Eisenhower ingehuldigd als president der Ver. Staten De uitleveringskwestie DE INHULDIGINGSREDE Vrijheid tegenover slavernij licht tegenover duisternis" MIST BOVEN ENGELAND WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WIJZIGING VAN DE KIESWET Nederlandse uitvoer naar W.-Duitsland VERKLARING VAN WILSON LUCHTAANVALLEN Na de inhuldiging Truman af... Helk een cent duurder? 9? v.m n.m. 21 8.36 17.08 10.41 0.17 22 8.34 17.09 10.59 1.42 23 8.33 17.11 11.21 3.06 24 8.32 17.13 11.51 4.25 DE PLANNEN VAN EISENHOWER VOOR OOST AZIE Eisenhower legt de eed af De arrestatie der zeven nazi's Nederlandse regering wenst Eisenhower geluk Vc nr>::sen in Soli Proces te Krakau Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 21 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2246. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pee advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De nieuwe president van de Verenigde Staten, generaal Dwight D. Eisenhower, begon de historische dag van zijn inhuldi ging met in gezelschap van zijn echtgenote Mamie een speciale dienst van 20 minuten bij te wo nen in de nationale Presbyte riaanse kerk te Washington. Slechts een twintigtal perso nen stond langs de touwafzetting toen het echtpaar Eisenhower arm in arm het hotel Statler verliet op weg naar de kerk. Mevrouw Eisenhower droeg een witte hoed, een korte bontmantel en een zwart zijden japon. De generaal was in het donker blauw met een grijze hoed. In de kerk werden plaatsen ge reserveerd voor familieleden, voor vice-president Nixon en Volgens weerkundigen zal de mist, die sinds Maandag een groot gedeelte van Engeland en Wales overdekt, mogelijk tot Donderdag aanhouden. Bepaalde gebieden, zoals het uiterste Z.-Westen van Enge land, streken aan de Zuidkust en sommige gedeelten van het kustgebied van Wales, waren Dinsdag vrij van mist. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag, ochtend tot Woensdagavond. FLINKE OPKLARINGEN. Droog weer met voornamelijk in de hogere niveaux enige be wolking. In het Z. van het land plaatselijk nog mist. Zwakke tot matige wind tussen Z.W. en N.W. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. DONDERDAG 22 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 6.38 7.09 Terneuzen 7.13 7.44 Hansweert 7.53 8.24 Walsoorden 8.03 8.34 ZON MAAN echtgenote, het gehele nieuwe kabinet en andere functionaris sen. Tijdens de dienst werd gebe den voor „allen die met gezag bekleed zijn", voor het volk en de wereldvrede. Tenslotte werd het „Onze Vader" gezegd. Eisen hower boog het hoofd, toen de predikant, dr Edward Elson, de Heer bad „Uw dienaar een hart vol begrip" te schenken. Nadat het aanvankelijk be- wdlkt en mistig was geweest, brak later de zon door. Na de kerkdienst reden de le den van het nieuwe kabinet in open auto's van het Witte Huis naar het Kapitool met aan het hoofd de nieuwe procureur-gene raal, Arthur Summerfield. De eigenlijke plechtigheid der inhuldiging met alle traditionele pracht en praal begon tegen elf uur plaatselijke tijd op het plein voor het Kapitool. De toeschou wers stonden hier dicht opeenge pakt, tegen de winterkoude be schermd in hun overjassen. Het echtpaar Eisenhouwer was na de kerkdienst teruggekeerd naar het hotel Statler. Van hier begaven de nieuwe president en zijn echtgenote zich in een open auto naar het Witte Huis om vandaar met president Truman en echtgenote naar het Kapitool te gaan. Zij werden vergezeld door senator Styles Bridges, de •tijdelijke voorzitter van de se naat, en Joseph Martin, voorzit ter van het huis van afgevaardig den. Eisenhower droeg thans, zoals hij reeds had aangekon digd, een zwarte deukhoed. Het was voor het eerst sedert 20 jaar, toen de gekozen president Franklin Roosevelt met Herbert Hoover reed, dat de aftredende en de nieuwe president aldus te zamen gingen. Hoover was thans als gast aanwezig op de officiële tribune bij het Kapitool. Langs de weg stonden de trot toirs vol met vlaggetjes wuiven de toeschouwers en ook achter de ramen van de gebouwen langs de route verdrong men zich om de stoet te zien. De inzittenden van de presidentiële auto, op de treeplanken waarvan vier politie mannen stonden, onthielden zich van wuiven, maar zowel de oude als de nieuwe president glim lachten en zij onderhielden zich voortdurend met de andere inzit tenden. Met gezang en gejuich werd de stoet op het plein voor het Ka pitool ontvangen. De officiële gasten namen plaats op de tribu ne. Mevrouw Eisenhower droeg nu een grijze tailleur en een cape van marterbont. De leden van het opperste gerechtshof waren aan wezig in zwarte toga. In de han den van de president van dit hof, Vinson, legde de nieuwe presi dent na vice-president Nixon de eed af. Vestiging van UNO-hoofdkwartier Mands/otr/je U.S.S.R. Korta TOKIO SEOEL 0 Economische conferentie In Tokio O voor de Aziatische landen een erkenning van Rood-China Volks Republiek Chinese Formotd PAKISTAN i'j/mi - tt/Mp/Amm FTOniiiiitiitnitS BIRMA Verbetering van de betrekkingen r£|mct India Mfc^J-HAILANfr BANGKyf Regeling van de Japanse schadevergoeding aan de Aziatische landen 5*GCW INOO CHINA CEYLON rifbes O Borneo Communistische agressie Ntstc m Bij het naderen van de dag waarop Eisenhower het bewind zal aanvaarden, komt meer en meer van zijn plannen in de openbaarheid. Zo heeft de toekomstige pre sident voor Oost-Azië een doel voor ogen, dat er op is gericht om ook in dit gevaarlijke gebied de zekerheid van de rust te ge ven. De communistische agres sie zal in deze hoek krachtig gekeerd moeten worden door de Ver. Naties. India en Japan zul len de hun toekomende belang rijke plaatsen op behoorlijke wijze innemen en het Rode Chi na zal in de ogen van de toe komstige president geen genade vinden. Blootshoofds staande op de trappen van het Kapitool sprak Eisenhower de volgende formule uit: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van pre sident van de Verenigde Staten zal vervullen en naar mijn beste vermogens de grondwet der Ver enigde Staten zal bewaren, be schermen en verdedigen". De nieuwe president sprak de woorden op krachtige wijze uit. Vervolgens schudde hij ex-presi dent Truman de hand en kuste zijn echtgenote. Alvorens zijn inaugurele rede te beginnen, sprak Eisenhower het volgende gebed uit: „Almach tige God, zoals wij hier op dit ogenblik staan, smeken mijn toe komstige medewerkers in de uit voerende macht der regering en ik U, dat Gij onze toewijding in dienst van de aanwezigen hier en hun medeburgers overal el ders volledig en compleet wilt maken. Geef ons, zo bidden wij, de macht om duidelijk goed van kwaad te onderscheiden en maak dat al onze woorden en daden hierdoor en door de wetten van dit land worden bestuurd. In het bijzonder bidden wij, dat onze zorg zich moge uitstrekken over een ieder, ongeacht stand, ras of kleur. Moge samenwerking ons zijn gegeven en 't gemeenschap pelijke doel zijn van degenen, die naar de geest van de grondwet er verschillende politieke over tuigingen op na houden, opdat allen kunnen werken voor het welzijn van ons geliefd land en Uw glorie. Amen". In zijn inhuldigingsrede klonk Eisenhowers stem ernstig. Men applaudisseerde, toen hij zei dat het land de toekomst tegemoet ziet „niet met vree» en verwar ring, maar met vertrouwen en overtuiging". Ook bij andere ge deelten van Eisenhowers rede werd geapplaudisseerd. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat nog vóór de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen op 14 April a.s. een wijziging van de kieswet in werking zal kunnen treden. Deze wijziging houdt o.m. verband met de moeilijkheden, welke zich bij de verkiezingen van het vorige jaar hebben voorgedaan betreffende de ge neeskundige verklaringen voor zieke en invalide kiezers, die bij volmacht hun stem doen uit brengen. Vele artsen weigerden toen geneeskundige verklaringen af te geven voor hun eigen patiën ten, terwijl de kieswet dat eist. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 350.000 mark beschikbaar gesteld voor de invoer van vee uit Neder land. Na zijn beëdiging als 33e pre sident der Verenigde Staten heeft generaal Eisenhower vanaf de trappen van het kapitool te Wa shington zijn inhuldigingsrede uitgesproken, waarin hij in grote trekken zijn te voeren politiek schetste. Een dichte menigte en millioe- nen televisie- en radio-luisteraar hoorden de redevoering aan, waarin de nieuwe president be loofde nooit een aanvaller te zullen afkopen met verdorven afspraken, omdat bij „een uitein delijke keuze een soldatenransel een minder zware last zou blij ken dan de plunjezak van een gevangene". „Het vertrouwen, dat wij koes teren, behoort niet ons alléén," aldus Eisenhower, „doch alle vrijen in de wereld." „Deze gemeenschappelijke band bindt de rijstverbouwer in Birma en de verbouwer van tarwe in Iowa, de schaapherder in Zuid- Italië en de bergbewoner in het Andesgebergte." „Deze band legt een gemeen schappelijke waardigheid op de Franse soldaat, die sterft in Iftdo- China, de Britse soldaat, die sneuvelt in Malakka, en de Ame rikaan, die in Korea het leven laat." President Eisenhower somde negen grondbeginselen op als lei draad van zijn politiek in deze „eeuw van voortdurende uitda ging", die vrijheid tegenover sla vernij, licht tegenover duisternis stelt: 1. „De oorlog verafschuwend, zien wij als eerste opdracht de ontwikkeling van de kracht, die agressie zal afschrikken". „Wij zijn bereid tesamen met iedereen te pogen de oorzaken van wederzijdse vrees en wan trouwen onder de volken weg te nemen en zodoende drastische beperking van bewapening mo gelijk te maken", zo zei Eisen hower. De enige voorwaarden hiertoe zijn, dat de pogingen „lo gisch en eerlijk" zijn gericht op verzekering van vrede en dat zij methoden verschaffen waarmee elk land zijn goede trouw zou bewijzen. 2. „Nooit zullen wij trachten een. aanvaller te bevredigen door valse en verdorven verkwanse ling van eer voor veiligheid. Ge zond verstand en gezonde eer lijkheid dicteren beide de nutte loosheid van sussingspolitiek." 3. „Wetend dat slechts een krachtig en onmetelijk productief Amerika de vrijheid in onze we reld kan verdedigen, zien wij on ze kracht en veiligheid als een vertrouwen, waarop de hoop van vrije mensen overal ter wereld steunt. Het is de krachtige plicht van elke vrije Amerikaanse bur ger, en van elke vrije burger el ders ter wereld, om de zaak van zijn land vóór eigen gerief te plaatsen." 4. „Wij zullen nooit onze kracht aanwenden om te trach ten andere volken onze politieke en economsiche instellingen op te dringen." 5. „Realistisch de behoeften en capaciteiten van bewezen vrien den van de vrijheid ramend, zul len wij er naar streven hen te helpen bij het bereiken van hun eigen veiligheid en welzijn. Even zo zullen wij op hen rekenen om, binnen de perken van hup hulp bronnen, hun volledige en eer lijke lasten in de gemeenschap pelijke verdediging van de vrij heid op zich te nemen." 6. „Erkennend, dat economi sche gezondheid een onontbeer lijke grondslag voor de militaire kracht en de vrede van de vrije wereld is, zullen wij er naar stre ven overal een beleid aan te moedigen, en ook zelf in de practijk te brengen, dat produc tiviteit en gunstige handel be gunstigd. Want armoede van een volk in de wereld houdt een ge vaar in voor het hele welzijn van alle andere volken." 7. „De Verengide Staten hopen groeperingen van vrije volken, binnen de Verenigde. Naties, overal ter wereld te versterken. Zij werken samen met alle buur landen op het Westelijk halfrond bij het vervolmaken van broe derlijk vertrouwen en gemeen schappelijke doelstelling. In Europa vragen wij, dat ver lichte en geïnspireerde leiders van de Westelijke landen met hernieuwde kracht streven naar de verwezenlijking van de een heid van hun volken," zo zei de president. „Slechts als een vrij Europa verenigd zijn kracht or dent, kan het doelmatig zijn gees telijke en culturele schatten be veiligen." 8. „De verdediging van vrij heid, evenals de vrijheid zelf, als één en ondeelbaar beschouwend, koesteren wij gelijke eerbied voor alle continenten en volken. Wij verwerpen elke insignuatie dat het éne ras of het andere, het éne volk of het andere, in welk op zicht ook minderwaardig is". 9. „De Verenigde Naties res pecterend als een levend teken van de hoop van alle volken op vrede, zullen wij er naar streven deze organisatie te maken niet slechts tot een welsprekend zin nebeeld, doch tot een doelmatige macht. Bij ons streven naar eer volle vrede zullen wij geen com promissen sluiten. Wij zullen dit streven nqoit moe worden en ook nooit opgeven," aldus de nieuwe Amerikaanse president. Bij ons zoeken naar begrip smeken wij Gods leiding af, zo vervolgde Eisenhower. Hij zeide dat de beloften welke dit leven inhoudt, in gevaar worden ge bracht door hetzelfde genie dat ze heeft verwekt. De arbeid spant zich in om te scheppen en hij brengt instrumenten tot stand, niet alleen om bergen maar ook om steden te slechten. In deze tijd moeten de vrije men sen opnieuw hun geloof uitspre ken in „de onsterfelijke waardig, heid van de mens, beheerst door Charles Wilson, de door Eisen hower benoemde Amerikaanse minister van Defensie, heeft aan een noenmaal aan leiders van de zakenwereld en de in dustrie meegedeeld, dat hij voornemens is de plannen voor de primaire beveiliging der V. S„ w.o. de verplichtingen tegenover W-Europa, aan een nieuw on derzoek te onderwerpen. Wilson schetste de politiek, die hij zich voorneemt te voe ren. „Mijn voorlopige bestude ring van de kwestie geeft een aanwijzing voor de wenselijk heid van een snel nieuw onder zoek van onze huidige status met betrekking tot het mate rieel en aanschaffing er van; een herwaardering van de uit werking van de Koreaanse oor log; onze verplichtingen tegen over de Navo en onze grond plannen t.a,v. de veiligheid. Dit zal zo spoedig mogelijk geschie den". de eeuwige moraal en de natuur wetten". Dit geloof bevestigd zonder te genspraak de onvervreemdbare rechten van de mens, die hem door de schepper zijn geschonken en alle mensen gelijk doen zijn voor zijn aangezicht. Niet slechts een edel ideaal, doch „eenvoudige noodzaak" ver bindt de Verenigde Staten aan al le vrije volkeren, aldus Eisenho wer. Bij al hun economische macht hebben de Verenigde Sta ten markten nodig voor hun landbouw- en industrie-over schotten alsmede grondstoffen en producten van verre landen om de boerenbedrijven en indu strieën op gang te houden. Wij zijn er zowel door noodzaak als door geloof van overtuigd, dat de kracht van alle vrije volkeren ge legen is in eenheid, hun gevaar in tweedracht. Verklarend dat de Amerikanen het verschil tussen wereldleider- schap en imperialisme, tussen vastberadenheid en driestheid kennen en in acht nemen, besloot Eisenhower met te zeggen, dat „de vrede welke wij nastreven niets minder is dan de practijk en vervulling van ons ganse ge loof onderling en in onze betrek kingen met anderen" en dat ieder zijn taak heeft te vervullen met dapperheid, liefde en biddend tot God almachtig". Aan het einde van zijn rede brachten de aanwezigen hem staande een ovatie. Zodra hij was uitgesproken, keerde Eisenhower zich om en schudde zijn voorgan ger hartelijk de hand. Het Westduitse kabinet heeft gisteren het Nederlandse verzoek tot uitwijzing der uit Breda ont snapte gevangenen behandeld en besloten, dat vertegenwoordigers van de departementen van justi tie en van binnenlandse zaken opnieuw voeling zullen nemen met de Nederlandse ambassade. Van de zijde der Nederlandse ambassade te Bonn werd ver klaard, dat de ambassade nog niet op de hoogte gesteld was van dit besluit en daarom een afwach tende houding zal aannemen. Niettemin sprak een woordvoer der der ambassade de hoop uit, dat de beide gearresteerden zul len worden uitgewezen en dat de opsporing der vijf nog niet ge grepen misdadigers spoedig tot resultaat zal leiden. „De eerste inzage van de docu menten, die door de Britse auto riteiten in beslag zijn genomen bij de arrestatie van de zeven leden der z.g. Naumann-kring, heeft ons gesterkt in de mening, dat de groep door infiltratie in de rechtse partijen, met inbegrip van de vrije Duitse partij, een éénpartijenpartijstaat wilde voor bereiden", zo heeft een hoge Britse functionaris gisteren te Bonn verklaard. Gebleken is, zo zei hij, dat dr Werner Naumann documenten van de vrije Duitse partij ontvan gen heeft en in verbinding heeft gestaan met generaals van de S.S. Er zijn evenwel nog geen bewijzen, dat de groep een staats greep van plan was. HET KOREAANSE CONFLICT 13 Superfcrten hebben com munistische bevoorradingscen tra in het Westen van N.-Korea en communistische stellingen aan hét front aangevallen. Amerikaanse nacht jagers ge raakten drie maal in gevecht met Sowjet-jagers zonder ver liezen te lijden. Ook werden troepenconcentraties en een be voorradingscentrum bij Ham- hoeng aangevallen. Lichte 'bommenwerpers ver nielden bij aanvallen op con- vooien nabij Pjongang negentig auto's. Vechtwagens der Verbondenen hebben in de nacht van Maan dag op Dinsdag 80 frontstellin gen der communis:en bescha digd of vernietigd. De woordvoerder sprak er zijn bevreemding over uit, dat deze vijf voortvluchtigen zich nog steeds verborgen weten te hou den ondanks het feit, dat zij zich zonder middelen van bestaan in het gebied der bondsrepubliek op houden. De afgevaardigde van de Duit se bondsdag dr Erich Mende van de liberale partij, die een der voortvluchtigen heeft ontvangen doch geen aanleiding heeft ge vonden om hem bij de politie aan te geven, heeft gister verklaard, dat hij zich daarbij had gevoeld als „een advocaat der menselijk heid, die ook daar betracht moet worden waar zij op het eerste ogenblik misschien onverdiend leek". De grondwet gaf volgens dr Mende iedereen, ook niet-Duit- sers het recht zich met verzoe ken tot de afgevaardigden te wenden. Het zou volgens hem in strijd met de grondwet geweest zijn dit vertrouwen te misbruiken, „evenals de beambte van sociale zaken in Hagen, die een om hulp vragende vluchteling uit Breda aan de politie overleverde". De Mende verklaarde voorts: „Een parlementslid is geen hulporgaan van de politie en niemand moet proberen hem daartoe te degra deren". Het bezoek had dr Mende voorts gelegenheid gegeven om inlichtingen te vragen over de gronden waarop de gevluchten asylrecht vroegen. Dr Mende heeft deze gronden bekend ge maakt aan de minister van justi tie teneinde deze te verwerken in het memorandum, dat deze gisteren over de zaak aan het ka binet voorlegde. De bezoeker Touseul had zich volgens Mende „naar hij zelf verklaarde, in geen enkel geval aan criminele delic ten schuldig gemaakt". Slechts had hij „in een enkel geval bij de ontwapening van een verzetsstrijder uit noodweer van zijn wapens gebruik gemaakt". Mende sprak voorts de overtui ging uit, dat de gevluchten naar Nederlands recht statenloos Wa ren. Naar Duits recht zouden zij volgens hem het Duitse staats burgerschap hebben. „Indien dit bewezen kan worden, kan aan uitlevering niet gedacht worden, wanneer men hen geen politiek asylrecht zou toekennen, want volgens artikel 16 der grondwet mag geen Duitser aan het bui tenland worden uitgeleverd", al dus dr Mende. De afgevaardigde heeft onderzijds erkend, dat alles gedaan moet worden om een nieuwe belasting van de verhou ding tussen Nederland en Duits land te verhinderen. „Anderzijds moeten de bevoegde autoriteiten der bondsrepubliek zich er ech ter van bewust zijn, dat een be paling van onze grondwet juist in moeilijke en politiek delicate grensgevallen haar waarde moe ten tonen", aldus dr Mende. Na zijn inhuldiging lunchte Eisenhower met de door hem be noemde leden van het kabinet. Vervolgens reed hij aan het hoofd van een lange stoet door de hoofdstad naar het Witte Huis, waar hij de optocht zou gadeslaan. De president was blootshoofds, maar droeg een dikke jas en das. Hij zat in een open witte Cadillac. Langs de Namens de Nederlandse rege ring heeft minister-president dr Drees het volgende telegram ge zonden aan Eisenhower: Mijnheer de president, Ik heb het grote genoegen u uit naam van de Nederlandse re gering mijn meest hartelijke ge lukwensen aan te bieden ter ge legenheid van uw inauguratie als president van de Verenigde Sta ten van Amerika. Het Nederlandse volk zal zich u altijd herinneren als de leider van de geallieerde strijdkrachten, die Europa bevrijdden. De grote belangstelling, die u heeft ge toond voor de opbouw van het economische en militaire poten tieel der Europese landen, geeft ons het vertrouwen, dat de Ver enigde Staten onder uw bezielen de leiding hun samenwerking met alle vredelievende naties ter handhaving van de vrijheid en de democratie in de wereld zullen bestendigen. weg stond een menigte, die de nieuwe president luid toejuichte. Naast hem zat Mamie Eisenho wer. Zij bogen en wuifden her haaldelijk naar de toeschouwers. De auto van de president werd voorafgegaan door een indruk wekkende rij motorpolitie. De kapel van het leger, ongeveer 200 man in schitterende unifor men, volgden de auto. Er werden 21 saluutschoten ge lost, toen de nieuwe president het plein van het Kapitool tussen de juichende menigte opreed. Vice-president en mevrouw Nixon volgden in een andere auto. Reeds uren vóór de stoet zich in beweging zou zetten, stond cr een grote mensenmassa langs de weg. De optocht bestond uit 50 praalwagens, Indianen, militaire eenheden, w.o. militairen te paard, orkesten, fanfarecorpsen en olifanten. De heengaande president der V.S., Truman heeft Dinsdag voor het laatst zijn bureau in het Wit te Huis bezocht. Hij nam afscheid van enkele van zijn medewerkers en dankte stenografen in de pers kamer voor hun diensten. „Het ziet er hier erg kaal uit", aldus zeide Truman met een blik naar de bureaux, waarachter nieuwe functionarissen zullen plaats ne men. Tegen journalisten in de pers kamer zeide Truman, die Dins dagavond naar Independence (Missouri) zou vertrekken, dat de reis naar huis waarschijnlijk prettig zou zijn. Het ligt in het voornemen van de minister van landbouw om binnenkort de prijs van de con- sumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te ver hogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn nog besprekingen gaande. Deze maatregel zal een grote ontlasting voor het lrndbouwega- lisatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consumptiemelk betaald. Een eventuele verhoging van de consumptiemelkprijs zal zowel in de subsidiesector als in die der gezinsuitgaven worden gecom penseerd door de sedert Novem ber ingetreden daling der vlees- prijzen, zo vernamen we van het ministerie. Volgens radio Sofia is de hoofdbeklaagde van een groep van tien personen, die beschul digd zijn van samenzwering ter omverwerping van de Bulgaarse regering, Dinsdag ter dood ver oordeeld. De betrokkene, Todor Stoinof Christof, werd een voormalig lid van het Bulgaarse tsaristische leger genoemd. De negen andere beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van acht tien maanden -tot twintig jaar. Radio-Warschau meldt, dat vandaag te Krakau een proces begint tegen vier rooms-katholie- ke geestelijken, die verdacht worden van spionnage. Gelijk met hen zal een aantal anderen, onder wie een vrouw, worden berecht. De radio noemt alle beklaagden leden van de Amerikaanse ge heime dienst.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1