Westduits parlementslid ontving der uit Breda ontvluchten een Het geschil tussen de specialisten en de ziekenfondsen De toestand in Kenya b f SFf* i 1 Nieuwe politieke beweging in Egypte De relletjes in Karatsji N Zullen zij als politieke - vluchtelingen ivorden beschouwd Omslaan van Z.-Koreaanse veerboot eist vele slachtoffers ROSENBERGS VRAGEN GRATIE. H.M. DE KONINGIN TERUG NAAR NEDERLAND. Afkondiging staat van beleg niet wenselijk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Naguib herdenkt gevallen Egyptische opstandelingen. Geallieerde vliegtuigen op Deense luchtbases? t$, ëi Êi bÜ k'j MAANDAG 12 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2238. De betrekkingen tussen Zuid-Korea en Japan HET EREFONDS VOOR OUD-VERPLEEGSTERS. DEPORTATIES EN DWANGARBEID IN DE SOWJET-UNIE Noordelijke IJszee zn UNIE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE E ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van oe banne. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertemies: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Dr Erich Mende, vrij-democra- de" genoemd zeide dat hij en tisch lid van de West-Duitse de anderen niet schuldig waren van Bondsdag, heeft te Bonn ge zegd, dat hij in het geheim een ontmoeting heeft gehad met één van de uit de Bredase gevange nis ontvluchte Nederlandse oor logsmisdadigers. Deze ontmoe ting had Vrijdag in het parle mentsgebouw plaatsgevonden. Dr Mende, de Westduitse afge vaardigde die het krachtigst heeft aangedrongen op vrijlating van alle oorlogsmisdadigers die naar Duitse opvatting niet schul dig zijn, verklaarde aan de cor respondent van Reuter dat de betrokken gevluchte gevangene hem opgezocht had omdat hij meende dat dr Mende hem kon helpen. De ontvluchte gevangene door dr Mende „een gedetineer- De politie van Poesan (Zuid- Korea) heeft meegedeeld, dat 223 personen zijn verdronken, toen de veerboot tussen Poesan en Yosoe 5 mijl buiten Poesan omsloeg en zonk. Slechts 7 per sonen konden worden gered, onder wie de kapitein, die werd gearresteerd op beschuldiging, dat hij teveel mensen op de boot had toegelaten. Alle slachtoffers waren Ko- reanen. De veerboot, die 200 ton mat, vervoerde 256 personen met inbegrip van de leden van de bemanning. Volgens de po litie was het vaartuig slechts berekend op 100 passagiers. Be halve de passagiers had de boot 100 balen rijst aan boord. Het vaartuig ging tengevolge van hoge zeeën ten onder op 'n plaats, waar vorig jaar ook ver scheidene veerboten zijn veron gelukt, waarbij eveneens vele slachtoffers vielen te betreuren. Een woordvoerder van 't Zuid- koreaanse ministerie van Ver voer heeft vroegere politiebe richten tegengesproken, volgens welke de kapitein van de veer boot was gearresteerd. De boot was niet overladen en de ramp was niet aan een fout van de ka pitein te wijten, aldus de woord voerder. De Zuidkoreaanse gezant te Tokio heeft verklaard, dat zijn regering voorbereidingen heeft getroffen om de besprekingen met Japan over verbetering van de huidige slechte betrekkingen tussen de beide landen te hervat ten, zodra de Japanse regering de wens hiertoe te kennen geeft. Hij zeide, dat hij in dat geval aan het hoofd van de Koreaanse dele gatie zal staan. Volgens de Prawda, het offi ciële orgaan van de Russische communistische partij, was uit breiding van de Koreaanse oor log het doel van het recente be zoek van president Rhee van Zuid-Korea aan Japan. Gezien de hoge Amerikaanse verliescijfers in Korea en het feit, dat de Ko reaanse oorlog niet populair is bij de soldaten van de V.N. ma ken de Verenigde Staten plannen om een aantal van hun divisies terug te trekken en te vervangen door Aziatische contingenten, al dus de „Prawda". Het echtpaar Rosenberg heeft Zaterdag president Truman om gratie verzocht. Zij zouden Woensdag a.s. op de electrische stoel terecht worden gesteld. Rechter Kaufmann, die Julius Rosenberg en Ethel, zijn echtge note, in 1951 ter dood veroordeel de, verklaarde onlangs, dat bij indiening van een gratieverzoek de terechtstelling automatisch zou worden uitgesteld tot vijf da gen, nadat president Truman zijn besluit zal hebben bekendge maakt. Het gratieverzoek zal in behan deling worden genomen door het ministerie van Justitie. Na on derzoek zal via de procureur-ge neraal president Truman van ad vies worden gediend. aan misdaden doch dat zij om politieke redenen veroordeeld waren, aldus dr Mende. Dr Mende zeide, dat de West duitse justitiële autoriteiten zich met deze kwestie moesten bezig houden. Wanneer werd vastge steld dat de zeven mannen van wege politieke misdrijven ver oordeeld waren, zouden zij niet naar Nederland teruggestuurd kunnen - worden daar artikel 16 van de Westduitse grondwet zegt dat „politiek vervolgden het recht van asyl behoren te genie ten". Dr Mende weigerde „om voor de hand liggende pedenen" de naam van de betrokken man te noemen.- Hij zeide als parle mentslid niet verplicht te zijn de politie inlichtingen- te verstrek ken. Volgens dr Mende was het niet duidelijk of de 7 ontvluchten de Duitse of de Nederlandse na tionaliteit bezaten. Zijn bezoeker had hem gezegd, dat hij de Ne derlandse nationaliteit tijdens de oorlog verloren had en dat hem, toen hij bij de Waffen-S.S. dien de, de Duitse nationaliteit be loofd was. Wanneer geconclu deerd zou worden dat de mannen Duitse burgers .waren, zou „het gehele geval een ander aanzien krijgen". Dr Mende is een 32-jarige ex- majoor die in de oorlog de on derscheiding ontving van het ridderkruis bij het ijzeren kruis. Hij zeide het van zijn bezoeker ontvangen materiaal te zullen overdragen aan het Westduitse ministerie van Justitie, voor ge bruik naar believen. De Nederlandse zaakgelastig de in Bonn, dr Helb, zal de bondsregering om inlichtingen vragen en, mocht de verklaring van dr Mende juist zijn,, zijn verwondering erover uitdrukken dat diens ontmoeting met één der gevluchten in 't parlements gebouw mogelijk was. Het betrof hier de gevluchte Touseuil. Hij zou met dr Mende gesproken hebben over de moge lijkheid, dat hij als politieke vluchteling beschouwd zal wor den. Een functionaris van de Neder landse ambassade te Bonn ver klaarde dat het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft beloofd nieuwe instructies aan de politie te geven, waarin zal worden bevolen met meer ijver naar de ontsnapte Neder landse gevangenen te zoeken. De opbrengst van de rebusactie voor het erefonds voor oud-ver pleegsters bedraagt op het ogen blik meer dan 80.000. Het ere fonds streeft er naar de netto opbrengst tot 100.000 op te voeren. Het werkcomité, waarvan het secretariaat gevestigd is in Am sterdam, heeft nog een beperkt aantal rebuskaarten gratis ter beschikking. Er werken op het ogenblik 85 plaatselijke comité's. De gemeente Philippine, die zich kort geleden aansloot, heeft reeds een actie gehouden, die netto 400 heeft opgebracht. Deze gemeente telt slechts 1300 inwoners. Naast de rebusactie voert het erefonds voor oud-verpleegsters ook een lepeltjesactie. Vele lepel tjes, voorzien van het verpleeg stersinsigne, hebben reeds hun weg door Nederland gevonden. Hoewel het weer de laatste da gen zeer slecht is, met bijna geen zon en veel sneeuwval, heb ben de Koningin en de prinsessen geregeld skitochten in het berg land van Sankt Anton gemaakt. Zaterdagavond heeft de Konin gin in hotel „Post" de gidsen ontvangen om hen te danken voor hun lessen en hun dagelijk se hulp bij het skiën. Het zijn Rudi Matt, het hoofd van de ski- school, Albert Funder, de gids van de Koningin, en Toni Mart de gids van de prinsessen. De Koningin, de drie prinses sen en het overige reisgezelschap worden heden in de loop van de dag in Nederland terugverwacht. Zij maken de terugtocht per trein. H.M. Koningin Juliana en de drie prinsessen hebben gisteren Oostenrijk verlaten na een va cantie van twee weken te hebben doorgebracht in Sankt Anton. Vóór hun vertrek vertelden de koningin en de prinsessen dat zij heerlijk hadden genoten van het skiën in Oostenrijk. Zaterdag heeft de koningin in Innsbrück gewinkeld. De koningin en haar dochters keren naar Nederland terug per trein. PRINS BERNHARD OP DE THUISREIS. Prins Bernhard is op de terug weg van zijn verblijf op de Cana- rische eilanden in Rabat (Fr. Ma rokko) geland. Hij heeft daar de lunch gebruik met de Franse ge volmachtigd minister De Bles- son. De prins wordt heden in Ne derland verwacht. Naar te Cairo verluidt, hebben de legerkringen, die in Juli j.l. generaal Naguib aan de macht brachten, een burgerlijke „bevrij dingsorganisatie" opgericht als tegenhanger van de bestaande politieke partijen. De organisatie zou in het bijzonder tegen de Wafd zijn gericht, die zich nog steeds de grootste politieke partij noemt. Generaal Naguib is uit genodigd het voorzitterschap te aanvaarden. De Bevrijdingsorganisatie stelt zich ten doel de Egyptische maatschappij op te bouwen op basis van „geloof in Allah en het vaderland, zelfvertrouwen en het streven om het land te bevrijden van buitenlands imperialisme Generaal sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, heeft Zater dag bij zijn vertrek uit Nairobi verklaard, dat het geen zin heeft de staat van beleg in Kenya af te kondigen in de strijd tegen de Mau Mau. Hij achtte het niet ge wenst de verantwoordelijkheid aan deskundigen te ontnemen en in handen te leggen van mili tairen, die het land en de taal niet kennen. De opperbevelhebber heeft een bezoek van 4 dagen aan Kenya gebracht, dat binnen zijn militair ressort valt. De hoogste rechter in Kenya sir Barclay Nihil, heeft Zaterdag de 29-jarige Kikoejoe Johan Ki nothia aangewezen als tolk in het proces te Kapangoeria tegen Djomo Kenjatta. Kinothia is tolk bij het opperste gerechtshof. Het proces werd op 7 Januari verdaagd, omdat de verdediger, Pritt, had verklaard dat hij en de zes beklaagden geen vertrou wen hadden in de toenmalige tolk dr Leakey. Een groep vooraanstaande blanken in Kenya heeft voorge steld de inheemsen en Aziaten meer zeggenschap in het bestuur van de kolonie te geven, aldus is van betrouwbare zijde verno men. Zij vragen diepgaande reor ganisatie van het bestuur en wil len o.m. het in verhouding grote aantal vertegenwoordigers, dat door het ministerie van Koloniën in de adviesraad van de gouver neur wordt benoemd, ingrijpend beperken, omdat deze personen slechts burgelijke ambtenaren zijn. De actiegroep, die de voorstel len naar voren brengt, acht hulp van en samenwerking met in heemsen en Aziaten bij het be stuur nodig om de slechter wor dende toestand meester te wor den. Deze voorstellen zullen zeer waarschijnlijk de kloof tussen de groep blanken, die voorstander is van hardere vergeldingsmaatre gelen voor de misdaden der Mau-Mau, en de groep die naar hervormingen streeft, vergroten. Zaterdag zijn opnieuw twee lij ken van onthoofde inheemsen ge vonden, het ene bij Thomsons- Falls, het andere te Ol Joro Orok, enige mijlen van Thomsons-Falls verwijderd. Vrijdag waren in dit gebied reeds twee onthoofde in heemsen gevonden. PER ZEILJACHT NAAR DE GOLF VAN MEXICO. Het zeiljacht „Bestevaer," met als gezagvoerder P. de Goede, dat half November uit IJmuiden is vertrokken naar de Golf van Mexico, vertrok 3 December van Las Palmas en is de 9e Januari in Galveston gearriveerd, 5 dagen vroeger dan was berekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Rustig weer. Rustig weer met op vele plaat sen mist of tijdelijk laaghangen de bewolking, elders tamelijk zonnig. In de ochtend vrijwel overal lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt of lichte dooi. DINSDAG 13 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 11.34 11.58 Terneuzen 0.09 12.33 Hansweert 0.49 1.13 Walsoorden 0.59 1.23 ZON 12 13 8.44 8.43 16.53 16.55 MAAN v.m. n.m. 6.09 13.06 7.19 14.03 op politiek, economisch en soci aal gebied." Verder beoogt de nieuwe bewe ging al de rechten en grondvrij- heden te beschermen, de levens standaard te verhogen en de be volking vertrouwd te maken met haar rechten en plichten in de maatschappij onder het motto van het nieuwe bewind „discipli ne en arbeid." Men verwacht, dat velen uit al lerlei kringen tot de beweging zullen toetreden. Op 23 Januari, precies een half jaar na de staatsgreep van gene raai Naguib, zullen de namen van de leiders van de organisatie worden bekend gemaakt. De be weging krijgt een eigen dagblad. De organisatie zal aanvankelijk niet optreden als politieke partij Indien zij echter alsnog hiertoe besluit, zullen, naar verwacht wordt, de militaire leden zich uit de beweging terugtrekken of ontslag nemen uit de militaire dienst. De burgerlijke leden zul len zich candidaat voor het par lement kunnen stellen. Volgens welingelichte kringen zal luitenant-kolonel Gama Adel Nasser, een van de belangrijkste figuren van het huidige militaire bewind, secdetaris-generaal der organisatie worden. Nasser verklaarde onlangs, dat de Egyptenaren tot een guerilla zullen overgaan, indien Groot- Brittannië niet spoedig zijn troe pen uit de Suezkanaalzöne te rugtrekt. De Egyptische eerste minister en zijn officieren hebben Zater dag de „martelaren" herdacht, „die gevallen zijn in de vrijheids strijd tegen de Britten." Een jaar geleden hebben Egyp tische opstandelingen in de zóne van het Suezkanaal strijd gele verd met Britse troepen. Een Britse woordvoerder zeide in die tijd dat Britse troepen slaags wa ren geraakt met eenheden van het „nationale bevrijdingsleger.' SOWJET BESCHULDIGING DOOR GROOT-BRITTAN1E AFGEWEZEN. Generaal Dalton, chef van de staf bij het Britse hoge commis sariaat in Duitsland, heeft Vrij dag aan generaal Troesef, lid van de Sowjet-staf, een schrij ven overhandigd, waarin de be schuldigingen worden afgewe zen, volgens welke een Brits vliegtuig op 23 October 1952 bo ven het gebied van Krampnitz in de Sowjet-zöne zou hebben gevlogen en daar vijandige pam fletten hebben uitgeworpen. Het bestuur van de Nederland se vereniging van specialisten heeft Zaterdag op een te Utrecht gehouden persconferentie zijn standpunt inzake de moeilijkhe den met de ziekenfondsen uiteen gezet. Bij monde van de voorzitter dr R. Ruding, chirurg te Breda, wérd medegedeeld dat er al ja renlang onderhandelingen wor den gevoerd met het „Centraal overleg ziekenfondsen" over de honorering en dat de Nederland se vereniging van specialisten niet bereid is zich vrijwillig neer te leggen bij een regeling waar tegen de leden principiële bezwa ren hebben. Dit is ook de reden geweest, waarom de 300 specia listen die zich later in de nieuwe organisatie hebben verenigd, het lidmaatschap van de landelijke specialistenvereniging hebben op gezegd. De bezwaren gaan tegen twee punten, n.l. tegen de vaststelling door de ziekenfondsen van een plafondbedrag voor de gezamen lijke specialisten, alsmede tegen het toepassen van een progres sieve korting op de honorering wanneer dit plafond niet toerei kend blijkt te zijn. Door de zie kenfondsen wordt jaarlijks een bedrag vastgesteld voor de hono rering van de gezamenlijke spe cialisten. De hoogte van het pla fond wordt telkenjare bepaald naar verhouding van de financië le situatie van de ziekenfondsen. Overschrijdt het totaalbedrag der gezamenlijke verrichtingen het vastgesteld declaratum van een bepaalde specialist, treedt een progressieve korting in werking. Dit declaratum is bepaald op een bruto fondsinkomen van 10.000 per jaar. Naarmate de practijk toeneemt wordt omgerekend volgens een bepaalde formule de berekening per verrichting la ger. De leden van de vereniging wensen echter niet een deel van het financiële risico te dragen van de ziekenfondsen. Zij vinden het principieel onjuist wanneer dit risico wordt overgeheveld op een groep van de ziekenfonds medewerkers. De strijd tegen het plafondbedrag en tegen de pro gressieve korting wordt door de specialisten beschouwd als een principiële strijd. Het gaat vol gens de N.V.S. dus niet om de hoogte van de declaratie, doch om het beginsel: dat de honore ring van de geneeskundige diens ten niet direct afhankelijk be hoort te zijn van het verzeke ringslichaam. De beginselen van de ook door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst onderteken de wereldorganisatie der art sen vermelden dit uitdrukkelijk, aldus de mededelingen ter pers conferentie. De ziekenfondsen garanderen aan de verzekerden specialisten hulp en stellen daarvoor jaarlijks een bedrag vast. Doch naar de mening van de N.V.S. mogen de specialisten geen risico dragen voor de toereikendheid van dat bedrag. De specialistische ge neeskunst neemt aanzienlijk toe. Oorzaken daarvan zijn er vele. Er komen steeds meer nieuwe ge neesmethoden en chirurgische mogelijkheden. De verzekerde gaat zijn angst voor de specialist en voor de operatie steeds meer overwinnen. Voorts lopen de ge bieden in ons land, waar men van de specialistische geneeskunst verstoken is, hun achterstand snel in. Om al deze redenen is het volgens de N.V.S. onmoge lijk voor de ziekenfondsen om een vast bedrag te blijven vast stellen voor de gezamenlijke spe cialisten. Voor de huisartsen, apothe kers, masseurs, e.d. wordt door de ziekenfondsen geen plafond bedrag en dus ook geen even tuele progressieve korting be paald. Uitdrukkelijk werd voorts verklaard, dat het niet gaat om hogere of lagere declaratie doch om bescherming van het vrije be roep. Het ligt ook niet in de be doeling de actie te voeren ten koste van de verzekerden. Even min voeren de specialisten een actie voor contante betaling. Voorzover dit in Tilburg en Bre da noodzakelijk werd, is dat niet door hen in de hand gewerkt, zo werd verzekerd. Sedert 3% jaar zijn er al onder handelingen en telkens wordt een beslissing met hele of halve jaren uitgesteld. Op verzoek van de zie kenfondsraad is in September j.l. opnieuw een beslissing uitgesteld tot 1 Januari 1953. In de ver wachting, dat in de afgelopen 3 maanden een acceptabele rege ling zou worden getroffen, is met het nieuwe uitstel accoord ge gaan, aldus de N.V.S. Volgens de mening van deze specialistenor ganisatie was dus op 1 October j.l. al bekend, dat er ingaande 1 Januari 1953 een situatie zou in treden „van geen regeling". Een continuëring van de oude rege ling met 'n nieuwe termijn wordt niet bevorderlijk geacht voor de onderhandelingen. De specialis ten willen een honorering met n acceptabel bedrag per verrich ting. Er worden door de sociaal economische instituten van de hogescholen te Rotterdam en Til burg onderzoeken ingesteld naar de hoogte van de honorering van de verschillende specialistische verrichtingen. De specialisten verwachten, dat de hoogleraarsrapporten 'n goede hulp kunnen bieden bij de vast stelling van een vaste honore ring, eventueel met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1953. Aan het regeringscommuniqué na het onderhoud van 't bestuur der N.S.V. kon, hangende de on derhandelingen, ter persconfe rentie uiteraard niets worden toegevoegd. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 1 terneuzen .wij adviseren u gaarne kort haar vereist speciale coupe en verzorging wij verzorgen, u In Karatsji zijn Zaterdag vele geruchten over plunderingen in omloop geweest, maar voorzo ver men heeft kunnen nagaan, waren al deze geruchten vals. Uit Dacca in Oost-Pakistan werd gemeld dat studenten sym pathiebetogingen hebben gehou den voor degenen die in Karatsji om het leven zijn gekomen. Er werd geen melding gemaakt van wanordelijkheden. De politie te Karatsji heeft Za terdag nog vijftig arrestaties ver richt. De spanning in de stad nam Zaterdag af. De commissaris van politie Naqvi deelde mede, dat ongeveer honderd personen, die inbreuk hadden gemaakt op het nachte lijke uitgaansverbod werden vrij gelaten. Volgens Naqvi waren bij de wanordelijkheden van de laatste dagen 152 politiemannen en elf officieren gewond. Zaterdag al leen waren waarschijnlijk meer dan 100 onruststokers gewond, aldus Naqvi. Enige gewonden wa ren aan hun verwondingen be zweken. Sommigë winkels werden weer geopend. Het uitgaansverbod is met een uur verlaat. Bij de relletjes zijn tenminste 16 personen om het leven geko men en 300 gewond. De hoofdcommissaris van poli tie te Karatsji heeft verklaard dat volgens betrouwbare inlich tingen de jongste relletjes in de stad door communisten verwekt zijn ,,om de regering machteloos te maken". Hij zei dat er elf do den gevallen zijn. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Kraft, heeft Zaterdag te Kolding in Jutland bekendgemaakt, dat generaal Ridgway, de geallieerde opperbe velhebber in Europa, Denemar ken heeft aangeboden 100 tot 150 geallieerde vliegtuigen in vredes tijd op Deense luchtbases te sta tionneren. Kraft verklaarde zich voorstander van aanvaarding van dit aanbod, aangezien „de Deen se luchtmacht niet sterk genoeg is om in geval van oorlog Desn- se steden en de Deense mobilisa tie te beschermen tegen luchtaan vallen". Over het aanvaarden van het geallieerde aanbod worden be sprekingen gevoerd door de re geringspartijen en de socialisten. I I I I I I I ESTLAND Aantal gedaportttrdan door da Stoatspol/t/a 60 000 KOLYMSK AANLEG VAN HET OOSTZEE-WITTE ZEE KANAAL LETLANO 100 000 POLEN 1 700 000 Nova Zambia LITHAUEN Witte AI Zee TSJECHOSL 600 000 I 2 225 ÜCÜ ONTGINNING DE GOUDMIJNEN Kcmt/atka HONGARIJE 300 000 ARCHANGEL WORKOET. A A A ROEMENIE 3 160 000 OCHOTSK MOSKOU er - b KOTLAS DWANGARBEID INDE WORKOETA MIJNEN Zee van Oc.iotsk BULGARIJE 200.000 WOLGAKAUALEN BOUW VAN DE PETSJORA SPOORWEG acho lm Zwarte +ALDAN RASNOJARS TOBOLSK MIDDELLANDSE Boiköl meer OMSK IR KOE KARAGANDA HOUT WINNING KKABAROWSK IWOSTOK V KasDische Zee L Dwangarbeiders kampen JA PA DE KADERS ZUN DE BELANGRIJKSTE OPENBARE WERKEN AANGEGEVEN WAARBIJ DWANGARBEIDERS ZIJN TEWERK GESTELD KOREA Het kan niet uitblijven, dat door middel van ontvluchte ge vangenen bijzonderheden uit lekken over hetgeen zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt cijfers bekendgemaakt, die wij in de kaait hebben opgenomen. Be Sowjet laat deze gevangenen openbare werken van bijzondere omvang uitvoeren, waarbij de onder de vele slachtoffers van j menselijke werfkracht du: met de Sowjet-po'itie. in de begroting behoeft te wor- 'De gegevens, die deze ont- den opgenomen, snapten wisten mede te delen. Een aantal van deze werden zijn verzameld en gepubliceerd, zijn aangegeven in onze kaart, Het totaal aantal gevangenen alsmede de ligging van de cen- van de Russische politie wordt tra der grote kampen. Het be- gerchat op een aantal, dat ligt hoeft geen betoog, dat de om- tussen de 10 en 20 millioen. Van standigheden. waaronder deze de Russische satelietstaten zijn mensen gedwongen worden te werken, onaanvaardbaar zijn vcor onze Westerss begrippen. Sociale en hygiënische maatre- ge7en worden voor deze mensen niet genomen en de sterftecij fers zijn schrikbarend hoog. In de satellietlanden worden de gedeporteerden vrijwel onmid dellijk vervangen door jonge communisten. Het doel van deze wisseling is in de loop der jaren kunstmatig een volledig Rus sisch denkende bevolking in de ze landen op te bouwen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1