Begroting Rijksdelen DE HEER DER HERUIT" n h De afzet van haring ('Verzetsgroepen in Tunesië Onderwijs, Kunsten Wetenschappen en Sociale Zaken en Volksgezondheid De strijd tegen de gladheid De Nederlandse emigranten in Australië Het isolement van Marken Nederlands motorschip gezonken Belgische premier hrak een rib Protest van Belgische bloemkwekers Egypte vraagt aanwending van Amerik. invloed inzake Tunesië De uitvoer van Nederl. sigaren naar België Ticeede Kamer AGENDA „De vrije pers" over minister Luns Blank tol de voormalige Duitse soldaten Puilens raadslid gemolesteerd 95 Gelach in de Havo-raad De Tweede Kamer heeft Dins dagavond een aanvang gemaakt met de behandeling van de be groting van overzeese rijksdelen. Tevens waren aan de orde de be grotingen van Nieuw-Guinea voor 1950, 1951 en 1952, alsmede bet wetsontwerp credietverstrek- king aan Nieuw-Guinea. De heer Van de Wetering (C.H.) merkt ten aanzien van Suriname op, dat daar nog geen sprake is van een gevestigde volkswil. De selectie der uit te zenden boeren vraagt bijzondere zorg Er moeten andere eisen worden gesteld dan aan de gegadigden voor de Noordoostpolder. Suri name en Nederland zullen ge diend zijn met emigratie van Ne derlandse boeren, die door hard werken de kost willen verdienen. Voor Nieuw-Guinea bepleit hi; de noodzakelijkheid van voorlich ting. Nederlands Nieuw-Guinea moet worden een Nederlands Australië. Betreurenswaardig vindt spr. het, dat er in Nieuw-Guinea men sen zijn die het nodig vinden alles te critiseren. Dat is niet in het belang van Nieuw-Guinea en van ons aanzien in de wereld. De heer De Graaf (KVP) ver klaart, dat zijn fractie zich kan verenigen met het inzicht der re gering ten aanzien van Nieuw- Guinea. Nederland mag daar zijn eigen belangen en de belangen van Ne derlanders dienen, als deze niet in strijd zijn met het belang der Papoea's. De Papoea's moeten zo snel mogelijk zelfstandig wor den gemaakt. Nieuw-Guinea mag niet van de rest der wereld worden geïsoleerd. Spr. vraagt of de berichten juist zijn, dat de vooroorlogse ko lonisten niet vergund wordt terug te keren naar de percelen die zij vóór de oorlog occupeer den. De heer Van Baal (A.R.) be spreekt het bestuursbeleid in N.- Guinea. Het bewind lijdt aan ge brek aan lijn en aan onzekerheid over de eigen doeleinden. Spr. is van oordeel, dat het bevolkings beleid van Nederland heeft ge faald. Elk project van economische ontwikkeling zal moeten worden uitgevoerd met behulp van ge mechaniseerde arbeid. Men behoeft met het oog op de mogelijkheden niet te vrezen voor een avontuur in Nieuw-Gui- nea Er ligt een toekomst. De heer De Kort (KVP) heeft uit een officieel communiqué van de Surinaamse landsregering op gemaakt, dat naar de mening van deze regering aan het recht van uittreding uit het koninkrijk na het met minister Kernkamp te New York gepleegd overleg niets meer in de weg staat. De KVP- fractie zou zich in haar grootst mogelijke meerderheid alleen met uitzondering van mr. Van Ryckevorsel kanten tegen een in de preambule van het statuut van het nieuwe koninkrijk opge nomen voortdurend aanwezig recht van secessie van een der rijksdelen. Aan een eventueel door de minister te New York gedane toezegging acht sprs fractie zich niet gebonden. Als in Suriname de wens tot uittreding leeft, zal Suriname zich hierover dienen uit te spreken. De heer Ankersmit (VVD) acht het jammer, dat Nederland en Indonesië uit elkander zijn ge dreven na 1945. Het had zo moe ten zijn, dat ze samen waren op getrokken tot een groter samen werking. Spr. is van oordeel, dat het juist is, dat Nederland de taak op zich neemt Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. Spr. is benieuwd naar de resul taten van de onderzoekingen van prof. Faber. Hij meent, dat het in Nieuw-Guinea goed zal gaan, wanneer cultuur- en handelmaat schappijen zich er vestigen. De belangen van de autochthone be volking moeten in het oog wor den gehouden. De heer De Kadt (Arb.) ver klaart voor een dreiging van secessie niet uit de weg te willen gaan. Wanneer men zou blijven dreigen, zou hij zich tegen een dergelijke chantage verzetten. Deze secessie behoort niet tot de politieke realiteit. De betrokken gebieden in de west zouden alleen staande steeds in onrust ver keren. Een gebied als Suriname is niet in staat als een zelfstandig geheel op te treden. Het heeft er alle belang bij in het rijk te blij ven voor een langere periode. De heer Stuf kens (Arb.is van mening, dat de ontwikkeling in Nieuw-Guinea op economisch ge bied in een zeer traag tempo gaat. De kolonisatie der Indische Nederlanders heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Het grote doel der regering, de ont wikkeling der autochthone bevol king, zal er niet door worden be reikt. Over het onderwijs zegt hij, dat als er uitgebreid lager en middel baar onderwijs nodig is, er geen versnippering naar verschillende nuances mag worden toegepast; dan komt men er niet met het beschikbare bedrag. Men moet komen tof openbaar onderwijs met zo groot mogelijke gelegen heid tot godsdienstonderricht. Men moet er zich rekening van geven, in hoeverre Nederland Nieuw-Guinea kan helpen. Er worden telkens grote verwach tingen gewekt, welke niet wor den vervuld. De heer Haken (CPN) meent, dat van hulpverlening aan N.- Guinea het grootkapitaal zal pro fi teren. Hij betoogt verder, dat buiten landse industrieën enorme wins ten maken ten koste van de be volking van Suriname en hij vraagt, of het mogelijk zal zijn de bauxietmijnen te nationalise ren, wanneer Suriname gebruik maakt van het zelfbeschikkings De heer Lemaire (KNP) zegt dat de Kamer wordt geconfron teerd met een nieuw politiek standpunt in het overleg met Su riname en de Antillen. In Nieuw-Guinea zullen z.i. alle moeilijkheden overwonnen kun nen worden. Daarbij zal hulp no dig zijn, maar het geschiedt on der verantwoording van Neder land. Spr. wil de minister op het hart drukken, dat het personeels vraagstuk een der dringendste problemen van Nieuw-Guinea is Een scherpe selectie is nodig. Even na middernacht is de ver gadering gesloten. LAAT HET FEEST DAGEN ZIJN in December; ook voor Uw zieken, her stellenden en ouden van dagen. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN is heerlijk van smaak en zeer versterkend. Men deelt mede, aldus het Franse persbureau A.F.P-. dat het merendeel der 700 Neder landse emigranten, die de laat ste 3 maanden in W.-Australië zijn aangekomen, reeds werk heeft gevonden. Een groot aantal is in de landbouw werkzaam. Men re kent er op na de Kerstdagen ook werk voor de overigen te vinden. In de omgeving van Notham, waar een groot kamp is, hebben 600 immigranten van verschillende nationaliteit werk gevonden in fabrieken, hotels, bij de spoorwegen en op het land- Aangezien de veerdienst Mon nikendamMarken van de N.- en Zuidhollandse vervoermij ge heel is kernen stil te liggen, zou de sleepboot Diewertje Goed koop, van de rederij Goedkoop in de loop van gisteravond met behulp van ijsbrekers een vaar geul maken. De Markers, die zich in Mon nikendam bevinden, zullen door de sleepboot of indien mogelijk door de Koningin Emma, die de veerdienst onderhoudt, naar het eiland worden teruggebracht. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Franse resi dent-generaal te Tunis, opereert in het zuidelijke woestijngebied van Tunesië een goedbewapend legioen van verzetsstrijders, het „Fehrat Matsjed-commando", ge noemd naar de onlangs vermoor de nationalistische leider. 15 leden van dit legioen waren vo rige week Donderdag uit Libye Tunesië binnengedrongen. Fran se en Tunesische troepen, die on middellijk de achtervolging inzet- Woensdagmorgen om onge veer 9 uur heeft het Zweedse schip „Laponia" 6 opvarenden van het motorschip „Spica" uit Groningen gered, die in een reddingboot op de Noordzee ronddobberden. De Spicia is Dinsdagmiddag ten Oosten van Glasgow gezonken. Door welke oorzaak de Spicia is gezonken, is nog niet met ze kerheid te zeggen. Vermoedelijk is de lading gaan werken. Alle opvarenden zijn gered. De Spicia was met ijzer on derweg van Middlesbrough naar Gothenburg. De reddingboot, die nog drijvende is, werd later gevonden. Het Zweedse schip zal trach ten de bemanning, die een hele nacht in de reddingboot heeft doorgebracht, in Gothenburg aan land te zetten. De Spicia is een motorkust vaartuig van 247 brt-, dat in 1939 werd gebouwd. Eigenaar is de heer J. Hoving te Gronin gen. Eerste minister Van Houtte is thuis uitgegleden op een pas gewreven vloer. Bij een medisch onderzoek bleek, dat hij een rib had ge broken. De premier heeft, na dat een gipsverband was aange legd, zijn werkzaamheden her vat. Hij heeft zijn werkster ver zocht voortaan wat minder energie te verspillen aan de vloeren. Meer dan 1500 bloemkwekers hebben onder hevige sneewvla- gen een protestoptocht gehou den door de straten van BrusJ ggl -Er werden spandoeken mee gedragen, waarop te lezen stond„Wij mogen geen slacht offers worden van de Benelux". Een afvaardiging der betogers werd later door de minister van Landbouw, in audiëntie ontvangen. De voorzitter van het ver bond van Belgische tuinbouwers wees er op dat de bloemkwekers niet tegen de Benelux protes teren doch tegen „de onrecht vaardige concurrentie, die een gevolg is van het niet juist uit voeren van de Beneluxovereen- komst". ,3enelux moet er komen", zo merkte hij op, „doch niet ten koste van de snijbloemkwe kers". Tenslotte protesteerde spreker teg>en „de leurhandel in snijbloemen, die in België in bedekte vorm door Nederlan ders wordt uitgeoefend", recht. Woensdagmiddag zijn de be raadslagingen over de afdelingen oudheidkunde en natuurbescher ming, kunsten, radio, televisie en pers en vorming buiten school verband voortgezet. Minister Cals heeft de verwach ting, dat voorlopig bij voortdu ring een beroep op de overheid zal worden gedaan met het oog op de cultuurfinanciering. Wat de zorg voor de kunste naars betreft zegt spr., dat er eigenlijk geen zodanige zorg moest bestaan. De betrokken post is verdubbeld en de post voor aankopen is met 75 pet ver hoogd. Voor verstarring van het Ne derlandse toneel is op het ogen blik minder vrees dan voorheen. Volgend jaar zal subsidiëring van het jeugdtoneel in overwe ging worden genomen. Aan de plannen om de Friese schipperszoons op de grote bin nenvaart en de Rijnvaart te bren gen wosdt steun verleend. Op de vraag of de binnenvaartschool te Sneek kan worden ingeschakeld, kan spr. nog geen antwoord geven. Naar aanleiding van de opmer kingen over politiek in de aether zegt de minister, dat de omroep verenigingen buiten de verkie zingstijd vrij zijn in politieke uit zendingen. Z.i. moet men er uiterst voorzichtig mee zijn om daarbij personen in het geding te brengen. De grens tussen het geen toelaatbaar kan worden ge acht en wat niet is moeilijk te trekken. Daarom wil hij in de nieuwe radiowet terug naar de oude regeling, dat alleen een stellige uiteenzetting van politie ke beginselen mag worden ge geven. Hij is er intussen van overtuigd, dat de moeilijkheden daardoor niet geheel worden op gelost. De minister zegt ontoelaatbaar te achten aanvallen op met name genoemde personen, omdat de zendtijd dan tegen de bedoeling van de regiering wordt gebruikt voor doeleinden, waarvoor de zendtijdverdeling niet tot stand is gebracht. Ook vindt hij ontoe laatbaar aanvallen op hen, van wie men weet, dat zij zich niet kunnen verdedigen. Door over leg met de omroepverenigingen wordt getracht een einde te ma ken aan aanvallen op politieke tegenstanders. Spr. constateert, dat de televi sie in ons land niet kan worden tegengehouden. Over de finan ciering kan echter nog geen be slissing worden genomen. Hij heeft het rapport van de televisieraad ontvangen en er komt nog een minderheidsrap port. De bestudering zal hij ter stond ter hand nemen en hij zal bevorderen, dat de regering spoedig een beslissing neemt. Spr. verklaart regeringstelevi sie ten enenmale te verwerpen. De minister zegt nog toe, dat zodra de regering een nader standpunt ten aanzien der televi sie inneemt, de Kamer daarvan op de hoogte zal worden ge bracht. De begroting wordt hierna z.h.s. goedgekeurd. De aanvóer van de gezouten haring bedraagt dit seizoen c.a. 10.000 kantjes meer dan het vorige seizoen. De afzet geschiedt echter in zo ruime mate, dat zich geen problemen voordoen door de vergrote aanvoer. De export naar België, Frankrijk, West- Duitsland, Noorwegen, U.S.A.. Canada en diverse andere landen voltrekt zich op normale wijze en zodoende is er geen overbelasting van de Nederlandse markt, zo vernemen wij van de Nederland se bond van haringhandelaren. Voorts werden in September en October van dit jaar twee be langrijke contracten afgesloten, n.l. een met Polen voor 35.000 vaten en een met Oost-Duitsland voor 57.000 vaten. De uitvoering van deze contracten gaat gesta dig voort. Vorige week werden er drie contracten afgesloten met Tsjecho-Slowakije, waardoor er in de maand December ongeveer 25.000 vaten gezouten haring naar dit land kunnen worden verzon den. Van de aanvoer werden onge veer 100.000 kantjes naar de vis- meelfabrieken gestuurd, zodat zowel voor de onmiddellijke con sumptie als voor de bokking rokerijen en inleggerijen, een zekere voorzichtigheid moet worden betracht bij het aangaan van grotere contracten. ten, wisten elf man onschadelijk te maken. De gesneuvelden droe gen nieuwe kleding en waren uit gerust met Britse geweren en Italiaanse granaten. Een lid van de groep werd gearresteerd. Vol gens nog onbevestigde berichten zou deze hebben meegedeeld, dat het commando 300 leden telde. Men twijfelt er niet aan, dat er nog meer van dergelijke groepen bestaan. Het „Fehrat Hatsjed- commando" zou zijn georgani seerd door de nationalistische „nieuwegrondwetspartij", die de onkosten zou bestrijden door „be lasting" te heffen van rijke Tune- siërs. HEDEN: ZAAMSLAG: Café Van de Veke, 3.30 uur: Openbare verkoping van een herenhuis met erf en tuin. In een commentaar op het de bat over Indonesië in de Tweede Kamer schrijft „De Vrije Pers" over minister Luns; „Zonder te ontkennen, dat er altijd nog een bijzondere verhouding tussen In donesië en Nederland bestaat, heeft hij alle vraagstukken op volmaakt internationaal niveau behandeld. Geen gejammer ach teraf, maar een zich aanpassen aan de situatie, zoals die nu een maal ligt. De rede van de minis ter bevatte nu eens niet iets, waaraan Indonesië zich terecht of ten onrechte zou kunnen sto ten. Na het vaak stuntelige op treden van verschillende van zijn voorgangers schijnt er nu een minister te zijn, die over Indone sië als over een buitenlandse mo gendheid kan spreken. Zakelijke geschilpunten ging hij verder niet uit de weg behalve dan de kwestie van de uitwijzingen, op welk punt Nederland nu wel iets zou mogen laten horen", aldus „De Vrije Pers". Theodor Blank, commissaris voor defensie van de Westduitse bondsrepubliek, heeft in een arti kel in het tijdschrift voor oud-be- roepsmilitatiren dezen opgewekt met verantwoordelijkheidsgevoel te beslissen over hun standpunt ten aanzien van de Duitse defen sie. Gevoelsoverwegingen mogen hier niet de doorslag geven, aldus schrijft hij. Een volk dat politiek wil optreden, kan niet na laten maatregelen te nemen voor zijn verdediging. Blank zegt, dat het streven om vrijlating van wegens oorlogsmisdaden veroordeelden te verkrijgen reeds succes heeft gehad. Er bevinden zich nu nog 953 Duitsers in vreemde handen tegen 3649 op 1 April 1950. Blank waarschuwt voorts voor openlijke conflicten over kwes ties van de verdedigingsbijdrage onder de voormalige militairen, daar deze de toekomstige positie van de Duitse soldaat onder het eigen volk en in Europa zouden kunnen schaden. Toen gisteren na afloop van de raadsvergadering te Putten de heer A. Nijburg zich per fiets naar huis begaf, werd hij door een lid van de vrijwillige brand weer van de fiets geduwd en be dreigd. De heer Nijburg deed hiervan aangifte bij de politie, welke deze zaak verder zal onder- zoeken. Een en ander was naar aanleiding van hetgeen de heer Nijburg in de raadszitting over de vrijwillige brandweer had ge zegd. Daarna is de Kamer begonnen met de beraadslagingen over de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. Daarbij zijn tevens aan de orde de nota's over de emigratie. De heer Stapelkamp (A.R.) stelt vast, dat primair moet zijn de werkgelegenheid op lange ter mijn en in verband daarmede be vordering der industrialisatie. Uitbouw der sociale verzeke ring moet de voorkeur boven loonsverhoging hebben. Verbetering van de levensstan daard moet worden gezocht in een vermindering van de kosten van levensonderhoud. Spr. gaat accoord met een compensatie voor de huurver hoging. Z.i. is billijk en wenselijk, dat de aftrek van eigen inkomsten voor degenen, die onder de nood wet ouderdomsvoorziening val len, op 200 wordt gesteld. De heer Van Leeuwen (VVD) bepleit de wenselijkheid van indi viduele prestatiebeloning. De mooiste differentiatie in de ar- beidsbeloning acht hij de ver wezenlijking van de winstdelings- gedachte, maar dan per onder neming. De winsten moeten niet alleen aan de aandeelhouders komen, maar ook aan de werkers. Dat daardoor hogere beloningen ont staan, moet worden aanvaard. De heer Berger (Arb.) betoogt dat aan een geleide loonpolitiek niet is te ontkomen. Spr. betoogt naar aanleiding van het K.V.P.-rapport over de middengroepen, dat er ook ten aanzien van de geschoolde arbei ders een probleem bestaat. Het vraagstuk van de middengroepen zal men minder geïsoleerd moe ten beschouwen. Hij meent, dat voor de middengroepen de strijd gevoerd moet worden zoals voor de arbeiders is geschied. De aftrek van eigen inkomsten moet z.i. in de noodwet-Drees worden verhoogd. Spr. maant aan tot voorzichtigheid met be trekking tot het verder opvoeren van de kinderbijslag. De heer Weiter (KNP) meent, dat "uit hetgeen in de memorie van antwoord wordt gezegd, blijkt hoe wankel het stelsel der loonbeheersing is. Z.i. is de loonstop even immo reel als de dividendstop. Op het gebied van de emigra tie moet nog heel wat gebeuren, eer men tot een dragelijk arbei dersoverschot in ons land is ge komen. Hij meent, dat de regering de emigratie van vakbekwame ar beider tegenhoudt. Dat acht hij in strijd met de sociale gerechtig heid. De heer Biewenga (A.R.) twij felt er aan, of de minister bij zijn emigratiebeleid aan de maat schappelijke organisaties wel die invloed wil toekennen als nodig zou zijn. Spr. vraagt of de accomodatie op de emigrantenschepen aan redelijke eisen voldoet. Te zes uur wordt de vergade ring gesloten. De waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Za ken, Fathy Radwan, heeft de Amerikaanse ambassadeur, Jef ferson Caffery, verzocht zijn re gering te vragen haar invloed bij Frankrijk aan te wenden opdat dit land ophoudt met zijn „druk op de bey van Tunis", aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Za ken. Radwan wees op het „ernstige effect", dat de gebeurtenissen in Noord-Afrika op de Egyptische en Arabische openbare mening hebben. „Le Soir" schrijft, dat de bij eenkomst van een bijzondere Benelux-commissie voor de siga- renindustrieën, welke onlangs in Den Haag werd gehouden, tot overeenstemming heeft geleid tussen de Nederlandse en Bel gische delegaties. Het blad weet hierover de volgende bijzonder heden te melden. Nadat was vastgesteld, dat in België het loonpeil in de sigaren- industrie 65 tot 70 °/o hoger is dan in Nederland, waren alle afge vaardigden, zowel ambtenaren als fabrikanten en arbeiders, het erover eens, dat een voorlopige beperking van de uitvoer naar België noodzakelijk was tot het ogenblik, waarop een grotere ge lijkheid in de lonen zou zijn be reikt. Aan de. regeringen der twee landen zal worden voorge steld het contingent voor de eer ste zes maanden van 1953 op 14 millioen cigarillos vast te stellen. Deze tijdelijke maatregel heeft ten doel, aldus „Le Soir", de steeds toenemende invoer in België van Nederlandse sigaren te beperken tot 50 procent van het cijfer der twee laatste maan den van dit jaar, d.w.z. tot een niveau, dat 15 procent lager ligt dan het gemiddelde over 1952. Volgens een globale schatting heeft de gladheid Den Haag in drie weken reeds ruim 11.000 gul den gekost. En nu is, naar de ka lender gerekend, de winter nog niet eens begonnen. Sinds 24 No vember heeft men al ruim 1300 m3 zand over de straten van Den Haag uitgestrooid. Ter vergelij king diene, dat men over de beide vorige winters tezamen in totaal maar 2000 m3 zand heeft ge bruikt. Normaal heeft men slechts 2000 m3 in voorraad voor een gehele winter. De heer J. D. Maasland, ad junct-directeur van de gemeente lijke reinigingsdienst, die ons de ze gegevens verstrekte, vertelde over de bestrijding van de glad heid op de wegen o.m. het vol gende; DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. 40. Verward buigt Er- win zich naar voren en kijkt niet begrij pend naar de jonge Heruli. Deze zit niet ver van hen vandaan roerloos op een om gevallen boom, terwijl verscheidene kleine vogels luid kwette rend om hem heen fladderen. Zij schijnen volstrekt geen vrees voor deze mens te koesteren en als Er- win ziet hoe Allan's lippen zich fluisterend bewegen, voelt hij eensklaps een vage vrees in zich op komen „Hij praat met ze, FadirHij praat met de vogeltjes Doch Eric grijpt zijn zoon ge ruststellend bij de hand en treedt met hem uit het struikgewas. Door geen beweging verraadt Al lan dat hij hun nadering heeft be merkt. „Hoe is het woudleven U beval len?" probeert Eric met goedmoe dige spot de vreemde spanning te verbreken. „Zijt gij genezen van Uw denkbeelden?" Roerloos staart Zodra de wegen de eerste teke nen van gladheid vertonen, wordt een seintje gegeven naar de pos ten van de reinigingsdienst om de gevaarlijkste punten te bestrooi en. Den Haag telt drie van zulke posten, die tezamen beschikken over 24 auto's, „strooiers" ge naamd. Indien men verwacht dat de straten zéér glad zullen wor den, rijden al deze strooiers uit om de 24 routers, waarin de stad is verdeeld, zoveel mogelijk slip- vrij te maken. Bovendien zijn 140 gemeente-arbeiders aangewezen voor het strooien van zand op bruggen, pleinen en gevaarlijke kruispunten. Deze mensen, die met de hand strooien, halen het zand uit de ruim 220 putten, die voor dit doel bij de bruggen en pleinen zijn aangebracht. Nu reeds meer dan 60 van de voorraad zand is gebruikt, vóórdat de winter eigenlijk is be gonnen, is de reinigingsdienst druk bezig de geslonken voorraad aan te vullen. Dit zand moet van de rivieren worden aangevoerd, daar het duinzand, hoewel na tuurlijk goedkoper, niet goed bruikbaar is. Dit laatste is n.l. niet „scherp" genoeg en boven dien te licht, zodat het bij het minste briesje reeds als stof op waait en van de gevaarlijke plaatsen verdwijnt. de Heruli voor zich uit. „Mijn vader komtmompelt hij toonloos. „Ik voel het, hij is nabij. Onheil nadert over zee Een gevoel van medelijden door stroomt de Noorman als hij in het smalle wasbleke gelaat van zijn be schermeling kijkt. „Kom mijn vriend," zegt Eric zacht. Gij zijt totaal uitgeput. Dagenlang hebt ge in de wildernis rondgezworven. Gij zijt Uzelf niet meerWaarom zou Uw vader zo'n lange zeereis ondernemen? Er is toch geen enkele reden voor? Kom laat ons naar de burcht gaan." „Er komt onweder," zegt de jonge Heruli zijn alleenspraak met een vage blik voort. „Het vuur tekent de hemelDe donder zal spreken Erwin kijkt zijn vader schichtig aan, maar de Noorman glimlacht geruststellend. „Sta op Allan en wees verstandig Gehoorzaam komt de Heruli overeind doch in zijn ogen ligt een heimelijke vrees. „De donder zal spreken..." pre velt hij„regen en onweer De Noorman fronst de werk- brauwen en staart naar de lucht. Vreemdeen zwarte wolk heeft zich dreigend voor de zon gesteld en in enkele ogenblikken is de aan blik van het woud veranderd. Hui verend laat de Heruli de eei ste dikke regendruppels uiteenspatten op zijn hand. „Het teken van het vuur... De stem van de donder. De rest van zijn woorden gaat verloren in het aanzwellende ge druis van neerstromende regenvla gen Dan baadt het woud eens klaps in helse gloed en terwijl een hevige rukwind de boomkruinen doet sidderen, grift de eerste blik semschicht zijn onheilsteken langs de verduisterde kim. De Canadese minister van de fensie Brooke-Claxton veroor zaakte Woensdag grote hilari teit in de bijeenkomst van minis ters der Navo-landen, toen hij er op wees, dat men uit een ont- werp-resolutie over Indo-China zou kunnen lezen, dat de Fran sen in dit gebied de aanvallende partij zijn. De desbetreffende passage luidde: „De raad geeft uitdruk king aan zijn grote bewondering voor de dappere en voortduren de strijd tegen communistische agressie door de Franse strijd- krachten" Hierop werd de dubbel-zinnige passage als volgt gewijzigd'. voortdurende strijd door de Franse strijdkrachten..." tegen communistische agressie".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2