale vergadering be haald. De nationale vergadering keurde de samenstelling en het politieke program van de nieuwe regering met 384 stemmen tegen 214 goed. Communisten, socialis ten en een aantal volksrepubli keinen en Gaullisten stemden tegen. Ongeveer 25 afgevaardig den onthielden zich van stem ming. De regering had het parlement gevraagd de verzoeken van de oppositie om een volledig debat over de samenstelling en het po litieke program van de regering in de wind te slaan. AXEL. Blauwe want, Stationsstraat 37c; Rose kinderwantje, Ooster straat 48; Geblokte shawl, Bern- hardstraat 18; Militaire baret, Walstraat 7; Paar kinderwantjes (hoofdkleur groen), Rijkspolitie; Padvindersriem, Joost de Moor straat 1; Gebloemde shawl met gele rand, Stationsstraat 30; Muntbiljet, Rijkspolitie; Kinder wantje, Prins Hendrikstraat 56; Groene ballpointpen, Joost de Moorstraat 21; Paar bruine lede ren handschoenen, Rijkspolitie; Paar gebreide blauwe kinderwan ten, Jan Scharpstraat 14.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2