Complot van Russische medici Treinbotsing tussen Maassluis en Vlaardingen De oorlog in Korea 1 VAN NELLE De ontsnapte oorlogsmisdadigers Japan waarschuwt tegen schendingen van luchtruim „Internationale Joodse organisatie volgens de Prawda Nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland. De Nederlandse uitvoer naar W.-Duitsland Nieuwe belemmeringen van West-Oostduits grensverkeer Onteigening van boeren bedrijven in O.-Duitsland Gevolgen erg meegevallen OPENING NOORSE PARLEMENT Krachtige aanvallen der communisten Nederlands-Portugees handelsaccoord getekend Organisatie van Oostduitse volkspolitie Communistische demon stratie te Tel Aviv Wrak van vermist Ameri kaans vliegtuig gevonden De „Veendam" hotelschip bij de Engelse kroningsfeesten Nederlands schipHermes' meldt man overboord WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- 3D MAANSTANDEN WOENSDAG 14 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2240. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het officiële Russische persbu reau „Tass" heeft Dinsdagoch tend bekendgemaakt, dat een groep Russische medici is gear resteerd, „die trachtten het leven van enige Sowjet-politici te ver korten". De betrokkenen hadden bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voormalige secretaris van het centrale comi té van de Russische communisti sche partij en lid van het politie ke bureau, generaal Andrei Ale- xandrewitsch Zhdanof, die in 1948 tengevolge van een hart kwaal overleed. De medici, die zich in hechte nis bevinden, worden voorts be schuldigd van pogingen om een aantal militaire leiders van de De nieuw gekozen Amerikaan se president, generaal Eisenho wer, heeft James Bryant Co- nant, thans president van de universiteit van Harvard, aan gewezen als de nieuwe hoge commissaris der Ver. Staten in West-Duitsland. De vorige Amerikaanse hoge commissaris Donelly, een be roepsdiplomaat, is in December 1952 afgetreden. Hij werkt thans als zakenman in Z.-Amerika. Hij werd vervangen door Samu el Reber. De benoeming zal na 20 dezer, de datum waarop generaal Eisenhower als president zal worden uitgeroepen, aan de Amerikaanse senaat ter goed keuring worden voorgelegd. Dr Conant was in de afgelo pen oorlog een vooraanstaand geleerde op het gebied der kernsplitsing. Hij werd in 1933 op 40-jarige leeftijd tot presi dent van de universiteit van Harvard benoemd. Hij was een goed vriend van wijlen presi dent Roosevelt. De Westduitse autoriteiten hebben voor invoer uit Neder land van diverse soorten karton een bedrag toegewezen van 1,17 millioen mark. Voorts een be drag van 800.000 mark voor in voer eveneens uit Nederland van papier en papierwaren, 625.000 mark voor diverse oliën, 500.000 mark voor fruit, 500.000 mark voor groente en 250.000 mark voor vleeswaren. O.-Dhitsland heeft gewaar schuwd voornemens te zijn W. Berlijn, „als een ontsnappings weg naar het Westen, vollediger van het verkeer met O.-Duits land af te snijden dan ooit te voren". Het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N. meldt dat nieuwe maatregelen aan de grens tus sen W-Berlijn en O-Duitsland zullen worden genomen, „om de Oostduitse bevolking tegen het binnendringen van terroristen te beschermen". Nader wordt vernomen dat de Ocstduitse politie 2 van de 8 nog overgebleven oversteekpunten aan de grens tussen W-Berlijn en O.-/Duitsland heeft gesloten. Er zijn thans nog 2 oversteek punten voor voetgangers en wielrijders en 4 voor andere voertuigen overgebleven. De secretaris-generaal van de S.E.D.. heeft in „Neues Deutsch- land" aankondiging gedaan van de grootste onteigeningsactie tot op heden in de Sowjetrussi- sche zone van Duitsland. Dit zal de hoeven betreffen van alle z.g. grote boeren met •een bezit van meer dan 20 ha, die niet aan hun inleverings plicht kunnen voldoen- Deze bedrijven zullen worden aange sloten bij het collectieve be drijf. Sowjet-Unie uit de weg te rui men, zoals de maarschalken Was- silefsky, Govorof en Konief, ge neraal Sjtemenko, admiraal Lev- tsjenko en anderen. Volgens „Tass" behoorde het merendeel van de gearresteerden tot een internationale Joodse or ganisatie. Andere leden van de groep waren ontmaskerd als voormalige agenten van de Brit se geheime dienst. In het bericht worden de na men van de professoren Vovsi, Vinogradof, Jegorof, Feldman, Etinger, Grinstein, Mairof, B. B. Kogan en M. B. Kogan genoemd. Met behulp van documenten, on dervragingen, verklaringen van medische deskundigen en de be kentenissen van de schuldigen zou zijn vastgesteld, dat de mis dadigers geheime vijanden van het volk waren", aldus „Tass". „Zij saboteerden de behandeling van de zieken door hun gezond heid opzettelijk schade te doen. Zij stoorden zich niet aan de re sultaten van een onpartijdig on derzoek van de patiënten en stel den verkeerde diagnosen. Ver volgens lieten zij de zieken tenge- gevolge van „een onjuiste behan deling" sterven. Volgens „Tass" werden de art sen gearresteerd, vóórdat zij „hun doel" konden bereiken. De schuldigen worden ook „betaalde agenten van buitenlandse gehei me diensten" genoemd. „De misdadigers bekenden", zo wordt in het bericht gezegd, „dat zij misbruik hadden gemaakt van de ziekte van Zhdanof, een ver keerde diagnose van zijn ziekte hadden bekendgemaakt en de symptomen van zijn hartkwaal hadden verzwegen. Later schre ven zij een geneesmiddel voor, dat schadelijk was voor deze ern stige kwaal, waardoor zij Zhda nof doodden". Maarschalk Wassilefsky, die de gearesteerden uit de weg wil den ruimen, is minister van het leger. Maarschalk Konief is op perbevelhebber van alle Russi sche grondstrijdkrachten. Volgens „Tass" is de organisa tie „Joint", waartoe de medici behoorden, door de Amerikaan se geheime dienst opgericht, z.g. sinds drie jaar minister voor het leger. Wegens zijn rol bij de ver dediging van Stalingrad in 1943 werd hij benoemd tot chef van de generale staf. In Maart 1947 werd hij eerste plaatsvervangen de minister van de strijdkrach ten. Ook maarschalk Konief is door zijn prestaties in de tweede we reldoorlog, toen hij als bevelheb ber van de zuidelijke vleugel van het Russische leger de besissen- de doorbraak in Duitsland for ceerde, op het eerste plan ge raakt. In 1946 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de Russische grondstrijdkrachten. „Joodse organisatie". De „Prawda", het orgaan van de communistische partij, heeft Dinsdagochtend verklaard, dat „het ontmaskeren van deze ben de een slag was voor de interna tionale Joodse zionistische orga nisatie". Het blad viel de „organen van de staatsveiligheidsdienst" aan wegens gebrek aan waakzaam heid, aangezien zij niet op tijd de organisatie hadden ontdekt. Voorts beschuldigde het blad Amerika en Engeland van „oor logsvoorbereidingen" en pogin gen om in de Sowjet-Unie een vijfde colonne te organiseren. De „Prawda" waarschuwde de Russen tegen „zelfingenomen heid" en legde de nadruk op de noodzaak „om de Sowjet-strijd- krachten en de contra-spionnage- dienst te ontwikkelen". Fantasie Herbert Katzki, assistent van de Europese directeur van het „Joodse distribution-committee" heeft te Parijs de beschuldigin gen „pure fantasie" genoemd. In 1938 heeft de regering van de Sowjet-Unie onze organisatie gelast haar bedrijvigheid te sta ken", aldus Katzki, „en sinds dien hebben wij geen contact meer gehad met personen in de Sowjet-Unie". In Londense diplomatieke krin gen gelooft men, dat de beschul diging van de negen medici een voorspel is tot een proces, dat een der opzienbarendste sedert de oorlog zou kunnen zijn. Alle processen in de na oorlogse jaren zijn in communistische Oosteuro- pese staten gevoerd, aldus deze kringen. Bezorgdheid in Israël. Het nieuws is in Israël met grote bezorgdheid ontvangen. Men vreest, dat Moskou heeft besloten de Joden in het land in geval van een wereldconflict als onbetrouwbaar te beschouwen. Sommige waarnemers in Israël vrezen, dat de Joden in groten getale naar Siberië zullen wor den verbannen. Een woordvoerder van het Amerikaanse „Joint distribution- committee" heeft verklaard, dat deze organisatie in Europa alge meen bekend is onder de naam „Joint". Hij voegde daaraan toe, dat de Russische beschuldiging, als zou een groep Russische dok ters opdrachten van de „Joint" in ontvangst hebben genomen, „te belachelijk is om over te spre ken". Het Parijse blad „France Soir" schrijft: „Dit nieuwe soort anti semitisme schijnt twee hoofdre denen te hebben: 1. Toenadering tot de landen van de Arabische liga en zodoende de taak van de westelijke mogendheden in het Midden-Oosten bemoeilijken en 2. verwijdering van die elemen ten, welke het vijandigst staan tegenover Duitsland teneinde een toenadering tot dat land moge lijk te maken". Vijf van de negen Russische ge neesheren, die ervan worden be schuldigd de dood van twee Sow- jet-leiders te hebben veroorzaakt en andere naar het leven te heb ben gestaan, zijn Joden. Tussen Maassluis en Vlaardin gen is Dinsdagavond om 19.45 uur de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam achter op de D.-trein naar Hamburg ge reden. Tengevolge van deze aan rijding geraakte de wagenvoer der van de boottrein naai Am sterdam bekneld in de bestuurs- cabine. De reizigers van de boottrein zijn naar de spoorwegen mede- De 80-jarige koning Haakon heeft Dinsdagochtend het nieu we zittingsjaar van het Ncorse parlement geopend. In zijn troonrede verklaarde hij, dat het instellen van een perma nente Noorse vertegenwoordi ging bij de Europese kolen- en staalgemeenschap een der taken voor 1953 was. Noorwegen zou actief deel blij ven nemen aan de internationa le samenwerking in de V. N. en andere internationale organen ter bescherming van de vrede. Ter voorkoming van oorlog en ter verzekering van de vrijheid van het land zou de regering ook de samenwerking binnen het Atlantisch pact en de op bouw van de strijdkrachten in overeenstemming met het reeds goedgekeurde drie-jarenplan voortzetten. Ondanks strenge koude heb ben de communisten ten O. van u de Poekhan aan het centrale front de geallieerde stellingen krachtig aangevallen. Alle aan- andere landen te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionnage, terrorisme en andere onder grondse activiteit in een aantal landen, waaronder de Sowjet- Unie, te leiden". Prof. Vovsi zou bij zijn arrestatie bekend hebben, dat hij opdracht had gekregen „de leidinggevende figuren van de Sowjet-Unie uit de weg te rui men". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ontvangen via Sjimelowitsj, een arts uit Moskou en „een welbekende Joodse bourgeois-nationalist, Mihoels". Op 31 Augustus 1948 meldde radio-Moskou, dat kolonel-gene raal Zhdanof „na een ernstige ziekte" in de ouderdom van 52 jaar was overleden. Als een van de belangrijkste opstellers van de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie had hij in 1947 de leiding bij de oprichting van de Kominform. Een jaar tevoren tot secretaris van de Russische communistische partij benoemd, werd hij vaak beschouwd als op volger van Stalin, wiens naaste medewerker hij was. Maarschalk Wassilefsky is vallen gen. werden echter afgesla- Aan het Westelijk en Oostelijk front blijft het rustig. Superforten hebben opnieuw spoorlijnen ten N. van Pjong jang gebombardeerd. Zij ont moetten een muur van zoek- lichtstralen, doch het vuur van de luchtafweer was gering en 2 vijandelijke vliegtuigen losten slechts „in het voorbijgaan" De Portugese minister van Buitenlandse Zaken en de Ne derlandse gezant te Lissabon, mr E. N. van Kleffens, hebben in de Portugese hoofdstad het Portugees-Nederlandse handels accoord ondertekend, dat op 31 Juli van het vorige jaar was geparafeerd. schoten op de superforten, al dus heeft de geallieerde lucht macht bekendgemaakt. Gebruikmakend van het hel dere weer heeft de geallieerde luchtmacht Dinsdag massale aanvallen ondernomen op de verbindingen der communisten in N.-Korea. 400 Vliegtuigen vie len Dinsdagochtend spoorweg knooppunten en bruggen in het N. W. van Korea aan. De opera ties duurden tot in de namid dag. De Japanse regering heeft 'n „buitenlandse mogendheid" ge waarschuwd in verband met schendingen van het luchtruim van het Noordelijke Japanse gebied, het eiland Hokkaido. In een verklaring werd gezegd, dat „noodzakelijke maatrege len" zouden worden getroffen, in samenwerking met de Ame rikaanse strijdkrachten, om in de toekomst dergelijke schen dingen te voorkomen. A.F.P. tekent hierbij aan, dat in de laatste maanden Russi sche luchtpatrouilles verschei dene malen het Japanse lucht ruim bij Hokkaido hebben ge schonden. Het jongste incident dateert van 7 October j.l., toen op radarschermen kon worden waargenomen, hoe een Russi sche jager een Amerikaanse bommenwerper neerschoot. Tot op heden is de verdedi ging van Hokkaido geheel in handen van de Amerikaanse strijdkrachten, overeenkomstig de bepalingen van het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag. De Ver. Staten beschikken op Hokkaido over 4 grote lucht- bases, aldus voegt A.F.P. hier aan toe. Amerikaanse en Japanse ja gers zouden „vliegtuigen, die Japans gebied schenden en wei geren bevelen op te volgen neerschieten", aldus heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard. Hij zei, dat sedert verleden jaar zomer 20 tot 30 Russische vliegtuigen boven Japans Noor delijkste gebied hadden gevlo gen. Sowjetrussische militaire ad viseurs hebben het opperbevel van de Oostduitse volkspolitie opdracht gegeven dit jaar twee nieuwe legerkorpsen, een korps „Midden" en een korps „Zuid" op te richten, aldus is in West- Berlijn vernomen. Het verleden jaar gevormde eerste legerkorps, het korps „Noord" in het gebied van Mec klenburg, bestaat volgens deze berichten uit 3 divisies, 9 regi menten infanterie en 3 tank regimenten, volledig uitgerust met Russische wapens en onder bevel van generaal Von Pase- walk. Een „territoriaal bureau" is reeds met de organisatie van de 18 divisies van de volkspolitie in het midden en Zuiden van O. Duitsland begonnen. De zetel van de staf voor de opbouw van het korps „midden" is te Koch- stedt bij Dessau gevestigd en in Dresden en Leipzig is men be gonnen met de bouw van grote kazernes, aldus deze berichten. Een groep van ongeveer 1000 communistische betogers heeft te Tel Aviv gedreigd met een staking op grote schaal als pro test tegen de economische po litiek van de Israëlische rege ring en tegen onlangs ingedien de voorstellen voor een loon stop. De demonstranten droegen borden met anti-Amerikaanse leuzen en een communistische spreker betichtte de regering er van, dat zij liever gelden ge bruikte voor de bouw van Ame rikaanse bases dan voor de uit voering van nationale projec ten. delen, allen ongedeerd. Zij zijn overgestapt in het voorste deel van de D.-trein. Dit gedeelte werd naar Schiedam gebracht. Vandaar werden de reizigers met gewone treinen naar Amsterdam vervoerd. De treindienst op het baanvak VlaardingenMaassluis werd over enkel spoor, zij het met eni ge vertraging, normaal onder houden. De D.-trein zette zijn reis voort. Men is er, na ongeveer een uur in geslaagd, de wagen voerder van de boottrein, die be kneld was geraakt uit te bran den. De D.-trein voor Hamburg stond omstreeks kwart vóór acht bij wachtpost 9 D. op het baanvak VlaardingenMaassluis „op de remmen" stil voor een onveilig signaal. Op dat moment naderde de boottrein uit Hoek van Hol land. Op onverklaarbare wijze is de boottrein op de stilstaande D.-trein gereden. De op dit baan vak toegestane snelheid bedraagt 90 a 100 km. Of de trein deze snelheid inderdaad heeft gereden op het moment van de botsing is niet bekend. De ravage is nogal meegeval len. Alleen de achterste wagen van de D.-trein en het voorste deel van de boottrein zijn be schadigd. Alle rijtuigen van de D.-trein en alle treinstellen van de boottrein bleven in de rails. Met de boottrein, een electri- sche stroomlijntrein, werden de reizigers, die met de dagboot uit Engeland in Hoek van Holland waren angekomen, naar Amster dam vervoerd. De bestuurder van de boottrein was de heer J. van Tongeren uit Rotterdam. Hij is in het zieken huis te Vlaardingen onderzocht. Hij klaagde over pijn in 'n schou der, maar deze verwonding scheen niet van ernstige aard. Enkele treinpassagiers zijn door de politie van Vlaardingen voor een onderzoek naar hetzelf de ziekenhuis gebracht. Geen van allen had verwondingen van be tekenis opgelopen. Onmiddellijk nadat 't gerucht van 't ongeluk was doorgedron gen kwam van alle kanten hulp opdagen. De nationale reserve die juist een oefening hield ver scheen op de plaats van de bot sing, evenals de politie, de brand weer en de Roode Kruis-colonne onder leiding van dr Hasper. Di rect werden pogingen aangewend om hulp te verlenen waar nodig. De burgemeester van Vlaardin gen mr J. Heusden was onmid dellijk ter plaatse en nam de lei ding van het hulpverleningswerk op zich. Functionarissen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben meegedeeld, dat het wrak van het Amerikaanse transport vliegtuig van het type C-46, dat sinds Woensdag j.l. werd ver mist met 37 uit Korea terug kerende militairen en een be manning van 3 leden, onder wie een stewardess, gevonden is op een heuvelhelling ongeveer 65 km ten Noordoosten van Logan in de staat Utah. Er waren geen overlevenden. De Holland-Amerika lijn heeft het voornemen een steen tje bij te dragen ter oplossing van het huisvestingsprobleem voor hen, die de kroningsfees ten in Londen willen bijwonen. Het stoomschip Veendam zal daartoe op 1 Juni a.s. een reis naar Londen maken en in de buurt van Gravesend ten anker gaan. Voor een gcede verbinding met de stad zal door middel van een extra-trein worden gezorgd. Het schip zal laat in de avond van 2 Juni weer vertrekken en in de ochtend van 3 Juni te Rotterdam terugkeren. De kapitein van het Neder landse stoomschip „Hermes" van de K.N.S.M. (2746 ton) sein de Dinsdag, dat een der opva renden ten Z. van de Azoren overboord is geslagen Aan alle schepen werd verzocht, naar de vermiste uit te zien. Het schip is op thuisreis uit de West. - Van de zijde der K. N. S. M. wordt vernomen: In de nacht van 12 op 13 Januari werd tijdens stormweer de gezagvoerder van het s.s. „Hermes" gewaarschuwd, dat de 24-jarige timmerman W. van der Struijs uit Den Helder, geboren 7 November 1928, ver mist werd. Nadat hetgehele schip door zocht was, moest worden aange nomen, dat hij met een stortzee overboord was geslagen. Aan alle schepen in de buurt werd een spoedradiobericht gegeven om mede uit te zien. De Nederlandse ambassaderaad te Bonn, dr H. A. Helb, heeft Maandagmiddag bij het West duitse ministerie van Buitenland se Zaken de bevreemding van de Nederlandse regering uitgespro ken over de wijze, waarop de Duitse politie de opsporing van de uit Breda ontvluchte oorlogs misdadigers ter hand heeft geno men. Aan Nederlandse zijde bestaat de indruk, dat het zoeken naar de vluchtelingen niet met de nodige energie wordt uitgevoerd, aldus de ambassaderaad. Het ligt niet in het voornemen der Nederlandse regering 'n ver zoek aan de Duitse regering te doen tot uitlevering van de oor logsmisdadigers. Een uitleveringsverzoek ver eist een langdurige procedure, waarbij in Duitsland vele instan ties betrokken zijn. Daarom heeft Nederland de uitwijzing der oorlogsmisdadigers gevraagd. Voor deze uitwijzing is in Duitsland een juridische beslis sing nodig over de vraag, of men hier al of niet met politieke vluchtelingen te maken heeft. Zou de Duitse rechters deze vraag bevestigend beantwoorden dan zou art. 16 der Duitse grond wet ook de uitwijzing verbieden. Bij het bezoek, dat onze zaak gelastigde, dr Helb, aan de be voegde instanties in Bonn heeft gebracht, beloofde de Duitse re gering een meer doortastend op treden om de oorlogsmisdadigers in handen te krijgen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat ce Zondag plaats gehad hebbende arrestatie van Faber een eerste resultaat van het bezoek van dr Helb is geweest. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Aanhoudend ri; ,tig weer Plaatselijk mist of wolkenvel den, maar hier en daar ook op klaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 15 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.16 1.41 Terneuzen 1.51 2.16 Hansweert 2.31 2.56 Walsoorden 2.41 3.06 15 16 17 18 ZON 5.42 16.58 S.41 16.59 >.40 17.01 MAAN v.m. n.m. 8.54 16.47 9.22 18.21 9.42 19.54 >.39 17.04 10.13 22.52

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1