Pamfletten tegen Nederlanders Peking wijst het Indiase voorstel af Nieuwe emigratiemogelijkheden naar Brazilië Hevige gevechten Korea Tunesie De conferentie van de Navo te Parijs ZON- en MAANSTANDEN in Indonesië NIEUWS IN ENKELE REGELS Bemanning van Johan Maurits van Nassau op televisiescherm fepka De echte Het Koreaanse conflict Snelle reis van de Grote Beer naar Kaapstad Ook voor Indische Nederlanders WEERSVERWACHTING HOOGWATER STAK1NGEN0P IJSLAND DE STAKINGEN IN JAPAN Sjanapirirs MAROKKO Amerikaans ravitailleringsschip 'm iweeën gebroken De kinderverlamming in België DINSDAG 16 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2217. Chlorophyll-tandpasta 'tmtmmm. Adenauer voor een bijeenkomst van zeven Westeuropese mogendheden TP cc» Frankering bij abonnement: Terneuzen Dtrecteur-Hoofdredacteur li van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 -Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertendes: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Gedrukte en gestencilde pam fletten, waarin leuzen als ,,jaag alle Nederlandse onruststokers weg" werden Zondagavond in verschillende delen van Djakar ta, in sommige straten huis aan huis aangeplakt. De pamfletten waren onder tekend door organisaties als die der oud-strijders, de Pemuda Rakjat en vakverenigingen (o.a. de Serikat buruh makanan dan minuman, d.i. de vakvereniging van arbeiders in de voedselvoor ziening. In de pamfletten wordt gevraagd: represailles te nemen tegen de maatregelen van de „reactionnaire Nederlandse re gering'". De Nederlandse mili taire missie weg te sturen, wier leden „gevaarlijke imperialisti sche spionnen" worden ge noemd, de RT.C. te annuleren; te strijden voor westelijk Nw.- Guinea en alle Nederlandse on- russtokers weg te jagen als ant woord op de arrestatie van de heren Go en Sunito. Sommige pamfletten vragen ook het verschijningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperialisme". De pamflet ten zijn niet alleen aangeplakt aan huizen, waarin Nederlan ders wonen, doch ook aan hui zen van andere buitenlanders. Ook op de hekken van de ambtswoning van de Nederland se hoge commissaris zijn pam fletten aangetroffen. Maandag heeft het Nederlandse hoge commissariaat aan het Indone sische ministerie van Buiten landse Zaken een nota overhan digd, waarin onder de aandacht wordt gebracht, dat de inhoud van de pamfletten een gevoel van onrust en onbehagen bij de Kitty Dassen uit Kerkrade is dezer dagen op een te Maas tricht gehouden examen als eerste vrouw van Nederland ge slaagd voor het examen „poe lier in wild en gevogelte". De voorjaarsbeurs te We nen zal in 1953 worden gehou den van 15 tot 22 Maart a.s. Nederlandse gemeenschap ver oorzaakt. In de nota wordt het vertrouwen uitgesproken, dat geëigende maatregelen zullen worden genomen, opdat de Ne derlandse gemeenschap geen overlast wordt aangedaan. De politie heeft Zondagnacht 8 personen gearresteerd, onder wie 2 leden van de communis tische partij, die hadden deel genomen aan 't opplakken van de pamfletten. Na een verhoor zijn zij op vrije voeten gesteld. Hedenavond zullen in het te levisiejournaal van 't N.C-R.V.- programma opnamen worden uitgezonden over de belevenis sen van de bemanning van K. M.'s „Johan Maurits van Nassau", die zoals bekend on derweg is naar de Koreaanse wateren ter aflossing van de „Piet Hein". De opnamen zijn gemaakt in Beiroet en hebben voornamelijk betrekking op het passagieren van de bemanning in deze stad. faJg B M/JNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 - 95 70 cl bij Apothekers en Drogisten Het communistisch Chinese persbureau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maan dag de tekst van een boodschap van minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai aan de voor zitter der algemene vergadering der V.N., Lester Pearson, bekend gemaakt, waarin wordt medege deeld, dat communistisch China de Indiase resolutie voor een re geling van het Koreaanse conflict van de hand wijst. De inhoud van deze resolutie, die op 5 December door de alge mene vergadering werd aan- De Deense minister van Buiten landse Zaken, Kraft, heeft Maan dagochtend de conferentie van de Navo te Parijs geopend. Hij zeide tegenover de minis ters van Buitenlandse Zaken, De fensie en Financiën van veertien mogendheden dat, hoewel de Na vo de doelen, die zij zich gesteld had, niet had bereikt, „wij nu het stadium naderen, waarin wij ons veilig mogen voelen voor agres sie van buiten-af". Hij zeide dat het beeld er thans gunstiger uit ziet dan drie jaren geleden, maar dat het plotseling kan verande ren. Hij deed een beroep op de aanwezigen de vaste wil veilig heid te scheppen en te bewaren niet te laten varen. Sprekende over de „noodzaak van stichting van een nieuw At lantis", zeide Kraft, dat tot dit doel de-juiste beslissingen op het juiste ogenblik moeten worden genomen, zonder datgene te ver nielen wat waard is behouden te blijven. De Franse minister van Buiten landse Zaken verklaarde in zijn toespraak, dat de beslissingen van de raad van groot belang zul len zijn voor de verdediging van de vrije wereld. Hoewel de minis ters in Lissabon in het begin van dit jaar waren overeengekomen veelvuldig te vergaderen, hadden velerlei factoren tussentijdse bij eenkomsten verhinderd. In de toekomst zouden de ministers regelmatiger vergaderen, aldus Schuman. Volgens de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Za ken, De Gasperi, vormden com munistische partijen in vrije lan den de eerste communistische aanvalslinie. De Gasperi haalde gedeelten van Stalins redevoering op het jongste communistische congres te Moskou aan en zei, dat elk land zijn verdediging tegen deze eerste aanvalslinie moest be palen. Aangezien echter het bin nenlands front van elk Navo-lid een deel van het gemeenschappe lijk Atlantisch front vormde, diende de Navo een centrum voor de uitwisseling van ervaringen en coördinatie van denkbeelden en initiatieven te zijn, zo verklaarde de Italiaanse premier. Het Nederlandse emigranten schip Grote Beer is Zondag, één dag vóór op het reisplan, te Kaapstad aangekomen. De reis werd zo snel gemaakt met het oog op de toestand van steward J- Vermeulen, die lijdt aan een maagperforatie tenge volge van 'n zweer. De scheeps arts achtte operatief ingrijpen tijdens de reis onmogelijk ten gevolge van de ruiwe zee, zodat de kapitein besloot zo spoedig mogelijk Kaapstad te bereiken. Onmiddellijk na aankomst werd de patiënt naar een ziekenhuis overgebracht. De Grote Beer vervoert 700 Nederlandse, Belgische en Fran se emigranten naar Z.-Afrika. Hoewel Brazilië voor immi granten vele mogelijkheden biedt is de emigratie van Nederlanders naar dat land in de afgelopen ja ren slechts van een bescheiden omvang geweest. Jaarlijks vertrokken er niet meer dan enkele honderden Ne derlanders, waarvan de meesten erin slaagden met behulp van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Minder buiig. Wisselend bewolkt met plaatse lijk nog enkele regen- of sneeuwbuien. Overwegend mati ge wind tussen west en zuid. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. WOENSDAG 17 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.37 1.50 Terneuzen 2.12 2.25 Hansweert 2.52 3.05 Walsoorden 3.02 3.15 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 16 8.43 16.29 8.34 15-22 17 8.43 16.29 9.37 16.28 18 8.44 16.30 10.24 17.50 19 8.44 16.30 10.57 19.20 20 8.45 16.30 11.20 20.51 21 8.45 16.31 11.38 22.19 eigen relaties hun emigratie voornemen ten uitvoer te bren gen, dan wel in een van de twee landbouwcolonies te worden op genomen. Brazilië heeft echter een grote behoefte aan immigranten. Hoe wel het land een sterk agrarisch karakter heeft, behoeft hierbij niet uitsluitend aan agrarische emigratie *te worden gedacht. Door de toenemende industriali satie bestaan er mogelijkheden voor stedelijke werkers, voor personen, die door hun be kwaamheid in enig technisch vak aan deze industrialisatie hun medewerking kunnen verlenen (ongehuwde mannen van 18 jaar en ouder, kleine gezinnen). In geen geval komen ongeschool den in aanmerking. De vakbe kwaamheid zal gelijk moeten zijn aan die van hen, die een cursus gevolgd hebben aan een rijks werkplaats. Met de Braziliaanse immigra tie-autoriteiten is overeengeko men dat vanaf 1 Januari 1953 per maand aanvankelijk 50 Neder landers in de groep van stedelijke werkers kunnen emigreren. Bin nen deze regeling is eveneens plaats voor Indische Nederlan ders. De emigranten, die onder deze regeling vallen behoeven geen arbeidscontract met een werk gever in Brazilië te bezitten. Zij worden eerst na aankomst ge plaatst. Teneinde deze plaatsing zo efficiënt mogelijk te doen ge schieden, zal deze door de Bra ziliaanse autoriteiten, daarbij ge assisteerd van Nederlandse zijde, worden uitgevoerd. Nederlandse emigranten worden geplaatst in Sao Paulo en Indische Nederlan ders in de staten Bahia en/of Pernambuco. De Braziliaanse regering zal de kosten van huisvesting en levensonderhoud van iedere emi grant gedurende één maand na zijn aankomst op zich nemen. Emigranten ontvangen een bij drage in hun vervoerskosten, waardoor hun eigen kosten tot een gering bedrag worden terug gebracht. Bijna 20.000 arbeiders van 49 der 170 vakverenigingen op IJs land zijn in staking gegaan ter verkrijging van een loonsverho ging van 15 procent. De staking, die reeds 2 weken duurt, is de grootste in 'de geschiedenis van het eiland. Het vliegveld van Reykjavik is gesloten voor transatlantische vliegtuigen en de schepen in de haven kunnen niet uitvaren, daar zij niet worden geladen. Reykjavik is het meest ge troffen. De busdiensten liggen stil. Er wordt slechts melk ge leverd aan ziekenhuizen en kinderen en er is geen benzine- aanvcer. De winkels zijn echter open en er rijden taxi's. vaard, was de volgende dag ter kennis van de regeringen van communistisch China en Noord- Korea gebracht. In een begeleidende boodschap had Pearson een beroep op beide regeringen gedaan om het India se plan te aanvaarden. In de resolutie wordt voorge steld, onmiddellijk het vuren te staken en vervolgens een speciale commissie te benoemen ter rege ling van de repatriëring van krijgsgevangenen, het enige punt dat een bestand in Korea in de weg staat. In zijn antwoord zegt minister Tsjou en Lai o.m., dat zijn rege ring de aanvaarding der resolutie onwettig acht, omdat dit is ge schied zonder dat afgevaardigden van de Chinese volksrepubliek en Noord-Korea aan het debat heb ben kunnen deelnemen. Boven dien is de minister van mening, dat het plan in wezen neerkomt op een „opgelapte versie" van het voorstel, dat door minister Ache- son werd ingediend namens de 21 landen, die in Korea de V.N. steunen. Het Indiase plan steun de het standpunt der Amerikaan se regering „voor gedwongen vasthouding van krijgsgevange nen in strijd met internationale conventies" en „vergemakkelijkte het voortzetten en uitbreiden" van de oorlog, aldus minister Tsjou en Lai. De Indiase resolutie is ook ge baseerd op de verondersteling, zo zegt de minister verder, dat er zich onder de Noordkoreaanse en Chinese militairen, die in krijgsgevangenschap zijn ge raakt, mensen bevinden, die wei geren naar huis terug te keren om zich bij hun gezinnen te voe gen en een vreedzaam leven te leiden. Dit nu is lijnrecht in strijd met de feiten, aldus Tsjou en Lai. In kringen van de Verenigde Naties te New York wordt het af wijzende antwoord van de rege ring te Peking betreurd. Men twijfelt er niet aan, dat Noord-Ko rea binnenkort op dezelfde wijze op de boodschap van Lester Pear son zal reageren. De Chinese minister verklaar de, dat „grote aantallen speciale agenten van de V.S., Syngman Rhee en Tsjiang Kai Sjek op ver antwoordelijke posten" in de krijgsgevangenenkampen waren geplaatst, waarbij agenten van laatstgenoemden „zich zelfs .voor deden als Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen om de gevange nis te dwingen verklaringen af te leggen, waarin zij zeggen niet te willen repatriëren en naar huis terugkeren". Indien de speciale agenten van Syngman Rhee en Tsjiang Kai Sjek niet worden teruggetrokken uit de krijgsgevangenenkampen, zal het onmogelijk zijn met succes bezoeken af te leggen en verkla ringen te verkrijgen van de krijgsgevangenen. Premier Nehroe van India heeft in een rede, die hij in het parle ment hield, zijn spijt geuit over de afwijzing van het Indische voorstel door Peking-China en de Sowjet-Unie. Hij hoopte echter, dat beide regeringen na nieuwe bestudering zouden bevinden, dat het voorstel „eerlijk en rechtvaar dig" was. Hij zei, dat het niet in strijd was met de fundamentele beginselen, die beide landen zelf bij vorige gelegenheden hadden voorgestaan. Tsjou en Lai stelde onmiddel lijke hervatting van de bestands besprekingen te Panmoendjon voor op basis van de voorstellen van de Sow jet-minister van Bui tenlandse Zaken, Andrey Wysjin- sky. Hij stelde voor, dat de krijgsge- vangenenkwestie zou worden ver wezen naar een commissie, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sowjet-JJnie, Pe- De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft in een vraagge sprek, toegestaan aan het Fran se blad „Figaro", gepleit voor een geregeld bijeenkomen van de pre miers van Groot-Brittannië en de 6 landen van het Europese leger. Hij achtte dit noodzakelijk, om dat het onmogelijk is een ge meenschappelijke defensie op te bouwen zonder een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek, al dus het verslag in de „Figaro". De te vormen raad moet zo on bureaucratisch zijn als maar mo gelijk is, aldus Adenauer en zij zou zonder zich bezig te houden met problemen van organisatori sche aard, bijeen moeten komen om een Europese vredes- en vei ligheidspolitiek vast te stellen. Naar in goed ingelichte diplo matieke kringen te Parijs werd vernomen, hebben berichten uit Parijs bij Adenauer de indruk ge wekt, dat de kansen op een be krachtiging van het verdrag aan gaande het Europese leger zonder ingrijpende wijzigingen zeer klein zijn. Waarnemers- te Parijs waren van mening, dat Adenauers voor stel van Maandag om de zeven Europese premiers bijeen te laten komen ten doel heeft uit het di lemma te komen, dat herziening van het legerverdrag het verdrag om hals zal brengen, doch dat er zonder enige herziening geen legerverdrag zal komen. Troepen der Ver. Naties zijn er Maandagochtend vroeg in ge slaagd een voorpost bij de Jane- Russeltoppen te heroveren, die ;ij -enige uren tevoren aan de Chinezen hadden moeten prijs geven, aldus een mededeling van het 8e leger. De gevechten worden „hevig" genoemd. De Chinezen, die ter sterkte 'van een bataljon een stelling der V. N. op de Speldepuntheu- vel aanvielen, werden terugge slagen. De gevechten, die Zon dag werden geleverd, speelden zich in hoofdzaak af in het ge bied van de Sluipschuttersberg kam. Volgens een woordvoerder van het 8e leger was de strijd hier, hoewel op beperkte schaal, zeer verbitterd. Naar de luchtmachtgroep Verre Oosten meedeelt, was de activiteit in de lucht Zondag tengevolge van het slechte weer beperkt. Noordelijke krijgsgevangenen gedood en gewond. 82 Noordelijke krijgsgevange nen in een kamp op het eiland Fongam zijn Zondag bij een op stand gedood en 120 gewond, aldus een mededeling van het opperbevel der V. N. in Korea. Seoel vóór Kerstmis in communistische handen? In Seoel is een uitzending van radio-Peking opgevangen, waarin werd verklaard, dat vóór Kerst mis de communistische legers Seoel zullen binnentrekken. In militaire kringen van de V. N. te Tokio is dit bericht kalm op genomen. Men ziet in deze uitla ting een antwoord op bespiegelin gen in de wereldpers naar aan leiding van Eisenhowers bezoek aan Korea, volgens welke de ge allieerden voornemens zouden zijn het front naar het noorden te verleggen tot de lijn Pjongjan Wonsan. Het schijnt voorts, dat deze verklaring slechts is uitge zonden door zenders, die pro gramma's voor Korea verzorgen. king-China, India, Birma, Zwit serland, Tsjecho-Slowakije en Noord- en Zuid-Korea. Wysjinsky's voorstel voor de vorming van een commissie van elf leden, welke onmiddellijk stappen zou moeten nemen ter regeling van de Koreaanse kwes tie en helpen bij de repatriëring van alle gevangenen door beide partijen, is op 2 December door de algemene vergadering der V.N. verworpen. ANTWOORD VAN PEKING DOOR V.N. ONTVANGEN. Het antwoord van communis tisch China, dat het plan van In dia voor de vrede in Korea offi cieel verwerpt, is Maandag door het hoofdkwartier van de VJNL ontvangen. Vooraanstaande gedelegeerden bij de V.N. achten de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de alge mene vergadering van de V.N. zal worden verzocht langer bijeen te blijven dan voorzien was om tenminste een voorbereidend de bat over toekomstige stappen te houden na de verwerping van het vredesvoorstel door Peking. Een woordvoerder van de Ja panse regering heeft Maandag verklaard, dat 't kabinet maat regelen zal nemen om een einde te maken aan de mijnwerkers stakingen in het land. Zij zal de wet toepassen, die voorziet in een „afkoelingspe riode" van 50 dagen voor geval len .waarin het nationaal be staan in gevaar komt". De spoorwegarbeiders, die reeds een langzaamaan-staking hielden, hebben hun actie door Maandag onder allerlei voor wendsels weg te blijven om kracht bij te zetten aan hun eis tot toekenning van Nieuwjaars premies. Naar schatting zijn 20 procent van de 41.000 spoorweg arbeiders niet op het werk ver schenen. Het nationale vakverbond van mijnwerkers noemde de re geringsmaatregel later „schade lijk en nutteloos". De algemene raad van Ja panse vakverenigingen zeide., dat de regeringsmaatregel hef geschil zou verergeren. te sterk Niet te zwak Altijd veilig en zeker bij kou. griep en pijnen Koker 50 tabletten 80 ct - 25 tabletten 45ct BRANDSTICHTINGEN IN KERKEN BIJ KAAPSTAD. Onbfikenden hebben Maandag branden gesticht in drie kerken een Methodistische, een Rooms- Katholieke en een Nederl. Her vormde en in gebouwen van plaatselijke bestuursdiensten te Langa, een woonoord voor niet- blanken bij Kaapstad. Vóór schade van betekenis was aangericht, konden de branden worden geblust. Bij een bespreking met de Franse resident-generaal heeft de bey van Tunis er Maandag in toegestemd 2 van de 7 decre ten, die de door Frankrijk voor gestelde hervormingen invoe ren, af te kondigen. De decreten betreffen de her vorming van de gemeenten en van de positie van de kaids een bepaalde soort overheids functionarissen. De nationalistische „Nieuwe gronclwetspartij" had nauwe lijks bezwaren tegen deze beide delen van de Franse hervor mingsplannen. Zij verwierp de Franse plannen als geheel. De Hauteclocque deed een be roep op de bey om zijn vertra gingstactiek op te geven. De Fransen zeggen, dat de bey uit vluchten verzon om de afkondi ging der decreten te voorkomen. Een woordvoerder van de resi dent verklaarde voorts, dat de bey ook had toegestemd in de af kondiging van bepaalde wetten, zoals die op de vernieuwing van de concessie der Tunesische spoorwegen. De Tunesische premier, Bak- koesj, woonde het onderhoud van De Hauteclocque en de bey bij. Opnieuw zijn 8 communisten 5 Fransen en 3 Sow jet-bur gers uit Marokko gezet, aldus een te Parijs uit Rabat ontvan gen bericht- De vorige week zijn 12 Fran se communisten het land uit gezet. Een rechtbank te Casablanca heeft Maandag 149 personen die bij ongeregeldheden in Casa blanca zijn gearresteerd, tot ge vangenisstraffen veroordeeld van 2 maanden tot 2 jaar. Twee ar restanten werden vrijgesproken en vijf gevallen zijn voor nader onderzoek aangehouden. Het ravitaleringssehip „Grcm- met Reefer" van de Amerikaan se marine is ter hoogte van Li- verno door een hevige storm in tweeën gebroken. Op het achtergedeelte van 't schip, dat- no.g drijvende is, be vinden zich ongeveer 40 perso nen. Het voorste gedeelte is ge zonken. Helicopters en sleepboten zijn naar het wrqk vertrokken. De toestand van de schipbreukelin gen is: wegens de zware zee cri- tiek. ,»Grominet Reefer", een ö.SOd ton metend kcelschip, was aanvankelijk even Luiten de ha ven van Livorno voor anker ge gaan. De ankerkettingen braken echter en de storm sloeg het schip aan de grond. Het aantal gevallen van kin derverlamming in België was dit jaar ongewoon groot en wordt op 800 tot 900 geschat. Ook in 1945 deden zich in Bel gië 850 gevallen voor. In 1951 bedroeg het aantal gevallen van kinderverlamming daarentegen slechts 118, in 1950 86 en in 1949 183. Teneinde de slachtoffers van deze ziekte te helpen is het „Nationale fonds voor finan ciële hulp aan slachtoffers van kinderverlamming" in België opgericht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1