H.M. de Koningin en prinsessen fe Sank! Anion HET HOGE WATER Nationale herdenking op de Dam Generaal Winkelman overleden WEERSVERWACHTING HOOGWATER Japan pacht Amerikaanse oorlogsschepen ZON-en MAANSTANDEN Amerikaans atoomgeleerde onbetrouwbaar geacht MAANDAG 29 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2226. Koningin-Moeder Alexandrine van Denemarken overleden Het incident te Berlijn De kabinetscrisis in Frankrijk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h*Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peï advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De trein, waarmede H.M. de koningin, de prinsessen en het gezelschap, dat op uitnodiging van Hare Majesteit de vacantie in het Oostenrijkse bergland zal doorbrengen, is Zondagmorgen, getrokken door twee Nederlandse locomotieven, om 8.53 uur pre cies op tijd in Sankt Anton aan gekomen. Er was geen officiële ontvangst aan het station; alles wordt op deze vacantiereis door de koningin zo eenvoudig moge lijk gehouden. In hotel ,,Post werden de gasten welkom gehe ten door de directeur, de heer Schuier en diens echtgenote. De koningin en de prinsessen hebben dezelfde appartementen betrok ken, welke zij bij een vorig be zoek aan Sankt Anton bewoon den. De morgen werd besteed met koffers uitpakken en de omge ving verkennen. Het weder is prachtig. De zon sclent op de Koningin-moeder Alexandrine van Denemaren is Zondagochtend om zeven uur overleden. Koningin Alexandrine, de moe der van koning Frederik, is 73 jaar geworden. Zij is deze maand, na verscheidene vroegere opera ties wegens ingewands- en maag stoornissen, geopereerd. Vrijdag nacht geraakte zij in een toestand van bewusteloosheid. Zij werd als een der waarlijk democratische koninginnen be schouwd. In 1898 trad zij op acht tienjarige leeftijd in het huwelijk met koning Christiaan, die in 1912 zijn vader Frederik VIII opvolg de en in 1947 overleed. Zij wijdde gedurende haar ge hele leven haar aandacht aan de problemen van haar onderdanen en sprak met de mensen, op de straat, in ziekenhuizen en bij hen thuis. In de eerste wereldoorlog opende zij een nationaal fonds om Denen, die zwaar waren getrof fen door de economische crisis, te helpen. Koningin-moeder Alexandrine, dochter van groothertog Fried- rich Frans III van Mecklenburg- Schwerin, zal in de kathedraal Roskilde, waar Denemarkens ko ningen en koninginnen hun laat ste rustplaats hebben, worden begraven. De begrafenis zal Zondag 4 Ja nuari plaats hebben. toppen der bergen en er ligt veel sneeuw. Van Utrecht uit heeft H. M. de Koningin, vergezeld van de prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet, Zaterdagavond om 18.01 de reis naar de wintersportplaats Sankt Anton am Arlberg aanvaard. De reis wordt o.a. medegemaakt door de burgemeester van Utrecht, jhr mr De Ranitz en zijn echtgenote die gasten zijn van het koninklijk gezin. Te ongeveer 7 minuten vóór zes reed de koninklijke auto via een dienstingang van het station het Zuidelijk deel van het eerste perron op, dat geheel was afgezet. Ter begroeting waren de presi dent-directeur der Nederlandse spoorwegen, de heer F. Q. den Hollander, en andere spoorweg autoriteiten aanwezig. H. M. de Koningin onderhield zich met de verschillende aanwe zigen en ook de prinsesjes knoop ten gesprekken aan. Het waren de prinsesjes, die het eerst het koninklijk rijtuig binnensnelden en met een kordate beweging de gordijnen ter zijde schoven. Even later trad ook de Koningin bin nen. Ook zij opende de gordijnen en deed een vruchteloze poging zelf het venster te openen, wat haar echter pas met enige assis tentie gelukte. De prinsesjes wa ren daarin al direct geslaagd. Toen de trein precies op tijd vertrok, wuifden de Koningin en de prinsesjes een hartelijk vaar wel. De reis ging via Kranenburg, Krefeld, Keulen, Mainz, Mann heim, Ulm, Friedrichshafen, Lin- dau naar Sankt Anton. De trein reed het gehele traject in dezelf de formatie. Hij bestaat uit een rijtuig eerste en tweede klasse, het koninklijk rijtuig en een ba gagerijtuig. Op Nederlands ge bied werd hij getrokken door 2 locomotieven van het type 3700, de op één na grootste soort loco motieven voor reizigerstreinen van vóór de oorlog. De Koningin was gekleed in een bruine bontmantel en droeg ver der een kleine groene vilthoed en met bont gevoerde schoenen. De prinsesjes waren gekleed in groene manteltjes en waren blootshoofds. Het gezelschap keert vermoede, lijk 11 Januari weer terug, maar of dit per vliegtuig 'of per trein geschiedt, is nog niet bekend. De heer Den Hollander was uiteraard zeer verheugd, dat deze reis weer per trein werd gemaakt. Men ziet dan nog weer eens, dat de spoorwegen er ook nog zijn, zo zei hij. Opzettelijk wordt met stoomlocomotieven gereden om dat deze voor ritten als deze het meest betrouwbaar zijn en nim mer problemen ten aanzien van de verwarming opleveren, zo ver telde hij. RUSSEN PROTESTEREN BIJ DE BRITTEN IN DUITSLAND. De plaatsvervangende staf chef van de Russische controle commissie in Duitsland, gene- raal-majoor Troessof, heeft bij de Britse militaire autoriteiten ge protesteerd tegen „het uitwerpen van provocerende vlugschriften boven Oost-Duitsland door Britse vliegtuigen", aldus een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. In een brief van generaal-ma- joor Troessof aan de stafchef van het Britse leger in Duitsland, generaal-majoor Kirkman, wordt gezegd, dat „de Britse autoritei ten de volledige verantwoorde lijkheid dragen voor de onaange name gevolgen, welke kunnen voortvloeien uit het misbruiken van de rechten, die Britse vlieg tuigen hebben ten aanzien van het vliegen over Oostduits grond gebied". HET S.S. „ARCHIMEDE" HEEFT NOODSEINEN UITGEZONDEN. Het 7157 brt metende Liberaan- se stoomschip „Archimede", on derweg van Antwerpen naar Hampton Roads, heeft Zaterdag morgen op de Atlantische Oce aan noodseinen uitgezonden. Het schip heeft zijn schroef verloren en drijft rond ten Noord- Westen van de Azoren. De Nederl. sleepboot „Roode Zee" heeft koers gezet naar het in nood verkerende schip. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Noordoostelije wind. Over het algemeen veel bewol king met een kans op enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige Noordoostelijke wind. Middag- tempeaturen iets boven het vries, punt. MAANDAG 29 DECEMBER. De Japanse nationale verga dering heeft zich ermede ac- coord verklaard, dat Japan 18 Amerikaanse fregatten en 50 grotq landingsvaartuigen zal pachten, die de kern zullen worden van een nieuwe Japan se zeemacht. Generaal H. G. Winkelman, oud opperbevelhebber van land- en zeemacht, is Zaterdagmorgen te Soesterberg in de ouderdom van 76 jaar overleden. De crematie zal Dinsdagmorgen te 11 uur te Westerveld geschie den, op uitdrukkelijke wens van de overledene in alle stilte. Henri Gerard Winkelman is op 17 Augustus 1876 te Maastricht geboren. Na de H. B. S. te hebben bezocht ging hij naar de konink lijke militaire academie te Breda. Op 11 Augustus 1896 werd hij be noemd tot tweede luitenant bij het vierde regiment infanterie. Op 25 November 1901 volgde zijn benoeming tot eerste luite nant, in welke functie hij o.m. werkzaam was bij het departe ment van Oorlog, afdeling gene rale staf. 1 April 1913 werd hij kapitein bij het eerste regiment infanterie; enige maanden later volgde zijn overplaatsing naar het zesde regiment en op 2 Juni 1916 de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwen]str. S) terneuzen werd hij werkzaam gesteld bij de generale staf. Op 24 December 1923 werd de heer Winkelman bevorderd tot majoor; in deze rang is hij o.a. sous-chef van de staf van het hoofdkwartier van het veldleger geweest. Deze functie aanvaardde hij op 17 Augustus 1925. Spoedig daarop, op 2 Mei 1926, werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel bij de generale staf. De le No vember 1928 werd overste Win kelman bestemd tot chef van het hoofdkwartier van het veldleger; 17 Januari d.a.v. volgde zijn be vordering tot kolonel bij de gene rale staf. Na in Augustus 1931 te zijn be noemd tot commandant van de vierde divisie, met gelijktijdige bevordering tot generaal-majoor, verliet dé heer Winkelman in 1934 de dienst als luitenant-generaal. Bij de mobilisatie van 1939 keer de de heer Winkelman in militai re dienst terug als commandant van de luchtverdedigingskring UtrechtSoesterberg. In Febru ari 1940 werd hij benoemd tot op perbevelhebber van land- en zee macht, als opvolger van generaal Reynders. Hij heeft de oorlogsja ren als krijgsgevangene in Duits land doorgebracht. Na de oorlog heeft generaal Winkelman zitting gehad in een der bijzondere gerechtshoven. Op 14 April 1946 is hij benoemd tot Grootkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw. voor betere huid en haarverzorging bij de keuze van het meest ge schikt model, en voor uw haar en huidverzorging geven wij u gaarne advies. v.m. n.m. Breskens 0.14 12.34 Terneuzen 0.49 1.09 Hansweert 1.29 1.49 Walsoorden 1.39 1.59 DINSDAG 30 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.05 1.19 Terneuzen 1.40 1.54 Hansweert 2.20 2.34 Walsoorden 2.30 2.44 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 29 8.48 16.36 14.35 7.45 30 8.48 16.37 15.33 8.41 31 8.48 16.38 16.41 9.22 Honderden hebben Zaterdag middag gedefileerd langs het na tionaal monument op de Dam te Amsterdam ter gelegenheid van een nationale herdenking van de in voormalig Nederlands-Indië gevallenen. Het was op de dag af drie jaar geleden, dat Nederland de souvereiniteit aan Indonesië overdroeg en het veteranen le gioen Nederland, dat thans on geveer een jaar bestaat, heeft het initiatief genomen tot een jaar lijkse herdenking van de in de ja ren 1945 tot 1950 in de archipel gevallen leden van zee-, land- en luchtmacht. Op deze eerste herdenking van de 27e December kwamen hon derden genodigden en belangstel lenden, onder wie talloze Ambon- nezen en in Nederland verblij vende Indonesiërs, eerst tezamen in de Nieuwe Kerk. „Er zijn Nederlandse jongens geweest", zo sprak daar de voor malig legerpredikant bij de Ne derlandse strijdkrachten in Indo nesië ds J. Jonker uit Amster dam, „die destijds vrijwillig naar Indië zijn gegaan, alleen omdat ze uit waren op brandstichting of moord, of roof of avontuur, maar zij vormden de onvermijde lijke rotte eieren in de mand. De grote troep was anders. Die ging niet om te heersen, maar om te dienen, om gevallen landgenoten te helpen bevrijden uit allerellen digste kampen, om de geknechte volken van Insulinde te bevrijden van hun onderdrukkers. Als de volkeren van dat land, dat thans Indonesië heet, ooit vrienden hebben gehad, dan waren het de ze knapen, die daar niet uit winstbejag heen zijn gegaan, maar daar hun beste krachten en velen zelfs het hoogste offer heb ben gegeven om er weer een be gin van orde te scheppen". Na hem sprak pater G. van Erp uit Amsterdam, die zeide, dat het geen zin had nog^ te weekla gen nu Indonesië zelfstandigheid heeft verkregen. „Wij moeten nu met Indonesië samenwerken zon der haat of bittere nasmaak, eer lijk en prettig, deemoedig en vol optimisme". Als laatste spreker bracht ds W. H. Tutuarima uit Ambon een eerbiedig saluut aan de gevalle nen. De bijeenkomst in de kerk werd besloten met het op het orgel ten gehore gebrachte Wilhelmus Tegen vier uur verzamelden de aanwezigen zich vervolgens om en in het Damplantsoen voor het nationaal monument. Bij de In donesische urn legde een deputa tie, bestaande uit een lid van de luchtmacht, van de marine en van de landmacht, alsmede uit een Ambonnees militair een krans. De voormalig comman dant van de 7-December-divisie generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, en overste W. Roms- winckel, waarn. voorzitter van het veteranen legioen Nederland, voerden hier het woord. Een schat van bloemen en kransen werd tot slot tijdens het détilé door velen der belangstel lenden bij de urn neergelegd. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is de stijging van het IJsselwater bij Deventer tot stil stand gekomen, na een zeer snelle was tot een stand van 5,90 meter N.A.P. Aan de stadszij- de staat het water nu op de IJs- selkade de Welle, hetgeen in ja ren niet meer is voorgekomen. Het voet- en rijwielveer tussen de rechter- en linkerri vier oever doet thans nog dienst, omdat de aanlegplaats op de linker IJssel- oever op het nippertje watervrij is gebleven. Bij nog enige was van de ri vier hier zal de afsluiting van een dijkscoupure een eind maken ook aan de overvaart met dit veer. Deze afsluiting der dijkscoupure wordt nodig om de buitenpolders de hoven en de stenen kamer op de linker IJseloever te bescher men tegen het water. Een andere dijkscoupure aldaar moest wor den afgesloten met schotbalken en kleivulling, omdat daar het water over de weg van Deventer via de Vollehand naar Twello en Epe dreigde te stromen. Deze weg staat thans ook onder water. Het verkeer inbegrepen het bus- verkeer DeventerEpe is thans omgelegd langs de rijksweg over Twello. Het veer RhenenKesteren, dat wegens de hoge waterstand niet meer kon varen is weer in de vaart van 's morgens acht tot 's middags vijf. Het Beusichemse veer zal door het hoge water inplaats van dag en nacht van 's morgens zeven uur tot 's avonds zes uur in be drijf zijn. De stand van de Waal voor Nijmegen was Zaterdagochtend 12.56 m, met 1 cm was. Men ver- Franse functionarissen te West- Berlijn hebben Zaterdag meege deeld, dat de Russische autori teiten „in beginsel" een Frans voorstel hebben aanvaard voor een gemeenschappelijk onderzoek naar het incident tussen Russi sche militairen en Westberlijnse politiemannen in de Franse sec tor, waarbij een Westberlijnse politie-agent werd doodgescho ten. De Westberlijnse senaat heeft de bevolking opgeroepen, deel te nemen aan een officiële rouw- plechtigheid, welke Dinsdag voor de verslagene zal worden gehou den. wacht lichte val. De toestand langs de kade is nu zó, dat de kelders van de huizen aan de Waalkade tussen Lindenberg en Grote straat onder water zijn ge lopen. De gemeente Nijmegen heeft langs de huizen vlonders laten leggen om de bewoners ge legenheid te geven droogvoets hun woning te bereiken. De toestand op de rivier wekt thans nog weinig onrust. De dij ken steken nog altijd 2 meter bo ven de wijde watervlakte uit. Van de Bovenrijn werd over de gehele lengte, tot Lobith toe, val gemeld, ofschoon deskundigen meer val verwacht hadden dan nu werd aangegeven. In het noorden van Limburg is de situatie door de watersnood met de Kestdagen zeer onplezie rig geweest. De dorpen Ayen en Bergen waren geïsoleerd en het verkeer met de buitenwereld kon nog slechts met behulp van spe ciale Rode Kruis auto's geschie den. Mevr. P. uit Siebengewald, die wilde proberen naar Bergen te gaan, is door de sterke stroom van de weg gesleurd en afgedre ven. Een half ondergelopen wei de-afrastering belette, dat zij nog verder zou worden gevoerd. Een politieman, die haar uit de be narde positie wilde bevrijden, onderging hetzelfde lot. Met lange touwen is de postcomman- dant erin geslaagd beide perso nen op het droge te brengen. Mevrouw P. was enige tijd buiten bewustzijn, maar ondervond la ter niet te veel nadelen van dit hachelijk avontuur. In Geysteren moest het ver keer worden omgelegd omdat de toegangswegen blank waren komen te staan. In zijn woning in de bossen raakte baron de Weichs de Wenne afgesneden van de buitenwereld. De verbin ding kon met behulp van een roeiboot worden hersteld. IJSSEL EN BERKEL ZETTEN GROOT GEBIED BLANK. Zutfen door water omringd. De IJssel heeft op de middag van de 2de Kerstdag een groot gebied der gemeenten Steende ren en Warnsveld overstroomd. Nog is de Baakse Overlaat niet gedicht, dat wil zeggen: de gema len, welke in het millioenenplan zijn geprojecteerd, zijn nog niet gereed, zodat het voortdurend wassende water van de IJssel ook nu weer honderden hectaren bouw- en weiland overstroomde en tal van boerderijen isoleerde. Vrijdagavond liepen verder tal van wegen onder, waardoor het locale verkeer grote stagnatie ondervindt. De commissie inzake onameri- kaanse activiteit uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft Zaterdag verklaard, dat dr Edward Condon, die in de tweede wereldoorlog bij het atoomonderzoek betrokken was, niet geschikt is om enige positie, waarbij de nationale veiligheid op het spel staat, te bekleden, zulks op grond van zijn „ge neigdheid om om te gaan met personeel van twijfelachtige be trouwbaarheid." Vier jaar geleden had de com missie hem „de zwakste schakel in de keten van onze atoombe veiliging" genoemd. Dr Condon, die toen het hoofd was van het regeringsbureau voor natuur kundig, chemisch en technisch onderzoek, bestreed deze uit spraak krachtig en betichtte de SOUSTELLE GEEFT ZIJN POGINGEN OP. Jacques Soustelle heeft zijn Gaullistische fractie en het par tijbestuur medegedeeld, dat hij zijn pogingen om een kabinet te vormen heeft opgegeven. Hij heeft president Auriol van zijn besluit op de hoogte gesteld. Voor een deel is de mislukking te wijten aan de weigering van de radicalen en gematigde con servatieven, om Soustelles for matie te steunen. BIDAULT AANGEZOCHT. President Auriol heeft Georges Bidault (M.R.P.) aangezocht om een regering te vormen. Bidault is reeds twee maal pre mier geweest. Sinds de bevrijding van Frankrijk behartigde hij ge durende vier jaar de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Bidault heeft de opdracht om een regering te vormen aanvaard. Hij heeft verklaard te zullen po gen om een regering op brede ba sis te vormen. commissie er van, dat zij hem geen gelegenheid had gegeven op de beschuldigingen te ant woorden. De commissie verklaart thans dat zij weliswaar niet over in lichtingen beschikt, dat dr Con don communist is of zich aan spionnage schuldig heeft ge maakt, maar dat het niet wen selijk is, hem een belangrijke post toe te vertrouwen wegens zijn kennissen en „zijn minach ting voor de veiligheidsbepalin gen." Dr Condon nam in 1951 ontslag uit de regeringsdienst, omdat hij, naar zijn zeggen, „de hier mee samenhangende zware fi nanciële last" niet langer kon dragen. Zijn ontslag werd door president Truman „met leedwe zen" aanvaard. Dr Condon heeft de tegen hem ingebrachte beschuldigingen met klem ontkend. Hij noemde de houding van de commissie een „leugenachtige onoprechtheid," voortvloeiende uit „politieke wrok." de gemeente Steenderen. Tot nu toe heeft men de dijken om deze putten weten te behouden, doch de kracht vjn 't stijgende water is dermate groot, dat men in al lerijl hulpkrachten heeft gemobi liseerd om een braak te voorko men. DE IJSSEL NOG VERDER GESTEGEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het water ijl de IJssel bij Deventer nog 14 cm gestegen, waardoor een stand van 6.04 m N. A. P. is bereikt. Aan de Welle te Deventer staat het wa ter nu vrij hoog in de huizen langs deze IJsselkade. Aan het Pothoofd, een andere IJsselkade, staat de havenspoor weg diep onder wafrer bij dei laad- en losinrichtingen. De bo dem der loodsen van het Deven ter overslagbedrijf zijn nog juist watervrij, doch de schepen kun nen hier de loodsen niet berei ken. Vele kelders der- huizen langs de IJsseloevers zijn inmid dels vol gelopen. De veerdienst te Deventer hield nog juist enige ruimte over voor aan- en afvoer der passagiers op de linker IJsseloever, doch zal bij een was van slechts enkele centimeters stil gelegd worden, omdat de dijkscoupure aldaar zal moeten worden gesloten en de. oude rijksweg ter plaatse nog slechts enkele centimeters boven het water uit steekt. Het voet gangers- en rijwielverkeer is dan geheel aangewezen op de ver- keersbrug even verder. Het blijkt, dat vele boeren, die hun bouwland hebben op de lin ker IJsseloever, verrast zijn door het hoge water en niet tijdig hun hooi en stro, alsmede hun voe derbieten en aardappelen in vei ligheid hebben gebracht. Daar door is vrij veel verloren gegaan. Dat is niet alleen bij Deventer het geval, doch ook onder Wilp en benedenstrooms bij Terwolde en Welsum. Vele boomgaarden staan hier diep onder water. Dat hier de IJssel zulke scha delijke capriolen maakt, ondanks de ingetreden val der bovenrivie- ren, is voornamelijk toe te schrij ven aan de grote waterafvoer der hier in de IJssel afstromen de zijrivieren. De Schipbeek o.a. voert grote watermassa's uit Duitsland af en, doordat zij ook benedenstrooms geheel is inge dijkt, komt dit water geheel in de IJssel terecht, in tegenstelling met vroeger, toen het water ten dele werd geborgen op de gron den in Overijssel. Er worden nu massa's slib af gezet op de gronden langs de IJssel, wat enig voordeel mee brengt. Van het wrak van de op 19 December bij Deventer gezon- EISENHOWER ANTWOORDT ZUID-KOREAANSE REGERING. De Zuid-Koreaanse regering heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de opperbevelhebber der Ver enigde Naties in Korea, gene raal Mark Clark, op 17 Decem ber heeft laten weten, dat gene raal Eisenhower de nota, welke hem tijdens zijn recente bezoek aan Korea door president Syng- man Rhee ter hand werd gesteld „zorgvuldig zal bestuderen." Naar verluidt werden in de Zuid-Koreaanse nota, die zeven punten omvatte, o.m. de volgen de voorstellen gedaan: Een grootscheeps offensief in de richting van de Jaloe; een snelle uitbreiding van de Zuid- Koreaanse strijdkrachten tot een sterkte van 2 millioen man en de onmiddellijke sluiting van het verdrag voor het Stille-Oceaan- gebied, waarin Japan een gerin ge rol zal spelen. De landbouwers in hot over-1 }*en JT!et steenkolen geladen gro- stroomde gebied moesten alles 1 u,ee,^,1i. af n s in het werk stellen om de aard appelen uit de kuilen te halen en om hooi en stro naar hoger ge: legen plaatsen te brengen. Ook Zutfen is thans omringd door het water. Weliswaar is de situatie wat gunstiger dan in vroegere hoogwaterperioden, aangezien de weg naar Emmerik (die een deel van de Baakse Overlaat vormt) is opgehoogd, doch dit betekent allerminst dat Zutfen reeds voor hoge water standen is gevrijwaard. De dichtingswerken zijn niet voltooid en in plaats van over de Emmerikse weg zoekt het water nu een uitweg via de Baakse beek het land in. Te Zutfen is de straat onder de zijnde electrische gemaal „Baakse spoor, en verkeersbrug over- 1 Beek", gelegen aan de weg van stroomd, zodat zij afgesloten meer boven het water uit. De steenfabrieken onder Ter wolde en Olst staan nu ver in het water boven de uiterwaar den. De fabrieken te Terwolde onderhouden de communicatie met de vaste wal door middel van vletten. De fabrieken onder Olst hebben nog wegverbinding met de wal. De werkzaamheden liggen hier nagenoeg stil. De be dijkingen om deze fabrieken hou den het tot nu toe goed uit. BEDIJKING DOORGEBRO KEN. Zaterdagavond omstreeks ne gen uur is de bedaking om de bouwput van het in aanbouw moest worden. Tal van tuinen achter woningen staan eveneens blank. De Berkel, die het water niet meer op de IJssel kan af voeren, heeft de plantsoenen on der water gezet. Overigens heeft ook dit riviertje, dat in een snel vlietende stroom is veranderd, bij Zutfen vele hectaren blank gezet. De Berkel heeft een grote breed te gekregen, maar de stand van het water is nog niet bepaald verontrustend. In de IJsselvallei zijn, behalve vele bouw- en weilanden, ook tal van boomgaarden overstroomd. Het woonwagenkamp bij Zut fen moest in allerijl ontruimd worden. Met behulp van trekkers werden de wagens door het wa ter naar hoger gelegen terreinen gebracht. Hoewel Keulen val meldt, stijgt het water van de IJssel nog voort durend. Wegen, waarover 's mid dags het verkeer nog ongehin derd kon gaan, waren des avor.ds onbegaanbaar geworden. Een bus van de Gelderse tram wegen raakte van de weg af en de passagiers moesten met be hulp van paard en wagen uit hun weinig benijdenswaardige positie worden gehaald. Spanning heerst er onder de ar beiders bij de putten van de in aanbouw zijnde stoomgemalen bij Zutfen en te Bronkhorst onder Baak naar Zutfen, bezweken. Hetzelfde deed zich voor bij het gemaal „Grote Beek" bij Bronk horst, gemeente Stecnderen. De schade bedraagt vele duizenden guldens en de algehele dichting van de Baakse overlaat zal ver traging ondervinden. De landerijen rond Steendtren staan onder water. Het verkeer op de wegen van Steenderen naar Olburgen en van Steende ren naar Baak is gestremd. WATERSNOOD IN DE OM GEVING VAN ZUTPHEN. De IJssel heeft thans ruim 5000 ha land onder de gemeenten Steenderen en Warnsveld ten Zuiden van Zutphen overstroomd. Gedurende het weekeinde stuw de de rivier nog voortdurend grote hoeveelheden water het land in, zodat nog meer weger blank kwamen te staan en boer derijen werden geïsoleerd. De Gelderse tramwegen hebbe: de route van de busdienst Zut phen—Doetinchem moeten om leggen over Vorden. Op het ogenblik is de stand van het water ongeveer 30 cm hoger dan in het voorjaar van 1952. Het overstroomde gebied is dan ook veel omvangrijker dan toen het geval was. De tuinen van vele tientallen woningen in de buitenwijken van Zutphen zijn eveneens overstroomd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1