DE KERSTVIERING IN DE WERELD Kerstboodschappen Russische journalist gearresteerd KERSTREDE van H.M. de Koningin WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN SPMRKAS-KÜMOP Soustelle aangezocht Franse regering te vormen op onder op ondei Dec. 27 8.47 16.35 13.17 5.17 28 8.48 16.35 13.50 6.35 29 8.48 16.36 14.35 7.45 30 8.48 16.37 15.33 8.41 31 8.48 16.38 16.41 9.22 OVERLEVENDEN CATALINA- RAMP IN ONS LAND TERUG. Incident te Berlijn De strijd in Korea Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2225. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In vele landen is op de tradi tionele wijze het Kerstfeest ge vierd. In de kleine kerk van Bethle hem werd de mis bijgewoond door pelgrims en herders uit de omgeving, tezamen met een aan tal diplomaten en consulaire functionarissen, die toestemming hadden gekregen, de door mij nenvelden en prikkeldraadver sperringen versterkte demarca tielijn op de weg tussen Jeruza lem en Bethlehem te overschrij den. Zelfs aan het front in Korea, waar een grimmige koude heerst waren kerstbomen opgesteld en versieringen aangebracht. Dank zij een speciaal transportstelsel konden de troepen van de V. N. langs het gehele front gods dienstige plechtigheden bijwo nen, geleid door geestelijken, on der wie kardinaal Spellman van New York, die met jeeps, lichte vliegtuigen en hefschroeftoestel- len de eenheden bezochten. In Washington deed president Truman, alvorens de nationale kerstboom op het grasveld voor het Witte Huis te ontsteken, een beroep op de Amerikanen om te bidden voor hun vijanden, „op dat Gods geest in hun leven zal komen en in hun landen zal heer sen". In de haven van New York voegden honderden leden van de bemanning van het Franse pas sagiersschip „Liberté" zich voor de viering van het Kerstfeest bij hun collega's, die geen toestem ming van de Amerikaanse rege ring hadden gekregen om aan de wal te gaan, zulks op grond van de nieuwe wet op de toelating van vreemdelingen, die Woens dag van kracht is geworden. Een rondrit door New York, georga niseerd voor ongeveer 300 sche pelingen, moest worden afge zegd. Woensdagavond werd aan President Auriol heeft Donder dag de Gaullistische afgevaardig de Jacques Soustelle aangezocht een nieuwe regering te vormen. Het verzoek aan Soustelle wordt te Parijs gezien als een nieuw stadium in de gewone gang van zaken om eerst alle candidaten, van wie het niet waarschijnlijk is dat zij kunnen slagen, uit te schakelen. Als zo danig wordt ook het verzoek aan de socialist Mollet beschouwd, die Woensdag de uitnodiging van de president afwees. Soustelle zeide dat hij zou po gen de crisis op te lossen volgens de richtlijnen, welke generaal De Gaulle dezer dagen uiteen heeft gezet. Het is opvallend, dat de Gaul listische fractieleider ditmaal het verzoek om een nieuwe regering te vormen in beraad heeft geno men, terwijl hij tijdens de kabi netscrisis in Maart van dit jaar een dergelijk verzoek direct af wees, omdat hij er voor de Gaul listen geen heil in zag om aan een regering deel te nemen, zo lang de huidige grondwet van kracht was. Na afloop van een Vrijdagmid dag gehouden bijeenkomst van de parlementaire fractie van de R.P.F. is vernomen, dat Soustelle de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering zal aanvaar den. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking Plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige Zuidelijke wind. Zelfde of iets lagere temperatu ren. ZATERDAG 27 DECEMBER boord een amusementsprogram ma uitgevoerd, waarna het me rendeel van de leden der beman ning de nachtmis bijwoonde. De nieuw gekozen president der V. S., generaal Eisenhower en zijn gezin ontvingen in hun woning in de Columbia universi teit te New York talrijke Kerstge schenken. De pakketten, die door vreemden aan de generaal wer den gezonden, zullen echter eerst door leden van de geheime dienst met X-stralen worden onder zocht. De drie kleinkinderen van de generaal kregen zóveel speel goed, dat de familie besloot de geschenken aan weeshuizen te geven. In Engeland vierden de mees te mensen het Kerstfeest thuis, ondanks het stralende weer. In Sandringham (Norfolk) juichten 2500 mensen het koninklijk ge zin toe, toen het bij de parochie kerk aankwam voor het bijwo nen van de morgendienst. Later luisterden millioenen naar de eer ste Kerstboodschap van konin gin Elizabeth. Vierduizend per sonen waren aanwezig bij de dienst in de kathedraal van Westminster. In Parijs en Brussel was het prachtig weer. In de Franse hoofdstad was de temperatuur hoger dan in de afgelopen vijf tien jaar met Kerstmis het ge val is geweest. In West-Berlijn troffen de ruim 300 personen, die zojuist uit Oost-Duitsland waren uitgewe ken, het vluchtelingenkamp in Kerststemming aan. In een andere omstreden en verdeelde stad, Triëst, verleende de Britse commandant, generaal sir John Winterton, amnestie aan 40 personen, die wegens geringe vergrijpen waren veroordeeld. Duizenden kinderen liepen in Rome mee in een processie, waar in het met juwelen versierde beeld van het Kindeke Jezus, be kend als de „Bambino", werd meegedragen. Aan dit beeld wor den duizenden wonderbaarlijke genezingen van kinderen toege schreven. In de catacomben aan de rand van de Italiaanse hoofd stad werden missen opgedragen als „teken van geestelijke verbon denheid met de katholieken, die thans aan vervolging blootstaan". In vele delen van Oost-Europa deelde „grootvader Vorst" in plaats van het Kerstmannetje geschenken uit aan de kinderen. De Oostduitse radio eindigde echter een uitzending met de luis teraars een „heel gelukkig Kerst feest" te wensen. In de Sowjet-Unie wordt het Kerstfeest in overeenstemming met de kalender van de Russi sche orthodoxe kerk eerst in het begin van het nieuwe jaar ge vierd. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.33 11.08 11.48 11.58 n.m. 11.19 11.54 12.34 12.44 ZONDAG 28 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.25 11.39 12.14 0.40 12.54 0.50 1.04 ZON MAAN President Trumar, heeft een Kerstboodschap tot het Ameri kaanse volk gericht. Het was de laatste officiële radiorede, die de president vóór zijn aftreden, op 20 Januari a.s. uitsprak. Truman deed een beroep op zijn landgenoten om voor hun vijanden te bidden „opdat Gods geest deel zal hebben aan hun levens en in hun landen zal heer sen". Hij zeide dat de Koreaanse oor log, ondanks zijn bloedvergieten en de verwekte bitterheid, een hoopvolle betekenis voor de we reld heeft, daar hij het aanzijn heeft gegeven aan een gemeen schappelijke worsteling van de niet-communistische landen, om een rechtvaardige en duurzame vrede te vestigen. De president sprak kort vóór het aansteken van de nationale Kerstboom, die volgens traditie in een der lanen van de tuin van het Witte Huis is opgesteld. Kerstboodschap Engelse koningin. Koningin Elizabeth van Enge land heeft in een Donderdagmid dag over de radio uitgesproken Kerstboodschap de bevolking van het gemenebest gevraagd voor haar te bidden „opdat God mij de wijsheid en de kracht moge geven om Hem en u alle dagen van mijn leven trouw te dienen en om de plechtige beloften na te komen, die ik bij mijn kroning op 2 Juni zal doen". Kerstboodschap van de Paus, Paus Pius XII heeft zich in zijn Kerstboodschap van dit jaar in het bijzonder gericht tot de „ar men en verdrukten". Sprekende over de werkloosheid zegt de paus, dat het heil niet alleen kan komen van de technische organi satie van de productie omdat het sociale leven niet geconstrueerd kan worden als een reusachtige industriële machine. De paus betreurt het „verlies van persoonlijkheid" van de mo derne mens en wijst op de door de „verlaging van de menselijke waardigheid veroorzaakte ver woestingen". Elk program, aldus Met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Beiroet zijn Woensdagavond op Schiphol aangekomen de acht overlevenden van de verongeluk te Catalina-vliegboot, die Vrijdag nacht boven het Libanese berg land is neergestort. Het ongeluk heeft zich in en kele seconden afgespeeld, vertel de de korporaal-vliegtuigmaker K. Olthof uit Siddeburen, die tot de gewonden behoorde en een verband om het hoofd droeg. „We hoorden een klap en lagen op een plateau van ongeveer 200 vierkante meter. Het gebeurde om negen uur 's avonds plaatse lijke tijd. Gelukkig brak er geen brand uit en wij hebben de nacht in on ze Catalina doorgebracht, aldus de heer Olthof. De volgende ochtend zijn vier van ons de berg afgedaald om in het ski-centrum Les Cedres hulp te halen. Twee van ons moesten per slede naar het dorp worden gebracht, de an deren konden lopen. Twee dagen zijn we in het plaatsje gebleven en daarna werden we naar Bei roet gebracht." zegt hij, moet ingegeven worden door het beginsel dat de mens, als persoon, als bewaker en be vorderaar van de menselijke waarden, staat boven de dingen en de toepassingen van de tech nische vooruitgang en dat boven al de fundamentele vormen van de sociale orde bewaard moeten worden voor een ongezond ver lies van persoonlijkheid. Een beroep doende op de soli dariteit tussen de mensen, spoort de paus de gelovingen aan in het bijzonder hulp te geven aan hen die lijden, zeggend dat geen en kele liefdadige organisatie vol doende hulp zou bieden aan de ongelukkigen zonder een „nood zakelijk persoonlijk optreden, vol zorgzaamheid, om de afstand te overbruggen tussen de hulpbe hoevenden en hen die hulp bie den, allen broeders in Christus". Russische militairen hebben Donderdagochtend een West-Ber- lijnse politie-agent in de Franse sector doodgeschoten, aldus een mededeling van de West-Berlijn- se politie. De agent stierf op weg naar het ziekenhuis. Hij had met een aantal andere agenten Russische militairen tegengehouden die, ge wapend met automatische wape nen, een honderdtal meters de Franse sector waren binnenge gaan om, naar de West-Berlijnse politie verklaarde, drie personen te ontvoeren. Volgens de West-Berlijnse po litie werden drie West-Duitsers gearresteerd toen zij een woning bij de Oost-Duitse zonegrens ver lieten. Twee Russische militai ren sleurden hen over de grens. Eén der arrestanten, een vrouw van middelbare leeftijd, viel flauw en de andere twee verzoch ten de militairen haar terug te mogen brengen naar de woning. Deze lieten de vrouw naar de woning brengen, waarvan de be woners vervolgens de deur slo ten. Toen West-Berlijnse agen ten zich ter plaatse spoedden werden zij onmiddellijk onder vuur genomen. Eén van hen werd getroffen en mocht door de Russische militairen niet wegge voerd worden. De West-Berlijnse agenten ver zochten tenslotte om assistentie. Deze bestond uit vijf met kara bijnen gewapende politiemannen. Zij openden het vuur en joegen de Russische militairen op de vlucht, aldus de lezing van de West-Berlijnse politie. RUSSISCH PROTEST BI J FRANSE COMMANDANT VAN BERLIJN. Serge Denguin, de vertegen woordiger van de 'Sowjetrussi- sche controlecommissie, heeft aan de Franse commandant van Berlijn, generaal Pierre Carelet, een schrijven gericht waarin hij protesteert tegen „provocaties van Westberlijnse politie-agenten, die Donderdagochtend getracht hebben Russische militairen aan de grens tussen de Russische zo ne en de Franse sector te ont voeren", aldus meldt de onder Russisch toezicht staande Berlijn- se radio-omroep. Geëist wordt, dat maatregelen genomen wor den om een herhaling van derge lijke gebeurtenissen, die zich volgens Denguin niet voor het eerst hebben voorgedaan, te ver hinderen. Hare Majesteit koningin Juliana heeft Eerste Kerst dag voor de beide Nederlandse zenders de volgende „Kerstrede" uitgesproken: „Het licht schijnt in de duisternis dit is altijd weer het heil, dat wij zoeken en waarvan wij de uit treding verwachten van alles wat ons hart bezwaart. Wij beleven en verwerken het ieder op onze eigen manier, en toch ook weer allen samen. Het is goed, stil te luisteren, en te kijken naar wat het Kerstfeest ons brengt, vóórdat wij zo straks een nieuw jaar ingaan, een jaar, waarvan wij beseffen, dat het voor ons en voor de gehele wereld uitermate belangrijk zal zijn, en dus ook voor elk van ons af zonderlijk. In de vele euwen, sinds het „Vrede op aarde" ons werd verkondigd als richtsnoer en als einddoel, zijn wij onverstoord doorgegaan met het in 't verderf storten van de ene mensengroep door de andere. Eerst waren dit kleine gemeenschappen. Toch sloten deze zich uiteindelijk geleidelijk aaneen, en werden ver smolten tot grotere groeperingen, en het werd dan binnen die groeperingen steeds moeilijker, elkaar op gewelddadige wijze te bestrijden zoals dat kon voor de vereniging plaats had. Dit geldt ook voor onze tijd, nu we aan het begin staan van een samengaan als werelddelen of groepen van werelddelen. Door schade en schande hebben wij veel geleerd, en nog nooit was het begrip zo universeel als nu, dat een laatste strijd, op de grootste schaal, volkomen onaanvaardbaar is. Wetenschap en techniek dragen ertoe bij de mens heid te verweven tot een geheel. Langzamerhand groeit algemeen het begrip, dat zij ook in waarheid eeri eenheid behoort te wezen, en ook dat, willen wij blijven voortbestaan, die eenheid te verwerkelijken moet zijn en dus in een niet te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wij dan door deze noodzaak een dieper besef leren kennen van het leven en een dieper begrip voor de wereldnood. Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit be sef, dat een begin is van het dagen van een licht dat in de duisternis schijnt, ook al lijkt het nog onzeker en kil, zoals het eerste lengen der dagen in de winter. Voor een ieder is het het grootst denkbare voor recht te mogen medewerken voor vrede op aarde en voor het welzijn der mensen. Aan zovelen dringt zich in onze tijd de vraag op: Wat kan ik hierin doen als enkeling? En dat lijkt dan vaak zo goed als niets. En tóch is dat niet zo. Bestaat de wereld soms niet uit enkelingen, en dus uit persoonlijkheden? De mogelijkheden ten goede, ieder mens gegeven, zijn verbazingwekkend. Hoe ontzaglijk groot is niet de actieradius van een mens die naar zijn geweten handelt. In ieder mens is de mogelijkheid gelegd een opbou wend element in de maatschappij te zijn. Ter verdui delijking: Wie nog echte vreugde kan beleven aan zijn werk of zijn liefhebberij of aan zijn omgang met anderen die heeft nog iets, wat zijn omgeving in hem kan respecteren. Het respectabele, het goed willende nu in alle enke lingen tezamen, is ook collectief tot allerlei in staat evenals het totaal van het kwaad willende in alle en kelingen tezamen. De keus daartussen, moet bepaald worden door het geweten der gezamenlijke mensheid. Als ik u en mijzelf nu één ding toe zou willen wen sen met dit Kerstfeest en ook in het komende jaar, dan is het wel dit, dat ieder, voor zich, vanuit zijn persoonlijk geloof, ertoe zal meewerken het gezamen lijk geweten levendiger te maken en op te voeren tot sterker kracht-uitstraling. Het moet de controle zijn voor al wat gebeurt, in het klein maar evenzeer in het groot, overal waar levensbelangen op het spel staan. Het moet zijn stem kunnen verheffen met macht. Er moet naar geluis terd worden, en naar gehandeld. Zó er al een zeker evenwicht bestaat tussen goede en kwade elementen, waardoor de wereld is, zoals zij is, en niet nog erger alleen door het handelen naar ons aller geweten kan de schaal ooit omslaan naar welzijn, naar waarachtige welvaart voor allen. Een ieder kan niet alleen hebben, maar heeft onbe rekenbaar grote invloed om zich heen. Deze ten goede aan te wenden is ieders eigen verantwoordelijkheid, maar kan alleen een zegenrijke werking hebben, na tuurlijk in de eerste plaats in eigen kring, maar ook in niemand weet hoeveel wijdere kringen daar omheen. Tegenstand wekt steeds weer nieuwe tegenstand op in een eindeloze vicieuse cirkel, maar stijgen we een maal op de vleugels van goedwillendheid omhoog, dan worden we na zekere tijd steeds minder hevig ge schokt en door elkaar geschud door de remous der emoties, tot we daar bovenuit komen. We voelen dan een kracht over ons vaardig worden die overwinnen kan al wat twist en tweedracht is, en we zien opeens hoe dwaas opgeblazen de omtrekken van al onze con flicten geweest zijn, en tot hoeveel kleiner proporties ze dan slinken. Zó kan men het leven in stille kracht beleven en be lijden en het Kindeke, in de Kerstnacht geboren, heeft ons voor alle tijden als boodschap achtergelaten: Hebt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen. Het is nog altijd Christus, die door de mens is ver eerd als de Lichtbrenger en God het meest nabij. Zo moet de mens wel bekennen dat hij het zonder dit Licht niet kan klaren noch met zichzelf, noch met anderen. Daarom brengen wij ieder jaar het symbool der Kerstliehten in onze kamers. De Kerstnacht, de nacht bij uitnemendheid, doet ons ervaren, dat in de diepste duisternis het licht geboren wordt." *7 7 ^7 ^*7 vl® VERDACHT VAN SPION- NAGE. Naar van de zijde der regering is medegedeeld, werd deze week de Russische journalist Lev Con- stantinowitch Pissarev door de Haagse politie onder verdenking van spionnage gearresteerd. De heer Pissarev trad in Nederland op als correspondent van het Russische persbureau „Tass". Bij zijn arrestatie bleek Pissa rev in het bezit te zijn van ge heime documenten. De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de zaak nader wordt onderzocht. Het ministerie van buitenland se zaken heeft de Russische am bassade van deze arrestatie op de hoogte gesteld. De man stond al geruime tijd onder verden king. P. is 37 jaar oud en gehuwd. Sinds 1938 is hij journalist. In Februari 1951 kwam hij in Ne derland werken. Hij is lid van de „buitenlandse persvereniging". Hij zou beloften hebben gedaan en geschenken aangeboden aan lagere ambtenaren, indien deze voor hem zouden willen werken. Hij heeft hiermede echter geen succes gehad. Evenmin had hij dit met zijn pogingen om met of ficieren van het leger in contact te komen. De inlichtingen, die P. wenste, lagen op militair gebied, maar ook andere, liggende in de geheime sfeer. Protest tegen arrestatie afgewezen. Een protest, dat door de Rus sische ambasade was ingediend tegen de arrestatie van de Tass- correspondent in Nederland, de heer Lev Constantinovitsj Pissa rev, door de Haagse politie, is van de hand gewezen, zo deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Bovendien werd afgewezen het verzoek van deze ambassade om een Sowjet-vertegenwoordiger het verhoor van Pissarev door de rechtercommissaris te laten bijwonen, wijl noch het Neder landse, noch het internationale recht zulks noodzakelijk maken. Nederland is bereid rechtskundi ge bijstand voor de Tass-corres- pondent te aanvaarden. DE HAAGSE POLITIE WAS ACTIEF. De methode, welke Pissarev Dij zijn werk volgde, komt overeen met hetgeen ook in andere landen gebeurde. De Russen maken van journalisten gebruik om allerlei inlichtingen over economische en militaire aangelegenheden te ver zamelen, welke van belang kun nen zijn voor hun land. Pissarev, als alle Tass-corres- pondenten, had een functie welke hem in aanraking bracht met verschillende lagen der bevolking. Hoewel Pissarev inderdaad jour nalistiek werk deed, is het de vraag of hij ook niet voor „ander werk" getraind is. Hij was sedert Februari 1951 hier te lande werk zaam als opvolger van de heer Afrin, die destijds werd overge plaatst. Pissarev heeft in deze 22 maan den zijn ogen en oren de kost ge geven. Hij volgde een cursus in de Nederlandse taal. Hij kon zich in het Nederlands uitdrukken, maar men kon duidelijk horen met een vreemdeling te maken te hebben. Dit was o.m. het per soneel van een bekende gelegen heid in Den Haag opgevallen, toen eens twee personen een rijk diner met champagne bestelden, van wie de gast een Nederlan der, die zoals men uit kleding en spraak kon constateren, uit een eenvoudig milieu kwam de schotels bestelde. Een andere keer werd deze zelf de Nederlander op een cocktail party, waarvoor Pissarev hem had uitgenodigd, herkend. De aanwezigheid van deze man, een eenvoudige beambte in rijks dienst, wekte argwaan bij de Haagse politie, die zijn gangen en die van Pissarev nauwkeurig naging. Als spoedig bleek, dat de Tass- correspondent de zelfde methode toepaste, waarvan men wist, dat deze bijv. ook door Anissimov Dij de Zweedse spionnage-affaires was gevolgd. De Tass-correspon- dent Anissimov moest toen plot seling het land verlaten. Evenals Anissimov zocht Pissa rev contact met lager personeel, dat toch een vertrouwenspositie heeft, waarbij de betrokkenen zij het voor korte tijd geheime stukken in handen konden krij gen. De Russische journalist begon dan vriendschappelijke betrekkin gen met zijn contactpersoon aan te knopen, o.a. door hem uit te nodigen voor ijshockey en voet bal-wedstrijden, waarvoor Pissa rev een groot enthousiasme voor gaf te bezitten. Daarna ging hij met zijn „vriend" ergens in een of andere gelegenheid „borrelen" of dineren, waarbij de consump tie wel eens tot 50 opliep, of hij kocht kaartjes voor een toneel uitvoering, waarvoor Pissarev met bankbiljetten betaalde, zon der er wisselgeld voor te accep teren. Bij dergelijke ontmoetingen werd vaak gesproken over de Nederlandse en Russische poli tiek. Pissarev zei dan dat hij niets moest hebben van de Ne derlandse communisten, maar dat hij meer vertrouwde op zijn „vriend". Maar deze mocht voor al met niemand over hun ontmoe tingen spreken. Hij informeerde ook belangstel lend naar de gezinsomstandighe den, het salaris, enz. van zijn con tactpersoon en maakte er toespe lingen op, dat hij veel meer zou kunnen verdienen als hij wat voor de Sowjet-Unie zou kunnen doen. Pissarev begon dan hoe langer hoe meer aan te dringen op de levering van vertrouwelij ke gegevens, welke verband hiel den met beveiligingsmaatregelen in ons land, met personen op be langrijke posten en vooral gehei me organisaties. Dit was voor zijn journalistiek werk van belang, zei Pissarev dan. Men was er van op de hoog te, dat Tass-correspondenten ook in andere landen gegevens verza meld .hebben op het gebied van troepenbewegingen, oorlogsindu strieën, aanleg van versterkingen enz. Door het snelle optreden van de Haagse politie kon dit in Neder land worden voorkomen. Geluk kig heeft de bovengenoemde con tactpersoon in een vrij vroeg sta dium het bedenkelijke van Pissa- revs activiteit doorzien, en, zoals de plicht van ieder behoorlijk Ne derlander is, alles aan zijn chefs gerapporteerd. Voorts kwam aan het licht, dat Pissarev, toen hij vond dat hij z'n „slachtoffer" voldoende in z'n macht had, met grovere midde len begon te werken. Zijn con tactman zou een agent van de Sowjet-Unie moeten worden. Als de Russen zouden komen, zou hij een hoge positie krijgen. Toen bleek, dat de Nederlander niet direct toehapte, begon Pissa rev bedreigingen te uiten. Hij moest wel bedenken, dat hij al te ver was gegaan waarschuwde Pissarev. De Söwjet-Unie had een machtige arm, die hem zou weten te grijpen, wanneer hij hun ver trouwelijke besprekingen aan anderen zou overbrieven. De Haagse politie nam toen haar maatregelen. Op Dinsdag 23 December zou er weer een ontmoeting plaats heb ben op de Houtrustbrug. Toen Pissarev met zijn contactman had gesproken, greep zij in en werd Pissarev gearresteerd. De Chinese communisten no digden de geallieerde militairen met luidsprekers uit geschenken van kerstbomen in het niemands land te halen. Hieraan werd geen gevolg gegeven. Er is een stilstand in de strijd ingetreden. De Amerikaanse verlïczon in Korea. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Defensie bedragen de Amerikaanse verliezen in Korea tot dusverre 128.083 man, n.l. 20.172 doden, 94.936 gewon den en 12.975 gevangenen of ver misten. Noordelijk protest. Volgens het communistisch Chinese persbureau „Nieuw Chi na" heeft een Amerikaans mili tair vliegtuig aan de vooravond van Kerstmis het neutrale gebied van Panmoendjon geschonden. In zijn protest eiste het hoofd van de noordelijke verbindings officieren van de Amerikanen, dat zij doeltreffende maatregelen nemen teneinde herhaling van het gebeurde te voorkomen. VLIEGTUIGONGELUK IN PERZIE. Een vliegtuig van de Perzische luchtvaartmaatschappij is Don- dredagavond tengevolge van de mist bij het vliegveld van Tehe ran neergestort. 23 personen zijn omgekomen en drie ernstig gewond. Het toe stel kwam uit Abadan. Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1