Wandelingen langs de Schelde 0 -bed Is ook voor U Ideaal! man Ricacjc De strijd in Korea Zeldzame gasten boven de rivier AGENDA Hervat f#De Ommelanden2' de productie? De Arrsenk. hulpverlening aan West-Duiisiand Verklaring van de premier van Kasjmir Prinses Margriet won prijs in ski-wedstrijd Motorboot met 170 passagiers vergaan Dievegge vervalste paspoort Veel animo voor neerslag- onderzoek K.N.M.1. Vacatures bij het lager onderwijs Protest tegen terecht stelling van het echtpaar Rosenberg Radio-Peking over de verliezen der Verbonden strijdkrachten Brand te Poesan DE FRANSE KABINETSCRISIS Ongeregeldheden in Perzië Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Gpperbevelhebber k^naaiccmmando tn Nederland UÏT Prins Tsjifsjihoe overleden Amerikaanse diplomaat gestra?! Nariy ui! communistische partij gestoten Na een flinke storm uit weste lijke richtingen kan men meer malen een heel eind stroomop waarts boven de Schelde inte ressante vogelsoorten waarne men, die voortgedreven door de sterke wind een lange onvrijwil lige reis achter de rug hebben. Al klinkt dit onvrijwillig ten op zichte van zulke beweeglijke en vlugge vogels misschien een beetje ongelooflijk, een feit is, dat waarnemingen hebben uitge maakt, dat vogels, die eenmaal door een sterke storm zijn ge grepen, honderden kilometers ver kunnen worden meegesleurd, zonder dat ze zich daartegen noemenswaard kunnen verzetten om, nadat de storm is gaan lig gen, ergens doodmoe neer te strijken. Voor onze Schelde betreft dit dan meestal vogels, die normaal slechts voorkomen boven volle zee of hun broedgebieden hebben op de Engelse en Schotse kusten, soms zelfs in Noord-Scandinavië. Nog slechts enkele weken ge leden werd schrijver dezes blij verrast met het waarnemen van een drietal bijna roetzwarte vo geltjes, zo ongeveer ter grootte van een merel, met witte stuit en een witte dwarsstreep over de vleugels. De duidelijk gevorkte zwaluwstaart en de typisch haakvormige snavel waren ken merken genoeg om met zeker heid te kunnen vaststellen, dat het hier een drietal Stormvogel- tjes betrof, echte zeevogels, die normaal slechts in volle zee leven en kennelijk door de machtige, nog niet geheel en al geluwde Noordwester tot ver boven de Schelde waren gestuwd. Ook meerdere familieleden van dit vogeltje, de Noordse Storm vogel ^n het vale Storm vogelt je zijn onder dezelfde omstandig heden meermalen op onze kus ten of zelfs ver landinwaarts waargenomen. Een andere zeevogel, die men met een beetje geluk na zware stormen in de monding van de Schelde kan aantreffen, is de machtige Jan van Gent, die met zijn vleugelspanning van ca. 85 cm overigens voor geen klein geruchtje vervaard is, maar meermalen toch ook moet buk ken voor de machtige adem van een woeste Noordwester! Deze mooie geelachtig-witte vogel, herkenbaar aan de zwarte slag pennen, is na menige storm waargenomen boven de Wielin gen en het Sloe en in de buurt van de Braakman. Het gadeslaan van deze majestueus zeilen.de vo gel, welbekend uit menige reisbe schrijving, is werkelijk iets, dat men niet licht vergeet! Ook enkele leden van de fami lie eend zakken onder drang van voor hen ongunstige omstandig heden wel eens uit noordelijker streken naar de Schelde af. Nog slechts ruim een week geleden kon men voor de monding van de Terneuzense middenhaven. doorgaans even buiten de pieren, een koppel Ijseenden waarne- nemen. De geel-witte kop, het wit-zwart bevederde lichaam en de groenig-bruine vleugeldek- veren waren opvallend genoeg om ieder te laten zien, dat het hier toch wel iets bijzonders be trof. Zeer waarschijnlijk waren deze vogels van de Noordelijke Wadden naar hier gevlucht voor de enkele dagen tevoren ingeval len vrij strenge vorst. Even plot seling als ze waren gekomen, was het tweetal ook weer verdwenen. Erg gunstig om veel zeldzame vogels te kunnen waarnemen, is de winter tot nu toe nog niet ge weest. De grootste kans komt pas, als een strenge winter zo lang duurt, dat noordelijker wa teren geheel dichtvriezen en in de Schelde drijfijs komt. Om het vege lijf te redden, moeten vele vogels dan naar Zuidelijker streken afzakken en een, deel daarvan komt dan zelfs binnen de pieren zijn heil zoeken. Tenslotte nog een mooi voor beeld welke afstanden trekkende vogels, als ze door een storm worden worden gegrepen, kun nen afleggen! Enkele jaren gele den werden een aantal Engelse en Schotse kieviten verrast door een plotseling invallende strenge koude. Traditiegetrouw gingen de Britse kieviten op de wieken om de wijk te nemen naar het minder barre Ierland. Op hun tocht daarheen werden ze echter achterhaald door een vliegende storm uit het Oosten, die hen met zulk een grote snelheid voortblies, dat landen in Ierland uitgesloten was. Tegen wil en dank werden deze vogels oceaan vliegers en kwamen in de och tend van de volgende dag dood moe en uitgeput in de Verenig de Staten aan. In tegenstelling met de eerder genoemde storm vogels en eenden konden deze kieviten echter nooit meer naar hun oorspronkelijke woonplaat sen terugkeren, want een oceaan- vlucht is normaal voor deze vo gels niet mogelijk. Door deze ge beurtenis werd deze in Amerika nog slechts sporadisch voorko mende vogelsoort plotseling met meerdere honderden exemplaren versterkt! HEDEN: TER-NEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. De weg des ver- derfs. CLINGE: Gemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding uitvoeren riolerings- en bestratings- werken en leggen riolering met bijkomende werken. MORGEN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Tramlijnbegeerte. De directie van de coöperatie ve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen, die voornemens is weer met de pro ductie van condens te beginnen, heeft een aantal arbeiders uit Achtkarspelen, een gemeente met een groot arbeidsoverschot, bereid gevonden de plaatsen van de stakende arbeiders in te nemen. Maandagmorgen is een bus met (volgens de politie) 16 ar beiders uit Buitenpost vertrok ken. Deze arbeiders waren af komstig uit Buitenpost en om liggende dorpen. De arbeiders werden stuk voor stuk per auto. bus van huis gehaald, zodat de stakers, die bij het vertrek aan wezig waren, geen kans kregen hen te weerhouden. De stakers zijn voornemens zich alsnog met de werkwilligen in verbin ding te stellen. Behalve de po litie die op incidenten was voor bereid, waren heel wat belang stellenden op de been. Alles ver liep rustig. Er klonken alleen HERSTELLEND NA ZIEKTE Versterkt U met PLEEGZUSTER BLGEBWIJN. Volgens goedingelichte amb tenaren te Washington is het mogelijk, dat W.-Duitsland in het volgende begrotingsjaar geen rechtstreekse steun in de vorm van dollarschenkingen zal nódig hebben, maar dat het in directe hulp zal krijgen in de vorm van contracten, die dol lars opbrengen. Zij zeiden, dat W.-Duitsland zich thans in een gezonde eco nomische positie bevindt en re delijk goede saldi aan buiten landse valuta en dollars heeft. Dit zou een reden kunnen zijn, dat er in het nieuwe program ma voor hulpverlening aan het buitenland voor het begrotings jaar 1953-1954 geen recht streekse dollarhulp voor West- Duitsland zal worden uitgetrok ken. Men is thans bezig met de uitwerking van de laatste bij zonderheden van de globale plannen voor militaire en eco nomische hulp in het begro tingsjaar, dat in Juli a.s. be gint, die binnen enkele weken door president Truman aan het congres zullen worden voorge legd. W-Duitsiand heeft on langs een toewijzing van onge veer 22 millioen dollars aan economische hulp uit het vorige programma ontvangen. Het was niet zeker, of er vóór het einde van het lopende begrotingsjaar nog meer geld zou worden toe- Premier sjeik Abdoelah van Kasjmir heeft verklaard, dat de provincie Djammoe en de vallei van Kasjmir onafscheidelijk zijn verbonden. „Zij hebben elkaar nodig voor hun wederzijdse welvaart", zo zeide de premier in zijn eerste rede sinds de rechts.georiën- teerde Praja Parisjad Partij in November j.l. haar actie begon voor de opneming van geheel Kasjmir, of tenminste de pro vincie Djammoe bij India. Als gevolg van deze campagne zijn tot dusverre 700 personen aangehouden en 3 gedood bij botsingen met de politie. gewezen. De ambtenaren ver kaarden, dat W-Duitsland zijn aandeel zal blijven ontvangen in de indirecte hulp in de vorm van „off-shore procurement"- orders en dat het vrij zeker zou zijn, dat dergelijke orders voor dat land belangrijk zouden toe nemen, wanneer het tof Euro pese defensiegemeenschap zal zijn toegetreden. wat smalende uitroepen uit het p'ubliek. De bus zal dagelijks rijden. Nu alles rustig is verlo pen, is het niet onmogelijk, dat de volgende dagen nog meer werkwilligen naar Groningen zullen gaan. In Groningen had de politie voorzorgsmaatregelen genomen, maar er deden zich geen inci denten voor. Prinses Margriet heeft in Sankt Anton met verscheidene andere kinderen deelgenomen aan een ski-wedstrijd, In het klassement plaatste zij zich als tiende. Prinses Margriet ont ving daarvoor een kleine prijs. Zaterdag heeft de Oostenrijk se kanselier Leopold Figl een bezoek gebracht aan Koningin Juliana. Hare Majesteit bood 'n diner aan in het hotel, waar zij verblijft met de 3 prinsessen. Bij het eiland Oeboe in de Fhilippijnen is een kleine mo torboot met 170 passagiers aan boord in ruwe zee vergaan. Meer dan 80 opvarenden zijn verdronken, aldus is te Manilla vernomen. Volgens sommige berichten mocht het scheepje slechts 40 passagiers vervoeren en ligt de schuld van de ramp bij de of ficieren van de motorboot. De meeste slachtoffers waren on. derwijzers en hun gezinsleden, die na de vacantie naar huis terugkeerden. De rijkspolitie heeft enige dagen geleden de 32-jarige Haag se A. L. J. L. C. uit Frankfort gehaald, die daar reeds 4 weken gevangen had gezeten. De aan leiding voor haar arrestatie al daar was het feit, dat zij met een vervalst paspoort reisde, doch zij bleek nog meer op haar kerfstok te hebben. De historie begon op 17 Sep tember 1952, toen zij bij haar moeder thuis twee ringen weg nam, die een kennis daar had laten liggen. Het waren vrij kostbare sieraden, één met een briljant en één met een saffier. Zij begroef ze in de buurt van de Hanenburgerlaan, doch dolf ze een maand later weer op en trachtte ze te verkopen. Dit luk te ten dele. Voor de briljant, die een waarde had van ongeveer 2000, kreeg zij van een juwe lier te Delft 600. De saffier liet zij voor taxatie achter bij een juwelier te Amsterdam, doch had de moed niet hem terug te halen. Te Delft had zij zich gelegiti meerd met haar paspoort, waar in zij echter haar eigen naam had veranderd. Met de 600 en met dit valse paspoort maakte zij een vacantiereisje naar Zwitser land. Zij zou terugvliegen, doch het vliegtuig moest wegens mist een tussenlanding te Frankfort maken, In Zwitserland had zij haar paspoort weer op haar eigen naam gezet, doch kennelijk op een dermate ondeskundige wijze, dat de douane op het Duitse vliegveld achterdocht kreeg en haar arresteerde. Uit de gevangenis schreef zij een brief aan haar moeder, waarin zij alles bekende en toen was zij in gezelschap van de rijkspolitie spoedig op transport naar Neder- land. Zij legde een volledige beken tenis af en zal worden voorge leid. In afwachting daarvan is zij in verzekerde bewaring gesteld. Op het door de radio-nieuws dienst van het A.N.P. uitgespro ken verzoek van het K.N.M.I. in De Bilt hebben duizenden Ne derlanders gereageerd. Als eerste daad in het nieuwe jaar begaven zij zich naar bui ten om de dikte van de sneeuw te meten. Op deze wijze wil het K.N.M.I. een onderzoek instel len naar de invloed van steden, heuvels, enz. op de neerslag. Een stroom van correspondentie is de afgelopen dagen bij het K N.M.I. binnengekomen. Tot nu toe werden ongeveer 6000 brieven ontvangen en het „druppelt" nog steeds na. Een wetenschappelijk ambte naar is belast met de behande ling van deze correspondentie. Men hoopt volgende week de eerste resultaten bekend te kunnen maken. Uit de onlangs verschenen „Me dedelingen" van het departement van Onderwijs blijkt, dat er op 16 September j.l. in totaal in 234 gevallen niet was voorzien in door vacatures of door ziekte, zuivering en militaire dienst opengevallen plaatsen bij het la ger onderwijs. Op de genoemde datum waren er in totaal 3281 vacatures. Het aantal vacatures in het ver plichte personeel bedroeg in to taal 1464; in het boventallig per soneel 457; afwezig wegens ziek te, zuivering, militaire dienst, enz. waren 1360. Onderscheiden naar de rich ting waren er wat het verplich te personeel betreft bij het open baar onderwijs 957 vacatures; bij het rooms-katholieke 221, bij het protestants-christelijke 239 en bij andere bijzondere scholen 47. Afwezig wegens ziekte, zuive ring, militaire dienst, enz. waren bij het openbaar onderwijs 490 personen; bij het rooms-katho lieke onderwijs 544, bij het prot.- Admiraal sir John Edelsten. opperbevelhebber van het Ka naalcommando, heeft gisteren geconfereerd met vice-admiraal A, de Booy, bevelhebber der zee strijdkrachten en chef marine staf en met de staatssecretaris van marine, vice-admiraal II. G. W. Moorman. Hedenochtend zal hij een be zoek aan de marinebasis te Den Helder brengen. De Belgische socialistische se nator Henri Rolin heeft de so cialistische parlementsleden op geroepen in een gezamenlijk te legram aan de Amerikaanse re gering uitdrukking te geven „aan de ontroering die de drei gende terechtstelling van het echtpaar Rosenberg heeft ge wekt en de verwarring, die deze zcu teweegbrengen in de gevoe lens van vriendschap, die de Belgische socialisten koesteren jegens de Ver. Staten". Dit telegram zal nog vóór het einde van deze week naar Wash ington worden gezonden. Zoals bekend werd het echt paar Rosenberg onder beschul diging van spionnage ter dood veroordeeld. DE ROSENBERGS KUNNEN GRATIE VRAGEN. Julius en Ethel Rosenberg, are verdacht van atoomspionnage ter dood veroordeeld zijn, zal, indien zij president Truman om gratie vragen, uitstel van terechtstel ling worden verleend. De terechtsstelling was bepaald op 14 Januari a.s. Voor Zaterdag moet het fede rale gerechtshof worden meege deeld, of gratie zal worden aan gevraagd, aldus heeft de federa le rechter Kaufman, die het echt paar ter dood veroordeelde, be kendgemaakt. Hij deelde dit mede kort nadat een hof van beroep had besloten zich de uitspraak voor te behou den of de terechtstelling zal wor den uitgesteld om de Rosenbergs in staat te stellen te trachten herziening van hun proces door het oppergerechtshof te verkrij gen. Het uitstel van executie zou van kracht blijven tot vijf dagen nadat president Truman een be sluit zou hebben genomen. Daar na zou, als gratie zou worden ge weigerd, een nieuwe datum voor terechtstelling worden bepaald, aldus deelde de rechter nog me de. Zodra het gratieverzoek zou worden ingediend, zou het uit stel automatisch worden ver leend. e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 54) Nadruk verboden. Luidruchtig schoof de Kwar- damse ploeg tussen een stel Meeldammers en daar kwam zowaar Kas van aangezicht tot aangezicht tegenover Melis Trap per, zijn collega-aanvoerder van „Quick", de Meeldamse derde klasser, die ieder jaar een als vriendschappelijk betitelde wed strijd speelde tegen de Kwar- damse concurrenteneen wed strijd, waarbij de verbandkist meestal niet dicht bleef en waar heen, menig scheidsrechter reeds met een benauwd hart getogen was. „Zo," zei Melis niet overhate- lijk. „Ook es in de stad?" Dat was meteen al 10 voor Melis. Want Meeldam had 25.000 inwoners terwijl Kwardam er slechts 23.500 had. Meeldam had van oude tijden af stadsrechten, die Kwardam nimmer had be zeten. Men kon de Kwardammers immers nimmer meer op stang jagen, dan van Meeldam te ge wagen, als „stad" en dan kon men het rustig in het midden laten, waaronder Kwardam zich kon classificeren. „Mooie stad", smaalde Kas, „en mooie burgemeester!" „Wat wou jij van onze burge meester zeggen?" informeerde de secretaris van Quick, die zo als dat betaamde, bedacht dat deze magistraat toch de ere voorzitter van zijn vereniging was en zich gesterkt voelde door de aanwezigheid van een aantal potige „werkende leden". Kas open,de zijn mond om in niet al te parlementaire termen te- vertellen wat die dag al dui zend malen was verteld en waar van ook de ijverige secretaris heel goed op de hoogte was, maar een van de Kwardamse ploeg greep bedarend zijn arm en zei scherp: „Dat zal je vanavond zelf wel te horen krijgen. Als die poppenkast afgelopen is, spreken we elkaar nog wel over wat er in jullie „stad" allemaal door de beugel kan!" Een ogenblik stonden beide partijen als kemphanen tegen over elkaar, maar de verschij ning van een politieman maakte voorlopig een einde aan de ruzie. „Goed," bevestigde Melis het onderhoud, „we spreken elkaar nog wel!" Inmiddels waren op het stad huis raadsleden en comitéleden komen opdagen. Mevrouw Boom liep met schitterende ogen en hoogrode wangen heen en weer, haar zoon trok een gezicht als wist hij al de wijsheid der we reld, maar wilde hij dat aan geen mens vertellen en Kruide- rink was een en al aanminnig heid. Stil in een hoekje gezeten, sloeg Riek de Ruiter al deze op winding en blijde verwachting gade. Met moeite moest zij zich bepalen bij wat er deze avond gebeuren zou. De gebeurtenissen van deze middag maakten haar verstrooid en zwijgzaam. „Juffrouw De Ruiter is zo stil letjes," merkte mevrouw Boom liefjes op, „verheugt u zich niet op het feest van vanavond?" „U blijkbaar wel," riposteerde Riek. „O zeker," was het antwoord, „ik verheug me er geweldig op. Ik heb almaar het gevoel, dat er vanavond iets geks gebeuren gaat." „Misschien krijgt u gelijk", antwoordde Riek droogjes, zodat mevrouw Boom een ogenblik weifelde. Wat wist die school juf? De Gooyer was er niet en ook Mr. Clarenbough had zich nog niet vertoond, maar wel werd de lange gestalte van Colverton zichtbaar. „O, Mr. Colverton", mevrouw Boom schoot als een harpoen op de Amerikaanse journalist af, „Wat vreselijk leuk dat u hier bent. Ik heb zo'n idee, dat er in deze gebeurtenis copy voor u zit!" „O ja, mevrouw?" zei Colver ton blijkbaar geïnteresseerd. „Kunt u me alvast niet een voor berichtje geven, zodat ik weet, wat er gebeuren, gaat?" Niets was mevr. Boom liever. Ze voerde met zachte drang haar gast naar een van de schemerige hoeken van de oude raadszaal en daar zette ze zich naast hem op een met fluweel beklede bank. „Wat ik u vertel, is strikt ver trouwelijk," begon ze, „en u moogt zeer beslist mijn naam niet noemen. Maar het staat wel vast, dat die Mr. Clarenbough een bedrieger en oplichter is!" Ze zweeg om de uitwerking van haar woorden gade te slaan. Colverton zweeg ook, blijkbaar sprakeloos van verbazing. ..Hij is Clarenbough niet, hij is zelfs geen Amerikaan, maar een doodgewone Hollander, die in Amerika heeft gewerkt. Hij heeft, samen met de burgemeester en De Gooyer, dit plannetje op touw gezet." (Wordt vervolgd.) chr. onderwijs 303 en bij andere bijzondere scholen in totaal 23. De vacatures worden tijdelijk vervuld door 929 gehuwde vrou wen, 23 voorlopig gepensionneer- den, 131 definitief gepensionneer- den en 1961 andere tijdelijk aan gestelde leerkrachten. Van de 929 gehuwde vrouwen waren er 462 werkzaam bij het openbaar onderwijs, 254 bij het rooms-katholieke, 177 bij het prot.-christelijke en 36 bij ande re bijzondere scholen. Van de 1961 andere tijdelijk aangestelde leerkrachten waren er 1140 werkzaam bij het openbaar on derwijs, 465 bij het rooms-katho lieke, 314 bij het prot.-chr. en 42 bij andere bijzondere scholen. Prins Tsjitsjiboe, de oudste broeder van de Japanse keizer, is Zaterdagochtend vroeg op 50- jarige leeftijd aan geelzucht overleden. Hij stond bekend als een vriend van Engeland. In de tweede we reldoorlog -was zijn positie hier door moeilijk en volgens sommi ge berichten stond hij in de laat ste twee jaren van de oorlog on der huisarrest. Gezegd werd, dat hij een tegenstander was van de overheersing der militaristische groepen in de Japanse politiek. De geallieerden zouden volgens bepaalde berichten na de oorlog het plan hebben gehad keizer Hirohito af te zetten en hem te vervangen door prins Tsjitsjiboe. DE „UNITED STATES" TE BREMERHAVEN. Het 53.329 ton metende vlagge- schip van de Amerikaanse han delsvloot de „United States", is Zaterdagochtend met 600 passa giers te Bremerhaven aangeko men. Dit is het eerste bezoek van dit schip, dat op het ogenblik de „blauwe wimpel" voert, aan een Duitse haven. Het schip werd door de zes sterkste sleepboten die ter be schikking waren, binnengesleept. De Amerikaanse hoge commis saris in Duitsland, Reber, is met een speciale trein te Bremen aan gekomen om deel te nemen aan de plechtigheid ter gelegenheid van de aankomst van het schip. Het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken heeft de diplomaat Roy Kohier van zijn post bij het politieke planbureau ontslagen en hem voor dertig dagen geschorst met inhouding van salaris, om dat hij op 6 December in be schonken toestand met zijn auto tegen een telefoonpaal reed, ter wijl hij geheime papieren bij zich had. Volgens de persdienst van het ministerie heeft Kohier de vei ligheidsbepalingen geschonden, door in een dergelijke toestand deze geheime stukken bij zich te hebben. Kohier wordt beschouwd, als een vooraanstaande persoon in de Amerikaanse buitenlandse dienst. Hij bekleedde posten in Boekarest, Athene, Cairo, Lon den en Moskou en is ook hoofd van de „Stem van Amerika" ge weest. Twee Amerikaanse „Sabre"- straaljagers hebben Maandag middag in een gevecht met zes „Mig"-gevechtsvliegtuigen der communisten één „Mig" omlaag- geschoten. Dit geschiedde blij kens een mededeling van de lei ding der vijfde Amerikaanse luchtmacht juist ten Z. van de Jaloe, op een hoogte van meer dan tienduizend meter in een ge vecht, dat slechts vier minuten duurde. Geallieerde jachtbommenwer pers hebben artilleriestellingen der communisten in de centrale frontsector aangevallen. De re sultaten konden door overhan gende wolken niet worden waar genomen. Radic-JPeking heeft volgens een te San Francisco opgevan gen uitzending verklaard, dat in 1952 240.000 manschappen der Verbenden strijdkrachten zijn uitgeschakeld en meer dan 5300 vliegtuigen neergeschoten of beschadigd. De Noordelijke strijdkrachten hadden in 1952 „reeds behaalde overwinningen geconsolideerd en uitstekende voorwaarden ge schapen voor het behalen van nieuwe overwinningen". In 1952 was volgens de radio bereikt: 1. Versterking der strijdkrach ten wat betreft materiaal en kunde om met het materiaal om te gaan. 2. Rijke ervaring op het ge bied van de mobiele oorlogvoe ring zowel als op dat van de stellingenoorlog. 3. Opbouw van een hechte verdediging. 4. Een hcog moreel der strijd krachten. André Marty, de voormalige communistische leider, is uit de Franse communistische partij ge stoten. De communistische fede ratie van het departement Seine heeft bekendgemaakt, dat zij het besluit van het comité van Martys partijafdeling in Parijs om hem uit de partij te stoten, had goedgekeurd. In September j.l. werd Marty van zijn partijfuncties ontheven. Volgens een officiële communis tische verklaring weigerde hij „zelf-critiek" te oefenen en beant woordde hij oproepen om voor zijn partijcel te verschijnen met „beledigingen". 5. Een doeltreffende vervoers dienst. Bij een brand te Poesan zijn 50 houten woningen en 50 ten ten miet een houten geraamte in vlammen opgegaan. Drie personen kwamen om het leven, 5 werden zwaar gewond en 1300 werden dakloos. De Franse radicale leider René Mayer, die sinds 31 December tracht de kabinetscrisis op te lossen, heeft Maandag meege deeld, dat hij het parlement zal verzoeken om zijn investituur, zelfs wanneer de Gaullisten hem niet hun steun zullen ge ven. De Gaullistische fractie ver gadert later op de dag om haar standpunt te bepalen. Volgens welingelichte kringen is Mayer van plan hedenmiddag voor de nationale vergadering te verschijnen. Indien de Gaullis ten zduöen besluiten tegen hem te stemmen of zich van stem men te onthouden, zal de ra dicale leider de volledige steun van de partijen, die in het ka- binet-Pinay waren vertegen woordigd, behoeven cm de 314 stemmen te behalen, die nodig zijn voor de investituur. Maandagavond schenen Mayers kansen van slagen bij het ver krijgen van de investituur on zeker. De R. P. F. (partij van De Gaulle) beloofde haar steun slechts op voorwaarde, dat Mayer een conferentie van de landen van het E.V.G.-verdrag zou bijeenroepen om te onder handelen over wijziging van het verdrag in dien zin „dat, de een heid van het nationale leger en de integriteit van de Franse Unie behouden blijven". Mayi'er zou voorstander van snelle ratificatie van het E.V.G.- verdrag zijn en in politieke krin gen achtte men 't onwaarschijn lijk, dat hij de Gaullistische eis zou inwilligen. Mayer voerde Maandag bespre kingen met maarschalk Juin, inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten en com mandant van de Navo-landstrijd- krachten in Midden-Europa, die herhaaldelijk op herziening van het verdrag van de Europese de fensiegemeenschap heeft aange drongen. Mayer wil een coalitieregering vormen met een program van versobering en krachtige finan ciële maatregelen voor oplos sing van de economische moei lijkheden. Zaterdag hebben zich te Koem, 140 km ten zuiden van Teheran, hevige botsingen voorgedaan tus sen aanhangers van de Toedeh- partij en leden van godsdienstige genootschappen. Zondagochtend duurden de incidenten voort. Tot dusver zijn naar schatting een honderdtal personen gewond van wie drie ernstig. Aanleiding tot de ongeregeldheden, tijdens wel ke winkels werden geplunderd en de politie van haar wapens gebruik moest maken, was de terugkeer van een religieuze af gevaardigde naar het vredescon gres te Wenen. Leden van de Toedeh-partij wilden een beto ging houden doch ondervonden verzet van „niet-progressieve" religieuze elementen. Winkels van zakenlieden, die van religieu ze lauwheid verdacht worden of niet Mohammedaan zijn, zijn ver nield. De politie heeft talrijke arres taties verricht. Zondagochtend hebben een duizendtal studenten in de buurt van de universiteit van Teheran een betoging gehouden. Als uiting van solidariteit met colle ga's van de technische faculteit, die ontevreden zijn over de in voering van een numerus clau- sus. De betogers werden door de politie verdreven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2