Koningin onthulde monument voor rehruari-staking Buitenland op het Binnenhol.... m ZON-en MAANSTANDEN Indonesië deze week belangrijkste probleem Zout water sluipt Nederland binnen Korte en indrukwekkende plechtigheid Stand Kerstpakkettenactie Ambonezen NIEUWJAARS ADVERTENTIES Donderdag 1 Januari a 1» Middelburg heeft grote plannen WEERSVERWACHTING HOOGWATER SPAARKAS-KLIMOP AANMELDING PENSIOEN EN SPAARFONDSEN Parlement-aria Reservoir vorming noodzakelijk Eisenhower vond zijn gezicht te streng De nieuwste foto van ons koninklijk gezin Israëlisch kabinet afgetreden De Braziliaanse regering wenst inlichtingen uil Wenen ZATERDAG 20 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2221. De gearresteerde Indonesiërs Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Adverteruies5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit 31ad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam hebben de ko ningin en de prins gisteren het moniunent ter herinnering aan de staking van 25 en 26 Februari 1951 onthuld. Deze korte en indrukwekkende plechtigheid in de voormalige Joodse wijk van de hoofdstad werd bijgewoond door talrijke burgerlijke en militaire autóritei- Zoals men weet hebben de bei de Indonesiërs, die onlangs te Amsterdam gearresteerd zijn, een verzoek aan de Hoge Raad gedaan om te verklaren, dat zij niet als vreemdelingen kunnen worden beschouwd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, heeft thans een schriftelijke con clusie bij het college ingediend. Hij is daarin tot de conclusie ge komen, dat het verzoek behoort te worden afgewezen. Zijns in ziens kunnen de verzoekers naar ons geldend recht niet anders worden beschouwd dan als vreemdelingen. Op de oproep van „Door de Eeuwen Trouw" voor deelne ming aan een Kerstpakketten- actie voor de Ambonezen zijn momenteel 1296 giro- en post wisselstortingen voor een to taal bedrag van 12.898,60 bin nengekomen. Van de 50 kampen kunnen nu reeds 43 worden voorzien, als mede 90 Ambonese t.b.c.-patiën- ten, d-w.z. 2200 pakketten zullen de dag vóór Kerstmis in de woonoorden kunnen worden be zorgd. Voor de twee grootste woon oorden Lunetten en de Schat tenberg is echter nog 9000 no dig en deze kampen moeten nog aan de beurt komen. ten, vertegenwoordigers der ver schillende kerkelijke gemeenten, personen die nauw bij de organi satie van deze staking betrokken waren, alsmede familieleden van hen, die als gevolg van die daad het leven hebben moeten offeren. Het koninklijk paar arriveerde om kwart over twee. De geno digden en een 1000 a 1200 belang stellenden hadden zich rond hef monument opgesteld, waarvoor een erewacht van oud-B. S'ers stond aangetreden. Na de toe spraak van de burgemeester trok H M aan een lint, waardoor de stadsvlag met het devies, die het beeld bedekte, er af gleed en te gelijk aan de ernaast geplaatste vlaggestok in top werd gehesen. Nadat het koninklijk paar en de burgemeester een krans aan de voet van het beeld hadden ge legd, stelde de burgemeester de beeldhouwer Mari Andriessen voor. ja Na hun vertrek begon het de- filé van genodigden en belang stellenden langs het beeld en werden door nabestaanden van de tien mannen, die als repre saille voor de staking door de Duitsers zijn gefusilleerd, en door oud-verzetsorganisaties bloe men neergelegd. Tijdens de ge hele plechtigheid joeg een natte jachtsneeuw over het plein. Deze staking was de eerste voor het nummer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of gedichten groter dan 10 re gels zal ƒ1,meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. Inzending kan geschieden tot UITERLIJK ZATERDAG 27 DECEMBER. Toen bekend werd, dat de Zeeuwse tentoonstelling 1953, welke zou worden gehouden ter gelegenheid van het 850-jarig bestaan van Middelburg, niet zou doorgaan, heeft een aantal particulieren in de Zeeuwse medegedeeld door het K. N. M-1. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Aanvankelijk hier en daar mist en enige regen of sneeuw. Vrij veel bewolking met enkele ver spreide opklaringen. Over het al gemeen zwakke wind. Lichte go giemeen zwakke wind. Lichte dooi ZONDAG 21 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.28 5.01 Terneuzen 5.02 5.36 Hansweert 5.42 6.16 Walsoorden 5.52 6.26 MAANDAG 22 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.22 5.51 Terneuzen 5.57 6.26 Hansweert 6.37 7.06 Walsoorden 6.47 7.16 spontane en massale uiting van verzet van Amsterdams burgerij tegen de vervolging van de Jood se stad- en landgenoten. Op de voorzijde van het monu ment, dat een stoere dokwerker voorstelt, staat: „1941, 25 Febru ari". De inscriptie aan de achter zijde luidt: „Februari-staking 1941. Daad van verzet der bur gerij tegen de Jodenvervolging door de Duitse bezetters". Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. Zoals bekend is op 1 Decem ber j.l. de pensioen-: en spaar fondsenwet afgekondigd. Enke le bepalingen van deze wet tre den 1 Januari in werking. Zo zullen pensioen- en spaar fondsen en werkgevers, die een andere pensioenvoorziening voor hun personeel hebben ge troffen, zich dan moeten aan melden bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dat daartoe op verzoek formulieren toezendt. Deze aan meldingsplicht houdt niet in, dat de pensioenvoorzieningen reeds aan de wettelijke bepa lingen moeten zijn aangepast. Het ligt namelijk in de bedoe ling de overige bepalingen van. de wet eerst over 1 jaar, op 1 Januari 1954, in werking te doen treden. Belanghebbenden heb ben derhalve nog geruime tijd de gelegenheid voor aanpassing van hun voorzieningen aan deze bepalingen. ZON MAAN op onder op ondei Dec. 20.51 20 8.45 16.30 11.20 21 8.45 16.31 11.38 22.19 22 8.46 16.31 11.52 23.45 23 8.46 16.32 12.06 24 8.47 16.32 12.10 1.08 25 8.47 16.33 12.35 2.31 hoofdstad de hoofden bij elkaar gestoken om te trachten in plaats van deze tentoonstelling andere attractieve evenementen te arrangeren. De voltooiing van de wederopbouw der stad werd hieraan ten grondslag gelegd. Dankbaar besloot men gebruik te maken van het feit, dat de stichting Nieuw-Walcheren plan nen had gemaakt om het gereed komen van herstel en wederop bouw van Walcheren te herden ken. Hier deed zich een uitste kende gelegenheid voor om een reeks van festiviteiten te orga niseren, welke Middelburg van 29 Juni tot en met 1 Augustus 1953 in het middelpunt der be langstelling zal plaatsen. Er is een „stichting herrezen Middelburg" gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin het beschermheerschap op zich heeft genomen en de burgemees ter van Middelburg het erevoor zitterschap. Deze stichting heeft op zich genomen gedurende de gehele maand Juli te zorgen voor fees telijke en artistieke verlichting van de stad. Verder zal in de na bijheid van de markt een feestter rein worden ingericht, waar da gelijks muzikale en artistieke programma's zullen worden uit gevoerd. Op de vismarkt zal een der voornaamste attracties van Middelburg worden ingericht. Met medewerking van de dier gaarde Blijdorp zal dit plein wor den herschapen in een planten tuin met verschillende dier soorten en vogels. Tenslotte staat reeds vast, dat in de geïllumineerde vesten (grachten) motorbootrondvaar ten zullen worden gemaakt en dat in de stad zelf een feesttrein zal rijden, welke de bezoekers in staat zal stellen zich gemak kelijk te verplaatsen door de stad Wat kan men in ons land en speciaal in Zeeland doen om de reeds toenemende verzilting van de bodem tegen te gaan? Deze vraag is uitvoerig bespro ken in een te Goes gehouden bij eenkomst van de commissie voor waterbeheersing en verzilting. Prof. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek te Wage- ningen, drong aan op voorraad- vorming van zoet water in de kreken en belichtte tevens de be tekenis van het z-g. „drie-eilan denplan" en de afsluiting der zee-armen. Voordat hij aan het woord kwam, heeft Ir. J. D. Dorst een beschouwing gehouden over het belang van regionaal onderzoek. Het is n.l. in het belang van de landbouw noodzakelijk, dat men zo spoedig mogelijk het teveel aan zout water in Zeeland weert en het tekort aan zoet water in de zomer aanvult. De commissie waterbeheersing heeft in Zee land al uitstekend werk verricht en hij was vol belangstelling naar de resultaten van het on derzoek. Ir. D. W. Stolp uit Wagenin- gen, die namens de voorzitter van de Zeeuwse commissie, de heer C. Philipse, de bijeenkomst leidde, heeft medegedeeld, dat de commissie voornemens is een beroep te doen op de provinciale kas om in 1954 in Zeeland een onderzoek in te stellen naar on dergrondse zoetwatervoorraden. Dat een dergelijk onderzoek van belang is, bleek ook uit de rede van prof. Hellinga, die deed uitkomen, dat het zoute water steeds verder naar het hart van Nederland sluipt en daarmee de drinkwatervoorziening in ge vaar brengt. Als factoren, die daaraan mee werken, noemde hij het onttrek ken van zoet water uit de reser- Het ontwerp van de „pre sidentiële inwijdings-medaille" bevalt de toekomstige president van de Ver. Staten niet. Hij vond zijn gezicht te streng. Zijn mondhoeken zullen enigs zins worden opgetrokken, om uitdrukking te geven aan de „karakteristieke Eisenhower-op- gewektheid", aldus heeft het inwijdingscomité meegedeeld. De medaille zal in goud wor den geslagen- Zij wordt de pre sident aangeboden bij zijn in wijding op 20 Januari. Men zal bronzen copiën van deze medaille kunnen kopen. Het comité heeft verder mee gedeeld, dat bij beëdiging de zelfde Bijbel zal worden ge bruikt als bij die van de eerste president der Ver. Staten, ge neraal Washington. De Bijbel is 200 jaar oud. voirs, die zich onder dp duinen hebben gevormd en het slaan van bronnen voor de z.g. brongas- voorziening. De polders en waterschappen, die in het voorjaar hun overtol lig water lozen, beseffen maar al te weinig, dat dit leidt tot een tekort in de zomer, wanneer de aanvoer wordt overtroffen door de verdamping. Reservoirvorming is daarom een machtig middel tegen het zoetwatertekort. De beste methoden achtte spr. de inrichting van bestaande kre ken tot zoetwaterreservoirs. Dit zou kunnen worden verwezen lijkt door een deel van de win- terbemaling hierop te richten, teneinde de z.g. „waterschijf" 1 meter hoger te maken dan het huidige peil. Ir. Stolp vertelde over het werk van de commissie in Zeeland. Men is hier op het landelijk on derzoek ver vooruit. Een zout- karteringsrapport zal binnen kort verschijnen. In Schouwen heeft men in de zilte kreek van Ouwerkerk door diepe detail ontwatering goede resultaten bereikt en er zijn ook plannen voor Tholen. In de buurt van Lewedorp op Zuid-Beveland heeft men belangrijke proeven genomen met het onttrekken van zoet water uit de bodem voor beregening van de gewassen. Deze proeven zijn ten volle ge slaagd en er bestaan plannen om bij Kapelle dezelfde proeven te nemen. (Van onze Haagse redacteur). Buitenlandse Zaken beheerste de achter ons liggende parlemen. taire week. De begroting is zon der hoofdelijke stemming aange nomen; de communisten wilden geacht te worden te hebben tegengestemd. „Minister Luns met z'n Beyen" kon met een rus tig gemoed naar Parijs gaan om er in gezelschap van de heren Staf en Van de Kieft de zitting van de Atlantische Raad bij te wonen. De vraag, of twee ministers voor ons buitenlands beleid nood zakelijk zijn, heeft èn in de ge wisselde Kamerstukken èn in het debat nogal enige plaats ingeno men. Een paar sprekers waren er zeker niet naast, toen zij op merkten dat landen, wier bui tenlandse politiek toch zeker niet minder belangrijk is dan die van Nederland, b.v. Engeland, Frankrijk en Italië, het alle met één minister doen. Althans met één minister, die voor het gehele beleid verantwoordelijk is, ter wijl men in het geval Luns- Beyen niet ontkomt aan de ge splitste verantwoordelijkheid. Naast deze vragen waren het aan de ene kant Indonesië, aan de andere kant de Verenigde Na ties, die de aandacht trokken. Bij Indonesië gold het vier min of meer op zichzelf staande vraagstukken, die inmiddels nauw zijn verbonden: wat moet er met de Ambonezen gebeuren; de onwaardige houding, die in Indonesië tegen de Nederlandse militaire missie is aangenomen en die Nederland zich eigenlijk heeft laten welgevallen; Nieuw- Guinea; de achterstallige sala rissen aan vroegere landsdiena ren in Nederlands-Indië. WAT TE DOEN MET DE AMBONEZEN? Laten wij het laatste punt, dat slechts formeel onder buiten landse zaken hoort, ter zijde, dan is wel duidelijk komen vast te staan, dat Nieuw-Guinea nauw samenhangt met het al dan niet blijven van de Nederlandse mi litaire missie, gelijk trouwens het geheel der verhouding Indo nesië en Nederland. En tevens, dat het lot der Ambonezen aan deze verhouding Nederland-In do- nesië nauw is gekoppeld. Nederland, zo viel het althans uit het regeringsantwoord te be grijpen, maakt geen principieel bezwaar de Unie te ontbinden, maar is er ook geen voorstander van; een onverschilligheid op een punt, waarom destijds alles draaide, die wat vreemd aandoet. De heer Van Baal, die het voor de Ambonezen opnam, wil auto nomie der Zuid-Molukken. Van andere zijde werd aangedrongen op een volksstemming, die men onder de hoede van de Verenig de Naties zou willen stellen. Prof. Lemaire noemde het vraagstuk der Ambonezen kort weg onoplosbaar, waarmede de Ambonezen zelf natuurlijk wei nig zijn gebaat. Maar de heer Van de Wetering achtte het fout, dat men deze mensen hier heeft gebracht; hij wilde die fout her stellen door ze te brengen naar de eilanden bij West-Nieuw-Gui- nea. Internationaliseer Nieuw-Gui nea, heette het aan de ene kant. Wij zijn de regering erkentelijk, dat zij aan de souvereiniteit over Nieuw-Guinea blijft vasthouden, klonk het van de andere kant. Nu heeft men wel de begro ting aangenomen, maar tot con- voor de internationale vrede op leveren, maar het gaan worden, als men er op een internationaal forum over gaat praten. Mej. Klompé verdedigde de Verenigde Naties, niet alleen uit hoofde van het vele goede socia le en humanitaire werk, dat deze doen, maar ook omdat zulk een internationaal forum er in elk geval moet zijn. De heer Korthals was niet wel te spreken over het onthouden bij vele stemmingen van de Ne derlandse delegatie, zo b.v. over Zuid-Afrika en Tunis. Deze voor stander van de Europese integra tie vond een goed gehoor bij de regering, die duidelijk te kennen gaf, dat zij naast politieke zeg genschap ook economische zeg genschap wenst. In het algemeen brachten de replieken van beide ministers niet veel nieuws. Hun standpun ten in de verschillende branden de aangelegenheden kenden wij reeds uit de memorie van ant woord. Wie deze las, zag met een zekere voldoening, dat geheel het internationaal schouwtoneel daarin werd betrokken. Maar wie luisterde naar het over buiten landse zaken gevoerde debat, vroeg zich af, of hier wel van een eigenlijk buitenlands beleid spra ke is. Of hier wel voldoende be perking wordt betracht in die zin, dat men niet over allerlei internationale vraagstukken, waarin Nederland toch geen zeg- clusies in al deze uiteenlopende vraagstukken is men niet geko men. De heer Goedhart, die eer tijds niet voldoende kwaad over het Nederlandse bestuur kon zeggen en niet voldoende goed over de Indonesische machtheb bers, is nu het de chaos is ge worden, die anderen reeds jaren voorspelden overstag gegaan. Hij was nu degene, die het meest de toestanden in Indonesië aan viel en vóór alles eiste, dat er een einde aan de warboel moest komen. Van de zijde van de K.N.P. werd hem toegevoegd, dat zelfs vrijmoedigheid grenzen heeft! Aan de regering is met nadruk verzocht om zich meer te doen gelden dan tot dusver in en tegenover Indonesië is geschied. VOOR EN TEGEN DE U.N.O. De heer Weiter brak de staf over de Verenigde Naties. Hij noemde deze een gevaar^ omdat zij zich gelijk in Zuid-Afrika, in Tunis, in Marokko mengt in za ken, die op zichzelf geen gevaar en naar het Walcheren-in-minia- tuur op het Molenwater. Overwogen wordt de jaarlijkse ringrijderij om de beker van de Koningin een maand te vervroe gen en in Juli te doen verrijden. Verder worden gedurende de feestperiode elke dag evenemen ten op sport- en cultureel gebied georganiseerd. genschap heeft, zijn mening uit, maar uitsluitend vaststelt doch dat dan ook zeer precies wat de taak van Nederland is geworden. DE BIESBOSCH Tegen Buitenlandse Zaken stak Verkeer en Waterstaat nogal af. Minister Algera kent deze mate rie door en door. Als Kamerlid was hij een der figuren, die elke minister had te vrezen. Nu zit hij achter de groene tafel en nu moet hij velerlei verlangens, die op het gebied van het verkeer en ook op het gebied van de wa terstaat bestaan, in ontvangst nemen. Overal plaatselijke, in elk geval locale belangen, maar die voor de betrokken streek van grote betekenis zijn. Met de heer Burger kwam hij tot een woor denwisseling over de droogleg ging van de Biesbosch, waarbij de laatste een andere volgorde van werkzaamheden wil dan de minister. Het meest principiële in het betoog van minister Alge- ra ging over de Zondagsrust. Het bleek nu ook in feite, dat hij bezield is met voornemens om deze Zondagsrust b.v. op het ge bied van sport en verkeer vrij ver uit te breiden. Of dit in de toch reeds zwakke regerings band geen scheuren zal geven, is een andere vraag. Bij de behandeling van onder wijs zat minister Cals alleen ach ter de groene tafel. Er zal wel een staatssecretaris voor het on derwijs komen, maar het schaap met vijf poten blijkt nog niet ge vonden. Bij dit bij uitstek intel lectuele hoofdstuk werd bijkans uitsluitend over materiële zaken gesproken. Op het laatst van de week kwam Sociale Zaken aan de beurt. Minister Suurhof kreeg van de Kamervoorzitter een for meel standje zelfs in de tegen woordige parlementaire verhou dingen nog een novum dat hij niet tijdiger voor de memorie van antwoord van zijn departement had gezorgd. Dat hielp, want die zelfde avond was de memorie klaar Foto Cas Oorthuys, Copyright R. V. D. Vergrotingen van bovenstaande foto zijn verkrijgbaar bij het Ko ningin Wilhelmina Fonds, Konin ginneweg 28, Amsterdam-Z„ na overmaking van 1,75. De netto-opbrengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. De Israëlische min-president, Ben Goerion, heeft het ontslag van zijn coalitieregering bij pre sident Ben Zvi ingediend. Ben Goerion nam dit besluit nadat de partijen, die deel uit maken van de huidige coalitie, zich cpnieuw hadden gegroe peerd. Men verwacht dat de premier in het komende weekeinde een nieuwe coalitieregering van 2 partijen zal vormen, namelijk de Israëlische socialistische partij en de algemene Zionis tische partij. Het nieuwe kabinet zal waar schijnlijk Maandag reeds aan het parlement worden voorge steld. Het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Braziliaanse gezantschap in Wenen om inlichtingen ver zocht omtrent de toedracht van 't overlijden van de Braziliaan se vakbondsleider Joaquin Teixeira, die deelnam aan bet wereldvredescongres te Wenen, zo deelt het Franse persbureau A.F.P. mede. Volgens de Braziliaanse poli tie stond Teixeira bekend om zijn anti-icommunistische ge voelens. Men zou het volgens A.F.P. niet onmogelijk achten, dat hij „geëlimineerd" is.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1