lilt J m urm „Breda JAARREDE V«s«srl Financiële Beschouwingen WEK DE GAL IN UW LEVER OP RECHTSZAKEN Voorzitter Zeeuwse Kamer van Koophandel Israël neemt beveiligingsmaatregelen II TERNEUZEN. BRESKENS. IJZENDIJKE. KLOOSTERZANDE. NIEUWVLIET. PHILIPPINE. SLUISKIL. SLUIS. VLISSINGEN. f»ei*s&*< Kamera Bij de voortgezette financiële beschouwingen in de Eerste Kamer heeft de heer Pollema (C.H.) opgemerkt, dat de minis ter iedere concretisering uit de weg is gegaan. Intussen heeft spr. waardering voor 's minis ters memorie van antwoord. Aan de afgetreden minister brengt spr. namens zijn fractie hulde. De nieuwe bewindsman treedt hij met vertrouwen tege moet. Van belang acht hij het, dat deze minister een rechtlijnig verleden heeft. Spr. constateert, dat uit de millioenennota een geest van grote voorzichtigheid met betrek king tot het financiële beleid spreekt. Daarom verwacht zijn fractie met vrucht met deze mi nister te kunnen samenwerken. De financiële overheidspolitiek is in de huidige omstandigheden een der belangrijkste vraagstuk ken en het is in het belang van het land, dat er zo groot moge lijke overeenstemming bestaat tussen het kabinet en de partijen, die het steunen. De heer Pollema zegt te ver trouwen, dat de minister vol doende realist is om bij pogingen van het kabinet tot verminde ring van de werkloosheid de be talingsbalanspositie scherp in het oog te houden. Ér wordt veel gesproken over belastingverlaging en speciaal het bedrijfsleven bepleit deze zeer sterk. In het algemeen ben ik daar niet tegen, zegt spr.. maar budgetair en monetair acht ik belastingverlaging in de hui dige omstandigheden eerst dan en slechts dan gewenst, als daar mede het doel, betere en inten sievere investeringen, dus ver hoogde werkgelegenheid wordt bereikt. Belastingverlaging als leuze acht ik in strijd met het thans budgetair vereiste. Spr. verklaart zich voorstan der van versnelde uitvoering van de oorlogsschaderegeling en van uitbreiding van openbare wer ken. De heer Van Tilburg (Arb.) verheugt zich erover, dat de be talingsbalans in evenwicht is ge komen. Voor een ernstige door breking van het monetaire even wicht in inflatoire richting be hoeft volgens de heer Holtrop, de president van de Nederland se Bank, nauwelijks te worden gevreesde HULDE AAN PROF. LIEFTINCK. De minister van financiën, de heer Van de Kieft, sluit zich aan bij de woorden van hulde gericht aan het adres van zijn ambtsvoor ganger. Hij heeft het vaderland in de moeilijkste omstandigheden met ere gediend. Komende tot beantwoording der sprekers erkent de minister, dat Nederland de wortels van zijn bestaan afsnijdt, wanneer het zich van de wereld afsluit. Wij zijn aangewezen op onze export en op onze internationale relaties. Spr. is niet van mening, dat een goede werkgelegenheids- poiitiek een sluitende betalings balans in gevaar behoeft te bren gen. Werkgelegenheid, betalings balans en monetair evenwicht behoren in onderling verband te worden bezien. De belastingen waren hoog, maar de verwoestingen waren ook groot. De woningbouw moest worden aangepakt, renten van schulden moesten worden vol daan. De investeringen blijven achter bij voorgaande jajeen en de werk loosheidscijfers Zfjn verontrus tend. Dat zijn de twee punten waarop men zich moet gronden, zo betoogt de minister. Onrede lijk is het de regering te verwij ten, dat zij ontrouw zou zijn aan haar voornemens. Er zijn niet alleen investeringen in de particuliere sector; er zijn ook altijd belangrijke investerin gen door de overheid. Landaan winning b.v. is overheidszaak. De gemeenschap moet ook belang rijke bedragen blijven investeren in de sector van het vervoer. Naar aanleiding van de opmer king van de heer Hellema zegt spr. dat de vaststelling van het percentage, dat de P.T.T. aan het rijk moet afdragen, is gebaseerd op een verordening van 1941. Er zal een nieuwe basis worden ge legd. Op de wensen mzake commis sarissenbelasting en speculatie belasting zegt spr. geen bevredi gend antwoord te kunnen geven. Naar aanleiding van een plei dooi van de heer Pollema om de geftten van de tegenwaardereke ning te gebruiken voor schuldaf lossing merkt de minister op, dat Nederland maar één partij in het geding is en dat er niets kan wor den gedaan, tenzij de andere par tij toestemming geeft. Met betrekking tot de midden groepen zegt spr., dat als het no dig zou zijn, er enige verlichting in het fiscale vlak zou kunnen liggen, maar dat een belangrijke verbetering gelegen moet zijn in inkomstenvermeerdering, in het vlak der particuliere werkgevers en der overheid Het nieuwe kabinet heeft bij zijn optreden belangrijke maat regelen genomen, n.l. 50 mil- lioen voor extra openbare wer ken, daarna verhoogd tot 95 millioen; versnelling van de oor logsschade; uitkering tot een be* drag van 50 millioen; verhoging van de premiebouw met 20 millioen. ming duidelijker tot ons volk te doen spreken. Wat zal er verder gebeuren, is er gevraagd. Ik kan de heren met geen mogelijkheid tevreden stel len, aldus de minister. Hij ver klaart, dat plannen zijn departe ment hebben verlaten, waarna overleg op ministerieel niveau volgt Spr. denkt aan vervroegde af schrijving, verbetering der ver liescompensatie, verlichting der vennootschapsbelasting. Voor de compensatie der huurverhoging denkt hij aan maatregelen op het gebied der indirecte belastingen; accijnzen en omzetbelasting. Bij de replieken merkt de heer Molenaar (VVD) op, dat het ef fect van het rentegamma is ge weest, dat de gemeenten in 1951 niet aan geld konden komen. Dat er enige maatregelen op fiscaal gebied in overweging zijn, juicht spr. toe, maar snel hande len is z.i. geboden. De belastingpolitiek kan er wel eens toe leiden, dat over heidsinvesteringen onvermijde lijk zijn. Daarentegen wenst spr. te waken. De heer Hellema (AR) meent dat een omslag van de conjunc tuur komende is en dat er aanlei ding is om te vragen iets te doen aan de belastingen, die ten aan zien van vennootschaps- en in komstenbelasting tot excessieve tarieven voeren. De heer Geugjes (CPN) be toogt, dat de minister weigert het mes te zetten in de oorlogsuiga ven, welke spr. ziet als het cen trale punt der moeilijkheden. De heer Teulings (KVP) merkt op, dat zijn bezwaren niet gaan tegen het verleden, maar tegen wat nü moet gebeuren. Spr. verklaart begrip te hebben voor de maatregelen, die ten be hoeve van de werkgelegenheid zijn genomen. De heer Van Tilburg (Arb.) herhaalt, dat hij handhaving van de koopkracht der brede massa in de eerste plaats ziet als opvoe ringsmogelijkheid der werkgele genheid Voor hem is dat primair boven belastingmaatregelen ten behoeve van het bedrijfsleven. Hij staat gereserveerd tegen over verlaging der vennoot schapsbelasting zonder enigerlei selectie. Minister Van de Kieft ver klaart het te betreuren, dat de toestanden het niet mogelijk ma ken ani-militaristisch te zijn. Na wat hij van terreur en dictatuur heeft gezien, kan hij dat niet meer zijn. Het verbaast spr. dat de opvattingen van de heer Geug jes niet in practijk worden ge bracht in de landen, waar zijn partijgenoten aan de macht zijn. Hij merkt verder o.a. op, dat als wij geen 50 procent export hebben, wij voor de wassende be volking geen werk en geen brood hebben. De minister meent, dat een aansporing om meer tempo bij het nemen van maatregelen te betrachten onjuist is. Er zijn geen aanduidingen, die een direc te conjunctuuromslag doen ver wachten. Men hoeft overigens geen zorg te hebben over de an dere maatregelen, die de regering tijdig aan de Kamers zal voorleg gen. Tegen kwart voor vier sluit de voorzitter de vergadering. AH SURSÉANCE VAN BETALING C. C. Nobels, aannemer te Ter- neuzen, heeft bij de rechtbank te Middelburg een verzoekschrift ingediend om verlenging van de aan hem verleende surséance van betaling. Bewindvoerder is Mr. G. Tichelman te Terneuzen. Het gehoor is vastgesteld op Dinsdag 3 Maart 1953. De voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middel burg, de heer C. A. Kammeraad, heeft op de Woensdag te Goes gehouden algemene vergadering der Kamer, een Jaarrede uitge sproken, waaraan het volgende is ontleend. De voorzitter wees er op, dat het jaar 1952 zich heeft geken merkt door een zekere consoli datie van verkregen posities, zowel in economisch als in po litiek opzicht. Grote verschui vingen vonden niet plaats al hoewel toch van een zij het nog geringe dan toch wel merkbare teruggang kan worden gesproken. Een slutende betalingsbalans, een vergrote export, een belang rijke toeneming van de goud- en deviezenvoorraad en een ar- beidsvrede als in weinig landen bestaat, vermogen ons niet de ogen te sluiten voor de zeer gro te moeilijkheden waarmee het bedrijfsleven te kampen heeft en zeker nog nader zal worden geconfronteerd. In het district der Kamer te kende zich in het afgelopen jaar een toenemende werkloosheid af. Op 31 December stonden bij het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg 4551 mannelijke werklozen geregistreerd tegen 3377 aan het begin van het jaar, derhalve een toeneming van rond 30 pet. De gemiddelde werkloosheid bedroeg in dit ge west in 1951: 1864 en in 1952: 2376, hetgeen uitgedrukt in pro mille van de mannelijke be roepsbevolking resp. 21 en 27 bedraag. Een en ander is voornamelijk toe te schrijven aan conjucture- le invloeden en de structuur veranderingen die zich met na me in de landbouw voltrokken. Ook in Zeeland zullen maat regelen om werkgelegenheid te scheppen niet mogen uitblijven en spr. dacht daarbij in de eerste plaats aan de uitvoering van cultuurtechnische werken als inpolderingen en ruilverka velingen. Groot zijn bovendien de mogelijkheden bij ontsluiting der natuurlijke welvaartsbron nen in dit gebied, te bereiken door het aanleggen van vaste oeververbindingen, waarbij de eilanden uit hun eeuwenlange Kolonel Chaim Gaon, het hoofd van de Israëlische dele gatie in de gemengde Arabisch- Joodse wapenstilstandscommis sie, heeft verklaard dat Israël speciale beveiligingsmaatrege len langs zijn grens met Jorda nië voorbereidt. Hij zei dat afgevaardigden van Jordanië, Syrië en Libanon in November op een conferentie te Amman „hebben besloten tot een politiek van vijandschap jegens Israël". isolement zouden kunnen wor den verlost. Voorts wees de voorzitter in zijn rede er op, dat de huidige belastingwetgeving op schijn winsten in de vorige betere* jaren behaald, bezig is de grote bedrijven uit te hollen en de kleine voor vaak catastro- phale moeilijkheden te plaatsen. Op de overheid rust der halve de zware verantwoorde lijkheid de zo moeizaam verkre gen gelden met de uiterste zui- ningheid te beheren, en het meest doelmatig te besteden. Alhoewel de industrie in het al gemeen voor wat de naaste toe komst betreft niet al te pessi mistisch is gestemd wordt in die kringen toch tot de grootst mo gelijke voorzichtigheid betracht met het doen van nieuwe inves teringen. De voornaamste reden is wel dat men de toekomstige risico's van dergelijke investe ringen zeer groot acht, waarte genover als gevolg van de reeds eerder genoemde fiscale politiek slechts beperkte winstmogelijk heden staan. Deze gang van za ken wordt temeer betreurens waardig, waar met het oog op de werkgelegenheid in de toekomst juist het doen van investeringen op grote schaal noodzakelijk is. Het moeilijke probleem in het nieuwe jaar zal dan ook zijn: uitbreiding der werkgelegenheid en het zoeken van afzetgebied voor onze exportproducten ten einde het dreigende spook der werkloosheid te kunnen bedwïn gen. Verlichting Axelsestraat. In de loop van deze week is 'n aanvang gemaakt met het plaat sen van de lichtmasten, waaraan de nieuwe verlichting zal worden aangebracht in de Axelsestraat. Men hoopt a.s. Zaterdag een gedeelte van dieze verlichting te kunnen ontsteken. Oud-stadgenoten vieren 60-jarig huwelijksfeest in Den Haag. Onder grote belangstelling van de zijde der „buren" hoopt het echtpaar Jacobus Kroon en G. Kroon-van Wijck op 26 Januari in Den Haag zijn diamanten hu welijksfeest te vieren. Reeds ja renlang woont de familie Kroon „in Holland", maar de oudere Terneuzenaars zullen zich het gezin ongetwijfeld nog goed her inneren uit de Donze-Visser- straat. In de Stuwstraat in Den Haag is no 15 door de straatbewoners feestelijk omlijst met groen, met een diamanten „60" en een fraaie kroon. De Stuwstraters hebben de hoofden bij elkaar gestoken en er zijn plannen ten uitvoer gebracht om het jubileum een bij zonder cachet te geven, want het diamanten paar is er zeer gezien. De heer J. Kroon is nu 86 jaar oud en nog een kwieke oude baas. Als knaap van 13 jaar werd hij schilder op een inkomen van een kwartje in de week. In latere jaren is hij gedurende lange tijd werkzaam geweest in het bedrijf van de firma Ribbens te Terneuzen. Op zijn oude dag is hij aan het schilderen gebleven, maar nu met het penseel en de resultaten van zijn werk zijn in zijn woning te bewonderen. Verder heeft hij een hobby gevonden in het puzze len, waarmee hij al menige prijs in de wacht wist te slepen. Het echtpaar Kroon heeft 20 kinderen gehad, waarvan er nog zeven in leven zijn. Opoe Kroon, die zelf tweelingen ter wereld bracht, is wht trots op haar doch ter met een drieling. Verder zijn er 24 kleinkinderen en 1 achter kleinkind. Vandaag is er in de Stuwstraat receptie voor buren en kennissen en het ligt voor de hand, dat de deur er niet stil zal staan. Z.V.U.-avond. De Nederlandse journalist Hans Schintz was gisterenavond de gast van de afd. Terneuzen van de Z.V.U. in hotel „Des Pays- Bas". Hans Schintz, die geduren de een jaar als brandwacht op een der eenzaamste posten in de bergen van Canada (Alberta) heeft dienst gedaan, bleek een zeer prettig causeur. Boeiend vertelde hij over zijn verblijf op de eenzame post, 2600 m hoog in de Rockies, waar 4 brandwach ten vóór hem het niet langer dan een maand uithielden, omdat de eenzaamheid hen te machtig werd en de stormen hen angstig maakten. Hoewel hij op vaak zeer humo ristische wijze zijn toehoorders z'n belevenissen vertelde, kreeg men toch groot respect voor de volharding waarmee Schintz zijn taak volbracht. Het hartelijk opklinkend ap plaus aan het eind van zijn cau serie bewees dat de aanwezigen met genoegen hadden geluisterd naar de spreker van deze avond en met spanning diens belevenis sen op zijn eenzame post in de Rockies hadden gevolgd. Na de pauze werden door Kino But een tweetal fraaie films ver toond, n.l. „Water for the prai ries" en „Charibou hunters". Drs J. Gietelink was de tolk der aanwezigen, toen hij de heer Schintz dankte voor hetgeen hij deze avond had geboden aan een te gering aantal bezoekers. De afwezigen hebben iets gemist dat grote belangstelling verdiende. TERNEUZEN: DRIEWEGEN Varkensvereniging Onder ling Samenwerken". De varkensvereniging „Onder ling Samenwerken" te Driewe gen hield haar jaarvergadering bij de heer Joz. Klaassen. Aanwe zig waren 28 leden. Blijkens het jaarverslag waren ter keuring 43 varkens, welke alle zijn opgeno men. Van de 9 zieke varkens is er één gestorven. De vereniging telde op 31 December 1952 56 le den en 2 donateurs. Het was een gunstig jaar. De inkomsten be droegen 227,300 en de uitgaven 153,27, zodat er een goed slot viel te boeken van 74,03; bene vens 38,53 aan rente over 1951; samen alzo 112,56. De vereni ging bezat op 31 December 1952 1862,02, welke gelden geplaatst zijn op de Rijkspostspaarbank. Aan de beurt van aftreden wa ren de heren J. Riemens en Jac, Drabbe, die met bijna algemene stemmen werden herkozen. Tot lid van de financiële commissie werd gekozen de heer P. Kaijser Lz. en tot bode werd benoemd de heer P. Rinkhoud. De uitkerings bedragen zijn voor 1953 vastge steld op 1,60 voor de eerste 22 kgr. en de overige kgr 1,40. De contributie bedraagt 0,50 per varken per maand. Wie geen var ken heeft, betaalt 0,10 per maand. Het bestuur wees de he ren J. Riemens en J. Zegers aan om deel te nemen aan kringver gaderingen en als plaatsvervan ger de heer Jac. Drabbe. Omhoog gevaren. Bij het verlaten van de haven voer gisterenavond te ongéveer 8 uur de U.K. 31 te dicht onder de wal, waardoor zij op 'n strek dam liep en daarop bleef vastzit ten. Drie andere Urker-vaartui gen probeerden de U.K. 31 vlot te trekken, hetgeen niet gelukte. Verwacht wordt dat het vis sersvaartuig bij hoog water vlot zal komen. Aanrijding. Gisteravond te 6 uur stond de gemeentelijke vrachtwagen in de Dorpsstraat geparkeerd. Toen de chauffeur A. de E. bij 't weg rijden op de rijweg kwam werd de vrachtwagen aangereden door een vrachtauto bestuurd door P. de B. alhier. Beide vrachtwagens liepen lichte schade op. Subsidie voor aansluiting op de Waterleiding. Het gemeentebestuur heeft aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat er van rijkswege subsidie zal worden verstrekt bij het plaatsen van een; closet met doorspoeling in percelen waar deze nog niet zijn geplaatst. Het bedrag der subsidie is groot 25,per geval, verhoogd met een zesde deel der bouwkos ten, op voorwaarde dat de ver andering vóór 1 April is ge schied. De aanvragen moeten via het gemeentesecretarie worden inge diend. Uitslag schieting. In het café „De Gouden Leeuw" te IJzendijke werd een kalkoen- schieting gehouden, waaraan 54 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel: A. van Damme te Oostburg, le zijvogel: M. de Wilde, Bentille (B.), 2e zij vogel: M. van Hecke te Bouchaute (B.), le kalvogel: Fr. Dellaert te Ben tille (B.), 2e kalvogel: M. de Wil de te Bentille (B.). Stagnatie aan de boot. Zoals bekend is de ferryboot op de dienst KruiningenPerkpol- der tengevolge van een defect uitgevallen. Dit heeft aanleiding gegeven tot een chaos bij het overzetten van auto's. Nu de Moerdijkpont „Dord recht" voor het gehele vervoer moet zorgen, komt het voor dat er auto's aan beide zijden van de Schelde 4 a 5 uur moeten wach ten, alvorens ze aan de beurt ko men om overgezet te worden. Voor tal van firma's betekent dit een gevoelige schade. Het is dan ook te hopen, dat deze stag natie spoedig zal zijn opgeheven. Muziekvereniging ,,Nut en Genoegen". Op de jaarvergadering van de muziekvereniging „Nut en Ge noegen" te Nieuwvliet kon voor zitter Leenhouts 22 leden welkom heten. Het aantal donateurs be draagt momenteel 116. De heer D. Dekker werd met 2i stemmen herkozen als bestuurslid. De kas sloot met een batig sal do van 1597,47. De voorzitter drong aan op deelneming aan het muziekconcours, dat vermoede lijk te Zaamslag wordt gehou den. Bal en verloting voor het Wit-Gele Kruis. Het in een vorig bericht aan gekondigde bal, dat „Nodo" or ganiseerde voor het Wit-Gele Kruis, is een groot succes gewor den. De verloting, waarbij de fiets naar Fr. Ploegaert ging, bracht 150,op. Het bal met de tapperij deed 250,in de kas van het Wit-Gele Kruis vloeien. Hiermede is het „seizoen" van Nodo voor dit jaar ten einde. Het behoeft geen betoog, dat het be stuur van het Wit-Gele Kruis uiterst tevreden is over het op treden van dit duo. Postzegelautomaten ge. plaatst. Gisteren heeft de technische dienst der P.T.T., postzegelauto maten geplaatst aan het postkan toor te Sluiskil. Dit betekent een uitkomst voor de „postzegelklan ten", voor wie het vaak lange wachten aan de loketten op dit bedrijvige kantoor nu tot het ver leden behoort. Bovendien kunnen nu ook na kantoortijd zegels worden verkregen. Jaarvergadering „Soli Deo Gloria". In de bijzondere school aan de Kanaalweg werd onder voorzit terschap van de heer J. v. d. Hen gel de jaarvergadering gehouden van de Chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria". Na het zingen van Ps. 68 10 wees de voorzitter in zijn inlei dend woord op de zegeningen, die het voorbije verenigingsjaar wa ren ontvangen. Na een opwek king tot trouw bezoek aan de re petities en dan vooral op tijd te komen werd de verdere agenda vlot afgewerkt. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren J. v. d. Hengel en A. P. Beihuizen herkozen, die hun herbenoeming 'aanvaardden. Na de rondvraag en het zingen van Gez. 280 volgde de gebruike lijke sluiting, waarna allen nog geruime tijd in gezellige kring bijeen bleef. Bridge-drive. De in hotel Sanders-De Pauw te Sluis georganiseerde bridge drive door de plaatselijke bridge club had de volgende uitslag: 1. Mevr. W. Luteijn en L. Viana; 2. A. D'hoore en F. de Vreine; 3. J. Plasschaert en C. Batselaere. Drukte op de Schelde wordt minder. Gisteren lagen nog ongeveer 25 schepen voor Vlissingen te wach. ten op een loods. Een veertigtal schepen was erin geslaagd de ha ven van Antwerpen te bereiken ondank het feit, dat daar nog 'n dikke mist hing. Voor Vlissingen is de mist ge heel opgetrokken. Omstreeks 2 uur Woensdagmiddag is de „Oranjefontein" naar Antwer pen opgestoomd, na een achttal passagiers te Vlissingen aan wal te hebben gezet. U cult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elkè dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en atoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stremen ■tot Carter's Lererpül«t;*es. mijnhardt De kolonel vreest ernstige MeT'zijn ambtgenoot zal spr. botsingen aan de grens. „Er overleggen, of er aanleiding is de politiek met betrekking tot be' strijding der werkloosheid en tot maatregelen voor de werkverrui- chijnt een centraal plan te be staan om infiltratie als wapen tegen Israël te gebruiken", zei hij. Allan Penning door 5) Nadruk verboden. „Man, schei uit.... ik heb ge noeg van de hele boel. Ik denk er hard aan om er uit te schei den en naar Europa te gaan.... Wat heb je tenslotte hier in dit rotiand aan je geld.... Maar, apropos van die lading.Peter, je moet me een. vriendendienst bewijzen. Ik heb een klein par tijtje vanille liggen, dat voor Frisco bestemd is en verkocht is, maar ik moest de vorige week uiterlijk afschepen. Nou komt het er eigenlijk op één week niet aan, maar ik moet nu toch wel direct documenten hebben. Neem jij die kistjes voor me mee, wan neer je terug komt en geef me nu vast een cognossement. Je weet hoe dat zit met die ver domde documentaire kredieten. Anders moet ik weer aan het seinen trekken en dan komt al les te laat. „Ja, maar wat wil je, Tony, ikj kan je nu toch geen cognosse ment geven, als ik de lading nog niet heb." Magr Tony maakte een gebaar van verachting en zei: „Dóe niet zo gewichtig, Peter Zou dat dan de eerste maal zijn, dat je een cognossement afgeeft zonder stuurmansregu?Die lading komt h«us wel aan boord, daar hoef je je geen zorgen over te maken. Ik dacht, dat je me daarvoor genoeg kende en ver trouwde. Peter voelde er niets voor, maar hoe gaat het in het leven. Aan het einde van een smake lijke lunch, na het genot van een goed glas wijn en gedurende een geurig kopje koffie met ver lokkelijk likeurtje, doet een mens wel eens meer iets, dat hij onder gewone normale omstan digheden niet zou doen en Peter beloofde.... beloofde tegen beter weten inTony bezwoer hem, dat hij er geen kwaad mee zou kunnen en dat hij, Tony, per soonlijk de lading aan boord zou brengen, zodra de „Ping Ho" te Soerabaja zou zijn teruggekeerd. Getweeën keerden ze paar de „Ping Ho" terug en toen Tony Mr E. A. M. Lamers, directeur- generaal van het gevangenis wezen, heeft in het Januari nummer van het maandschrift voor het gevangeniswezen een artikel geschreven getiteld „Bre da". Dit artikel luidt als volgt: „Bredadeze naam zal vanaf Kerstmis 1952 in het ge vangeniswezen zijn bijzondere klank behouden. Op wel heel pijnlijke wijze zijn wij allen, ieder op zijn eigen post, er aan herinnerd met hoe grote risico's onze arbeid gepaard gaat. Tegen de achtergrond van het goede en zegenrijke, dat de Kerstdagen mede dank zij de toewijding en de inspanning van zovelen onzer personeels, leden de bevolking van onze strafgestichen hebben gegeven, is deze ontvluchting van zeven zware, langgestrafte misdadi gers juist, in deze dagen een pijnlijke verrassing geworden. Mogen wij, van het gevange niswezen, eigenlijk wel van ver van boord ging had hij zorgvul dig in zijn portefeuille -een cog nossement opgeborgen, waarop een groot stempel stond: „Afge geven zonder stuurmansregu". Veertien dagen later lag de Fing Ho" wederom op de rede van Soerabaja te dobberen en de dag, dat zij anker zou lichten voor Shanghai kwam Tony Du- venaire op het allerlaatste nip pertje zelf zijn partij aan boord brengen. Hij, de grote Tony, die zeker de allerlaatste was om zich met zulk soort zaakjes in te laten, kwam als een soort krani per soonlijk het stuurmansregu afha len. Peter wilde nog een grapje ma ken, maar Tony bleek niet in de stemming. „Een zoet katertje misschien, Tony?" plaagde Peter hem, maar er was geen land met hem te be zeilen. „Ach kerel, schei uit met je flauwe kul." Maar later zou blijken waarom Tony Duvenaire niet in de stem ming was. Hij had zo juist het lijk begraven en Peter, die zich van geen kwaad bewust was, dacht eerst terug aan de vreem de stemming van Duvenaire, toen hij enige tijd daarna werd uitge nodigd even op de bank te ko men. De bankagent ontving hem zelf, correct, maar koud. „Kapitein Wins,ik heb u ge vraagd eens even bij me te ko llen, daar ik egn onregelrhatig- rassing spreken. Het is toch juist onze taak, onze primaire taak zelfs, cp deze dingen be dacht te zijn? en toch.... ver rassing. Want hier bleek in de laatste maanden een situatie gegroeid waarvoor de beveili gingsmaatregelen van het nor male „gesloten gesticht" niet meer berekend waren: ik noem met name de voor NEDERLAND ongekend hoge concentratie van voor het merendeel levenslang gestrafte zware misdadigers, die bovendien door de reacties van het Nederlandse volk in al zijn geledingen op het lagesdebat alle uitzicht op strafverminde ring pf naderende vrijheid had den verloren. Binnen het ge sticht, maar vooral bij de sym pathisanten van de misdadigers heid heb ontdekt, die eigenlijk niet door de beugel kan.Geeft u wel eens meer cognossementen af zonder dat de lading door u is ingenomen?" Peter keek verwonderd op en vroeg: „Hoe bedoelt u dat zo.... Cognossementen zonder lading?" „Ik bedoel het precies, zoals ik het zeg, kapitein Wins. Geeft u wel eens meer cognossementen af, voordat de lading door het schip is ingenomen, derhalve in het ruim van uw schip aanwezig is?" „Ach zo", lachte Peter opge lucht, „u bedoelt of ik wel eens cognossementen zonder stuur mansregu afgeef? Nou ja.... niet dikwijls en alleen, wanneer er een ernstige reden is en dan nog maar aan bekend goede af- schepers." „Wat noemt u zeer ernstige redenen, kapitein Wins?" „Nou, laat ik maar eens voor beeld geven. Wanneer de lading op een zekere datum verladen moet zijn en ze is langszij, maar kan, door omstandigheden, waar aan de afscheper geen; schuld heeft, niet meer diezelfde dag ingenomen worden, nou dan neem ik de lading over in de prauw en geef een cognossement zonder stuurmansregu af. Zodra dan de boel bijvoorbeeld de vol gende dag ingeladen is, kunnen ze het stuurmansregu krijgen en het cognossement schoon krij gen." (Wordt vervolgd.) buiten, waren de spanningen wel heel sterk gestegen. Met koele berekening zijn deson danks de voorbereidingen voor de weg' naar de vrijheid getrof fen. Dit alles is pas duidelijk gewerden kon ook pas dui delijk worden, door de „uit barsting", de zevenvoudige ont vluchting op Tweede Kerstdag. Het moge een harde les zijn, maar aan duidelijkheid laat zij niets te wensen over. Het gaat er immers in de eerste plaats niet om, dat er hier of daar een fout is gemaakt, dan wel een schakel in de beveiliging te zwak was. Al heeft ook dit uiteraard onze veile aandacht. Duidelijk is, dat op deze uit zonderlijke situatie geen straf gericht in Nederland berekend was, noch wat gebouwen, noch wat personeelsbezetting betreft. Dat dit begrepen is, moge blij ken uit de voorlopige grimmi ge voorzieningen, die getrof fen zijn en de definitieve, die zullen volgen. Ook ons land zal zijn „alcatraz" zijn sterk bevei ligd strafgericht hebben. Twee dingen dienen ons echter duidelijk voor ogen te staan, en wel: le. Dat het inderdaad een uit zonderingssituatie is die ons hiertoe noopte, dat dus geheel los gezien moet worden van het penitentiaire beleid in onze ove rige strafgestichten. De met de uibouw van het gevangeniswezen naar voren gekomen resocialisa- tiegedachte bij de penintentiare behandeling der gedetineerden er. de in de nieuwe beginselenwet neergelegde grondgedachten zul len onze koers blijven bepalen. 2e. Dat niet alleen in Breda, doch in al onze strafgestichten het onze primaire taak is en blijft, de .tenuitvoerlegging van 't door de rechter opgelegde vonnis en de verzekering van de daar voor noodzakelijke beveiliging. Een verantwoord penitentiair stelsel, ook dat hetwelk de reso- cialisatiegedachte der gedetineer den sterk op de voorgrond plaatst, kan slechts op deze ba sis worden opgebouwd. Zonder twijfel is dit laatste in onze her- vormingsdrang te veel op de ach- tergrond geraakt. Breda moge ons dan met pijnlijke verrassing herinnerd hebben aan de risico's van onze arbeid, het heeft ons niet minder sterk herinnerd aan onze primai re taak, de bestaanreden van ons aller arbeid. Ik heb de sterke overtuiging dat Breda ons niet zal doen versagen in datgene, wat onze arbeid zinvol doet zijn".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2