Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Vrije melkprijs per 18 April 1953 RECHTSZAKEN Staatsbedrijf der P.T.T. PAS OP uw f100.000 en f50.000 op één dag Amerikaans antwoord aan Peking-China Uitdaging aan Rusiana De minister aan het woord Nieuwe garantieprijs vindt iveinig instemming ABDU SIROOP Onderzoek naar het verleden van Joodse leden van de Oostduitse S.E.D. Proces tegen Kenjatta verdaagd STAKING IN DE MIJNEN VAN YORKSHIRE Tweede Kamer Bewusteloze Nederlander van diefstal verdacht Kerstverrassing in de grote steden Verkouden! DAMPO Huldeblijk voor Pater Henri de Greeve Het incident op Pongan Hertog van Windsor niet naar de kroning AGENDA Minister Cals brengt dank aan zijn voorganger, prof. Rutten. Er is wel nooit een minister van on derwijs geweest, die zo een stemmig de instemming der Sta- ten-Generaal had. Spr. verzekert, dat hij de eer ste maanden bezig is geweest, zich op alle terreinen van het on derwijs in te werken. Hij heeft maatregelen genomen om de coördinatie op ambtelijk niveau te verstevigen. Het departement heeft zich thans met veel meer onderwer pen bezig te houden dan in de periode, waarop de heer Tilanus doelde. Spr. verklaart een staats secretaris nodig te achten. Het zal gewenst zijn, dat de staatssecretaris van dezelfde po litieke kleur is als de minister en spr. deelt mede, dat op korte ter mijn de benoeming van een staatssecretaris is te verwachten uit de K. V. P. De grondslag van het door spr. te voeren beleid is neergelegd in de troonrede en spr. verheugt zich er over, dat van verschei dene zijden instemming is be- tuigd. Het behoud van de geestelijke waarden voor ons volk is een taak allereerst van ouders, school, kerken en organisaties, maar ook de staat heeft hier een taak te vervullen. Het beleid zal er op gericht zijn, dat men zo veel mogelijk zal kunnen deel hebben aan de verschillende vor men van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Spr. verklaart een voorstan der te zijn van het doortrekken van de pacificatiegedachte ook in andere vormen van onderwijs. De verantwoordelijkheid voor de opvoeding der kinderen berust primair bij de ouders. Spr. ge looft niet, dat het de plicht der ouders is de opvoeding op eigen kosten te doen geschieden. Men staat voor de keus het zelf te betalen of mede te werken aan een regeling ter bekostiging door de gemeenschap. Ook dan vol doen de ouders aan hun plicht Zelf alle kosten van het onder wijs betalen is onmogelijk. De bezwaren verbonden aan het afschaffen van schoolgeld zijn groter dan het voordeel, dat er aan verbonden zou zijn. Af schaffing van het schoolgeld en dan denkt spr. aan de lagere school behoeft principieel niet onaanvaardbaar te zijn. Een on derzoek zal de practische conse quenties van afschaffing onder de ogen moeten zien. De kwestie van de zorg voor het minder begaafde kind, welke onderwijsdifferentiatie nodig zal maken, zal de minister voorleg gen aan paedagogische centra ter bestudering. Wat de spreiding van scholen aangaat is spr. het er mede eens, dat de oprichting van een school economisch, financieel en cultu reel verantwoord moet zijn. Hij sluit zich voor wat het lerarencorps betreft aan bij de verklaring, welke minister Beel over de verbetering der ambtena rensalarissen heeft afgelegd. De eerste aandacht is besteed aan de onderwijzerssalarissen. Bij de lerarensalarissen is een gevaar voor wanverhoudingen aanwezig en spr. zegt toe het overleg met spoed te zullen voortzetten. Over de bestuursvorm van de openbare school zegt hij een ster ker band tussen school en ouders noodzakelijk te achten. Dit geldt trouwens ook voor de bijzondere school. De minister is van oordeel, dat van een werkelijk tekort aan on derwijzers niet kan worden ge sproken. Het klassegemiddelde is zeker niet laag, maar we heb ben niet met normale omstandig heden te doen. Over een aantal jaren is dat anders. De kweekschool te Krabben- dijke voldoet niet aan de voor er kenning gestelde eisen. Zodra dit wel het geval is, zal de aanwij zing niet achterwege blijven. De minister geeft te kennen, dat het aantal lesuren Duits niet verhoogd kan worden. Tijdens de bezetting was het aantal ver hoogd en later is het weer op het gewone peil gekomen. Over het v. g. 1. o. merkt hij op, dat dit onderwijs algemeen vor mend moet zijn en dat er finan ciële gelijkstelling moet wezen. Hij wil deze voorbereidende plan nen voor landbouw- en landbouw- huishoudscholen en voor am bachtsscholen in één regeling zien onder te brengen. Bij de replieken verklaart de heer Stokman (KVP) na de mededeling over de salarissen der leraren af te zien van zijn voor nemen een uitspraak der Kamer te vragen. De heer Van Sleen (Arb.) meent met het oog op de mede delingen in de memorie van ant woord, dat 's ministers verkla ring over de staatssecretaris niet zeer duidelijk is geweest. Hij con stateert daarbij een afwijking. De heer Roos jen (A.R.) ver klaart, dat de beantwoording door de minister hem vertrou- bewindsman zich voorstelt. Op één punt maakt hij een uitzonde ring, n.l. ten aanzien van de staatssecretaris vertoont hij met betrekking tot de politieke kleur een eenkennigheid, welke spr. niet kan bewonderen. De heer Peters (KVP) consta teert, dat er tussen de minister en hem verschil van mening be staat over de taak van de staats secretaris. De heer Zegering Hadders (VVD) zegt af te zien van zijn voonemen een uitspraak der Ka mer te vragen over de salarissen der leraren. Hij vertrouwt, dat de besprekingen spoedig zullen aan vangen. Wanneer het aantal lesuren in Duits op de H.B.S. niet wordt uit gebreid, moeten de exameneisen worden verzacht. De heer Tilanus (CH) ver klaart, dat de minister hem niet heeft overtuigd van de noodzake lijkheid van een staatssecretaris voor de door de bewindsman be doelde taken. Met het oog op de gedifferentieerdheid van ons volksleven vindt spr. het onge wenst, dat de staatssecretaris ka tholiek zal zijn. De heer Gortzak (CPN) ziet na de mededelingen van de minister over de ontknikking der onder wijzerssalarissen af van zijn voor nemen een motie in te dienen. Het kosteloos schoolgeld mag z.i. geen kwestie van onderhande ling worden om andere onder werpen er door te krijgen. De heer Van Dis (SG) vraagt de minister zich over de kwestie der kweekschool te Krabbendijke nog eens ernstig te willen bera den. Minister Cals handhaaft zijn opvattingen omtrent de taak van de staatssecretaris. Hij is echter bereid zich erover te beraden, of er in de taakverdeling van staats secretaris en minister een ver schuiving moet komen. Hij zal het kosteloos onderwijs niet beschouwen als een onder handelingsobject. Aan zijn toezegging betreffen de de leraarssalarissen en de ont knikking der onderwijzerssalaris sen heeft hij niets aan toe te voe gen. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met de behandeling van de afdelingen oudheidkunde en natuurbescherming, kunsten, ra dio, televisie en pers, alsmede vorming buiten schoolverband. De voorzitter geeft in overwe ging niet te veel te sprekèn over de televisie, aangezien binnenkort het wetsontwerp inzake heffing van kijkgeld in behandeling komt. De heer Zegering Hadders (VVD) is van oordeel, dat steun aan de kunst in de eerste plaats door particulieren dient te ge schieden. De overheid moet die steun mogelijk maken door ver laging van de belastingdruk en vrijstelling van het schenkings recht. De heer Fokkema (AR) vraagt of de chr. binnenvaartschool te Sneek kan worden ingeschakeld bij de opleiding van Friese schip- persjongens voor de Rijnvaart. Hij vraagt steun voor hen, die een opleiding willen volgen voor schipper bij de binnenvaart, doch de middelen daartoe niet hebben De heer Cornelissen (VVD) is van oordeel, dat als de politiek in de aether wordt toegelaten, ook gelden moet: „Gelijke monniken, gelijke kappen". Men moet kun nen antwoorden op aanvallen. Het in te voeren kijkgeld zal slechts een klein deel der kosten dekken. De onzekerheid over de ontwikkeling der televisie weer houdt de mensen ervan een toestel aan te schaffen. De heer Stufken (Arb.) merkt bij de afdeling vorming buiten schoolverband op, dat er grote behoefte is aan jeugdleiders en jeugdleidsters. Hij bepleit een kortere opleiding. De heer De Ruiter (CH) is van oordeel, dat als de overheid niet krachtig helpt, er van de hele televisie niets terechtkomt. De heer Weiter (KNP) klaagt erover, dat er te veel politiek in de radio komt. Speciaal de PvdA is door de V.A.R.A. het hele jaar in de lucht. Voor de televisie zou hij daarom willen komen tot een nationale organisatie. De heer Gortzak (CPN) acht het noodzakelijk dat de overheid zich beweegt op het cultuurvor mend vlak. Behalve aan het ver lenen van speciale opdrachten zou men kunnen denken aan me dewerking bij de uitvoering van grote werken, bruggenbouw en schoolbouw. Wat nu gebeurt, geeft meer de indruk de markt te bederven. De heer Van Sleen (Arb.) be spreekt de kwestie van de poli tiek in de radio. Spr. vraagt of de minister meent, dat de grenzen van het toelaatbare zijn over schreden. Hij verwacht meer van besprekingen met de omroepver enigingen dan van strenge regle mentering. De televisie zegt hij nog steeds te zien als een avontuur en een duur experiment. Ze zal de eer ste jaren niet rendabel kunnen zijn. De heer Van der Zaal (AR) spreekt de hoop uit, dat de nieu we radiowet zo spoedig mogelijk zal komen. Er moet voor gezorgd worden, dat er geen politieke aanvallen door de radio worden gedaan. Het is overigens een moeilijke zaak scherp te omlijnen wat politiek in de radio is. De om roepverenigingen dienen zelf waakzaam te zijn. De minister zal vandaag ant woorden. Te vijf uur wordt de vergade ring gesloten. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid <V* de snelwerkende V I I I I CVyV. AKKERS W.V. 's werelds beste hoestsiroop De Tweede Kamer heeft Maan dagavond de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. goedge keurd. De heer Posthumus (Arb.) be spreekt de tariefsverhoging. Met de meeste verhogingen kan spr. zich verenigen, maar de verho ging voor de post- en de girokwi tanties acht hij te drastisch. De verhoging van de postspaarbank rente is z.i. wel verantwoord. De heer Krol (CH) acht het voor de hand liggend, dat de mi nister het niet verantwoord vond langer te wachten met maatrege len om de financiële toestand van het bedrijf te verbeteren. Hij acht het echter een bedenkelijke bedrijfsvoering om een verlies van ƒ3,5 millioen voor de radio distributie te nemen. Dit nadelig saldo zal tot het uiterste mini mum moeten worden terugge bracht. Spr. vraagt welke normen gelden voor de huis-aan-huis-be- zorging van niet-geadresseerde stukken. De heer Lucas (KVP) kan met de verhoging der kosten van tele foonaansluiting geheel accoord gaan. Dat lage telefoontarieven bloei voor de P.T.T. meebrengen neemt spr. niet direct aan. De heer Zegering Hadders (VVD) spreekt zijn verbazing er over uit, dat de kosten der bin nenlandse telegrammen en ge lukstelegrammen niet worden verhoogd. Bezwaar heeft hij te gen de verhoging der postkwitan- ties van 15 tot 25 cent. Spr. zegt geschrokken te zijn van het verlies op de radiodistributie n.l. ƒ3.6 millioen op een totaal van 13.5 millioen. Het is z.i. niet nodig vier lijnen te geven Met verhoging van de rente der rijkspostspaarbank kan hij zich verenigen. De heer Reuter (CPN) ver klaart zich tegen tariefsverho ging, welke z.i. niet nodig is, als de uitkering aan de schatkist ver valt. De heer Roosjen (AR) waar deert het, dat de verhogingen be scheiden zijn gehouden. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera,- ver klaart, dat het voor hem een on aangename zaak was bij zijn op treden voorstellen tot tariefsver hoging te vinden. Hij heeft ech ter de verantwoordelijkheid op zich genomen, omdat verhoging onvermijdelijk was. Spr. herinnert er aan, dat de maatregelen tweeërlei zijn: verla ging van de uitkering aan de schatkist en verhoging van enke le tarieven. Door de verlaging der uitkering zou een grotere verhoging worden voorkomen. De verhoging der postkwitan- ties is voor spr. een der moeilijk ste voorzieningen geweest. Hij is bereid na te gaan, of er nog iets te doen zou zijn door het treffen van een speciale regeling voor grootgebruikers. Er zijn materiële bezwaren te gen verhoging der telegramtarie ven. Het aantal telegrammen loopt toch reeds terug. De uitbreiding der radio-distri butie is z.i. een normale uitbrei ding, welke verband houdt met de uitbreiding der bevolking. Ook drie of vier stations betekenen een normale uitbreiding der be hoefte. Bij de replieken vraagt de heer Reuter (CPN) een kerstgratifi catie voor het P.T.T.-personeel. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd. Gisteren is te Leeuwarden een ledenvergadering gehouden van de bond van coöp. zuivelfabrie ken in Friesland onder voorzit terschap van de heer A. F. Hei- da. Dank zij de gunstige groei- omstandigheden van de afgelo pen zomer, aldus de voorzitter, kunnen de veehouders met goed gevulde silo's en schuren de winter ingaan, ook al begon de staltijd door de grote regenval 14 dagen te vroeg. De prijzen van de producten en de melk prijs hebben zich op een zodanig niveau bewogen, dat de door de minister vastgestelde garantie prijs voor het seizoen November 1951/52 niet effectief behoefde te worden. De consumptiemelk- voorziening, hoe onbillijk en moeilijk aanvaardbaar de finan ciële regeling daarvan ook was, is ongehinderd verlopen. Gerele veerd moet worden, dat niet al leen de veehouderij subsidies van tientallen millioenen aan de consumenten heeft gegeven, maar dat ook de consumptierege ling als zodanig onnodig veel geld heeft verslonden. De nieuwe garantieprijs kon spreker niet met enthousiasme begroeten, omdat bij de vaststel ling niet dezelfde lijn werd ge volgd als het vorige jaar, n.l. een garantie overeenkomende met de kale kostprijs plus 12 on dernemingsbeloning. Dit leidt tot een aanmerkelijk lager ga rantieniveau dan anders het ge val zou zijn geweest. Het door de regering voorgestelde princi pe, dat de garantieprijs dient te worden afgeleid uit de kale kost prijs op de zandgronden zonder ondernemersbeloning noemde de voorzitter onmogelijk te aan vaarden, ook al zijn de produc tiekosten op de zandgronden het hoogst. Zou men deze lijn ook voor de volgende jaren willen toepassen, dan kunnen de bere keningen van de kostprijzen van de melk op andere dan op zand gronden wel achterwege worden gelaten. De georganiseerde landbouw moet vasthouden aan het incal culeren van een zekere onderne mersbeloning. Spr. verheugde zich erover, dat in de consump- tiemelkregelingen enige verbete ring is gekomen. Met ingang van 18 April a.s. zal de straatprijs van de con- sumptiemelk vrijkomen. De con sument zal voor deze melk onge veer een prijs moeten betalen, die kan worden afgeleid uit een prijs voor de boer van 22 cent per kg melk met 3,5 vet, ver minderd met een toeslag uit het landbouwegalisatiefonds, waar van de hoogte door de minister zal worden vastgesteld. Indien de zuivelwaarde van de melk mocht komen te liggen bo ven het zojuist genoemde niveau van 22 cent, zal een toeslag wor den gegeven uit het zuivelfonds, dat door de veehouderij wordt bijeengebracht, en wel tot onge veer het bedrag van dit verschil. Mocht de zuivelwaarde van de melk gaan dalen beneden de 22 cent, dan zal de consumptiemelk steun moeten geven aan de in- dustriemelk. De 31-jarige Hagenaar G. W„ die verleden week bewusteloos op een trottoir in Brussel werd aan getroffen en die pas na vijf dagen weer tot bewustzijn kwam, zal ter beschikking worden gesteld van het parket te Antwerpen. Hij wordt er namelijk van verdacht de auto, die hij in Nederland huurde, in Antwerpen te hebben verkwanseld en van het geld goe de sier te hebben gemaakt in al lerlei nachtgelegenheden. W. be weert de auto in Antwerpen te hebben achtergelaten. Hij zou toen naar Brussel gegaan zijn waar hij in de buurt van het Zuid station een biertje is gaan drin ken. Wat er daarna met hem is gebeurd, weet hij niet meer. Zodra W„ die nog steeds in het St Pietersziekenhuis te Brussel verblijft, geheel is opgeknapt, zal hij naar Antwerpen worden over gebracht. De Amerikaanse regering heeft Maandag in een officiële verkla ring geantwoord op de verwer ping van de Indiase resolutie in zake Korea door communistisch China. Hierin wordt gezegd, dat de Chinese afwijzing een „bespot ting" is van de „eerlijke en rede lijke voorstellen", welke 54 van de 60 leden-staten der V. N. heb ben aanvaard. De Amerikaanse regering zal echter haar taak in Korea blijven vervullen, terwijl het opperbevel der V. N. bereid blijft de onderhandelingen te Panmoendjon te hervatten, „in dien de communistische onder handelaars de voorstellen, vervat in de resolutie der V. N., of één van de talrijke voorstellen, welke het opperbevel der V. N. hun ge daan hebben, aanvaarden, of wanneer zij zelf constructieve voorstellen indienen, die kunnen leiden tot een eervolle wapenstil stand", zo wordt in de verklaring gezegd. De V. S. houden evenwel vast aan „de grondbeginselen van menselijkheid", neergelegd in de Indiase resolutie. Zolang de com munisten de principes niet aan vaarden, ziet de Amerikaanse re gering er geen nut in, dat de V .N. de Noordelijken nieuwe voorstel len doen ter uitvoering van het Indiase plan. Tenslotte verklaart dat de Amerikaanse regering „de verantwoordelijkheid voor de uc kwestie, of er in Korea vrede zal wen schenkt in het beleid, dat de I zijn, duidelijk ligt bij de autoritei ten van communistisch China en Noord-Korea en haar aanhan gers. De Franse delegatie bij de V.N. noemt in een verklaring het Chi nese antwoord „volkomen nega tief". „In feite wordt hierin een beroep op de Verenigde Naties gedaan om een bankroet in hu manitair opzicht te aanvaarden", zo voegt de Franse delegatie hier aan toe, doelend op de Noorde lijke eis, dat alle krijgsgevange nen, onafhankelijk van hun ge zindheid, dienen te worden gere patrieerd. Volgens de Noord-Westduitse- radio heeft het bestuur van de Oostduitse „Socialistische een heidspartij1" S.E-D.) besloten dat alle Joodse leden der partij zich aan,een onderzoek naar hun verleden moeten onderwer pen, zulks naai' aanleiding van het proces tegen Rudolf Slansky en anderen. In het bijzonder zal worden nagegaan, wat de betrokkenen tussen 1935 en 1945 hebben ge daan en of zij betrekkingen on derhouden met Joden in het buitenland. VEROORDEELD WEGENS OPRUIING TEGEN POLITIE- Het Amsterdams gerechtshof heeft de 44-jarige opperman M. H. B. uit Medemblik wegens op ruiing tegen de politie een geld boete opgelegd van vijftig gul den of tien dagen. In eerste in stantie was hij door de politie rechter tot een maand hechtenis veroordeeld. Op 12 Juni werd in Medemblik een Belg, die zich in kennelijke staat van dronkenschap bevond, door twee wachtmeesters gear resteerd. De man verzette zich, hetgeen een oploopje van het pu bliek tot gevolg had. De veroor deelde zou toen het publiek heb ben aangemoedigd met de woor den: „Laat je kameraad niet stikken". De procureur-generaal had bevestiging geëist. DE BEVOEGDHEID OM EEN MOTORRIJTUIG TE BESTUREN. Ten laste van M. G. V. is be wezen verklaard, dat hij te Hen gelo een motorrijtuig bestuurde zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs A. De kantonrechter achtte dit feit niet strafbaar, aangezien aan verdachte was afgegeven een rijbewijs B-E voor het besturen van een motorrijtuig voor 8 per sonen. De ambtenaar tekende cassatie aan. De advocaat-generaal bij de Ho ge Raad concludeerde gisteren in deze zaak. Hij wees erop, dat de Hoge Raad reeds eerder heeft uitgemaakt, dat de houder van een rijbewijs B-E niet zonder meer geacht wordt rijvaardigheid te bezitten tot het besturen van een motorfiets. Daarvoor moet hij in het bezit zijn van een rijbe wijs A. Toch moest de advocaat-gene raal concluderen tot ontslag van rechtsvervolging, omdat ten tijde van de verbalisering een rijbe wijs B nog geldigheid kon heb ben volgens de oude wetgeving. De Hoge Raad zal 27 Januari arrest wijzen. Dinsdagmorgen werd het A.N.P. te Den Haag opgebeld door enige opgewonden stemmen, die verzochten het nummer van het lot der staatsloterij, waarop de 50.000 was gevallen, even be kend te maken. Een luid gejuich was het commentaar op de mede deling van het lotnummer. Een clubje van dertien personen van een der gemeentekantoren te 's-Gravenhage was in het bezit gekomen van een deel der prijs. „ƒ325 de man" werd snel uitge rekend. „We hadden met ons clubje een tientje". De andere loten, waarop de honderdduizend en de vijftigdui zend zijn gevallen, werden ver kocht in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De collecteur H. Th. L. van der Kamp in Den Haag verkocht een hele serie van het lot 16843, waar op de 100.000 is gevallen. De heer Van der Kamp toonde zich bijzon der verrast. Hij en zijn 1200 klan ten hebben reeds eerder hoge prijzen mogen uitbetalen en in casseren, maar de 100.000..., nee, dat is toch geen alledaagse ge beurtenis. Ongeveer 30 personen grotendeels z.g. „kleine luiden", zijn de gelukkige bezitters van het fortuinlijke lot. De heer Van der Kamp heeft het lot in „tien tjes" en „twintigjes" verkocht. Vrouwe Fortuna was ditmaal ook de Rotterdammers gunstig gezind. Niet alleen is de ton er tweemaal gevallen, maar ook van de 50.000 is er een heel lot ver kocht. De collecteur A. J. van den Bergh kon een clubje arbeiders van een klein fabriekje gelukkig maken, omdat zij een deel van de 100.000 hebben gewonnen. Zij moeten „de buit" met z'n twinti gen delen en krijgen nu vóór de Kerstdagen ieder een sommetje van 2.125,— uitgekeerd. Nog ge lukkiger was een kantoor in Rot terdam-Noord. De collecteurs W. F. en J. Griekspoor verkochten zowel van de 100.000 als van de 50.000 een heel lot en wachten ge duldig tot de gelukkige winnaar zich komt melden. In een groot bedrijf te Amster dam heerste onder de leden van de personeelsvereniging grote blijdschap. Deze vereniging heeft op een heel lot de ƒ50.000 in de wacht gesleept. De loten van het eerste num mer zijn verkocht door een col lecteur op de Haarlemmerweg. Hij wist slechts een der winnaars, i.e. een winnares, die een twintig je bezit. Deze dame heeft enige maanden geleden met de echtge note van de collecteur in één zaal van een ziekenhuis gelegen. Zij had nog nooit in de loterij ge speeld, maar wilde nu wel eens een „briefje" hebben. SITTARDSE COUOSKONING VEROORDEELD. De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de winkelier P. P. uit Sittard, die door de kantonrech ter veroordeeld was wegens twee overtredingen van de wet op openbare uitverkopen. Hij had in de afgelopen zomer op twee ver schillende tijdstippen reclamebor den uitgehangen. Daarop ston den reclamezinnen die, afzonder lijke regels, de woorden „uit ver koop" en „wij verkopen uit" be vatten. De verdediger van de heer Penning bij de Maastrichtse rechtbank, die de zaak 14 dagen geleden in hoger beroep behan delde, had om verschillende rede nen betoogd, dat hier wel van de suggestie, maar niet het feit van een verboden aankondiging spra ke was. De rechtbank heeft even wel dit betoog van de verdediger niet aanvaard. Zij sloot zich aan bij het inzicht van de kantonrech ter en veroordeelde de „cocos- koning" zoals P. in Sittard wordt genoemd, in beide gevallen tot een boete van 30 gulden subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank, waarvoor Jomo Kenjatta en 5 andere Afrikanen terecht staan op beschuldiging van Mau Mau activiteit, heeft het proces verdaagd tot 30 De cember, hangende de uitspraak van „een andere rechtbank" over de vraag, of de Britse ver dediger Pritt zich schuldig heeft gemaakt aan belediging van de rechters. De radiospreker en stichter van de „Bond zonder naam", pa ter Henri de Greeve, vertoeft reeds lange tijd voor herstel van zijn geschokte gezondheid in een door vrienden geschonken huis je in de Meerwijk onder „Berg en Dal" te Nijmegen, dicht bij het studiehuis der paters Montfor- tanen. Op de Eerste Kertdag zal pater De Greeve zijn 60ste ver jaardag vieren. Er heeft zich een comité ge vormd om de jarige „een blij vende herinnering aan te bieden van dankbaar Nederland". In de circulaire, die verzonden is voor het bijeenbrengen van gelden, komen o.m. de namen voor van prof. dr. J. E. de Quay, commis saris der Koningin in Noord- Brabant, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, prof. dr. H. Veraart en mr. E. M. J. Sassen uit Den Bosch, oud minister en oud-Kamerlid In het Britse mijndistrict Yorkshire zijn 70.000 miijnwer- kers zonder werk gekomen ten gevolge van een staking, van 500 arbeiders, die de liften be dienen, waarmee de kolen aan de oppervlakte worden ge bracht. De productie is dienten gevolge met 100.000 ton per dag verminderd. In 28 van de 115 schachten ligt het werk geheel stil, terwijl in 24 schachten, het werk in ver traagd tempo wordt voortgezet met behulp van vrijwilligers. De stakers eisen een loonsverhoging van 3 Shilling per dienst. De voorzitter van de mijnwer kersunie, die de staking niet- officieel noemde, verklaarde dat de mijnwerkers door de staking wellicht Kerstgratifica ties voor een totaal bedrag van ongeveer 13 millioen gulden zullen verliezen. De minister van Arbeid, ver klaarde in het parlement, dat de staking „geheel ongrondwet tig" is en „de gemeenschap een niet te rechtvaardigen verlies zal berokkenen". Inmiddels heeft echter een conferentie van mijnwerkers in Z.-Wales besloten steun te zoe ken voor een staking van de 700.000 Britse mijnwerkers voor hogere lonen. De plaatselijke afdelingen van de Britse Labourpartij zullen bin- nenkort een massaal beroep doen op de Sovjet-Unie om haar vre deswil te bewijzen. De heer Mor gan, Philips secretaris der party, heeft aan de aangesloten organi saties een brief gericht, waarin op Rusland een beroep wordt ge daan om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog. Plaatse lijke afdelingen van de socialis tische partij en afdelingen van de vakvereniging worden ge vraagd hun mening bekend te maken aan de Sovjet-ambassa deur te Londen. Er wordt in de brief op gewe zen, dat de communisten een in tense campagne hebben gevoerd voor de „vrede", met de bedoe ling politieke munt te slaan uit het vredesverlangen van de La bourpartij. Verder wordt in het schrijven gezegd, dat indien de Sovjet-Unie werkelijk vrede wil, zij India's motie met betrekking tot de krijgsgevangenen zou kun nen aanvaarden, welke door de meerderheid in de Verenigde Na ties wordt gesteund. De geallieerde commandant van het krijgsgevangenkamp op het Koreaanse eiland Pongam heeft verklaard, dat hij zijn man nen Zondag bevel heeft gegeven op de betogende gevangenen te schieten om te voorkomen, dat 4500 gevangenen zouden ont snappen: 84 gevangenen zijn bij het incident gesneuveld. Generaal Nam II, de voor naamste Noordelijke afgevaar digde bij de bestandsbesprekin gen te Panmoendjon, heeft in een brief geprotesteerd tegen het gebeurde in het kamp op het eiland Pongam. In de brief wordt gesproken van „barbaars optreden" tegen de gevangenen. De hertog van Windsor, die als Edward VIII van 20 Januari tot 10 December 1936 heeft ge regeerd, nog zonder gekroond te zijn, heeft doen weten, dat hij en de hertogin (vroeger mevrouw Wallis Warfield-Simpson) niet aanwezig zullen zijn bij de kro ning van Elizabeth de Tweede in Juni a.s., omdat volgens gebruik de kroning van een koning of koningin van Engeland niet bij gewoond wordt door de souve- rein of voormalige souverein van een staat. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Een Amerikaan in Parijs. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Tussen middernacht en dageraad. Jeugdherberg, 8 uur: Interessante verkeersfilm. MORGEN: ZAAMSLAG: Café Van de Veke, 3.30 uur: Openbare verkoping van een herenhuis met erf en tuin.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2