Textielproblemen in de Benelux Binnenlands Nieuws Oost-Duits minister gearresteerd KOREA DE HEER DER HERULI" VOOR DE ZONDAG Het toonverschil in Nederland en België Wacht Dertinger de strop! Kerkdiensten ScheÉde- Rijnverbindmg Wat wilt Gij, dat ik U doe? Terneuzen: 10 uur en 5 uur Ds. J. ten Hove. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. Mr. B. J. M. van Spaendonck heeft Vrijdagavond een radio causerie gehouden over „Textiel- protolemen in Benelux". x Wanneer men spreekt van textielproblemen, aldus mr. Van Spaendonck, stelt men de zaak ernstiger voor dan ze in feite is. Er is een groot aantal sectoren in de textielindustrie en zeker niet de minst belangrijke, waar zich geen problemen voordoen en die dan ook van Belgische zijde niet worden genoemd. Wel worden genoemd dë halfwollen deken- Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid. Hebr. 13 8. Wat doet dat weldadig aan, te midden van een wereld, die voor bijgaat en een mensengeslacht, dat bewogen wordt als de baren der zee, te lezen van één, die onder alle omstandigheden elkaar de trouw ook maar kurpien be waren! Daar is niemand of niets op aarde waarin wij ons besten dig kunnen verheugen. En nu horen wij te midden van dat voorbijsnellende leven, met zijn wisselende lotsbedeling, spreken van één, die dezelfde blijft. Niet voor heden alleen of voor mor gen, maar tot in alle eeuwigheid. Negentien eeuwen zijn over de wereld heengegaan, sedert het Woord onzes Gods ons dat woord bracht, dat op zichzelf is als een Rots om op te bouwen, en nóg is Hij op dit uur dezelfde, die Hij destijds was. Nog gaat Hij het land door, goeddoende, zegenende, troosten de, genezende, de storm stillende, de rust hergevende, de zonden vergevende. Wandelt Hij niet meer rond, zichtbaar voor het vleselijk oog, Zijn kracht en Zijn tegenwoordigheid worden toch nog altijd ervaren door degenen, wie Hij de ogen en de harten ge opend heeft. Behoren wij reeds tot hun getal? Indien niet, dan vraagt Hij ook ons: Wat wilt gij dat ik U doe? Zal dan ons ant woord zijn: Here, dat ik ziende mag worden? Hoe wordt door Hem mijn hart [verkwikt, Hij is de sterkte mijner ziele, Als ik onmachtig nederkniele, En Hij genadig nederblikt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) sector, de sector van de strijkga- renwollenstoffen, de sector der bedrukte rayonweefsels, de char- meuse-industire en de confectie- industrie. Dat deze categorieën worden genoemd en andere niet, vindt zijn oorzaak hierin, dat de pro ducten van deze sectoren in de laatste tijd in grotere omvang dan vroeger uit Nederland in België worden ingevoerd, terwijl in sommige gevallen de import uit België in Nederland een da lende tendenz vertoont. Als voornaamste oorzaak van deze ontwikkeling wordt van Bei. gische zijde gezien het verschil in loonniveau tussen België en Nederland, terwijl daarnaast ge wezen wordt op lagere kosten van energie in Nederland. Als echter de factor loon zo'n grote rol speelde, moest men in alle sectoren de invloed van de Ne derlandse concurrentie ondervin den, zo betoogde spr., die voorts zei dat van Belgische zijde, wan neer over deze toonverschillen werd gesproken, vaak een vol komen onjuiste voorlichting ver strekt werd. In verschillende publicaties werd b.v. een loon voor Neder landse textielarbeiders van 82 ct. per uur genoemd. In feite be draagt dit loon, rekening hou dend met toeslagen voor tarief- werk en ploegenarbeid, in vele gevallen 1,34 tot 1,37 per uur. Hieruit blijkt, dat een grondige bestudering van de werkelijke verhoudingen noodzakelijk is, al vorens men aan de ontwikkeling van de in. en uitvoer bepaalde consequenties gaat verbinden, aldus spr. De toonhoogte is bovendien nog niet de enige factor, welke bepa lend is voor de loonkosten van het eindproduct. De productivi teit speelt hier ook een rol. Als illustratie zei spr., dat in een an dere sector dan de textiel in Bel gië met 1000 arbeiders méér op een totaal van 16.350 een produc tie wordt bereikt, welke slechts 75 bedraagt van de Neder landse. Spr. acht het ook onjuist om op grond van de misschien in enkele sectoren voor België minder gunstig geworden ver houdingen voor deze sectoren speciale maatregelen te eisen. Men dient in België niet uit het oog te verliezen, dat de textiel handelsbalans tussen onze beide landen voor Nederland nog steeds een groot importoverschot vertoont, doch dat Nederland practisch voor geen enkel arti kel van België afhankelijk is. In de maanden Januari t/m Sep tember 1952 werden uit België aan textielgrondstoffen, halffa brikaten en eindproducten 31.979 ton met een waarde van c.a. 212 millioen ingevoerd. Daartegen over stond een uitvoer van 17.049 ton met een waarde van c.a. 106 millioen, dus juist de helft. Bovendien herinnerde mr. Van Spaendonck aan de enorme im porten van Belgische textielgoe- deren in 1950 en 1951 in Neder land. In eerstgenoemd jaar be droeg de import 616 millioen en de export c.a. 69 millioen. In 1951 waren de cijfers resp. 510 millioen voor de import en ƒ101 millioen voor de export. Toen p|rofiteerde de Belgische industrie op grote schaal van de voor haar gunstige omstandigheden. De Nederlandse industrie heeft daarin nimmer aanleiding gevon den bij de Nederlandse regering op beschermingsmaatregelen aan te dringen. Men heeft dat even min gedaan, toen in de tijd van de z.g. Korea-hausse opnieuw een grote stroom textielgoederen uit België kwam. De Nederlandse industrie heeft zich steeds op het standpunt ge steld, dat deze importen een consequentie waren van de in wording zijnde Benelux, welke consequenties men moest accep teren om de voordelen, welke aan de economische eenwording der drie landen op den duur zijn verbonden. Deze voordelen heeft men nog steeds voor ogen en men schat ze zo hoog, dat men bereid is voor de verwezenlijking van de Benelux-gedachte offers te bren gen. Men ziet zulks dat nog scherper in, nu het steeds duide lijker wordt, dat een mislukking van Benelux in ernstige mate af breuk zou doen aan de moeilijke pogingen om tot de zo noodzake lijke eenwording van Europa te komen. Vandaar dat alle betrokken sectoren van Nederlandse tex tielindustrie zich gaarne bereid hebben verklaard in overleg met de Belgische zusterorganisaties te trachten tot een voor beide partijen bevredigende oplossing te komen. Deze oplossing zal on getwijfeld ook worden verwezen lijkt, mits men van Belgische zijde bereid is zich op een reëel en niét te eng standpunt te stel len. G AS VERSTIKKIN G. Donderdagmorgen is men in de Heysterbachstraat te Dor drecht tot de trieste ontdekking gekomen dat de heer F. v. d. Berg, 59 jaar, rijksambtenaar en mevr. G. v. d. BergKon, 55 jaar, door gasverstikking om het leven zijn gekomen. Het stoffe lijk overschot van de man lag in de gang van de woning, dat van de vrouw in een kamer op de bo venverdieping. Men vermoedt dat de heer v. d. Berg gaslucht heeft waargenomen en nog maatregelen heeft willen nemen. Het ongeval is ontstaan door een breuk in de gasleiding. VERKIEERSSTAGNATIE IN ZUID-LIMBURG. Slachtoffers van gladheid. Tengevolge van de gladheid in Zuid-Limburg konden de auto bussen Vrijdagmorgen in de vroegte niet rijden. De diensten van de L.T.M. (Limburgse Tram Mij.) werden omstreeks 9 uur gedeeltelijk hervat, o.a. op de lij nen HeerlenKerkrade, Heerlen Sittard en MaastrichtVaals. Een groot gedeelte van de mijn werkersbussen in de oude mijn- ZONDAG 18 JANUARI. Oost Zeeuws-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur DsaP. J. Pennings; (Viering H. A.); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Viering H. A. en Dankz.). ,T Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Voorb. H. A.); 2.30 uur Ds. D. A..ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. (Bed. H. A.L HUlst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent10 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Avondmaal). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders 'Bed. H. Avondmaal). Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Térneuzen: 10 uur Ds. J. Schol- ten (Bed. H. A.)3 uur Ds. J Schol ten Voortzetting H. A. en Dankz.); 7 uur Ds. P. A. y. d. Vlugt (Jeugddienst). 10 uur in „Bethel", Kerk voor Jongeren. Voorganger: de heer A. Ruben. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. G. Jansma (Dankz. H. A.). West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 17 JANUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 18 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. i OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Naar het orgaan van de Oost- duitse socialistische eenheids partij, „Neues Deutschland" meldt is de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Georg Dertinger, gearresteerd De arrestatie was geschied wegens het „vijandige optreden van de minister jegens de demo cratische Duitse republiek". Dertinger stond, aldus het blad, in dienst van een „imperia listische spionnagedienst". Dertinger, is 50 jaar en was lid van de christelijk-democrati- sche unie. In October 1949 werd de Oost duitse republiek gesticht. Der tinger trad vooral op de voor grond bij de uitwerking van de overeenkomst over de erkenning van de OderNeisse-grens tus sen Polen en Oost-Duitsland. Hij heeft hiervoor een hoge Poolse onderscheiding gekregen. Volgens politieke waarnemers berustte de leiding van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken reeds van het begin af bij de staatssecretaris Anton Acker- mann (S. E. D.) en de „burger lijke" politicus Dertinger zou slechts als „uithangbord" hebben gefungeerd. Dertinger is het tweede bur gerlijke lid van de Oostduitse regering, dat is gezuiverd. Kort geleden werd dr Karl Hamann, voormalig minister voor de Be voorrading en voorzitter van de liberale partij in Oost-Duitsland. gearresteerd. Hamann werd mede verantwoordelijk gesteld voor de voedselschaarste in Oost- Duitsland. Dertinger was lange tijd jour nalist. Van 1935 af verboden de nazi's hem te werken voor de provinciebladen, waaraan hij ver bonden was, wegens zijn anti nazi-activiteit, welke hij in de oorlog voortzette. Na de oorlog hielp hij de chris- telijk-democratische partij in O. Duitsland oprichten. In 1946 werd hij secretaris-generaal van deze partij. De christen-democratische en de liberaal-democratische partij zijn Oost-Duitslands grote bur gerlijke partijen. D.P.A. maakte ook melding van onbevestigde berichten, vol gens welke Keilson, de voor malige perschef van het minis terie van buitehlandse zaken, en zijn echtgenote zijn gearresteerd. Keilson was perschef geduren de het eerste jaar van het be staan van het ministerie van 1949 tot 1950. Hij werd daarna vervangen wegens langdurige ziekte. gelisch-lutherse kerk. Politieke kringen in West-Ber- lijn hebben er Vrijdag op gewe zen dat Dertinger zeer goede be trekkingen onderhield met de in het proces te Praag ter dood ver oordeelde vroegere Tsjecho-Slo- waakse ambassadeur in Oost- Berlijn, Fischl. Laatstgenoemde was in 1951 ambassadeur bij de Oostduitse regering en werd na dien plaatsvervanger van de Tsjecho-Slowaakse minister van financiën. Hij werd geschaduwd. Duitse kringen in West-Berlijn zeiden, dat Dertinger zonder het te weten een tijdlang Britse agenten van de geheime dienst had voorzien van vertrouwelijke mededelingen over de politiek van Oost-Duitsland en de Sow- jet-autoriteiten. Tussenpersoon was de West-Berlijnse advocaat Eberhard Plewe geweest. Deze werd begin December door de Oostduitse veiligheiddienst ge arresteerd. Daarna was Dertin ger door de geheime politie ge schaduwd. De arrestatie van Dertinger valt samen met een grondig on derzoek, dat de geheime politie instelt naar de Oostduitse C.D.U. Leden van de Westberlijnse af deling van de C.D.U. zeiden dat verscheidene minder hoog ge plaatste functionarissen zijn ge arresteerd en dat meer arresta ties worden verwacht. WACHT HE3Ï DE DOOD? Politieke vrienden in West- Berlijn vrezen, dat Dertinger evenals destijds minister Clcmen- tis in Tsjecho-Slowakije tot de strop zal worden veroordeeld. Volgens een diplomatieke re dacteur van A.F.P. beschouwt men te Parijs de arrestatie van Dertinger als een teken, dat de Sowjet-Russische diplomatie haar politiek van hereniging van Duitsland heeft opgegeven. Der tinger is altijd voorstander van die hereniging geweest en van het afzien van het gebied achter de OderNeisse-lijn. Voor Otto Nuschke, voorzitter van de C.D.U. in Oost-Duitsland en plaatsvervangend premier, was de arrestatie van zijn vriend Dertinger een volkomen verras sing. UITSCHAKELING „OUDE GARDE". De onlangs aangekondigde grote zuivering in de communis tische partij heeft de volledige uitschakeling van de „oude gar de", voor zover zij niet in de Sowjet-Unie is geschoold, ten doek zo verluidt uit welingelich- stuur. Op enige uitzonderingen na zullen deze functionarissen door jonge, in Rusland geschool de krachten worden vervangen, daar deze alleen als trouwe aan hangers van het Stalinisme wor den beschouwd. Het secretariaat van de Oost duitse C.D.U. noemt Dertinger „een verrader, wiens misdaden tot in bijzonderheden aan het licht gebracht moet worden". Dertinger, aldus het secreta riaat, heeft z'n misdaden begaan „in een tijd van beslissing over oorlog of vrede". Dertingers ge val vormde een schakel in de ke- 'ten van verraad binnen de partij. De resolutie roept op tot meer strijd tegen agenten, spionnen en saboteurs. „De doelstellingen van het publiek zijn de doelstel lingen van de partij". De resolu tie, die door 22 partij-functiona rissen was ondertekend, eindigt met de woorden: „Op voor vrede en socialisme". De Oostduitse chef van politie, Karl Maron, heeft in een blad geschreven, dat „de klassestrijd pas begint". Hij beschuldigt func. tionarissen van de communisti sche partij er van niet snel ge noeg op te treden tegen „verbor gen saboteurs". Ook lagere functionarissen van Dertingers christen-democrati sche partij zijn gearresteerd. Een aantal ambtenaren van het Oost duitse ministerie van Buitenland se Zaken zou gevlucht zijn. A.F.P. meldt nog, dat Albert Hirch, die belast was met Jood se aangelegenheden bij het ver bindingsbureau van de kerken, verbonden aan 't bureau van de vice-president van Oost-Duits land, met zijn echtgenote naar West-Duitsland is gevlucht. Hirch was door het Joodse hulp comité „Joint" afgevaardigd. streek ging uit. Op de „Oranje-Nassaumijn" te Heerlen kwam alleen de bus uit Montfoort aan. Op de staatsmijn „Maurits" te Lutterade kwamen de meeste autobussen wel bin nen, zij het met aanzienlijke ver traging. Enkele treinen hadden een vertraging van circa 10 min. In het ziekenhuis te Maastricht werden niet minder dan 11 per sonen binnengebracht, die slacht offer waren geworden van de gladheid. Enkelen moesten wor den opgenomen. Heerlen en Sittard brachten het er beter af. In ieder van deze plaatsen moesten drie personen naar het ziekenhuis worden ge bracht. BRAND IN LOOSDRECHT. Een felle brand heeft het café restaurant bij jachthaven Wol- frat (Oud-Loosdrecht) in de as gelegd. Brandweren van Hilver sum en Loosdrecht zijn van tien uur 's avonds tot in de ochtend uren bezig geweest met het blus- singswerk- In het gebouw, dat 's winters als berg- en werkplaats dienst deed, waren schilders overdag bezig geweest met het schilderen van terrasmeubilair. Bij hui. vertrek hadden zij de kachel brandend achtergelaten. Tegen kwart voor tien Donderdagavond hoorden de omwonenden een harde knal. Spoedig daarop sloe gen de vlammen door de ruiten van het café. Naar men ons verzekerde wa ren er in de nabijheid van de kachel geen stoffen aanwezig, die de explosie zouden kunnen hebben veroorzaakt, zodat men omtrent de oorzaak van de brand in het duister tast. De schade die op ongeveer een halve ton wordt geschat, wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. Het meubilair van de bovenwoning, waarvan de bewoners sinds Kerstmis in Hilversum vertoef den, was niet verzekerd. 20.000STE WONING TE ROTTERDAM NA DE OORLOG Dezer dagen is te Rotterdam de 20.000ste woning na de bevrij ding gereed gekomen. AUTO CONTRA TREIN. Op de onbewaakte overweg op de Zwaagdijk nabij Hoorn is Vrij dagavond omstreeks zeven uur een auto waarin de burgemees ter zaten, door 'n uit de richting cretaris en de gemeente-opzich ter zaten, doo een uit de richting Medemblik komende goederen trein geegrepen. De auto werd enkele meters meegesleurd, sloeg vervolgens achterover de dijk af en belandde in de spoor, stoot. De 3 inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op, doch de auto werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk is het ongeval te wijten aan de dikke mist. De se cretaris die over hoofdpijn klaagde, werd per autobus naar Andijk vervoerd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. technische personeel van Carré zullen worden bijgestaan. Het volledige programma komt op het scherm. Met de voorberei dingen zal reeds Zaterdag a.s. een begin worden gemaakt. De „UNITAS" IN VEILIGE HAVEN. STRASSBURGER OP HET TELEVISIESCHERM. De K.R.O. zal op Dinsdag 20 Januari te half acht een avond voorstelling van circus Strass burger in Carré te Amsterdam per televisie uitzenden. Aan de uitzending zullen dertig deskun digen medewerken die door het Dertinger was lid van de evan- te kringen van het S.E.D.-be- Het Ierse persbureau meldt dat de 3500 ton metende Nederland se kustvaarder „Unitas", die als gemeld ter hoogte van de Noord- Westkust van de Ierse vrijstaat op een klip is gelopen en daarna bijna zonk, er Vrijdag in geslaagd is de Ierse marinebasis Derry te bereiken. De „Unitas" gaat heden aldaar in het dok. Toen de Britse torpedobootja- ger „Greole" de „Unitas bereik te, maakte de bemanning juist aanstalten het schip te verlaten. De „Greole" pompte de „Unitas" leeg en vergezelde de kustvaar der vervolgens voor het grootste gedeelte van zijn vaart naar Der ry. Toen de „Unitas" Derry na dertien-urige worsteling met de zee binnenvoer, lag zijn dek ter hoogte van de zeespiegel. De stuurman van de „Unitas", verklaarde tegenover een verte genwoordiger van het Ierse persbureau: „Indien de „Greole" een half uur later was gekomen zou ons schip gezonken zijn". Een groot gedeelte van de la ding zout en soda, die de „Uni tas" in had, is doo rhet zeewater bedorven. VELE SLACHTOFFERS BIJ ONTPLOFFING IN ZUID-SLA Vlë. Bij een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de om geving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven geko men. Vijftig personen werden zwaar gewond. Een commissie van onderzoek, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk werd gezonden, heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kun nen vaststellen. De Noordelijken hebben Don derdagavond aanvallen gedaan op drie voorposten van de ver bondenen bij de rivier de Poek- han aan het centrale front. De temperatuur is hier tot zeven graden onder nul gedaald. Bij een overval op Noordelijke stellingen ten O. van Panmoen- djon stelden de verbondenen 54 tegenstanders buiten gevecht. Onder dekking van vliegtuigen en tanks werden bunkers en ma chinegeweerstellingen van de communisten vernield. Donderdag deden de Noorde lijken voor het eerst sinds lange tijd weer een aanval bij daglicht in het gebied van de sluipschut tersbergkam. Met behulp van handgranaten werden zij terug geslagen. Zuid-Koreaanse bewakers heb ben Dinsdagmiddag van traan gas gebruik gemaakt om een ein de te maken aan een betoging van 74 gevangenen in een krijgs gevangenkamp in Zuid-Korea, al dus is Vrijdag ,te Tokio bekend gemaakt. Er werden geen ge vangenen gedood of gewond. De gevangenen, leden van een arbeidsgroep, protesteerden er tegen dat een ander lid om disci plinaire redenen uit de groep was verwijderd. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber der V.N., die Vrij dag uit Poesan naar Tokio is vertrokken, heeft de Zuidkore- aanse regering „aanzienlijk meer steun" beloofd voor haar strijd krachten in de strijd en bij de op leiding. Het Zuidkoreaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat generaal Clark zijn belofte heeft gedaan in een redevoering bij een plechtigheid te Taegoe ter herdenking van de zevende ver jaardag van de oprichting van het Zuidkoreaanse leger. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. A.). Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. van de Grs&f Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Four nier (Gezinsdienst). Retranchement: 10 uur Ds. J. B van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 11 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. St. Anna ter Muiden: 2 uur Ds. J. B. v. Bork, van Retranchement. Wateriandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Thielen, em. pr. te Maasland. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Haaksma, van Smilde (Dr.). GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. 63. Eric voelt, dat zijn krachten hem gaan begeven. Het gonst en dreunt in zijn hoofd en zijn ar men worden zo zwaar, dat ze wel met lood gevuld schijnen te zijn. Wanhopig poogt hfj een grote krijger, een boom van een kerel, van zich af te houden. Doch dan, als hij alles verloren waant, stormt plotse ling een ruitertroep het strand op. Het gedreun van vele hoeven klinkt de Noorman als muziek in de oren. „Dappere kleine Erwin!" fluistert Eric. Dan wankelt hij van uitputting doch net als hij valt, vangen twee sterke armen hem op en Eric ziet het gelaat van Svitjold. Een ge schreeuw van angst klinkt uit de Heruli op en mengt zich met de strijdkreten van de Noormannen. Eric ziet door een waas, hoe links en rechts de vijanden sneu velen, terwijl de anderen in wilde CO> MMItN TOQNOE» snjDlO't verwarring naar de zeekant vluch ten. Eric ziet Svitjold aan. „Staak de strijd!" zegt hij. „Snel! De Heruli zullen zich opnieuw opstellen mijn bevel!" Dan verliest de Koning het be wustzijn. Bevreemd ziet Svitjold op zijn vorst neer. Zijn gemoed komt in opstand, doch hij gehoor zaamt. Met onbewogen gelaat ver heft hij zijn stem: „Verzamel U om de Koning!" Met een verwonderd gemompel houden de ruiters hun paarden in en menig oog gaat argwanend naar de Heruli, die het bevel ook gehoord hebben en verlicht op- ademen. Ook Bogul, die zich bij de nade ring van de ruiters snel achter de rotsen verborgen heeft, neemt de verandering in de toestand waar. Hij springt te voorschijn en geeft zijn onderaanvoeder een wenk. „Aanvallen, mannen!" schreeuwt hij de Heruli toe. „Slaat ze neer!" Bogul heeft in een oogwenk ge zien, dat de ruiters verre in de minderheid zijn. „De overwinning is ons!" brult hij. „Wreekt Uw Koning!" Êr komt beweging onder de Heruli. Zij beginnen zich om Bo- bul te verzamelen, doch dan klinkt de bekende diepe stem over hun hoofden. „Stop! De wapens neer! Er is reeds te veel gedood!" Bogul staat als aan de grond ge nageld, want daar als verrezen uit de dood, staat Robart, de heer der Heruli, en zijn arm rust zwaar op de tengere schouder van Erwin... Er is dezer dagen gepubliceerd dat de voorzitter van de provin ciale staten van Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, in de ver gadering van dat college van 14 Januari met betrekking tot de Schelde-Rijnverbindingen heeft medegedeeld, dat overeenstem ming zou zijn bereikt in de be kende commissie Steenberghe Van Cauwelaert. Prof. de Quay ontkent dat ten stelligste. Hij heeft, zo deelt hij ons mede, tegenover opmerkin gen van verschillende leden, die aandrongen op een snelle beslis- sling in deze, en van een lid. dat naar het standpunt van gedepu teerde staten had gevraagd, ge antwoord dat zelfs als in de com missie Steenberghe—Van Cauwe laert overeenstemming zou zijn bereikt, in elk geval het woord zou zijn aan de regeringen". Hieraan voegde hij toe, dat het dus onjuist, om niet te zeggen ongepast zou zijn er thans op in' te gaan. Het A.N.P. voegt aan boven staande mededeling van prof. De Quay toe, dat zijn correspondent te 's Hertogenbosch zijn weer gave van de in de statenvergade ring gedane mededelingen staan de houdt. J

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2