Begroiing van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Uit de Provincie ©e man Ricacjc Verloren handen geen bezwaar voor succesvol leven" Oud-minister Vos over werkloosheid sprak Teleurstelling inde varkenshouderij AGENDA Het gebruik van atoombrandstof Drie Fransen te Peking veroordeeld Canadese atoomreactor moest worden ontruimd Brand in de Hongaarse legatie te Wenen Tweede Kamer TERNEUZEN. y» Aldus Harold Russell VERKOUDHEID RETRANCHEMENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE UIT Lijk van vermiste chauffeur gevonden - Mr J. Terpstra herdacht. Bij de aanvang der vergadering heeft voorzitter Kortenhorst de heer mr J. Terpstra, in leven lid der Kamer en oud-minister van Onderwijs herdacht. 11 Minister Cals sloot zich namens de regering bij de rede van de voorzitter aan. De Tweede Kamer zette hierna de beraadslagingen over de be groting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voort. De heer De Buiter (CH) ver klaart geen voorstander van het voortgezet gewoon lager onder wijs te zijn voor wat het platte land betreft. Hij is nog steeds voorstander van de 7-jarige lage re school voor het platteland, voor zover de leerlingen de land bouw-, landbouwhuishoud- en am bachtsscholen gaan bezoeken. Er is nu een begin gemaakt met de afschaffing der classifi catie. Spr. vraagt of voor de amb tenaren en onderwijzers niet een vlugger tempo genomen kan wor den. De heer Peters (KVP) verzet zich er tegen te jeugdige kinde ren na zes jaar lagere school toe te laten tot de ambachtsschool Z.i. zou meer geschiktheid voor emigratie moeten worden bevor derd met name bij het landbouw-, tuinbouw- en technisch onderwijs. Een vreemde taal op de lesroos ter van de lagere school zou geen overbodige luxe zijn. Ten aanzien van het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs. constateert spr. overlading van het program. Spr. vraagt wanneer in de no dige gymnastieklokalen en kleu terscholen zal zijn voorzien. De heer Zegering Hadders (VVD) vraagt de minister de mo gelijkheden van een andere be heersvorm voor de openbare school te doen onderzoeken. Met het oog op het gebrek aan onderwijzend personeel verklaart spr. zich voor handhaving van de gehuwde onderwijzeres in de school. Spr. sluit zich aan bij hen, die hebben gepleit voor behoud van de U.L.O.-school. Hij ver klaart zich tegen afschaffing van het schoolgeld. Spr. is teleurgesteld, dat de ontknikking van de onderwijzers salarissen nog niet is geschied. Voorts pleit hij voor opheffing der gemeenteclassificatie voor het onderwijzend personeel. Verbetering der lerarensalaris sen is noodzakelijk. Als de minis ter geen bevredigend antwoord geeft, zal spr. een uitspraak der Kamer vragen. De heer Tilanus (CH) hoopt dat het wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs spoedig in be handeling zal worden genomen. Spr. vraagt, of er werkelijk een staatssecretaris nodig is. Vroeger was er omvangrijk werk te ver zetten en toen deed de minister het alleen. Wanneer er een staatssecretaris nodig zou zijn hetgeen spr. bestrijdt, dan meent hij, dat deze geen lid van KVP of PvdA moet zijn, doch dat de keu ze moet worden gemaakt uit AR of CH. De heer Stapelkamp (AR) meent dat de uitbreiding van het christelijk nijverheidsonderwijs wordt bemoeilijkt, niet door de minister, maar door lagere auto riteiten. De heer Lemaire (KNP) be spreekt de kwestie van het schoolgeld. Spr. betoogt dat het vraagstuk der middengroepen in tegraal moet worden aangepakt. Voor hen moet er komen vermin dering van de belastingdruk en verhoging van de inkomens. Kos teloos onderwijs voor de leer plichtige jeugd dient te worden overwogen. De vraag is gewet tigd, of de leerplicht nog wel vol doende omvattend is. De heer Gortzak (CPN) stelt vast, dat tal van vraagstukken op een oplossing wachten. Hij be toogt o.m., dat er te weinig scho len voor openbaar onderwijs wor den gebouwd om aan de behoefte te kunnen voldoen. Spr. is van oordeel dat de sala riskwesties moeten worden opge lost. Er moet z.i. ook een einde komen aan de tragedie rond de gehuwde onderwijzeres. Spreker vraagt of van de minister voor stellen zijn te wachten tot volle dige ontknikking der onderwij zerssalarissen. Eventueel zal hij een uitspraak aan de Kamer vra gen. De heer Van Dis (SG) bepleit erkenning van de kweekschool op gereformeerde grondslag te Krabbendijke. Deze zou z.i. al verleend zijn, indien de vorige be windsman niet demissionair was geworden. Tegen kwart over zes wordt de vergadering gesloten. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Een Amerikaan in Pa rijs. Zaal O- de Vries, 8 uur: Humanistisch Verbond, Le zing met lichtbeelden. HOEK: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Braakman film en dia's. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Een Amerikaan in Parijs. AXEL: -Het Centrum, 8 uur: Biosc. Tussen middernacht en dageraad. Jeugdherberg, 8 uur: Interessante verkeersfilm. Het gebruik van atoomenergie in plaats van steenkool of an dere brandstof voor de opwek king van electriciteit op econo misch verantwoorde wijze zal nog minstens 10 en misschien wel 50 jaar duren. Tot deze schatting komen vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerden en industriële deskundigen uit de congrescom missie voor atoomenergie. Vergadering Gemeenteraad. Wegenbelasting wordt ver hoogd. Donderdagavond komt de Ter- neuzense gemeenteraad voor de laatste maal in 1952 bijeen ter behandeling van de gemeente begroting. Naar aanleiding van een inge komen schrijven van de heer ir G. Westerhof, stellen B. en W. voor per 30 Augustus 1953 eervol ontslag te verlenen aan ir G. Wes terhof, rector van het openbaar lyceum, wegans het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder de overigei agenda-pun ten zijn er enkele, die reeds vóór de begroting als punt 15 aan de orde komt, de tongen in bewe ging kunnen hebben gebracht. De R.K. kleuterschool te Sluis, kil vraagt medewerking tot ver betering en uitbreiding of nieuw- Een van de ruim 100 gedele geerden van oud-strijders uit 30 verschillende landen, die hun der de algemene vergadering van de wereldfederatie van oud-strijders houden in Londen is Harold Rus sell, de Amerikaan die in de afge lopen oorlog beide handen ver loor en bij millioenen mensen be kend is als de ster uit de film „De beste jaren van ons leven". Hierin vertolkte hij de aangrij pende rol van Homer Parrish, de matroos zonder handen. In Londen ontmoette hij ma joor Jan Lihzel, verbindingsoffi cier van de wereldfederatie oud strijders in Nederland, en o.m. bekend doordat hij aanvankelijk P>A STILLES TEGEN In de tijd van de ergste werk loosheid in de dertiger jaren wa ren er in de zes gemeenten van Zuidoost Friesland circa 5000 werklozen in de zomermaanden. Afgelopen zomer werden in deze gemeenten al weer meer dan 2000 werklozen geregistreerd. Een krachtige bevordering van de werkgelegenheid in deze streek is daarom noodzakelijk. Men zal dit moeten nastreven door het vastleggen van de aanwezige werkgelegenheid in plannen, die uitgevoerd kunnen worden, zo dra de behoefte daaraan bestaat. De gemeenten zullen zo mogelijk haar personeel moeten uitbrei den, om tot een verantwoorde voorbereiding van die plannen te kunnne komen. Tot deze conclusies is men op een door de arbeidersgemeen schap der woodbrookers in Kor- tehemmen (Friesland) georgani seerd weekeinde, waarop onder meer het woord werd gevoerd door de oud-minister ir. H. Vos en de burgemeester van Opster- land, de heer W. Harsma. De be sprekingen stonden onder leiding van de heer D. de Loor, lid van Gedep. Staten van Friesland, Kamerlid en voorzitter van het industrieschap Oost-Friesland. Deze merkte in zijn inleiding onder meer op, dat er allerminst gebrek aan nog uit te voeren werken is. Het maken van plan nen is daarvoor evenwel niet tot zijn recht gekomen, mede door een tekort aan technisch perso neel bij de gemeenten. „Bewaar ons voor al die rei zen naar Den Haag", was de har- tekreet, die burgemeester W. Harmsma liet horen. In een his torisch overzicht wees hij er op, dat het begrip werkloosheid identiek met Oostelijk Friesland was geworden. Reeds in de der tiger jaren werden de gemeenten daar noodlijdend. Het gevolg daarvan was een grote achter stand op het gebied van wegen aanleg, scholenbouw, krotoprui- ming enz. Deze achterstand en verder de enorme mogelijkheden, die er nog liggen op het terrein van ruilverkaveling, grondverbe tering, ontwatering en andere agrarische hervormingen in het kleine boerenbedrijf op de Friese zandgronden betekenen een grote reserve aan werkgelegenheid. „Wij pleiten voor meer vrijheid voor de gemeenten, om zelf of eventueel in combinatie met an dere gemeenten, tot uitvoering van plannen over te gaan, waar bij het rijk het geld verschaft, zonder dat alle details eerst aan een langdurig overleg met aller lei centrale instanties onderwor pen moet worden. Ir. Vos onderwierp het vraag stuk van de werkeloosheid in het algemeen aan een beschouwing. Be werkloosheid van drie pro cent van de bij het arbeidsproces betrokkenen wordt niet abnor maal geacht. Dat is 90 a 100.000 personen. Een cijfer, dat spreker persoonlijk overigens aan de hoge kant acht. In de jaren 1949 en 1950 werd dit cijfer gemiddeld in ons land bereikt. Voor de struc tuurwerkloosheid geldt, dat men niet zomaar nieuwe industrieën kan oprichten. Daaraan moeten allerlei algemene voorzieningen voorafgaan. De openlegging van deze gebieden zal zeker tien tot vijftien jaar duren. De kosten be dragen stellig een kleine 500 millioen. De seizoenwerkloosheid is vooral wat de bouwvakken be treft, een kwestie van organisa tie en dat ligt in het bouwbedrijf bijzonder moeilijk. Men zal moe ten trachten in de winter meer werk uit te voeren. als in Korea gesneuveld werd ge meld. Hij keerde echter, zij het zwaar gewond, terug naar Ne derland. Ook Nederland kent zijn solda ten, die hun handen verloren in de Meidagen 1940 en tien jaar la ter in Korea. Harold Russells boodschap aan de militaire oorlogsslachtoffers is de volgende: „Niet belangrijk is wat je verloren hebt, maar wat je overgehouden hebt en wat je daarmee doet". Russell is nu 38 jaar oud en met de twee haken die zijn han den vervangen, doet hij alles wat een normaal mens kan doen. Moed en volharding maakten hem tot een succesvol man, die het boek schreef „Overwinning in mijn handen", thuis als liefheb berij heerlijk kookt en als manus je van alles en tuinman menig huisvader in de schaduw stelt. Harold Russell trad op als lei der van de Amerikaanse delega tie op de algemene vergadering van de wereldfederatie en nam deel aan de besprekingen over het revalidatieprogramma van de wereldfederatie voor alle oor logsslachtoffers waar dan ook ter wereld. Daarnaast is hij zeer actief als reizend propagandist om de belangstelling op te wek ken van organisaties en landen voor de juiste revalidatie van hen, die ledematen verloren. Vermoedelijk zal Harold Rus sell spoedig naar Nederland ko men als gast van de bond van Ne derlandse militaire oorlogsslacht offers. GEESTELIJKEN UIT CHINA VERBANNEN. De twee laatste buitenlandse geestelijken te Nanking zijn „voor eauwig verbannen", aldus is te Honkong in kringen van de Katholieke Kerk vernomen. Het betreft hier twee Franciscanen, pater Dierksmeir uit Westfalen en pater Flaise uit Frankrijk, die Zondag in Hongkong zijn aange»- komen. Zij waren beschuldigd van het voeren van oppositie te gen de nationale Chinese Kerk en de vooruitstrevende kerkbe- weging. Pater Diqrksmeir verklaarde niets te weten van ongeveer 100 buitenlandse Katholieke missio narissen en 200 Chinese geestelij. ken, van wie bqkend is, dat zij in communistisch China gevangen zit'Jen. ting van personeel der cokesfa- briek. B. en W. stellen voor de koopsom te bepalen op 111.000. De openbare bibliotheek te Terneuzen vraagt voor het jaar 1954 een gqmeerftelijke subsidie van 2577, teneinde in aanmer king te kunnen komen voor rijks subsidie. B. en W. menen dat het stre ven dezer stichting aller mede werking verdient en stellen voor het gevraagd bedrag voor 1954 beschikbaar te stellen. De zorgalijke financiële toe stand der gemeente, welke ook tot uiting komt in de concept begroting, heeft B. en W. doen uitzien naar middelen om een ho- gere opbrengst der bf/lastingen te krijgen. De gedachte aan de invoering ener nieuwe belasting (rioolbelasting) heeft men latqn varen, omdat het eenvoudiger bleek de bestaande wegenbelas ting te verhogen. In beide gevallen toch moet de bouw der school. B. en W. stel-1 hogere opbrengst komen uit de len voor hierop thans afwijzend te beschikken, hoewel zij in de toekomst bereid zijn op de een of andere manier medewerking te verlanen. Voorts heeft het bestuur der R.K.-school te Sluiskil op grond van art. 72 der L. O.-wet gelden aangevraagd voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstal latie ter vervanging der bestaan de kachelverwarming. Ook dit verzoek stellen B. en W. voor af te wijzen, daar de aanvrage van het schoolbestuur moet worden geacht de normale eisen te over schrijden. Wel is het college bereid me dewerking te verlenen voor de aanschaffing van 10 leerling bureautjes met stoelen, maar die kosten dan ook geen 20.000, 25.000,zoals voor de aan leg van dq centrale verwarming was geraamd. Het bestuur der R.K.-jongens- school te Terneuzen (kom) vraagt medewerking voor de bouw van een nieuwe school. De R.K. school voor U.L.O. en de jongensschool hebben te kampen met gebrek aan ruimte. B. en W. stellen voor medewer king te verlenen voor de bouw van een nieuwe vijfklassige jon gensschool voor lager onderwijs. Het oude gebouw komt dan vrij voor het U.L.O. De cokesfabriek te Sluiskil wil 16 arbeiderswoningen kopen in de Vinkenstraat, welke wonin gen bestemd zijn voor huisves- Naar radio-Peking meedeelt, heeft een kringraad in de hoofdstad van communistisch China 3 Fransen op beschuldi ging van spionnage tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld- De 3 mannen, die reeds voor dat Mao tse Toeng aan de macht kwam in China woonde, zouden ondermijnende acties in de gebieden rondom Peking hebben gevoerd. In kringen van de varkens houderij leeft, blijkens een me dedeling van de Stichting voor de Landbouw, teleurstelling over het instellen van een fonds voor varkens, dat niet in overeen stemming is met de opvattingen van de georganiseerde land bouw. Vroeger had de garantie voor bacon een reëele betekenis voor o.a. baconmesters en ook, zij het in mindere mate, voor de mes ters van zware varkens. Op die manier werd steun aan de markt verleend. In de tijd, dat het mesten van zware varkens voor uitvoerdoeleinden aantrek kelijk was, werden de winsten hierop afgeroomd om de leve ring van baconvarkens niet te doen stagneren. Nu de afzet van varkens flauw is komt de overheid met een maatregel, die beoogt een grotere uitslag van de bacon- prijs te storten in een fonds, dat het verschil tussen garantieprijs en werkelijke overnameprijs op vangt. Eertijds heeft de boer winst aan de overheid afgestaan in de hoop, dat deze eventueel later verlies zou opvangen. Zulks ge beurt naar de opvatting van de georganiseerde landbouw thans niet. Weliswaar zal geld in een fonds vloeien, maar of de boer individueel daarvan voordeel zal hebben, is nog een open vraag. Men acht, hoewel men de be staande moeilijkheden zeer wel onderkent, het instellen van het fonds een uithollen van de ga rantie en is van oordeel, dat hiermede het wezen van de landbouwpolitiek verandert. zakken der huiseigenaars, die het wel een twijfelachtige eer zullen beschouwen, dat juist zij voor de zorgelijke financiële positie der gemeente mogen opdraaien. Momenteel bedraagt de wegen belasting 6 van de belastbare kadastrale opbrengst voor huizen in de kom der gemeente en 5 voor de huizen buiten de kom. Door het voorstel van B. en W. komt dit onderscheid te vervallen en wordt de wegenbelasting voor alle huizen opgevoerd tot niet minder dan 11 jaarlijks van de belastbare opbrengst Subsidies. Bij de behandeling der begroting stellen B. en W. voor o.m. de vol gende subsidies toe te kennen uit de gemeentekas: 1 cent per inwoner aan de ver eniging van burgemeesters en se cretarissen in Oost Zw.-Vlaande- ren; 100 voor de politiesport- vereniging8900 aan de vrijwil lige brandweer; ƒ200 aan de bad en zweminrichting; ƒ2800 voor het Groene Kruis; 8000 en 4000 resp. voor het ziekenhuis te Ter neuzen en Sluiskil; 200 voor het R. K. landbouwcentrum Hulst; 200 voor de openbare biblio theek; 75 voor de parochie-bi bliotheken te Terneuzen en Sluis kil; ƒ1000 aan de „Harmonie"; 350 voor de R. K. muziekvereni. ging te Sluiskil; ƒ200 voor „Paoii Soprani"; ƒ250 voor de volksmu ziekschool; ƒ150 voor dè jaar markt; ƒ200 voop de chr. land bouwschool te Axel; ƒ50 voor „Hulp in Nood"; ƒ2500 voor de jeugdvereniging; ƒ100 bijdrage terreinhuur voetbalvereniging te Drie/wegen100 voor het fruit- teeltbedrijf te Philippine. Lasclub Zeeuws-Vlaanderen. In zaal Koene hield de heer G. Weeber te Nijmegen voor leden van de lasclub een lezing over „Lassen in de scheepsbouw". Na een korte uiteenzetting waarom juist het lassen in de scheepsbouw zo snel was toege nomen ging hij aan de hand van lichtbeelden uitvoeriger in op de verschillende aspecten bij het las sen. Een leerzame avond waarbij de heer Weeber een aandachtig ge hoor had. De gladheid van de weg. Gistervoormiddag te ongeveer 11 uur slipte door de gladheid van de rijweg op de Axelsestraat nabij het Gulf-tankstation een personenauto, bestuurd door de chauffeur G. L. uit Terneuzen. De auto, die op een lichtpaal van genoemd tankstation terecht kwam, werd vrij zwaar bescha digd. Bevorderd tot adjudant. Te rekenen met ingang van 1 Maart 1952 is bevorderd tot adju dant-onderofficier bij het dienst vak der militaire administratie onze oud-stadgenoot de heer D. C. Kaan, thans gedetacheerd bij S. W.G. te Goes. Uitvoeringen. De leerlingen van de openbare school gaven vorige week twee uitvoeringen onder leiding van het onderwijzend personeel. Het programma bestond uit diverse toneelstukjes en zangnummer tjes. Alle leerlingen namen er aan deel. Zij brachten het er over het algemeen aardig af. Er be stond beide avonden een flinke belangstelling. Een geslaagde verloting zorgde ervoor, dat de schoolkas weer werd bijgevuld. Rectificatie. In het bericht over de opening der nieuwe R.K. school te Sluis kil werd vermeld, dat de inspec teur van L.O. in de provincie Zee land bericht van verhindering had gezonden. Bedoeld was na tuurlijk de inspecteur in de in spectie Goes. Zeeland telt n.l. 2 onderwijsinspecties. Prijskaarting. In hotel Meert werd Zondag een prijskaarting gehouden, waarbij de prijzen bestonden uit paling en wild. De strijd vond plaats in een seriekaarting, waar door men verschillende malen kon inschrijven. In totaal werd 96 maal ingeschreven. De series werden door de vol gende personen gewonnen: L. MeertR. van Akker; E. He- melsoetC. Dekker; P. Gelder landF. Mollet; R. van Akker A. Smolenaers; M. ScheeleE. Hemelsoet; H. du PuyM. Klaas- sen; H. MeertA. Verpoorten; D. MobachE. Hemelsoet; A. Meert R. Dhaene en A. van Esbroeck A. Meert. Toneel. De grote successen, die de R.K. toneelclub „Sempre Avanti" heeft behaald met „Op Hoop van Ze gen" hebben geleid tot de beslis sing, dat dit stuk zal worden ge speeld in het kader van de beoor- delings- en indelingswedstrijden van het W.K.A. in Zeeland. „Sem pre Avanti", dat dit stuk in eigen omgeving en met eigen requisie- ten mag opvoeren, zal het dus voor de derde maal in Sluiskil voor het voetlicht brengen. Geslaagde uitvoering. Het bekende koor „Caecilia" van St Jansteen heeft in het jeugdgebouw een bonte avond gegeven, welke in alle opzichten is geslaagd. De baten kwamen ten goede aan het instrumenten fonds van „Geduld Overwint". De heer A. Calon heette de aan wezigen welkom en dankte de le den van „Caecilia" voor hun medewerking. Hierna zette het koor de bonte avond in. Het pro gramma werd afgewisseld met schetsen en solozang. Een harte lijk applaus was het beste bewijs dat de nummers werden gewaar deerd. Vooral „De gewone man bezingt" actualiteiten over voor vallen uit de gemeente mochten bij ieder couplet een daverende instemming in ontvangst nemen. De muzikale omlijsting werd verzorgd door een orkestje van ,St Caecilia". Na afloop dankte de voorzitter van „Geduld Overwint" de aan wezigen voor hun belangstelling en de leden van het koor voor hun prachtig programma, hierbij de wens uitsprekend hen het vol gend jaar weer te mogen begroe ten. De wijsjes van het carillon worden veranderd. Met ingang van 1 Januari 1953 zal het carillon der Ned. Herv. kerk de volgende wijsjes ten ge hore brengen. Heel uur: „Wilt heden nu tre den" Kwart over: ,,'t Ros Bei aard". Half uur: „Zeg kwezelke". Kwart voor. „Vader Jacob". e DOOR LUCIEN LELONG Dcor een klein lek in de Ca nadese atoomreactor te Chalk River is een gevaarlijke en on zichtbare atoomwolk ontsnapt. Het gebouw moest onmiddellijk worden ontruimd- Het zal vermoedelijk 2 of 3 weken duren alvorens het weer zonder gevaar betreder, kan worden. In de Hongaarse legatie is in de wijk Hofburg Tess Wenen Zondagmiddag brand uitgebro ken. 20 Ploegen brandweerlie den namen aan de blussings- werkzaamheden deel. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer kon het vuur tot de zolderverdieping van het historische gebouw, dat ten tij de van de OostenrijksJHon- gaarse monarchie tot verblijf van de Hongaarse garde van de keizer diende, worden beperkt. Het inwendige van het gebouw liep aanzienlijke waterschade op. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 39) Nadruk verboden. „Je was anders vriendelijk ge noeg tegen die andere dames." „Natuurlijk, dat kon ik niet laten. Maar jij telt alleen maar werkelijk mee, Clare.... Wat is dat? Wie belt daar nu?" Clare pakte de huistelefoon. „Een meneer om je te spre kenuit Meeldam." Wim verbleekte. „Daar heb je 't gegooi in de glazen." Hij keek rond als een opge jaagd dier. „Wou je er soms weer tussen uit?" vroeg Clare. „Nee, manne tje, aanvaard de consequenties van je daden maar hoor." „ciare, blijf hier, blijf er bij!" smeekte Wim. „Goed", stemde het meisje toe. „Dat was ik trouwens toch al van plan. Ik heb je al eerder ge zegd, manneke, jij kunt niet los lopen. Daar komt-ie al aan Er werd op de deur geklopt. „Binnen", riep Wim met on vaste stem. Om de hoek van de deur keek het gezicht van Jan. de Gooyer. „Nou, jij bent een halve detec tive!" riep Wim uit. „Hoe wist je, dat ik hier zat?" De Gooyer kwam binnen, leg de zijn hoed op een stoel en beende met forse stappen tot midden in het vertrek. „Maak je daar nou maar niet druk over," sprak hij zonder een zweem van vriendschappelijk heid, „er zijn wel andere dingen, waarvoor jij je het hoofd kunt breken, al doe je dat blijkbaar niet." „Ik moet zeggen," protesteerde Wim verontwaardigd, „dat je hier als heer en meester op treedt. Tenslotte „Misschien wil je deze meneer even aan me voorstellen," ver zocht Clare op gepijnigde toon. Jan keek schuldbewust naar het meisje ên stamelde verontschul digingen in haperend Engels. „Verontschuldig u niet," zei Clare. „Ik weet er alles van. Als u meneer De Gooyer bent, kan ik me'begrijpen, dat u niet op uw gemak bent, al zou ik zo zeg gen, wanneer ik naar Will luis ter, dat u dat aan uzelf te dan ken hebt." „Dat heb ik ook", antwoordde Jan, „ik had er nooit op moeten ingaan. Maar 't zou best gelopen hebben, wanneer Wim z'n kiezen op elkaar had gehouden." „Dat denkt u maar", zei Clare en Wim keek op bij het geluid van haar stem, „maar dan hebt u geen rekening gehouden met Mr. Colverton." „Hoe bedoelt u...." Mr. Colverton kende toevallig Mr. Clarenbough vrij goed en heeft 't voorrecht gehad Mr. Jon- gejans hier op het bordes te zien verschijnen om de hulde voor Clarenbough in ontvangst te ne men „Dus het zou toch...." „Zijn uitgekomen. Natuurlijk. Dat jongensspelletje was veel te gevaarlijk. En nu zit u met de gebakken peren." Jan zat verslagen te kijken. Hij had z'n ganse gedragslijn tijdens de reis naar Rotterdam reeds vastgesteld en nu overrompelde deze Amerikaanse jongedame hem met haar koel-zakelijke redeneren. Hij was zijn ganse zelfverzekerdheid en doelbewust heid kwijt en vroeg zich wan hopig af, hoe hij zich uit deze nieuwe impasse moest redden toen hem plotseling het beeld van Corrie voor de geest kwam, zo als ze voor hem had gestaan en hem de hand had gedrukt. „Ik vertrouw u en heb vertrouwen in u", had ze gezegd. En toen wist hij opeens weer, wat te doen. „Dat is allemaal goed en wel en het interesseert me bitter weinig nu de kat uit de zak is", zei hij tot Wim, „maar ik kom hier over een andere zaak. Dat jij verklaringen ondertekent, vind ik best. Mijnentwege ver klaar je, dat je een driedubbel overgehaalde idioot bent en geeft je portret met handtekening er bij. Als de mensen dat zien, zul len ze het meteen geloven. Clare, die het Holands niet kon spreken, maar het wel groten deels kon verstaan, lachte. „Maar je moet geen totaal onschuldige mensen er bij slepen, jongetje. Jij moet niet zwart op wit ver klaren dat jij er mee te maken had zeker", hoonde Wim. „Dat mag je gerust doen. Ik had er zeer zeker mee te maken Maar je had de burgemeester er buiten moeten laten. Diens naam is te goed om op deze manier te worden bezwabberd en er zit daar een uitgekookt stelletje schurken in Meeldam, dat hier grandioos gebruik van gaat ma ken." „Je bedoelt?" „Precies. Je vriendin en, haar zoon en die kruidworm. Die heb ben de hemel op hun blote voe ten gedankt voor dat document, dat jij wel zo ergerlijk stom was te ondertekenen. Want het gaat hen helemaal niet om jou en slechts in tweede instantie om mij, maar het hele opzetje draait om de burgemeester. Die moei de laan uit. En dat heb iij moge lijk gemaakt, papzak die je bent!" „Met gebalde vuisten stond hij voor Wim. (Wordt vervolgd Gistermiddag is in de Roosen- daalse en Steenbergse vliet het stoffelijk overschot gevonden van de vermoorde Roosendaalse Chauffeur M. van Beek, wiens verdwijning sinds 14 November de politie heeft bezig gehouden. De Bergen op Zoomse schipper De Klerk zag in de nabijheid van het Gastelsveer vanaf zijn schuit het lichaam in de vliet drijven. Hij waarschuwde de brugwachter, die vervolgens de rijkspolitie te Kruisland verwittigde. Het lijk is overgebracht naar Roosendaal waar dr Hulst uit Lei den heden de sectie zal verrich ten. Zoals men zich zal herinneren is de Roosendaalse chauffeur op 14 November om het leven ge bracht door zijn kostganger Mul ders, die dit aan de politie heeft bekend en te Breda is ingesloten. Ook de echtgenote van de ver moorde chauffeur bevindt zich in hechtenis. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid. DODELIJK ONGELUK TE PERNIS. De 47-jarige arbeider Chr. Hans- Ier uit Rotterdam viel gisteren in een loods van de Caltex te Pernis van een 3Vz meter hoge stelling. Bij aankomst in het Zuider-zie- kenhuis bleek hij te zijn over leden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2