Recordjaar voor emigratie naar Zuid-Afrika Truman en Eisenhower over het proces te Praag ^opasïa De Eerste Kamer over de Rijksbegroting ""fet Wat brengt DE RADIO? £>e man Ric ago ONGUNSTIG WEER in vele delen van Europa KERSTDAGEN EN WINKELSLUITING Utrecht krijgt een luierwedstrijd voor heren Scheepvaart op de Maas gestremd wegens hoog water Rijwielpaden langs de weg Breda—Wernhout VERPLEEGSTERSEXAMEN OP 21-JARIGE LEEFTIJD MARKT- EN HANDELSOVERZICHT fhllQ/fi 'bed Is ook voor U ideaal! TWEEDE BLAD Dinsdag 23 December 1952 7e Jaargang No. 2223 Goede vooruitzichten voor het volgend jaar De arrestaties op Cuba Ontploffing in Japanse ammonium-sulfaaifabriek Lekker warm en volkomen geruisloze vering. AARDAPPELBEURS TE ROTTERDAM. UIT DE VRIJE ZEEUW Op een, op Zaterdag jj. gehouden bespreking tussen de com missaris voor de emigratie, mr ii B. W. Haveman en de heer G. L. Dickerson, voorzitter van het Zuidafrikaanse emigran ten keuringscomité en emigratie-attaché bij de Zuidafrikaan se ambassade, is gebleken, dat de vooruitzichten voor de emi gratie van Nederlanders naar de unie van Zuid-Afrika zeer goed zijn te noemen, zodat kan worden verwacht dat in 1953 het recordjaar 1952 zal worden overtroffen. In 1952 is meer dan het dub bele van het aantal Nederlandse emigranten vertrokken dan in enig ander jaar in het verleden, doordat aan het eind van dit jaar meer dan 5000 emigranten hun goedkeuring voor blijvende vestiging in de unie hebben ontvangen. In het komende jaar evenwel zal op grond van de gehouden bespreking een nog groter aantal Nederlanders zich in Z. Afrika kunnen vestigen. In verband hiermee is reeds vast gesteld dat 6 (dit jaar 5) sche pen met emigranten in 1953 naar Zuid-iAfrika zullen ver trekken. Bovendien zal de KL.M. voor dit doel maande lijks een speciale vlucht uit voeren. De negen Cubaanse marine officieren, de Zaterdag aange houden zijn op beschuldiging van revolutionnaire activiteit, zijn onder huisarrest geplaatst, in afwachting van een rapport over hun bezigheid. Tijdens de onderhandelingen werd vastgelegd dat Z.-Afrika ook volgend jaar behoefte heeft aan geschoolde krachten in de metaalindustrie, de bouwnijver heid, de mijnen en de electrici- teitsbedrijven en dat met het oog op de industriële ontwikke ling van de unie tal van klei nere bedrijven diverse catego rieën van arbeiders die over 'n zekere beroepsbekwaamheid be schikken, zullen aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zullen in Z.-Afrika voldoening gevend werk kunnen vinden. Immers de South African Hur- ses Services zullen in Nederland opgeleide verpleegsters gaarne aanstellen. Tenslotte behoeven de depar tementen van landbouw, bos bouw en naturellenzaken ge schoold personeel. Het over enkele dagen afge sloten jaar, dat in Z-Afrika het Van Riebeeckjaar is ge noemd, is voor de Nederlandse emigratie uitermate belangrijk geweest. Uit het record aantal Nederlandse emigranten en bo vendien uit de omstandigheid dat Z.-Afrika beroeps-beoefe naren uit verschillende cate gorieën heeft opgenomen, kon worden vastgesteld dat de Ne derlander er een welkome werkkracht is. Auto-monteurs, bouwvakar beiders, metaalbewerkers en technici hebben er in de loop van dit jaar een goede vooruit zichten biedende werkkring ge vonden. Vermeldenswaar is, dat ook ettelijke Nederlanders werk hebben gevonden bij Nederland se firma's in Z.-Afrika^die daar gevestigd zijn. De in dit jaar opgedane uit stekende ervaringen en het gunstige perspectief voor het volgend jaar hebben er toe ge leid dat de commissaris voor de emigratie en de Zuidafrikaanse emigratie-attaché vaststelden dat het van het grootste belang is de migratie van aspirant, emigranten naar Z.-Afrika te bespoedigen. Vandaar dat thans reeds het voorlopige programma van 6 afvaarten van emigran ten-schepen en een maandelijk. se vlucht van een K.L.M.-toestel is opgesteld. In vele delen van W-Europa heeft in het afgelopen weekein de ongunstig weer geheerst. In België stegen de rivieren en hier en daar kwamen over stromingen voor. In de Alpen stortten vele lawines neer. Ook sommige rivieren in Frankrijk stegen snel. Een deel van Bordeaux staat blank ten gevolge van doorbraak van een dijk. In vele streken zijn afge legen plaatsen en boerderijn ge- isoleerd. In Frankrijk zijn tot nu toe reeds 8 mensen, onder wie 3 kinderen, tengevolge van overstromingen omgekomen. De Amerikaanse president Truman en zijn aanstaande op volger, Eisenhower, hebben aan een door de Joodse commissie van arbeid gesteunde vergade ring boodschappen gezonden over het proces te Praag tegen Slansky en 13 andere Tsjechi sche functionarissen. Bij informatie bij het de partement van Economische Zaken hebben wij vernomen, dat de beide Kerstdagen voor de winkelsluitingswet niet als Zondagen worden beschouwd. De Woensdag vóór de Kerst dagen behoort tot de dagen waarop de winkels tot 9 uur 's avond geopend mogen zijn. Ter gelegenheid van de pre mière van de film „Ik heet Ni- ki" zal er op Zaterdag 27 De cember een liefdadigheidsvoor stelling in het Utrechtse City- theater worden gegeven, waar van de baten ten goede komen aan de behoeftige babies uit de Domstad. Daarom zullen er ook geen entree-igelden worden geheven, doch bestaat de toegangsprijs uit kleertjes voor babies en kleuters. De Utrechtse sociale raad draagt zorg voor de distri butie dezer kledingstukken. De toeschouwers krijgen behalve de hoofdfilm ook nog een origi neel laohnummer te zien. Op het toneel zullen namelijk di verse vaders in de gelegenheid worden gesteld om eikaars krachten te meten op het ge bied van luiers aandoen. De in de zaal aanwezige moe ders zullen hiervoor de jury vor men. Met deze wedstrijd, waarvoor prijzen ter beschikking worden gesteld, heeft Utrecht een Ne derlandse primeur. Naar ver luidt is de belangstelling reeds nu opmerkelijk groot. In de boodschap van Truman wordt gezegd dat het proces 'n getrouwe nabootsing was van de Moscovische zuiveringsproces sen in de dertiger jaren. Deze methode, het zuiveren van voormalgie leiders van de com munistische partij, is reeds in bijna elk land dat in de macht is van het Kremlin herhaald, aldus Truman. „De zuiveringsprocessen wa ren alle gekenmerkt door valse beschuldigingen, gedwongen ge tuigenissen en geforceerde be kentenissen. Het tragische lot van 6 millioen Joden die leven onder andere totalitaire regiems staat ons niet toe de aanwen ding van het anti-semitisme zonder protest gade te slaan", aldus Truman. Sedert Maandagmorgen is het scheepvaartverkeer door de sluis te Limmel bij de mond van het Julianakanaal te Maas tricht en door de sluis in het Bossche Veld gestremd. Op de Maas te Maastricht is nagenoeg geen scheepvaart meer. Sedert Maandagmorgen is de Maas 29 cm gestegen. Bij Heu- gem en Borgharen zijn enkele wegen overstroomd en moest het verkeer worden stopgezet. Voetgangers worden per vlot en per pont overgezet. De Wilhel- minakade te Maastricht staat blank. Loodsen werden ont ruimd. De Geul is nog niet bui ten haar oevers getreden. Naar aanleiding van de zeer slechte toestand van de rijwiel paden langs de weg Breda Zundert en het gevaar, dat de ligging van deze paden binnen de bomenrij oplevert, heeft de K.N.A.C. aangedrongen op aan leg van rijwielpaden buiten de bomenrijen. Eisenhower zegt in zijn bood schap, dat het proces te Praag een bespotting is van de cul turele en menselijke waarden. ,,Deze in het bijzonder politieke daad werd beraamd om een campagne van dol anti-semitis me in Sow jet-Rusland en de satellietstaten in O.-Europa te ontketenen", aldus de bood schap van Eisenhower. Volgens de aanstaande presi dent van de Ver. Staten ge bruiken de communisten, pre cies als vroeger de Russische tsjaren en later de Duitse na zi's, de Joden als zondebokken voor het mislukken van het be stuur. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de rijksbegroting voor 1953 wensten vele leden voorlopig een afwachtende houding aan te nemen tegenover het kabinet. Helder is naar hun mening de politieke hemel nog niet. Noch de wijze, waarop dit kabinet is tot stand gekomen noch de ge- dachtenwisseling in de Tweede Kamer heeft voldoende duide lijkheid (gebracht. Erg sterk schijnen de partijen, waarvan vertegenwoordigers in het ka binet zijn opgenomen, zich te genover elkander en het ka binet niet gebonden te gevoe len. Dit brengt het gevaar mee, dat men een periode tegemoet gaat van wankel beleid en sterke spanningen, waarin het noodzakelijke vertrouwen in de regering dreigt te worden on dermijnd. Wat de pogingen tot kabinets formatie betreft, verklaarden vele andere leden over de gang van zaken niet te zijn gesticht. De gevolgde methode was h.i. niet in overeenstemming met de ernst, waarmede een zo be langrijke taak dient te worden vervuld. Zij vroegen zich af, of het aanstellen van „woordvoer ders" van de formateurs er wel toe had bijgedragen de formatie te houden in de gewenste sfeer van vertrouwelijkheid en on derling beraad. Aanvankelijk hadden deze le den betreurd dat bij de pogin gen tot kabinetsformatie de V.V.D. ter zijde was gesteld. Na kennis te hebben genomen van het standpunt, door de leider van de fractie der V.V.D. in de Tweede Kamer ingenomen, achtten zij de afwezgiheid van vertegenwoordigers dezer par tij in het ministerie niet be treurenswaardig. Andere leden verklaarden niet zonder ongerustheid een ont- wikkelnig waar te nemen welke In een ammoniumsulfaatfa- briek te Nagoya, in Midden-Ja pan heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor minstens tien personen om het leven zijn gekomen, terwijl verscheidene honderden zijn gewond. A.F.P. meldt nader dat dertig personen om het leven zijn geko men. Er zijn 550 gewonden, waar onder 130 ernstig. De Staatscourant bevat een wijziging in het bepaalde in art. 13 van de beschikking ter uit voering van de wet tot wette lijke bescherming van het di ploma voor ziekenverpleging. Hier wordt als volgt gelezen: ,De candidaat kan reeds op 21-jarige leeftijd tot 't examen worden toegelaten, indien als bewijs hiervan een uittreksel als vorenbedoeld wordt overgelegd, vergezeld van een verklaring van de leerling-verplegende, dat tot het bereiken van de 22- jarige leeftijd in 't laatstte op leidingsziekenhuis of in één als opleidingsinrichting erkend sa natorium voor lijders aan tu berculose zal worden gewerkt of dat reeds wordt overgegaan tot de studie voor de aantekening kraam- of kinderverpleging of diploma B". w ons verwijdert van een homo geen kabinet, dat met een dui delijk geformuleerd program voor de volksvertegenwoordi ging verschijnt. OPMERKINGEN VAN SOC.- ECONMISCHE AARD. Ter verzekering van een grote mate van sociale gerechtigheid en bestaanszekerheid valt er, aldus vele leden, niet aan te ontkomen, dat de hoofdlijnen van het te voeren socaal-eco- nomische beleid centraal wor den vastgesteld. Deze leden hechtten er evenwel aan, dat dit zoveel mogelijk zou geschie den in nauw overleg met het bedrijfsleven. Verscheidene leden stelden met betrekking tot het sociaal- economische beleid een drietal aangelegenheden op de voor grond, namelijk de verruiming van de werkgelegenheid, de be vordering van een gunstig kli maat voor het bedrijfsleven in het algemeen, hetgeen vaak ge- p'aard zal moeten gaan met ver groting van de mogelijkheid van particulier initiatief en tenslot- ten de positieve medewerking aan verdere Europese integra tie. Enkele leden achtte het mo gelijk, dat circa 75.000 woningen per jaar worden gebouwd. Het materiaal en de werkkrachten zijn daarvoor beschikbaar. Noodzakelijk is evenwel, dat de regering daaraan de nodige gelden besteedt of maatrege len treft, voor een gedwongen lening, welke de gelden voor de woningbouw moet opbrengen. EMIGRATIE. Enige leden betreurden, dat ons volk jaarlijks tienduizenden landgenoten aan andere volkeren afstaat, doch weinig of niets doet om te trachten, uit hen een kleine kern te vormen, die blijvend con tacten in het nieuw gewonnen va derland kan leggen voor de ex port van onze goederen en van onze diensten. Door het zenden van een goed geredigeerde perio diek zou men kunnen trachten te peilen, wie onder hen belangstel ling voor hun oude vaderland be houden. Dit behoeft allerminst in strijd te zijn met hun ontwik keling tot goede burgers van de nieuwe volksgemeenschap, waar toe zy thans behoren. PAARDENMARKT UTRECHT. 22 December. Op de Utrechtse paarden markt werden heden aange voerd 250 paarden. De prijzen varieerden voor- Luxe paarden van 900 tot 1100; werkpaarden van 750 tot 1000; oude paarden van 625 tot 875; boven 3 jaar van 700 tot 1000; beneden 3 jaar van 500 tot 800; veulens van 300 tot 500; hitten van 400 tot 700. Al les in guldens. De handel was flauw. 22 December. Per 100 kg. Klei 35 mm opwaars. Eigenheimers 13,25 tot 13,50; Bintjes 11 tot 12; Bevelan ders 12; Usselster 9 tot 10; Alpha's 9,50 tot 10; Meer- 1 anders f 10,50 tot 11; Furore 10,50 tot 11. Zand 35 mm opwaarts. Noordeling 9,50; Voran 8; Record 8; Industrie 8; Eigenheimers 8. Vceraardappelen 3,50. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 22 December. Totale aanvoer 1332. Vette koeien en ossen 1937; varkens 278; schapen of lam meren 17. Prijs per kg- Vette koeien le kw. 2,70 tot 2,85; 2e kw. 2,50 tot 2,65; 3e kw. 2 tot 2,20. Varkens le kw. 1,92; 2e kw. 1,88; 3e kw. 1,84. Overzicht. Vette koeien aan voer kleiner, handel zeer slecht, prijzen aanmerkelijk lager. Varkens (lev. gew.) aanvoer kleiner, handel vlug, prijzen ho ger, enkele prima's boven note ring. GRAANBEURS ROTTERDAM. 22 December. BINNENLANDSE GRANEN. Officieuze noteringen 100 kg franco Rotterdam.. Tarwe, zonder vochtconditïe 25,50 tot 26,90; op vochtcon- ditie tot 26,85. Voedergranen, kalm. Zomergerst 32,25 tot 33,25, grove daarboven; Wintergerst 31 tot 31,75; Haver 25,50 tot 26,50, blanke daarboven- Rogge 27 tot 27,75, vaster; Mais, geschoond tot 36,50. Peulvruchten. Erwten, kalm 45 tot 53; Schokkers, kalm 45 tot f 59; Bruine bonen, iets beter tot 76. WOENSDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muziek; 745 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. 8.15 Gram.9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoorspel; 12.00 Piano; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Adventsstonde; 13.00 Nieuws; 13-15 Causerie; 13.20 Causerie; 13.50 Gram.; 14.15 e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 45) Nadruk verboden. Haar man nam zonder een woord de hoorn van de haak en sloeg een nummer aan. „Hier De RaadtO, Corrie, ben jij het? Is je vader thuis? Op 't Gemeentehuis? Mooi! Dan bel ik 'em daar wel." „Ze is weer terug," deelde De Raadt met onverholen sarcasme mede aan zijn verbaasd luiste- ïende echtgenote. „De verbin dingen met Amerika worden met het uur sneller. Dus zwijg er verder maar over, wat ik je ra den mag, Elsekind," zijn toon kreeg iets metaligs. ,Dikkenburg is mijn wekelijkse schaakvriend en ik wil m'n partijtje schaak niet verliezen terwille van wijvenklestpraat. Begrepen?'' Ze keek hem aan en begreep. Begreep ook, waarom Mr. De Raadt, kantonrechter te Meel- dam, onder de wetsovertredende elementen in die contreien zulk een slechte reputatie genoot. En ze droop af, als had hij haar zo juist een week hechtenis toebe deeld. Maar niet iedereen was zo ver standig als Mr. De Raadt. Als op vleugels ging het praatje door de stad Meeldam, dat er iets mis was met die Amerikaan, je weet wel, die vanavond gehuldigd zal worden. De leden van de zangkoren, die een serenade zouden bren gen, de muzikanten van de Har monie „Utile Dulci" en van de mandolinevereniging „Caecilia", de ouders van de padvinders, die de erewacht zouden vormen, zij allen gevoelden opeens een drin gende behoefte elkander aan te spreken en te overleggen of men vanavond wellicht voor nieis op de markt zou verschijnen en wat er van de praatjes waar mocht zijn. Een definitieve en betrouw bare zegsman deed zich intussen niet voor, iéder maakte het voor behoud, dat, als hij loog, hij zulks deed in commissie. De vloedgolf van nieuwsgie rige sensatiezucht was bijna uit gelopen, toen bode Akkermans met zijn vrachtwagen in de stad terugkeerde en in „Het Wapen van Meeldam" dat tevens als be stelhuis fungeerde, aan de daar verzamelde burgers mededeelde dat heel Kwardam al wist, dat er iets loos was met die Amerikaan. Verschillende van zijn klanten hadden er openlijk op gezin speeld, een groepje schooljongens had op zijn wagen onder het woord „Meeldam" gekrast „Ver enigde Staten". Akkermans wees met een trots gebaar naar bui ten; daar stond de wagen, ze konden het allemaal zien. En Akkermans was het ook, die tenslotte de burgemeester, welke, zoals dat meer gaat, het nauwst bij de zaak betrokken was en er het laatst van hoorde, op de hoogte bracht. Want bij het afgeven van een pakket met drukwerk aan zijn collega (zij het ook slechts in letterlijke zin), de bode Almekinders, weidde hij in geuren en kleuren uit over het Kwardamse incident en dies over de geruchten, die in Meeldam de ronde deden. Toen Almekinders die middag de post bij de burgemeester bracht, vroeg hij instructies voor wat er die avond moest gebeu ren. „Wat gebeuren?" vroeg Dik- kenburg een beetje knorrig, „ik heb je toch al gezegd, wat er ge beuren moest." „Gaat het dan nog door?" in formeerde Almekinders met goedgespeelde onnozele verba zing. „Door? Wat door? Waarom zou het niet doorgaan!" „Ja, ik vraag maar. In de stad weet iedereen, dat het geen zui vere koffie is met die Ameri kaan „Zuivere koffie? Die Ameri kaan? Wat vertel je me nou?" „Ja, als de burgemeester er niet van weet, zal 't ook wel niet waar zijn." „Praat niet, man. Vertel me, waar kletsen de mensen over. Wat is geen zuivere koffie?" „Ja, als de burgeiheester het persé wil wetener wordt verteld, dat die Amerikaan, die meneer Clarembough, er van tus sen is en dat dus de huldiging vanavond niet doorgaat." „Wie vertelde die onzin?" „Ja.ik hoorde het van bode Akkermans „Die kletsmeier!" „Maar Akkermans vertelde ook, dat ze het in Kwardam al wisten en de jongens hem had den nageschreeuwd en iets op zijn wagen gekrast De burgemeester wilde krach tig en overtuigd stelling nemen tegen de kletspraat en Almekin ders eens goed de mantel uit vegen voor zijn goedgelovigheid, maar bedacht zich op 't laatste ogenblik. „Luister niet naar praatjes, zorg maar dat de boel vanavond net jes en op tijd in orde is," beval hij en daarmee kon de nieuws gierige bode vertrekken. (Wordt vervolgd.) Orkest; 14.45 Voor de meisjes- 15.00 Gram.; 16.00 Voor de kin deren; 17.20 Orgel; 17-50 Repor tage; 18.00 Zang; 18.15 Toe- praak; 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking- 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl'. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest- 2110 Causerie; 21.40 Kerstliederen; 2210 Causerie; 22.20 Gr.; 22.30 Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr 23.25 Orgel; 23.50 Kerstnacht Bethlehem; 24.00 Kerstnacht- dienst. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws- 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.-' 8-00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.- 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Causerie; 11.30 Gram.; 12.00 Accordeon; 12.30 Medede lingen; 12.38 Lichte muziek- 13.00 Nieuws; 13.15 Commeiu taar; 13.20 Gev. muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Causerie; 14-15 Kamermuziek; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.25 Lichte muziek; 17-50 Re- gerdngsuitzending; 18.00 Nws 18.15 Varia; 18.20 Actualitei ten; 18.30 Joods programma; 19.00 Kinderkerstdienst; 20.00 Nieuws; 20-05 Pol. commen taar; 20.15 Orkest; 21.00 Kerst spel; 21.50 Amusementsmuziek; 22.15 Causerie; 22.30 Piano: 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet 23.30 Gram.; 24.00 Plechtige nachtmis. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.- 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.-' 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws 13.15 Gram.; 15.25 Orkest; 16.10 Gram.17.00 Nieuws; 17.10 Gr 17-30 Causerie; 17.40 Gr.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gram 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 21-00 Gr; Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws; 23.00 Muzikaal programma; 23.55 Nachtmis.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5