De zevende algem. vergadering der V.N. Binnenlands nieuws RADIO? DE HEER DER HERULI i Ontsnapping van zeven tot levenslang veroordeelden uit strafgevangenis te Breda öptredentegen de Mau Mau DUITSE JElGDLEiDER GEARRESTEERD De schipbreuk van de „Champollion" Wat brengt de Nieuw plan van Eisenhower voor het Verre Oosten? Grieks vliegtuig in Zuid-Korea neergestort De „Piet Hein" en de „Johan Maurits v. Nassau" m Herwonnen Levenskracht Gewapende overval in Mexico 99 99 BEVAARBAAR. VERDRONKEN. 5HEAFFER 's WERELDS# BESTE r VULPEN Het nu beëindigde eerste deel van de zevende algemene verga dering der V.N. is, in vogelvlucht gezien, de Nederlandse delegatie uiteindelijk meegevallen, aldus meldt de correspondent van het A.N.P. uit New Vork. De delegatie, die deze assem- blée met enige schroom tegemoet had gezien in de verwachting dat het een „vecht-assemblée" van de ergste soort zou worden, is nu van mening dat die verwachting ietwat te somber is geweest. Hoe wel vele van de debatten zeer fel zijn geweest en er over en weer heftige woorden zijn gevallen, zijn de meeste Nederlandse gede legeerden van oordeel, dat som mige vroegere assemblées .wil der" waren en dat er deze keer, ondanks de bijzonder gevaarlijke punten die op de agenda stonden, althans geen ziekelijke overspan ning heeft geheerst. Men ont veinst zich niet, dat de moeilijk heden nog steeds zeer groot zijn, maar men is aan het einde van deze tien zware weken toch ge neigd te concluderen, dat er door de V.N. ondanks die moeilijkhe den is voortgebouwd aan het „in ternationale geweten" waaronder de wereld moet leven. De Koreaanse kwestie wordt in Nederlandse delega tiekringen als het belangrijkste punt van het nu afgewerkte deel der agenda beschouwd. Daarbij hecht men vooral grote beteke nis aan het feit, dat de door India voorgestelde en door de assem- blée aanvaarde resolutie heeft aangetoond, „dat de gehele niet- communistische wereld zich aan één kant kon scharen op de ba sis van een redelijk, menselijk en verstandig voorstel ter inleiding van het beëindigen van de oor log". Moreel acht men dit van het allergrootste gev/icht. Het moet echter worden afgewacht, of deze eenheid ook kan worden gehand haafd nu de eerste stap door de weigering van China en Noord Korea is mislukt. Enerzijds weet niemand wat na deze mislukking de houding van India zal zijn en anderzijds moet worden afge wacht in welke richting de ge dachten en plannen van de nieu we Amerikaanse regering zullen gaan. In elk geval beschouwt men het als een voordeel, dat er nu door de onderbreking van de as- semblée een adempauze intreedt, gedurende welke grondig kan worden overlegd en nagedacht omtrent wat nu verder kan wor den gedaan. Een andere „meevaller" van deze assemblée, zo meent men in Nederlandse kring, is het feit geweest dat de tegenstelling tus sen de westerse mogendheden en de rest van de wereld inzake de kwesties Tunis en Marokko niet zó ver ging en niet zó com promisloos was als het zich oor spronkelijk had laten aanzien. Er bleek geen hecht front van de Aziatische, Arabische en Latijns- Amerikaanse staten te bestaan. Inplaats daarvan bleek laatstge noemde statengroep juist bereid een enigszins bemiddelende rol te spelen, waardoor het mogelijk was dat er geen veroordeling van Frankrijk door de assemblée heeft plaats gehad, maar dat er slechts verzoeken om hervatting van de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Noordafrikaanse gebieden zijn gedaan. Ook moet erkend worden, dat de Aziatische en Arabische landen zelf blijk hebben gegeven van een zekere mate van zelfbeperking, ongetwij feld uit de overweging, dat het explosieve karakter van de hui dige wereldsituatie dit noodzake lijk maakt. Wat de Zuidafrikaanse kwestie (de behandeling der kleurlin gen onder de regering Malan) betreft, wordt in genoemde krin gen opgemerkt, dat geen enkele delegatie bij de assemblée ook maar een goed woord had voor de discriminatiepolitiek van Ma lan. Maar de delegaties waren in drie groepen verdeeld inzake de competentiekwestie: er waren er, die alle competentie van de V.N. om zich met het onderwerp te bemoeien beslist afwezen; er wa ren anderen die meenden dat de vermelding van de mensenrech ten in het handvest der V.N. de deur opende, niet tot het doen van aanbevelingen, maar althans tot het bespreken van de zaak, en tenslotte was er de Aziatisch- Arabische groep die nog verder wilde gaan op grond van een emotioneel beroep op de nood zaak van bescherming der men senrechten. Overigens was er 'on getwijfeld waardering merkbaar, zelfs bij de felste tegenstanders van Malans politiek, voor de cor recte houding van de Zuidafri kaanse delegatie, die de storm der debatten dapper trotseerde en alle vragen rustig en beheerst beantwoordde. Deze houding werd stellig meer gewaardeerd, zo merkt men op, dan die van de Franse delegatie, die er de voor keur aan gaf tijdens de discussies over Tunis en Marokko de ver gaderingen te boycotten. Inzake Palestina wordt het opmerkelijk ge noemd, niet zo zeer wat er in de besprekingen over deze moeilijke aangelegenheid is gezegd, maar dat er blijkbaar voor geen enkel voorstel hieromtrent op het ogen blik een tweederde meerderheid in de assemblée te vinden is. Pa lestina is, wat de V.N. betreft, in een volstrekte impasse geraakt, aldus meent men in Nederlandse delegatiekringen. En men knoopt daaraan de wens vast, dat de Arabische landen uit deze situa tie mogelijk de conclusie zullen trekken dat het geen zin heeft de Palestijnse kwestie elk jaar opnieuw op de agenda te plaat sen. Enige jaren van rust in dit opzicht zou de zaak van Palesti na stellig geen kwaad doen. Onder Britse eiding staande Engelse en inhemse troepen zijn het resemat der Kikoe- joes en omliggnde gebieden binnengetrokken zulks naar aanleiding van e door de Mau Mau op de avon< vóór Kerstmis gepleegde moordn op het Brit. se gezag trouw gbleven Kikoe- joes en hun géinnen, waarbij in totaal 11 pesonen werden gedood. Men aekt naar de moordenaars. Een leider vin de „Bund Deutscher Jugenl" (de B.D.J.), die sterk nation.listisch is in gesteld, is gearEsteerd, onder verdenking in \pril 1945 een Duitse militaire lokter te heb ben vermoord. De arrestant heet Alfred Heis. De politie heeft meegedeefl, dat hij de mioord heeft beknd en als mo tief opgaf dat de vermoorde „zich op anti-rationaal-socia- listische wijze gclroeg". De politie verllaarde voorts, dat Heise er cok fan wordt ver dacht een Pool, die niet wilde werken, te hebbel vermoord. Zij deelde ook nede dat Heise heeft gepoogd een fanatieke groep, die poogde aan het einde van de oorlog eentegen de Wes terse Verbondenai gerichte on dergrondse orgaiisatie op te bouwen. Enkele leiders ier B.D.J. zijn gencemd in berititen over een kortgeleden ontiekte verzets groep, welke, als ;emeld, gueril- lastrijd tegen iet rode leger had moeten voeEn, indien dit plotseling W.-Duisland zou zijn binnengevallen. Het Libanese gezantschap te Parijs heeft een verklaring uit gegeven, waarin officieel de juistheid van berichten van be paalde zijde wordt tegengespro ken, volgens welke de Libanese autolriteiten zich zouden hebben verzet tegen het binnenvaren der Libanese territoriale wate ren door Israëlische sleepboten, die hulp wilden bieden aan het op een zandbank gelopen Fran se passagiersschip „Champol- licn". Mej. Carly Hulsman, de enige Nederlandse opvarende van de passagiersboot „Champollion" die voor de kust van Beiroet is verongelukt, verblijft sinds Eer ste Kerstdag in haar ouderlijk huis te Nijmegen. Zij hoopt bin nenkort nogmaals op weg te gaan naar de Nederlandse ambassade te Bagdad om daar haar betrek king als secretaris te aanvaar den. Zij is thans weer geheel op haar gemak. Zij vertelde rustig over haar avontuur op de „Cham pollion" en achtte haar redding e: n klein wonder. Op advies van enige vrouwelijke passagiers van de boot is zij in een geïmprovi seerd badcostuum van de hoge reling in zee gesprongen. Op weg naar de kust dreigde zij haar reddingsgordel te verliezen. Met inspanning van al haar krachten en met de voeten zwembewegin gen makende kon zij door het met stookolie bedekte water de kust bereiken. Daar is zij liefde rijk opgenomen door personeel van het Rode Kruis dat haar ogenblikkelijk naar het zieken huis te Beiroet bracht. Op 24 December werd zij in de gelegenheid gesteld per vliegtuig naar Nederland terug te keren en haar ouders in Nijmegen op te zoeken. Mej. Hulsman kwam be rooid en met geleende kleren in ons land aan. Met grote lof maakt zij melding van het liefde vol optreden van het ziekenhuis personeel in Beiroet en met waardering spreekt zij van de eerlijkheid van mensen die haar later in het hospitaal haar hand tas en portefeuille kwamen te rugbrengen welke zij aan boord had moeten laten. DINSDAG 30 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Causerie; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Orkest; 10.45 Orkest; 11.00 Voor de huis vrouw; 11.30 Koor; 11.48 Orgel; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Ork.; 14.00 Gev. programma; 14.50 Orkest; 15.30 Ben je zestig; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Orkest; 18.20 Sport; 18.30 Amusementsmuz. 8.52 Actualiteiten19.00 Nws 19.10 Gram.; 19.15 Uit het boek der boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Orkest; 21.35 Gram.; 21.40 Kamermuz. 21.55 Met de microfoon door '52; 22.25 Piano; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram 7.50 Een wcord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano; 11.50 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Mededelingen, 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.20 Lich te muziek; 14.00 Zeg eens Ame rika; 14.50 Gram.; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gr.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lich te muziek; 17.50 Vraaggesprek; 13.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Lichte muziek; 18.50 Causerie; 18.55 Orkest; 19.20 Verzoekpro gramma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 21.15 Lichte muziek; 22.30 Mededelingen; 22.35 Lichte muziek; 22.45 Over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.30 Orgel; 16.00 Gram.; 16.30 Orgel; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin. deren; 17.30 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Carillonspel19.50 Kro niek; 20.00 Orkest; 21.00 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. De namen van de zeven tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde politieke delinquen ten, die in de avond van de 2de Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda zijn ontsnapt, luiden: H Bikker, 37 jaar; S. Borgers, 35 jaar; K. C. Faber, 30 jaar; J. de Jonge, 30 jaar; W. van der Neut, 33 jaar; W. A. Polak, 37 jaar, en A. Touseul, 37 jaar. Zij zijn allen ongehuwd of ge scheiden. Het waren géén be langrijke figuren in de kringen dergenen, die de bezetters in de donkere jaren van '40'45 hulp hebben verleend. DE ONTVLUCHTING. Omtrent de gebeurtenissen van Vrijdagavond worden de volgen de bijzonderheden medegedeeld: In het kader van de Kerstvie ring was een gemeenschappelij ke maaltijd gehouden, welke in de recreatiebarak buiten de koe pel was aangericht. Na deze maaltijd zou als onderdeel van deze Kerstviering een filmvoor stelling worden gehouden, waar toe de gedetineerden van de re creatiebarak naar de koepel ge leid werden. Dergelijke bijeen komsten plegen op het z.g. „vlak" gehouden te worden. Zo als men wellicht weet, liggen in een koepelgevangenis, zoals ons land er drie kent, de cellen langs een ronde muur, zodat in hét midden een grote cirkelvormige ruimte Is uitgespaard. Ongeveer 170 gedetineerden, onder wie de zeven vluchtelin gen, zouden de filmvoorstelling bijwonen, zodat deze zich op dat ogenblik allen binnen het eigen lijke gevangenisgebouw bevon den. Men heeft kunnen vaststellen, dat de zeven gedetineerden kans hebben gezien via de stookkelder het gebouw te verlaten en zo op het buitenterrein te komen, dat omgeven is door een circa vijf meter hoge muur. Drie der ont snapte gedetineerden waren te werkgesteld als stokers, waar door ze ter plaatse zeer goed be kend waren. Omdat zij min of meer een vertrouwenspositie hadden, genoten zij meer vrijheid, nodig b.v. voor het stoken, het halen van kolen en dergelijke bezigheden. In het ketelhuis stond water op de vloer, dat geregeld moest worden uitgepompt. De stokers gingen geregeld derwaarts, reden waarom hun heengaan geen wantrouwen be hoefde te wekken. In de duister nis van de filmvertoning zijn de mannen waarschijnlijk in gezel schap van de vier anderen an dermaal naar het ketelhuis ge gaan. Gebleken is, dat zij een hek van de kelder hebben gefor ceerd, waardoor zij op het bui tenterrein konden komen. Een ongelukkige omstandigheid is geweest, dat de vaste beamb te-stoker wegens ziekte afwezig was en zijn plaatsvervanger uit den aard der zaak niet zo pre cies op de hoogte der omstandig heden was. Uit de kelder hebben de mannen een laddertje, dat an ders gebruikt werd om op de ketels te klimmen, meegenomen. Het was toen een gemakkelijke karwei de gevangenismuur te „nemen." Dat de ontdekking van de ont snapping vrij snel geschiedde, is te danken aan het feit dat het vermoeden had post gevat, dat er tijdens de voorstelling wel eens iets kon gebeuren. In verband daarmede heeft men het personeel aanstonds controle op het buitenterrein doen verrich ten, doch daarbij is niets ver dachts ontdekt. In de pauze van de voorstelling die ingelast was n verband met het bovengenoerrde vermoeden, werden de bezoeters op 't „vlak" geteld en toen bfcek dat 7 hun ner ontbraken. .Aanstonds daar op is het politie-apparaat in wer king gesteld. Naar vernomen wordt is des avonds nog gewelkt, met een po litiehond, die op de Nassausin- gel, wagraan de gevangenis is gelegen, het spoor bijster -raak te, zodat het vermoeden post vat, dat de ontsnaptei van een voer tuig gebruik hebben gemaakt. Bij het onderzoek der Bredase politie is gebleken, dat op het ogenblik der on.'snapping van de 7 gedetineerden enige auto's in de nabijheid der gevangenis heb ben gestaan. Deze waren kort nadien verdwalen. Alle politiebureaux en grens posten zijn gewaarschuwd, doch tot ZaterdagBacht tastte men nog in het duister omtrent de verblijfplaats van de ontvluch ten. De officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Breda deelt mee, dat duizend gulden wordt uitgeloofd voor de gene of degenen, die aanwijzin gen geven, die leiden tot de aan houding van een of meer van de ontsnapte gevangenen. ACTIE TEGEN CHINESE COMMUNISTEN IN DE PHILIPPIJNEN. De Philippijnse minister van Landsverdediging heeft Zater dagavond meegedeeld dat de Phi lippijnse politie een zeer uitge breide actie tegen de Chinese communisten in de Philippijnen is begonnen. Tot nu toe zijn drie honderd personen gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich de secretaris-generaal, het hoofd der paijtij-organisatie en het hoofd der financiële afdeling van de Chinese communistische partij in de Philippijnen. Inzameling van gelden voor een R. K. rheumaziekenhuis. Zaterdagmiddag is in Utrecht de landelijke jubileumcommissie van „Herwonnen Levenskracht" geïnstalleerd. Tijdens de installa tievergadering is besloten de gel den, die zullen worden ingeza meld ter voorbereiding van de herdenking van het 40-jarig be staan van de vereniging, te be stemmen als grondslag voor de bouw van een R. K. rheumazie kenhuis. De viering van het jubileum zal zijn omtreeks 15 Juni 1953. Het ligt in de bedoeling het dan bij eengebrachte kapitaal als feest gave aan te bieden. De landelijke jubileumcommissie is samenge steld uit de voorzitters van de 23 reeds gevormde kringcommissies in Nederland. In alle gemeenten waar afdelingen van de Katholie ke arbeidersbeweging zijn geves tigd, zullen plaatselijke jubileum commissies worden gevormd. DIEFSTAL VAN ƒ1000. Uit een schrijfbureau staande in het laboratorium van een Haags ziekenhuis is een biljet van 1000 ontvreemd. MET Z'N DRIEEN VEERTIEN MAAL INGEBROKEN. De recherche te Rotterdam heeft aangehouden de 28-jarige betonwerker W. G. P., de 25-jari- ge M. J. R. en de 27-jarige D. van L., beiden los werkman, die een veertiental inbraken op hun ge weten hebben. Voor zover ze zich herinneren bsgonnen ze in September van het vorig jaar. Toen maakten ze een waterpas toestel van 1200 buit. Daarna braken ze nog dertien maal in en ze ontvreemden o.m. sigaretten, kleding voor 500, loonzakjes met 800, sigaren, tafelaanstekers, een scheerappa- raat, een hoofdversterker, een fototoestel, negen stukken rook vlees, lepels, vorken, messen, chocolade en negen pakken kof fie. Hun laatste karwei werd hun noodlottig. Toen ze uit een winkel een geldkistje met ƒ40 een radiotoestel, een actetas en gereedschap stalen, had de re cherche een oogje op hen. Nadat de laatste diefstal was aangegeven, ging de recherche de mannen met een bezoek ver eren Toen kwam alles aan het licht! Een dubbele tegenvaller voor P., want de aanhouding ge schiedde op zijn verjaardag. AANHOUDINGEN DOOR DE HAAGSE POLITIE. De Haagse politie heeft dezer dagen aangehouden de 61-jarige kellner T. H. K„ die in een loge ment, waar hij verblijf hield twee dekens en een winterjas van een logeergast had gestolen. K. is in verzekering gesteld. Voorts werd aangehouden T. van de B„ een 38-jarige los werk- In de naaste omgeving van generaal Eisenhower wordt ge zegd, dat de generaal besloten heeft in de komende maanden ,,ecn groot strategisch plan" voor het gehele Verre Oosten uit te voeren". Het doel van deze „aanval lende strategie" zou zijn de communisten in het defensief te dringen, te verhinderen dat zij op een nieuw front aanval len, hen tot het tekenen van 'n „eerzame vrede" in Korea te no pen en de vrede in Indo-China en Malakka te herstellen, daar bij de veiligheid van Formosa, Japan en de Philippijnen verze kerend. Het is waarschijnlijk, zo wordt verklaard, dat Eisenhower Churchill van zijn plannen op de hoogte zal brengen als deze hem in Januari bezoekt. In het plaatsje Jalapa de Diaz in de Mexicaanse staat Caxaca heeft Woensdag een zwaargewa pende bende van 150 man een po ging gedaan om het gemeente huis te bezetten. Het is nog niet bekend of de bende politieke oog merken had of slechts of roof uit was. Ambtenaren en burgers verzet ten zich tegen de aanvallers die daarop het vuur openden. De po litie, die snel ter plaatse was, mengde zich in de strijd en dreef de aanvallers op de vlucht. 10 personen zijn om het leven geko men. De burgemeester heeft ver wondingen opgelopen. Militairen achtervolgen de bende. Een transportvliegtuig van de Griekse luchtmacht is kort na het opstijgen van een vliegveld in Zuid-Korea neergestort. 14 Personen zijn om het leven gekomen. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", onder commando van de kap.-luit.-ter-zee A. H. W. von Freijtag Drabbe zal op 15 Ja nuari uit Hongkong vertrekken. Het schip wordt begin Maart in Nieuwediep verwacht. Hr. Ms. fregat „Johan Mau rits van Nassau", onder com mando van kap.-luit.-ter-zee N. W. Sluijter op weg naar de Ko reaanse wateren ter aflossing van de Piet Hein, wordt 10 Ja nuari te Hongkong verwacht, aldus blijkt uit het officiële or gaan van de Koninklijke Ma rine. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. 47. „Hier vlak bij, Fadir"! roept Erwin, lenig uit het zadel springend. Snel stij gen de mannen af. „Twee van u blijven bij de paarden!" zegt de Noorman kort. „En houdt uw ogen goed open!" Met de derde wa penknecht volgt Eric zijn zoon, die reeds met Wolf is vooruit gegaan. „Allan!" klinkt Erics krach tige stem. „Houdt moed! Wij komen"! Vér schallen de woorden door het woud, doch er komt geen antwoord en de zwakke echo maakt de stilte nog drei gender.... Even vlamt in Er- win de hoop op, dat de beer verslagen is door Allan en dat de Heruli weer dieper het bos is ingegaan.... doch als zij de plek van het gevecht bereikt hebben, schijnen zijn bange voorgevoelens waarheid te wor den. Zacht grommend snuffelt Wolf over de door het gevecht omgewoelde grond, waarin don kere plekken zwijgend getuigen 3Ö man. B. had zijn vrouw met een broodmes bedreigd, weshalve de politie hem mee had genomen om op het bureau wat te kalmeren. Toen B. weer tot rust was geko men, liet men hem naar huis gaan. Nauwelijks was hij thuis of hij greep opnieuw het mes. Om ongelukken te voorkomen, „lo geert" hij thans bij de politie. Tenslotte is aangehouden de 64-jarige betonwerker N. M. Ten nadele van M. was een rijwiel ge stolen en van deze diefstal ver dacht M. een vriendin. Hij greep een schaar waarmee hij zijn vriendin te lijf ging. De vrouw kreeg enige niet ernstige wonden aan handen en het rechterbeen. Na in een ziekenhuis te zijn ver bonden, is zij in haar woning te ruggekeerd. WAPENLEVERANTIES aan ARABIEREN. Ongerustheid in Israël. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjaret, heeft op een persconferentie zijn „ernstige ongerustheid" uitge sproken ovqr de berichten inzake wapenleveranties aan bepaalde Arabische landen, voornamelijk Egypte, door „leidende Wester se mogendheden." Hij noemde de levering van straalvliegtuigen door Engeland en de bereidheid van Amerika om Egypte van moderne wapens te voorzien. Dit betekende een gevaar voor de veiligheid van Israël. IN FEBRUARI KOMEN 53.000 AMERIKANEN ONDER DE WAPENEN. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelt mede. dat in Februari a.s. 53.000 dienstplich tigen onder de wapenen zullen worden geroepen. Dit is 't hoog ste aantal per maand sinds twee jaar. Als verklaring hiervoor wordt gezegd, dat de diensttijd van vele militairen, die na het uitbreken van de oorlog in Ko rea waren opgeroepen, afloopt en dat hun plaatsen moeten wor den bezet. HET IJSSELMEER WEER De scheepvaart over het IJssel- meer van Amsterdam naar Lem mer is hersteld. Zaterdagmiddag is het eerste schip sinds 3 we ken in de haven van Lemmer aangekomen. Het was een grote Rijnaak, geladen met kolen en getrokken door een sleepboot. De aak heeft 14 dagen in Urk gewacht. Uit Lemmer is een motorboot naar Amsterdam ver trokken. Het scheepvaartverkeer door de Prinses Margrietsluis naar Amsterdam is weer in vol le gang. Het ijs bij Lemmer is van weinig betekenis. CHAMPIGNONS WAREN IN TREK. Tijdens de Kerstdagen zijn zeer veel champignons genuttigd. De Limburgse kwekers hadden d» laatste weken een zeer goede pluk en in het algemeen steeg de productie aanzienlijk. De pro ductie in Zuid-Limburg alleen, tijdens de week vóór Kerstmis wordt geschat op 6000 tot 7000 kg. Hiervan ging 60 tot 70 naar België, waar het verbruik per hoofd twintig maal hoger ligt dan in ons land. De Belg 3 hebben op de veilingen te Venlo en Nijmegen zeer veel gekocht. Te Venlo liep de prijs op tot ƒ5,38 per kg. Daags vóór Kerst mis was hij gedaald tot f3,13. Voor Nieuwjaar wordt weer een aanzienlijke stijging in de ver koop verwacht. STEEKPARTIJ. In de Schaepherderstraat te Amsterdam heeft op Tweede Kerstdag een 17-jarige Amster dammer tijdens een vechtpartij een 23-jarige en een 34-jarige Ambonnees met e:n mes ver wondingen in de buik toege bracht. De dader is in arrest ge steld. De 59-jarige textiel arbeider W. B. J. is Vrijdagavond ter hoogte van zijn woning te Groot-Agelo in het kanaal Almelo-Nordhom geraakt en verdronken. J. was per rijwiel dat naast het water werd aangetroffen. Het onderzoek van de rijkspolitie van Ootmarssum naar de oorzaak van het ongeval wordt nog voort gezet. J. was ongehuwd. BOTSING TUSSEN TRAM EN AUTO. Op de hoek van de Haarlem merweg en de Admiraal de Ruy— terweg te Amsterdam is een vierwielige personenauto, ver moedelijk doordat deze geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een tram van de N.Z.H.V.H., die de verbinding AmsterdamSloterdijk onder houdt. De bestuurder van de auto is in het Wilhelminagast- huis opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd, de tramwagen liep slechts geringe averij op. van een bloedige strijd. En als het trouwe dier blijft staan bij de gebroken tak, waarmede Al lan zich de beer van het li chaam probeerde te houden, dan begrijpt Eric, dat hier geen hulp meer kan baten. Zwijgend ziet hij rond. Een bebloede lap, kan het iets anders zijn dan 'n stuk van Allans kleed? „Fadir", zegt Erwin met trillende stem. „We moeten de beer volgen! Het spoor is duidelijkhet monster kan nog niet vér zijn". De Noorman ziet begrijpend op zijn zoon neer en hoewel hij beseft, dat alle verdere pogin gen tot mislukking gedoemd zijn, geeft hij Wolf een kort be vel. Grommend snuffelt de hond met laaghangende kop ever de onheilsplek. In een oog wenk heeft Wolf het spoor ge vonden en met overeind staan de haren vliegt hij vooruit. Ver behoeven de mannen hem niet te volgen. Voor een dicht kreu- pelbos blijft Wolf jankend staan. Eric schudt ernstig het hoofd. „Kom, wat nut heeft het nog", zegt hij. „Hier kunnen wij de beer niet verder volgen". „Maar ik wel", zegt Erwin schel. „Ik wel, en Wolf ook." „Neen!" antwoordt Eric. „Kom mee, mijn zoon. Gij kent de beer niethij is sluw en hij weet dat in dit dichte kreupel hout alle voordelen aan zijn kant zijn. Ge zoudt spoedig het let van Allan delen.... kom"! Bleek van woede en vertwij feling, kijkt Erwin zijn vader aan. De tranen springen hem in de ogen. Met een ruk keert hij zijn vader de rug toe en terwijl een vreemde ontroering zich meester maakt van hem, ziet Eric met deernis neer op de tengere gestalte van zijn zoon. dan, met een zucht, keert ook hij op zijn schreden terug PENBREEDTBN VOOR IE DEP SCHRIFT Verkrijgbaar in de prijsklassen ƒ32,50 en ƒ42,50 bij Boek- en Kantoorboekhandel N.V. Fa. P- J. VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3