Minister Suurhoff begroting over zijn Uit de Provincie KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Terneuzen VOOR DE ZONDAG De begroting voor 1953 AGENDA Tweede Kamer f Vermoeid Vergadering van Vrijdag TERNEUZEN. ZAAMSLAG. AXEL. OOSTBURG. Donderdagavond heeft minis ter Suurhoff de in eerste termijn gemaakte opmerkingen beant woord. Hij herinnert eraan, dat de heer Weiter belastingverlaging bepleitte. Tegelijkertijd vroeg deze verruiming van de emigra tiebemoeiingen der overheid. Dit kost ook geld. Het komt meer voor, dat dergelijke pleidooien worden gehouden. Voor 1953 moet gerekend wor den met 130 a 140.000 werklozen. In tal van gebieden gaat de werk loosheid het percentage, dat aan vaardbaar kan worden geacht, te boven. Globaal heeft men het werklozencijfer zien stijgen met 20.000 per jaar. Na Korea is een snellere stijging opgetreden. Er werken echter ook structuur tekorten in de economie, die met een openbare werken-politiek niet zijn te bestrijden. De struc- Gij zijt vermoeid door uw grote reis. Ik zie hun wegen en Ik zal hen genezen. Jes. 57 10, 18. De profeet Jesaja voert alzo de Here tot Zijn volk prekende in. Wij gevoelen, dat Israël ook in zijn levenservaringen, zijn afdwa lingen, en zijn ervaringen van Gods trouw, als het ware de af schaduwing is van het leven van de enkele mens. Israël was ver moeid van zijn reis, omdat die reis zo nodeloos lang was ge weest. Omwegen hadden zij ge maakt, kronkelpaden ingeslagen, die veel van hun krachten had den gevergd. Die hadden hen, evenals Hagar weleer, die ver dwaalde in de woestijn, uitgeput doen neerzitten. En wij, hoe vaak zijn wij ver moeid, omdat we eigen wegen hebben ingeslagen! Hoe vaak zetten we moede ons neer, alsof onze kracht ware vergaan, om dat wij de Sterke Hand onzes Gods hebben losgelaten. O, enige, nooit genoeg geroem de barmhartigheid onzes Gods! Als wij dan zo moede zijn door onze omzwervingen, dan nog zoekt Zijn oog ons op. Neen, Hij behoeft niet te zoeken. Hij ziet op ons neder, met ontferming, ja, met Heilandsogen. Want zie, Hij laat een belofte van genezing horen! Genezen zal Hij die ver moeide harten, die afgedwaalde kranke zielen. Hij is de grote Medicijnmeester, die nog altijd door de wereld gaat om te ver binden de gebrokenen van harte, om te troosten de bedroefden en de kracht te vernieuwen van de vermoeiden van kracht. Vrvjgekochten van de dood, Staakt uw zuchten, wilt niet [zorgen, Wacht op God in al uw nood, Als de wachter op de morgen. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) tuurproblemen oplossen moet ge beuren door industrialisatie en emigratie. De structuur-werk loosheid is het hoofdprobleem. Voor werkverruiming zal in totaal nodig zijn 3 a 400 millioen gulden. De regering meent niet verder te kunnen gaan met de directe werkverruiming dan de uitgaven, die in de memorie van antwoord zijn opgesomd. Tegenover de opmerkingen van de heer Cornelissen stelt spr. zijn opvatting, dat voorzichtig moet worden voortgegaan met sociale voorzieningen. Bijzondere aandacht zal de mi nister geven aan de seizoen-werk loosheid. Er zijn al enige maat regelen genomen om deze werk loosheid te bestrijden, b.v. voor schilderwerk en woningsplitsing. Aan het adres van de heer Wei ter merkt hij op, dat van een loonstop in feite geen Sprake is geweest. Een andere differentiatie is nodig, n.l. die naar de individuele prestatie. Z.i. zijn er meer moge lijkheden tot beloning van indivi duele prestaties dan toen men geen geleide loonpolitiek had. De arbeidsvrede is daarmede zeer gediend; dat is een economisch goed van grote waarde. Men wil nu meer vrijheid in de loonpolitiek. De vraag is, hoe men die zal verwerkelijken, zon der dat men de bijl legt aan de wortel van het systeem. De daar toe geopperde mogelijkheden acht hij niet geschikt. Terecht is weinig gezegd over de gesalarieerde middengroepen, omdat de loonpolitiek zich met deze niet direct heeft beziggehou den. Er is ongetwijfeld een pro bleem ten aanzien van de belo ning der middengroepen. Bij de emigratie wordt uitge gaan van eigen verantwoordelijk, heid en vrijheid van de betrok kene om te gaan of niet te gaan. De emigratie is een wisselval lig massabedrijf geworden. Wij kunnen geen eisen stellen aan het ontvangende land, tenzij de kwaliteit van de emigrant blijft zoals zij nu is. Spr, verklaart zich bereid over leg te plegen met zijn ambtgeno ten van onderwijs en van land bouw over de mogelijkheid van les in de Engelse taal op land bouwscholen. De Nederlandse emigranten schepen staan bekend om hun goede accomodatie. De vreemde schepen beschikken over een minder goede accomodatie. De „Fairsea" gaat uit boven de eisen, die internationaal aan emi grantenschepen worden gesteld. Wat de D.U.W. betreft zegt de minister dat hij van de wenselijk heid om zoveel mogelijk additio neel werk door aannemers te doen aannemen overtuigd is. Er zijn echter niet altijd aannemers voorhanden en vaak wordt de begroting dusdanig overschre den, dat men het werk niet kan gunnen. De minister meent, dat bij de loonregelingen en voorwaarden voor de D.U.W.-objecten het juiste midden is getroffen, al zal er wel eens wat te wensen zijn. Met betrekking tot de noodwet ouderdomsvoorziening zal de re gering overwegen, of het vrijla ten van ƒ200 mogelijk is met het oog op de grote uitgaven, die gedaan moeten worden. Daarbij zullen tevens wijzigingen onder het oog worden gezien, o.a. in verband met compensatie voor de huurverhoging. Staatssecretaris Van Rhijn acht een vacantieregeling voor jeug dige werknemers wenselijk. De vraag is echter, of men moet komen tot een dwingende rege ling. Spr. heeft begrip voor de wens naar vereenvoudiging der sociale verzekeringen. Dit 'is echter niet zo eenvoudig. Tegen het maken van misbruik van de werkloosheidswet moet worden opgetreden. De critiek van de heer Reuter op deze wet is niet vol te houden. Het gaat om kinderziekten bij de uitvoe ring van de werkloosheidswet en het is zeker geen janboel. De uit voering is z.i. wel geslaagd. Een kerstgratificatie aan de werklozen is niet nodig, omdat hun positie is verbeterd. Hij merkt op, dat in Oost-Duitsland de kerstgratificaties zijn afge schaft, omdat deze vernederend voor de arbeiders werden geacht. Bij de replieken dient de heer Reuter (CPN) drie moties in. In de eerste wordt gevraagd het ver lenen van een kerstgratificatie mogelijk te maken; in de tweede worden verbeteringen in de wachtgeld- en werkloosheidswet gevraagd en in de derde verho ging tot ƒ200 van de vrijstelling van eigen inkomsten in de nood wet ouderdomsvoorziening. De heer Kikkert (C.H.) meent, dat het goed zou zijn, als de mo tie voor een kerstgratificatie werd ingetrokken. In Oost-Duits land is de kerstgratificatie inge trokken, omdat ze een uitvloeisel van het kapitalisme is. Met verwijzing naar het pro- ces-Slansky zegt hij, dat het daarom met het oog op een even tuele zuivering goed ware, als de motie werd ingetrokken. Vrijdagmiddag kwam de volks gezondheid aan de orde. ZONDAG 21 DECEMBER. Oost Zeeuws-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 3 uur Ds. Van Swigchum, van Rotterdam. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan (Bed. H. Doop). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten; 7 uur Jeugddienst (herdenking 20- jarig bestaan v. d. Jeugddiens ten) Ds. J. W. van Swigchum, van Rotterdam. 10 uur in „Bethel" dienst voor jongeren. Voorganger: de heer M. Loof. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 20 DECEMBER. West Zeeuws-Vlaanderen. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 21 DECEMBER. 10.30 uur Ds. L. S. Aardenburg: Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur geen dienst. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. St. Kruis: 9 uur Ds L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Medewerking Kerkkoor). Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerjsje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendjjke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. MAANDAG 22 DECEMBER. Sluis: 7.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Kerstzangdienst m. m. v. het Kerkkoor uit Oostburg). DINSDAG 23 DECEMBER. Sluis: 7 uur Kerstfeest in „Rozen- oord". GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. W. T. Nijenhuis, van Den Haag. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Hoonstra, van Hoofddorp. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 upr en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. De heer Fokkema (A.R.) noemt de mededelingen van de minister omtrent de bouw van protes tants-christelijke ziekenhuizen bemoedigend. De heer Zegering Hadders (VVD) toont zich minder tevre den over de ziekenhuisbouw. De weg om tot uitbreiding van een ziekenhuis te komen is te lang: Er moet z.i. meer vrijheid aan de besturen worden gelaten. Over het ziekenfondswezen zijn veel klachten. Hij meent, dat zo als de regeling nu is, de huisarts zo'n grote stroom patiënten te verwerken heeft, dat hij eigenlijk maar verwijzingsagent je speelt. Dat kan niet de taak van de huis arts zijn. Verleden jaar heeft spr. de gedachte geopperd die stroom te breken door de zieken fondspatiënten een kleinigheid te laten betalen voor iedere verrich ting en ieder recept. De heer Van Lienden (Arb.) bepleit stabilisatie van de zieken fondspremie en een bijdrage uit de algemene middelen om de stij ging der kosten op te vangen. De heer Krol (C.H.) betoogt, dat de overheid ten aanzien van plannen voor oprichting of ver bouwing van particuliere zieken huizen veelal onjuist optreedt en beslissingen neemt zonder re delijk overleg met de betrok kenen. Mevr. LipsOdinot (CPN) is van oordeel, dat de gezondheids zorg niet goed kan worden be hartigd, zolang er grote kosten aan de bewapening worden be steed. O.m. vraagt zij wat de mi nister denkt te doen voor de ver betering der schoolgeneeskunde. Ten aanzien van de t.b.c.-be- strijding betoogt zij, dat het par ticuliere initiatief niet voldoende kan doen, zodat de overheid moet helpen, aangezien de t.b.c.-bestrij- ding allereerst nodig is. De heer Cornelissen (VVD) zegt, dat ernst moet worden ge maakt met de inschakeling van de tandtechnici. Verder wenst hij bevordering van een ruimere overschrijvings mogelijkheid door drankwetver gunningen. Moties-Reuter verworpen. De beraadslagingen worden onderbroken voor. de stemming over de door de heer Reuter (CPN) ingediende moties. De moties worden verworpen met 57 tegen 4 stemmen, die der com munisten. Minister Suurhoff bestrijdt de opvatting van mevr. Odinot, dat de gehele gezondheidszorg door de overheid behartigd zou moe ten worden. Dat is onmogelijk in ons land. De staatssecretaris, de heer Muntendam, kan met de denk beelden van de heer Fokkema in zake de schoolartsendienst niet meegaan. In verband met wensen voor een protestants sanatorium in liet Zuiden merkt spr. op, dat er thans reeds in een paar sanatoria enige tientallen bedden leeg staan. Uitbreiding van het aan tal sanatoria lijkt hem niet ver antwoord. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te heb ben tegengestemd. 20 jaar Jeugddiensten Ned. Hei-v. Gemeente. In de jeugddienst van Zondag avond zal het feit worden her dacht, dat 20 jaar geleden de eerste officiële jeugddienst werd gehouden. Deze dienst zal worden geleid door ds. v. d. Vlugt, de huidige voorzitter van de jeugd dienstcommissie en ds. J. W. van Swigchum, predikant te Rotter dam, die destijds bij de invoering van de jeugddiensten hulppredi ker was alhier. Ongetwijfeld is er aanleiding dit lustrum te herdenken, omdat de jeugddiensten in deze 20 jaar hun bestaansrecht hebben bewe zen, al zal het dan wel zó zijn, dat niet dit feit op zichzelve in deze dienst zal domineren, maar wèl het heilsfeit, dat volgens het kerkelijk jaar aan de orde is. Reeds nu bestaat er, ook bij de ouderen, grote belangstelling voor deze jeugddienst, mede ook door het feit dat de bij velen nog welbekende ds. Van Swigchum de preek zal houden, hetgeen zich reeds heeft geuit in de vele bloemen, die zijn toegezegd, ten einde deze dienst echt feestelijk te doen zijn. Men zal er derhalve verstandig aan doen tijdig in de kerk aanwezig te zijn, wil men van een plaats verzekerd wezen. Een droeve plechtigheid. Vrijdagmiddag vond onder gro te belangstelling de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer M. J. Eel- derink, in leven hoofd der chris telijke school te Driewegen. Door uitstedigheid van de plaat selijke predikant werd de rouw dienst ten sterfhuize geleid door ds G. W. van Houte, Gereform. predikant te Ulrum en persoon lijk vriend van de overledene. Aan het graf sprak ds Van Hou te een kort woord, waarbij hij er op wees, dat wij boven sterven en begraven worden mogen zien op de opstanding, die een doorgang tot het leven is. De heer P. Koole, waarnemend hoofd, sprak namens bestuur en onderwijzend personeel woorden van dank en waardering voor wat de heer Eelderink in 19 jaar trou we arbeid voor de school is ge weest. Hij verzocht het personeel met de kinderen te zingen psalm 103 8. Een broeder van de overledene dankte namens de familie voor hef medeleven, dat van zovele zijden was gebleken. burg vergaderde de vereniging van oud-leerlingen onder leiding van de heer E. Buyck. Bij de opening heette de voor zitter de rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen, de directeur der rijkslandbouwwin- terschool de heer L. van Dijk en de heer P. de Roo van de voor lichtingsdienst welkom. Ir. P. Bakker Arkema uit Wa- geningen hield vervolgens een causerie over het economisch gebruik van de tractor op het middelgrote en kleine landbouw bedrijf. Spr. zette de voor- en nadelen tegenover het paard uiteen en belichtte, dat de rationele facto ren zowel van het paard als van de tractor in de hand liggen van de boer. Het is moeilijk de ar- beidsbezetting op de boerderij of van machinebezit af te stem men op de behoefte. In de zomer is de arbeidersbehoefte groot. Veel factoren, die een woordje meespreken in de landbouw, zo als fokkerij, mechanisatie, bodem kunde en vruchtwisseling zijn aan een onderzoek onderworpen. Spreker betreurde het, dat voor dit fundamenteel onderzoek geen overkoepelend orgaan is. Het onderzoek moet voor ieder be drijf samengaan met een econo misch bedrijfsonderzoek. Het gebruik van de tractor zag spr. dan ook graag naast de paarden, die in het echte land- bouwersbedrijf onmisbaar zijn. De prestatie van een span paarden is ongeveer gelijk te stellen met de trekker. Het ligt zelfs nog iets lager. Op transport voor de landbouw gaat de tractor vier maal sneller dan het paard; voor landbouw- werken als b.v. ploegen is het verschil nog groter. Het nadeel van de mechanisa tie is echter, dat het boerenbe drijf er onrustiger door gewor den is, b.v. de financiering van de grote machines. Ook geeft de motorisatie moeilijkheden, als een bedrijfsleider, de boer of de eerste knecht uitvallen. Niet ieder kan met grote tractoren omgaan. Wel achtte Ir. Bakker Arkema het van belang, dat de mens meester is van het boerenbedrijf en de machine zijn dienaar. De prestatie van het boeren bedrijf is ten opzichte van 40 jaar geleden 2% maal zo groot. Dit ligt aan de machines ën de ac tieve bemesting. In 1870 hadden de boeren per arbeider de beschikking over 1 a 2 pk. Thans is dit per arbeider 7 a 8 pk. In Amerika is dit thans geste gen tot 40 a 50 pk. Maar. aldus Ir. Bakker, dat is geen landbouw meer, maar een tarwe-industrie. In Amerika zijn er thans 4.100.000 tractoren in gebruik. Men heeft de beschikking ge kregen over de cijfers voor een aantal jaren wat de tractor in het gebruik kost. Voor een wiel- trekker van 1623 pk vaste en variabele kosten 2,23 per uur met een levensduur van 10.000 werkuren. Voor een span paar den wordt gerekend, dat zij 2,50 kosten per uur. Voor een tractor van 2330 pk zijn de kosten per werkuur iets hoger, n.l. 2,60. Echter heeft deze trekker een langere levensduur van 12.000 werkuren. Voor een bedrijf in Groningen van 30 ha rekent men 600 trek kersuren; voor Zeeuws-Vlaande ren ligt dit hoger, omdat men hier veel zelf vervoert. Kleinere bedrijven kunnen door het stichten van een trac toren-coöperatie misschien voor deliger werken. Hoe de bedrijfsuitkomsten staan van de dieseltrekker tegen over de petroleumtrekker is nog niet te zeggen. Wel mag men aannemen, dat de diesel een even lange levensduur heeft. Voorts rekende Ir. Bakker Ar kema nog uit voor de jonge boe ren, hoe zij kunnen sparen op de afschrijving van het inkomen voor grote werktuigen, waarme de de boer zich belangrijk kan bevoordelen. Er was een levendige discus sie, afgestemd op de practische ervaring van de jonge boeren. De voorzitter gaf een uiteen zetting van de driedaagse reis van het vorig jaar, waarna men de plannen besprak voor de vie ring van het 10-jarig bestaan der landbouwwinterschool. Met een dankwoord aan de in leider sloot de heer Buyck de leerzame bijeenkomst. Touw schoot los. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur was de timmerman J. de Krijger met de schilder D. W. F. Kaijser bezig schoolbanken door middel van een touw van de eer ste verdieping van zijn werk plaats te laten zakken op de straat. Hierbij werd hulp ver leend door de heer A. D. K., die de banken zou aanpakken. Op onverklaarbare wijze schoot op een gegeven ogenblik het touw los met het gevolg, dat een der banken op de heer A. D. K. te recht kwam. Deze liep een ern stige hoofdwonde op en enige verwondingen aan de pols. Dokter Hartman verleende, ge- assiteerd door zuster Boogaart, geneeskundige hulp. Postzegelvereniging. Op de ledenvergadering van de postzegelvereniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" heijlacht de voorzit ter, de heer H.t A. Lyppens, de onlangs overleden ere-penning- meester de heer J. Westerweel. Besloten werd het contact met de zustervereniging te Hulst te verstevigen. Een voor de eerste maal geor ganiseerde onderlinge verkoop van postzegels mocht zich zeer in de belangstelling verheugen en had een geanimeerd verloop. Examen coupeuse. Aan het instituut van modevak scholen te Eindhoven slaagden voor coupeuse de dames S. van Hoeve en J. Romeijnsen te Ter neuzen en A. G. Dekker te Hoek. Plattelands-jongeren avond. De afd. Axel vgn de L. J. G. gaf haar jaarlijkse aan zang, toneel, muziek en declamatie gewijde uit voering. Het benedengedeelte van „Het Centrum" was vrijwel ge heel bezet, toen de heer M. Mur- re de bijeenkomst met een woord van welkom opende, waarna het programma aanving met enige volksdansen, onder leiding van mej. C. de Feijter. De heer Jac. den Hamer Jz. de clameerde een gedicht, getiteld „De dieren". Een zangkoortje o. l.v. mej. J. P. A. de Feijter bracht daarna in vlot tempo een 7-tal aardige- liederen ten gehore, ter wijl mej. E. Dekker de „Ballade van de polder" reciteerde. Alle executanten mochten zich beloofnd zien met een dankbaar applaus van de aanwezigen. Nadat vóór de pauze nog het „klein-orkest" van de afd. Axel, o.l.v. mej. M de Feijter, zich op verdienstelijke wijze had laten horen, ving de pauze aan, waar in een verloting werd gehouden, die een aardige recette opleverde. De clou van de avond was het tweede deel van het programma, waarin een lustige, vlotte geschie denis werd opgevoerd, die zich afspeelde in de sfeer van „Amor" en tot een serie verwikkelingen en komische situaties aanleiding gaf. De aanwezigen kregen dan ook in dit opzièht volop hun be komst, want de lachsalvo's waren niet van de lucht en daar alle in het blijspel „Vader is vrijgezel" optredenden bijdroegen tot het succes, volstaan wij met te con cluderen dat de aanwezigen vol op hebben genoten. Het was een avond waarop de afd. Axel der L. J. G. met genoe gen kan terugzien. Auto-botsing. Gisternamiddag had op de Bui tenweg een aanrijding plaats tus sen een vrachtauto van de firma C. Hamelink en een personenauto van de heer Jansen van Roosen daal alhier. De botsing blééf be perkt tot materiële schade. Oud-leerlingen R.L.W.S. Schoondijke. Kl hotel „De Vuijst" te Oost- HEDEN: TERNEUZEN. Luxor Theater 8 uur; Biosc. We gaan naar Monte Carlo- Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Boris, Karloff. Hoofdkantoor Z.V.T.M., 11 uur: Gew. jaarl. algem, vergadering van aandeel houders. DRIEWEGEN: Chr. School, 211 uur: Bazar ten bate van de Chr- Kleuterschool. Café Klaassen, 7 uur Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Bajonetten op. Hotel De Graanbeurs, Demonstratie dorsbeschadi- ging bij lijnzaad. MORGEN: TERNEUZEN. Luxor Theater 8 uur: Biosc. We gaan naar Monte Carlo; 2 uur: Abbot en Costello ontmoeten Boris Karloff; 4.30 uur: We gaan naar Monte Carlo. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Abbot en Costello ont moeten Boris Karloff. Café „Scaldis", 7 uur: Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Bajonetten op; 8 uur: Telefoon van een on bekende. De heer Henry opent de beschou wingen met een woord van lof aan B. en W. Er is één punt, aldus spr., waarop onze fractie de houding van ons college niet kan waarde ren, n.l. de te slappe houding te genover bouw- en woningtoezicht. We hebben over dit punt op de af delingsvergadering onze mening gezegd en aangezien het, naar wij menen, de wens is van de meerder heid van de raad dat deze kwestie even blijft rusten, zullen we ons hierbij neerleggen. Gaarne wilde de heer Henry te rugkomen op een kwestie die enige maanden geleden aan de orde is geweest, n.l. een verzoek van de vereniging tot het verstrekken van onderwijs op gereformeerde grond slag om gelden beschikbaar te stel len voor de stichting van een school. Er is van de zijde van de gereformeerde gemeente gevraagd, of het feit dat ik in hoger beroep ben gegaan wellicht gezien moest worden als een kwestie van tegen werking dan wel als een kwestie van overtuiging omdat ikzelf be kend sta als voorstander van bij zonder onderwijs. Ik stel er prijs op te verklaren dat het hoger beroep is ingesteld omdat het besluit van de raad ingaat tegen de geest der wet. Gaarne zou spr. van het college vernemen, of er nog bepaalde plan nen bestaan om te komen tot een jeugdgebouw tevens gebouw voor ouden van dagen. In deze beschouwingen mag een vreugdekreet niet ontbreken in verband met het feit dat minister Algera op het standpunt staat dat de vrije veren over de Schelde be houden dienen te blijven. Het heeft ons goed gedaan een dergelijk be richt te lezen en wij menen dan ook in dit opzicht wat optimisti scher gestemd te kunnen zijn. Onlangs zijn besprekingen ge- voerd ovgt de vraag, welke de hoofdweg zal zijn door de Braak- man. Hierbij zou zun gebleken dat de grote meerderheid der aanwe zigen zich heeft uitgesproken voor de z.g. middenweg, een standpunt dat wij van harte toejuichen en voor Terneuzen en Sluiskil van groot belang achten. Zo zijn dit weer de laatste alge mene beschouwingen in de lopende zittingsperiode. Ongetwijfeld zal de toekomstige samenstelling van de raad nieuwe gezichten vertonen. Hoe dit ook moge zijn, wij hopen dat de invloed van het democra tisch socialisme in de nieuwe raad zal worden versterkt. Wij zouden het ook voor onze gemeente van belang achten, indien de doorbraak in toenemende mate ingang zou vinden. Wij achten het bestaan van confessionele partijen een gevaar voor de godsdienst, een gevaar voor de kerk en een schade voor een krachtige regeringspolitiek' van ons land. Het is de vergissing, die steeds wordt gemaakt dat de con fessionele politieke partij als het ware gelijkgesteld wordt met de kerk. Denkt men, dat een grond slag van een politieke partij, ook als deze heet gegrond te zijn op het woord van God, waarborgt dat werkelijk Christelijke politiek wordt bedreven? Is het niet onbij bels te menen dat men als christen slechts veilig is in een christelijke partij? Niet de christelijke partij stelt veilig, doch alleen Christus. Geen enkele politieke partij kan in zijn programma waarborgen dat het geloof ernstig wordt genomen. „Vest op Prinsen geen vertrouwen, waar men nimmer heil bij vindt", zingen we. Zouden we dan dit vertrouwen bij mensen zoeken? De meermalen genoemde anti these, de scheiding tussen geloof en ongeloof, tussen goed en kwaad, zij is er. Maar waar en hoe deze scheidslijn loopt, weet God alleen. Misschien mag ik het zo zeggen, dat niet de politieke partijforma ties deze scheidslijn aangeven, maar dat zij loopt, dwars door ieders hart. Ik geloof, zo besloot de heer Hen ry, dat deze tijd van ons vraagt ra dicaal te zijn, Bijbels radicaal, zo U wilt; een radicalisme dat de ge wetens wekt en ons doet zien hoe lang en moeilijk de weg nog is die voor ons ligt. Moge het komende jaar een goed jaar zijn voor ons land en voor ons volk zowel als voor de stad die ons lief is en hare bewoners. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan de heer Colsen. De ze begint met er op te wijzen, dat hij alles niet zo mooi op papier kan zetten als de vorige spreker. Tot de perstafel richt hij het verzoek alles op te nemen wat hij zegt of niets. Spr. tekent dan op de hem eigen wijze de groei en de ontwikkeling van Sluiskil. Dat hij volgens de woorden van de voorzitter in een van de vroegere raadszittingen het lastigste raadslid zou zijn, vindt zijn oorzaak in het feit dat hij steeds op de bres heeft gestaan en nog staat voor Sluiskil. In verge lijking met andere gemeenten wel ke uit meerdere woonkernen be staan zoals b.v. de gemeenten Et- ten-Leur en Roosendaal-Nispen, vindt spr. dat Sluiskil als kleinste deel van de gemeente Terneuzen ten achter is gesteld. Terugkomend op de R.K. kleu terschool wijst spreker op de nood zakelijkheid van de uitbreiding of vernieuwing van deze onderwijsin richting. Vervolgens vraagt spreker een badhuis voor Sluiskil. Tegenover vreemden zegt hij zich te schamen dat een fabrieksdorp als Sluiskil geen badhuis heeft. Ook de grensscheiding van de ge meente Terneuzen en Axel, welke tussen de twee grote fabrieken doorloopt, is een doorn in het oog van de heer Colsen. Indien deze scheiding kon worden verlegd en de fabriekscomplexen beide tot de gemeente Terneuzen behoorden, zou Sluiskil een plaats van beteke nis kunnen worden. Spr. zag gaarne in deze begro ting opgenomen een badhuis voor Sluiskil, een parkeerterrein aldaar en op korte termijn verbetering van de Pierssenspolderstraat. Namens de C.H. fractie worden beschouwingen gehouden door de heer De Feijter. Deze betuigt zijn erkentelijkheid over de keurige wijze waarop de begroting 1953 is verzorgd. De C.H. fractie betreurt dat moet worden overgegaan tot belastingverhoging. Spr. stelt enige vragen aan B. en W. en wel: 1. of de mogelijkheid bestaat dat het politiecorps wordt uitgebreid; 2. hoe het staat met het bouw volume voor 1953; 3 z[jn de plannen voor de bebou wing van de Zuidlandpolder ge reed; 4. hoeveel woningen moeten nog gebouwd worden, wil er zijn vol daan aan thans nog lopende aan vragen. Hierna brengt de heer De Feijter nog enkele algemene zaken ter sprake. In de eerste plaats de wa terleiding. Spr. heeft het op prijs gesteld, dat de president-commissa ris met de directie van de waterlej- dingmij bereid zijn gevonden tot een informele bespreking met de raad. Hij is ervan overtuigd, dat dit zijn nut heeft gehad. De C.H.-frac tie blijft van mening dat de Maat schappij op te grote voet heeft ge leefd wat betreft de woningbouw en de vernieuwing van het hoofd kantoor. Hij gelooft dan ook niet dat de gemeente onbeperkt garant kan blijven voor de nog op te ne men geldleningen. Voorts komt de centrale dienst ter sprake. Volgens de voorschrif ten moet de begroting van deze dienst vóór 1 November zijn inge diend, doch tot heden is daarvan nog niets gezien. Spr. vraagt zich af, of dit wellicht komt door de vele werkzaamheden, welke de centrale dienst heeft met het nog uit te brengen rapport. De heer Dieleman (St. Ger.) maakt bezwaren tegen de te grote uitgaven voor de plantsoenen en tegen de kosten welke worden be steed aan sportvelden in deze ge meente. Indien nu nog het zwem bad annex recreatieoord er bij komt, zullen deze koèten nog hoger worden. Hij heeft hiertegen ernsti ge bezwaren. Principieel en finan cieel ziet spr. deze uitgaven niet verantwoord. Hij raadt 't gemeentebestuur aan te trachten de gemeente groot te maken door het onderhouden van de ordonnantiën en het onderhou den van de geboden Gods. Hierna neemt de voorzitter het woord. Spreker dankt voor de waarderende woorden aan het

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2