A<M Kabouter udefostefoMC man fiioagc /i Caricaturen uit marsepein en chocolade KINDEREN HIELPEN AAN NIEUWE VORMEN AGENDA Bekend Thailands commu nist in gevecht met politie gesneuveld TERNEUZEN. AXEL. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. WALSOORDEN. SLUISKIL. UIT Uit de Provincie Een rectificatie. Postduivenver. „De Eendracht". Zaterdag werd in het clublo kaal café ,,'t Scheepje" door de Door een vergissing is in ons 1 postduivenver. „De Eendracht" nummer van Woensdag j.l. een bericht uit Terneuzen onder het nieuws van Zaamslag geplaatst, waardoor een onduidelijkheid is ontstaan, welke door herplaat sing van onderstaand bericht her steld wordt. Met ingang van 1 Jan. a.s. is mej. J. Wijn, onderwijzeres te Zaamslag, benoemd tot onderwij zeres aan de Chr. school voor Volksonderwijs te Terneuzen. Benoeming. De heer Ph. van Gorsel, onder wijzer aan de openbare lagere school C, is benoemd tot leraar A.V.O. aan de ambachtsschool alhier Kerstviering Zondagsschool „Emmanuël." Op Tweede Kerstdag werd in het gebouw „Pro Rege" door de kinderen van de Zondagsschool „Emmanuël" het Kerstfeest ge vierd. De zaal was geheel bezet, toen te 5 uur de voorzitter, de heer B. N. van Dijke, de kinderen, ouders en verdere belangstellen den hartelijk verwelkomde, waar na hij voorging in gebed. De feestelijke bijeenkomst ving aan met het zingen van „Daar is uit 's werelds duistere wolken" en „Komt allen te samen", ge volgd door de vertelling van de Kerstgeschiedenis door de heer Van Dijke. Nadat nog gezongen was „De herders, die lagen bij nacht in 'tveld", werden door enige kin deren voordrachtjes ten gehc/e gebracht, waarna Rinie Haak op boeiende wijze een verhaal ver telde. Vervolgens kwamen enige meisjes voor het voetlicht met een voordracht met zang, die een dankbaar applaus oogstte. Gezongen werd hierop „Nu zijt wellekome", gevolgd door een toepasselijk verhaal door de heer Van Dijke, waarna door allen de Avondzang werd gezongen. Mej. Van Alphen sloot deze ge slaagde Kerstviering met het uitspreken van het dankgebed. Vóórdat de kinderen huis waarts keerden ontvingen zij nog een Kerstpakje, terwijl Zondag bij het bezoeken van de Zondags school nog een boek werd uitge reikt een tentoonstelling gehouden, waarvan de uitslag was: Oude doffers: 1. P. de Ruijter; 2. Chr. van Driel; 3. G. Luijk; 4. en 10. J. v. d. Peijl; 5. F. v. d. Veen; 6. L. Breepoel; 7. J. Wil- lemsen; 8. en 9. J. A. de Smidt; 11. C. v. d. Bulck; 12. J. Klaassen. Oude duivinnen: 1. A. van Kouteren; 2. P. A. Pieters; 3. A. Faas; 4. H. F. Koch; 5. C. v. d. Bulck. Jonge doffers: 1. en 5. A. Faas; 2. P. de Feijter; 3. A. van Koute ren; 4. en 6. P. A. Pieters; 7. Ch. van Driel; 8. A. Dieleman; 9. en 11. M. van Akker; 10. J. Willem- sen Jonge duivinnen: 1. en 10. Ch. van Driel; 2. P. de Ruijter; 3. en 6. L. Breepoel; 4. L. Balnikker; 5. en 9. A. Dieleman; 7. G. Luijk; 8. F. v. d. Veen. rondgediend, ontvingen de kleu ters prentenboeken en andere cadeautjes en het was een lust te zien hoe de kinderen genoten. Door de medewerking van een dames-comité slaagde deze Kerst viering beter dan ooit te voren en dat zegt heel wat, want het bestuur der fröbelschool heeft op dit gebied een reputatie ver worven. Om de mooie kerstboom werden kinderspelen met elfjes en kabouters gehouden, kortom er was een sfeer van echte kin dervreugde en het was al laat in de namiddag toen zowel de ouders als de kinderen opgetogen door het genotene, huiswaarts keerden. Prijskaarting, In hotel ,,'s Lands Welvaren" had alhier een prijskaarting plaats, waarvoor als prijzen uit geloofd was levende paling. Door het groot aantal deelne mers, 148 personen, was het dit maal geen gewone kamp, doch een z.g. serie-prijskaarting. Zeelieden aan het knokken. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag kregen een tweetal op varenden van het Noorse motor schip „Germa" in de Roeiers gang het met elkaar te kwaad. Deze gang bood hen blijkbaar niet voldoende armslag, want zij sprongen over een van de ter plaatse staande tuinmuren en kwamen in de tuin van de heer Begheijn terecht, waar de knok partij, al of niet volgens de rege len van de kunst, werd voortge zet tot de politie er een eind aan maakte en beide Noren in rekende. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond op de Axelse- straat een vechtpartij tussen een opvarende van het te Sluiskil liggende Finse stoomschip „Ivon- ne" en een kleurling van een op de Schelde in lossing liggend Amerikaans stoomschip. Toen de politie verscheen was de kleur ling verdwenen. De verwonde Fin werd, na verbonden te zijn naar zijn schip getransporteerd. Dat zal hen niet meevallen. Zondagavond te ongeveer 11 uur kreeg een caféhouder in de Korte Kerkstraat bezoek van een drietal Belgen. Bij het afrekenen van hun vertering wilden de Bel gen een niet noemenswaardig bedrag meer terugontvangen dan waarop zij recht hadden. Na een korte woordenwisseling gingen de bezoekers de café houder te lijf en begonnen met stoelen de inventaris te vernie len. Nog waren de Belgen hier mede bezig toen de politie het café binnentrad. In plaats van kalmerend, wekte dit nog meer de woede op van de vechters bazen, die thans de agenten te lijf wilden. De politie maakte daarop korte metten met hen en er vielen stevige klappen. Een der Belgen, die bemerkte dat er met de gendarmen niet te spotten viel, nam de benen en vluchtte naar de achterplaats van het café. Toen een der agen ten hem achterna zette, sprong de vluchteling pardoes door een raam de keuken in, waar ook hi; werd ingerekend. Met de politie-auto werd het drietal, de garagehouder C. G. zijn zoon en nog een derde Belg allen wonende te Moerbeke, naar het bureau vervoerd, waar zij hedenochtend wel geheel ont nuchterd zullen zijn als zij de Kerstuitvoering „Asaf. Het Chr. Gemengd Koor „Asaf heeft op de Tweede Kerstdag een schakel aan de jarenlange keten van reeds tientallen Kerstuitvoe ringen toegevoegd. En toch was het om met de voorzitter de heer Van 'tHof te spreken geen specifiek Kerstprogramma dat door de heer Brakman dit maal was ingestudeerd, want er was slechts één nummer inge steld op de sfeer van het Kerst gebeuren. Twee nummers waren van zuiver muzikale interpresta- tie, n.l. het Siciliano uit de fluit- sonate in Es dur en het Largo E Dolce uit de fluitsonate in A dur, beide van Joh. S. Bach en beide voor blokfluit en orgel. Het behoeft nauwelijks betoog dat twee musici als de heren Harry Pool en P. C. Brakman van deze nummers een hoogstaande vertolking maakten. Wat het vocale gedeelte betreft daarmede had de dirigent die met zijn vertrouwd „Asaf" er altijd uit wenst te halen wat er in zit, wederom een hoge greep gedaan. Om maar te noemen het slotkoor en koraal uit de Johannes Pas sion van Bach is een voor dilet tanten ongetwijfeld zware opga ve, waar „Asaf" dank zij dirigent en organist (Harry Pool) heel wat van gemaakt heeft. Hetzelfde geldt voor het altijd weer ontroe rende „Ave Verum" van Mozart. Zodoende komen wij tot de gerede conclusie dat „Asaf" weer na maandenlange voorbereiding tot een top-prestatie kwam. Het slotnummer „Wohl mir das ich Jesum habe" van Bach leek ons bij al het goede een allergeluk kigste keuze. De voorzitter bracht aan het slot o.a. dank aan het bestuur der Geref. Kerk voor de belange loze beschikbaarstelling van haar kerkgebouw. Jammer dat deze uitvoering niet door een berstens volle kerk werd gewaardeerd. Schieting. Voor de schieting op de liggen de wip bij de heer E. Tieleman was veel liefhebberij. Niet min der dan 61 schutters namen er aan deel. De uitslag hiervan was: le pr. (hoogvogel) Ch. Boeije, Axel; 2e pr. (zijvogel) F. Moer dijk, Zuiddorpe; 3e pr. (zijvogel) E. de la Ruelle, Overslag. Het grootste aantal vogels werd geschoten door A. van Esbroeck te Sluiskil. Biljart prijskamp. Zaterdag werd in de café's „Het wapen van Zeeland" en „De la Paix" een internationale bil jart prijskamp gehouden waar aan 60 personen deelnamen. De uitslag hiervan was: le pr. A. Lacayse, Zelzate, en Em. Goossens. Koewacht; 2e pr. L. Bosmans, St. Jansteen, en R. de Maayer, Kemseke; 3e pr. J. Verhoeven, Zelzate, en P. de Roos, Kemseke; 4e pr. Alb. Braem, Heikant, en A. van der Poel, Lamswaarde; 5e pr. M. Burggrave, Zelzate, en H. Meert Sluiskil; 6e pr. F. van Kerckho- ve, Zelzate, en G. van Rumste Koewacht (B.); 7e pr. P. de Wijn Overslag, en A. van Pienbroek Sluiskil; 8e pr. Eug. de Maaijer Koewacht (B.), en Joh. Jansen Schapenbout, Axel. De hoogste serie, 22 carambo les, noteerde de heer A. van Pien broek. J. L. M. Boot t Dezer dagen overleed te Doorn in de ouderdom van 72 jaar onze oud-stadgenoot J. L. M. Boot tot 1934 directeur van het P.T.T, kantoor alhier, in welk jaar hi; als zodanig werd benoemd te Maassluis. De heer Boot had zich geduren de zijn verblijf te Axel zeer vele vrienden verworven. Aan het verenigingsleven nam hij op ruime schaal deel en werd hem destijds door de V. V. „Axel" het ere-voorzitterschap aangeboden. Ook maakte hij deel uit van het bestuur der harmonie „Concor dia." Kerstviering fröbelschool Nieuwstraat. Nimmer tevoren werd voor het Gemeenteraad. De gemeenteraad van Retran- chement vergaderde Woensdag avond in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. De voorzitter deelde mede, dat aan de Ned. Heidemaatschappij opdracht is gegeven tot het ont werpen van een plan, alsmede tot kostenberekening, voor een rijwielpad van de voet van het duin bij het Zwin, welk pad zal aansluiten bij het bestaande pad op het grondgebied van Cadzand. De raad ging in principe met de aanleg van genoemd pad accoord. De voorzitter deelde eveneens mede, dat de voorgenomen riole ring in het dorp binnenkort in de raad zal worden besproken. Aan de rijkskweekschool te Middelburg zal voor het cursus- _aar 1953/1954 wederom een sub sidie worden verstrekt voor de opleiding van kleuteronderwijze ressen. De begroting over het dienst- „aar 1953 werd z.h.s. vastgesteld met als cijfers voor inkomsten en uitgaven 85494,50 en voor on voorzien 1200,00. De kapitaaldienst geeft aan in komsten en uitgaven ƒ77174,08. De voorzitter wees er op, dat de begroting sluitend is, dank zij de bijzondere uitkering uit het ge meentefonds. Voor de riolering is thans een reserve gevormd van 29000,00. De kolentoeslag werd met in gang van 1 Jan. 1953 vastgesteld op 2,50 per week. Op het verzoek van J. A. le Clercq om een extra bijdrage uit de gemeentekas voor electrifica- tie van zijn bedrijf werd afwij zend beschikt. De raad laakte in deze de houding van de P.E.Z.E. M. B. en W. zullen zich tot de Pe- zem wenden, teneinde te trachten voor Le Clercq gunstiger voor waarden te verkrijgen. Bij de rondvraag wees de heer Den Hamer er op, dat er een lek in de toren is, waardoor het in terieur van de kerk wordt be schadigd. Een nader onderzoek zal worden ingesteld. De raad komt bijeen. Dinsdag a.s. komt de Sasse raad voor de laatste maal in 1952 bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Een aantal verzoekschriften, waaronder een verzoekschrift van het bestuur der Katholieke middelbare schoolvereniging te Hulst om de door de gemeente toegestane subsidie ad 75 per leerling per jaar vooriedere leerling uit deze gemeente die het lyceum te Hulst bezoekt, te ver hogen tot ƒ125 per leerling per jaar; verzoekschrift van het be stuur der stichting voor R.K. voorbereidend hogere of middel baar onderwijs in het dekenaat Middelburg te Goes om subsidie. Aanvraag ingevolge art. 13, le lid der L.O.-wet 1920, van H. van Belleghem om toekenning van een tegemoetkoming in de ver voerskosten verbonden aan het bezoek der openbare U.L.O.- school te Terneuzen door zijn zoon Henri van Belleghem. Ver zoekschrift van de stichting fruit teeltproefbedrijf „Zeeuws-Vlaan- deren" te Philippine om subsidie uit de gemeentekas voor 1953. Te nemen besluit tot het bou wen van 7 arbeiderswoningen aan het Bolwerk. Te nemen be sluit waarbij de raad overeen komstig art. 212 der gemeente wet machtiging aan burgemees ter en wethouders verleent tot verpachting van de percelen bouwland aan de Vrijstraat, aan gekocht door de familie Dhuy- vetter. Aanbieding van de gemeente begroting voor 1953. Voorstel tot wijziging der gemeentebegroting 1952. Voorstel tot wijziging der begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1952. Bonte avond. De leden van het patronaat in samenwerking met meer gerouti neerde krachten boden in het pa rochiehuis een tweetal gezellige avonden aan hun donateurs. In het openingswoord werd dank gebracht voor de gewaar deerde steun die men het afge lopen jaar voor het jeugdwerk heeft mogen ontvangen. In een bonte schakering volgde een vlot programma. Het zou ons te ver voeren alle onderdelen te noe men. Wij beperken ons tot de keurig gezongen Kerstliederen door het meisjeskoor onder lei ding van de eerw. zuster Maxmi- liana, vervolgens de schetsjes len dienen voor het onderbren- door de kleintjes, die op een kos-1 gen van personeel van de fa telijke wijze voor het voetlicht 1 briek. Hoewel dit een verbetering De twee extra prijzen, die nog onder de afvallers werden ver speeld, werden gewonnen door F. SchooffFr. Andriessen en P. SmolenaersA. Buijsse. Woningverruiming. Van een 16-tal nieuwe wonin gen, die de gemeente met finan ciering van de cokesfabriek in de Vinkenstraat worden gebouwd door de fa Van 't Hoff zijn er en kele voor bewoning gereedgeko men en betrokken. De overige woningen zullen binnen afzien bare tijd kunnen worden opgele verd. De woningen zijn thans ken hetzij in geld of natura en allen die op enigerlei wijze hun medewerking en steun hadden verleend bij de inrichting van de bazar. Zowel Vrijdag als Zaterdag was het bezoek dermate groot, dat de helpers aan de talrijke vermaakstands handen te kort hadden en menigeen moest wach ten vooraleer hij of zij de gele genheid kreeg zijn of haar geluk te beproeven, terwijl de kinderen zorgden dat de grabbelton me nigmaal opnieuw moest worden gevuld. Zaterdag werd de verloting ge- door de A.C.Z.C. gekocht en zul- houden waarvoor vele mooie werden gebracht. Ook de oude ren die hun medewerking ver leenden verdienen aller lof, waar bij vooral het schetsje „Behang" en het toneelspel in één bedrijf „Het gebed van een kind" een vermelding verdienen. Beide avonden was het parochiehuis geheel gevuld. Prijskaarting. In café Tacq werd de traditio nele Kerst-prijskaarting gehou den, die zich zoals andere jaren in een grote belangstelling mocht verheugen. Konijnen en gevogel te waren de aanlokkelijke prij zen, die menig kaartliefhebber naar de Oostkade voerde. Het was reeds vrij laat toen de laat ste kamp werd gehouden en de balans kon worden opgemaakt De volgende kaarters wisten een prijs te bemachtigen: 1. M. He melsoetFr. Lafort; 2. A. Pien broekA. Bleijenberg3. H. SnoeysJ. Dubbeldam; 4. G. WullemsJ. de Waal. van het woningvraagstuk lijkt, is het voor de talrijke Sluiskilse woningzoekenden slechts van ge ringe invloed, daar de meeste woningen betrokken zullen wor den door mensen van elders. Bazar V.V. „Zaamslag". Vrijdag en Zaterdag j.l. werd in drie versierde lokalen der openbare lagere school door de voetbalver. „Zaamsiag" een ba zar gehouden, die met zulk een succes werd bekroond, dat dit ze ker aller verwachting zal hebben overtroffen. Daar de voorzitter, de heer W. A. de Feijter, verhinderd was, werd Vrijdagmiddag de bazar ge opend door de 2de voorzitter, de heer Serrarens, die alle aanwezi gen hartelijk verwelkomde en de gemeente dank bracht voor het beschikbaar stellen van de school voor deze bazar. Verder de tallo zen, die prijzen hadden geschon- prijzen beschikbaar waren, en menigeen ging na afloop met een waardevolle prijs huiswaarts. Zonder andere medewerkers tekort te doen, mag wel één in het bijzonder worden genoemd, n.l. Tony Willemsen, die onver moeid bleek om de bezoekers tot deelname te animeren en die te vens voor de muziek zorgde. Het bestuur der voetbalver, kan met grote voldoening op de re sultaten van haar bazar terug zien en het dankwoord van het bestuur bij het sluiten der bazar was zonder twijfel welgemeend. Belgisch tankschip „Belgium Pride" aan de grond gelopen. Zaterdagmiddag is het Belgische tankschip „Belgium Pride", op weg van Puerto la Gruz naar Antwerpen, nabij Walsoorden aan de grond gelopen. Met behulp van een vijftal sleep boten is het tankschip Zaterdag avond te half elf weer vlotge- trokken, waarna het de reis voortzette. Kerstviering bij de C.J.M.V. In zaal Meert hield de C.J.M.V. haar jaarlijkse Kerstviering waarbij de ouders en verschillen de belangstellenden waren uitge nodigd. Met medewerking van de afdeling der C.J.M.V. uit Axel werd een avond verzorgd die on getwijfeld door de aanwezigen werd gewaardeerd. Na het zin gen van een vers sprak de voor zitter de heer J. Hamelink een welkomstwoord, waarin hij spe ciaal de aandacht vroeg voor het lustrum dat de C.J.M.V. het ko mende jaar gaat vieren. Na een bijzonder woord van welkom gericht aan het adres van de gasten, die het grootste gedeelte van de avond zouden verzorgen, gingen de toneelgor dijnen open en vertolkte de afde ling Axel „De vreemdeling" van A. Coolen. Zowel dictie, mimiek, tempo en samenspraak was zeer behoorlijk en de rollen waren aanvaardbaar. Dat men van dit spel heeft genoten, bewees wel het hartelijk applaus, dat men na afloop in ontvangst mocht ne men. Tussen de bedrijven be sprak mevr. Starrenburg in een gezellig babbeltje het werk en het streven van de C.J.M.V. Al met al een mooie avond. Bij het Chr. kleuteronderwijs Ook bij de kleuters van het Chr. kleuteronderwijs is het Kerstfeest niet onopgemerkt voorbijgegaan. Onder leiding van mej. Vermeulen kwam men met ouders en belangstellenden bijeen om dit feest van de vrede te vie ren. Mej. Vermeulen verzorgde een mooie Kerstvertelling, ter wijl liedjes en aardige stukjes, door de kleintjes met zorg inge studeerd er het hunne toe bij droegen het geheel te doel sla gen. Ergens in Leiden op de vierde verdieping van een fabriek van grondstoffen voor de bakkerij is het atelier van de gebroeders Van Laere. De ene broer, die econoom is, behartigt de zaken, maar ons bezoek, aldus schrijft „Het Vaderland", gold in de eerste plaats de kunstenaar, Carel, die poëzie bracht in de vervaardiging van cho colade. en suikerwerken. Oorspronkelijk legde Carel van Laere zich toe op beeldhouwen, maar dit idee vond bij zijn (te Terneuzen wonende) ouders wei nig weerklank. Zij zagen liever^ dat hun zoon een vak koos, d.w.z.' een vak dat reëele mogelijkheden bood en niet een beroep met het romantische, maar onzekere eti ket „kunst." Zo belandde Carel van Laere in het banketbakkers bedrijf. Maar zijn oude liefde voor boetseren, voor vorm geven, liet zich ook hier niet verloochenen. In het ontwerpen van allerlei soorten versnaperingen vond hij een nieuwe uiting voor zijn schep pingsdrang, waarbij hij vooral in marsepein een gewillig materiaal vond. Maar ook op het gebied van suikerwerken zijn vele ideeën van hem afkomstig. In dit laatste ge val gaat hij uit van tekeningen, waar later vormen van gemaakt worden, welke op de fabriek al leen gevuld behoeven te worden en na bekoeling en uitstorting voor gebruik gereed zijn. Met ein deloos veel liefde en geduld wor den steeds weer nieuwe schetsjes gemaakt. Wij zagen bijv. hele rit sen ranke hertjes, waarvan ten slotte 1 juist datgene had, wat de volle tevredenheid van de maker kon wegdragen. Zo poogt deze jongeman toch, zij het dan op heel andere wijze dan oorspron kelijk de bedoeling was, bij te dragen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel. Hoewel ook voor marsepein wel gebruik wordt gemaakt van vormpjes, is de werkwijze hier meestentijds een geheel andere. De voorstudies worden nu ge maakt van boetseerklei, het z.g. modaline, een Nederlands product dat zich uiterst gemakkelijk laat bewerken. Het uitgangspunt is ai- tijd een bolvorm. Dit klinkt sim- ■- dSMMMKV pel genoeg, maar onder de vlug ge vingers van Carel van Laere is het eenvoudig bolletje al ras veranderd in een of ander dier- figuurtje, zijn specialiteit. Voor onze verbaasde ogen tover de hij in een oogwenk een klein, parmantig beertje, dat de meest verschillende houdingen en ge laatsuitdrukkingen ten toon spreidde. Van een ontroerend hul peloos gevalletje veranderde het met een paar handgrepen in een ondeugende kwajongen. Aan de banketbakkers is nu de taak dit ontwerp na te maken. Voorwaar niet zo'n heel eenvou dige opgave. Door middel van cur sussen met lichtbeelden en kleu renfoto's krijgen zij evenwel on derricht. Daarnaast heeft van de hand van Carel van Laere ook de nodige vaklitteratuur het licht gezien. Sommige van deze boek jes zijn zelfs in 5 talen versche nen. Polygoon maakte voorts al eens een reportage en zelfs de televisie verzekerde zich van zijn medewerking. Nadrukkelijk werd ons, aldus „Het Vaderland", echter verteld, dat het nagestreefde doel twee ledig dient te zijn. Niet alleen het schoonheidsgevoel moet worden bevredigd, maar daarnaast mag zeker niet vergeten worde», dat het hier geen kunstvoorwerp be treft, doch een voorwerp bestemd voor de consumptie. Het moet er dus smakelijk uitzien en als het ware noden tot zijn bestemming: „het opeten." Daarom mag het ook niet té natuurgetrouw zijn, want in dat geval zou men wat huiverig kunnen worden er zijn tanden in te zetten. Zo tegen Sinterklaas echter kan de jonge kunstenaar zich wat meer ongebreidelde fantasie ver oorloven, daar hier in vele geval- e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 48) Nadruk verboden. rekening van hun vernielzucht kerstfeest van de neutrale frö- önder hun neus krijgen, terwijl belschool in de Nieuwstraat zulk natuurlijk nog een proces-ver- een belangstelling getoond als baal te wachten staat. cjit jaar. Dank zij de directie van „Het Centrum", die voor deze Kerstviering de beneden-concert zaal beschikbaar stelde, was het bestuur der fröbelschool instaat alle belangstellenden een plaats je te bieden op dit Kerstfeest. Toen ds Pennings deze feeste lijke bijeenkomst opende, was de zaal geheel bezet. Het is een mooie Kerstviering geworden, die echt was ingesteld op de kinderen der fröbelschool. Er werd gezongen en juffrouw De Krijger vertelde op voor kin deren begrijpelijke wijze het mooie oude, maar toch altijd nieuwe Kerstverhaal. Terwijl versnaperingen werden HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lach en ver geet. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lach en ver geet. Daarom draaide Corrie zich plotseling op haar schreden om en, liep nu niet meer doelloos, maar snel en vastberaden naar de woning van Riek in het nieu we stadskwartier. De hospita was niet thuis, Riek zelf deed open en schrok even, toen ze het gezicht van het meis je zag. Ze liet echter niets mer ken. „Cor! Wat leuk, dat jij zo op eens komt opdagen. Ik zit juist moederziel alleen. Kom binnen, doe je mantel uit. Ik heb verse thee!" Corrie liet zich gewillig bemoe deren, zat weldra in een gemak kelijke stoel en de geurige thee en gezellige praat van haar gast vrouw brachten haar weldra op haar gemak, maar tegelijk ook tot de grimmige werkelijkheid. En zo sneed ze Rieks gebabbel midden in een zin af. „Riek, ik kom niet voor een gezellig praatje. Ik zit er in, tot over m'n oren. en vader ook en trouwens jullie allemaal." „Jullie allemaal?" vroeg Riek, die er niets van begreep, „wat bedoel je? Wie zijn dat?" „Die lui van het comité, je weet wel, van die Clarenbough." „Nou, wat is er dan?" „Hij is Clarenbough niet gooide Corrie er uit. „Hij is een Hollander, die in Amerika heeft gewerkt. Jongejans heet hij. Vanmorgen heeft hij me alles verteld en toen is hij met de noorderzon vertrokken." Riek zat verslagen en zwijgend het nieuws te verwerken. „En het ergste is," vervolgde Corrie, vastbesloten nu maar meteen met de verschrikkelijke waarheid voor de dag te komen, „dat de kliek, die vader altijd tegenwerkt, Kruiderink en me vrouw Boom, het weten. Wat meer is, ze hebben die vent, die ze eerst dronken hebben gevoerd Riek maakte een gebaar van afkeer ja, zo kan ik het gerust noemen, ze hebben hem zo ver gebracht, dat hij niet meer wist wat hij deed of zei en hem toen een verklaring laten tekenen, waarin hij dat alles bevestigt en het voornaamste is.... dat daar in staat, dat vader het hele plan netje heeft opgezet." Riek kon zo spoedig geen woor den vinden om haar gevoelens te vertolken en dronk als wezenloos haar theekpoje leeg, terwijl de gedachten woelden door haar hoofd. „Wat onbegrijpelijk laag...." zei ze dan gesmoord, „van die vent om ons allemaal voor de gek te houden en dan nog de schuld op je vader te gooien en van die Eoom en haar troep om daar ge bruik van te maken! Wat een el lendige, wat een misselijke streek!" De beide jonge vrouwen zaten zwijgend tegenover elkaar, wach tend wie het eerst de stilte zou verbreken. „Maar hoe wist die Claren bough, of liever die Jongejans, heet hij niet zo? van die hele ge schiedenis af?" „Het is een vriend van De Gooyer," zei Corrie bitter, „en samen hebben ze dat plannetje bekokstoofd." „De Gooyer?" vroeg Riek ver wonderd, „dat had ik nooit van hem gedacht, dat hij zo'n minne streek zou uithalen. Bah, wat heb ik me dan altijd in die man ver gist." Corrie schoof ongemakkelijk op haar stoel heen en weer. „Ik géloof, dat je je ook nu in hem vergist," zei ze zacht, „want ik heb met hem gepraat. En hij heeft me verteld, dat hij het aanbod van die vriend om voor Clarenbough te spelen, uit nood heeft aangegrepen. Hij wist wat een geklets en kabaal er zou ko men, wanneer Clarenbough niet verscheen, nadat er eerst zoveel drukte voor hem gemaakt was en dat vader van diezelfde mispun ten van Boom en Kruiderink en niet te vergeten die Kareisen, dat raadslid, er het nodige over te horen zou krijgen. Daarom heeft hij het gedaan en hij heeft de hele week in angst gezeten, dat het uit zou komen. Nu, dat is wel uitgekomen, want het is uitgelekt en hoe! Toen vanmor gen die zogenaamde Clarenbough vertrok, heb ik meteen De Gooyer opgebeld." „Wat zei hij ervan?" „Hij was er kapot van, geloof ik," vertelde Corrie en Riek no teerde inmiddels met belangstel ling hoe Corrie, die soms een zo snijdende critiek kon leveren op allerlei personen, nu maar woor den zocht om de figuur van De Gooyer uit dit moeras zoveel mo gelijk onbesmet omhoog te halen. „En hij heeft me beloofd, dat hij niet zou rusten voor hij die Jon gejans te pakken had en hem zou dwingen zijn verklaring te herroepen, tenminste voor zover het vader betreft." (Wordt vervolgd.) len het surprise element dat op geen enkel ouderwets Sinter klaasfeest mag ontbreken op de voorgrond treedt. Welhaast niemand ontkomt aan de beko ring van dit specifieke Hollandse feest met zijn typische tradities, waaraan veel versnaperingen on verbrekelijk zijn verbonden. Zo omstreeks deze tijd duiken plot seling de speculaas-taaipoppen, banketletters en wat dies meer zij, op. Zo tegen de Kerstdagen worden de banketstaven nog opgesierd met wat geconfijte vruchtjes, maar daarna verdwij nen ook zij weer onherroepelijk van het toneel tot het volgende jaar. In Zweden en Zwitserland bijv. kan men in de winkels het hele jaar door marsepein kopen. Hier wordt| echter veel minder gebruik gemaakt van kleurstoffen. Het speciale gevoel, dat vooral de Zweden hebben om het materi aal in zijn waarde te laten men denke slechts aan de mo derne Zweedse meubelen werkt klaarblijkelijk door tot deze branche. Dat begrip voor het materiaal „an sich" is hier nog niet zo sterk ontwikkeld, wij en ook de Belgen hebben nog te veel neiging tot versieren. Aldus onze zegsman, die in Basel op de enige internationale vakschool voor banketbakkers les heeft ge geven en zo in contact is geko men met allerlei verschillende nationaliteiten. Niet alleen de banketbakkers worden echter door hem onder richt. In zijn oorspronkelijke woonplaats Cuijk verzamelde hij graag de jeugd om zich heen om met hen te knutselen en te beotseren. Carel van Laere ver zekerde, dat hij veel van de kin deren had geleerd. Zij zijn nog niet zo beïnvloed door inwerkin gen van buitenaf en hebben dik wijls een zuiver gevoel voor vormgeving. Na een bezoek aan de haven of aan een markt druk ten zij soms op verrassend origi nele wijze de ondergane emoties uit in het willige kleimateriaal. Vele voorbeelden hiervan wor den nog in het atelier bewaard. Zo vervaardigde een zevenjarig meisje een grappig tafereeltje van een visser aan de waterkant. Van ditzelfde meisje boetseer de Carel van Laere een kopje en hoewel wij nog enkele foto grafische voorbeelden van zijn werk als beeldhouwer onder ogen kregen, konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat onze bescheiden gastheer slechts node onze aandacht op deze zijde van zijn talent gevestigd zag. Zijn nieuwe werk heeft thans al zijn toewijding en neemt hem volkomen in beslag. Gelijk de grote modevorsten reeds in de winter koortsachtig werken aan de samenstelling van hun voor- jaars-collecties, zo is men in het gezellige atelier te Leiden al weer druk in de weer met voor bereidingen voor het Paasfeest. Ha Tong, het gewezen hoofd van Thailandse communisten, die allerlei gewelddaden pleeg den, is in een gevecht met de politie gesneuveld. Ha Tong, die Thailand in 1948 op onwettige wijze was binnen, gekomen, leefde in de laatste tijd, als waarzegger vermomd in een tempel van Bangkok. Toen hij daar door de politie werd verrast, opende hij prompt het vuur. De politie beantwoordde het, waarbij Ha Tong dodelijk werd getroffen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2