Luxe in West-Duitsland Oud en nieuw voor hei Nederlandse bedrijfsleven S>e man RicacjC Schijn of werkelijkheid? Gemeenteraad van Sas van Gent De „Insulinde* vierde oud en nieuw op zee Geen nieuw proces voor het echtpaar Rosenberg Schriftelijk gedeelte eindexamens GEWONNEN. Amerikaanse dollar en Duitse vlijt verrichten „wonder" van de opbouw OVERSTROMINGEN OP DE PHILIPPIJNEN. ONTPLOFFING IN VALPARAISO. UIT Hoe leeft West-Duitsland? Bui tenlanders, die de door de weste lijke geallieerde bezette zones in 1945, 1946 of 1947 bezochten en er dit jaar opnieuw korte tijd ver bleven, spreken van een wonder. Dat er zicli in West-Duitsland sinds het einde van de oorlog toen het land met zijn vernielde steden en dorpen voor eeuwig in ellende en chaos scheen te zijn gestort, een wonder heeft vol trokken, is ook de algemene over tuiging van mensen, die, hoewel zij de toestand niet met eigen ogen hebben kunnen gadeslaan, uit de verhalen van reizigers en de overvloed van Duitse import- artikelen de overtuiging hebben geput, dat de republiek van Bonn een land van melk en honing zou zijn. Zeven jaren na het einde van de oorlog zijn de ruïnes bijna en de puinhopen geheel verdwenen. De herstelde „Autobahn" tussen Frankfort en München bijvoor beeld verschilt in niets van de grootste Westeuropese en Amei-j rikaanse autowegen: Duizenden] nieuwe wagens razen over het beton en de tankstations ben zine is evenals alle andere goede ren in West-Duitsland niet ge rantsoeneerd werken precies zoals tussen Rotterdam en Am sterdam. In de nieuwe of gerestaureer de hotels der Westduitse steden klopt het leven van Parijs of Ro me slechts is alles wat nieu wer, wat rijker en voor een deel ook wat parvenu-achtiger. Langs de boulevards verheffen zich de marmeren paleizen van banken en verzekeringsmaatschappijen. De interne inrichting kan zich gemakkelijk meten met die van de rijkste handelsgebouwen in het buitenland. In de havens van Hamburg en Bremen heerst evenveel bedrijvigheid als in New York, Londen en Rotterdam en het is levendiger dan in South ampton, Le Havre en Napels. Bij een première in de grote stadsschouwburgen dragen de vrouwen toiletten, die door Dior of Fath zouden kunnen zijn ont worpen. En indien men een half uur heeft zoekgebracht met het bestuderen van de uitgebreide spijskaart van een van de vele luxe-restaurants, hoort men de bescheiden opmerking: „Dit zijn slechts voorstellen wij zijn na tuurlijk gaarne bereid iedere an dere wens te vervullen". AMERIKAANSE POLITIEK. Dat dit alles slechts uiterlijke schijn zou zijn, is niet waar. maar evenmin is het zo, dat West-Duitsland een economisch overgezond en bloeiend land is. Het „economisch wonder", voor zover het al bestaat, is bijna ge heel bewerkstelligd met Ameri- Het Amerikaanse hof van be roep heeft Woensdag geweigerd een nieuw proces te bevelen tegen Julius en Ethel Rosenberg en Morton Sobell. Het echtpaar Rosenberg zal half Januari te rechtgesteld worden en Sobell is veroordeeld tot 30 jaar gevange nisstraf. Zij werden beschuldigd van atoomspionnage. Het hof bepaalde, dat een lager gerechtshof „duidelijk had aangetoond", dat de veroordeel den geen feiten hadden aange voerd die een nieuw proces rechtvaardigen. Dinsdag zinspeelde de federale rechter Kaufman er op, dat hij misschien uitstel van executie van de Rosenbergs zal toestaan om het echtpaar gelegenheid te geven president Truman om gra tie te vragen. Zij werden op 5 April 1951 veroordeeld op be schuldiging van het leveren van atoomgeheimen aan de Sowjet- unie. De minister van Onderwijs maakt bekend, dat het schrifte lijk gedeelte van de eindexamens aan de openbare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs en van de staatsexa mens Hogere Burgerschool A en B en de staatsexamens Gymna sium in het jaar 1953 zal worden afgenomen on de dagen vermeld in onderstaand rooster. Gymnasuim A en staatsexa men Gymnasium: Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei. Gymnasium B en staatsexamen gymnasium B: idem. HJ3.S. A en staatsexamen H.B.S. A: Maandag 18 Mei, Dins dag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei. Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 22 Mei. H.B.S. B. en staatsexamen H.B.S. B.: Maandag 18 Mei, Dins- dga 19 Mei, Vrijdag 22 Mei. kaanse middelen. Niets bewijst misschien meer het tegenstrijdi ge in de westelijke politiek dan dit: Op dezelfde dag, dat uit de staalfabrieken van Salzgitter de laatste machines naar Engeland werden weggevoerd, rolden de eerste nieuwe Amerikaanse ma chines de montagehallen binnen. En hoewel de meeste Duitsers gaarne spottend op de Ameri kaanse hulp neerzien, was zon der deze geen vijfde deel van de Westduitse wederopbouw moge lijk geweest. Nog jarenlang zullen de Ver enigde Staten milliarden naar West-Duitsland moeten pompen in het bewustzijn, dat credieten slechts hierin van zuivere econo mische hulpverlening verschillen dat rnen bij credieten terugbeta ling belooft, terwijl men in het geval van hulpverlening eerlijker is. Er is een ander element, dat een verhelderend licht op het wonder der Duitse economie werpt. Er is in Duitsland nog nooit zo slecht belasting betaald als op het ogenblik. In Italië, waar niemand belasting betaalt, stelt de staat zich schadeloos door indirecte belastingen een mooi woord voor hoge prijzen. Maar in West-Duitsland zijn de prijzen betrekkelijk laag. Een ambtenaar van middelbare rang kan met een salaris van 400 mark ongeveer 350 gulden per maand uitstekend rondko men. Een voortreffelijk middag maal in het beste restaurant kost niet meer dan 5 mark. Ook de huren zijn, ten minste voor Duit se begrippen, laag: een stadswo ning van drie tot vier kamers kost per maand ongeveer 50 mark. Maar ondanks de betrek kelijk lage kosten van het levens onderhoud betalen de „Selbst versteuerer" dat zijn degenen van wie geen loonbelasting wordt ingehouden hun belasting uiterst traag. Nog geheel afge zien van belastingontduikingen lopen de belastingschulden van industriëlen, kooplieden en an dere ondernemers in de milliar den, wanneer iedere dag meer auto's van het type „Mercedes 300" een luxe-wagen, die in Nederland 46.000 gulden kost op de wegen verschijnen, weet men, dat zij zijn gekocht met niet-betaalde belastinggelden. Zó groot, ja bijna hyterisch is de zucht naar rijkdom, naar het „in halen" van de verloren tijd", dat de Duitse soliditeit er volkomen aan te gronde dreigt te gaan. NOG GROTE WONINGNOOD Daaraan is het ook toe te schrijven, dat de „onzichtbare" wederopbouw sterk wordt ver waarloosd. Niets is kenmerken der dan het feit, dat de staat en de banken de bouw van zaken- panden krachtiger ondersteunen, maar de woningbouw aan het particuliere initiatief overlaten. De woningnood is dientengevol ge nog altijd catastrofaal. Ook de kleinste nieuwe woning kan niet gehuurd worden zonder betaling van een „bijdrage in de kosten" van tenminste 6000 mark. In de kampen voor de vluchtelingen is het geen zeldzaamheid, indien 20 mensen in één kamer huizen. De werkloosheid is echter klein en zij zal in geval van Duitse herbe wapening ongetwijfeld zo goed als geheel verdwijnen. Met andere woorden: het Duit se herstel is opmerkelijk ge deeltelijk door buitenlandse fi nanciële hulp, gedeeltelijk door de vlijt van het Duitse volk. De economische opleving is er, maar zij rust op lemen voeten, niet in de laatste plaats als gevolg van de egoïstische houding, die de particuliere ondernemingen te genover de staat aannemen. De sociale tegenstellingen worden met den dag scherper; zij zijn aanzienlijk groter dan waar ook in West-Europa. Bij dit alles moet men dan be denken, dat de hartader van de Duitse economie door de Ameri kanen op elk gewenst ogenblik kan worden afgeknepen. Er be staat dan ook geen enkele aan leiding voor de economische lei ders in West-Europa om zich vol trots op de borst te slaan De heer T. J. Twijnstra, voor zitter van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, heeft op de morgen van nieuwjaarsdag over de zender Hilversum I een radiorede gehouden, getiteld „Op de bres voor welvaart". De heer Twijnstra zeide o.m.: De nieuwjaarstijd is de tijd waarin de balans wordt opge maakt, de boeken van het afgelo pen jaar worden afgesloten en de begroting voor de komende periode wordt opgemaakt. Overzien we het afgelopen jaar in het Nederlandse bedrijfsleven, dan is er reden tot vertrouwen in de toekomst. De opgaande lijn, welke in ons economisch bestel sinds de bevrijding kenbaar is, heeft zich na een zekere terug slag op veel terreinen hersteld. Het steeds toenemende aantal personen, dat zijn arbeidskracht elk jaar aanbiedt, is vrijwel ge heel in het arbeidsproces opge nomen. Dat het vraagstuk van de werkgelegenheid terecht thans als centraal punt in het economisch beleid is geplaatst, is eerder een teken van wijs voor uitziend beleid, dan een gevolg van tot dusverre opgetreden on rustbarende feiten, al is het aan tal werklozen meer gestegen, dan wenselijk zou zijn. Het vraagstuk van het tekort op de betalingsbalans heeft voor het eerst na de oorlog een veel hoopvoller aanzien gekregen, waartoe een bevredigende ver houding tussen onze invoer en uitvoer het hare heeft bijgedra gen. Verstandig wederzijds be grip tussen werkgevers en werk nemers heeft ook in het afgelo pen jaar in ons bedrijfsleven conflicten tot een zeer grote uit zondering gemaakt. Kortom, ons economisch stelsel heeft zich in rustig getij op voortvarende wij ze in gunstige zin ontwikkeld ten bate van de welvaart van ge heel ons volk. Dit wil zeker niet zeggen, dat we het nieuwe jaar onbezorgd tege moet treden. We leven in een soms verbijsterend roerige en op roerige wereld. Vele spanningen teisterden de internationale samenleving. Op enkele dagen vliegen van ons af staan vijandelijke troepen in ac tieve oorlog tegenover elkaar, terwijl op kortere afstand grote gevarenzones bestaan. Voor het behoud van onze vrijheid, waar van wij de waarde wel nooit zo sterk gevoeld hebben als in de donkere jaren der bezetting moet het zwaard weer gereed worden gehouden naast de ploeg. Op het internationale terrein behoeft gelukkig niet alleen van het militaire gezag gewag te worden gemaakt. In deze jaren zijn we getuige van een toene mend streven naar internationale samenwerking, waarbij men naar nieuwe voormen van vreedzame samenleving zoekt. BENELUX. De totstandkoming van de Be nelux zal met hetzelfde enthou siasme moeten worden nage streefd, waarmee dit doel jaren geleden is gesteld en waarmee toen de verwerkelijking is ter hand genomen. Dat er enige weerstand is in sommige krin gen bij onze zuiderburen, is naar spreker meent, een bewijs van onze eigen gegroeide economi sche kracht. Men zal ook daar tot de erkenning komen, dat een ge zonde partner wenselijker is dan één, die door de oorlog ernstig is gehavend. Ook factoren van binnenlandse aard hebben grote invloed op het economische gebeuren. In de afgelopen na-oorlogse jaren is in een groot deel van de achterstal lige binnenlandse behoeften voorzien. De z.g. inhaalvraag be hoort, op zichzelf gelukkig, tot het verleden. En wil ons bedrijfs leven op volle kracht kunnen blijven werken dan is het nodig, dat wij onze producten vooral ook in het buitenland kunnen verkopen. Dit geldt niet alleen voor ons land, maar ook voor de meeste andere Europese landen, waardoor de internationale con currentie zich thans weer in alle hevigheid ontplooit. De in de af gelopen jaren door allen in ons bedrijfsleven geleverde presta ties mogen groot zijn, het komt er op aan de resultaten hiervan voor de toekomst te bevestigen en te vergroten. We zullen ons hierbij in letterlijke en figuurlij ke zin niet uit het veld mogen laten slaan. Ons land zal het aandeel moe ten hebben zowel in de civiele als in de militaire productie van de wereld, waartoe onze prestaties ons recht geven. Wanneer de Ne derlandse ondernemer er op uit trekt om dit te bereiken, dan mo gen wij vertrouwen hebben in eigen kunnen. Dan is er zeker geen enkele reden tot pessimis me of zelfs moedeloosheid. DE INVESTERINGEN. De heer Twijnstra is er van overtuigd, dat er in vele bedrij ven ook nu plannen bestaan, welke tot nieuwe investeringen zullen leiden en waarmede weer ruimere werkgelegenheid ge schapen zal worden. Aan de uit voering van elk plan evenwel zijn risico's verbonden. Het is een van de functies van de onderne mer om deze op zich te nemen en hij heeft getoond hiervoor niet terug te deinzen. Was het vraag stuk van de afzet van de door producten of geleverde diensten in de na-oorlogse jaren een pro bleem dat minder moeilijkheden opleverde dan normaal het geval was, thans is dit anders. En hier mede is ook het investeringsrisi co aanzienlijk verhoogd. Het is mede daarom dat de tijd dringt om de ontplooiingsmogelijkheden in nationaal verband te bevorde ren, door zulk een herziening in ons belastingstelsel aan te bren-j gen, dat deze risico's ook in de j toekomst aanvaardbaar blijven. Hiernaast zullen wij bij voortdu ring moeten zoeken naar de meest doelmatige en doeltreffen de productiemethoden, opdat met de minste offers dé beste producten in de grootst mogelij ke hoeveelheid worden voortge bracht. Dan zullen wij in staat zijn om onze economische posi tie, ook in de kokende wereld van vandaag, te handhaven en te ver sterken. SAMENWERKING. Voor alles is echter nodig een drachtige samenwerking van al len. Samenwerking tussen werk gevers en arbeiders, samenwer king tussen bedrijfsleven en overheid. Spr. herhaalde, wat hij eerder gezegd heeft, n.L dat in wezen de belangen van allen ge lijk zijn. Werkgelegenheid en welvaart, daarnaar streven wij allen. Spr. hoopt, dat men aan het einde van 1953 zal kunnen zeggen, dat het aan onze samen werking niet heeft ontbroken. De laatste vergadering van 1952 was matig bezet. Niet min der dan vier raadsleden waren afwezig. Van de stichting neutrale kleu terschool is een schrijven binnen gekomen om medewerking voor een ander lokaal. B. en W. heb ben een vergadering gehad met het stichtingsbestuur. Dit be stuur zal zich laten voorlichten door de inspectrice van het kleu teronderwijs en dan weer met B. en W. in overleg treden. B. en W. hebben gedacht de bouw van een kleuterschool te combineren met een badhuis, zodat verschillende kosten kun nen worden bespaard door een gemeenschappelijke centrale ver warming enz. De combinatie politiepost en badhuis komt te vervallen, doordat de rijksgebou wendienst heeft laten weten, dat men zelf een politiepost zal bou wen. De voorzitter brengt de kwes tie naar voren van de gemeente bode Leroux. De laatste keer is zijn ambtsperiode met twee jaar verlengd en deze periode loopt in Maart af. De voorzitter licht toe, dat de volgende mogelijk heden zich voordoen. De heer Leroux continueren zonder meer; een bode-schrijver benoe men en die ook de functie laten vervullen van marktmeester. De heer De Groff zou gaarne zien dat deze kwestie werd aan gehouden tot de volgende ver gadering. Wethouder Marquinie wil de mening van de raad horen. De heer De Groff dringt aan de heer Leroux te handhaven. Er is zeker geen betere te vin den. Wethouder Marquinie merkt op, indien de heer Leroux herbe noemd wordt, men een markt meester moet benoemen. De heer De Groff zou gaarne zien dat er spoedig een markt meester komt, aangezien hij het verspillend vindt een eerste ambtenaar ter secretarie als marktmeester te laten fungeren. De heer Scheffer informeert hoeveel B. en W. gedacht had den als beloning voor de markt meester. De voorzitter antwoordt hier op dat men een som van 300 had geschat, wat neerkomt op 6 per keer. De heer De Braai meent dat men deze functie aan de heer Van Ham zou kunnen geven dan weet deze dat hij voor het geen hij ontvangt ook heeft ge werkt, aangezien men deze man nu toch een uitkering geeft. De heer De Braai meent dat men volgens hem de tegenwoordige omstandigheden. Deze moet de tuin nu onderhouden. De verlenging wordt vervol gens aanvaard met de clausule, dat in 1970 de canon door de dan zetelende raad wordt bepaald. Ook het verzoekschrift van I. de HulluBecu te Schoondijke tot rooiing van 3 bomen in de Stationsstraat, staande voor het nieuw gebouwde woonhuis be woond door E. de Vis, ontlokt discussie. De heer De Groff zou de kwes tie van deze bomen niet los be handeld willen zien maar de ge hele Stationsstraat onder de loupe nemen. De heer Adam meent dat in dien aan deze persoon het rooien wordt toegestaan, ook andere bewoners zullen komen, die men moeilijk zal kunnen weigeren. Hoe zal de Stationsstraat er dan uit zien? De voorzitter meent dat dit niet zo'n vaart zal lopen. Eén van de raadsleden merkt op, dat de voorzitter de toezeg ging had gedaan dat deze kwes tie door een deskundige zou wor den bekeken. Tot heden is dit niet gebeurd. Besloten wordt toestemming te geven tot rooier van deze 3 bomen en de verdere Stationsstraat op korte termijn onder de loupe te nemen. Bij het verzoekschrift van de stichting voor R.K. middelbaar onderwijs in het dekenaat Mid delburg te Goes om subsidie wil de heer Adam de subsidies be perken tot scholen in Zeeuws- Vlaanderen. Deze wens is door meerdere raadsleden geuit in vorige vergaderingen. De voorzitter heeft een andere mening. De heer Adam wenst dat het voorstel in stemming wordt ge bracht. Met 4 stemmen vóór en 3 tegen wordt het subsidievoor- stel aangenomen. Bij het te hemen besluit tot het bouwen van 7 arbeiderswo ningen aan het Bolwerk meent de heer De Groff dat men weer eens het paard achter de wagen heeft gespannen. De woningen zijn al gegund en nu moet men goedkeuring hechten aan een object, dat men toch niet meer kan verhinderen. Bij de rondvraag wil de heer De Braai gaarne een commissie ingesteld zien voor controle op de gemeentewoningen, aange zien een groot aantal bewoners de woonruimten misbruiken voor opslagplaats van diverse dingen, waarvan andere bewoners last kunnen krijgen. De heer Adam vraagt inlich- deze beloning dan ook nog wel j tingen over de winkelsluitings iets hoger zou kunnen stellen. 1 wet- De voorzitter antwoordt Op de Philippijnen zijn door overstromingen als gevolg van regens 23 personen om het leven gekomen. In de stad Iolilo zijn verwoestingen aangericht. Er worden nog 25 personen vermist. Tweehonderd gezinnen zijn dak loos. De regens gingen gepaard zijn onderneming vervaardigde met een wervelstorm. De voorzitter meent dat 6 per keer een reëel bedrag is. De voorzitter zal deze kwestie nader onderzoeken en een vol gende vergadering hierop terug komen. Bij het verzoekschrift van de N.V. Centrale Suikermaatschap pij te Amsterdam om verlenging tot 31 December 2000 van het 31 December 1970 aflopende erf- pachtsrecht op het perceel ge meentegrond aan de Rozenlaan 1 ontspint zich een levendige dis cussie, aangezien de heer De Groff niet accoord kan gaan met de erfspachtscanon. Voor dit perceel zijn niet minder dan 3 canons van toepassing en hij vindt het billijk dat dit perceel dezelfde canon betaalt als de aangrenzende percelen. De voorzitter merkt op dat we hieraan vast zitten tot 1970 zo dat men deze erfpacht rustig kan verlengen met inlassing van de bekende clausule, zodat de in 1970 zetelende raad de bevoegd heid heeft de canon te verlen gen. De heer Acke ziet de onbillijk heid hiervan niet in, aangezien het hier gaat om een stuk dat anders door de gemeente moet worden onderhouden. Destijds is dit stuk daarom voor een gere duceerde prijs aan de voormalige burgemeester gegeven. Voor de tegenwoordige eigenaar gelden dat het voorstel van de gemeen te nog steeds niet terug is en dat intussen de winkelsluitingswet van kracht blijft, dus sluiting om 6 uur enz. Aan de politie is op dracht gegeven soepel op te treden. De heer De Groff vraagt, of er al is uitgezien naar werk- objecten in verband met de werk loosheid in de gemeente. De voorzitter deelt mede dat met een inspecteur van de DUW en Grondmij besprekingen zijn ge voerd. Hierbij is gedacht aan op ruiming van de diverse water lopen in de gemeenten, sanering van sloten achter het kerkhof, egaliseren van een stuk grond achter het dijkje, zodat daar een speeltuin zou worden aangelegd, vergroten van het kerkhof, dem pen van het kolkje aan de West kade en omvorming tot een par keerterrein. Begin Januari hoopt hij met een concreet plan bij de raad te komen. Een rapport van de gunning van de woningen aan het Bol werk heeft de heer De Groff tot heden gemist. Volgens de voor zitter is dit opgedragen aan de heer Roelants en is dit nog niet binnen gekomen. Het is de heer De Groff opge vallen, dat in de Stationsstraat al enkele weken een woning leegstaat. Hij zou willen zien dat in verband met de heersende woningschaarste dit pand ten spoedigste wordt betrokken. De voorzitter heeft zich reeds in verbinding gesteld met de Stijfsel- en glucosefabriek, die eigenaar is van het pand. Vol gens de directie blijft de wo ning gereserveerd voor iemand van het bedrijf die zich in Sas van Gent komt vestigen. De heer Adam informeert, of deze reservering voor onbepaal de tijd kan worden aangehouden. De voorzitter zou dit mosten nakijken. Hierna sluiting. In Valparaiso in Chili is Don derdag een opslagplaats met ont plofbare stoffen in de lucht ge vlogen. Er zijn meer dan vijf hon derd ongevallen. Totnogtoe zijn 37 lijken geborgen. Men gelooft, dat er ten minste nog honderd doden onder puin bedolven zijn. Er zijn totnogtoe veertig lij ken geborgen. De meeste slacht offers zijn brandweerlieden en politie-agenten, die bezig waren met de bestrijding van een brand in een houtopslagplaats. Deze brand was de oorzaak van de ex plosie in de opslagplaats van ont plofbare stoffen. Er zijn ook hon derden feestvierders ter ge legenheid van nieuwjaar in de omringende straten gewond. De ontploffing deed zich na midder nacht voor. Een groot gebied is verwoest. Valparaiso is de voornaamste haven van Chili. Behalve dynamiet gingen ook zuurstofcylinders de lucht in. Volgens de laatste officiële ge gevens zijn bij de ontploffing 40 personen om het leven gekomen, 500 gewond en worden er 150 personen vermist. De functionaris, die belast is met het beheer van de opslag plaats, werd gearresteerd. De president van Chili, Carlos Ibanez del Campo, begaf zich naar Valparaiso om het reddings werk te leiden. De bemanning van de reddjng- boot „Insulinde" van de konink lijke N.Z.H.R.M. heeft de jaars wisseling op zee doorgebracht op zoek naar de „Zoutkamp 9", een vissersvaartuig dat Dinsdag avond al had moeten binnenko men, maar niet was verschenen. De „Zoutkamp 9" was Maan dag j.l. uitgevaren ter garnalen- vangst. Aan boord bevonden zich de vissers Piet Westra en Jan Steegstra uit Zoutkamp. Zij zou den Dinsdagavond terugkeren en hadden tot dat tijdstip mond voorraad aan boord. DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 51) Nadruk verboden. Corrie zag de Amerikaan ge troffen aan. „Mr. Colverton", zei ze moeilijk „u bent.... u bent een schat!" En toen holde ze de kamer uit. Riek wilde haar na, maar reeds hoorde ze de deur openen en weer met een bons dichtvallen. „Dat heb jij nog nooit tegen mij gezegd," lachte Colverton. „Misschien komt het nog," antwoordde Riek geheimzinnig. „Ik vind ook wel een beetje, dat zij gelijk heeft. Je hebt ons alle bei geweldig geholpen..,. Jim." „Ja, ik offer m'n eigenbelang op het altaar der mensenliefde", vond Colverton pathetisch, „want met al die grappen ben ik m'n secretaresse ook nog kwijt." „Hoezo?" „Die schijnt vroeger, ja, het kan raar lopen in de wereld, met diezelfde zogenaamde Cla- renbough verloofd te zijn ge weest. Ze kregen ruzie. Ze is al leraardigst, maar een beetje moe derlijk-bazig, weet je. En dat is juist, wat hij nodig heeft, want hij is nog al eens onbesuisd en doet dan gekke dingen. Trou wens, het bewijs is geleverd. Hij wilde zich van haar niets laten zeggen. Ze gingen uit elkaar. Nu vonden ze elkaar in Kwardam. En vanmorgen vond ik een briefje, dat ze hem achterna is. Ik ben er van overtuigd, dat hij op het ogenblik de wind van voren krijgt én ik kan maar één ding hopen, dat hij het van haar aan neemt. Maar inmiddelsik zit zonder." „Dat is lastig", meende Riek. „Weet jij zo gauw een nieu we?" „Waar zou ik die vandaan moeten halen?" „Voel je er zelf niets voor?" „Wat? Rieks verbazing was onmiskenbaar. „Luister eens, Riek, je beheerst de Engelse taal volkomen. Wan neer iemand met jouw intelligen tie een maand in de Staten ver toeft, weet je binnen die tijd al les af van ons eigenaardige „slang" en ken je al de termen voor het dagelijkse leven „Dat is heel aardig, wanneer je er met vacantie bent, maar om er je brood te verdienen „Wanneer je moest solliciteren zou je misschien moeite hebben, maar hier wordt je eerr betrek king aangeboden." Riek zat een ogenblik als over donderd te kijken. Dan zei ze met een ongelovige glimlach: ,Je maakt toch maar 'n grapje?" „Nee, het is me ernst. Ik bied je formeel aan, de plaats van Clare te vervullen. Je zult er, als gezegd, de eerste maand in moe ten komen en aan veel moeten wennen, maar dat heb je op een nieuwe school ook." „Als het je werkelijk ernst is. het lacht me wel toe. Maar nee, het is zo onherroepelijk. Veron derstel, dat het mij tegenvalt, of jou. Dan zit ik daar in Amerika als een kat in een vreemd pak huis. Of ik zou moeten terug keren en dat kost me nogal niks, daargelaten dat ik een hele tijd uit mijn studie en mijn werk ben geweest. Nee, Mr. Colverton... Jim, zal ik nu maar zeggen, dat durf ik niet aan." „Je valt me tegen," zei Col verton teleurgesteld. „Ik dacht, dat er in jou meer spirit zat." „Omdat ik maar niet, net als de nagemaakte Mr. Clarenbough me meteen hals over kop in het avontuur stort? Want Jim, nee, schud maar niet met je hoofd, een avontuur is het toch. En voor jou ook. Wat weet je van mij?" „Genoeg." „En wat weet je van mijn werk?" „Dat je het goed en met toe wijding en begrip zult doen. Daarbij heb ik in mijn werk een secretaresse nodig, waarmee ik goed kan opschieten, omdat ik haar veel moet overlaten. Clare was prima. Dat kun jij ook wor den wat je werk betreft en wat je persoon aangaat...." „Spaar me nu al die compli menten!". verzocht Riek blozend. „Ik vind het een mooi voorstel, het trekt me aan.... het trekt me buitengewoon aan, maar Jim, ik ben maar een onbeduidend meisje. Ik heb armoe gekend en hoop ze nooit weer te kennen. Ik durf geen al te grote risico's te Jopen." „Nu goed," hernam Jim Col verton, „ik zal je zekerheid ge ven. Je accepteert de betrekking met een salaris van voorlopig 200 dollar per maand. Je krijgt, als we eenmaal in Amerika zijn, een half jaar proeftijd. Na dat halfjaar kunnen jij zowel als ik, zonder opgaaf van redenen, de overeenkomst annuleren. Ik ge loof niet, dat ik het zal doen, maar jij zoudt het misschien willen. In dat geval betaal ik je een zodangi bedrag voor de kos ten, die je hebt moeten maken, dat je in Amerika kunt blijven en op je gemak een ander baan tje kan zoeken, of de boot naar Holland terug. Je hebt dan een half jaar onschatbare ervaring opgedaan. En wat je studie be treft, die kan je daarginds voor een groot deel voortzetten, Of.." „Nu.of? Is er nog een der de mogelijkheid?" (Wordt vervolgd.) Toen het vissersvaartuig Woensdagmiddag nog niet bin nen was begon men aan de wal ongerust te worden. De redding boot „Insulinde" verliet om 7 uur 's avonds Oostmahorn om te trachten de „Zoutkamp 9" ergens op de Waddenzee in de nabijheid van Schiermonnikoog te vinden. De „Insulinde" is de gehele nacht op zee geweest. Schipper Klaas Toxopeus heeft de reddingboot „Insulinde" te middernacht op de Eilander Balg bij Schiermonnikoog stilgelegd om het daglicht af te wachten. Hij heeft toen met de bemanning bestaande uit Jannes Toxopeus, stuurman; Scheepstra, motordrij ver; Sjoerd Dijk, opstapper, en Bertus Frik, opstapper, getracht de nacht van oud en nieuw zo gezellig mogelijk door te bren gen, Om de beurt hebben de man nen op de uikijk gestaan. Gister morgen toen het licht werd is het zoeken naar de „Zoutkamp" voortgezet. Omstreeks half een Donderdagmiddag kon aan Klaas Toxopeus het bericht worden doorgegeven, dat de vermist ge waande boot om circa tien uur Donderdagmorgen de thuishaven Was binnengelopen. Er was ma- chineschade opgetreden en de op varenden waren er na veel moei te in geslaagd die te verhelpen. Ook in de nacht van 31 Decem ber 1951 op 1 Januari 1952 was de „Insulinde" buitengaats om hulp te verlenen aan een Duits schip. Toen Harry Yool uit San Fran cisco 140.000 dollar in een sweepstake won, wilde hij zijn werk als electrotechnicus niet opgeven. Hij gaf er de voorkeur aan met de fiscus in het reine te komen door vier termijnen van zijn federale belasting en zijn staatsinkomstenbelasting te be talen. Mijnheer Yool hield 53.000 dollar over. Hij kon de vreugde van dit geldbezit echter niet meer smaken, want de dag voor dat hij deze som in handen zou krijgen, overleed hij. Zijn erfe nis is verdeeld onder zijn wedu we, drie zoons en twee dochters.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2