Vestigingswet bedrijven Binnenlands nieuws De volksgezondheid in Nederland 2)e man Wat brengt de Radio? file ago Kamer van Koophandel voor West Noord-Brabant AGENDA Goede hoop voor de toekomst De besprekingen van Churchill Onderzoek naar de recente vliegtuigongelukken in de Ver„ Staten Nederlandse kustvaarder „R.P S." zinkende LOOP DER BEVOLKING Amerikaanse deserteurs Arbeidsgeschil bij de vloot- basis van Singapore opgelost Regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening GOEDEREN GEKOCHT EN MET VALSE CHEQUE BETAALD. NARE GEVOLGEN VAN EEN HOESTBUI. De sludeniemhking in Brussel duur! voort Amer. transportvliegtuig vermist Millioenen dames UiT Verschenen is het voorlopig verslag van de -commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer -over een ontwerp van wet tot regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefe ning. Aan dit verslag is het volgen de ontleend: Zeer vele leden der Kamer be tuigden bij de behandeling van het wetsontwerp in de afdelin gen hun instemming met het feit dat de regering eerst een voorontwerp heeft doen ver schijnen. Hierdoor hebben be langhebbenden en belangstel lende kringen ruimschoots ge legenheid gehad aandacht te schenken aan deze voor het be drijfsleven zo belangrijke ma terie, hetgeen er toe geleid heeft, dat ook op haar -beurt de regering zich veelzijdig heeft kunnen oriënteren. Het resul taat, dat nu in het ontwerp van wet is neergelegd, is door deze wijze van handelen in het alge meen zeer bevredigend te noe men. Sommige van deze leden zagen het ook als een voordeel dat nu kan worden overgegaan tot een totale registratie van de be staande bedrijven, hetgeen on der de oude -wet niet mogelijk was. Met klem drongen deze le den erop aan, zo spoedig moge lijk na het inwerkingtreden der wet tot deze registratie over te gaan en voorts ook de mutaties in de verschillende bedrijfstak ken te doen bijhouden. BEHOEFTE-ELE3IENT leden verklaarden zich Vele over de inhoud van het wets ontwerp teleurgesteld. Zij had den verwacht dat het belang rijke verbeteringen zou brengen in het vestigingsbeleid, doch naar hun mening verschilt het ontwerp slechts op een aantal detailpunten van de vestigings wet kleinbedrijf 1937, van welke veranderingen zij verscheidene niet eens als verbeteringen kon den beschouwen. De teleurstel ling van deze leden was vooral ontstaan doordat het ontwerp geen nieuwe mogelijkheden opent voor het voorkomen en genezen van een der ernstigste euvelen, waaraan de midden stand leidt. Zij hadden daarbij het oog op het in verschillende bedrijfstakken en in verschil lende streken of plaatsen op tredende verschijnsel van een overmatig aantal ondernemin gen. Deze overbezetting heeft een grote rol vervuld in de eco nomische crisis der vooroorlogse jaren, welke aanleiding heeft gegeven tot de wet van 1937. Ter voorkoming van dreigen de overbezetting kunnen aan vestiging cf uitbreiding voor waarden worden verbonden -die betrekking hebben op de vraag, of er al dan niet behoefte aan bestaat. Ook in saneringsrege lingen ter bestrijding van reeds bestaande overbezetting zal die vraag een rol dienen te spelen. Te dien einde merkten deze leden op, dat een belangrijke maatregel ten behoeve van door overbezetting geplaagde mid denstanders hierin zcu kunnen bestaan, dat de wet aan de ge troffen bedrijfstakken 't recht geeft te verzoeken om in de vestigingseisen de vraag op te nemen of er aan nieuwe vesti ging of uitbreiding (landelijk of plaatselijk of per landsgedeelte) behoefte bestaat. Het zo juist weergegeven be toog had zeer vele leden niet kunnen overtuigen. Zij hadden juist met instemming geconsta teerd dat 't wetsontwerp slechts objectieve vestigingseisen kent, welke het strikt noodzakelijke niet te boven mogen gaan en nimmer tot het bevorderen van een gesloten bedrijf mogen lei den. Verscheidene van deze leden onderschreven dan ook de me ning, welke de 3 centrale mid denstandsbonden tot uitdruk king hebben gebracht, namelijk dat de vrijheid van bedrijf, wel ke uitdrukkelijk is genoemd in de memorie van toelichting -bij de wet van 1937, behoort te wor den gehandhaafd en het be hoefte-element in een vesti gingsregeling, die het opvoeren van het peil der ondernemers ten doel heeft, niet thuisbe hoort. wet tot de terreinen van groot handel en industrie, werd er door zeer vele leden op gewezen, dat de wet geen enkele bedrijfs tak tot toepassing van de re geling dwingt. Overigens was het vele leden bekend dat in verscheidene takken van groot handel en industrie met verlan gen wordt uitgezien naar de mogelijkheid om zich onder de vestigingswet te scharen. KARAKTER DER VESTI GINGSEISEN. Met instemming hadden zeer vele leden er nota van geno men, dat het ontwerp slechts objectieve vestigingseisen kent, welke het strikt noodzakelijke niet te boven mogen gaan en nimmer tot het bevorderen van een gesloten bedrijf mogen lei den. Van sommige zijden -werd de vraag gesteld of er bij de for mulering van vestigingseisen voldoende rekening gehouden zal kunnen worden met de spe cialisatie, welke in sommige be drijfstakken reeds vrij ver is doorgevoerd. HEDEN: AXEL: Chr. Landbouwschool 6.30 uur: Film De landbouw in Denemarken. Op 2 Januari hebben enige winkeliers bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan, dat door een Engelsman bij hen goe deren had gekocht en betaald met een document dat hij aan bood en dat de winkeliers heb ben aanvaard als een chèque. De koper liet dan het verschil tussen het gekochte en het be drag dat de „chèque" aangaf, terugbetalen, omdat de banken gesloten waren. Naar aanleiding van deze aan gifte heeft de Amsterdamse recherche Vrijdagavond in Den Haag een onderzoek ingesteld en aldaar in een van de voornaam ste hotels een persoon, die zij van deze oplichting verdenkt, aangehouden. De man is naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie ge steld. De Engelsman is afkom stig uit Londen en 37 jaar oud. HET IJS OP DE GOUWZEE. De Gouwzee tussen Monniken dam en Marken is, voor zover het oog reikt, weer een ijsvlakte. De tramboot vaart nog, maar verwacht wordt dat de verbin ding met de vaste wal spoedig zal worden verbroken. Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen. De kleine boot jes hebben Dinsdag al proeftoch ten gemaakt, hoewel het eiland Marken nog niet kon worden be reikt. Er zijn reeds voorbereidingen getroffen Zaterdag een dorpen- tocht in Waterland te houden. Daar het ijs nog niet overal be trouwbaar is, konden nog geen definitieve besluiten worden ge nomen. Een hoestbui kan nare gevol gen hebben. Dat bleek Dinsdag middag op de Stadionweg te Rot terdam, waar een automobilist door een hoestbui werd overval len, waardoor zijn auto op het fietspad terechtkwam. Een 33- jarige kantoorbediende, die daar UITBREIDING WERKING SFEER. Vrijwel algemeen betuigde men zijn instemming met de uitbreiding van de Verkingsfeer van de beoogde regeling in ver gelijking met de wet van 1937. Tegenover de bezwaren, welke met name van de zijde der Am sterdamse Kamer van Koop handel naar voren zijn ge bracht tegen de uitbreiding der De staatssecretaris voor de volksgezondheid, dr P. Munten dam, heeft Woensdag aan een koffietafel van de Amsterdamse universiteitsvereniging ter gele genheid van het 65ste lustrum der Amsterdamse universiteit een rede gehouden over de volksgezondheid in Nederland. Hij ging daarbij terug tot de eerste helft der 16e eeuw, de jaren kort vóór en na de stich ting van het athenaeum illustre. In 1602 telde Amsterdam in de ongunstigste week van Septem ber 900 doden tengevolge van de pest, terwijl dit weekcijfer in 1635 te Leiden de 1000 over schreed. Met de pokken was het al niet anders gesteld. Dr Mun tendam zette voorts uiteen, dat hij niet uitsluitend de aandacht wilde vestigen op de hantering De staking der studenten van de vrije universiteit te Brussel, welke Maandagmiddag was op geschort, is hervat daar de on derhandelingen tussen de rector en afgevaardigden van de stu dentenvereniging geen resultaat hebben opgeleverd. Zoals bericht, is deze staking ontstaan, doordat de voorzitter van de studentenvereniging voor de periode van één maand werd geschorst omdat hij, na aan een interne vergadering van het be stuur der universiteti te hebben deelgenomen, zijn medestudenten op de hoogte had gebracht van het besprokene. De studenten hebben thans besloten staking tot 20 Januari voort te zetten, de datum waarop hun voorzitter weer wordt toegelaten tot de col leges. Intussen hebben de studenten contact opgenomen met hun pro fessoren om te onderzoeken op welke wijze zij hun practisch werk, b.v. in de laboratoria, kun nen voortzetten en toch kunnen blijven staken uit solidariteit met hun voorzitter. De stakende studenten hebben opnieuw bij de ingang der diverse faculteiten stakingsposten opgesteld. van de wapenen in de strijd te gen bepaalde besmettelijke ziekten. In niet mindere mate zijn het de maatschappelijke omstandigheden geweest en het overheidsbeleid welke hun bij dragen hebben geleverd aan het bereiken van het huidige ge- zondheidspeil. Spr. doelde hier in het bijzonder op het sociale beleid. Gunstig is onze volksgezond heid, aldus spr., gunstig zelfs in verhoudingen, zoals wij ze niet hadden durven voorspellen en zeker niet toen wij nog leefden onder de omstandigheden van 1944 en 1945. Een voorbeeld slechts, de tuberculose. In 1945 neg een sterfte van 86 per Met een enkel woord roerde spr. het ziekenfondswezen aan cm te besluiten met de bespre king van enkele punten van universitair-, tevens van volks gezondheidsbelang, zoals de toekomstige behoefte aan me dici. De waarschuwing tegen de ongemotiveerde keuze van de geneeskundige studie heeft haar uitwerking niet gemist. Nauwkeurig wordt de verdere ontwikkeling gadegeslagen op dat de schaal niet naar de an. dere zijde gaat doorslaan, het geen evenzeer de bepalingen der volksgezondheid zou schaden. De staatssecretaris legde er speciaal de nadruk op, dat vrij wel alles in Nederland is be reikt op basis van vrijwilligheid. Het Nederlandse volk heeft vol. doende begrip voor de gezond 100.000 inwoners. In 1951 nog heidsproblemen dan dat het slechts ruim 10, terwijl het ver-met dwang tot het ondergaan Een tweemotorige Amerikaans transportvliegtuig van het type C-46 wordt in het Zuiden van de Amerikaanse staat Idaho ver mist. Er bevinden zich 41 perso nen aan boord. Een woordvoerder van de bur gerlijke luchtvaart verklaarde „Wij vermoeden dat het toestel is neergestort". De C-46 vervoerde 37 soldaten, die Dinsdag uit Korea en Japan in de Verenigde Staten waren gekomen. Het toestel was op weg van Seattle naar Jackson. De route liep over de afgelegen ber gen van Zuid-Oost-Idaho en West-Wyoming. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, Mr. G. E. F. M. van der Schriek, heeft in de gistermiddag gehou den vergadering van deze kamer een nieuwsjaarsrede uitgespro ken. Spreker vestigde o.m. de aandacht op de ongunstige plaats die Noord-Brabant vergeleken met de overige 'provincies ten aanzien van het werkloosheids cijfer inneemt. Spr. noemde het zorgwekkend, dat in Noord-Bra bant op elke 1000 beroepsbeoefe naars 48 werkloze mannen voor komen. Dti is het hoogste cijfer voor Nederland. Voor het vol voeren van de door Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant omschreven taak, dat Brabant in de eerstvolgende 10 jaren een derde van de totale industrialisa tie-taak van Nederland op zich zal moeten nemen, zal het nodig zijn, aldus de heer Van der Schrieck, dat ingrijpende verbe tering wordt aangebracht in de conditie, waarin Noord-Brabant als vestigingsplaats voor industrie verkeert. Voor de jaren 1952- 1962 is nodig uitbreiding met een aantal arbeidsplaatsen van 15030. Derhalve zal de meer-uitbreiding in de volgende tien jaren moeten bedragen een aantal arbeids plaatsen van 5750. Willen zich nieuwe industrieën aangetrokken voelen voor vestiging in Weste lijk Noord-Brabant, dan zullen daarvoor volgens Mr. Van der Schrieck ook de nodige industrie terreinen aanwezig moeten zijn. Een door de Kamer van Koop handel ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de gemeenten in het district Westelijk Brabant tezamen beschikken over ruim 100 ha bouwrijp industrieterrein, terwijl nog 95 ha industrie-ter- rein spoedig bouwrijp kan wor den gemaakt. Spr. noemde dit ruim voldoende. Spreker kondigde aan, dat door de samenwerkende Kamers van Koophandel in Noord-Brabant een actie zal worden ondernomen voor verwezenlijking van het plan tot aanleg van een brug bij Gorcum en de verbetering vol gens het plan rijksweg 27. Hier door wordt een goede verbinding met het midden van het land verkregen, terwijl voorts het ver keer tussen Breda en Tilburg en tussen Bergen op ZoomRoosen daalBreda wordt ontlast. Ook de uitvoering van de waterstaat kundige werken in Westelijk Brabant noemde spreker urgent. De Britse premier Churchill heeft Dinsdagavond te New York een onderhoud van 2 uur gehad met de toekomstige Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles. zeggen: Voor de handSn niets beter dan HAMEA-GELEI. e wachte aantal voor 1952 nog la ger is. De nieuw bekende geval len van deze ziekte op de con- sultatiebureaux vermindert evenzeer, ondanks de kracht dadige opsporing door middel van röntgenonderzoek. In het eerste halve jaar van 1951 wer den 8401 nieuwe gevallen be kend tegen 7428 in dezelfde pe riode van 1952. Derhalve een vermindering van 11 procent. Zijn wij dan heus op weg de tu berculose uit te roeien, zal deze ziekte in de toekomst slechts historische betekenis hebben, zoals de lepra of melaatsheid uit de middeleeuwen deze nu neg voor ons heeft? In het vervolg van zijn rede zeide dr Muntendam, dat het cijfer van de kanker de over heid met zorg vervult. Er zijn verontrustende verschijnselen, welke er op wijzen, dat sommige vormen van kanker meer in het bijzonder toenemen. De long kanker is hiervan een voor beeld en het verband, dat tussen het roken, speciaal van sigaret ten en deze aandoening wordt gelegd, is bekend. Dr Muntendam besprak voorts de sociaal-economische beteke nis van ziekte om te betogen, dat de overheid geenszins over vraagt als de begroting voor de volksgezondheid bijna 40 mil- lioen aanwijst. Voorts gaf hij een overzicht van de revalidatie, waarbij in de laatste maanden het oog in het bijzonder is gericht op de slachtoffers der kinderverlam ming nu wij juist een epidemie van ongekende omvang (meer dan 1000 gevallen) achter de rug hebben. DOOR LUCIEN LELONG van bepaalde maatregelen zou moeten worden gebracht. reed, werd door de auto „ge schept" en belandde met z'n fiets op de motorkap. De fiets gleed er meteen weer af en twintig meter verder kwam de bediende weer op de weg terecht. De auto reed nog even door. De echtgenote van de bestuur der, die eveneens in de auto zat, verloor echter haar tegenwoor digheid van geest niet. Zij duwde haar mans voet van het gaspe daal en remde, zodat de wagen tot stilstand kwam. Het slachtoffer moest met in wendige kneuzingen in het zie kenhuis worden opgenomen. RIJWIELSTALLING UITGEBRAND. Een petroleumvergasser heeft in het kantoortje van een rijwiel stalling in de Pieter Nieuwland straat in Amsterdam-Oost een felle korte brand veroorzaakt. Het kantoortje en de stalling brandden geheel uit. De brand weer slaagde er in met twee stra len het vuur, dat reeds langs de voorgevel omhoog sloeg, binnen tien minuten te doven. De eige naar van de stalling was verze kerd. Op welke wijze de vergas ser brand heeft kunnen veroor zaken, wordt door de recherche uitgezocht, DE „AHOY" HEEFT NIEUWE KLEILAAG DOORBROKEN. ,,Ahoy" heeft op verscheidené plaatsen nu ook de dikke klei laag aan de noordzijde van de plaats, waar de „Faustus" ligt, doorbroken. Woensdag is er niet alleen aan de noordzijde zand op gezogen, maar ook zijn kleding stukken, kettingen, klinknagels en brandblusapparaten naar bo ven gekomen. De „Ahoy" is tegen vijf uur naar Hoek van Holland gegaan, omdat er 'n sterke noor denwind werd verwacht, die de werkzaamheden van de zuiger zou bemoeilijken. Verwacht wordt, dat als zich geen stagnatie voordoet, er nog anderhalve maand tot 2 maan den moet worden gewerkt met de „Ahoy" voordat de „Faustus" op de gedachte diepte zal zijn be land, Er wordt voortgegaan met het tot nu toe gevolgde systeem van het zuigen van geulen onder het wrak. Met behulp van de stroom worden deze geulen gro ter en daardoor zakt het wrak. m.s. „DORINDA" ZAT AAN DE GROND. Het 298 brt. metende Neder landse motorkustvaartuig „Do- rinda" van de heer v. Doorninck kapitein-eigenaar, onderweg van Amsterdam naar Graasten in De nemarken is in de nacht van Maandag op Dinsdag bij de in gang van de Deense haven Egernsund aan de grond gelo pen. Blijkens een door de carga door te Rotterdam ontvangen telegram is het schip inmiddels vlotgekomen en in Graasten ge arriveerd. De bemanning in de sloepen. Het Nederlandse kustvaartuig „R. P. S.", metende 500 br. reg. ton, op weg van Ribadesella, in Noord Spanje, naar Rotterdam, seinde gisteren, dat het zich bij het meest vooruitstekende gedeel te van de kust van Bretagne in zinkende toestand bevond en dat de uit 10 personen bestaande be manning zich in de boten had be geven. De Franse sleepboot „Abeille 26" is direct na het opvangen van het bericht ter assistentie uit Brest vertrokken Het Britse schip „Hyalina" heeft later geseind, dat het op zestig mijl Zuid Z.-W. van Quessant geen teken van enig schip heeft gezien. Meerdere schepen hebben koers gezet naar de door de ,,R. P. S." aangegeven plaats, doch hebben nog geen contact met de sloepen kunnen krijgen. Blijkens een van de radio Brest opgevan gen bericht hebben thans Ver scheidene schepen de plaats waar de „R. P. S." in moeilijkheden ge raakte, bereikt. Het radio-nood- verkeer is hierop geëindigd. Omstreeks kwart over elf sein de de „Abeille 26" nog steeds de sloepen niet te hebben ontdekt. SAS VAN GENT. Gevestigd: J. M. Slock met dochter, van Zelzate B.Th. A. M. Marsé, van Rotterdam; J. F. van Hecke met gezin, van Hon- tenisse. Vertrokken: E. E. Doolaege, naar Westdorpe; P. M. van der Linde, naar Westdorpe; A. H. de Graeve, naar Middelburg; C. P. D'haene, naar Heerlen; J. Ver meulen, naar Zuiddorpe; R. J. M. H. Thiry, naar België; J. Ba den met gezin, naar Breskens; H. Stam, naar Weert; Th. S. F. Vaal, naar Terneuzen; M. H. Bockstael, naar Terneuzen. Fuctionarissen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben een commissie van onderzoek uit het congres meegedeeld, dat zij geen aanwijzingen hebben gevonden, die er op zouden duiden, dat één van de ongelukken, welke zich in November en December met toestellen vaft de luchtmacht hebben voorgedaan en waarbij 82 personen het leven verloren, aan sabotage te wijten is. De minister voor de lucht macht, Finletter, verklaarde, dat bij het streven naar de superio riteit in de lucht zekere risico's moeten worden genomen. In de afgelopen twee maanden zijn in de V. S. en het Verre Oos ten acht Amerikaanse militaire transportvliegtuigen en een bommenwerper van de marine verongelukt of verdwenen. Hier onder bevond zich een „Globe- master" van het type C-124, die op 20 December bij Seattle neer stortte, waarbij 86 militairen om het leven kwamen. De commissie voor de strijd krachten uit het huis van afge vaardigden besprak de ongeluk ken met hoge officieren van het ministerie van defensie, Deze commissie besluiten of zij al dan niet een volledig onderzoek zal instellen. Minister Finletter verklaarde, dat de ongelukken in het afge lopen jaar voor ruim vijftig pro cent dan in 1950. Gebreken van het materieel waren de oorzaak van ruim 27 procent van de on- lukken, terwijl ruim zes procent werd veroozaakt door gebrekkig onderhoud. VOGELWAARDE. Gevestigd: R. L. Verschooten, van Hontenisse; N. T. M. de Maat, van Etten o.a.; J. E. L. Mangnus, van Hulst; J. van Voo- renVan den Dries, van Clinge. Vertrokken: A. M. C. Lambert, naar Hulst; J. A. Morcus en ge zin, naar Hontenisse; C. A. J. Donkers, naar Westdorpe; E. M. P. Kool, naar Hulst; P. A. de Bruijn, naar Westdorpe; M. A. der Weduwe, naar Hulst; C. E. M. de Maat, naar Utrecht. VRIJDAG 9 JANUARI HILVERSUM .1: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.45 Kwartet; 11.00 Causerie; 11.20 Gram.; 11.30 Orgel; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 besprekingen worden 13 Januari j Lichte muziek: 14.00 Voor de voortgezet. Op grond van de re- vrouw14.20 Piano14-50 V o sultaten van dit overleg zal de dracht; 15.10 Piano; 15.30 Ork. Het Amerikaanse leger deelt mee, dat sinds het begin van de oorlog in Korea 46.000 Ameri kaanse militairen in de V. S. zijn gedeserteerd. Op 11.000 na waren echter al len teruggebracht of uit zich zelf teruggekeerd. Vakverenigings-functionaris- sen hebben Woensdag 10.000 aziatische arbeiders van de vlootbasis van Singapore, die 28 December het werk neerleg den om eisen inzake loonsver hoging en een verbetering van de arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten order gegeven, he den het werk te hervatten. Het werk bij de basis wordt ernstig door de staking belem merd. Het besluit van de vakbond werd genomen na een bespre king met gouverneur sir John Nicoll, die toezegde, een onpar tijdige bemiddelaar te zullen benoemlen, mits de stakers on middellijk weer aan het werk zouden gaan. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 56) Nadruk verboden. „Dat heb je weer eens mooi verprutst," striemde mevrouw Boom haar medestrijder. „Die vent zo brutaal op de tenen te trappen. Het is toch al zo'n licht geraakt mannetje. Hij antwoord de mij ook af en: toe op een toonze zweeg verontwaar digd. „Daar hebben we Zoetevrijer," zei Kruiderink, blij met de af leiding, die de correspondent van de „Provinciebode" verschafte. En mevrouw Boom en haar vriend haastten zich naar de nieuw aangekomene, om deze al vast in te lichten over het grote nieuws dat hij vanavond aan zijn krant kon melden. Bij de deur keek Corrie al dat gedoe aan. Ze had Colverton in gesprek gezien met mevrouw Boom, had met onmachtige woe de gezien, hoe deze dame tracht te de Amerikaan in te palmen en niet zonder leedvermaak ontdekt hoe stijf en koel het afscheid was. En nu zaten ze weer met Zoetevrijer te flikflooien. Een man, die geen kwaad zou doen, eerlijk, ofschoon erg langdradig, maar die toch in zijn krant op een verschrikkelijke manier, de kat de bel kon aanbinden, als er niet tijdig raad geschaft werd. Daar ontdekte ze, in haar hoekje, Riek de Ruiter en spoe dig zaten de beide meisjes in druk gesprek. De hoofden negen zich naar elkaar; er werd gefluis terd én gelachen en opeens uitte Corrie een kreet van verrukking en sloeg, zonder op de omstan ders te letten, haar armen om het oudere meisje. „O, Riek, wat énig! Riek! O, nu komt alles vast goed!" „Hoe bedoel je?" „O, ik geloof vast, dat Colver ton vanavond de zaak redt. Gek hé? Nu ik dit gehoord heb, van jullie tweeën.... ik weet wel, het is verschrikkelijk onlogisch, maar ik heb zo'n vast vertrou wen in hem!" „Ja, ik ook," bekende Riek. „Natuurlijk, halve gare! anders had je net toch nooit aangedurfd met hem?" „Ja, toen hij zoëven met me vrouw Boom zat te praten en die slang zo liefjes tegen hem deed, kon ik haar, wel ik weet niet wat doen. Maar hij stond op en wan delde weg, zo stijfjes als een stok en Boom was razend, dat kon ik duidelijk zien!" „Nu, verwacht er nog maar, niet te veel van," kalmeerde Riek. „Want De Gooyer is nog steeds niet komen opdagen „Nee, dat is zobekende Corrie kleintjes en haar vreugde was weer omgeslagen in mis troostigheid. „Kom, laat je hoofd nu niet weer te gauw zakken, Corrie- kind," troostte Riek. Op dat ogenblik kwam de bur gemeester binnen. Hij schudde handen, groette vriendelijk me vrouw Eoom, Kruiderink en Ka reisen. „Wat een ijzeren hein," be wonderde Hanny Boom. „Je zou zeggen, dat alles oké. is, hij ziet er uit als een goudhaantje." „Dat zal over een uurtje wel anders zijn," meende mevrouw Boom kwaadaardig, „dan zal het haantje ziin veren wel verloren hebben. Hanny vond deze woordspeling zo geestig, dat hij het uitscha terde van pleizier. Inmiddels was bode Almekin- ders tot de burgemeester door gedrongen. „-Burgemeester," fluis terde hij haastig, „meneer De Gooyer is in uw kamer en wil u meteen even spreken, voor de bijeenkomst begint." „Goed bode," zei de burge meester en volgde zo onopvallend mogelijk de functionaris. Maar zo onopvallend niet of twee paar ogen hadden het gezien; Corrie en Colverton. Het was de Ame rikaan, die vrijmoedig de burge meester achterna ging en toen Dikkenburg zich omdraaide om de deur te sluiten, bemerkte hij, dat Colverton achter hem was binnengekomen. „Mr. Colverton," zei hij zo vriendelijk als onder de gegeven omstandigheden mogelijk was. „U hier? Ach ja, natuurlijk, ik had u uitgenodigd. Maar ik heb nog even een dringende bespre king...." „Daar wou ik wel graag bij zijn," zei de Amerikaan met een blik op De Gooyer, die van zijn stoel was opgestaan. De jongeman zag er slecht en vermoeid uit en was blijkbaar hoogst nerveus. „Ja maarbegon Dikken burg. „Burgemeester, het is in uw eigen belang," vervolgde Colver ton. „Ik weet alles van de zaak alles." Dikkenburg verbleekte. „En daarom „Daarom," knikte de Ameri kaan en sloot kalmpjes de deur. (Wordt vervolgd.) 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kin deren; 17.00 Gram.; 17.20 Cau serie; 18:00 Nieuws; 18.15 Feli citaties; 18.45 Causerie; 19.00 Gram.; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht; 20.30 Cause rie; 21.30 Klankbeeld; 21.45 Harpduetten; 22.05 Buitenlands overzicht; 22.30 Lichte mtuziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 .Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.18 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Orkest; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 12.05 Trio; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.45 Gram).14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 15.05 Voordracht; Ensemble; 16.00 Causerie; Kamermuziek; 16.45 Gr.; Causerie; 17.40 Gram.; Causerie; 18.00 Gram.; Causerie; 18.15 Banjo-muziek 18.45 Trio; 19.00 Neuws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Ork.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Opera; 22.45, Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram,,; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Orkest; 16.35 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Kwartet; 17.45 Orkest; 18.00 Zang- 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Chansons; 20.00 Gram.; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. 15.35 16.15 17.30 17.45 18.10 DE RADIOREDE VAN DR. W. DREES. Dr. W. Drees zal zijn radio rede over het gerepatrieerden- vraagstuk hedenavond om 20.05 houden, niet om 20.25 uur, zoals gisteren abusievelijk is gemeld. Zoals bekend spreekt dr. Drees via Hilversum I.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2