Truman over de koude oorlog SOCIALE VERZEKERING Philippijns vliegtuig tot landen ongen gedw* Merkwaardige belevenissen van de Haagse politie De jaarwisseling in de Hofstad DE ZU1VEL1NV0ER IN DE VER. STATEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Churchil1 vertrokken 0.-DU1TSE DESERTEURS Het uitwijzen van Rubinstein Slachoffers van hei verkeer in de Ver. Staten DE SIBELUX BLIJFT AGEREN TEGEN DE BENELUX WEK DE GAL- IN UW LEVER OP Onderzoek naar het grens incident te Berlijn op 25 December Nederlands schip in moeilijkheden hij Amerikaanse Oostkust Duits motorschip vermist Engelse regering weigert gevraagde loonsverhoging Amerikaanse ex-pifeien hielpen Nederlands gezin emigreren KENIA NIEUWJAAR IN ITALIË Prins Bernhard naar de Canarische eilanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE ZEEUW VRIJDAG 2 JANUARI 1Q53 8 Jaargang No. 2230. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Ad verten des: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Truman, de Amerikaanse pre sident, heeft Woensdag medege deeld dat de kansen om tot vrede te komen en om de koude oorlog over de gehele wereld te beëin digen op het ogenblik groter zijn dan een jaar geleden. Truman legde deze verklaring af op een persconferentie in ant- President Truman betreurt de beperkingen op de in voer. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring afgelegd, waarin hij dat deel van de wet op de defen sieproductie, dat de minister van Landbouw noodzaakte Dinsdag de invoer van gedroogde volle melk, gedroogde karnemelk en gedroogde room te beperken, ernstig veroordeelde. Hij zeide, dat de beperkingen zeer weinig invloed op de Amerikaanse markt zouden hebben, maar „on ze vrienden in Nederland, Zwe den, Nieuw-Zeeland en een aan tal andere landen" zouden tref fen. Die landen zullen daardoor mnider Amerikaanse agrarische producten kunnen kopen en ook minder geld kunnen besteden aan hun defensie-inspanningen, ajdus de president. Dit soort wetten maakt het werk van de propa- ganda-deskundigen van 't Krem lin veel gemakkelijker, zo ver klaarde hij nog, en gaf verder als ziin mening te kennen, dat de oplossing zou zijn, deze bepaling van de wet in te trekken. woord op een vraag. Aanvanke lijk had hij geen voorspellingen willen, doen. Truman zeide dat hij zijn me ning over de vredeskansen had gezegd, omdat hij er zo over dacht en hij alle feiten kende. De Amerikaanse president zeide over de Koreaanse oorlog, dat hij geen plannen had ontvan gen voor een spoedige beëindi ging van de strijd wanneer hij zo'n plan zou ontvangen zou hij er onmiddellijk op ingaan. De president deelde nog mede, dat hij op 15 Januari, vijf dagen vóór zijn aftreden, via de radio tot het gehele Amerikaanse volk zou spreken, zulks in aanvulling op zijn verslag over de positie van de Verenigde Staten aan het congres. In dit verslag zou hij zich bepalen tot de toestand, zo als deze is, zonder aanbeveling te doen, aldus verklaarde Tru man. Honderden Italianen zijn bij de intrede van het nieuwe jaar naar het ziekenhuis gebracht, omdat het verbod van de politie om vuurwerk en revolvers af te schieten en aardewerk uit de ra men van de eerste en hogere eta ges van de woningen te werpen op het ogenblik van de jaarswis seling op grote schaal is overtre den. De politie maakte bekend dat het grootste deel van de in het ziekenhuis opgenomen per sonen gewond is door uit de ra men geworpen borden. In Napels kwam een 19-jarige jongeman bij het afschieten van vuurwerk om het leven. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede rw weldadige warmte verjaagt ver- koudheid Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar de Canarische eilanden vertrokken voor het voorgenomen korte vacantiever- blijf. In Zuid-Slavië zijn ter gelegen heid van nieuwjaar 3.114 gevan genen vrijgelaten. Volgens wel ingelichte kringen bevindt zich onder hen een „groot aantal" po litieke gevangenen. UITBREIDING KRING DER VERZEKERDEN. Als resultaat van uitvoerig overleg met 't bedrijfsleven en met vertegenwoordigers van belanghebbenden is met ingang van 1 Januari de „kring der verzekerden" van enige sociale verzekeringswetten uitgebreid. Een aantal categorieën van personen, die tot dusver over het algemeen wel onder de on gevallenwetten vielen, is bij Kon. Beslruit ook als verzekerde aangewezen voor andere socia le verzekeringswetten. De krantenbezorgers zullen onder bepaalde omstandigheden nu ook onder de ziektewet (en het ziekenfondsenbesluit) ko men te vallen. Hetzelfde geldt voor de loonslachtersdit zijn slachters die in slachthuizen voor slagers en grossiers het vee slachten. Deze laatsten zullen bovendien onder de kinderbij slagwet vallen. Onder de ziektewet (en het ziekenfondsenbesluit) en onder de kinderbijslagwet zijn nu ook gebracht personen, die werk zaam zijn bij het oogsten van fruit en van andere land- en tuinbouwgewassen, alsmede o.a. Een DC—3 van de Philippijnse luchtvaartmij. is Dinsdag door jagers van de Chinese nationa listen tot landing op het eiland Kin Men, tussen Formosa en het Chinese vasteland, gedwongen, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Het toestel, dat van Java op weg was naar Manilla, had een bemanning van drie koppen en zeven passagiers aan boord. Eén van de passagiers zou de piloot onder bedreiging met twee revol vers, gedwongen hebben koers te zetten naar Amoy in commu nistisch China. Toen het vliegtuig boven Km Men, 8 km van Amoy, vloog, werd van het vliegveld van Kin Men het bevel gegeven te lan den. De nationalistische autori teiten van het vliegveld zonden, toen zij geen antwoord kregen, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Opklaringen. Droog weer met flinke opkla ringen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. In de vroe ge ochtenduren plaatselijk mati ge vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ZATERDAG 3 JANUARI. zij, die werkzaam zijn bij het snijden van griendhout en hef snijden en scheren van riet, het snoeien en rooien van bomen, het selecteren van te velde staande gewassen en het „klaar maken" van aardappelen. De werkzaamheden verbonden aan het oogsten van zilveruien en het oogsten van erwten zijn reeds in de zomer van 1950 on der de sociale verzekering ge bracht. Eenzelfde regeling is getroffen voor een aantal kleinere melk- slijters, dat zijn zij, die melk ko pen van de fabriek en deze aan eigen klanten uitventen. Voor de petroleumventers en de ijscoventers, waarvan bepaal de categorieën onder de ongeval lenwet vallen, blijft de bestaande regeling gehandhaafd. v.m. n.m. Breskens 3.40 4.01 Terneuzen 4.15 4.36 Hansweert 4.55 5.16 Walsoorden 5.05 5.26 MAAN ZON op onder op ondei Jan. 2 8.48 16.40 19.08 10.14 3 8.48 16.41 20.20 10.30 4 8.48 16.42 21.31 10.43 5 8.48 16.44 22.40 10.54 6 8.47 16.45 23.49 11.05 jagers uit om het Philippijnse vliegtuig te onderscheppen. De piloot van de DC3, die gehoor gaf aan de orders van de jagers, werd door de passagier die hem bedreigde doodgeschoten. De steward, die de piloot te hulp kwam, werd eveneens neerge legd. Tenslotte wist de tweede piloot het toestel aan de grond te zetten. Volgens latere berichten is het Philippijnse vliegtuig door Chi nees-nationalistische jagers ge dwongen te landen op Tsjin Men ter hoogte van Amoy. Een van de passagiers, miss Marie Ireton, een Amerikaanse uit Bethel in de staat Ohio, hield, toen de Chinese passagier, die trachtte het toestel in zijn macht te krijgen, de piloot had gedood en de steward verwond, een met lippestift geschreven S.O.S. te gen een ruit toen een Chinees- nationalistisch vliegtuig in de omgeving was. Op deze wijze werden de Chinese nationalisten gewaarschuwd en later dwongen twee jagers het vliegtuig tot lan den. Chinese passagier in de waan Na de landing verkeerde de dat het toestel op communistisch grondgebied was geland. Hij ver liet het toestel en werd, na zijn vergissing bemerkt te hebben, bij zijn poging weer in te stappen gearresteer.d. De steward is aan zijn verwon dingen bezweken. Engeland's eerste minister, Winston Churchill, is met de „Queen Elizabeth" naar de V. S. vertrokken, waar hij informele besprekingen zal voeren met ge neraal Eisenhower, de nieuwge- kozen president der V. S. Chur chill zal generaal Eisenhower de volgende week ontmoeten voordat hij naar Jamaica gaat om daar vacantie te houden. Eind Januari keert de Britse pre mier naar Engeland terug. Churchill wordt op zijn reis naar de V. S. o.m. vergezeld door leden van zijn gezin en de nieuwe Engelse ambassadeur in Wa shington, sir Roger Makins. De Westberlijnse politie heeft bekendgemaakt dat in 1952 bij na tweemaal zoveel leden van de Oostduitse politie in West- Berlijn om asyl hebben ge vraagd dan in het voorafgaande jaar. Van de 2350, die in het af gelopen jaar naar W.-Berlijn zijn uitgeweken behoorden er 1440 tot de in de kazernes on dergebrachte politie de nieu we militaire strijdmacht. In September overschreed het grootste aantal Oostduitse po litiemannen de grens, namelijk 380. Volgens de Westberlijnse po litie hadden de uitgewekenen verklaard dat hun veel verlof, een vakopleiding tijdens de dienst, vrije meningsuiting en een goede ligging en voeding beloofd was. Toen de recruten bij hun eenheden waren inge deeld hadden zij ervaren dat zij in „primitieve tenten" werden ondergebracht, waarin zij op stro moesten slapen. Verder hadden de uitgewekenen vol gens de Westberlijnse politie gezegd, dat het voedsel karig was, dat zij 16 uur per dag dienst moesten doen en dat de politieke druk met de dag toe nam. Serge Rubinstein, de 49-jarige in Rusland geboren financier die uit de Ver. Staten zou worden ge wezen, zal tot Maandag op vrije voeten mogen blijven. Het Amerikaanse hof van be roep heeft voorkomen, dat Ru binstein op Ellis Eiland in New York zou worden geïnterneerd. Rubinsteins advocaten zullen nu trachten een uitspraak van een districtshof tegen het depor tatiebevel te krijgen. Dit bevel is gebaseerd op een veroordeling van Rubinstein wegens ontdui king van militaire dienst in de tweede wereldoorlog. De Amerikaanse nationale raad voor de veiligheid heeft Woens dag bekend gemaakt dat in 1952 bijna duizend burgers en honder den militairen bij vliegtuigonge vallen in de Verenigde Staten om het leven zijn gekomen. Het aan tal slachtoffers van het vervoer c'n de weg bedroeg in 1952 ten minste 38.000. De Sibelux, de groepering van Belgische fabrikanten, die te lij den hebben van de Nederlandse concurrentie, heeft de pers het volgende communiqué toegezon den: „Na inlichtingen te hebben in gewonnen met betrekking tot het communiqué, dat werd uitgege ven na de interminesteriële Be- neluxconferentie, welke op 20 December te Anneville werd ge houden, constateert de Sibelux tot haar leedwezen, dat bedoelde conferentie de vroeger geopper de opinie versterkt volgens welke de procedure, die op 14 October 1952 te Het Zoute werd uitgestip peld, zonder uitzicht was en geen enkele oplossing kon brengen om die sectoren der Belgische industrie, welke in het bijzonder getroffen worden door de Neder landse concurrentie, een verlich ting te brengen. Volgens deze procedure toch wordt iedere eventuele oplossing afhankelijk van de toesteming der Neder landse industrieën zelf, die de enigen zijn, die wel varen bij de tegenwoordige toestand. De ma gere resultaten, die aldus wer den bereikt in bepaalde bijzonde re commissies, blijken zonder enige uitwerking te zijn doordat de regeringen, niet tevreden met het feit, dat zij de verkrijging van deze resultaten onderge schikt gemaakt hebben aan het voorafgaand accoord der direct geïnteresseerden, thans „vertrou wen stellen in de belanghebben de sectoren om er de voorwaar den van te bepalen". Dit betekent dat de Nederlandse industrieën de exclusiece controle zullen uit oefenen op de uitvoering der verbintenissen, waarvan zij de draagwijdte reeds tot een mini mum hebben beperkt. De Sibe lux zal ten overstaan van deze ontwikkeling daarom haar actie Voortzetten ter verwezenlijking van een rechtvaardige en harmo nische Benelux voor de drie partners". Een Britse straaljager van het type „Meteor" is Woensdagmid dag nabij Little Rissington op een voetbalveld van de Britse luchtmacht, waar juist een wed strijd werd gespeeld, neergestort. De piloot kwam om het leven en twee voetballers werden gewond. In geval van oorlog, zullen alle Franse automobilisten hun autoradio's bij de militaire auto riteiten moeten inleveren en wel binnen 48 uur. Dat de politie vaak met eigen aardige zaken te doen krijgt, is een bekend feit. In een overzicht van haar werkzaamheden in het afgelopen jaar vertelde de Haag. se politie de onderstaande geval len, welke als zeer merkwaardig worden beschouwd: Op zekere dag werd een dron ken man naar een politiebureau oogebracht. Het vie1 de wacht commandant op, dat deze ver eerder van Bacchus een prach tige ring droeg. Toen de man ontnuchterd was, werd hem de vraag voorgelegd, hoe hij aan dit sieraad was gekomen. De ondervraagde- antwoordde dat hij dat stukje koper met dat greene stukje glas, dat achter af een smaragd van 150 bleek te zijn, had gekregen van een zekere Joop. Daar de politie nu eenmaal nieuwsgierig ën achter dochtig is, werd de bewiuste Joop eens aan de tand gevoeld en deze vertelde dit van zijn vriendinnetje Annie te hebben ontvangen. Annie, die daarna op het matje werd geroepen, verklaarde „dit bazar-prulletje" van een zekere Ina te hebben gekregen. Toen Ina werd ont boden, kwam de waarheid aan het licht. Ina was dienstmeisje geweest bij de voormalige hoge commissaris van Indonesië, bij wie ten nadele van diens vrouw indertijd een gouden ring met smaragd was gestolen. Hoewel Ina bezworen had de gestolen ring nimmer te hebben gezien, bleek nu dat dit niet precies conform de waarheid was ge weest. De politie heeft de ring toen naar Romle gezonden, waarheen de hoge commissaris inmiddels was overgeplaatst als gezant bij de Heilige Stoel. Een liefhebbende echtgenoot kon vrouwlief maar niet aan het verstand brengen, dat als zij de echtelijke woning ver liet, zij het slot moest omdraai- U Bult 's morgens „kiplekker** uit bed springen. Elke dag moet uw lever een lite* gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering e* stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middeU onover troffen om de gal te doen staranaea. Eist Cftr4&r'~3 Leverpilletjes. Een commissie van Franse en Sowjet-autoriteiten heeft Woens dag een aanvang gemaakt met het onderzoek naar het grens incident dat zich op de ochtend van de 1ste Kerstdag te Berlijn afspeelde en waarbij een West- duitse politieman werd gedood, aldus is door de Franse autori teiten medegedeeld. Op de Potsdammer Platz, waar de Britse, Russische en Ameri kaanse sectoren aan elkaar gren zen, heeft de Oostberlijnse poli tie driemaal geschoten op een West-Berlijner, die geen gehoor gaf aan een bevel om stil te blij ven staan. De West-Berlijner werd aan de schouder gewond, doch wist de grens te overschrij den. De Berlijnse politie stelt een onderzoek in. en met het oog op eventuele inbrekers. Wat hij ook deed, niets hielp en de vrouw trok zonder meer de deur achter zich dicht als zij uitging om bood schappen te doen. Toen zij op zekere dag thuis kwam van het inkopen doen, zag zij tot haar schrik, dat de inhoud van het buffet over de grond lag, dat een bedrag van 73 aan spaargeld was verdwe nen en dat ook uit een muur kast geld was weggenomen. Zij alarmeerde de recherche, die 'n nauwkeurig onderzoek instelde. Toen de heer des huizes thuis kwam en van de inbraak hoor de, merkte hij laconiek op, dat er dan niets anders op zat dan weer met sparen te beginnen. De volgende dag verscheen hij echter op 't politiebureau met de mededeling, dat hij zelf de in braak had geënsceneerd om zijn vrouw eens een lesje te geven. Of zijn paedagogie tot het ge wenste resultaat heeft geleid, vermeldt de geschiedenis niet. Op zekere dag werd de politie opgebeld door de directeur van een bijkantoor van een bankin stelling met de mededeling, dat zijn kassier een biljet van 1000 miste. Genoemde kassier achtte het uitgesloten dat hij dit biljet per abuis zou hebben uitgege ven, hoewel er die dag veel cliënten geld hadden opgenomen en gewisseld. De recherche stel de een onderzoek in, doch het resultaat was nihil. Na verloop van enige tijd kreeg de kassier het biljet van 1000 van een klant terug. Op de dag van de vermissing had de kassier deze cliënt inderdaad 1000 te veel uitbetaald. De klant had dit niet bemerkt, omdat hij het geld direct in zijn safe had gedepo neerd. Later ontving deze klant van de kassier van een andere bankinstelling 1000 met de mededeling, dat hij hem bij een uitbetaling 1000 te weinig had gegeven. De laatste kassier had niet begrepen, waarom hij dit bedrag overhield, totdat hij zich van zijn vergissing bewust werd. Het Nederlandse vrachtschip „Hydra" (3918 ton) is Woensdag avond op 110 mijl ten Z.-O. van Kaap Hatteras (aan de Ameri kaanse Oostkust) in moeilijkhe- der gekomen door een defect aan de schroefas. Er stond een sneeuwstorm, doch de „Hydra" verkeerde niet in gevaar. Uit New York is de sleepboot „Eugenia M. Morgan" naar de „Hydra" onderweg. Het ligt in de bedoeling de „Hydra" naar Newport News in Virginia te slepen. De „Hydra" behoort aan de K.N.S.M. te Amsterdam. Zoals gemeld wordt sedert 21 December het 6367 ton metende Duitse motorschip „Melanie Schulte" vermist. Het was op weg van Narvik naar Mobile in de Verenigde Staten. De rederij, Schulte en Bruns scheepvaartmij. te Emden, heeft Woensdag medegedeeld, dat het schip een bemanning van 36 kop pen aan boord had. Het vervoer de een lading erts. De „Melanie Schulte" had op dracht van de rederij om zich om de andere dag via de radio te melden. In het laatst ontvangen bericht dat van 21 December, meldde de „Melanie Schulte", dat het weer slechter werd. Het schip bevond zich toen 90 mijion ten westen van de Hebriden. Tijdens een bijeenkomst met de vakverenigingsleiders, die na mens 600.000 ambtenaren optra den, hebben onderhandelaars van de regering geweigerd de gevraagde loonsverhoging toe te staan. Deze zou de staat 15 mil- lioen pond sterling per jaar heb ben gekost. In Januari 1952 werd aan de ambtenaren een loonsver hoging van 10 procent toegekend welke de staat 30 millioen pond sterling per jaar kostte. De intrede van het nieuwe jaar is in 's-Gravenhage over het algemeen vrij rustig gevierd. Alleen op de Gouverneurlaan moest de politie na middernacht optreden tegen groepen jongens die het verkeer belemmerden door op de kruispunten passeren de auto's met sneeuwballen te be kogelen. Deze sneeuwbalslag nam zulke vormen aan dat er een aanrijding door ontstond. Elders in de stad sneuvelden tengevolge van sneeuwbalge vechten ruiten. Ook vechtpartij en kwamen voor, evenals op een normale Zaterdagavond. Op oudejaarsdag zijn vrij veel aanrijdingen voorgekomen ten gevolge van de gladheid. Geen daarvan had ernstige gevolgen. De brandweer had niets bijzon ders te doen. EN IN DE HOOFDSTAD. Met het geloei van stoomflui ten in de haven en op de spoor wegemplacementen, het geknal en gesis van vuurwerk, donder bussen e.d. hebben de Amster dammers het nieuwe jaar be groet. De sneeuw die de hoofd stad bedekte heeft bij die begroe ting een belangrijke rol gespeeld. Overal zag men, nadat in de hui selijke kring de nieuwjaarswen sen waren gewisseld, de mensen, vooral de jeugd, naar buiten ko men. Op verscheidene plaatsen ontstonden sneeuwbalgevechten tengevolge waarvan enkele rui ten sneuvelden. De radioautodienst van de Am sterdamse politie heeft het tus sen midernacht en één uur bij zonder druk gehad. Vijf en twin tig maal moesten de mannen van deze dienst uitrukken, hetzij om een einde te maken aan twisten die met de vuist werden beslecht hetzij om paal en perk te stellen aan de acties van baldadigs jon gelingen die nieuwjaarsvuurtjes waren gaan stoken. Ongelukken zijn in de eerste nacht van 1953 schaars geweest, ondanks de gladheid. Om circa 2 uur reed een auto een verkeers- zuil op de Erasmusgracht om ver, doch dit ongeval had geen ernstige gevolgen. De brandweer moest zes keer uitrukken voor schoorsteen- en andere kleine brandjes. D. N. Pritt, de Britse verdedi ger van de inheemse Keniase lei der Djomo Kenjatta en vijf an dere, is vrijgesproken van de be schuldiging van belediging van het hof. Pritt had de inhoud van een telegram, dat hij aan vier Britse Labour-afgevaardigden had gezonden, gepubliceerd. Hij had hierin het woord „rechte loosheid" gebruikt. De heer A. Broeren uit Schijn- del (N.-Br.) zal tijdens de laatste oorlogsjaren toen hij als lid van de ondergrondse, tientallen ge allieerde vliegers voor de Duitse bezetter verborgen heeft gehou den, wel niet gedroomd hebben, dat hij met zijn gezin ruim acht jaar later Kerstfeest zou vieren in de Verenigde Staten ten huize van één der vele piloten, wier leven mede door zijn toedoen werd gered, en dat hij hiermee een nieuwe periode van zijn leven zou inluiden. Even voor Kerstmis arriveer den de heer Broeren, zijn echtge note, de beide dochtertjes van resp. twee en acht jaar en het zoontje van zes, in Chicago, waar zij uitbundig werden begroet door de vier Amerikaanse oorlogs veteranen, die door de Nederlan der op 21 September 1944 zijn gered, nadat zij nabij Schijndel met hun vliegtuig waren neerge schoten. Natuurlijk werden na de be groeting direct de nodige verha len uit de zware oorlogsjaren op gehaald. De heer Broeren fietste op de bewuste dag in de buurt van Schijndel en daar ontwaar de hij drie piloten, die verborgen lagen in een greppel langs de weg. „We trokken zijn aandacht door te wenken", zo herinnerde één van hen, Tillman Beikes, zich de gebeurtenis, „maar hij legde zijn vinger op zijn lippen en beduide ons stil te zijn. Hij verkende de omtrek en keerde even later naar ons terug en nam ons mee naar een schuur bij zij woning". De heer Broeren sprak toen nog geen Engels en het kostte de Amerikanen een hele dag om de Nederlander aan zijn verstand te brengen, dat er nog een vierde man ergens in de om geving verborgen zat. Toen Broerens het uiteindelijk begreep zocht hij net zo lang tot deze vierde man gevonden was. Het was de bestuurder van het vliegtuig Tipton Webb uit het plaatsje Peoria nabij Chicago. De geallieerde soldaten hadden ge luk, dat zij in handen waren ge vallen van de heer Broeren, om dat hij als lid van een illegale or ganisatie reeds meer dan 300 ge allieerde soldaten had helpen ontsnappen. De vier Amerikanen bleven tien dagen in de schuur verborgen en later verbleven zij met 20 andere geallieerde mili tairen gedurende enkele weken in de kelders van het dorpskerk je. Toen bevrijdden de Britten het plaatsje en alle geallieerde militairen waren veilig. Na de oorlog geraakte de heer Broeren door verschillende om standigheden in grote moeilijk heden. Twee van zijn broers kwa men om het leven en later brand de zijn huis geheel af. Hij nad grote moeite de kost voor zijn gezin te verdienen en in een wan hopige stemming schreef hij naar Webb en vroeg nar., een moge lijkheid om te emigreren. Webb overlegde met zijn drie vrienden en zij zagen een schone kans om een oude schuld bij de Nederlander in te lossen. Zij overwonnen alle moeilijkheden en maakten alles voor de mi gratie van het gezin Broeren ge reed. Met de „Maasdam" vertrok het gezin naar New York, van waar het per vliegtuig naar Chi cago reisde. Doch 'n hevige mist boven het vliegveld deed het toe stel in Saint Louis landen. De Broerens zijn toen per trein ge reisd naar Chicago .vaar een he vig verontrust viertal op de Ne derlandse gasten stond te wach ten. De Kerstdagen heeft de fa milie Broeren doorgebracht bij mr. Webb en zijn familie. Tan! moeilijkheden behoren gelukkig tot het verleden, want de heer broeren had sedert geruime tijd Engels gestudeerd, zodat zij in Peoria volop hebben genoten. In de plaats wacht hen, dank zij de goede zorgen van de vier oorlogsveteranen, een volledig gemeubileerd huis met vier ka mers. De bewoners van de om streken hadden voor de meubels en stoffering ongeveer 7500 gul den bijeen gebracht, nadat de burgemeester van Peoria, de heer Ray Alilson, hiervoor oen actie op touw had gezet en straks zal de heer Broeren een functie vervullen in de iractorfabriek, waar ook zijn vriend Webb werk. zaam is

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1