Uit de Provincie \er ■,er DE HEER DER HERULI I Gouverneur Stevenson zal een reis om de wereld maken Indonesische bladen over de uitspraak in de zaak-Harjono NATIONALE RECLASSERINGSDAG '52 Amerikaans vliegtuig bij Seattle neergestort AKKERTJES** Onbeperkte invoer van geld in Frankrijk KAPITALE GIFT VOOR M HOOP" Bendeactiviieit in Indonesië Wanordelijkheden fe Karatsji Amnestie voor 63 Zuid-Slavische R. K,-geestelijken De Japanse defensie te Rijksbemiddelaars beslissen ©ver loon- en arbeids voorwaarden voor vissers LOOP DER BEVOLKING OVER 1952. hangerig, koorts! DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. De toestand Berlijn TERNEUZEN. BRESKENS. IJZENDIJKE. HOEK. ZAAMSLAG. AARDENBURG. Nieuws in het kort 99 99 Brandstichting in Argentinië t.f Gouverneur Stevenson is van plan een reis om de wereld te maken, die 3 maanden zal du ren. Op 12 Januari loopt de ambts periode van de verslagen demo cratische candidaat voor het presidentschap als gouverneur van de staat Illinois ten einde. Hij zal op 1 Maart naar Azië vertrekken, vermoedelijk een bezoek brengen aan Korea en daarna zijn reis door het Mid- den.iOosten en Europa voortzet ten. De netto-opbrengst van de nationale reclasseringsoollecte 1952 bedraagt 257.489,21. In 1951 was de opbrengst 244.804,28, zodat 1952 een voor uitgang bracht van 12.684,93. Van de 7 na-oorlogse jaren, waarin de collecte is gehouden (1946-1952), is de totale netto opbrengst 1.785.699,36. 24 Km ten Oosten van Seattle in de staat Washington is een 4-motorig passagiersvliegtuig tegen een berg gevlogen en uit gebrand. Men vermoedt, dat het hier een Dakota van de „Flyingtiger Line" betreft, die met een be manning van 4 leden, 1 vrouw en 2 kinderen op weg was van Burbank in Californië naar Seattle. Nader wordt vernomen, dat het verongelukte toestel inder daad de vermiste Dakota is. De 7 inzittenden kwamen allen om het leven. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de slechte weersomstandigheden. „Dit is iets wat ik al zoveel jaren heb willen doen en het wil mij voorkomen dat hiervoor de tijd is gekomen, nu ik als gouverneur aftreed en voordat ik een nieuwe werkkring aan vaard", aldfis verklaarde Ste venson tijdens een persconfe rentie. Hij vervolgde dat deze reis geen politieke of andere achter grond heeft en dat hij pas na zijn terugkeer een besluit zou nemen aangaande zijn toekom stige plannen. Hij liet hierop volgen: „Ik verwacht dat ik door deze reis onze problemen in het Oos ten beter zal leren begrijpen. Dit is ook wel nodig, tenminste indien ik besluit ook in de toe komst over internationale za ken te blijven spreken en schrij ven. Druk de infectie grondigdekopln Neem één of twee "AKKERTJES",kruip onder de wol en in korte tijd bent U weer opgeknapt./7/J\ helpen direct.' Blijkens een publicatie van het Franse bureau voor de valuta controle is voortaan invoer van geldstukken (behalve goudstuk ken) en bankbiljetten van an dere landen in Frankrijk in on beperkte omvang toegestaan. Hetzelfde geldt voor de in voer van bankbiljetten, uitgege ven door een emissie-instelling in de zone van de Franse franc en voor geldstukken (geen goudstukken) uit dat gebied. Grensgangers zullen dezelfde faciliteiten voor in- en uitvoer genieten als de andere reizigers. In het kader van de actie, die de Vara voert om het hospitaal kerkschip „De Hoop" aan een nieuwe medische installatie te helpen, heeft de machinefabriek C. Maters te Beverwijk een voL ledige hydrophoor-installatie ter waarde van 1000 aangebo den. De installatie dient voor auto matische watervoorziening aan boord. De nauwe betrekkingen tus sen de gemeente Velzen en de visserij hebben er toe geleid, dat burgemeester en Wethou ders van Velzen de raad hebben voorgesteld een bijdrage ineens van 10.000 te verlenen voor de bouw van een nieuw hospitaal kerkschip. In de nacht van 30 op 31 De cember is een bende rampokkers bestaande uit 30 zwaarbewapen de personen de des Tegowanoe, 30 km ten Oosten van Semarang aan de grote weg naar Purwoda- di gelegen, binnengedrongen. Zij slaagden erin vijf politiemannen gevangen te nemen. Vier van hen wisten later te ontsnappen, doch de vijfde werd door de bende ge dood. De ijlings uit Semarang ontboden politieversterking ver joeg de bende na een hevig vuur gevecht. De politie leed hierbij geen verliezen. Op 29^ December was reeds een grote bende rampokkers, naar schatting 200 man, allen zwaar bewapend in de buurt van Ke- dungdjati gesignaleerd. Leger en politie stelden een achtervolging in en de bende werd verdreven. In de nacht van 30 op 31 De cember drong de bende de desa Brabo nabij Tegowanoe binnen. Veertig huizen werden door de bende gerampokt. Eén lid van de burgerbewakingsdienst werd ge dood. Van officiële zijde is ver klaard, dat deze bende waar schijnlijk één van de benden uit het Merbaboe-Merapi-complex is, die in noordelijke richting is ge trokken. Te Karatsji hebben wanorde lijkheden plaats gevonden, waar bij tenminste zes personen om het leven zijn gekomen, terwijl er vijftig gewonden vielen. De poli tie opende het vuur, toen zij door de demonstranten met knuppels wefd aangevallen. Zij maakte ge bruik van bajonetten en gummi knuppels. De wanordelijkheden begon nen, toen de politie trachtte een optocht van studenten, die pro- Onder de personen, aan wie met nieuwjaar in Z.-Slavië am nestie is verleend, bevonden zich 63 R. K.-geestelijken, aldus heeft het Zuidslavische persbu reau Tanjceg bekendgemaakt. De geestelijken hebben maar schalk Tito bedankt voor hun vrijlating. Zij beloofden „met toestemming" van hun kerkelij ke superieuren oprechte betrek kingen met de Zuidslavische autoriteiten en het volk te zul len onderhouden. Zoals gemeld heeft Z-Slavie op 17 December de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan verbroken na de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kar dinaal. Volgens het invloedrijke Ja panse blad „Jomioeri" zal het Japanse ministerie van Defen sie officieel „Raad voor de na tionale veiligheid" genaamd 10 milliard jen (ongeveer 100 millioen gulden) vragen voor de bouw van 10 marineschepen en 100 vliegtuigen. Dit bedrag zou worden ge vraagd voor het belastingjaar, dat in April a.s. begint. De Indonesische bladen spre ken hun misnoegen uit over de vonnissen van Meine Pot en Colson in de zaak-Harjono. Zij betrekken daarbij veelal de ver houdingen tussen Nederland en Indonesië. „Ada'bi" schrijft o.a.: „Wij weten, dat in Nederland evenals in Indonesië de recht spraak vrij is, maar wij zijn van mening dat, nu aan een adspi- rant-moordenaar een zo lichte straf is opgelegd, voor het Indonesische volk voldoende re den is zich nog meer van een vriendschappelijke binding van bijzondere aard met Nederland te verwijderen. „Pemandangan" meent, dat men de rechtspraak niet moet zien als een werkelijke poging in deze zaak recht te spreken. Het blad noemt het feit, dat de zaak-Harjono voor het gerecht werd gebracht, slechts een de monstratie is voor de buitenwe reld, in het bijzonder voor In donesië, zodat de indruk wordt gewekt, dat de Nederlandse re- De achtjarige Douwe R. de Jong uit IJlst, die zich gisteren met een vriendje op het nog zwakke ijs begaf van de brede vaart aldaar, is er door gezakt en verdronken. gering een oplossing van de zaak wenst. Het blad vraagt zich af: „Is het te verwonderen, dat de verhouding tussen Indonesië en Nederland minder wordt, als men steeds weer onaangename ervaringen in deze verhouding opdoet?" Het blad vraagt concrete maatregelen, „aangezien critiek en protesten niet veel zullen helpen"'. Dr Walter Schreiber, de plaats vervangende burgemeester van West-Berlijn, heeft Donderdag in het parlement van West-Berlijn verklaard: „Wij verwachten van de westelijke geallieerden dat zij alles wat in hun vermogen ligt zullen doen om onze bevolking tegen het gevaar van een vijan delijke bezettingsmacht te be schermen. Er zijn reeds teveel slachtoffers gevallen". Het parlement eiste opnieuw dat de grenspolitie met machine pistolen wordt uitgerust. De zitting van het parlement werd bijgewoond door generaal- majoor Timbermann en generaal Manceau-Demiau, de Amerikaan se en Franse commandanten van Berlijn. De Britse commandant, genaraal-majoor Coleman be vond zich niet in deze stad. Mevrouw Kimino Hakagawa heeft zich dezer dagen in een schouwburg van Osaka letterlijk dood gelachen. Het programma werkte zó zeer op haar lachspie ren, dat zij een hersenbloeding kreeg. testeerden tegen het optreden van de politie op Woensdag, toen zij studenten, die demon streerden voor lagere collegegel den en tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, met behulp van traangasbommen en gummiknuppels verspreidde, uit een te doen gaan. Het stadsbestuur van Karatsji heeft een onmiddellijk ingaand verbod op het dragen van wa pens uitgevaardigd en samen scholingen van meer dan vijf per sonen in de stad verboden. Het is van mening, dat de wanorde lijkheden door communisten op touw zijn gezet. Studentenleiders hebben via een politiemicrofoon omgeroepen, dat zij niets te ma ken hebben met het uitbreken der wanordelijkheden. Ook vele politiemannen zijn gewond. Er zijn ruim 40 arresta ties verricht. Nader wordt gemeld dat met automatische wapens uitgeruste militairen in veldtenue het cen trum van Karatsji, waar de wan ordelijkheden zijn voorgevallen, hebben bezet. Volgens latere berichten zijn tenminste zeven personen gedood en 76 gewond. Men verwacht dat bij nader onderzoek het aantal doden en gewonden groter zal blijken te zijn. Bij de relletjes werden 41 po litiemannen gewond. Het stads bestuur had aanvankelijk de on geregeldheden geweten aan „communistische activiteit", maar het trok deze beschuldi ging later in. Laat in de middag werd het verkeer hervat en win kels openden hun deuren weer. Naqvi, een adjunct-secretaris van het ministerie van defensie, deelde mede dat de communis ten voor de wanordelijkheden aansprakelijk moeten worden ge steld. De door de communisten geleide democratische studenten- bond organiseerde de mars van de studenten, aldus Naqvi. De woningen van de ministers wer den Donderdagavond door de po litie bewaakt. DE SMOKKELARIJ BIJ AKEN IN 1952. Westduitse douanebeambten hebben in 1952 vier en zeventig ton gesmokkelde koffie en 360.000 sigaretten in beslaggeno men in het gebied waar de gren zen van Duitsland, Nederland en België tezamen komen. Ruim 8.000 smokkelaars we den gegrepen. Een vergelijking met 1951 toont aan dat de smok kei in koffie aan de westelijke grens van Duitsland, ondanks al le maatregelen, bijna gelijk ge bleven is. De sigarettensmokkel is tot de helft teruggelopen. „Operatie Cicero" in liet Luxor Theater. Het Luxor Theater te Terneu- zen presenteert deze week de film „Operatie Cicero" naar het boek van L. C. Moyzisch, die tij dens de tweede wereldoorlog als militair attaché verbonden was aan de Duitse ambassade, waar Von Papen de scepter zwaaide Moyzisch vertoeft thans in Zwitserland en „Cicero", de Al banese spion die zijn codenaam van Von Papen had gekregen, is vermoedelijk dood. De feiten, in deze film neergelegd, lijken haast fantastisch, maar zijn enige jaren geleden na de pu blicatie van het boek in het En gelse Lagerhuis door Bevin vol ledig toegegeven. De vroegere Britse ambassadeur te Ankara, sir Knatchbull Hughesen heeft zijn huisknecht nimmer van spicnnage verdacht. Zo wist de ze de brandkast te openen en de geheimste documenten te foto graferen, als de ambassadeur zijn bad nam. De bijzonderheden over de grote invasie worden op deze wijze aan de Duitsers bekend. Echter wordt er door de tegen-1 stellingen onder de nazi-„gro- ten" geen aandacht aan ge schonken. James Mason speelt de rol van de Albanegs terwijl Danielle Darieux een Poolse gravin uit beeldt, waarmee tegelijk de on misbare liefdesaffaire is inge schakeld. Het is een film, die van mi nuut tot minuut blijft boeien ondanks de sober en zakelijk voorgestelde handeling. Deze opzienbarendste spionnagezaak uit de laatste wereldoorlog zal ongetwijfeld velen interesseren. De film is een bezoek aan het Luxor Theater overwaard. Fancy-fair voor oud-verpleeg, sters. In Breskens werd onlangs een fancy-fair gehouden, waarvan de baten bestemd waren voor het fonds voor oud-verpleegsters. Het is een succesvolle poging geweest om dit sympathieke fonds te steunen, want de op brengst bedroeg ruim 600. plaai.s vullen en we hopen van harte, dat deze avonden vcor de H.S.V. vruchten mogen afwer pen. Studentenvereniging. Reeds enige tijd bestond het voornemen te komen tot oprich ting van een vereniging van1 uni versitair georiënteerden. Thans is deze vereniging officieel opge richt. In hotel Lievens kwam men bijeen. De voorzitter, de heer W. Dusarduijn, sprak een inleidend woord. Burgemeester Von Bönning- hausen werd als erelid geïnstal leerd. Daarna werden de groenen anno 1952 in de vereniging op genomen. De voorzitter legde in zijn feestrede de nadruk op het doel, waarvoor deze vereniging werd opgericht, n.l. culturele verhef fing en de middelen daartoe. Hierna beklom de heer J. Cor nells het spreekgestoelte. Hij gaf een uiteenzetting over de ge schiedenis van IJzendijke tot het jaar 1604, waarbij hij speciaal de nadruk legde op het ontstaan van het woord „Isendica", welke naam deze nieuwe vereniging draagt. Tijdens het diner was er volop gelegenheid tot onderlinge ken nismaking te komen. Er zaten ook afgevaardigden uit Oost Zeeuws-Vlaanderen en België aan. Het was reeds laat, toen men in de beste stemming huis waarts keerde. Vergadering De duivenvéreniging Steeds Sneller". hield in haar verenigingslokaal een alge mene vergadering. Wegens ziekte van de voorzitter A. Termote leidde de heer A. Calon de ver gadering. Hij deelde mede, dat de tentoonstelling een succes is geworden en hij feliciteerde de prijswinnaars. Hierna werden de diploma's der vluchtkampioenen uitgereikt. Daar de tegenwoor dige rekenaar, de heer V. Claeijs, als zodanig ontslag heeft geno men, werd gekozen de heer H. Cruzon. Verkeersongeval. Donderdagavond te half zeven kwamen op het Spuiplein een personenauto, bestuurd door mej. C. uit Oostburg, en een vracht auto van de P.T.T., bestuurd door de heer Van N. uit Breda, met elkaar in botsing. Mej. C„ die een vóór haar rij dende vrachtauto wilde voorbij rijden, bemerkte dat een uit de andere richting komende vracht auto zulks verhinderde, waarom zij afremde. Door de gladheid van de weg begon haar auto te slippen met het gevolg dat de auto in botsing kwam met de vrachtauto van de P.T.T. De personenauto werd zwaar beschadigd, terwijl mej. C. en de naast haar zittende mevr. B. eveneens uit Oostburg licht ge wond werden. Trainingsplaats H.S.V. De Hoekse sportvereniging gaat haar winteravonden flink aanpakken. Hoewel de laatste tijd door de slechte toestand der velden niet veel gevoetbald kan worden, is men er toe over gegaan extra te gaan trainen Onder leiding van de heer P. van Tatenhove en A. Vermeulen wil men de zaak flink aanpak ken. Hiervoor was echter een geschikte plaats nodig. De ze is thans gevonden. De schuur van de heer F. Dees in de Alte- nastraat is welwillend beschik baar gesteld en men kan zich indenken wat een verheugend feijt dit voor de H.S.V. is. Een betere plaats is haast niet denk baar. Er zal dan ook elke Woens dagavond een grote schare voet ballers deze nieuwe trainings- N.V. Fa P. J. van de Sande Temeuzen De datum van te houden „teer- dag" werd bepaald op 21 Januari. De verloting van de voetbal vereniging. Na het gunstige resultaat van de bazar overweegt het bestuur van de v.v. „Zaamslag" het aan tal PRIJZEN voor de op 24 Ja nuari te houden verloting aan zienlijk uit te breiden. In onze vorige editie was abusievelijk sprake van het aantal loten. Het ligt verder in de bedoeling, dat de niet-verkochte nummers niet meetrekken. M. V. Tot. Geboren 50 36 86 Gevestigd 62 74 136 112 110 222 Overleden 13 11 24 Vertrokken 93 91 184 106 102 208 Bevolking op 31 Dec. 1952 2079 1979 4058 31 Dec. 1951 2073 1971 4044 Vermeerdering 6 8 14 Voltrokken huwelijken: 36. HONTENISSE. Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1951 31 Dec. 1952 M. 48 82 V. 59 102 Tot. 107 184 130 161 291 29 33 62 142 168 310 171 201 372 2816 2745 5561 2775 2705 5480 Vermindering 41 40 81 Voltrokken huwelijken: 45. SCHOONDIJKE. M. V. Tot. Geboren 24 20 44 Gevestigd 44 52 96 68 72 140 Overleden 12 7 19 Vertrokken 49 55 104 61 62 123 Bevolking op 31 Dec. 1952 2079 1979 4058 31 Dec. 1951 2073 1971 4044 Vermeerdering 6 8 14 Voltrokken huwelijken: 18. Het Amerikaanse leger heeft order gegeven alle Amerikaanse militairen in Europa en alle troe pen der V.N. in Korea onmiddel lijk tegen griep in te enten. In Europa, in het bijzonder in Duitsland, is onder het militaire personeel een „belangrijk" aan tal gevallen van dez ziekte ge constateerd, terwijl in Korea slechts „sporadische" gevallen voorkomen. Bij Doncaster (Engeland) heeft een bommenwerper bij het landen het dak van een perso nenauto meegenomen. Een vrouw kwam om het leven. Haar echtgenoot en dochter liepen ver wondingen op. Franklin D. Roosevelt, een zoon van wijlen president Roose velt, is uit New York naar Euro pa vertrokken voor een persoon lijk onderzoek naar de bewape ning in de Westeuropese landen. Hij is lid van de commissie voor buitenlandse zaken uit het huis van afgevaardigden. Het college van Rijksbemidde laars heeft een bindende rege ling vastgesteld voor de loon- en arbeidsvoorwaarden voor beman ningen van de trawlloggers. Het college heeft het garantieloon bepaald op 50,en een afre keningsperiode van vier weken. De betalkig van vacantietoeslag zullen de partijen na onderling overleg moeten regelen. De regeling gaat in per 1 Ja nuari 1953. De beslissing is eerder geval len dan verwacht werd. De moeilijkheden tussen de reders en de vissers, die de trawl loggers moeten bemannen, waren voornamelijk gerezen ten aanzien van de vaststelling van het ga rantieloon, en de afrekenperiode. De in de „Unie Verkeer" samen werkende organisaties van werk nemers in het transportbedrijf (waaronder de visserij) wensten de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de sleepnetvisserij (trawl- visserij) aan te passen aan die voor de drijfnetvisserij. Ten, aan zien van het garantieloon en de afrekenperiode stemt de beschik king van het college van rijks bemiddelaars overeen met de verlangens van de vissers. Zo spoedig mogelijk zal in de vissersplaatsen met de aanmon stering van de bemanningen worden begonnen. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. Plaatselijke autoriteiten in Buenos Aires hebben Donderdag een aantal branden, die oogsten en te velde staande gewassen in een gebied van duizenden hecta ren hebben verwoest, toegeschre ven aan „een uitgebreid plan om de productie te saboteren". In een officiële verklaring in de stad Eva Peron, genoemd naar de vorig jaar overleden echtge note van president Peron, wordt melding gemaakt van honderd branden. Drie nieuwe branden verwoest, ten Woensdag bijna tienduizen den hectaren met graangewas sen. 56. Vóórdat Eric of Erwin een woord van uitleg kan geven, springt Bogul naar- voren. Hij voelt, dat dit zijn laatste kans is en in uiterste ver twijfeling grijpt hij die aan. „Een beer! Is dat het verhaal, dat ge verzonnen hebt? Zijt ge dan vergeten, hoe ge Allan neergesto ken hebt als een hond, gij Noorse schurkDe wraak van mijn heer ont loopt ge niet!", roept Bogul tot Eric. Heer Robart kijkt' besluiteloos van Bogul naar Eric, doch deze laat Robart geen gele genheid om tussenbeide te ko men, „Ontken het eens!" daagt hij Eric uit. „Dat gij Allan met uw eigen bloeddorstige klauwen..." „Zwijg!" bijt Eric hem toe. Hij kan zijn verachting voor deze ke rel niet langer bedwingen en, of schoon hij heer Robart in geen enkel opzicht vijandig wil beje genen, wenst hij zich door deze woesteling niet te laten beledi gen. „Verdwijn!" zegt Eric be velend. „Of ik maak korte met ten met u! Ik spreek tot de heer der Heruli... niet tot zijn voet kussen!" „Grootspraak!", schreeuwt Bo gul weer. Heer Robart heft de hand op om iets te zeggen, doch de onder aanvoerder raast door: „Wat pra ten wij nog met deze moorde naar! Hier moet het zwaard spre ken...". Voor Eric is de maat vol en met een snelle beweging grijpt hij naar zijn zwaard. Erwin doet een pas in de richting van heer Robart en het heeft er de schijn van dat hij die geweldige vreem deling, die zijn vader beledigt, naar de keel wil vliegen. Onwil lekeurig wijkt de heer der Heruli iets achteruit, doch zijn spieren spannen zich. Bogul ziet nu zijn kans schoon. „Kijk!" roept hij triomfante lijk. „Kijk! Hij grijpt naar zijn zwaard! Pas op, heer! Zo heeft hij het ook met Allan gedaan! Tand om tand!" De bedriegelijke Heruli voelt dat hij nu de kaps krijgt zich hier uit te redden.'Nu moet het gebeuren... Met een onverhoedse sprong tracht hij Erwin te berei ken, Doch de Noorman heeft hem geen seconde uit het oog verlo ren en hij handelt met de snel heid van het licht. Zijn zwaard flitst uit de schede en met een snelle beweging van zijn voet doet hij Bogul struikelen, vóór dat de kerel Erwin heeft kunnen aanraken. En tegelijkertijd ziet Erwin vanuit zijn ooghoeken, dat de heer der Heruli zijn zwaard trekt en met een verbeten trek op het gelaat op hem toespringt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2