Uit de Provincie VAI DA Vaart ONRUSTIG TUNIS AGENDA NEDERLAND EMIGREERT DE STRIJD IN INDO-CHINA Sowjet-minister voor Staatsveiligheid ontslagen? Duitsland moet het sterkste land van Europa worden De opstand in de gevangenis van Pittsburg -bed is ook voor U Ideaal! TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. HULST. NIEUWVLIET. OOSTBURG. SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE. SLUISKIL. VLISSINGEN. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. Neem eéri f de iöshcblé VERKOUDHEID Lekker warm en volkomen geruisloze vering. RUIM 62.700 INWONERS IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Nu de loop van de bevolking over het jaar 1952 in de verschil lende Oost Zeeuws-Vlaamse ge meenten geregistreerd is, blijkt dat het aantal inwoners van Oost Zeeuws-Vlaanderen met 269 is vermeerderd. Het steeg van 62475 op 31 December 1951 tot 62744 per 31 December 1952, en wel 31639 mannen en 31105 vrou wen. Nog steeds is het inwoneraan tal van Oost Zeeuws-Vlaanderen meer dan tweemaal zo groot als dat van het westelijk deel. In dit verband is de stijging met 269 zie len betrekkelijk gering te noe men, wanneer wij daar tegenover zien, dat de totale West Zeeuws- Vlaamse bevolking met 255 ver meerderde. In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn in 1952 ruim 500 huwelijken ge sloten, terwijl 11 echtscheidingen werden uitgesproken. VEEL LAND IN ZEELAND NOG ONGEPLOEGD. Wegens het natte najaar en de daarop volgende vroeg ingetre den winter is nog veel land in Zeeland ongeploegd. Al zijn sommige landbouwers tijdig met ploegen klaar geko men, in vele gevallen was er geen tijd meer om te zaaien. De inzaai van wintertarwe is onbevredi gend en onvoldoende. Daar komt nog bij, dat in die gevallen waar de tarwe wel is gezaaid, dit ge was zeer slecht de winter door komt, ook al ten gevolge van de vele regens. Het koren is in de grond gerot en de stand is daar door zeer slecht. Ruitenvernieler opgespoord. Zoals wij meldden werd in de nacht van 10 Januari bij de heer V.» in de Noordstraat, met een straatsteen een ruit ingegooid. Het mocht de politie gelukken de hand op de dader H. v. d. H. te leggen, tegen wie proces-ver baal werd opgemaakt. Ds. J. ten Hove nam afscheid. Zondag heeft ds J. ten Hove al hier in een meer dan druk be zochte kerkdienst afscheid geno men van de Gereformeerde Kerk, onderh. art. 31 K. O., in verband met zijn vertrek naar Mussel (Gr.). De scheidende predikant had als tekst gekozen Hebr. 12 1 en 2. Aan het eind van de dienst is ds ten Hove toegesproken door de heer J. Huijssen, als voorzit ter van de kerkeraad. Namens de gehele gemeente dankte hij de predikant voor alles, wat deze v.oor de Kerk had gedaan. Namens de classis sprak ds Van der Jagt van Zoute Spui, terwijl burgemeester Tellegen namens het gemeentebestuur van Terneu- zen het woord voerde. Staande werd ds Ten Hove toe gezongen psalm 34 3. Weer een groep chauffeurs gediplomeerd. In aansluiting op de uitreiking van de A-diploma's aan een aan tal chauffeurs van de Z.V.T.M staande bijeenkomst in café „La Belle Vue" reikte de heer H. A. Ekkelenkamp als voorzitter der examencommissie diploma's uit aan de chauffeurs E. J .v. d. Ber ge; K. Broekhoven; D. Ch. Claes- sen; J. Heerspink; P. de Koning; E. J. Markusse; J. Meesen en A. F. Pleunis te Axel; R. J. Boon; S. Dieleman en F. Herrewegh te Hulst; P. J. Kroese; G. de Mul en L. J. Riemens te Terneuzen; G. Neijssen te IJzendijke; A. de We ver te Breskens en P. J. Willem- sen te Zaamslag. De heer A. de Nie, directeur van de ambachtsschool, wees op de voordelen van een technische ontwikkeling en hij prees de Z.V.T.M. als een maatschappij die met haar tijd meegaat. Namens de chauffeurs dankte de heer P. J. Willemsen de direc tie van de Z.V.T.M., de examen commissie en verder allen, die medewerking hadden verleend voor het welslagen van de cur sus. Buitengewone belangstelling voor de rede over Korea door legerpredikant ds J. Couvée. Voor een door meer dan 400 personen bezette zaal trad gister avond op ds J. Couvée, tot voor kort legerpredikant in Korea, in 't gebouw der Chr. bewaarschool in de ds Jan Scharpstraat, met een hoogst belangwekkende cau serie over de toestand in dat land, waar de oorlogsfakkel reeds vijf jaar woedt. De vader van de spreker, ds A. Couvée, opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij in zijn openingswoord mededeelde, dat de winterlezingen voortaan we der onder de auspiciën van de stichting Chr. leeszaal en volks bibliotheek met regelmatigheid zullen worden georganiseerd. Spr. beval deze stichting, die zo veel doet en ook kosteloos een groot aantal tijdschriften en dag bladen ter lezing legt, met een gloedvol woord in de belangstel ling van het overtalrijk audito rium aan en deed een beroep op aller offervaardigheid bij de col lecte, die aan het eind van deze bijeenkomst zou worden gehou den, waarna hij het woord gaf aan zijn zoon. Legerpredikant J. Couvée zeide dankbaar verrast te zijn door dit zo talrijk gehoor, maar ontdeed zijn causerie van te voren van alle romantische franje er om heen. Hij schetste in het kort zijn dienstneming als legerpredikant en de bootreis naar het verre op 20.000 km afstand gelegen oor logsterrein. Daarna stond hij uitvoerig stil bij zijn aankomst in Japan, waar hij aangegrepen werd door de enorme dynamiek, die dit Oosterse volk nu reeds ontwikkelt om straks opnieuw een wereldpositie te veroveren. Hierop behandelde hij zijn werk aan het front en in het bijzonder de legerorganisatie en het ver loop van de stellingoorlog. Spr. besprak daarbij het roulerings- systeem in de frontlinie, waar bij hij de tragische dood van zijn collega ds Tiemens memoreerde. De gehele organisatie is ge schoeid op Amerikaanse leest. De indeling der troepen, de interne dienst en alles wat daarmede in verband staat, noemde spreker gigantisch en men kan zich hier over geen denkbeeld vormen.. Spr. liet een waarschuwende stem horen tegen het Amerika nisme, waarvoor hij hoopt dat ons volk bewaard zal mogen blijven. Spr. gaf een beeld van het leven van de soldaat, hoe dit reilt en zeilt in de eenzaamheid en de hardheid van de stellingoorlog. Eerst na 7 maanden dienst krijgt de frontsoldaat een 5-daags ver lof naar Tokio, een wereldstad zo groot als de gehele provincie Utrecht. Na een korte pauze vertelde de veldpredikant nog vele bijzonder heden over de harde realiteit van het soldatenleven in Korea, waar mede hij aan het eind kwam van zijn met volle aandacht beluister de causerie. Ds. A. Couvée sprak een woord van dank voor de massale op komst en deelde nog mede, dat de chef van zijn zoon kolonel De Cluijs in Maart alhier een lezing zal komen houden, waarna hij de avond met dankzegging sloot. Bij de uitgang van de zaal werd een zeer geslaagde collecte ge houden. Ruim 19 millioen oesters. In het jaar 1952 werden in to taal ruim 19 millioen stuks oes ters verzonden. Deze verzending was als volgt: Januari 1.9S6.711; Februari 1.957.181; Maart 1.573.379, April 630.353, Juni 12.000; September 1.471.820, Oc tober 2.845.059, November 2.753.092, December 5.887.846, to taal 19.178.217. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Hulst kwam voor de eerste maal in 1953 bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Triffino. Na de gebruikelijke nieuwjaarswen sen kwam als eerste punt aan de orde het alsnog beschikbaar stellen van een premie voor de verbetering van woningen. Het betrof hier een bedrag van 4666 voor tien woningen. Het voorstel werd aangenomen. Verder stond op de agenda de uitvoering van diverse werken in het kader van de D.U.W., waar mee een bedrag is gemoeid van 1.450.000. Hieronder zijn begre pen de riolering en het bouwen van een zuiveringsinstallatie. Ge vraagd werd hoe groot de rijks subsidie is. Daar in deze verga dering met het oog op de subsidie een besluit moest worden geno men, werd het voorstel goedge keurd. K.A.B.-film. In het St. Joseph-patronaat ver toonde de filmcentrale van de K.A.B. de film „De duivel in het klooster". Deze geschiedenis speelde zich tijdens de oorlog af in een Italiaans klooster. Tijdens de pauze sprak de heer Alb. Lockefeer een propagandis tisch woord tot de aanwezigen voor de opvoering van het leden tal der K.V.P. Nieuw carillon. In de vorige eeuw bezat de Hulster basiliek een carillon, dat in 1876 door brand verloren ging. Enkele jaren geleden bestonden er reeds plannen tot aankoop van een nieuw carillon. Enige duizen den guldens werden ingezameld, maar tot definitieve plannen kwam het niet. Het comité heeft thans contact opgenomen met 't gemeentebestuur, waardoor de plannen vaste vorm beginnen te krijgen en de mogelijkheid be staat, dat binnen afzienbare tijd een mooi carillon zijn klanken over het oude vestingstadje Hulst zal laten galmen. sloot de voorzitster de geani meerde vergadering. In Tunis zijn 2 personen ge dood en 5 gewond tengevolge van een aanval met automa tisch vuur op een Arabisch café, gevolgd door de ontploffing van een bom. Het vuur werd geopend uit een auto, die met grote vaart in de late namiddag aan het café voorbijreed. De bom werd ge worpen uit een auto, die onge veer 100 meter achter de eerste reed. Te Monastir, nabij Soesse, de geboorteplaats van Boeguiba gingen 300 studenten in staking. HEDEN: TERNEUIZEN Luxor Theater 8 uur: Biosc. Guilliano de bandiet. Concertgebouw, 8 uur: Btonte-avond. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Guilliano de bandiet. Concertgebouw, 7.30 uur Grote Bonte-avond. Hotel des Pays-Bays, 8 uur: Lezing door Hans Schintz. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Een vrouw werd ge schonden. De Amerikaanse hoge commis sie in Duitsland heeft een rapport over de Westduitse geestesge steldheid gepubliceerd, dat het resultaat is van een jaar studie van de rechtse en nationalistische gevoelens in het land. De laatste conclusies van het rapport zijn getrokken uit een opinie-onder zoek, ingesteld door een Duits bu reau op verzoek van de Ameri kaanse autoriteiten. Hierbij zijn 1.200 personen gehoord en wel in de eerste helft van December. Het rapport zegt, dat er in de laatste 18 maanden een „aanzien lijk" toenemen van de nationalis tische gevoelens in West-Duits- land te bespeuren is. Meer Duit sers keuren het Hitlerregime goed en minder wensen in een Europese federatie samen te wer ken. Van de ondervraagden wa ren 49 op de 100 tegen het doen van herstelbetaling aan de Joden. In Mei 1951 zei 34 procent, dat er meer goed dan kwaad in het Hitlerregime had gescholen. Veertig procent zei, dat meer kwaad dan goed in het naziregi me was, doch in December 1952 waren de resp. cijfers 44 procent en 39 procent. Bij de jonge Duit sers antwoordde 49 procent be vestigend op de eerste vraag en 29 procent op de tweede vraag. Het rapport constateert een toe neming van de nazi-oriëntatie bij de jeugd evenals bij de leden van de F. D. P. (vrije democratische partij), de tweede onder Blücher staande partij van Adenauers coa litie, dezelfde partij, waarin vol gens de Britse autoriteiten de on langs gearresteerde neo-nazi's trachtten door te dringen. Een vergelijking van de gevoe ligheid voor het communisme en de aantrekkingskracht van het nazidom toont onomstotelijk, dat het nazidom een groter probleem vormt dan het communisme. Dit geldt vooral bij de jeugd. In de leeftijdgroep van 18 tot 24 bleek 56 procent voor een enkele sterke nationale partij te zijn tegen slechts 23 procent tegen. Volgens het rapport is het een „gevaarlijke veronderstelling", dat het nazidom toeneemt naar mate de economische toestand achteruitgaat. Het jaar 1952 im mers was een jaar van econo mische vooruitgang. Van de on dervraagden meende 59 procent, dat het Duitse volk zich niet schuldig behoeft te gevoelen we gens de aan de Joden begane gru welen. Tegen herstelbetaling aan de Joden was 49 procent en vóór slechts 26 procent. In 1951 was men in West-Duits- land overwegend internationaal ingesteld en in 1952 overwegend nationalistisch; 47 procent was voor een nationaal leger, dat zou deelnemen aan de defensie van West-Europa en 22 procent voor een Europees leger met Duitse divisies. De meerderheid is echter van oordeel, dat Duitsland in de toe komst het sterkste land van Europa dient te worden en de lei ding dient te geven, aldus het rapport. Vergadering A. N. A. B. De voorzitter der afd. Nieuw- vliet, de heer J. Quaars, consta teerde in zijn openingswoord, dat het jaar 1952 voor deze afd. zeer gunstig was geweest. Er was na genoeg geen werkloosheid ge weest en er heerste arbeidsvrede in de landbouw. Het ledental be draagt 43. De heer Lukaart hield hierop een causerie over de W. W.-wet, waarin hij liet uitkomen, dat men bij de uitvoering van deze wet nog met tal van moeilijkheden te kampen heeft. Door de slech te weersomstandigheden der laat ste maanden ham in het gehele land de werkloosheid plotseling zodanig toe, dat de bedrijfsver enigingen met werk overstelpt werd, waardoor de uitkering der ondersteuningsgelden aanvanke lijk wat stroef liep. De afdelingskas sloot met een batig saldo van 192,60. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: J. Quaars, voorz.; A. de Maillie, secr.; J. van der Schans, penn.; en Adr. Buijze en A. Wille, leden. Tot plaatselijk agent voor de W. W.-wet werd benoemd de heer A. de Maillie. Varkensver. Helpt Elkander" Op de alhier gehouden vergade ring van de varkensvereniging „Helpt Elkander" waren 30 van de 78 leden aanwezig. Volgens de voorzitter, de heer J. Quaars, had het jaar 1952 voor de ver eniging een gunstig verloop. Uit gekeerd werd aan de leden voor verzekerde varkens 547,44. Met het saldo van 1952, ten bedrage van 60,73, bezit de vereniging thans 2539,90. De contributie werd vastgesteld op 1 per maand per aangege ven varken, terwijl de uitkering zal bedragen 1,68 per kg ge wicht en voor biggen 2,20 per kg. Verplicht zal worden gesteld, dat tegen slachttijd de varkens verzekerd worden tegen afkeu ring. Benelux P.T.T.-feest. a.s. Zaterdag zal te Oostburg een verbroederingsfeest worden gevierd, tussen West Zeeuws. Vlaamse P.T.T.-ambtenaren en Brugse P.T.T.-mensen. Het feest zal plaats vinden in hotel ,,De Vuijst" te Oostburg. De verzorging van de avond is in handen der West Zeeuws- Vlaamse P.T.T.-mensen. Vergadering ,,Tot Nut van 't Algemeen." Dezer dagen heeft het departe ment Sas van Gent van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een ledenvergadering gehouden in Hotel de la Bourse. Na opening door de voorzitster, mevrouw Horstmann, werd over gegaan tot de afhandeling van de agenda. Met algemene stemmen besloot de vergadering de voor lopige functionarissen te verzoe ken zitting te nemen in het defi nitieve bestuur, hetgeen zonder uitzondering werd geaccepteerd. Na de rondvraag waarbij vele originele ideeën en verzoeken naar voren werden gebracht, Film over Schoondijke. Op initiatief van de Schoondijk- se muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" is deze zomer een film opgenomen van Schoon dijke. Zaterdagavond draaide deze film in hotel „De Zwaan" te Schoondijke. Er ging vaak harte lijk gelach op in de zaal, toen men de verschillende Schoondijk. se dorpstypen op het witte doek zag verschijnen. Ook de wielercourse te Sasput was opgenomen, alsmede een ruim beeld van het Schoondijkse verenigingsleven. De baten kwa- men ten goede van de muziek vereniging. „Op Hoop van Zegen". Niettegenstaande de twee uit verkochte zalen, waarvoor Sem- pre Avanti in November Heyer- mans' „Op Hoop van Zegen" bracht, was ook Zondag het paro chiehuis gevuld om van dit mees terspel van Heyermans te genie ten. Inderdaad kon men genieten van een stuk dat door amateurs gebracht onze volle bewondering had. Deze uitvoering stelde bij zondere eisen en inspanning, daar deze uitvoering stond in het teken van de W.K.A.-beoorde lingswedstrijden. De jury, welke bestond uit de heren Piet Albert uit Rucphen en Piet Neerven uit Helmond hebben de zware mist getrotseerd om op dit spel een beoordeling te kunnen geven. Resumerend mochten we con cluderen, dat spel, décor en gri me nog beter verzorgd waren dan de eerste opvoeringen. Voor zover wij de reeds gespeelde stuk ken in dit concours hebben ge volgd, zou het ons niet verwonde ren, wanneer Sempre Avanti een gooi heeft gedaan in de eerste ge lederen te belanden. Biljarten. Zondag werd er in café „Du Commerce" bij O. Stockman een prijskamp genouden tussen de plaatselijke club O.B.K. en „Ons Genoegen" uit Westdorpe. O.B.K. bleek in eigen huis in een slechte vorm te verkeren, zó zelfs dat zij met 322 caramboles de nederlaag moesten lijden (494816), waar bij zij geen enkele partij op hun naam konden brengen. Vijf schepen in botsing. Op de rede van Vlissingen is Maandagavond de „Oranjefon tein" van de Holland-Afrikalijn in botsing gekomen met het Duitse motorschip „Süllberg", dat voor anker lag. De „Oranje fontein" is beschadigd aan 'bak boord of aan het achterschip aan bakboordzijde, waar zich de tou- ristenklasse bevindt, boven de waterlijn. De „Süllberg" is be schadigd aan de voorsteven. Het gat in de „Oranjefontein" is 4 bij 2 meter. De „Süllberg" heeft een bakboordanker ver speeld en enige meters ketting. Verder kreeg de Italiaanse boot „Oregon" een aanvaring met het Japanse motorschip „Arima Maru" en vervolgens met het Engelse motorschip „Walter Scott". De „Oregon" liep lichte schac'e op. De 6150 ton metende „Walter Scott' is voor anker ge gaan. De „Arima Maru" vaart door naar Rotterdam, de „Ore gon" gaat naar de ankerplaats „Middelgat" bij Terneuzen. Het m.s. „Oranjefontein", dat 10.547 b.r.t. meet en eigen dom is van ce Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij en (de Holland-Oost Afrikalijn) uit Amsterdam, is doorgevaren naar Antwerpen. De „Süllberg" is eigendom van de Duitse rede rij August Bolten uit Hamburg en meet 1531 b.r.t. De oorzaak van de aanvaring is gelegen in het grote aantal schepen dat tengevolge van de zware mist eind vorige week toen scheepvaart op de Schelde vrijwel onmogelijk was op de rede van Vlissingen ligt, doordat alle loodsen bezet zijn. Er liggen ongeveer 60 grote en kleine zee schepen voor anker. Geslaagde liefdadigheids uitvoering. Ten bate van de St. Vincen- tiusvereniging werd in het jeugd- gebouw een liefdadigheidsuitvoe ring gegeven, waaraan de beken de toneelgroep van Eede haar medewerking verleende. De grote zaal was tot in de uiterste hoe ken bezet, tóen de heer J. Cor nells het welkomstwoord sprak. Hij prees vooral de belangeloze medewerking. Hierna nam 't spel en bracht dank aan de pastoor en de wethouders voor de grote medewerking. Hierna na het spel getiteld „De Wonderdoktoor" een aanvang. Alle spelers gaven zich tot het uiterste. Beroepstoneel zou hieraan niet veel verbeterd kunnen hebben. Er werd gela chen, gegierd, ja er werd gebruld om de rake gezegdes van Manten Boone en zijn tegenspelers. Ook de verschillende zang nummers mochten een daverend applaus in ontvangst nemen en moesten op aandrang van het publiek worden herhaald. Na afloop was de heer Corne lls de tolk van de zaal, toen hij spelers en speelsters roemde om hun subliem spel Hij nam dan ook geen afscheid, maar een tot weerzien tot het volgend jaar, waarmee geheel de zaal in stemde. De kas van St. Vincentius is goed gespekt en het publiek heeft een prachtige avond gehad. Varkensver. „Onderlinge Hulp" te Othene. De varkensvereniging „Onder linge Hulp" te Othene hield Za terdag haar jaarvergadering. Aanwezig waren 7 bestuursleden en 29 gewone leden. De voorzitter, de heer W. de Zeeuw, opende met een wel komstwoord, waarna de secreta ris-penningmeester F. Maas de notulen voorlas en verslag uit bracht over de stand der kas. Het batig slot 1951 was 2.501,00 en 1952 2.483,99. De aftredende bestuursleden W. de Zeeuw, M. Wieland en C. de Vos werden herkozen. De contributie is voor 1953 vastgesteld op 5,40. De vergoe ding voor gestorven of onteigen de varkens boven de drie maan den werd van 2 per kg terugge bracht op de gemiddelde markt; beneden de drie maanden, de ge middelde biggenmarkt. Het bestuur wees de heren W. de Zeeuw en F. Maas aan om deel te nemen aan kringvergaderin gen. De vereniging telt momenteel 71 leden en 10 donateurs. Met de K.L.M.-constellation „Friesland" zijn Maandag morgen van Schiphol naar Biak 58 passagiers vertrokken die in Nw-Guinea een nieuw vaderland hopen te vinden. De narreen van vele der pas sagiers zijn door en door Ne derlands. Heel wat beroepen blijken uit de eigen namen: Mulder, Stuurman, Smid, Vis ser, Bakker, Brouwer, Draaier, Dokter en Boer. Gezagvoerder van de Fries-' land is de heer Zwarthced. De leiding der Franse unie- strijdkrachten in Indo-China deelt miede, dat het op 13 dezer door de Vietminh in het gebied van An Khe, 400 km ten Noord oosten van Saigcn, ingezette offensief, voortduurt. De in groten getale ingezette Vietminh-troepen bevinden zich 8 km ten Noordoosten van An Khe. Volgens een Franse schat ting nemen aan dit Vietminh- offensief verscheidene batal jons en eenheden van 2 regi menten deel, die de beschikking hebben over zware wapens, w.o. geschut en luchtdoelartillerie. De Fransen hebben versterkin gen naar An Khe gezonden. An Khe is een belangrijke voorpost in het door de Franse en Vietnamese troepen bezette verdedigingsstelsel rondcm Kontoem-Pleikoe, dat 100 km ten Westen van An Khe loopt. De Vietminh heeft deze verdedi gingsgordel reeds in April 1952 aangevallen. PASTILLES TEGEN In de „Western state"-gevange- nïs te Pittsburgh (V.S.) is Zon dagavond een oproer uitgebro ken, zo heeft de politie medege deeld. Een werkplaats van de ge vangenis is in brand gestoken. Alle beschikbare politie- en brandweermannen zijn naar de gevangenis geroepen. Ruim duizend gevangenen heb ben aan het oproer deelgenomen. Zij hebben een gedeelte van de gevangenis in brand gestoken. De oproerige gevangenen hebben vijf bewakers als gijzelaar ge.van. gengenomen. Zij wierpen stoelen en andere voorwerpen door de ramen naar buiten, daarbij de gevangenisbeambten luidkeels uitdagend. De brand is door de brandweer geblust. Ruim driehonderd' man politie heeft de gevangenis om- w:u door Allan Penning 3) Nadruk verboden. Maar een paar weken later was het weer mis en Feter Wins, die nooit een belpfte brak, bleef ook nu aan zijn principe trouw. Zonder een woord te zeggen daalde hij van zijn domein op de commandobrug omlaag. Bij luik 4 kwam hij Bill tegen. Zwijgend hield hij hem de lege fles voor, die hij daarna over boord keilde. „Je hebt er om gevraagd Bill, en nou krijg je het ook", zei hij ernstig. De roerganger en een paar Lascaren voelden intuïtief dat er iets groots ging gebeuren en ble ven staan. Het werd een titanenstrijd. Bill verdedigde zich met de moed der wanhoop, maar de ijzeren greep van Peter Wins hield hem omkneld en zelfs de venijnige trappen, waarmede de machinist zich trachtte te bevrijden, had den geen uitwerking. Geen woord klonk op, slechts het harde steunen van hun ademtochten als het stomen van een locomotief onder de kap. Maar na een minuut of tien scheurde de broek van Bill's zit vlak en priemde de tropenzon op het blank van zijn huid, ter wijl de kletsende slagen hard op klonken tussen het gegichel van de geïnteresseerde inlanders. Bill kreeg een pak voor de broek, dat hem zijn leven lang zou bijblijven en hij zwoer een dure eed, dat hij zich zou wre ken. MaarBill was genezen, eens en voor altijd. Dat was jaren geleden gebeurd. Bill en Peter Wins waren zon der de afstand te vergeten, die hun posities meebrachten, dikke en gezworen kameraden gewor den en het incident was verge ten, althans naar Peter meende. Maar Bill vergat nimmer en wachtte geduldig tot zijn kans zou komen. En zijn kans zou komen HOOFDSTUK II. Waaruit zal blijken, dat men al doende leert en dat zelfs een overmoedig jong kapi tein-reder wel eens blunders kan maken. De „Ping Ho" lag in de bla kende zonneschijn op de rede van Soerabaja. Als een blanke zwaan lag de smetteloos witte romp van Peters trots tussen de kleurloze massa van andere schepen in. Zij leek inderdaad op het particu liere jacht van een of andere multi-millionnair en zou op de rede van Monaco of Cowes lang geen slecht figuur geslagen heb ben. Maar waar de millionnair moest huizen, huisde een mooie partij copra, bestemd om in Sa- bang te worden overgeladen naar Hamburg. Het was de laatste dag, dat de „Ping Ho" op de rede van Soe rabaja zou liggen, rijdend op haar anker als een ongedurig paard, 's Avonds zou het anker gelicht worden en Peter kortte zich de tijd door bij Hellendoorn een koud spiltje te drinken. Hij was een kerel, die makkelijk ker, een aartsgokker, zoals een Indisch productenman nu een maal behoort te zijn. Afscheep verfoeide hij, dat was volgens zijn opvatting de laatste nood sprong, die een rechtgeaard pro ductenman nam. Je kocht op ter mijn, je verkocht op termijn, je stak de winst, niet op termijn maar contant in je zak en daar na volgde vers twee. Al die non sens van verscheping bracht maar rompslomp en kosten van pakhuizen en personeel met zich en als regel was je winst ook niet de moeite waard om er je dik over te maken. Neen, zei Tony Duvenaire, een goed producten man heeft een telefoon, een gam- vrienden maakte en er was dan j mei bureautje met een paar Tho ook geen haven tussen Rangoon netstoelen, die je op de veiling op en Shanghai, waar hij in de loop j de kop hebt getikt en een grote der tijden niet een grote kring I dosis lefJe gokt op papier van kennissen en vrienden had 1 en als je er genoeg van hebt gemaakt. Peter wist zijn vrien-I „liquideer" je je zaakDat wil den te kiezen. De meesten had- zeggen, dat je je banksaldo naar singeld, teneinde ontvluchtings pogingen te verijdelen. Eén der gevangen riep, door 'n raam hangend, dat het oproer was begonnen omdat een bewa ker een gevangene in de voet had geschoten. De bewakers verklaarden dat één der gevangenen, die wordt beschouwd als de aanstichter tot het in brand steken van een ge deelte der gevangenis, op de bin nenplaats der gevangenis is ge vat en afzonderlijk is opgesloten. In de „Wetern-state"-gevange- nis bevinden zich ongeveer 1900 gevangenen. Dertig November 1952 wisten tien veroordeelden te ontsnappen. Zij werden binnen twee weken weer gevat. Nader wordt gemeldi dat één der vijf bewakers is bevrijd. De anderen bevinden zich nog in handen der gevangenen, doch zij zijn ongedeerd. De ongeveer 1000 gevangenen, die Zondagavond in de staats gevangenis van Psnnsylvanië te Pittsburg in opstand zijn geko men, hebben de inwilliging van 13 „vredeseisen" geëist. Eerder zouden zij de 4 leden van het personeel, die zij als gijzelaar vasthielden, niet vrij laten. De gouverneur van Penn- sylvanië, John Fine, verklaarde, dat men niet met de opstande lingen zal onderhandelen. Ook directeur Claudy wil van geen compromis weten. Rondom het gebouw staan 500 politiemannen met geweren en mitrailleurs opgesteld, ter wijl op de nabijgelegen rivier de Ohio een bewapende politieboof gereed ligt. Geen der gevange nen is ontsnapt. De opstandelingen eisen o.m. dat geen repressailles tegen hen worden genomen. Verder wen sen zij beter voedsel, medische verzorging, langere bezoektijden en het recht omi boeken over de rechtsgeleerdheid te raadplegen zodat zij verzoekschriften aan de justitie kunnen opstellen. De schade, welke door de op standelingen is aangericht, wordt door directeur Claudy op 5000 dollar geschat. den wel eens een aardig partijtje lading weg te geven, en dat is voor een vrachtzoeker, die tegen de geregelde lijnen moet opbok sen, lang niet te versmaden. Als een renteniertje rookte hij zijn sigaretje en nipte van zijn whiskey-soda, waarin het ku busje ijs lokkend pinkelde. „Hallo, Peter", klonk het plot seling achter hem en toen hij zich omdraaide ontwaarde hij Tony Duvenaire, bekend soosman uit Soerabaja en een kerel, die productenzaken van formaat dreef. Maar Tony was een gok- Europa laat overmaken, dat je de telefoonmensen opbelt om je telefoon weg te halen en je de gammele meubeltjes weer terug stuurt naar de veiling, waar je ze hebt opgepikt en waar ze ten slotte thuis horen. Dan stap je op de boot en ben je voor de eerste keer van je leven veilig, wanneer je je tenminste genoeg geweld aan kunt doen om nimmer meer. zij het ook maar één stukje Ko ninklijke, op de gok te kopen. (Wordt vervolgd.) Volgens de „Daily Telegraph'' zou de Sowjet-minister voor de Staatsveiligheid zijn ontslagen. Het blad acht het niet onmoge lijk, dat hij zelfs gearresteerd is. De minister had het bestrij den van spionnage tot voor naamste taak.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2