De Atlantische Raad Delft en Bolswardü stemden voor een Verenigd Eyropa Storm ©p de kust Vergadering Groninger Zuivelbond Verklaring van minister Beyen WEERSVERWACHTING Critiek op De Ommelanden99 HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Het bezoek van Churchill aan Amerika LUCHTGEVECHTEN KERSTFEEST IN HET PALEIS 'T L00 MIJNRAMP OP LUZON Zuid-SIavië vraagt Vaticaan terugtrekking van vertegenwoordiging De Verenigde Naties Latijns-Amerikaanse resolutie over Marokko aanvaard DONDERDAG 18 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2219. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Saride Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 ce/it. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen \dvertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe> advertentie 1,80. Rubriek Kleine Adverteruies: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Minister Beyen, de Nederland se vertegenwoordiger in de At lantische raad, heeft in de giste ren gehouden zitting van de raad een spoedige ratificatie van het verdrag inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap door Ne derland in uitzicht gesteld. De Nederlandse regering, zo zeide minister Beyen, zal nog vóór 1 Januari of vlak na de jaarwisse ling het verdrag ter goedkeuring aan het parlement voorleggen en de bondgenoten kunnen zich van een spoedige aanvaarding door de volksvertegenwoordiging ver zekerd houden. De mededeling van minister Beyen werd door de leden van de Atlantische raad met grote vol doening begroet. O.m. spraken minister De Gasperi en minister Schuman hun tevredenheid uit over de voortvarendheid die door Nederland wordt betracht. Zij hoopten, dat deze de andere lan den ten voorbeeld zou strekken. RESOLUTIE OVER INDO CHINA GOEDGEKEURD. De Atlantische raad heeft gis terochtend een Franse resolutie met betrekking tot Indo-China goedgekeurd. Volgens inlichtingen uit welin gelichte bron bevat de resolutie de volgende twee punten: 1. De raad erkent dat het Fran se verzet tegen de agressie in In do-China geschiedt in het belang van de gehele vrije wereld. 2. Frankrijk verzoekt de landen van de Navo om de grootst moge lijke steun. De Franse minister van Buiten landse Zaken Schuman heeft op een persconferentie verklaard: „De in de resolutie neergelegde denkbeelden zullen Frankrijk werkelijk helpen. Het is meer dan morele steun. Het is materiële hulp. Ik ben verheugd over het besluit van de raad". ITALIAANSE RESOLUTIE GOEDGEKEURD. De raad heeft later een Ita liaanse resolutie aangenomen, waarin de landen die het E.V.G.- verdrag hebben ondertekend, worden opgewekt dit verdrag'zo spoedig mogelijk te bekrachtigen. De Navo-leden, die het E.V.G.- verdrag hebben getekend, zijn: Frankrijk, Italië, België, Neder land en Luxemburg. De enige an dere ondertekenaar is West- Duitsland, dat geen lid van de Navo is. HET E.V.G.-VERDRAG. De Navo-raad heeft er voorts op aangedrongen dat spoed zal worden betracht bij de instelling van het Europese leger. Britse, Franse en Amerikaanse minis ters uitten in dit verband de waarschuwing, dat de Oostduitse strijdkrachten in snel tempo wor den uitgebreid. Tot nu toe heeft geen der zes Europese staten, die de ontwerp-overeenkomst betref fende de tot standkoming van het Europese leger hebben getekend, haar ook bekrachtigd. INDO-CHINA. Lord-Ismay, secretaris-generaal der Navo, verklaarde later tegen over journalisten dat niet ge sproken is over de wijze, waarop medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Buien. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid-west en noord-west, maar later in het noorden van het land weinig wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. de staten-Navo-leden Frankrijk in de praktijk in zijn strijd in In do-China zullen steunen. Hij ver klaarde echter dat dit z.i. in hoofdzaak in de vorm van gelde lijke bijdragen en het leveren van materiaal zou geschieden. „Ik ge loof niet dat deze steunverlening aan Frankrijk voor de andere Na vo-leden een bron van ongerust heid zal zijn", aldus lord Ismay. Hij besloot met de opmerking dat thans „de regering der be trokken landen ieder voor haar zelf moeten uitmaken, hoe zij Frankrijk kunnen helpen". In de door minister Schuman ingediende en door de andere leden van de Navo-ministerraad goedgekeurde resolutie wordt o. m. gezegd, dat „de staten-Navo- leden van ganser harte uiting ge ven aan hun bewondering voor Frankrijks heldhaftige en lang durige worsteling tegen de com munistische aanvallers". GRIEKENLAND EN TURKIJE. Op de bijeenkomst van Woens dagmiddag heeft de Canadese voorzitter der militaire commis sie van de Navo-raad, generaal Charles Foulkes, beschreven op welke wijze de verbindingen wor den onderhouden tussen de bevel voerende officieren der Griekse en Turkse strijdkrachten ener zijds en het Navo-hoofdkwartier te Fontainebleau, onder generaal Ridgway, anderzijds. Generaal Foulkes deelde ver der mede dat de Grieken thans 187.400 man onder de wapenen hebben, terwijl er 21 Turkse divi sies beschikbaar zijn. HET GRIEKSE AANDEEL. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Stefanos Stefa- nopoelos, heeft Woensdagavond te Parijs op een persconferentie medegedeeld, dat Griekenland, door de kosten zijner landsverde diging, een zware last draagt. Hij legde de nadruk op de noodzaak ook aandacht te schenken aan de economische zijde van het Noord- atlantische verdrag. Hij zeide dat de Griekse uitgaven voor de periode 19521953 op 206.000.000 dollar worden geschat. ITALIË. De Italiaanse minister van Landsverdediging, Randolfo Pac- ciardi, heeft de Navo-raad mede gedeeld dat Italië „in beginsel be reid is tot militaire samenwer king met Joego-Slavië", hieraan toevoegend, dat het deze evenwel afhankelijk stelt van het eerst be reiken van overeenstemming over het vraagstuk-Triëst. Hij voegde hieraan toe dat Ita lië „met belangstelling" het ver loop der niet-officiële militaire besprekingen tussen Griekenland, Turkije en Joego-Slavië gade- DE ATLANTISCHE WEERMACHT. Op de bijeenkomst van Woens dagavond heeft de Atlantische raad „kennis genomen" van een militaire schatting der Sowjet russische strijdkrachten welke in geval van een aanval op het Wes ten beschikbaar zouden zijn, al dus een mededeling van een Na vo-woordvoerder. Deze schatting is opgemaakt door de chefs der generale staven van de Navo-lan den. In het rapport der stafchefs wordt voorts medegedeeld dat, ofschoon er aanzienlijke vorderin gen zijn gemaakt met de opbouw der geallieerde strijdkrachten, de sterkte hiervan nog niet voldoen de is. „Verlenging van de voor de ze opbouw gestelde termijn bete kent tevens een langere gevaars periode", aldus het rapport. De woordvoerder zeide dat de strategische Navoplannen thans een groter gebied bestrijken, daar rekening is gehouden met het hierin opnemen van West-Duits- land, Griekenland en Turkije. HET ECONOMISCH AANZICHT DER HERBEWAPENING. Groot-Brittannië en -verscheide ne Europees-continentale Navo leden hebben de raad gewaar schuwd dat een versnelde herbe wapening een ernstig gevaar kun- nen zijn voor de nationale econo mieën. De betrokken ministers verklaarden dat een dergelijke bedreiging van het economische bestaan der Navo-landen een in de kaart spelen van het Kremlin zou zijn, daar zij nieuw voedsel zou geven aan de Westeuropese communistische partijen. Een der voorstellen om dit ge vaar te bezweren, voorziet er in dat de Navo-staten zich in 1953 vooral zullen toeleggen op het verbeteren op het peil hunner strijdkrachten en dat zij voort zullen gaan met de uitvoering van het militaire bouwprogram ma, dat voorziet in de aanleg van vliegvelden en andere militaire werken. De ministers van verscheidene staten deelden mede dat de in dustriële productie hunner lan den in 1952 reeds sterk is gedaald en zij gaven uiting aan hun be zorgdheid over een voortgaande verslechtering der nationale eco nomieën. Zij verklaarden dat bij het afwegen van de militaire ver eisten tegen het economisch be reikbare, ernstig rekening dient te worden gehouden met het dui delijke gevaar ener economische instorting. Zij gaven toe dat een maximale militaire krachtsin spanning nog steeds noodzakelijk is, „doch niet ten koste van de levensstandaard onzer volken". DE 3IILITAIRE POSITIE DER NAVO LANDEN. Wat 1953 betreft waren de voor leger en luchtmacht der verenig de Navo-staten gestelde doelen zeventig gevechtsklare divisies en zeven duizend vliegtuigen in eerste linie. Voorspeld wordt dat in werkelijkheid zal (moeten) worden gestreefd naar het be schikbaar komen van zestig para te divisies, terwijl ook het streef getal van 7000 vliegtuigen niet ten volle zal kunnen worden ver wezenlijkt. Eerst op de volgende bijeen komst van de Navo-raad, in het voorjaar van 1953, zal definitief de sterkte der gezamenlijke Na- vo-weermacht en het aandeel van elk der leden-staten hierin, wor den vastgesteld. Thans wordt slechts gesproken over hetgeen de landen ieder afzonderlijk in 1953 aan militaire eenheden be schikbaar hopen te stellen. De kiesgerechtigde inwoners van Delft en Bolsward zijn giste ren naar de stembus gegaan om hun mening kenbaar te maken over de al of niet wenselijkheid van een Europees politiek ge zagsorgaan. Bolsward en Delft zijn voor het houden van dit proefreferendum gekozen, omdat de bevolkings schakering in deze plaatsen re presentatief werd geacht' voor die van Nederland. In Delft bleek 93,08 der stemgerechtigden voor een ver enigd Europa te zijn en in Bols ward zelfs 96,55 Gedurende enkele weken heeft het in Delft gegonsd van de ver kiezingsactie, die op hoog niveau werd gevoerd. De bevolking werd „bewerkt" met brochures, fol ders, pamfletten en affiches. Het was de Nederlandse Raad voor de Europese beweging, die bij dit alles als motor fungeerde en het waren de plaatselijke politieke partijen, vakverenigingen en an dere groeperingen, die de brand stof leverden, waarmede deze mo tor op gang werd gebracht. Slechts in enkele opzichten on derscheidde dit proefreferendum zich van de normale verkiezingen voor de Tweede Kamer, provin ciale staten of gemeenteraden. De politieke belangensfeer heeft Woensdagmiddag tegen vier uur is de scheepvaart gewaar schuwd voor storm in het Neder landse kustgebied. Het Zweedse stoomschip „Mangen" had toen al moeilijkheden en had te ken nen gegeven sleepboothulp op prijs te stellen. De sleepboot „Schelde" zou trachten de „Man gen", die te dicht onder de kust voor anker lag, enige mijlen zee in te slepen. Het Zweedse schip zou daar dan opnieuw ten.anker Tijdens de algemene vergadering van de Groninger zuivel bond heeft de voorzitter, de heer R. Visser, scherpe critiek geleverd op het beleid van de coöp. zuivelfabriek „De Om melanden". De voorzitter stelde voorop, dat geen van de leden van de zuivelbond partij is in het tftj deze fabriek ontstane geschil, maar niettemin meende hij dat zij niet slechts toe schouwers kunnen zijn bij de „tragedie", die in deze maan den in de provincie Groningen wordt opgevoerd. De staking is onproductief en niet verantwoord. Dit is temeer zo in onze hedendaagse samen leving, nu bij al het verschil van inzicht wordt gestreefd naar meer samenwerking in onze bedrijven. Samenwerking ook om te komen tot regelingen van lonen en sociale voorzie ningen. Botsingen als bij „De Ommelanden" moeten worden voorkomen. Wanneer dit niet gebeurt, aldus de heer Visser, toont men niet voldoende be grip te hebben voor de sociaal- VRIJDAG 19 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.01 3.21 Terneuzen 3.36 3.56 Hansweert 4.16 4.36 Walsoorden 4.26 4.46 ZON op onder op Dec. 18 8.44 16.30 10.24 19 8.44 16.30 10.57 20 8.45 16.30 11.20 21 8.45 16.31 11.38 MAAN ondei 17.50 19.20 20.51 De Zuidslavische onderminister van Buitenlandse Zaken, dr Ales Bebler, heeft Woensdag de zaak gelastigde van de pauselijke nun tiatuur te Belgrado, mgr Silvio Oddi, een nota overhandigd, waarin het Vaticaan wordt ver zocht zijn vertegenwoordiging in de Zuidslavische hoofdstad terug te trekken. Volgens welingelichte kringen baseert de Zuidslavische rege ring haar verzoek op de opvat ting, dat het Vaticaan zich be moeit met de betrekkingen tus sen de katholieke kerk en de staat in Zuid-Slavië. Het Zuidslavische verzoek volgt op critiek van maarschalk Tito op de benoeming van aartsbis schop Stepinac tot kardinaal. Het staatshoofd noemde dit een „be lediging" voor Zuid-Slavië. Stepi nac was z.i. een „oorlogsmisdadi ger" en zijn benoeming was be doeld als een politieke zet om de Zuidslavische staat te verzwak ken. Tito zeide er borg voor te staan, dat de aartsbisschop nooit naar zijn bisdom in Zagreb zou mogen terugkeren. Hooggeplaatste kringen van het Vaticaan spraken hun leed wezen uit over het Zuidslavische besluit om de betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. De maatregel had hen echter niet 22.19 verrast. Onlangs werd in het tijdschrift over buitenlandse zaken van de Zuidslavische regering gezegd, dat het Vaticaan hoopt op de vor ming van een rooms-katholieke Donau-federatie, waartoe ook Slo- wenië en Kroatië zouden behoren. Zolang het Vaticaan deze hoop koesterde, was een goede ver standhouding tussen Zuid-Slavië en het Vaticaan niet mogelijk. Voorts werd in het betrokken artikel meegedeeld, dat Zuid-Sla vië per jaar 52 millioen dinar be steedt voor steun aan de rooms- katholieke kerk, een veel groter bedrag dan de bijdrage aan de or thodoxe kerk, die meer leden telt. Tenslotte werd er over geklaagd, dat pogingen van de regering om de lagere geestelijkheid te laten profiteren van de sociale voorzie ningen waren „gedwarsboomd" door het Vaticaan, dat de kerk tot „martelares" wilde maken. De verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen Zuid- Slavië en het Vaticaan heeft het Vaticaan voor een dringend pro bleem gesteld: moet kardinaal Stepinac teruggeroepen worden of in Zuid-Slavië blijven? Indien de kardinaal Zuid-Slavië zou ver laten, acht men het van welinge lichte Vaticaanse zijde zeer on waarschijnlijk, dat de Zuidslavi sche regering hem zal toestaan terug te keren. Een van de voornaamste rede nen voor de breuk, aldus ge- economische toestanden- Des te ernstiger wordt dit alles, wanneer men daarbij niet tot een oplossing kan -en wil ko- mlen door elke bemiddelingspo ging van de hand te wijzen. Sprekende over de aangekon digde verkoop van het bedrijf zei de heer Visser dit uit coöperatief standpunt bezien een bedenke lijk verschijnsel te vinden. Wan neer met de toestemming van een coöperatie zo wordt gehan deld, blijft van het principe wei nig over. Men heeft dan van het ontstaan en ontwikkeling van de coöperatie weinig begrepen. De voorzitter vroeg zich af, of hier andere beweegredenen zijn dan de staking, die tot het be sluit tot verkoop hebben geleid. In een reeks van jaren heeft men een bedrijf gesticht en uit gebouwd .en daarin veel ge ïnvesteerd, toch zeker niet met de bedoeling het daarna in hoog tempo te vernietigen. Wanneer noemde zegsman, was de hou ding van de katholieke bisschop pen in Zuid-Slavië, die zij twee maanden geleden aannamen te gen pogingen van de Zuidslavi sche regering om een „verbond van de geestelijkheid" in het leven te roepen. Dit verbond, al dus de zegsman, geleek op orga nisaties waarnaar in alle andere communistische landen van Oost- Europa werd gestreefd teneinde de trouw van de katholieke gees telijkheid aan Rome te ondermij nen. De bisschoppen van Zuid- Slavië hadden de geestelijkheid opgedragen, zich niet bij een der gelijk verbond aan te sluiten. Naar de zegsman verder ver klaarde, was de vervolging van katholieken in Zuid-Slavië tot dusver niet zo scherp geweest als in sommige landen als Roemenië, doch scherper dan in Polen. De kerken in Zuid-Slavië waren nog voor de eredienst open, doch de regering had het godsdienston derwijs „beperkt" en „alle midde len" te baat genomen om jonge ren van de kerk af te trekken. Zuid-Slavië heeft ongeveer een jaar lang geen diplomatieke ver tegenwoordiger bij de Heilige Stoel sinds het vertrek van een zaak-gelastigde ad-interim. men een liquidatie wil om en door de staking, dan acht ik dit een slap uitgangspunt, aldus spreker. Wenst men het te doen als wraakneming tegen de staken de arbeiders, dan beseft men daarbij niet, dat ook het be drijf verloren is. Of heeft men de coöp- naam slechts als een vlag zonder meer gebruikt? Van werknemerszijde, zo meende de heer Visser, had men de wettelijke weg moeten vol gen in plaats van zijn kracht te zoeken in de staking. „Een bestuur van een co- operatie, dat meer geleid wordt dan leiding geeft, is geen goed bestuur", zo citeerde hij prof. Frietema. De heer Visser was van oordeel, dat het op de weg van de boeren ligt zelf in te grijpen. Wanneer de leden van „De pmmelanden" willen dat hun werk blijft bestaan, dan is dit mogelijk door eendrachtig optreden, maar dan moeten ze ophouden met allerlei uitdruk kingen als terreur en revolutie. Dan moet men 't gordijn open doen door concreet, eerlijk en volledig de leden in te lichten- De mededelingen in de krant over de laatste vergadering van „De Ommelanden" geven daar toe volgens de heer Visser wei nig vertrouwen. Een waas van geheimzinnigheid ligt over toe zeggingen aan de tegenwoordi ge werknemers, die men niet al te serieus moet nemen. De leden hebben recht op een eerlijk antwoord, waardoor alle geheimzinnigheid wegvalt. Dan hoort men te komen, vervolgde de heer Visser, tot een sterkere basis van coöperatie door mid del van een voldoende aantal leden, in plaats van fabrikant te spelen met veel te weinig boeren als deelhebbers van zijn zaak. Het gehele geval is een illu stratie van hoe het niet moet, aldus de heer Vsiser. Met goede wil moet hier een weg te vinden zijn. Het is dwaasheid te sug gereren, dat meer fabrieken zullen volgen. De voorzitter sprak tenslotte zijn vertrouwen uit, dat de bij de Groninger zuivelbond aangeslo ten fabrieken hun taak zullen i verstaan en deze zo zullen ver vullen als behoort te geschie den in het belang van een co- operatieve gedachte en daar mee van de boeren. kunnen gaan om beter weer af te wachten. De „President Jan Leis", die bezig was uit te varen naar de „Mangen", kreeg onderweg om streeks vijf over vier opdracht naar het Duitse schip „Bunten- tor" te gaan, dat in ernstiger moeilijkheden verkeerde dan de Zweed. De „Buntentor" dreef met uitgeworpen ankers langzaam in de richting van de kust. De „Buntenor" is een motor schip van 2144 bruto registerton van de „Schlüssel Rederei D. Oltman und Co." te Bremen. De „Mangen" is een stoomschip van 1563 bruto registerton van de „A/B of Ahlmark Co." te Karl stad. Voor de kust van Hoek van Holland waren de „Presdient Jan Leis" en de sleepboten „Schelde" en „Blankenburg" in de weer om hulp te bieden aan de „Bunten tor" en „Mangen". De reddingboot „President Jan Leis" bevond zich in de nabij - ehid van het Duitse stoomschip „Buntentor", evenals vermoelijk de „Blankenburg". De sleepboot zou trachten het Duitse schip vast te maken. De „Schelde" was op weg naar de Zweed „Mangen". Om tien minuten over zes was er nog geen verbinding tot stand gebracht tussen de „Blankenburg" en de „Buntentor". De „President Jan Leis" zou buitengaats blijven tot deze verbinding was geslaagd. De schipper van de „President Jan Leis" zag er geen heil in om in het donker met deze hoge zeeën een lijn over te brengen. Om half acht berichtte de „Pre sident Jan Leis", dat zij naar bin nen zou komen. De „Buntentor" ging op eigen kracht verder. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat premier Churchill midden- Februari of in Maart naar Washington zal gaan voor be sprekingen met generaal Eisen hower. tot Dinsdagavond, toen enkele groeperingen hun stem tegen het proefreferendum verhieven, ont broken. Sommige stemgerechtig den in Delft betreurden deze gang van zaken. „Wij houden wel van die vechtjassen, die elkaar in de politieke verkiezingen be strijden", zeiden een paar arbei ders, die zich er over beklaagden, dat aan de verkiezingsactie voor dit referendum zo weinig tegen standers hebben deelgenomen. Op verschillende punten in de stad herinnerden spandoeken en grote groene vlaggen met het Europateken, die van alle open bare gebouwen, brugwachters huisjes en stemlokalen wapper den, de voorbijgangers er aan, dat zij hun stem konden uitbren gen over een aangelegenheid, die wellicht over enkele jaren wer kelijkheid zal zijn. De oud-burgemeester van Delft, thans burgemeester van Rotter dam, mr G. E. van Walsum, die thans nog in Delft woonachtig is, was gistermorgen een van de eersten, die zijn stem uitbracht De einduitslag te Delft. Om vijf minuten vóór half elf gisteravond werd de uitslag te Delft bekend gemaakt. Van de 39039 kiesgerechtigden zijn er 29188 of 74,77 opgeko men. Daarvan zijn er 27.168 ja- stemmers, zijnde 93,08 1551 neen-stemmers (5,31 en 469 stemmen waren van onwaarde (0,01%). De einduitslag te Bolsward. In Bolsward was de uitslag om streeks 9 uur des avonds bekend doch werd pas officieel gepubli ceerd, toen men vrijwel zekerheid had dat Delft óók met de telling gereed was. Van de 4208 stemgerechtigden namen er 3714 aan deel, dat is 88,26 Hiervan stemden vóór 3586, zijnde 96,55 tegen 105 (2,82 ongeldig waren 23 stem men (0,63%), terwijl ruim 140 oproepingskaarten van door ziek te verhinderde personen werden ingeleverd. Deze uitslag is boven alle ver wachting, vooral als men bedenkt dat 3% der zieken zich nog wel hebben gemeld, d.w.z. door ge machtigden te sturen, die even wel niet konden worden erkend. De uitslag, die door de burge meester werd bekend gemaakt, werd met groot enthousiasme door het publiek ontvangen, dat spontaan het Wilhelmus en het Friese volkslied zong. Medegedeeld werd, dat de uit slag van deze stemming telegra fisch zal worden doorgezonden aan H. M. de Koningin, aan Paul Henri Spaak, de president van de Europese beweging in Brussel, aan de minister-president, aan de minister van Binnenlandse Zaken, de beide ministers van Buiten landse Zaken, de voorzitters van de Kamers en aan de burgemees- sters van Brussel, Luxemburg, Parijs, Rome en aan de lord mayor van Londen. Ook de Commissaris der Konin gin in Friesland werd telegra fisch op de hoogte gesteld. DE STRIJD IN KOREA De vijfde luchtmachtgroep heeft Woensdag meegedeeld, dat bij luchtgevechten boven N.-Korea tussen „Sabre"- straaljagers en een overmacht van „Migs", 1 Mig is neerge schoten en 4 Noordelijke toe stellen werden beschadigd. De politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. heeft Woensdag met veertig te gen vijf stemmen bij elf onthou dingen de door Pakistan geamen deerde Latijns-Amerikaanse reso lutie over Marokko aanvaard. Hierin wordt verzocht om spoedige onderhandelingen tus sen Frankrijk en Marokko met het doel zelfbestuur te verlenen aan de Marokkanen. De oorspronkelijke resolutie der elf Latijns-Amerikaanse lan den had onderhandelingen voor gesteld „ter bevordering van de vrije instellingen ^an het Marok kaanse volk", maar Pakistan stel de een concretere formulering voor, welke werd goedgekeurd. De commissie verwierp de Ara- bisch-Aziatische resolutie, waar in besprekingen tussen Frankrijk en Marokko werden voorgesteld met het doel een regeling te tref fen „in overeenstemming met de souvereiniteit van Marokko, de verlangens van het Marokkaanse volk en het handvest van de V.N." Het deel der Arabisch-Aziati- sche resolutie, waarin wordt aan gedrongen op onderhandelingen, werd verworpen met 27 tegen 25 stemmen bij drie onthoudingen. Er werd niet gestemd over de resolutie in haar geheel. Dit jaar zal de koninklijke fa milie het Kerstfeest op het paleis 't Loo met het personeel van 't Loo vieren. Op Dinsdag 23 December om 5 uur 's middags zullen met de ko ninklijke familie allen, die op 't Loo werkzaam zijn, aanwezig zijn om de geboorte van Christus te gedenken. De Koningin zal het Kerstevangelie voorlezen en de Frins zal een Kersttoespraak houden. De radio zal deze Kerstviering uitzenden. In een mijn op het Philippijn- se eiland Luzon zijn door in storting 56 mijnwerkers om het leven gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1