Trumans politiek testament Vrees zou bijdragen tot communistische overwinning Nieuw Nederlands geneesmiddel WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De aanvaring tussen de treiler „Excelsior 3" en de kustvaarder „frederik" Prof. Zuckermann uil Oost-Duitsland geweken Aardschok in België gevoeld De „Oranjevaart door Noordelijke aanvallen afgeslagen Een total zakenmensen in Djakarta gearresteerd Het wrak van deFrederik' Uitgifte van Roode-Kruis-postzegels DONDERDAG 8 JANUARI 1953. 8e Jaargang No. 2235. Van het Koreaanse front Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanne, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In het „politiek testament", dat de aftredende Amerikaanse pre sident Truman Woensdag aan liet congres heeft doen toekomen bij gelegenheid van de traditio nele „boodschap over de toe stand van de Unie", heeft hij een beroep gedaan op Stalin om de orthodoxe communistische leer te wijzigen in het licht van „de nieuwe werkelijkheid welke de wetenschap de mensheid heeft gebracht". „Gij zegt, dat gij gelooft in de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van de communistische maatschappij zal worden gevormd door oorlog tussen uwe wereld ,en de onze", aldus Truman tot Stalin, „doch Lenin was een mens van vóór het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiedenis nog bezag met „pre-atomische ogen". Sedertdien is de oorlog van aanschijn en afmeting veran derd. Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwikkeling, zonder de ondergang te brengen voor uw regime en vaderland. Zodra de communistische leiders deze waarheid willen erkennen, aldus Truman, zullen zij ons verlan gend vinden verdragen te slui ten, die de wereld zullen behoe den voor de gevaren, welke haar thans bedreigen". •De president geeft in deze acht ste door hem voorbereide bood schap een uiteenzettting van de opvattingen, waardoor hij zich als staatshoofd heeft laten leiden en een overzicht van het door hem in de 8 jaren van zijn pre sidentschap verrichte werk. Veel aandacht wordt gewijd aan de houding, welke de Ver. Staten hebben ingenomen tegenover de door de tweede wereldoorlog ge schapen „onevenwichtige en chaotische toestand, waarin de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie naar voren zijn gekomen als de twee machtigste naties ter wereld". Een oorlog tussen het Sowjet- russische rijk en de vrije landen zou het graf kunnen graven niet alleen voor de Stalinistische te genstanders, maar ook voor onze eigen maatschappij, voor onze wereld zowel als voor de hunne, aldus de boodschap. Truman hoopt, dat de door de Verenigde Staten ondernomen pogingen teh aanzien van een in ternationale overeenkomst voor controle van de atoomenergie zullen worden voortgezet. De proefnemingen van Eniwetok op het gebied der kernreactie bete kenen een nieuwe etappe in de sensationele ontwikkeling van de atoomenergie. Er kunnen thans ontploffingien worden veroor zaakt, waarbij vergeleken de pad- destoelwolken van Hirosjima en Nagasaki weinig zaaks zijn, al dus president Truman. Mensen die nadenken kunnen hun toevlucht niet nemen tot een atomische oorlog, dat weten we wel. Maar wij kunnen het ons niet veroorloven te veronderstel len, dat anderen niet zullen be zwijken voor de bekoring, welke de wetenschap hun thans aan doet. Verklarend, dat hij als particu lier burger de nieuwe president zijn volledige steun wil geven en het Amerikaanse volk verzoe kend evenzo te handelen, zegt Truman: „Als wij voortgaan met de verwachtingen der Sowjets te verijdelen en onze wereld in kracht blijft toenemen, meer ver enigd, aantrekkelijker voor de mensen aan weerskanten van het ijzeren gordijn, zal onvermijde lijk het ogenblik aanbreken van een verandering in de boezem van de communistische wereld. Wij weten niet wanneer dit zal zijn noch of het zal gebeuren als gevolg van een weloverwogen beslissing van het Kremlin, van een staatsgreep, een revolutie, afvalligheid van de satellieten of van een onvoorziene samenloop van dergelijke factoren, maar wanneer de communistische lei ders begrijpen, dat zij niet met oorlog kunnen winnen en wan neer wij hun pogingen om door ondermijning de baas te worden schipbreuk doen lijden, is het niet overdreven te verwachten dat wij hun wereld van aan schijn zullen zien veranderen, haar plannen zullen zien mati gen en minder onverzoenlijk en de door haar begonnen koude oorlog zullen zien opgeven". Men moest zich niet laten mis leiden door de macht van com munistische dictators. De mees ters van het Kremlin, aldus Tru man, leven in de vrees dat hun macht en positie zal instorten, wanneer hun eigen volk onze vrije maatschappij zou kunnen leren kennen en begrijpen. Een overzicht wijdend aan de door zijn regering gevoerde bui tenlandse politiek zegt Truman, dat „Korea heeft aangetoond dat de vrije wereld bezield is van de wil en ook in staat om te verdu ren wat nodig is om het hoofd te bieden aan de communistische pogingen tot omverwerping van de internationale orde door plaatselijke agressie". De Ver enigde Naties zijn het uitgangs- In September j.l. heeft een van de medewerkers der N.V. Organon op een vergadering van medici een mededeling gedaan over een wetenschappelijk on derzoek, dat in de laboratoria dezer N.V. in samenwerking met binnen- en buitenlandse geleer den was verricht. Dit onderzoek betrof de zuive ring en concentratie van een voor het levdn onmisbare stof, ditmaal geen hormoon of vita mine, maar een stof uit de maag, die meestal als „intrinsic factor" wordt aangeduid. Deze stof, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Iets minder koud. Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide opklarin gen en voornamelijk in het Oos ten van het land plaatselijk wat lichte sneeuw. Overwegend mati ge wind. Lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. VRIJDAG 9 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 7.28 8.02 Terneuzen 8.03 8.37 Hansweert 8.43 9.17 Walsoorden 8.53 9.27 ZON 8 8.46 16.48 9 8.46 16.49 10 8.45 16.50 MAAN 1.00 11.27 2.14 11.42 3.31 12.01 waarvan het bestaan door Castle (Boston) in 1929 waarschijnlijk werd gemaakt, heeft sindsdien, doch vooral gedurende de laat ste drie jaren, onderzoekers in universiteits- en industrie-labo ratoria overal ter wereld bezig gehouden. Naar het A.N.P. verneemt, is de N.V. Organon nu zo ver, dat zij op grond van haar eigen on derzoek de technische bereiding van de „intrinsic factor" op grote schaal ter hand heeft kun nen nemen. Ook is thans de voor de introductie in de Ver. Staten vereiste goedkeuring van de Amerikaanse gezondheids autoriteiten, die zich van de waarde van het preparaat moes ten overtuigen, verleend. Dank zij deze vinding van een Neder landse industrie komt nu een ge heel nieuw preparaat ter be schikking van de medische we reld in binnen- en buitenland. De stof uit de maag, de „in trinsic factor", heeft de merk waardige eigenschap de mens in staat te stellen, het voor het leven onmisbare vitamine bl2 uit de darminhoud in het bloed op te nemen. Ontbreken van deze „intrinsic factor" leidt derhalve tot een verarming aan vitamine bl2 en tot ernstige ziekte. Het nieuwe preparaat stelt de medicus in staat een dergelijk tekort door toediening van slechts 1 of 2 kleine tabletjes per dag langs de natuurlijke weg op te heffen, hetgeen tot nu toe slechts door injecties van vita mine bl2 bevattende preparaten mogelijk was. Een Nederlandse pharmaceu- tische industrie van internatio nale reputatie brengt dus een wetenschappelijke en practische primeur. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling voor deze vinding. punt geweest en gebleven voor geheel de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Ook in zake de economische aspecten is deze politiek er op gericht ge weest de communistische profe ten te logenstraffen. Thans, al dus Truman, hoopt het Kremlin dat de economische wederopbouw van de vrije wereld een hevige rivaliteit heeft geschapen tussen de economisch ontwikkelde lan den, die elkander de markten en wereldhandel betwisten. Er zal in de komende jaren verbeel dingskracht en veel moeite ver eist zijn om opnieuw te bewijzen dat het Kremlin zich vergist heeft. Maar wij kunnen erin sla gen. De problemen van een rechtvaardige verdeling van de overvloed kunnen door interna tionale samenwerking worden opgelost. „In West-Europa zijn de tol- unies, de instellingen zoals het plan-Schuman, de beweging voor politieke integratie en de Euro pese verdedigingsgemeenschap tekenen van een ontwikkeling naar grotere gezamenlijke kracht en naar eenheid", aldus Truman. De Westeuropese volken werken samen, met inbegrip van de vrije Duitse republiek. De gehele vrije wereld heeft daar voordeel van. De president zegt dan verder, dat in Azië en Afrika de zaken op politiek, economisch en maat schappelijk gebied niet in de toe stand van vóór de oorlog kunnen blijven. Het is een „verschrikke lijk dringende taak" geworden, te verhinderen dat de gistingen aldaar worden uitgebuit ten voordele van de Sowjetrussische leiders. Het „punt-vier-program" zal nuttig werk verrichten, maar er zal geen snelle oplossing zijn voor de moeilijkheden van de nieuwe naties in Afrika an Azië. Tot zijn opvolger zegt Truman dat het prijs geven van de geest der huidige Amerikaanse politiek op dit ogenblik het begin zou zijn van de door de communisten voor spelde duisternis". Zijn medebur gers vraagt hij zich niet door vrees te laten overheersen, want vrees zou kunnen bijdragen tot een overwinning van de commu nisten. De Duitse kustvaarder „Libel- Ie", die gisternacht om twee uur in de Lekhaven te Rotterdam arriveerde, had de gehele beman ning van de voor IJmuiden ge zonken kustvaarder „Frederik" aan boord. Het waren achtereen volgens de gezagvoerder, kapi tein Maarten Timmerman uit Ta- mines (België) hij is Hollan der, maar met een Belgische vrouw getrouwd de stuurman Boelo Brouwer uit Rotterdam, de eerste machinist Jan Hoving uit Hogezand, de 2de machinist G. Tamerus uit Dordrecht, de matrozen Rens Boersma uit Ger- kensklooster en Jacob Gerbrand de val der vrije wereld in Tolk uit Rotterdam en de kok Jan L. Bonnema uit Delfzijl. Prof. Zuckermann, de vroegere leider van de kanselarij van de Oostduitse president Pieck, is drie weken geleden met zijn ge zin naar West-Berlijn uitgeweken zo verneemt het persbureau D.P.A. Vóór ongeveer twee jaar trad prof. Zuckermann onver wacht af als kanselarij-chef. Hij was lid van de S.E.D. Indertijd werkte hij mede aan de opstel ling van staatsrechtelijke en vol kenrechtelijke verklaringen van de „Volksraad". Deze raad nam het initiatief tot vorming van een Oostduitse regering. Na geruime tijd in ongenade te zijn geweest, hervatte hij zijn openbare activiteit. Hij werd in November benoemd tot directeur van het instituut voor rechts wetenschappen in Potsdamabels- berg. Zijn naam kwam voor in de recente aankondiging van de zuivering van het centrale comité van de S.E.D. Leó Zuckermann wordt er van beschuldigd tezamen met Mer ker te hebben gewerkt voor „Zio nistische agentschappen". Zuckermann vertoefde gedu rende het Hitlerregime in Frank rijk en later in Mexico. Zuckermann werd pas in 1946 een „actief communist", toen hij in Duitsland terugkeerde. Een Westberlijnse Joodse woordvoerder heeft verklaard, dat de Oostduitse aanvallen ga- richt waren tegen alle Joden en niet slechts tegen Zionisten of „nationalistische Joden". Het be trof hier een anti-semietische actie in de geest van Hitiers op treden. „Onze Joodse organisatie in West-Berlijn is gereed om de toevloed van Joodse vluchtelin gen, die wij verwachten, te hel pen. Wij zullen een uitweg door Woensdagochtend te 00.59 uur is in het gebied op ongeveer 25 kilometer ten Z. van Brussel een aardschok waargenomen, welke op sommige plaatsen muren en vensters deed trillen en meubelen in beweging bracht, aldus meldt het observatorium te Ukkel. Het seismologisch observato rium te Prato in Midden-Italië heeft Woensdag in de vroege ochtenduren twee hevige aard schokken geregistreerd. Het epi centrum van de schokken bevond zich volgens de waarnemingen van het observatorium 700 km ten Z.O. van Prato. De directie van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" heeft het volgende medegedeeld: „Uit een nadere mededeling van de gezagvoerder van het motor schip „Oranje", kapitein H. W. Hemmes, is gebleken, dat het schip alleen aan boeg en midden schip aan bakboordzijde schade heeft opgelopen. Na de aanva ring is brand uitgebroken in een bergplaats in het voorschip, die door de bemanning in korte tijd werd bedwongen. Zoals reeds is medegedeeld, vervolgt het schip met enigszins verminderde vaart zijn reis. Na debarkatie van de passa giers en het lossen van de lading zullen zo ligt het in de bedoe ling van de maatschappij voorlopige reparaties worden uit gevoerd. De datum, waarop het schip de thuisreis zal aanvaar den, zal moeten worden uitge steld". Zwitserland en andere landen naar het Westen organiseren. „De Oostberlijnse en Oostduit se takken van genoemde organi saties, zo zeide hij, hadden alle pogingen, om hun werk te blijven doen, opgegeven. De toestand be gon drie maanden geleden moei lijk te worden. Thans staat het werk stil en ik zal niet meer naar Oost-Berlijn gaan, zo zeide ge noemde woordvoerder, die ver zocht zijn naam niet te noemen. Reuter tekent hierbij aan, dat de Joodse gemeenschap hulp werk deed voor Joden in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland. Eigenaar van de „Frederik" was de heer G. Reumer uit Kam pen, wiens enige schip het was. De „Frederik" was met 500 ton gerst onderweg van Rudkobing naar Antwerpen. De verhalen, die de geredden van de „Frederik" deden, komen alle hierop neer, dat de „Excel sior 3", volle kracht varend, in de flank van de „Frederik" is ge lopen op een moment, dat de Katwijker niemand aan het roer had staan. De roerganger moet geslapen hebben en kapitein Plug, die zijn taak tijdelijk had overgenomen, had het roer even in de steek gelaten en zich naar zijn hut begeven. Toen de boeg van de treiler zich diep aan bak boordzijde, ongeveer anderhalve meter voor de brug, in de „Fre derik" had geboord en het voor de bemanning van deze kust vaarder een sauve qui peut was, had kapitein Plug die ijlings naar zijn post was teruggekeerd tot zijn onthutste en om een reddingslijn roepende collega ge schreeuwd: „U moet niet zo zenuwachtig wezen. Het is niet Uw schuld, maar de mijne". Het mysterieuze waas, dat aanvanke. De troepen der V. N. hebben Woensdagechtend enige Noor delijke aanvallen in het gebied van de Sluipschuttersbergkam in de cenrale frontsector afge slagen. Drie Noordelijke pele- tons namen aan de strijd deel. Volgens een mededeling van het Amerikaanse 8e leger had den de Noordelijken tevoren verkenningsaanvallen uitge voerd op vooruitgeschoven stel lingen der V. N. ten N. W. van de „Unchkom" in de Oostelijke sector. Elders was de gevechts activiteit tot patrouillescher mutselingen beperkt. De Noordelijken hebben het afgelopen, etmaal echter langs het gehele front en voorname., lijk in het gebied van de Sluip- schuttersbergkami hun artille rie- en mortiervuur versterkt. IRESIDFNT RHLE VAN ZIJN BEZOEK AAN JAPAN TERUGGEKEERD. President Syngman Rhee van Z.-Korea is Woensdag uit Tokio, waar hij besprekingen met de opperbevelhebber der V. N., ge neraal Clark en de Japanse premier Josjida heeft geveerd, naar zijn land teruggekeerd. Vóór zijn vertrek verklaarde de president, dat een blijvende vredestoestand in het Verre Oosten ten zeerste afhankelijk is van de vraag of „een ge schikte vorm van overeenkomst" kan worden bereikt inzake de gespannen verhouding tussen -Japan en Korea. Premier Jos jida had te kennen gegeven, dat hij cok goede betrekkingen tussen beide landen op prijs zou stellen. Rhee had voorgesteld de besprekingen over de hangende kwesties te hervatten. De onderhandelingen tussen Japan en Korea werden in April van het vorige jaar afgebroken. Twee punten moeten nog wor den geregeld, namelijk de kwes tie van het visrecht in de Ko reaanse wateren en het vraag stuk vafi de bestemming van de goederen, die tijdens de Japanse bezetting van Korea eigendom .varen van Japanners. lijk over deze aanvaring gehan gen had, scheen hiermee opge lost te zijn. Dit is de tweede maal, dat ka pitein Timmerman pech had met hetzelfde schip. In 1947, toen de „Frederik" in reparatie in de Waalhaven te Rotterdam lag, sloeg de vlam in een hoeveelheid olie en het schip brandde geheel uit. Slechts het kale casco bleef over en dat werd later weer tot een oud-maak-nieuw schip ver bouwd. Nu echter is het hele schip voor goed onder de zee spiegel verdwenen, want kans op berging bestaat er volgens kapi tein Timmerman niet. Het verhaal over de catastro fe? Het weer was uitstekend en het zich goed, al waren dan langs de kust de lichten zoeven reeds ontstoken. Kapitein Timmerman lag in zijn kooi, maar de stuur man stond op de brug. Als tegen ligger werd er een schip zicht baar, dat later de „Excelsior 3" bleek te zijn. Het groene licht van stuurboordzijde was te zien en er scheen dus geen vuiltje aan de lucht te zijn, temeer om dat de „Frederik" mooi in de rou te lag. Maar de tegenligger ging zonderlinge capriolen maken. „Geen wonder als er niemand aan het roer staat". In plaats van „groen" werd opeens „rood" zichtbaar en dit was voor ue „Frederik" reden om uit te ha len. In een grote bocht stoomde vullen had het water minder kans naar binnen te dringen. We moesten het nog even klaren, want mijn mensen moesten er immers af. Zij sprongen een voor een op de Katwijker over. Ik zelf stond in het gangboord en riep om een lijn, omdat overspringen voor mij niet mogelijk was. Na enige tijd kreeg ik die toegewor pen en kon ik de sprong wagen. Met de ene hand aan de lijn han gend, half in het water staande en met de andere de mij toege stoken hand grijpend, kon ik als laatste aan boord van de treiler komen. Lang konden wij daar niet blij ven. Dit schip maakte n.l. ook veel water en beschikte over slechts één sloep. Als er eens wat gebeurde... De Duitse „Li- belle" had ons echter opgemerkt en lag spoedig bijgedraaid. Alle maal zijn we daar op overge stapt. „Ik was nog zo graag in de buurt van mijn schip gebleven, maar de „Libelle" was genood zaakt een tijdje met de „Excel sior 3" op te varen, om te zien hoe dit schip zich houden zou en eventueel hulp te kunnen bie den. Ik heb dus de „Frederik" niet onder zien gaan, maar het lijdt geen twijfel, of mijn schip ligt nu op de bodem van de zee." Niets hebben de mannen kun nen redden dan de weinige kle ren die zij aan hadden, plus... de treiler voor langs, maar plot- ,een zwemvest. De tweede machi- seling wendde ze een kwart slag nist, die ook geen dienst had, had zonder dat er evenwel vaart ge- bij het ervaren van de klap aan minderd werd. Toen was er geen houden aan. Een klap en een ge kraak, geschreeuw van stem men. De steven van de Katwijker was diep, heel diep in de mid scheeps gedrongen. Dit gebeurde om tien. over vijf, op 76 graden rechtwijdend van Egmond vandaan, vijf a zes mijl uit de kust. „Iemand van de bemanning kwam me wekken", vertelde ka pitein Timmermans verder. „Ik rende naar dek, maar kon me niet goed staande houden, want mijn schip helde reeds dertig gra. den naar bakboord over en was begonnen te zinken. Het was dan ook een vervaarlijk gat dat we hadden opgelopen. „Vooruit blij ven draaien" riep ik tot de man nen van de „Excelsior 3". Zolang de boeg immers het gat zou op- Een tiental zakenlieden, meest Europeanen, zijn Dinsdag door de economische recherche in Djakarta aangehouden en ver volgd. Zij worden ervan beschul digd de bepalingen betreffende de prijscalculatie van voedings middelen en textiel te hebben overtreden. Onder de aangehou denen bevinden zich enige winke. liers en enige vertegenwoordigers van import-firma's. De politie verklaarde, dat deze maatrege len zijn getroffen met goedkeu ring van de procureur-generaal. een mijn gedacht en zijn eerste gedachte was zijn zwemvest ge weest. „Maar U krijgt toch alles ver goed?" vroeg iemand. Kapitein Timmerman lachte eens en som de een respectabel lijstje op van dingen, die hij kwijt was. „Voor alles en alles bij elkaar krijgt de kapitein hoogstens 900,uitbe taald van „Zeerisico". Denkt U dat ik daarvan alles terug kan kopen? Mijn mannen krijgen be langrijk minder. Bovendien kun je meestal ettelijke maanden op uitbetaling wachten. Ik heb dat meer bij de hand gehad en weet daar dus van mee te praten". De scheepvaart is gewaar schuwd voor een gevaarlijk wrak, dat ten N.W. van de aan loop naar de IJmuider haven ligt, op ongeveer 52.35.12 N.B. en 4.29.30 O.L. De masten van het wrak steken boven water. Het betreft hier het wrak van de ten gevolge van een aanvaring ge zonken Nederlandse kustvaar der „Frederik". In 1953 zullen van rijkswege ten bate van 't Ned. Roode Kruis bijzondere postzegels verkrijg- baar zijn. Het tijdstip van uitgif- Indien de overtredingen straf-1 te wcrdt door de minister van baar blijken te zijn, kan gevang-- j Verkeer en Waterstaat bepaald. nisstraf tot 6 jaar of een geld boete tot een ton worden opge legd. Een der aangehoudenen s inmiddels* om gezondheidsrede nen weer op vrije voeten gesteld. Zij zullen een afbeelding verto nen, welke verband houdt met het doel der uitgifte. De geldig heidsduur voor het gebruik zal eindigen op 31 December 1954. KONINGIN JULIANA EN DE PRINSESSEN TE ST ANKTON. Evenals voorgaande jaren brengt H. M. de Koningin de wintervacantie met de drie oudste prinsessen door in St. Ankton, waar zij met haar gevolg is gelogeerd in „Hotel Post". Het harmonie corps van het dorp bracht een muzikale hulde, waarvoor H. M. zeer erkentelijk bleek. H. M. de Koningin op het bordes van „Hotel Post" tijdens de tubade. De prinsessen Beatrix en Irene luisterden achter H. M. de Koningin aandachtig mee. Foto Rio-Stanton/JBn.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1