West-Duitsland en de verdragen met het Westen De Valera terug naar Ierland Adenauer en de nieuwe verkiezingen Oost-Duits ministerie van voorlichting opgeheven Belgisch transportbedrijf klaagt over Nederlandse concurrentie DE HET WRAK VAN „FAUSTUS" GEZAKT de Persstemmen over Nederlande rs in Indonesië Britten ontkennen juistheid van Russische beschuldiging De omwisselbaarheid van het pond sterling Betere beveiliging van overwegen De gearresteerde Rus WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Reis van tanker naar Nieuw-Guinea geboycot HET WATER DAALT Hei s.s. „Waterman" met troepen naar Suriname en Korea België bouwt schepen voor Indonesië DINSDAG 30 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2227. De zeven ontsnapte misdadigers zijn in Duitsland Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De parlementaire vacantieda- gen rond de jaarswisseling heb ben in Bonn de felle discussies over het verdrag voor het Euro pese leger en het verdrag tot re geling der nieuwe betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de westelijke mogendheden tijdelijk afgebroken. Dit is voor politieke waarnemers in de Westduitse hoofdstad aanleiding geweest om de balans op te maken van de ontwikkeling der politieke ge beurtenissen, sedert bondskanse lier dr Konrad Adenauer tot uit stel van de ratificatie der ver dragen besloot. De balans valt niet erg gunstig uit. Terwijl de parlementsleden, toen zij het uitstel goedkeurden, vernamen dat zij in weinige we ken de „finishing touch" aan de verdragen zouden kunnen geven is thans wel gebleken, dat er minstens een kwart jaar voorbij zal gaan, voor de gerechtelijke uitspraak zal zijn gedaan, waar op nu het wachten is. Het schijnt daarnaast vast te staan, dat de oppositie door de nu gekozen pro cedure de kans heeft ook na de ratificatie de zaken via het con stitutionele hof te blijven traine ren. Alles bijeen is men het er te Bonn over eens, dat het over haast genomen besluit van de kanselier niet het verwachte re sultaat heeft gehad en dat dr Adenauer er het tegendeel mee bereikt heeft van wat hij beoog de: zo snel mogelijke voltooiing der verdragen. Ware het verzoek om een gerechtelijk advies van de bondsrepubliek niet onder druk der regering ingetrokken, dan zou de gehele rechtelijke procedure eind Januari afgeslo ten zijn geweest. Wanneer dat nu het geval zal zijn, is niet bij be nadering te overzien. De kansen, die de verdragen bij de voorge nomen toetsing aan de grondwet hebben, zijn met dat al niet ge- stegen. x Dat zoiets als een kerstvrede tussen de regering en het consti tutionele hof is gesloten en dat de kanselier ter ere van de jaars wisseling toch nog de gebruike lijke uitingen van vertrouwen in de gang van zaken heeft geuit, doet niets af aan de.ernst der hindernissen, die tegen de verdra gen zijn gerezen. Men staat nu eenmaal voor de reële mogelijk heid, dat het hof zal beslissen, dat bepaalde onderdelen van de ver dragen een meerderheid van tweederde in de bondsdag zullen behoeven, waardoor de ratifice ring niet zonder de medewerking der socialisten tot stand zal wor den gebracht. Hoezeer de kanse lier zelf met deze moeilijkheid worstelt, blijkt uit het contact, dat hij met de socialistische leider Ollenhauer heeft opgenomen, en uit de gematigde toon, die hij tegen de oppositie aanslaat. Po gingen om de socialisten er als nog toe te bewegen hun draai te nemen en zich bij de verdragen neer te leggen in de hoop op een spoedige revisie, zoals die reeds door de bondsdag is gevraagd, geeft men weinig kansen. Ollen hauer heeft niets afgedaan van de socialistische eisen, die neer komen op gereviseerde verdragen en op verkiezingen vóór de rati ficatie. Dr Adenauer heeft vooralsnog vastgehouden aan zijn voornemen alles te doen om zijn verdragen „binnen" te brengen, voordat de verkiezingen wellicht de socialis tische partij tot de grootste in het land zullen maken. Zijn eerste reactie is geweest de verkiezin gen van 1953 tot de herfst uit te stellen, dat is tot de uiterst toe laatbare termijn. De verkiezin gen waren aanvankelijk voor Ju ni of Juli voorzien. De normale zittingsperiode van de bondsdag zou echter ook reeds in het voor jaar kunnen worden afgesloten. Op grond daarvan is dr Adenau ers mededeling, dat een ontbin ding van het parlement onmoge lijk zou zijn zolang hij over een meerderheid kan beschikken, dan ook op heftige critiek ook in de regeringsgetrouwe pers gestuit. In politieke kringen dringt zich trouwens onder de indruk van de gerezen moeilijkheden met steeds meer nadruk de overtuiging op de voorgrond, dat een aanvaar ding der verdragen door een kleine meerderheid van de bonds dag ongewenst zou zijn. Deze overtuiging wordt gezien als de achtergrond van de onlangs in Stuttgart gehouden conferentie van de minister-presidenten der negen Westduitse staten, die zich zoals bekend hun veto over de verdragen hebben voorbehouden. De meeste deelnemers aan deze bijeenkomst waren het er over eens, dat na de verkiezingen ge streefd moet worden naar een „grote coalitie", die tenminste de sociaal-democratische partij en de christelijk-democratische unie zou omvatten. De minister-presi denten hebben een verklaring ge publiceerd, die in Bonn als een duidelijke vingerwijzing in de richting van een grote coalitie is opgevat. Men heeft de namen al horen noemen van figuren, die als leider van een op brede basis gevestigde regering in aanmer king zouden komen. Blijven de christelijken na de verkiezing de grootste' partij vormen, dan zou de Beierse minister-president, dr Ehard, de nieuwe kanselier kun nen worden. Hij is een voorstander der verdragen, doch hij heeft zich duidelijk uitgesproken voor de „politieke" oplossing der hangen de moeilijkheden, voor de oplos sing dus die moeilijk zonder de mededewerking van de socialis ten te verkrijgen zou zijn. Voorts is de naam van de Westfaalse minister-president Arnold, nog altijd bedachtzaam leider van de linkervleugel der C.D.U., weer opgedoken. Mochten de socialis ten evenwel als grootste partij uit de bus komen, waarop zij stel lig schijnen te rekenen, dan zou naast Ollenhauer waarschijnlijk ook de figuur van de minister president van Hessen, August Zinn, als „coming man" op de voorgrond treden. Dr Adenauer schijnt vast be sloten, zich met kracht te blijven verzetten tegen een snelle ver kiezing, die het politieke beeld in Duitsland ingrijpend zou kun nen wijzigen. Hij heeft zich niet uitgesproken over de wenselijk heid de socialisten in de rege ringsverantwoordelijkheid te be trekken, zodra het op uitvoering van de bewapening aankomt. Zulk een uitspraak is, zo meent men te Bonn, van hem ook niet te verwachten, zolang hij de steun niet kan ontberen van zijn beide fel anti-socialistische coali tiegenoten. Wanneer de kanse lier hardnekkig blijft vasthouden aan zijn weigering om verkiezin gen uit te schrijven, heeft hij daarbij een argument aan zijn zijde, dat men telkens weer kan vernemen: de vrees voor een ver kiezingsstrijd, die in de practijk zou worden gevoerd als gold het een volksstmeming vóór of tegen het bewapeningsplan. Dat in het ondoorzichtige sta dium, waarin zich de politieke ontwikkeling in de bondsrepu bliek bevindt, de beschouwingen over „alternatieven" voor de zo wankel staande Europese verde digingsgemeenschap te Bonn toe nemen, kan niemand verwonde ren. Zij zijn ook weer gewekt door de aarzelende houding der Westeuropese regeringen op de jongste Navo-conferentie te Pa rijs. De meeste beschouwingen, die in de bondsrepubliek zijn ver schenen, hebben weer eens ge suggereerd, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn het plan der Duitse bewapening ook bui ten een Europese verdedigings gemeenschap door te zetten. VERZAMEL l'W KRACHTEN met PLEEGZUSTER BOEDWIJN. De Australische min.-presi dent Menzies heeft verklaard, dat er tijdiens de te Londen ge houden economische conferen tie van het Britse gemenebest vastomlijnde plannen zijn ont worpen vcon het herstel van de omwisselbaarheid van het pond sterling. Daar voor de |iitvoering van deze plannen de volledige me dewerking van W.-Europa en de Ver. Staten is Vereist, kunnen deze plannen niet worden be kendgemaakt, vbordat met de betrokken landen is onderhan deld. Ter bestrijding van ongeluk ken op overwegen zal men er toe overgaan de bomen en schrikhekken nog beter zicht baar en opvallender te maken door de toepassing van „scotch- lite". In 1953 zullen de sluitbomen van 500 overwegen worden voor zien van het driehoekige ver keersbord „Opgelet" (wit veld met zwarte verticale streep in rode driehoek). De schrikhekken van 1000 onbewaakte overwegen zullen worden gemarkeerd door licht reflecterende plaatjes van 12 bij 12 cm. Aan de rechterzij de van de overweg komen drie rode plaatjes,, aan de linkerzijde 3 witte. Bij zeer drukke overwe gen wordt nog een groter aan tal van dergelijke plaatjes aan gebracht. Het officiële Oostduitse pers bureau „A-D.N." meldt dat de Oostduitse regering Maandag heeft bekendgemaakt dat het on der leiding van Gerhart Eisler staande ministerie van voorlich ting, met ingang van 1 Januari 1953, wordt opgeheven. De werk zaamheden van het ministerie zullen na die datum worden ver richt door het „kantoor voor perszaken" van. de Oostduitse minister-president Grotewohl. Ook de Belgische „Syndicale kamer voor het transportwezen" protesteert tegen de Beneluxac- coorden. In een publicatie in het bulletin der Brusselse kamer van koophandel wordt er op gewezen, Omtrent de zaak van de we gens verdenking van spionnage gearresteerde Rus Pissarev ver nemen wij, dat de inbewaring stelling met 6 dagen is ver lengd. Hierna zal de rechtbank be slissen, of hij gevangen zal worden gehouden. Van de resul taten van het vooronderzoek zal afhangen, of P. zich voor de Nederlandse strafrechter zal hebben te verantwoorden. De beslissing hierover ligt bij de officier van justitie te Den Haag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Toenemende kans op regen. In de ochtend lichte vorst met plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met later eni ge regen voornamelijk in de noordwestelijke helft van het land. Zwakke tot matige wind draaiend naar westelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. WOENSDAG 31 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.51 2.26 3.06 3.16 n.m. 2.04 2.39 2.19 3.29 ZON op onder Dec. 30 8.48 16.37 31 8.48 16.38 MAAN op ondei 15.33 16.41 8.41 9.22 Achttien matrozen leden van de vakvereniging van oliearbei ders, hebben besloten de reis van het motorschip „Nassau" van de B.P.M. naar W-Nieuw- Guinea te boycotten, aangezien zij menen, dat het probleem W.- Irian een der belangrijkste na tionale kwesties van Indonesië is. Zij zouden bovendien met eigen ogen hebben gezien, aldus werd op een persconferentie in Surabaja meegedeeld, „hoe on menselijk koloniaal de Neder landers in W.-Irian optreden". Zij zijn verder van mening, dat het onjuist is de rijkdommen van Indonesië naar Irian te brengen. i De 18 betrokkenen zijn slechts bereid uit te varen, indien met inschakeling van de gewestelijke arbeidscommissie door de B.P.M. de garantie wordt gegeven, dat het schip niet naar Nw.-Guinea zal gaan. dat in het transportwezen de lo nen een essentieel deel uitmaken van de kostprijs en het dus niet verwonderlijk is, dat waar tussen de lonen in Nederland en België een verschil bestaat van 30 tot 50 procent, een sterke concurren tie van Nederlandse zijde in het vrachtvervoer wordt ondervon den. Wat deze toestand nog ver ergert, zo merkt de kamer voor het transportwezen op is, dat er enorme verschillen bestaan tus sen de prijzen voor brandstoffen en der wegenbelasting in België en Nederland. Zo kost een liter bezine b.v. in België fr 6,50, in Nederland fr 5,02, een liter stook olie resp. /r 2,35 en fr 2,11, de wegenbelasting voor een vracht auto van 4 ton bedraagt in Bel gië fr 10.800 per jaar, in Neder land fr 6.000, voor een vrachtauto van zeven ton resp. fr 15.000 en fr 8.600. Wat het vervoer per spoor betreft wordt er op gewe zen, dat b.v. het verzenden van een vracht van 100 kg over een afstand van 200 km in België fr 139 kost, in Nederland slechts 31, van een vracht van 1000 kg over een afstand van 200 km resp. fr 1020 en fr 272. De syndicale kamer voor het transportwezen betoogt tenslotte dat deze cijfers een ongelijkheid in de concurren tievoorwaarden aantonen, die on duldbaar moet worden geacht. Naar van officiële zijde wordt meegedeeld is inmiddels komen vast te staan, dat de zeven uit de strafgevangenis te Breda ont vluchte levenslang gestrafte mis dadigers, nog op de avond van hun ontvluchting (2de Kerstdag) de Duitse grens in de omgeving van Berg en Dal hebben over schreden. De auto's zijn aan de Nederlandse zijde van de grens achtergelaten en de grensover schrijding is te voet geschied. Het door de officier van justi tie te Breda uitgeloofde geldbe drag zal eveneens worden uitge keerd aan degene of degenen, die inlichtingen verstrekt of ver strekken, die leiden tot de op sporing van de helpers bij de ont vluchting of van de daarbij ge bruikte auto's. DE ONTSNAPTE GEVANGE NEN IN KRANENBURG GE ARRESTEERD. Naar het A. N. P. van de politie te Kleef verneemt, zijn de zeven uit de Bredase gevangenis ont snapte gevangenen Maandag in Kranenburg dopr de Duitse doua ne gearresteerd en vervolgens in Kleef voor een functionaris van de Duitse politie geleid. In de bekendmaking werd Eis- lers naam niet genoemd. De verklaring zegt, dat het mi nisterie de taken, waarvoor het in 1949 werd ingesteld, heeft vol bracht. Een van deze taken was het toezicht op de Marxistische propaganda in de scholen, in de vakverenigingen en andere door de regering gesteunde organisa ties. Reuter tekent hierbij aan, dat Westberlijnse bladen Gerhard Eisler, die indertijd op een Pools schip uit Amerika wist te ont snappen, reeds herhaaldelijk weg gezuiverd hebben. Berichten hier omtrent bleken echter steeds on gegrond. De Ierse min.-president De Valera, die sedert 19 Augustus in het ooglij dersgasthuis te Utrecht verbleef, is gisteren per vliegtuig naar zijn land terug gekeerd. Zoals bekend was dr De Va lera bij prof. dr H. J. M. Weve in behandeling voor 'n oogaan doening. Zijn vertrek werd een drietal malen uitgesteld en een langere behandeling werd nood zakelijk geacht. De Ierse min.-president heeft de Kerstdagen met zijn zoon en nog een tweetal landgenoten doorgebracht in hotel des Pays Bas, waar hij deza laatste dagen zijn intrek had genomen. De Ierse gezante in ons land, mrs Josephine McNeill, heeft de premier op Schiphol uitgeleide gedaan. De Ierse minister-president ar riveerde per auto op het platform van de luchthaven, waarna hij per auto tot vóór de trap van het vliegtuig werd gebracht, waar hl' van de gezante afscheid nam en toen door zijn zoon het vliegtuig werd binnengeleid. De minister liet een schriftelijke verklaring over de toestand van zijn ogen uitreiken, waarin o.a. wordt gezegd: „Reeds een aan tal jaren was mijn gezichtsver mogen verre van voldoende en in Augustus j.l. werd een nieuwe toestand geconstateerd. Het net vlies was gedeeltelijk losgeraakt en algehele blindheid dreigde. Dit was de reden dat ik naar Utrecht kwam. Het resultaat van de behandeling in het ooglijders- gasthuis is, dat het netvlies nu geheel opnieuw is vastgemaaKt en mijn gezichtsvermogen thans weer is, zoals het was vóór de aandoening zich voordeed. Tengevolge van het lange ver blijf in het ziekenhuis zal het nog enige tijd duren, eer ik al mijn officiële plichten weer zal kun nen vervullen." In een tweede verklaring zegt dr De Valera, dat hij tijdens zijn verblijf in ons land van elkeen, die hij heeft ontmoet, niet anders dan vriendelijkheid heeft ontvan gen, hetgeen een bewijs van good will is niet alleen voor hem per soonlijk maar ook voor het Ierse volk, waarvoor hij zeer erkente lijk is. „Kleine landen kunnen veel van elkaar leren, Ierland bijvoorbeeld van de in Nederland met succes gevolgde methoden van land- en tuinbouw." Dr De Valera betreurt het, niet in de gelegenheid te zijn geweest nader met Nederland kennis te maken, „Ik keer huiswaarts met een gevoel van grote dankbaar heid voor de medische behande ling, die ik hier heb ontvangen, en met de wetenschap, dat iK nieuwe vrienden heb gemaakt, die ik niet licht zal vergeten. Ik ga heen met een gevoel van diepe hoogachting voor het Nederland se volk. Gods beste zegen over het Nederlandse volk," zo besluit de verklaring van de Ierse minis ter-president. De waterstanden op de Rijn zijn overal sterk aan het dalen. Te Lobith wordt bij aanhouden van de huidige weersomstan digheden een daling van onge veer 40 cm per dag verwacht. Op de IJsel zal de aanvankelijk langzame daling geleidelijk groter worden. In verband hier mede is de hoogwaterberichtge ving voor de Rijn opgeheven. Hoewel de situatie op het ogen blik zodanig is, dat het hoogste punt van het wrak van de „Faus- tus" tussen de havenhoofden van Hoek van Holland slechts drie meter onder de allerlaagste stand van het water is, kan er sinds enige dagen worden ge sproken van een groot succes bij de poging om het wrak verder in de zeebodem te doen verdwijnen, zo deelt men van de zijde van het ministerie van verkeer en water staat mede. GROTE ZUIGKRACHT. De methode van werken is als volgt: Nadat men eerst de zand zuiger „Ahoy" met zijn vergrote zuigbuis aan de zuidzijde van hef wrak aan het werk heeft ge zet, is men er in geslaagd door de daar aanwezige zware kleilaag heen te komen. Voortdurend werden kettingen van laadbo men van de „Faustus" naar bo ven gezogen; zelfs een stuk van een stalen deur. Maandagmorgen zijn waarschijnlijk van het dek van de „Faustus" afkomstige kledingstukken van de beman ning mee naar boven gekomen. GEULEN ZUIGEN. Blijkens voortdurende peilin gen bij de „Faustus" heeft men redenen om aan te nemen te zullen slagen in deze opzet. Men is nu begonnen te trachten de zware kleilaag, die zich aan de noordzijde van het wrak be vindt, eveneens met behulp van de „Ahoy" te ondergraven-en op deze wijze geulen onder de kiel van de „Faustus" te zuigen. De uiteindelijke bedoeling hiervan is, dat de stroom dan door deze geulen zal gaan gieren en een sterk uitschurende werking op de bedding van het wrak zal uit oefenen. Slaagt men in deze op zet, dan zal dus het zuigen door de „Ahoy", n.l. om geulen tot stand te brengen, slechts de be ginfase vertegenwoordigen van een uitschuringsproces van de bedding van het wrak, waardoor het zakken van de „Faustus" moet worden verkregen. De „Ahoy" zuigt thans op een diepte van ongeveer drie en der tig meter onder de waterspiegel. Vergeleken bij hetgeen ongeveer een week geleden is medege deeld, kan nu worden gezegd, dat het wrak reeds enige meters is gezakt. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden vertrekken op 3 Januari a.s. uit Rotterdam eni ge henderden militairen be stemd voor Suriname en Korea Het vervoer geschiedt met het s.s. Waterman, dat hiervoor door het directoraat-generaal van scheepvaart beschikbaar is gesteld. Aan boord zullen zich bevin den: de le Suriname-compag- nie, groot 147 man'onder com mando van kapitein P. L. A. van Gasselt uit Venlo; een aan vullingsdetachement bestemd voor Kcrea, bestaande uit 153 man met als commandant de le luitenant D. W. C. van Ardenne uit Den Haag en een Belgisch aanvullingsdetachement van 130 Korea-vrijwilligers. Luit.-kolonel J. Slagter uit Den Haag treedt gedurende de rest als commanderend officier troepen (C.O.T.) op. Overste Slagter fungeerde eveneens als C.O.T. op de Zuiderkruis, welk schip in het najaar van 1950 het oorspronkelijke N.D.V.N naar Korea bracht. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Op de spoorlijn Bayonne-Saint- Jean-Pied-Deport heeft zich op Maandagmorgen een spoorweg ongeluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten werden onge veer dertig personen gewond. De trein ontspoorde in de vroege ochtend, toen alles nog donker was. Men meent, dat slechts de machinist ernstig ge wond is. De reizigers mogen zich gelukkig prijzen. De spoorbaan loopt bij de plaats van het onge luk langs een afgrond, doch de wagons, waarvan enkele kantel den, werden door een muur voor een val in de diepte behoedt. Aan de andere kant van de baan be vindt zich de bergwand. Gemeld is dat de plaatsvervan gende stafchef van de Russische controle-commissie in Duitsland, generaal-majoor Troessof, bij de Britse militaire autoriteiten ge protesteerd heeft tegen „het uit werpen van provocerende vlug schriften boven Oost-Duitsland door Britse vliegtuigen". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft naar aanlei ding daarvan Maandag te Lon den verklaard dat er geen pam fletten door Britse vliegtuigen boven Oost-Duitsland zijn uitge worpen. Hieraan toevoegend dat de Britse regering hierover geen Russisch protest heeft ontvan gen. Hij zei voorts dat de Sowjet- Russische regering ongeveer twee maanden geleden bij de Britse autoriteiten heeft gepro testeerd tegen een beweerd uit werpen van pamfletten boven Oost-Duitsland, doch dat de Rus sen dit onderwerp sindsdien niet meer hebben aangesneden. Het bericht over het Russische protest was afkomstig van het officiële Oostduitse persbureau ,A.D.N.". Te Antwerpen is het motor kustvaartuig „Panikiang" te water gelaten. Het betreft hier het eerste van een reeks van 10 schepen die voor rekening van de Indonesische regering bij de Belgische scheepsbouwindustrie werd besteld. De Indonesische ambassadeur Anak Angoeng Gede Agoeng woonde de tewaterlating bij. De „Nieuwsgier" van Zater dag vraagt zich in een hoofdarti kel af, welke nu precies de vreemdelingen-politiek van de Indonesische regering is. Hier over is een stroom van ten dele tegenstrijdige, berichten gepubli ceerd. „Intussen blijft het moeilijk, zo niet onmogelijk zich terzake fei telijk te oriënteren, noch wat de beginselen, noch wat de uitvoe ring betreft. Van een aantal ge vallen hoort men bij toeval, van andere in het geheel niet. Wan neer de grote maatschappijen bericht krygen, dat een hunner employees niet langer welkom is, verdwijnt hij meestal geruisloos en zonder protest. Men plaatst hem over. In andere gevallen waarvan men wél hoorde, bleek het niet mogelijk na te gaan op welke grond betrokkene het ver der verblijf was ontzegd. Inge val de man militair was geweest kon men het wel raden. Maar korte tijd geleden bleken ook personen die niet in actieve militaire dienst waren geweest, maar als „gemilitairiseerd" amb tenaar hadden gediend, even eens een aanzeging te hebben gekregen om te verdwijnen. „Hoewel hierbij grotendeels slechts personlijk leed wordt ver oorzaakt, raken de maatregelen ook het algemeen belang. „Het is voor ons niet aan twij fel onderhevig", aldus de „Nieuwsgier", dat de opbouw van Indonesië in vele gevallen schade lijdt door de uitwijzing van zo veel arbeidskrachten in leidende functies. Dit geldt ook voor degenen, die hier eigen bedrijven of be drijfjes zijn begonnen, die even tueel moeten worden stopgezet. Misschien is het nog niet het meest schadelijk het feit, dat in een aantal gevallen de uitwijzing van deze vreemdelingen heeft plaats gehad of is aangekondigd dan wel toelating is geweigerd, maar wel de algemene onzeker heid, die daardoor ook in de kringen van het bedrijfsleven is ontstaan. Dit kan nadelig zijn voor de buitenlandse kapitaalsin- vestatie, die de minister van fi nanciën noodzakelijk heeft ge noemd voor het welslagen van het „productieprogram". Onzekerheid inzake de toela ting, of het risico van uitwijzing van personeel in de eventueel te vestigen nieuwe bedrijven zal dc belangstelling in hoge mate remmen, al zouden in ander op zicht de richtlijnen alle opzichten aan de wensen der ondernemers voldoen". Het blad besluit: „Het lijkt dus niet overbodig, dat op zo kort mogelijke termijn zekerheid wordt verschaft om trent de vreemdelingen-politiek van de regering. Zij brengt zich- zelve anders in een dwangposi tie."

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1