Rondom Eisenhowers inhuldiging Overplaatsing van gevangenen Benelux-commissie voor prijzen lonen en WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Doodstraf geëist tegen bewakers van Duits concentratiekamp Reacties op Eisenhoivers rede Eisenhower nog zonder kabinet „DIEVENBENDEN" IN DE OEKRAÏNE Mr Van Heuven Goedhart over het vluchtelingenprobleem Prins Bernhard naar 300 jarig beslaan van New York Boierexport nsar België één dag stopgezet Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 22 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2247. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Woensdag kort na de dageraad heeft de nieuwe Amerikaanse president, Eisenhower, zich naar het Witte Huis begeven. Hij ontving dertien minuten vóór acht de minister van Justi tie, Herbert Brownell. Na de feestelijkheden ter gele genheid van de inhuldiging was de president slechts zes uren thuis geweest. De uitlating van Eisenhower in zijn inhuldigingsrede, dat hij op het terrein van de buitenlandse politiek geen politiek van verzoe ning door concessies zal voeren, heeft volgens waarnemers alom steun gevonden bij de leden van het congres. De volgende taak van Eisenho wer is het opstellen van een „sta te of the union" een verslag over de stand van zaken in de Verenigde Staten, waar hij uiteen zal zetten, hoe hij de zui vering in binnenlandse aangele genheden denkt uit te voeren. Tij dens de verkiezingscampagne heeft hij een dergelijke zuivering beloofd. Er is nog geen datum voor het voorlezen van de bood schap bekendgemaakt. Men voorspelt te Washington, dat de nieuwe president 'n werk- rooster in militaire stijl zal op stellen. Truman, de oud-president, is naar zijn woonplaats Indepen dence in de staat Missouri ge gaan. Tijdens een oponthoud te Cincinnati stapte hij uit voor een wandeling. Vreemden groetten hem en een negervrouw schudde hem de hand. Het viel Truman niet moeilijk weer de houding aan te nemen van een gewone staatsburger. Hij liep naar een boekenstalletje en wachtte in de rij zijn beurt af. Adlai Stevenson, de verslagen democratische candidaat voor 't presidentschap, is op het eiland Barbados, waar hij een vacantie van drie weken doorbrengt. Bij de feestelijkheden van de inhuldiging hebben twee honderd personen een ongeluk gehad en zijn er twee tengevolge van een beroerte overleden. In 1948 bij de inhuldiging van Truman heb ben 250 personen een ongeluk gehad, maar toen waren er geen doden. De perssecretaris van Eisenho wer, Hagerty, deelde mee dat de journalisten Eisenhower niet van te voren vragen behoeven voor te leggen. Men overwoog, aldus Ha gerty, een voorstel om bestuurs- functionarrissen aan de perscon ferenties te laten deelnemen om belangrijke aankondigingen met betrekking tot hun departement te bespreken. Een ruiter in cowboy-uitrus ting reed naar de plaats waar Eisenhower de parade afnam en wierp een lasso naar de nieuwe president. De ruiter zei „Met uw permis sie, meneer de president, mag ik een lasso over uw hoofd werpen?" De president stond op en de cowboij slaagde er in van een af stand van ongeveer vijf meter de lasso om de schouders van de president te werpen. President Eisenhower heeft Dinsdag voor de derde maal aan een parade ter gelegenheid van de inhuldiging van een presi dent deelgenomen. In 1912 liep hij bij de inhul diging van president Wilson de parade mee in de afdeling van de militaire academie van West Point. In 1945 was hij een van de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met kans op wat lichte regen of motregen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk Westelijk, later uit uiteen lopende richtingen. In het Noord oosten van het land iets kouder dan gisteren. Elders weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG 23 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 7.31 8.12 Terneuzen 8.06 8.47 Hansweert 8.46 9.27 Walsoorden 8.56 9.37 22 23 24 ZON 8.34 17.09 8.33 17.11 8.32 17.13 MAAN v.m. n.m. 10.59 11.21 11.51 1.42 3.06 4.25 vooraanstaande militaire per soonlijkheden die achter presi dent Truman reden. Nu reed hij aan het hoofd van de parade, die voor hem zelf werd gehouden. Bij de parade werd voor de eerste maal het vernielendste stuk geschut van het Ameri kaanse leger, het 85 ton wegen de atoomkanon, dat granaten kan afvuren over een afstand van 30 km, aan het publiek ge toond. Teen oud-president Harry Truman zich na de inhuldiging van president Eisenhower naar de woning van de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson begaf, verzamelden zich meer dan 300 vrienden van Acheson zich op straat om Tru man te begroeten. Truman voldeed aan het ver zoek van de menigte om te ver schijnen en hij zei met een bre de glimlach: „Ik stel dit meer op prijs dan elke andere toe juiching, die mij ooit als pre sident, als vice-president of als senator ten deel is gevallen. Dit is de grootste betoging die voor iemand gehouden kan worden. Ik ben eenvoudig Truman, amb teloos staatsburger". Later begroette meer dan 1000 personen Truman, toen hij op 't Union station aankwam voor de reis naar zijn woonplaats Independence. Hij maakte de reis met het presidentiële rij tuig, dat Eisenhower voor deze gelegenheid te zijner beschik king had gesteld. Gedurende het half uur, dat Truman afscheid nam van zijn vrienden, groeide de menigte aan tot ongeveer 4000. De schei dende president werd een spon tane en ongeorganiseerde ovatie gebracht. Truman zei: „Ik zal dit nooit vergeten, al wordt ik 100 jaar, en dat is wat ik verwacht te doen". De inhuldigingsparada duur de ruim 5 uur, 2 uur langer dan men had verwacht. De stoet was meer dan 16 km lang en het was reeds lang donker, toen de laatste contingenten langs de nieuwe president en diens echt genote trokken. Kort voordat generaal Eisen hower zijn inhuldigingsrede be gon uit te spreken, arresteerde de politie op de tribunes een zwaar gebouwde man, die een open mes in zijn hand had. De man was tevoren waargenomen op de auto van eender autoritei ten. De politie bevond, dat hij nog twee andere messen bij zich had. Radio-Moskou heeft Dinsdag, zonder commentaar melding gemaakt van Eisenhowers in huldiging als president der Ver. S.aten. Het omroepstation meld de dat de plechtigheid werd bij gewoond door „76 ambassadeurs en hoofden van diplomatieke vertegenwoordigingen te Was hington, die alle landen verte genwoordigen, waarmede de Ver. Staten betrekkingen onder houden. Onder hen bevond zich de Sowjetrussische ambassa deur Zaroebin". De president van Mexico heeft Dinsdag een gelukwenstelegram aan president Eisenhower ge zonden, waarin hij verklaart er zeker van te zijn dat onder het begin van de nieuwe Ameri kaanse regering „de vriend schapsbanden, die onze landen reeds op zo gelukkige wijze verbinden, nog nauwer zullen worden aangehaald, zulks in het belang onzer volken". Bij de beëindiging werden 2 Bijbels gebruikt. De ene was de Bijbel, die reeds bij president Washington werd gebruikt zij is het eigendom van een vrij metselaarsloge en de andere was de zakbijbel, waarop Eisen hower 30 jaar geleden als offi cier werd beëdigd. In het proces te Metz, waar de commandant en enige bewa kers van het Duitse concentra tiekamp Schirmeck (nabij Metz) terecht staan op beschul diging van moord op 78 gevan genen en 150 leden van de Franse verzetsbeweging, heeft de openbare aanklager tegen 4 beklaagden de doodstraf geëist. De betrokkenen zijn de com mandant van het kamp, kolonel Karl Buck, die slechts één been heeft en de bewakers Walter Muller, Kurt Gieslin en Karl Nussberger. De brutale houding van Buck gedurende het proces bracht de rechter vele malen tot woede. Drie bewakers hoorden lang durige dwangarbeid tegen zich eisen. De minister van Justitie deelt mede, dat hij tot zijn leedwezen in afwijking van hetgeen door hem bij de behandeling van de interpellatie over de ontvluch ting uit de strafgevangenis te Breda in de Eerste Kamer op 6 Januari j.l. is gezegd n.l. dat hij de overige door de bijzondere rechtspleging veroordeelden voorshands nog in de gevange nissen te Eijgelshoven en Nor- gerhaven zou laten, indien uit deze gestichten, die tot de cate gorie met een gematigd regime behoren, althans geen ontvluch- Het Turkse schip „Bakir", dat op 6 November bij Schier monnikoog strandde, wordt thans door twee Duitse sleepboten van Emtien naar Rotterdam ge bracht, waar het verder zal wor den gerepareerd. tingen op enigszins belangrijke schaal zouden plaats vinden zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tot over plaatsing van een gedeelte van de in deze gestichten verblijven de gedetineerden. De redenen voor dit besluit zijn gelegen in de ontwikkeling van de feitelijke gang van zaken in Duitsland met betrekking tot de uit Breda ontvluchten. Het feit dat de minister van Justitie na de interpellatie gebleken is, dat behalve de in het opsporings register vermelde ontvluchten nog vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eijgelshoven ontvlucht zijn. Voorts in de hem geworden ambtelijke rapporten, waaruit gebleken is, dat de be trokken gestichten zich niet lenen tot het treffen van afdoen de voorzieningen tegen ontvluch tingspogingen en tenslotte in het Eisenhowers inhuldigingsrede is door republikeinen en demo craten geprezen als „waardig, schitterend, inspirerend, moe dig en bedachtzaam." Verscheidene democraten za gen in de rede weinig meer dan een herhaling van de beginse len die Trumlans bestuur had den gekenmerkt. In de Franse hoofdstad werd de rede toegejuicht, wegens het geen Eisenhower had gezegd, maar men gevoelde enige onge rustheid wegens hetgeen hij on gezegd had gelaten over de po litiek van de nieuwe Ameri kaanse regering ten aanzien van Duitsland, in het bijzonder aangaande de neo-nazistische gevoelens in dit land. In Londen lieten politici zich weinig uit, voornamelijk wegens de algemene termen, waarin de rede was gesteld. In politieke kringen te Bonn hoopte men, dat de rede een aanwijzing was, dat de Ameri kaanse regering de oude wereld problemen op nieuwe wijze zou benaderen. In Brussel bleven de 6 com munisten, die in de kamer van afgevaardigden aanwezig waren zitten, toen de anderen staande een ovatie brachten aan het adres van Eisenhower en een boodschap met gelukwensen be sloten te zenden naar Washing ton. President Eisenhower, die aanvankelijk had gehoopt dat zijn gehele kabinet tegelijk met hem op de dag van zijn inhul diging beëdigd zou zijn, heeft nog geen regering doordat se nator Wayne Morse bezwaren maakte. In een hoofdartiekel in hét te Kief verschijnende blad „Praw- da Ukraine" is melding gemaakt van een aantal „dievenbenden", dat in geheel Oekraine is ge pakt en bestraft. Te Kief werden 3 bendeleden ter dood veroordeeld wegens „ontwrichting" van de handel in verbruiksgoederen in de stad, terwijl volgens dit blad ook in Odessa, Oharkof en Sjernowits benden waren gestraft, die ver antwoordelijk waren voor dief stal in de handel en de staat voor millioenen roebels schade berokkenden. Voorts werd in dit artikel cri- tiek geleverd op een aantal Oekrainse autoriteiten, o.w. de minister van Handel, de minis ter van Voedselvoorziening, de minister van Melk- en Vlees voorziening en de minister van Plaatselijke industrie. Zoals gemeld, zijn er bezwa ren tegen de benoeming van Charles Wilson tot minister van Defensie vanwege zijn aande lenbezit in „General Motors". De senaatscommissies hebben omgenoemde reden Wilsons be noeming niet voorlopig willen goedkeuren. Eisenhower had nu de senaat slechts de namen van de acht andere wel aanvaarde personen van zijn keuze ter goedkeuring voorgelegd, in afwachting van de beslissing der senaatscom missie voor de strijdkrachten ten aanzien van Wilson. Ook aan de verkorte ministerslijst kon echter niet terstond door de senaat zijn goedkeuring wor den gehecht, doordat Wayne Morse bezwaar maakte tegen de opschorting van de procedure regels, welke hiervoor nodig was. Zoals bekend, steunde Wayne Morse, republikein, tijdens de verkiezingscampagne de demo cratische candidaat. TRUMAN IN 1956 TERUG? Toen de republikeinen in de se naat van de staat Iowa op het ogenblik, dat Eisenhower als president werd ingehuldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de ach terkant de volgende woorden: „Ben gaan eten;kom terug in 1956". De democratische senatoren zeiden niets van de grap af te weten. Na afloop van de te Brussel gehouden conferentie van de bijzondere Beneluxcommissie voor de prijzen en lonen, deelde de Belgische minister van Eco nomische Zaken, Duvieusart, mede, dat de delegaties er niet in waren geslaagd een gemeen schappelijke resolutie op te stel len. Hij verklaarde: „Wij hebben de problemen van alle kanten bekeken en in een uitstekende sfeer van gedach ten gewisseld, doch wij zijn niet tot een oplossing kunnen gera ken. Er is echter een aantal punten waarop wij onze hoop voor de toekomst hebben geves tigd". Minister Duvieusart zeide verder, „dat het permanente co mité van ministers waarschijn lijk op 14 Februari a.s. opnieuw bijeen zal komen, terwijl daarna opnieuw de bijzondere Benelux commissie zal vergaderen." De Belgische minister van Ar beid, Van den Daele, verklaarde, dat men aanvankelijk gedacht had tot een gezamenlijke reso lutie te kunnen komen, doch dat men hierin in extremis niet was geslaagd. De Nederlandse minister van Economische Zaken. Zijlstra, wees er op dat men zich inten sief heeft bezig gehouden met de kernproblemen van de Bene lux. Hij stelde in het licht dat deze bijzondere Beneluxcom missie voor prijzen en lonen eigenlijk een experiment be tekent. Het betreft hier een vorm van onderhandelen, die men eigenlijk nog niet kent, waarbij ministers, ambtenaren en vertegenv oordigers van werkgevers en werknemers aan één tafel zitten. Men heeft we! de indruk gekregen dat deze bijzondere commissie nog niet haar juiste vorm heeft gevon den. Verwacht wordt evenwei dat de commissie, na een kleine wijziging in de structuur te hebben ondergaan, in de toe komst tot een gunstig resultaat zal kunnen leiden. De Luxemburgse minister van Arbeid, Biever, wees er tenslot te op, dat zich ook binnen de Belgisch-Luxemburgse unie loon- en prijsverschillen voor- doën en dit toch niet verhindert dat de economische unie tussen België en Luxemburg goed func- tionneert. Terwijl de Nederlandse, Belgi. sehe en Luxemburgse ministers, die deelnamen aan de conferen tie van de bijzondere Benelux commissie voor de prijzen en de lonen Dinsdagmiddag aan een lunch bij minister Van Zeeland aanzaten reden er door het cen trum van Brussel opnieuw hon derden auto's rond van de Sibe- lux met opschriften als „Verlos ons van de Benelux" en „Wij eisen herziening van de Benelux- accoorden". Ook tijdens het verloop van de conferentie regende het tele grammen aan het adres der Bel gische ministers, waarin de stel lers zich afkerig toonden van de totstandkoming van de Benelux. Hieronder bevond er zich een van een afdeling van de Boeren bond te Waterloo, waarin kort en krachtig werd gezegd „Wij willen geen Benelux". Hoewel de conferentie van mi nisters, ambtenaren en vertegen woordigers van werkgevers en werknemers, die, met slechts een korte onderbreking voor de lunch bij minister Van Zeeland, van 10 uur 's morgens tot 's nachts twee uur duurde, geen onmiddellijk resultaat heeft opgeleverd, toont men zich van beide zijden tevre den over deze diepgaande ge- dachtenwisseling. Men heeft zich bovendien opnieuw kunnen over tuigen van het grote belang van de reeds bestaande economische samenwerking tussen de drie landen en van een breuk, een ge dachte waarmee de Belgische dagbladen de laatste maanden wel eens hebben gespeeld, is dan ook geen sprake. Van Belgische zijde bracht men in wezen slechts één punt ter sprake, n.l. dit: dat de Neder landse delegatie haar regering zou dienen te verzoeken de lonen met een zeker percentage te ver hogen, teneinde het verschil tus sen België en Nederland in dit opzicht te verkleinen. Tijdens de onderhandelingen is er van Nederlandse zijde op aan gedrongen uit te gaan van het standpunt, dat er voor een econo mische unie allereerst een har monisering van de economische politiek noodzakelijk is. Dit houdt in, dat wanneer zich moei lijkheden voordoen, elk der part ners zijn bijdrage levert ter op lossing hiervan en niet op Neder land alleen de last wordt gelegd bepaalde maatregelen te nemen. In het licht van deze stelling heeft de Nederlandse delegatie duidelijk laten uitkomen, dat ook van Belgische zijde concrete maatregelen zouden moeten wor den getroffen om de thans be staande problemen op te lossen. Deze zouden in een soort syme- trische verhouding moeten staan tegenover de maatregelen, die België van Nederland verlangt. In dit verband achtte men het wenselijk dat België de afspraak van 1949, volgens welke het ni veau van de Belgische indirecte belastingen zou worden aange past aan het Nederlandse, zou nakomen. Ook meende men van Nederlandse zijde, dat een her ziening van het landbouwproto- col noodzakelijk is, omdat hier door de kosten van het levens, onderhoud in België aanmerkelijk verlaagd zou kunnen worden en de Belgische industrie bijgevolg zijn concurrerende positie zou kunnen verbeteren. Na langdurige besprekingen besloten de delegaties tenslotte de hierboven geschetste punten, n.l. lonen, huren, belastinghef fing en landbouwprotocol in een resolutie vast te leggen. Hierin zouden dan tevens aanbevelingen aan de onderscheidene regerin gen worden opgenomen. Toen de resolutie in de vorm van een pro tocol was opgesteld, bleek een minderheid der Belgische delega tie echter de mening toegedaan te zijn dat deze niet ver genoeg ging. In het bijzonder verlangde men dat in de resolutie zou wor den opgenomen hoe groot de loonsverhoging zou zijn, die zou voortvloeien uit een stijging der huren in Nederland. Dit nu was voor de Nederlandse delegatie onmogelijk, omdat men dan voor uit zou zijn gelopen op een be slissing, die door de regering ge nomen moet worden. Tenslotte werd nog overwogen een resolutie op te stellen, waar in slechts de kwestie der lonen en huren ter sprake zou komen, doch van Nederlandse zijde legde men er nogmaals de nadruk op dat het onredelijk is alleen maar maatregelen van Nederland te verlangen. Zo werd dan uiteinde lijk besloten helemaal maar geen communiqué uit te geven. Het dualistische karakter van deze bijzondere, door minister Duvieusart geleide Beneluxcom missie voor de prijzen en lonen, heeft zich wel enigszins gewro ken tijdens de onderhandelingen. Het pardoxale was namelijk, dat het hier een commissie betrof, bestaande uit de ministers van arbeid en economische zaken, ambtenaren en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, die in haar geheel advies zou moeten uitbrengen aan de regeringen, waarvan genoemde ministers zelf deel uitmaken. Het feit, dat men zich steeds moest afvragen of de ministers al dan niet een zekere verantwoordelijkheid voor de aanbeveling moesten dragen, droeg dan ook in niet geringe mate bij tot het mislukken van de resolutie. Men vraagt zich in dit verband in Nederlandse krin gen af of het in de toekomst niet beter ware, dat het ministeriële „hoofd" van deze bijzondere commissie werd „afgekapt" en de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven met de ambtelijke deskundigen alleen vergaderden. Bij de besprekingen, die van Nederlandse kant met grote be slistheid werden gevoerd, bleek opnieuw dat de Belgische vakbe weging veel dichter bij de Ne derlandse opvattingen staan dan de andere leden- der Belgische delegatie. feit, dat hem op 15 Januari j.l. een ambtelijk bericht bereikt heeft over het bestaan van een „escape-line" van Duitsland uit ter bevrijding van door de bijzon dere rechtspleging veroordeelde gevangenen. De minister heeft om de gevol gen van de genomen maatregelen te beperken tot datgene wat uit veiligheidsoverwegingen abso luut noodzakelijk moet worden geacht bepaald, dat in de gestich ten Norgerhaven en Eijgelsho ven achter kunnen blijven zij, die bij goed gedrag de kans hebben in het lopende of het volgend jaar voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. POLITIEK GESTRAFTEN NAAR HOORN OVERGEBRACHT. In verband met de betere en strengere bewaking van de zwaar politiek gestraften heeft de mi nister van Justitie besloten de politieke delinquenten uit de kampen Norg en Eygelshoven over te brengen naar de rijks werkinrichting te Hoorn. Giste rennacht zijn de gestraften op transport gesteld. Prins Bernhard heeft een uit nodiging ontvangen om als spre ker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St Nicolas so ciety te New York op 2 Februari a.s. zal houden, ter herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amster dam stadsrechten werden ver leend. De prins heeft deze uitnodiging aanvaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuig voor enkele dagen naar New York begeven. De prins zal tijdens zijn verblijf aldaar tevens een tentoonstelling openen die ter gelegenheid van de herdenking wordt gehouden en waarvoor het materiaal uit Nederland zal worden overge bracht. Hierbij zijn o.a. de koop brief waarbij het eiland Manhat tan van de Indianen werd ge kocht, de oudste prenten van Nieuw Amsterdam, oude kaar ten uit het begin van de 17a eeuw, een brief van Stuyvesan: uit het archief van de universi teit van Franeker, waar hij ge studeerd heeft, schilderijen uit de collectie Pauw, een model van een schip uit de stichtingstijd en een aantal schilderijen uit het rijksmuseum, die een beeld geven van de Nederlandse schilder kunst uit de 17e eeuw. De collectie wordt verzorgd door mr L. J. F. Wijsenbeek, di recteur van de dienst voor scho ne kunsten te 's Gravenhage. „Ik heb de voorzitter ge vraagd of ik vanavond open hartig en vooral critisch mag spreken. Ik ben er aan gewend geraak: in diplomatieke taal te spreken de naarste taal, die ik ken", zéi mr G. J. van Heu ven Goedhart, de hoge commis. saris voor de vluchtelingen Dinsdagavond in een door de afdeling Amsterdam van de Partij van de Arbeid en de Am sterdamse bestuurders-bond be legde bijeenkomst te Amterdam. In een inleiding, die precies 1 uur duurde gaf mr Van Heu ven Goedhart een overzicht van hetgeen er op he. ogenblik door het hoge commissariaat wordt verricht. „Mijn commis ariaat", aldus spreker, ,.is eigenlijk de logische opvolger van de Unnra, wier belangrijkste probleem de repatriëring was. Daarna kwam de I.R.O., die voornamelijk zorg de voor emigratie. Nadat de werkzaamheden van de I.R.O. waren beëindigd, werd door de Ver. Naties het hoge commissa riaat opgericht. Dit staat in het teken van integratie en assimi latie". „U zult er wel verbaasd over s.aan", zei spreker, „dat ik ook nog een kantoortje in commu nistisch China heb, via hetwelk wij van tijd tot tijd mensen van Shanghai naar Hongkong kun nen overbrengen". „Bedroefend" noemde mr Van Heuven Goedhart het, dat man kracht de basis is voor immi. gratie van vluchtelingen. „Toen ik onlangs een kamp in Honga rije bezocht, heb ik daar ge sproken met een Hongaarse schoenmaker, die met zijn moe- cei\ van 82 jaar, zijn vrouw en 6 kindei en door het ijzeren gor dijn gevlucht was. Pist was een allerliefst gezin. De man kon voor zich zelf en zijn gezin im- migra.ie-visa voor verschillende landen krijgen, doch zijn oude moeder mocht niet mee, omdat zij niet meer in staat is te wer ken". Ui.voerig sprak mr Van Heu ven Goedhart voorts over de fi nanciële middelen, die volgens spreker bij lange na niet toe reikend waren. „Het sluitstuk van het probleem voer de vluch telingenzorg is de steun aan mensen, die anders zouden om komen en daarvoor hebben wij nog steeds geen geld ge noeg". Het bedrijfschap voor zuivel heeft op aanwijzing van de mi nister van Landbouw uitsluitend voor gister, Woensdag 21 Janu ari, de afgifte van uitvoermach- tigingen voor export van boter naar België stopgezet. Prijsschommelingen van de bo. ter op de Nederlandse markt ma ken deze kortstondige onderbre king van de export naar België van boter noodzakelijk in verband met de voor België geldende re geling van de exportprijs.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1