Nederlanders zijn zeer gezien in de Koreaanse wateren Uit de Provincie RECHTSZAKEN DE HEER DER HERULI u De «Piet Hein» op thuisreis Het gebeurde te Finsterwolde GEALLIEERDE LUCHT MACHT IN ACTIE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen HET PERZISCHE OLIEGESCHIL De verongelukte Globemaster TERNEUZEN. AXEL. 99 99 DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. BRESKENS. GROEDE. HOEK. HULST. KLOOSTERZANDE. Olieboringen in de Zuid-Chinese zee Hr Ms fregat „Johan 3Iaurits van Nassau" is uit Nederland ver trokken om de torpedojager „Piel Hein" af te lossen. Niemand zal willen beweren, dat de beman ning van de „Piet Hein", die reeds meer dan tien maanden in de wa teren rond Korea heeft gepa trouilleerd, met droefheid wordt vervuld bij de gedachte spoedig naar het vaderland terug te kei >en, maar toch zouden velen graag nog eens naar Korea gaan, getrokken door het leven vol avontuur, afwisseling en span ning van een strijd tegen een werkelijke vijand. De tien maanden, die de Neder landse torpedojager in de Kore aanse wateren heeft doorgebracht waren welbesteed. Tien patrouil les heeft de „Piet Hein" in gealli eerd verband gemaakt (en nog twee voor de boeg) en daarbij beeft hij een slordige vier en een half duizend granaten geworpen op communistische spoorlijnen, bunkers en artillerie-opstellingen. Zeventig procent van de tijd, in het Verre Oosten doorgebracht, heeft het schip gevaren, hetgeen een mooi gemiddelde is en nog nooit heeft het een patrouille moeten onderbreken wegens ma chine- of andere storingen. Dit in tegenstelling met de meeste an dere oorlogsschepen, die onder dezelfde hoge druk werken. In dé afgelopen 10 maanden heeft de „Piet Hein" een afstand van meer dan tweemaal de aardomtrek af gelegd, waarbij 12.000 ton stook olie werden verbruikt. Na de „Evertsen" en de „Van Galen" is de „Piet Hein" de der de Nederlandse torpedojager, die deelneemt aan de geallieerde vlootoperaties op Korea. Na zijn onfortuinlijk vertrek uit Neder land' in Januari van dit jaar men zal zich herinneren dat het schip onmiddellijk in een storm terecht kwam, waarbij het aan zienlijke averij opliep #1 waarbij een man het leven verloor hebben zich geen moeilijkheden meer voorgedaan. Integendeel, de prestaties van schip en be manning hebben vele comman danten van andere oorlogssche pen geïnspireerd tot het zenden van telegrammen van waarde ring en bewondering. En inderdaad hebben zij het vaak zwaar te verduren gehad, bijv. wanneer een vliegkamp schip moest worden geëscor teerd en het herhaaldelijk ge beurde, dat de snelheid in enkele tellen moest worden verhoogd van twaalf tot dertig mijl. Dan werd van de machinisten, stokers en stuurlieden het uiterste ge vergd. De commandant, de chef- seinbrigade en anderen deden niet zelden 24 uur achtereer dienst. En toen op een gegeven ogen blik de telegrafisten aan boord van een Amerikaanse torpedo jager het tempo van berichten- wisseling niet meer konden vol gen, werd een Nederlandse* kor poraal-telegrafist naar die jager overgeplaatst en hij leidde in de Engelse taal het radioverkeer op het hele schipToen klopte de zaak wel. De Nederlanders zijn in de Ko reaanse wateren zeer gezien. Zij worden geacht door hun houding op de wal, waar zij wel veel ple zier hebben, maar nooit exces- Door de burgemeester van Finsterwolde, is proces-verbaal opgemaakt tegen de vroegere gemeenteraadsleden ,H. S. en J. S. wegens het niet voldoen aan het bevel van het hoofd der politie om zich te verwijde ren. Genoemde raadsleden hebben zoals -bekend is met andere communisten Vrijdag j.l. het gemeentehuis van Finsterwolde belegerd. Zij zullen binnenkort voor de officier van justitie te Groningen worden geleid. sen veroorzaken en als regel even net gekleed aan boord te rugkeren als zij er vandaan gin gen. Zij zijn ook gezien door hun gulheid, vlotheid en gastvrijheid. Wanneer de Nederlandse oor logsbodem in een haven ligt, ziet men in minder dan geen tijd tien tallen buitenlandse mariniers aan boord en wordt er in een uit muntende stemming Hollands bier gedronken, bier van een kwaliteit als de buitenlandse zee lieden nog nooit hebben gedron ken en dat de „Piet Hein" op vele andere oorlogsschepen be ter bekend heeft gemaakt als „Heine kensship Binnenkort gaat de „Piet Hein" huiswaarts. Dan zal zijn beman ning kunnen terugzien op een goedbestede tijd. Men heeft veel geleerd, veel gepresteerd en wat misschien nog het belang rijkste is veel oprechte waar dering en vriendschap geoogst van andere landaarden: In brede internationale kring wordt de faam van de „Dutch Navy" en de Dutch sailors uitgedragen. VAN HET KOREAANSE FRONT Amerikaanse superforten heb ben in de nacht van Zondag op Maandag een comunistisch be voorradingscentrum achter het westelijke Koreaanse front ge bombardeerd, aldus de lucht macht in het Verre Oosten. In de 2 voorgaande nachten werd hetzelfde ten noorden van Pjongjang gelegen doel even eens door superforten aangeval len. Communistische jachtvlieg tuigen werden waargenomen, maar zij vielen de bommenwer. pers niet aan. In de gisteren gehouden al gemene vergadering der Kamer van Koophandel voor Zeeuws- Vlaanderen, die te Terneuzen onder voorzitterschap van Ir Horstmann werd gehouden, eerden alle aftredende leden herkozen. Bij de ingekomen stukken was een brief van het ministerie van Financiën, waaruit bleek dat vanaf 1 December 1952 Sas van Gent, Westdorpe en Axel voor de toepassing van de bepalingen van het Besluit Omzetbelasting 1940 als zeehavenplaats worden aangemerkt. In de loop van het jaar had de Kamer hierover een adres gericht aan de minister. De Kamer besloot adhaesie te betuigen aan het adres, dat de Kanter te Amsterdam voorne mens is te richten aan de mi nisters van Sociale Zaken en Economische Zaken inzake in ning van bijdragen ten behoeve van de keuringsdienst van wa ren en de sociaal economische raad. In dit concept-adres wordt er o.a. bezwaar tegen gemaakt, dat de Kamers van Koophandel worden gebruikt als incasso- bureaux voor andere instanties, hetgeen bij het bedrijfsleven de indruk wekt dat de retributie voor de Kamers aanmerkelijk is verhoogd, hetgeen in feite niet het geval is. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur adhaesie had betuigd aan het adres van de Kamer te Leiden aan de Twee de Kamer inzake hernieuwde inwerkingtreding van de prijs- opdrijvings-i en hamsterwet. Ook was adhaesie betuigd aan het adres van de Kamer te Leeuwarden aan de minister van Onderwijs met betrekking tot de nota-Rutten. Het bestuur had er bij de di recteur van het telefoondistrict te Breda op aangedrongen de sector Hulst op het automatisch telefoonnet aan te sluiten vóór de sector Kruiningen. De Kamer zal aan de minister van Verkeer en Waterstaat een adres richten inzake het'inter nationaal wegvervoer, welk adres door 24 Kamers werd mede-ondertekend. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat de mi nister van Verkeer en Water. niet wenst te verhogen. Bij de rondvraag werd door een der leden geinformeerd, of er iets bekend was over wijzi ging in de tarieven voor het stroomverbruik van de PJZ.E.M. De voorzitter antwoordde, dat een ieder die meent dat zijn contract met de P.Z.E.M. her zien dient te worden, zich met een desbetreffend verzoek tot de P.Z.E.M. dient te wenden. Verder vroeg een lid, of het bestuur wil medewerken .ten einde op Woensdagen een bete. re busverbinding te krijgen voor de plaatsen Groede en Nieuw- vliet met Oostburg in verband miet he(t marktbezoek. Nadat de voorzitter had mee gedeeld dat de eerstvolgende vergadering te Hulst zal worden gehouden, zulks naar aanleiding van hét verzoek van het ge meentebestuur van Hulst, werd ae vergadering gesloten. Washingtonse bladen meld den Maandag dat de Ameri kaanse ambassadeur te Tehe ran binnenkort naar Perzië zal terugkeren, cm te pogen een einde te maken aan het Perzi sche oliegeschil. Volgens deze persberichten is van Amerikaanse officiële zijde vernomen dat de Perzische re gering een nieuw voorstel zal worden gedaan, inhoudend dat Amerikaanse oliemaatschappij en de Anglo Iranian Oil Compa ny de van Perzische olievelden afkomstige olieproducten zullen vervoeren en verkopen. Groot- Brittannië zou met dit voorstel hebben ingestemd. Vernomen wordt dat de voor naamste reden voor het voor genomen inschakelen van Ame rikaanse oliemaatschappijen gelegen is in het feit dat de Anglo Iranian er in is geslaagd het verloren gaan der Perzische olieproducten door verhoogde productie elders te dekken, zo dat zij nog slechts belang heeft bij het uitvoeren van een zeer gering gedeelte der vroegere door haar afgenomen productie der Perzische olievelden. Vóór het conflict verscheepte de Britse-Perzische oliemaatschap pij per dag 13 tankbootladingen olieproducten uit Perzische ha vens. POGING TOT DOODSLAG Tegen de 27->jarige woonwa genbewoner P. A. S. uit Hel mond eiste de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch een gevange nisstraf van 2 jaar wegens po ging tot doodslag. S. had op een avond in Juni te Helmond, staande op het bal. con van een woonwagen, een aantal schoten uit een pistool gelost cp de woonwagenbewo ners A. R. en H. S. en deze licht verwond. Een deel van de kamp bevolking was 's avonds in ver band met een familiefeest nog al onrustig, waardoor onenig heid was ohtstaan. S. voelde zich bedreigd en greep naar een pistool, dat hij in zijn wagen voorhanden had. De raadsman verzocht het hof een gecombi neerde straf te willen opleggen. De rechtbank veroordeelde S. destijds tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Uitspraak op 5 Januari. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL TOEGEBRACHT Voor de krijgsraad te velde heeft terechtgestaan de ser geant W. S., wie ten laste was gelegd, dat hij op 15 October te Laren zo onvoorzichtig en on verantwoordelijk met een ge weer heeft gehandeld, dat een schct is afgegaan, waardoor een soldaat zwaar lichamelijk letsel bekwam. De soldaat zal tenge volge daarvan een oog moeten missen. De auditeur-imilitair noemde de handelwijze van beklaagde hoogst onverantwoordelijk en wees er op, dat één van de eer ste dingen, die een soldaat worden bijgebracht, 'is nooit met een geweer te spelen of de loop voor de aardigheid op iemand 'te richten. Hij requireerde een maand hechtenis. De verdediger merk te op dat beklaagde uitstekend bekend staat. Hij komt uit een prima gezin en nadat zijn va der in 1944 door de Duitsers als illegaal werker was gefusilleerd heeft de moeder het gezin uit stekend bij elkaar gehouden. Hij betwistte dat S. met het geweer zou hebben gespeeld. S. moest voor het eerst instructie geven en dat het schot afging, is aan plankenkoorts te wijten ge weest. Hij verzocht de lichtst mogelijke straf te willen opleg gen. Uitspraak doende veroor deelde de krijgsraad S. tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en verla ging tot soldaat laagste klasse, omjdat hij niet de nodige capa citeiten voor instructeur zou bezitten. OVERVERMOEID Neem PLEEGZUSTER BLOED WIJN <2> Twee overlevenden van de ramp met de „C-124-Globemaster" wa ren Zondagavond stervende. De toestand van vier anderen is cri- tiek. Van de 115 inzittenden hebben tot nu toe 86 de dood ge vonden. Vier generaals van de Ameri kaanse luchtmacht, die werk zaam zijn op het bureau „onder zoekingen i. v. m. het verzekeren der vliegveiligheid" zijn met an der personeel op het toneel van de ramp met 'n onderzoek bezig. De overlevenden worden door deskundigen van de Amerikaan se luchtmacht ondervraagd. De stoffelijke overschotten van vele slachtoffers waren dermate verbrand, dat identificatie slechts door een onderzoek naar de ge bitten mogelijk was. Eén der overlevenden, kapitein George Demas, die ervaring heeft met het vliegen van zware vliegtuigen, meende dat het ver ongelukte toestel „bij het opstij gen niet voldoende stijgver mogen had ontwikkeld." WEGSCHAP WALCHEREN. OPGERICHT. De provinciale staten van Zee land hebben gisteren na langduri ge discussies over de kostenver deling met 35 stemmen vóór en 5 tegen besloten tot oprichting van een „wegschap Walcheren" voor het beheer en het onderhoud van het nieuwe wegnet op het eiland. Van de kosten komt 25 ten laste van de polder Walcheren en 75 ten laste van de gezamen lijke gemeenten. Bij de verdeling over de gemeenten worden dria maatstaven aangelegd, n.l. de lengte der wegen (35 de op pervlakte der gemeente (25 en het inwonertal (15 De vrees van sommige statenleden, dat Middelburg en Vlissingen door deze laatste norm onevenre dig zwaar belast zouden worden, leidde tot amendementen om het laatste percentage te verlagen tot 5 of 10 doch voorstellen in deze richting werden verwor pen. Aanvulling Raadsverslag De heer H. J. Colsen te Sluis kil, lid van de gemeenteraad te Terneuzen, verzocht ons een kleine aanvulling te willen plaatsen op het raadsverslag in ons blad van Zaterdag j.l. Bij de algemene beschouwin gen heeft de heer Colsen zijn verlangens ten aanzien ener grenswijziging tussen Terneu zen en Axel als volgt tot uiting gebracht: ,J>aar ik oud word, zou ik een actie aan de jongere generatie willen aanbevelen, n.l. een grenswijziging in dien zin, dat een stuk van Axel, Westdorpe en het huidige Sluiskii bijeen worden gevoegd, zodat Sluiskil een zelfstandige en welvarende gemeente van circa 4000 inwo ners zou kunnen worden". 20 Jaar Jeugddiensten Ned. Herv. Gemeente. Zondagavond werd in de jeugd dienst het feit herdacht, dat 20 jaar geleden de eerste jeugd dienst werd gehouden. Zoals te verwachten was er voor deze dienst grote belang stelling en tegen de tijd dat de dienst een aanvang zou nemen, was het ruime kerkgebouw ge heel gevuld met jongeren alsook met ouderen. De kerk was voor deze gele genheid fraai versierd met vele bloemen, die uit de gemeente waren gezonden. Tegen de ach tergrond van de kansel waren palmen gegroepeerd, waartussen chrysanten, tulpen, cyclamen enz. waren opgesteld, terwijl zo als altijd ook op de avondmaals tafel bloemen stonden, ditmaal witte seringen. Ook brandden voor deze gelegenheid de kaar sen in de grote koperen kro nen, hetgeen steeds weer een mooi gezicht is. De liturgie werd geleid door ds. v. d. Vlugt, terwijl de predi king werd gehouden door ds. Van Swigchum van Rotterdam, voor hervormd Terneuzen geen onbekende. Het was inzonderheid voor de jongeren een blijde dag, die in dankbare herinnering zal blij ven. Verschillende oud-leden van de jeugddienstcommissie waren aanwezig, alsook de volledige jeugddienstcommissie uit Axel. De vele bloemen en planten zijn door de zorgen van de jeugd dienstcommissie aan de zieken in de gemeente gebracht als een groet van de kerk. „Circus-Cavalcade". De leden van -de afd. Terneuzen der Z.V.U. hebben gisteravond wel een bijzondere filmavond bij gewoond want de heer Frits van Dixhoorn, van origine een Zeeuw, perschef van het ook hier beken de circus Géant, was bereid ge vonden een causerie, toegelicht met een bedrijfsfilm, te houden over het voor buitenstatanders onbekende- circusleven, met al zijn bekoring en harde strijd voor de artisfen om nieuwe nummers te brengen voor het veeleisend publiek. De heer Van Dixhoorn had om de bezoekers van deze Z.V.U.- avond direct in de sfeer van het circusleven te brengen de wanden van de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas" behangen met recla me-biljetten, waarop jonglerende zeehonden, lachende clowns, schoolrijdesters en de enige vrou welijke fakir ter wereld. Op onderhoudende wijze ver telde de heer Van Dixhoorn van de voortdurende oefeningen der circusartisten, de verzorging der dieren, het reizen en trekken naar de verschillende steden, waar dan eerst de komst van het circus moet worden voorbereid voor het verkrijgen van de vereiste ver gunning, de terreinhuur, da re clame, etc. etc. Door de vertoning van de film „Circus-cavalcade" verduidelijkte spr. zijn causerie en kregen de bezoekers een kijkje in dit uitzonderlijk bedrijf. Drs G. Gietelink was zeer ze ker de tolk der aanwezigen toen hij na afloop de heer Van Dix hoorn dank betuigde voor zijn in teressante lezing die de leden der Z.V.U. een genoeglijke avond be zorgde. Soiree Musicale van Thalia. De R.K. zang- en toneelvereni ging „Thalia" gaf voor de uitge breide kring harer leden en do nateurs een uitstekend geslaagde soirée musicale in het gezellen- huis. Als gewoonlijk is het weer een echte Thalia-avond gewor den met bonte, of liever zeer ge varieerde inslag; want er wer den ook enkele éénactertjes en voordrachten voor het voetlicht gebracht. De Thalia-ensembles zowel als de solisten mochten op veel bij val en succes bogen. De voorzitter dankte aan het eind van de avond de medewer kenden voor hun prestaties en het publiek voor de bijval. Hij deelde mede, dat in de loop van deze winter nog menige ont spanningsavond zal volgen. Examen E.H.B.O. Dr Ramselaar uit Terneuzen heeft hier ter plaatse examens en herexamens afgenomen van de onder auspiciën der afd. Axel van het „Roode Kruis" door dokter C. A. Schiltman geleide cursus E.H.B.O. Voop de eerste maal slaagden de dames A. van Driel, S. van Driel, J. Faas, N. Ie Feber, Ida Marijs en Eva Terpstra benevens de heer E. van Kruijssen. Zij ver wierven het E.H.B.O.-diploma. Voor de herexamens slaagden de dames J. van Riel en J. Ver- berkmoes met de heren J. de Feijter, L. K. Ortelee, A. P. van Riel, J. Wisse, E. Breepoel en P. Maat, wier diploma daardoor werd verlengd. Geen der geëxamineerden werd afgewezen. Mondaccordeola op Valkenheide. Om te voldoen aan een ontvan gen uitnodiging maakte onze plaatselijke vereniging „Mondac cordeola" het afgelopen weekend een trip naar het welbekende op voedingsgesticht „Valkenheide" onder Maasbergen in de nabijheid van Utrecht. De tocht geschiedde met een comfortabele autobus, die de Axelse dilettanten op vlotte wijze heen en weer vervoerde. Toen het gezelschap op deze model-inrichting voor jongens ar riveerde keken de Axelaars een beetje raar op! Zoiets hadden zij geen van allen durven dromen. Een opvoedingsgesticht met een eigen ambachtsschool, een model boerderij, sportvelden, een hyper modern ingericht openluchtbad in een prachtige omgeving. Men stond ervan te kijken. Het is een succesvolle trip voor „Mondaccordeola" geworden. Zij had zeer veel bijval en de popu laire muziek was net iets voor de jongens van de inrichting, die zich een hele avond hebben ge amuseerd. De heer De Meulemeester oogstte met zijn populaire band een buitengewoon succes en veel 44. Een moment sta ren mens en dier elkaar aarzelend aan. De bruine beer be weegt traag de mach tige kop doch zijn fon kelende ogen blijven onafgebroken op de Heruli gericht. Allan weet, dat de minste beweging hem nood lottig kan worden h(j moet wachten tot de beer op de vlucht slaatof aanvalt... En in dit ogenblik van gespannen onzeker heid treft Allan eens klaps een wonderlijke gedachte; in een flits herinnert hij zich de drie proeven der Heruli-jongelin- gen; de hoef van de hertde hoektand van de beer... de staart van een vosVreemd, welke speling van lot heeft achtereen volgens de dragers van de eerste twee tropheeën op zijn pad ge brachtde twee herten, mach teloos inééngestrengeld.de beer neergeworpen door een ontwortel de boom. G.» m tf Trc De bruine beer laat hem echter staat de tarieven op de veer- geen tijd, hier verder over na te diensten op de Westerschelde denken, want eensklaps schiet een machtige klauw vooruit en slechts ter nauwernood weet Allan deze verraderlijke snelle beweging te ontgaan. Voor de Heruli goed en wel zijn ontsteltenis te boven is, gaat de beer tot de aanval over, met een snelheid, welke men van zo'n log beest niet zou verwachten. In een wanhopige poging, de ver pletterende slag van de kolossale voorpoot te ontwijken, springt Al lan achteruit, doch zijn voet glijdt uit op het natte gras en rugge lings slaat h\j tegen de grond. Met een kreet van afgrijzen ziet Erwin zijn vriend vallen. Bijna zonder na te denken grijpt de jonge prins een zware tak en op het moment, dat de beer zich op de Heruli wil storten, daalt een regen van harde stokslagen neer op Bruins' vacht. Met een grauw wendt de beer zich om, teneinde met deze nieuwe vijand korte met ten te maken en deze adempauze h gimoeg voor Allan. paastig wentelt hij zich buiten bereik van de machtige klauwen, terwijl een diepe bewondering in hem opwelt voor de grenzeloze moed van de kleine Noorman. Met een verbeten gezicht breekt de Heruli een zware tak af, en hij staat op het punt, zijn jonge vriend bij te springen, als de kille hand der ontzetting zjjn keel toeknijpt... De beer, tot het uiterste getergd door de stokslagen heeft zich op de achterpoten opgericht en stort zich met opgeheven voorpoten op zijn kleine, aalgladde tegenstander. Bliksemsnel springt Erwin achter uit, doch in de hitte van de strijd ontgaat het de dappere jongen, dat er vlak achter hem een oude boomstronk in het gras ligtDe waarschuwende gil van de Heruli komt te laatErwin's voet blijft steken en met een vertwijfel de kreet valt hij op zijn rug. Met een venijnige grauw springt de beer toe te vroeg moest 's avonds laat voor de terugreis worden gestart, die via Antwerpen ging, zodat men onder de morgen weer goed en wel in Axel arriveerde. Bejaarde man verdronken. Zondagavond is de 76-jarige J. v. d. Walle uit Rotterdam, die tij delijk te Breskens logeert, ver moedelijk misleid door de duister nis, in een bornput op een braak liggend stuk grond naast het Oranjeplein geraakt en verdron ken. De vermiste werd Maandag middag door spelende kinderen gevonden. Vismijn. Aangevoerd werd tot 22 Dec.: 14 kg schar 0,77; 10 kg kabe- jauw 0,87; 30.006 kg sardijn 0,370,86; 156.000 kg haring 0,22—0,25. Duivententoonstelling. Bij de door de postduivenver. „Nog Sneller" alhier gehouden tentoonstelling, waarbij als keur meesters optraden de heren R. Dirven uit Middelburg en Ed. Ie Ponte uit Rotterdam, waren de eerste 10 prijswinnars Jonge doffers kl A. 1. A. Bonde- wel; 2 en 6. W. Klaaijsen; 3. L. de Meester; 4. J. Wisse; 5. A. Post; 7. A. Quaars; 8. P. Buijze; 9. J. v. d. Wege; 10. J. van Gijs. Jonge doffers kl. AA. 1. J. Wisse; 2. Iz. Riteco; 3. G. van Grol; 4. P. Buijze; 5 en 8. W. Klaaijsen; 6. G. Boekhout; 7. J. de Meester; 9. Quaars—Lauret; 10. J. Datthijn. Jonge duivinnen kl. B. 1. Quaars —Lauret; 2. L. de Meester; 3. A. Bondewel; 4. M. Quaars; 5. Iz. de Jonge; 6. A. v. d. Voorde; 7. Iz. Faas; 8.1. Riteco; 9. J. Risseeuw; 10. J. Datthijn. Jonge duivinnen kl. BB. 1. A. de Hulster; 2. A. Hamelijnck; 3. W. Klaaijsen; 4. A. Quaars; 5 en 6. J. van Gijs; 7. J. Wisse; 8. W. Bruijnoge; 9. J. Jacobs; 10. F. v. d. Broecke. Jarige doffers kl. C. 1. L. de Meester; 2. H. Oosterling; 3. A. de Hulster; 4. A. Bondewel; 5. P. Buijze; 6 en 9. J. Faas; 7. J. v. Gijs; 8. J. Carels; 10. A. Verspril le. Jarige duivinnen kl. D. 1. I. Faas; 2. A. Versprille; 3 en 7. J. Carels; 4. Iz; Carels; 5. J. v. d. Wege; 6 en 10. J. Wisse; 8. J. Pleijte; 9- J. Roofack. Oude doffers kl. E. 1 (kampioen) A. Bondewel; 2. J. Jacobs; 3. J. Faas; 4. P. Buijze; 5. I. de Jonge; 6. Iz. Porreij; 7. A. Quaars; 8. L. v. d. Wege; 9. J. Carels; 10. P. v. d. Walle. Oude duivinnen kl. F. 1 (kam pioen) en 3. H. Oosterling; 2. E. Pieters; 4. K. Versprille; 5. J. Roofack; 6. P. Buijze; 7. A. Post; 8. A. Hamelijnck; 9. J. Woittiez; 10. A. de Hulster. E.H.B.O.-examen. Onder auspiciën van het Roode Kruis afd. West Zeeuws Vlaande ren werd alhier een E.H.B.O.-cur- sus georganiseerd. De cursus werd gegeven door dokter M. W. Jongsma te Groede. Zaterdag werden de cursisten geëxamineerd door dokter C. A. Schiltman te Axel. De diploma's werden door alle cursisten behaald en wel door de dames J. M. Cijsouw, T. E. Salo- mé en E. M. Provoost en de heren J. H. Schippers, P. J. Frans, P. J. Hendriks, J. van Kerkvoort, W. Nelisse, C. C. Holstein, A. van Engelenburg en L. v. d. Wege. Geslaagd. Aan het instituut Cuppens- Geurs te Eindhoven slaagden voor het examen coupeuse de da mes A. Jansen en J. Platteeuw te Hoek. Examen Geschiedenis 31. O- Voor de akte Geschiedenis M. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer J. H. Pirenne te Hulst. Dierenarts Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor dierenarts de heer F. A. Neeteson te Kloos- terzande. Men is begonnen met boringen, ten einde te trachten vast te stellen, of de olievelden van Se- ria zich onder de bodem van de Zuid-Chinese Zee voort zetten. De boringen geschieden van een stalen platvorm af, dat zich on geveer 2 km buiten de kust be vindt. Er zullen op die plaats 4 bronnen worden geboord. Met de boring met één ervan is reeds be gonnen en men zal daarbij lood recht naar beneden gaan tot een diepte van 2000 tot 2500 meter. De andere drie zullen met de eer ste hoeken vorrhen en tot de zelfde diepte doorgaan teneinde bij het zoeken naar nieuwe olie- lagen een maximuale oppervlak te te bestrijken. De BritishMa layan petroleumcompany ltd., welke het olieveld van Seria ex ploiteert, hoopt dat zich onder de zeebedding rijke olielagen be vinden. Vermoedelijk zal de eer ste bron over vier maanden ge reed zijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2