Schaduwen over Jordanië tDe man Ricacjc EIGEI Ai JAARD DE SUEZ-KANAALZONE DE HAVENSTAKING TE NEW YORK TOENEMENDE GEVECHTSACTIVITEIT BESPREKINGEN TUSSEN JOSJIDA EN RHEE Kantongerecht te ïerneyzen McClarran over de Amerikaanse hulp aan het buitenland AGENDA Uitspraak aanslag op luitenant-kolonel Harjono Jonge Amerikaanse piloot pleegt zelfmoord. Het Westen krijgt nieuwe olieconcessie in Arabië Nederlands schip gestrand en weer vlot gekomen Een TIP voor de OPRUIMING! ZEILJOPPERS Brits atoomgeleerde mag geen lezingen houden in West-Duitsland HET ECONOMISCHE LEVEN IN EUROPA De Ierse politie zoekt Deense zeeman BRON VAN HONGER EN HAAT? kleingoedvoor de balie Veel Rondom de 7 oorlogsmisdadigers UIT vóór het opsporingsapparaat in werking trad. Is de minister niet wat voor barig met zijn stellige medede ling, dat het personeel niet schul dig en niet medeplichtig is? Spr. gelooft niet aan medeplichtig heid, maar een onderzoek acht hij toch gewenst. De heer Wendelaar (VVD) is van oordeel, dat als het regime zoveel menselijker wordt, er ook de nodige maatregelen moeten worden genomen voor een goede bewaking. Maatregelen tegen ontvluchting moeten zodanig zijn, dat ontsnapping wordt voorkomen. De minister mag zich daarbij niet beroepen op de hoge kosten. De heer Wendelaar spreekt zijn verbijstering erover uit, dat de minister toevallig kennis heeft gekregen van de ontsnapping en dat het departement op de be wuste Zaterdag gesloten was. Z.i. moet daar toch minstens een wacht zijn. Z.i. maakt het Neder landse volk zich er ongerust over, dat hetzelfde als met deze zeven kan gebeuren met Aus den Fuenten, Kotalla en anderen. Dat moet tot elke prijs worden voor komen. De heer Brandenburg (CPN) verklaart, dat insiders zich niet zo hebben verwonderd over deze ontvluchting, want het is een pu bliek geheim, dat de oorlogsmis dadigers allerlei voorrechten ge nieten. Spr. meent, dat het tijd wordt, dat er verandering komt in het justitionele beleid van na de oorlog. De huidige minister heeft meer van zich doen spreken dan al zijn voorgangers tezamen. Spr. vraagt wat de aanleiding is ge weest om Willy Albers, de rech terhand van Lages, in vrijheid te stellen. Hij vraagt de minister welke maatregelen de minister denkt te nemen om een einde te maken aan de misdadige activiteit der politieke delinquenten. Spr. vraagt of in het E.D.G.- verdrag een clausule voorkomt, dat de regeringen zich verplich ten alle politieke delinquenten vrij te laten. Hij, dient twee moties in. In de eerste wordt gevraagd, dat on middellijk afdoende maatregelen zullen worden getroffen om ont vluchtingen als uit de gevange nis te Breda te voorkomen. In de tweede motie wordt uit gesproken, dat geen vertrouwen in het beleid van de minister kan worden gesteld en dat de Kamer van mening is, dat hij in het be lang van het land moet aftreden. Minister Donker geeft te ken nen, dat hij nog niet kan ant woorden op de suggestie een po litieman naast de directeur aan te stellen voor de beveiligings maatregelen. Het is in Breda niet zo gemak kelijk anderen te vinden voor vertrouwensposten, zoals de heer Wendelaar wil. Van de 118 man, die er thans verblijven, zijn er 111 tot levenslang veroordeelden en 63 Duitsers. De minister verklaart, dat er geen sprake is van een bevoor rechte behandeling, zoals de heer Brandenburg meende. Hij zet uiteen, dat volgens de bestaande wet de helpers niet in voorlopige hechtenis kunnen worden geno men en we hechten er nog aan de wet te handhaven, voegt hij er aan toe. Vervolgens zet hij uiteen, dat de voorwaardelijke invrijheid stelling niet afhangt van de zwaarte van het delict. Albers was veroordeeld tot 12 jaar. Hi heeft een jaar en drie maanden vermindering gehad bij wijze van gratie. Op 9 Januari 1952 was twee derde van zijn straftijd om. Minister Beyen geeft nog te kennen, dat hem niet duidelijk is, welke bepaling van het E.D.G.- verdrag de heer Brandenburg be doelt. De heer In 't Veld (Arb.) meent, dat de antwoorden helder heid hebben gebracht, al zullen ze geen algehele bevrediging hebben gegeven. Aan de motie-Brandenburg heeft spr. weinig behoefte. De tweede is niet in overeenstem ming met de ernst, welke deze Kamer past. De moties worden verworpen met 28 tegen 2 stemmen, die der C.P.N. De voorzitter dankt de minis ter voor de verstrekte inlichtin gen. Ken speciale correspondent van" de Britse „Sunday Pictorial" is onlangs naar Jordanië vertrok ken. Hij schrijft: Het is niet mijn bedoeling no deloos alarmerende berichten neer te schrijven, maar één ding treedt hier toch duidelijk naar voren Als wij Engelsen en de Ame rikanen de toestand hier niet snel drastisch veranderen, zal het ene Arabische land na het andere zich fel en onverwachts tegen ons keren. Als dat gebeurt, kun nen we de olie en de militaire bases, waar we thans op steunen, voor altijd vaarwel zeggen! Want wat gebeurt er b.v. in het ko ninkrijk Jordanië? Jordanië is even groot als En geland, het heeft oorspronkelijk een bevolking, die evenveel zie len telt als de stad Glasgow en het land omvat ook het gebied, dat vóór de oorlog met Israël tot Palestina hoorde. Dank zij het leger van Glubb Pasha en de 8 millioen pond sterling, die En geland jaarlijks aan dit leger verstrekt, is Jordanië minder anti-Brits dan de andere Arabi sche staten. Zo was de situatie tenminste twee jaar geleden. Wie thans echter dit land bezoekt, komt tot de ontdekking, dat de situatie zich aanzienlijk verslech terd heeft. De grootste ellende van Jordanië wordt gevormd door de Palestijnse vluchtelingen. Meer dan de helft van de bevol king bestaat uit vluchtelingen en 470.000 van hen zijn volkomen behoeftig. Vier jaar lang is er nu voor hen gezorgd door de Ver enigde Naties, die toezicht hiel den op de kampen en die rant soenen voedsel verstrekten voor tien shilling per hoofd per maand. Ik heb deze kampen be zocht, aldus de verslaggever. Ik heb de mensen er zien huizen in tenten en lemen hutten. Men ver telde mij, dat de bewuste rant soenen maar voldoende waren voor twintig dagen. De rest van de maand zijn deze vluchtelin gen afhankelijk van de liefdadig heid der Christelijke kerken; ook wel trachten ze baantjes te vin den in dit door de armoede ge teisterde land, waar het gemid delde loon van een arbeider een gulden per dag bedraagt. En om de dingen nog erger te maken is bepaald, dat de kinderen, die na 1950 geboren zijn, geen recht hebben op een bonkaart. Toch moet men constateren, dat de vluchtelingen er niet veel erger aan toe zijn dan de bevol king zelf. Tal van grensdorpen zijn tengevolge van de na-oor- logse bepalingen van het land af gesneden. Hoewel de bewoners armlastig zijn, worden ze tech nisch niet als vluchtelingen be schouwd en krijgen dus geen bonkaarten. Het volk, dat onder de "huidige omstandigheden geen hoop op verbetering ziet, staat wijd open voor de fanatieke pro paganda van de Mohammedaanse poltieke organisaties en het com munisme. Ook wordt er ge droomd van een nieuwe oorlog tegen de Joden, want de primi tieve Jordaniër kan nog niet de grote lijnen van' het politieke spel achter de schermen onder scheiden. De straten van Amman, de stoffige berghoofdstad, zijn be zaaid met politie-agenten en de luxe-wagens van de rijk-betaalde Amerikaanse experts, die hier kort geleden gearriveerd zijn. Maar geen drastische veiligheids maatregelen, noch Amerikaanse Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft de Egyptische premier, generaal Naguib, in een toespraak tot arbeiders van een munitiefabriek verklaard, dat zij niet lang zouden behoeven te wachten op „het verdrijven van de imperialisten uit Egyp te". De premier werd bij zijn aan komst begroet met de woorden: „Evacuatie cf de dood". blauwdrukken kunnen hongerige mensen voeden. Het wordt tijd, zo besluit deze Britse journalist, dat Londen en Washington eens ophouden met uitsluitend aan olie en strategie te denken het wordt tijd, dat ze zich deze millioenen half-ver- hongerde mensen herinneren, die al vier lange jaren in die ver schrikkelijke kampen wachten en dit niet veel langer meer zullen doen. De staking in de haven van New York, waardoor het werk op 60 pieren stil lag, is geëin digd. Ongeveer 500 wegers en per sonen die monsters trekken, eisten loonsverhoging. Zonder de hulp van deze personen kun nen schepen niet worden gela den of gelost. Andere havenarbeiders bleven van hun werk weg en eerbiedig den de stakersposten. Pogingen die werden onder nomen om de kwestie door be middeling van de regering te regelen, mislukten. De vakbond der staten kondigde echter aan dat zijn leden zouden werken voor elke zakenman die gebruik wil maken van hun diensten zonder contact op te nemen met de werkgevers. VAN HET KOREAANSE FRONT Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger neemt de gevechtsactiviteit aan het Koreaanse front toe. Maan dagavond sloegen de troepen der Verenigde Naties een Noordelijke aanval op de Jane Russell-heu- velformatie af. De Noordelijken, die vier pelotons in de strijd wierpen, verloren ongeveer 65 man. Ook elders aan het front ne men de gevechtshandelingen tte. President Rhee van Z-Korea heeft met de Japanse premier Josjida kwesties besproken die goede betrekkingen tussen bei de landen belemmeren. Josjida verklaarde op een persconferen tie, dat het onderhoud in de woning van generaal Clark, de geallieerde opperbevelhebber heeft plaats gevonden. De belangrijkste kwesties die geregeld moeten worden zijn de kwestie van het visrecht in Zuidkoreaanse wateren en de kwestie van de bestemming van goederen die tijdens de Japanse bezetting van Korea eigendom waren van Japanners. Het onderhoud heeft 5 kwar tier geduurd en de Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Okazaki generaal Clark en de Amerikaanse en Zuidkoreaanse ambassadeur in Japan waren er bij tegenwoordig. A. v. B„ chauffeur te Hulst, manoeuvreerde met zijn vracht wagen op de rijksweg te Graauw zó onhandig, dat hij bij het ach teruitrijden de wielrijdster P. aanreed. Voor de bekomen ver wondingen en de schade aan haar fiets eiste zij vergoeding van de gemaakte onkosten ƒ32). Nadat verdachte B. zich op aanraden van de kanton rechter „vrijwillig" bereid ver klaarde deze schadevergoeding te betalen, werd de zaak verdaagd tot over 14 dagen. O. B., steenkoolhandelaar te Westdorpe, had niet voldaan aan de bij de wet voorgeschreven be palingen omtrent de duidelijke publiciteit van verkoop van ge distilleerd in zijn café. Dit kwam hem op 6 of 3 dagen hechtenis te staan. L. R., groente-fruithandelaar te Terneuzen, verkocht te Axel tij dens de marktdag zijn waren met gebruikmaking van ongeijk te koperen gewichten. De kan tonrechter veroordeelde hem tot 3 of 2 dagen hechtenis. De landbouwer F. B. te Meer donck (B.) kwam er niet zo ge makkelijk af. Verdachte had op De democratische senator Mc. Carran heeft meegedeeld, dat de Sowjet-Unie in de afgelopen 12 jaar na Engeland het meest heeft geprofiteerd van de Amerikaan se hulp aan het buitenland. In deze periode had Rusland voor een waarde van 11.241 millioen dollar ontvangen, voor het merendeel op grond van de leen- HEDEN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Tramlijnbegeerte. MORGEN: AXEL: Chr. Landbouwschool 6.30 uur: Film De landbouw in Denemarken. Westduits ministerie ontkent bestaan van geheime orga nisatie onder Ramcke. Een woordvoerder van het Westduitse ministerievan justi tie heeft Dinsdag berichten in de Nederlandse pers, dat de ont vluchting van de zeven Neder landse oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Breda georgani seerd zou zijn door een grote neo-nazistische organisatie onder leiding van de voormalige gene raal der parachutisten Bernhard Ramcke, „klinkklare onzin" ge noemd. Zowel het ministerie van justi tie als het bureau voor de natio nale veiligheid te Keulen hadden onderzocht, wie bij de ontvluch ting de personen achter de scher men waren. „Wij zijn er van overtuigd, dat de zeven oorlogsmisdadigers vrienden en helpers in Duitsland hebben, maar er zit geen grote invloedrijke organisatie achter", aldus de woordvoerder, die hier aan toevoegde, dat zijn ministe rie het op prijs zou stellen, van de Nederlandse pers het mate riaal over de beweerde neo-na zistische organisatie te ontvan gen. „Dan zouden wij deze snel onschadelijk kunnen maken indien zij bestaat". De arrondissements-rechtbank in Den Haag heeft Dinsdagmor gen uitspraak gedaan inzake de op Hemelvaartsdag 1952 op de Indonesische militaire attaché luit.-kolonel Harjono gepleegde aanslag. De verdachte J. M. P. werd wegens mishandeling veroor deeld tot 1 jaar met aftrek en wegens overtreding van de vuurwapenwet tot 1 week hech tenis. Bovendien werd zijn on middellijke invrijheidstelling ge last. F. A C. werd wegens overtre ding van de vuurwapenwet ver oordeeld tot 1 week hechtenis. Van de andere hem ten laste feiten werd hij vrijgesproken. Ook C. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Zowel tegen M. P. als tegen C. had de officier van justitie 9 jaar gevangenis straf geëist. C. A. van D. kreeg wegens overtreding van de vuurwapen wet, tweemaal gepleegd, twee maal 25 boete of tweemaal 10 dagen hechtenis. De. rechtbank achtte zijn medeplichtigheid aan de aanslag niet bewezen. W. J. S. kreeg wegens overtre ding van de vuurwapenwet 50 boete of 20 dagen hechtenis Ook zijn medeplichtigheid werd niet bewezen geacht. Tenslotte achtte de rechtbank zich onbevoegd kennis te nemen van de aan L. J. A. ten laste ge legde overtreding van de vuur wapenwet. De officier had tegen Van D. 1 jaar met aftrek geëist, 2 maanden hechtenis wegens overtreding van de vuurwapen wet en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring; tegen S. 8 maanden waar van 3 voorwaardelijk en twee maanden hechtenis wegens overtreding van de vuurwapen wet en tegen A. 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en 2 maanden wegens overtreding van de vuurwapenwet. Boven dien gelastte de rechtbank dat pistolen en munitie vernietigd moesten worden. De rechtbank achtte geen ter men aanwezig om de verdachte J. M. P. de rest van de gevan genisstraf waartoe hij veroor deeld is, onmiddellijk te doen uitzitten. Een woordvoerder van het In donesische hoge commissariaat in Den Haag heeft officieel ver klaard, dat men „zeer teleur gesteld" is over de uitspraak inzake de gepleegde aar slag op overste Harjono. en pachtwet ten tijde van de tweede wereldoorlog. McCarran ontleende deze ge gevens aan een rapport van de sub-commissie voor de toewijzin gen inzake de wederzijdse hulpverlening, van welke sub commissie hij de afgelopen vier jaar voorzitter is geweest. Van de in het geheel 100 mil liard dollar, die voor hulp aan het buitenland zijn besteed, kreeg Engeland ongeveer een derde 31.559 millioen dollar. De senator sprak zich uit voor een drastische besnoeiing van het program voor hulp aan het buitenland en een algehele stop zetting van de economische hulp aan landen overzee. De weder opbouw van Europa met hulp van het plan-Marshall en andere programs, zo zeide hij, „heeft het Amerikaanse volk geweldig veel gekost". „Om ons einddoel te bereiken moeten wij komen tot handels verkeer tussen de vrije landen van de wereld, wil de economie der vrije wereld blijven bestaan", aldus senator McCarran, die hier aan toevoegde, dat het vraagstuk der Amerikaanse tarieven moet worden bezien in het licht van n streven naar bevordering van de buitenlandse handel. „Reynolds News" meldt uit Abilene in Texas (V. S.) Een jonge piloot is dezer da gen met zijn toestel te pletter gevallen, nadat hij de controle toren van de luchtmacht had meegedeeld, dat hij vrijwillig een einde aan zijn leven zou maken. Zijn familieleden werden di rect naar de controletoren ge haald teneinde hem via de ra dio toe te spreken en tot andere gedachten te brengen. Zij kon den hem niet overtuigen. Hij bleef rondcirkelen, tot zijn brandstof op was en viel even buiten Sweetwater in Texas neer. De „Times" meldt: De Shell Petroleum Company heeft een nieuwe ontwikkeling in de olie-operaties aan de Per- zsche Golf aangekondigd. Dezer dagen wordt namelijk begonnen met de exploratie van olie door de Shell krachtens de „onder-water concessie", die is verleend door de sheik van Quatar. Als er olie in de bodem van de Perzische Golf in deze buurt wordt gevonden, zal een fifty-fifty overeenkomst met de sheik worden gesloten. Qatar is het meest Westelijk gelegene van de onafhankelijke sheik- domjnen van de „Tractaatkust" van Arabië, die alle handelsbe trekkingen met Engeland on derhouden. Qatar is een schier eiland, dat ongeveer 8000 vier kante mijlen beslaat met een bevolking van ongeveer 20.000 Bedouinen. e De 395 ton metende Neder landse tankboot Theodora is Dinsdagochtend vroeg in een dichte mist bij Flamborough- Head (Yorkshire. O.-Engeland) aan de grond gelopen. Bij het opkomende getij slaagde het vaartuig er in, op eigen kracht vlot te komen en zijn reis voort te zetten. Naar verluidt heeft het schip geen schade opgelopen. De red dingboten van Flamborough en Bridlington, die waren uitgeva ren, behoefden geen assistentie te verlenen. DOOR LUCIEN LELONG Op alle WINTER-SPORTJASJES geven wij 10 KORTING. ZOMER-SPORTJASJES met 20 KORTING. Deze aanbieding geldt slechts tot 15 JANUARI. Profiteert dus van deze unieke kans. Pas ontvangen prima zware (orig. Duffel-Coat) FA 1. YSEBAERT TEMMERMAN TERNEUZEN de rijksweg naar Nieuw-Namen door onvoorzichtigheid bijna een ernstig verkeersongeval veroor zaakt. Gezeten op een tractor, waarachter een aanhangwagen bevestigd was, week B. plotse ling zonder enig teken links af. Doordat een achter hem komen de personenauto krachtig remde, kon de aanrijding worden be perkt tot enige schrammen en deuken. Niettemin veroordeelde de kantonrechter verdachte voor zijn onvoorzichtigheid tot 50 of 30 dagen. R- v. G„ goederenvervoerder te Koewacht, werd ter verant woording geroepen voor het feit, dat een zijner chauffeurs ge knoeid had bij het invullen van zijn werkboekje. Tijdens een rit bemerkte de chauffeur dat hij door diverse omstandigheden zijn aantal werkuren aanzienlijk zou overschrijden en veranderde eigenhandig het aanvangsuur. Hiervoor kon de werkgever niet aansprakelijk worden gesteld. Hoewel de ambtenaar voor het gepleegde feit een eis stelde van 6 of 3 dagen, sprak de kanton rechter v. G. vrij. Terugkerend van zijn dagelijk se arbeid, reed J. P. uit Hoek 's avonds op zijn rijwiel naar huis. Evenwel brandde zijn ach terlicht niet en dit kosttte hem nu 3 of 2 dagen. A. de B., vlasarbeider te Axel, probeerde Nederland via de door laatpost Koewacht na sluitings tijd te passeren. Hoewel de amb tenaar 10 of 6 dagen eiste, ver klaarde de kantonrechter wegens fouten in de oproep de dagvaar ding nietig. I. d. J., sjouwer te Zaamslag, werd enige tijd geleden in de Nieuwstraat te Terneuzen in staat van dronkenschap aange houden. Daar het hier de twee de keer gold in korte tijd, was de boete niet mals, n.l. 50 of 25 dagen. Ook W. V., fabrieksarbeider te Terneuzen, werd niet lang ge leden in de Nieuwstraat in ken nelijke staat van dronkenschap aangetroffen en opgebracht. Daar het hier eveneens de tweede keer was binnen korte tijd, zag ook deze verdachte zich veroordeeld tot 50 of 30 dagen. A, de C„ fabrieksarbeider te Philippine, thans in Belgische militaire dienst, was op de open bare weg aangetroffen met een windbuks zonder de daarbij be horende papieren. Tevens had verdachte geen geldige papieren, dat hij als vreemdeling in Ne derland mocht vertoeven. Voor dit alles eiste de ambtenaar 2 x 10 of 5 dagen hechtenis en ver beurdverklaring van het wapen. Daar verdachte reeds lange tijd in Philippine woonachtig is en zich hierdoor geen vreemde ling meer voelt, kon de kanton rechter zich wel voorstellen, dat verdachte niet altijd de benodig de papieren bij zich droeg. Hij veroordeelde De C. tot 5 of 3 dagen voor de ontbrekende iden titeitspapieren en 10 of 5 dagen voor het jagen op de openbare weg met teruggave van het schietwapen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken had voor de 49-jarige atoomgeleerde prof. C. F. Powell een serie lezingen in W-Duitsland georganiseerd. Naar vernomen wordt, heeft dit ministerie de professor thans meegedeeld dat de reis niet kan doorgaan wegens zijn betrekkingen met de Britse „vredesbeweging". Prof. Powell, die in 1950 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg, is hoofd van de afdeling natuurkunde aan de universi teit van Bristol. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 55) Nadruk verboden. „Waarom," vroeg Colverton. „Omdat de burgemeester, al weer in vertrouwen, een beetje populariteit best gebruiken kan," sprak mevrouw Boom geheim zinnig. „De man wordt oud en daarbij is er op zijn beleid wel het een en ander aan te mer ken." „U zult toch niet zeggen begon Colverton verbaasd. „Ik zeg niets. Maar feiten zijn feiten. Er is een sterke stroming in de gemeente, die een nieuwe koers wil zien, die de bezem eens door al die spinnewebben wil halen, die een eind wil zien aan de vriendjespolitiek. Ik weet dat zo precies, omdat mijn zoon, Mr. Boom, die een vooraanstaan de positie op het stadhuis heeft, de leider van deze groep is, sa men met de heer Kruiderink, die u wel kent, en het raadslid Ka reisen", en ze wees op een lange magere man met een rode neus, die met Kruiderink in druk ge sprek was. „Dus de burgemeester probeert op deze manier de ontbrekende goodwill aan te zuiveren?" in formeerde Colverton. „Precies," bevestigde mevrouw Boom. „Het klinkt misschien on gelooflijk, bijna Amerikaans, nietwaar?" lachte ze. „Maar die Dikkenburg met z'n hele pose is maar een schijnheilige macht hebber, een man, die nergens voor terugdeinst. Hij wordt op gestookt door z'n vrouw en z'n dochter. „Is dat die juffrouw eh Corrie?" informeerde Colverton. „U bent goed op de hoogte, zei mevrouw Boom ietwat wan trouwend- „Kent u haar?" „Ze heeft me indertijd nul op 't request gegeven, toen ik om een interview met Clarenbough vroeg," vertelde de journalist. „Natuurlijk," mevrouw Boom lachte schel. „Ze was doodsbang, dat u 't bedrog zou merken. Maar de kat is toch uit de zak. We hebben zelf die meneer Cla renbough.... hij heet Jongejans, tussen twee haakjes.het vuur aan de schenen gelegd en zwart op wit gaf hij de verklaring van dit alles. En daaruit blijkt, dat de burgemeester de hoofdpersoon in dit vuile zaakje is geweest." „Dat is niet mooi, wat u me daar verteld, mevrouw," zei Col- \erton bezorgd. „Ik vraag me af, of we dit zaakje niet beter in de doofpot kunnen stoppen." „In de doofpot?", vroeg me vrouw Boom verschrikt. „Meneer we leven hier in een rechtstaat! Het recht moet zijn loop hebben! De practijken van die kliek van Dikkenburg en De Gooyer moe ten beëindigd worden en dit is onze kans.ik bedoel, dit is de kans voor de gehele burgerij van Meeldam, die blij zal zijn wan neer er op het stadhuis eens een andere wind gaat waaien!" „En weten alle comitéleden hiervan af?" „Nee, alleen de heer Kruide rink en ik." „Was het niet beter geweest, wanneer u ze daarvan op de hoogte had gebracht? Mevrouw Boom werd weer even nerveus. Die Amerikaan zat daar warempel te praten als of hij de rechter van instructie was, waar bemoeide die vent zich mee? Maar dan bedacht ze, hoe ze hem nodig had voor de pu bliciteit rond dit heerlijke schan daal en haar stem werd weer lief en vertrouwelijk. „Ach, die slager Speknek is een domme man, die praat altijd met de burgemeester mee. En die juffrouw De Ruiter „Is die ook zo dom?" „Nee, dat zeker niet. Maar dat is een wonderlijk mens. Daar gaan allerlei rare verhalen over. Ik heb wel eens gedacht, dat ze met die De Gooyer...." „Die twee?" „Jaik zeg, ik dacht het maar. Doch nu heb ik gemerkt, dat ze met die Mr. Clarenbough ook al aanpapte." „Hoezo?" „Nu ja „Ja, daar moet u toch bewijzen voor hebben, mevrouw?" „Men zegt zoveel „Maar er heet geen koe bont of er is een vlekje aan!" „Een schandelijk spreekwoord," stelde Colverton vast. „Het er gert me zo vaak als ik het hoor." „Dus u ergert zich, Mr. Col verton. Aan mij toch niet, hoop ik?" „O nee, mevrouw, aan u erger ik me niet. Alleen aan de praat jes." „U zult toch ook als journalist wel eens praatjes in de krant zetten," meende Kruiderink, die er bij was komen staan. „U weet nog niet veel van journalistieken nog veel minder van journalisten, me neer," antwoordde Colverton stijfjes. „Mevrouw, ik dank u voor uw inlichtingen. Voorzover ze door de feiten worden ge steund, zal ik zien, wat ik er mee doen kan." En weg was hij. (Wordt vervolgd.) In een overzicht over het af gelopen jaar schrijft de corres pondent van de New York Ti mes te Genève, dat het jaar '52 geen jaar van algemene econo mische vooruitgang in West- Europa is geweest, maar naar bepaalde standaards gemeten een jaar van terugslag. Volgens de correspondent was 1952 een jaar van tegenstelling en verwarring in de economi sche politiek en was de vrees waarmee degenen in W.-Europa die met economische zaken te maken hebben, het jaar tege moet zagen, volkomen gerecht vaardigd. Toen het jaar zijn einde naderde waren er echter duidelijke tekenen van een eco nomische opleving. De correspondent schrijft ver der, dat de „boom" in West- Duitsland tekenen van afne ming begon te vertonen, toen W.-Duitsland na zijn ineenstor ting door de oorlog ongeveer 'n gelijke relatieve vooruitgang had bereikt als de andere lan den van W.-Europa. De laatste paar maanden van het jaar be gon de Westduitse productie echter een sterke algemene ver betering te vertonen. In Fran- rijk is volgens de correspondent de mening, dat het hoge pro ductieniveau door sterk kunst matige middelen gehandhaafd wordt, zo sterk, dat de officiële bevrediging over de goede re sultaten bij economen weinig weerklank vindt. De politie te Belfast die een onderzoek instelt naar de moord op miss Curran, wil een Deense zeeman verhoren, die zich op het ogenblik waarschijnlijk in Nederland bevindt. Patricia Curran, een 19-jarige dochter van een Ierse rechter, werd op 12 November doodge stoken in de landerijen van haar huis te Whiteabbey gevon den.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2