Frans passagiersschip gestrand en gebroken VERENIGDE NATIES m De Benelux-besprekingen te Ulvershout Champollion heeft 500 opvarenden aan boord DE NIEUWE TITEL VAN KONINGIN ELIZABETH De incidenten met krijgsgevangenen Nederlandse winterkleding voor weeshuis te Seoel NIEUWJAARS ADVERTENTIES Donderdag 1 Januari a ƒ1- Verbetering van sfeer en klimaat Pinay stelt nog eert vertrouwenskwestie EXTRA-BELASTING IN KENYA De „Fiede" binnen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN H.M. Koningin Juliana onthult verzetsmonumentteAmsterdam WtPl DINSDAG 23 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2223. Koninginbezoekt kerstspel Waarschuwing van de Ziekenfondsraad Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gtronummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. R.ubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit 3iad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Franse passagiersschip „Champollion" is Maandagoch tend met ongeveer 500 opvaren den aan boord op zestig meter uit de kust van Libanon ter hoogte van Beiroet in ondiep water aan Zondagavond heeft de Konin gin met 2 prinsessen Marijke en Margriet en een vriendinnetje van deze de voorstelling bijge woond vanhet Kerstspel „Zalig zijn zij die niet zien en nochtans geloven", opgevoerd door de vrij zinnig protestantse kring van de Nederl. protestantenbond te Soest in het kerkgebouw Rem- brandtlaan te Soestdijk. Het stuk werd geregisseerd door mej. Van Zoest. Voorganster was mej. O. E. Jolles. Volgens de correspondent van de Londense „Observer" te Jo hannesburg is er in Z.-Afrika ontstemming gerezen over de voorgestelde nieuwe titel voor koningin Elizabeth, waaraan ook de Zuidafrikaanse minister Havenga op de te Londen ge houden conferentie van minis ters van het gemenebest na mens zijn regering goedkeuring heeft gehecht. Het blad „Die Burger", dat nauwe betrekkingen onder houdt met premier Malan, zegt dat men waakzaam moet zijn voor pogingen om de titel „hoofd van het gemenebest" 'n betekenis en inhoud te geven, welke hij niet behoort te heb ben. „De omschrijving zal de Zuidafrikaanse royalisten niet bevredigen, aldus het blad en de republikeinen zullen natuur lijk door geen enkele titelver- andering er toe bewogen wor den het erfelijke koningschap van Gr.-Brittannië te aanvaar den als een levend symbool van de Zuidafrikaanse volksgemeen schap". de grond gelopen. De golven sloe gen met ruw geweld over het schip, dat zware slagzij maakte. Het schip is eigendom van de Franse regering en heeft Mar seille als thuishaven. Het is in 1924 gebouwd, telt zeven dekken en meet 12456 ton. Er werd getracht een reddings boot uit te zetten. Deze is echter onmiddellijk door de zware golf slag weggeslagen. Onderwater klippen maken het niet mogelijk de „Champollion" rechtstreeks van de Libanese kust te naderen. De passagiers verdrongen zich op de bovenste dekken. De mees ten waren op weg naar het heili ge land, waar zij de Kerstdagen hoopten door te brengen. De „Champollion" had Maan dagochtend vijf uur plaatselijke tijd in de haven van Beiroet moe ten aankomen. Het schip ver scheen om drie uur ter hoogte van de Libanese kust en begon langzaam koers te zetten naar de haven. Plotseling begon het ter hoogte van Uzahi, een dorpje dat 2 km van het gestrande schip aan de grens van de luchthaven van Beiroet ligt, in de richting van de kust af te drijven. De „Champollion" stootte op zand en het schip begon slagzij te maken. Nader werd gemeld, dat de door de „Champollion" uitgezette reddingsboot wel is omgeslagen, doch dat de vijf inzittenden zijn gered en in een ziekenhuis opge nomen. Een hunner zeide dat het schip in een sterke stroming was geraakt, die het naar de kust dreef en waardoor het uiteinde lijk op een zandbank is vastge lopen. Israëlische sleepboten zouden trachten de „Champollion" te na deren om de passagiers van boord té halen. Het 2.737 ton metende Franse s.s. „Syrië" is in de haven van Beiroet aangekomen en hield zich gereed de „Champollion" te hel pen, aldus verluidt het in Maan dag te Nicosia op het eiland Cy prus opgevangen radioberichten. De „Syrië" heeft radiografisch medegedeeld in verbinding te staan met de Noordisraëlische ha ven Haifa. Andrei Gromyko van de Sow- jet-Unie heeft in de assemblee van de V. N. de Ver. Staten be schuldigd van het verschepen van 1400 Noordelijke krijgsgevange nen naar Amerika als proefko nijn voor atoomexperimenten. Deze beschuldiging wekte gro te verbazing onder de afgevaar digden van de assemblee die in de nachtelijke uren van Zondag op Maandag nog bijeen was om een op het laatste ogenblik in gediende Russische resolutie te bespreken, waarin bestraffing van de Amerikanen wordt ge vraagd wegens „massamoord" op Noordelijke krijgsgevangenen in Korea. De 1400 gevangenen waren volgens Gromyko in Mei 1951 naar Amerika gebracht. In de zelfde maand „staken Ameri kaanse beulen bij 18 gevange nen de ogen uit". Ook hadden de Amerikaanse strijdkrachten ,800 gevangenen levend ver brand bij proeven met vlam menwerpers". Britse en Amerikaanse afge vaardigden barstten in lachen uit bij deze beschuldigingen. Zij hebben ze later als propaganda bestempeld. De assemblée was, toen Gro myko begon te spreken, al 9 uur bijeen afgezien van een ender breking vap een uur voor het diner. De Sowjet-afgevaardigde sprak van „een systematische uitroei ing van Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen door de Ame rikanen". Hij ontkende, dat bij het in cident op Pongam slechts bur ger-gevangenen betrokken zou den zijn geweest. De meldingen dat de gevangenen ongenegen zouden zijn naar hun land te rug te gaan, noemde hij leu gens. De Indische resolutie over de krijgsgevangenen had slechts ten doel de openbare mening te misleiden. „Was het slechts toeval, dat het doden van een groot aantal Chinezen op Pongam onmid dellijk op dië resolutie volgde?", vroeg Gromyko. Ernest Gross van de Verenig de Staten zei, dat zijn land voor vrede in Korea is, maar dat de Sowjet-afgevaardigde alle mid delen te baat neemt om die vrede te voorkomen. Hij zei dat de opstand op Pongam georga niseerd en geleid werd. Uit on derschepte documenten was ge bleken, dat een massale uit braak werd beraamd. Gross is van mening, dat ont snapping niet 't enige doel van de gevangenen was. Het eigen lijke doel was bloedvergieten om een aanleiding te verschaffen voor een verkeerde voorstelling van zaken. De Britse afgevaardigde Sel- wyn Lloyd sprak van „een laat ste poging van Rusland om het initiatief in de koude oorlog te herkrijgen". De Russische resolutie is met grote meerderheid van stemmen verworpen. Alleen de 5 landen van het Russische blok stemden vóór. Er werden 45 stemmen tegen uitgebracht. De Engelse afgevaardigde Sel- wyn Lloyd zei nog: „Hoewel wij erkennen dat het een moeilijke taak is de krijgs gevangenen te bewaken, gelo ven wij, dat door mensen ver keerde beslissingen kunnen worden genomen. Wij zijn van mening, dat de dood van 82 mensen een ernstige zaak is. Daarom achten wij het juist dat er een volledig onderzoek wordt ingesteld". Ook de Indische afgevaardig de Krisjna Menon sprak zich voor een onderzoek uit. SCHIP TEN ONDERGANG GEDOEMD. De golven dreven de „Cham pollion" dichter naar de kust. Men heeft getracht vier met pas sagiers gevulde reddingsboten de kust te doen bereiken, doch deze poging moest wegens de hoge zee worden opgegeven. Er stonden duizenden kijkers aan het strand, die de strijd van de „Champollion" met de woeden de elementen gadesloegen. Men beschikt in de haven van Beiroet niet over modern red- dingsmateriaal. Het schip had enige scheuren in het bovenste gedeelte van de romp en midscheeps. Een patrouille van het Liba nese leger stond op het strand ge reed om indien mogelijk hulp te bieden. Nader wordt nog gemeld, dat de vijf inzittenden van de omge slagen reddingsboot zwemmende de kust wisten te bereiken. HOOP OP REDDING. Een reddingsboot van de „Champollion", met een lijn, die was vastgemaakt aan het ge strande schip, aan boord, heeft de kust bereikt. Men hoopte dat van de lijn gebruik kon worden ge maakt om de opvarenden te red den. Volgens plaatselijke scheep vaartdeskundigen is het schip ten ondergang gedoemd, indien de zee niet rustiger wordt. De Libanese president, Kamille Tsjamoen, en enige ministers hebben zich naar de kust bege ven om toezicht te houden op het reddingswerk. DE „CHAMPOLLION" GEBROKEN. De „Champollion" is Maandag avond in tweeën gebroken. Het schip was steeds meer gaan overhellen, terwijl de romp scheurde. Op het ogenblik, dat de „Champollion" in tweeën brak, waren nog tachtig personen aan boord. Een naar het land overgebrach te kabel brak later. Men had ge hoopt langs deze kabel passagiers aan land te kunnen brengen. Vol gens een geredde heerste er geen paniek aan boord. Van officiële Libanese zijde is verklaard, dat geen Israëlische sleepboten ter redding waren ge komen. Hadden zij zulks gedaan dan zou men haar niet verhin derd hebben reddingswerk te ver- richten. De kapitein heeft ver klaard, dat alle opvarenden on herroepelijk zullen omkomen, als niet onmiddellijk hulp wordt ge boden. Grote golven slaan over het vaartuig. De twee stukken raakten en kele meters van elkaar. Men is er in geslaagd een nieuwe kabelver- bindiqg met het land tot stand te brengen. Scheepvaartfunctionarissen te Parijs hebben verklaard, dat er slechts ongeveer zes buitenlan ders aan boord zijn. Onder hen bevinden zich een Belg, een Zwitser, een Ameri kaan, een Canadees en een Chi- leens echtpaar. Eén passagier is over boord gesprongen. Hij ver dween in de golven. Volgens een hoge functionaris van de „Messageries Maritimes", de maatschappij, die het schip ge bruikt, is het schip niet in tweeën gebroken. Wel was er een „grote scheur" in het schip, doch de 2 helften waren nog niet geschei den. De toestand had zich niet verslechterd. Hij zeide, dat zijn verklaring gebaseerd was op een telefoongesprek met de agent van de maatschappij te Beiroet. Hij sprak ook het bericht tegen, volgens hetwelk een passagier over boord was gesprongen. Namens kapitein H. Vader van het Nederland.se detachement der Ver. Naties in Korea, die door de Amerikaanse autoritei ten is aangesteld als vader in het weeshuis „Nam Muk" te Seoel, In welk huis zich 170 ouderloze Koreaanse kinderen bevinden, is aan het Neder landse Roode Kruis kennis ge geven, dat deze kinderen door gebrek aan winterkleding kou lijden. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft daarop 180 kindercapes, 180 wollen rokjes en 170 wollen kindermutsen ter beschikking van de desbetref fende dienst van het ministerie van Oorlog gesteld om aan ka pitein Vader toe te zenden. voor het purnmer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of gedichten groter dan 10 re gels zal ƒ1,meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. Inzending kan geschieden tot UITERLIJK ZATERDAG 27 DECEMBER. Op verzoek van de voorzitter van de ziekenfondsraad wordt het volgende medegedeeld. Werkgevers, die nog in het be zit zijn van schutbladen van cou ponboekjes voor ziekenfondspre mies, aan de voorzijde voorzien van de letters A tot en met K, dienen deze schutbladen uiterlijk 31 December 1952 te hebben in geleverd bij de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereniging, waarbij zij zijn aangesloten. Na genoemde datum kunnen die schutbladen niet meer voor premiebetaling in aanmerking worden gebracht. is zMmÊKÊBËBmÊ H.M. Koningin Juliana heeft te Amsterdam op het Jonas Daniel Meyerplein het verzetsmonument ter herinnering aan de Februari staking in 1941 onthuld. Bij deze plechtigheid waren prins Bern- hard en vele autoriteiten aanwe- en vervaardigd door de beeidhou- zig. wer Mari Andriessen. Rechts op ds foto koningin Juliana, prins Een overzicht van de plechtig- Bernhard en burgemeester Arn. heid na de onthulling van het mo- J. d'Ailly. nument, genaamd „Dokwerker", De Benelux-besprekingen in Ulvenhout hadden, zoals bekend, betrekking op de moeilijkheden, die in bepaalde Belgische be drijfstakken als gevolg van de Nederlandse concurrentie zouden bestaan. Het betrof geen volledige mi nistersconferentie der Benelux, welke aanvankelijk in de bedoe ling had gelegen. Voor deze blij ven de belangrijke Benelux- vraagstukken gereserveerd. De ministers hebben vastge steld, dat er door de industriëlen der drie landen actief werd ge streefd naar het uitwerken van vrijwillige schikkingen met het oog op de regeling van hun on derlinge concurrentieposities in de regeringsverklaring van Knokke genoemde bedrijfstak ken. De thans bereikte resultaten mogen voor België, gezien de moeilijkheden welke zich in de afgelopen maanden in een aantal bedrijfstakken voordeden, be langrijk worden geacht, zo verna men wij uit de kring van des kundigen. En ook al mag men de betekenis van een specifiek NederlandsBelgisch concurren- tieprobleem niet overschatten, 't overleg tussen de industriëlen der drie landen en het beperkte ministeriële overleg mag men van belang noemen voor de Be- nelux-geest en voor het klimaat, waarin de definitieve economi sche unie in de toekomst zal moe ten gedijen. Teruggang van Belgische export. Inmiddels dient men in het oog te houden, dat de Belgische moei lijkheden niet zijn samen te vat ten als een Nederlands-Belgisch concurrentieprobleem. Het pro bleem voor België is de terug gang van de totale Belgische ex port, vooral in de sensibele sec toren. In Nederland en België heeft zich het kostenpeil uiteenlopend ontwikkeld. Het Nederlandse is relatief veel gestegen^ Tussen beide landen bestaan bovendien geen invoerrechten. Bij een terugkeer tot meer normale ver houdingen doen zich dan in de wederzijdse afzet van goederen verschuivingen voor. Als regel zullen deze verschuivingen op korte termijn binnen bepaalde grenzen blijven. De concurrentieverhoudingen worden bepaald door een com plex van factoren. Het loon- element is daarbij niet steeds het belangrijkste. Grondstoffen-prij zen, vakbekwaamheid, productie techniek, kwaliteit, reclame, aard van de bedrijfsinrichting en nog andere spelen daarbij een rol. Zo is gebleken dat wij in bepaalde bedrijfstakken efficiënter zijn dan België. De beperkte verschuivingen in het Beneluxhandelsverkeer vor men niet het probleem, waarvoor de Belgische industrie zich ge steld ziet. Het is de teruggang van de totale Belgische indu striële export, vergeleken met het topjaar 1951, welke terug gang vooral in de zomermaan den van 1952 voelbaar werd. HET NEDERLANDSE LOONPEIL. Men heeft bij de Belgische moeilijkheden het Nederlandse loonpeil in het geding gebracht. De mogelijke hoogte wordt be paald door de stand van de be talingsbalans en de daarmee samenhangende werkgelegen- lieidspolitiek. Men is het er in ons land algemeen over eens, dat een belangrijke verhoging van het Nederlandse loonpeil met het oog daarop niet mogelijk is. Daarin kan een óplossing van die scherpte der Nederlands-Bel gische concurrentie-verhoudingen niet worden gevonden en ook niet in een officiële beperking van de Nederlandse export naar België op enigszins grotere schaal. Zij zou onvermijdelijk een beperkt karakter krijgen en een precedent vormen voor een oplossing van mogelijks moeilijk heden in andere bedrijfstakken. Men herinnerde ons aan het als overgangsmaatregel bedoelde landbouwprotocol. Gedurende vijfjaar is het niet mogelijk ge bleken dat te liquideren, HET BELGISCHE PROBLEEM. Samenvattend kan men zeggen, dat het Belgisch probleem voor eerst betrekking heeft op de ach teruitgang van de totale export. Voorts op de Nederlandse ex port naar België. Deze is van de moeilijkheden echter een der minder belangrijke. Slechts een klein percentage van de Belgi sche productie werd er door ver drongen. Veel meer was het een weinig verdringen van producten van andere landen op de Belgi sche markt. Het probleem heeft een psy chologische kans. Nederland is zich daarvan bewust. Men toon de zich in ons land bereid over die moeilijkheden te praten en een zekere medewerking te ver lenen, maar die medewerking heeft grenzen. Het zou onjuist zijn een verband te construeren tussen de Nederlandse importen in België en de bestaande moei lijkheden. In de kring van deskundigen merkte men ons voorts op, dat onze productiekosten niet kunst matig zijn. Er bestaat een na tuurlijke concurrentieverhouding. Wij moeten het Nederlands loon peil als gegeven aanvaarden. De oplossing, welke thans is bereikt door de onderlinge afspraken van de industriëlen der drie landen, j noemde men ons niet iets, waar tegen de overheid veel bezwaar zou moeten maken. DE OPLOSSING. Resumerende kan men zeggen, dat er thans overeenstemming is bereikt In bepaalde bedrijfstak ken; dat op spoedige regelingen in andere is aangedrongen en dat ook voor de toekomst een be paalde gedragslijn is vastgesteld. Veel iiangt thans af van de dis cipline in die bedrijfstakken. Men moet de bereikte oplos sing niet uitsluitend op haar eco nomische merites bezien. Zij is van belang voor Benelux. De im passe is verdwenen. Het ingrij pen der overheid is tot een mini mum teruggebracht. Het was tenslotte veel waard om sfeer en klimaat voor de Benelux te ver beteren na de drukte en het ru moer om dingen, welke men in het grote Benelux-verband klei nigheden mag noemen, want moeilijkheden tussen concurren ten zullen er altijd zijn. Bij een integratie moet er een vrij verkeer zijn en tenslotte be denke men, aldus werd ons nog opgemerkt, dat men zelf in staat moet zijn de concurrentie het hoofd te bieden. De Franse premier Pinay heeft de vertrouwenskwestie verbon den aan het regeringsvoorstel ter verhoging van de accijnzen op alcohol met 25 procent. Een deel van deze inkomsten zullen wor den gebruikt ten behoeve van de oud-strijders en een ander deel (8.500.000.000 francs) voor de woningbouw. De minister van Wederopbouw zeide: „Frankrijk moet kiezen tussen woningen en drank. Ik wil De regering van Kenya heeft bekendgemaakt, dat in bepaal de woongebieden van de Kikoe- joes een extra belasting van 1 pond (ruim 10) per persoon per jaar zal worden geheven als bijdrage in de kosten van de noodmaatregelen, die noodza kelijk zijn geworden door het groeien der Mau Mau-bedrijvig- heid onder de Kikoejoes. De opbrengst van deze extra belasting zal in de eerste plaats worden aangewend om perso nen, die door de noodmaatrege len schade hebben geleden, 'te helpen. Kikoejoes, die hebben meegewerkt om wet en orde te handhaven, kunnen van deze nieuwe belasting worden vrij gesteld. Het Nederlandse schip Fiede, dat zoals gemeld op weg van Denemarken naar Sunderland een defect aan een der machi nes kreeg, is gisteren op eigen kracht de haven van Snderland binnengelopen. dat de vrouwen weten welke af gevaardigden drank boven hui zen stellen". De vergadering van Zondag was buitengewoon bewogen. Van de banken van vertegenwoordi gers van wijnstreken kon men kreten horen zoals „chanteur!" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Later brekende bewolking. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later van het westen uit brekende bewolking en enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Iets hogere tem peraturen. WOENSDAG 24 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.06 7.47 Terneuzen 7.41 8.22- Hansweert 8.21 9.02 Walsoorden 8.31 9.12 MAAN ZON op onder op ondei Dec. 22 8.46 16.31 11.52 23.45 23 8:46 16.32 12.06 24 8.47 16.32 12.10 1.08 25 8.47 16.33 12.35 2.31 26 8.47 16.34 12.53 3.55 27 8.47 16.35 13.17 5.17 28 8.48 16.35 13.50 6.35 29 8.48 16.36 14.35 7.45 30 8.48 16.37 15.33 8.41 31 8.48 16.38 16.41 9.22

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1