De komende tariefswijzigingen telefoon voor en post Alarm-rol op post MAROKKO m Ricago Post uw stukken tijdig PRINS BERNHARD beperkt sportbeoefening DE NEGERSTUDENTEN Rumoer in de boterton De strijd in Korea De emigratie naar Nieuw-Zeeland in 1953 DE BESTRIJDING VAN TONGBLAAR AGENDA EGYPTE Geen kort geding van „Burgerrecht" tegen de staat TUNESIE Fakir in fles EERST EEN BRUID, TOEN EEN BRUIDSCHAT. UIT Staking van franse schooljongens ten einde De directeur-generaal van P.T.T., de heer L. Neher, heeft medegedeeld, dat de verhoging der posttarieven op 1 Juli 1953 zal ingaan. De nieuwe telefoontarieven worden in de loop van 1953 dis- trictsgewijs van kracht. Hij zeide voorts, dat bij het vijf jarige regeringsjubileum van de koningin een nieuwe serie post zegels met haar beeltenis zal ver schijnen. Het briefport van een dubbel tje voor een brief tot twintig gram in het binnenland en België blijft gehandhaafd. Voor Indonesië komt port en luchtrecht voor briefkaarten van 20 op 25 cent. Een brief tot 10 gr kost thans 30 cent. Het nieuwe tarief vergt tot 5 gram 45 cent en voor iedere 5 gram meer 30 cent. Prins Bernhard zal op me disch. advies ophouden met de beoefening van paardspringen en skilopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij 'n medisch routine- onderzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft overgehou den uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muider- straatweg bij Diemen is over komen- Dit heeft geleid tot bovenge noemd advies, dat geheel on derschreven is door de medici, die de Prins onlangs in het Wal ter Reedhospitaal te Washing ton hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overigens niets te wensen over. Tegen beoefening van sporten als paardrijden, tennis, zwem men en dergelijke bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bijzondere risico's te worden vermeden. Amerikaanse hoogleraren protesteren tegen niet-toe- laten. Acht hoogleraren in de theo logie van de universiteit van Sewanee in het Zuiden van de Ver. Staten hebben hun ontslag als docent ingediend, omdat aan negerstudenten de toelating tot de theologie faculteit werd ge weigerd. De universiteit wordt in stanü gehouden door 22 diocesen der episcopaalse kerk in de Zuide lijke staten- Een jaar geleden heeft één der provinciale syno des de wens uitgesproken, dat negerstudenten aan dit college zouden kunnen studeren. In hun ontslagbrief spreken de professoren de hoop uit, dat hun ontslagneming er toe zal bijdragen de hindernissen uit de weg te ruimen, die blijkbaar nog steeds bestaan. Gedrukte stukken komen tot 20 gram van 25 op 35 cent, tot 50 gr van 60 op 80 cent en voor iedere 50 gram meer 80 cent. Voor het binnenlands postver keer blijven de verhogingen be perkt tot een cent voor locale en interlocale briefkaarten. Een postzegel van 7 cent zal worden aangemaakt. In het buitenlands verkeer wordt het porto voor brief tot 20 gram verhoogd van 20 cent tot een kwartje. Brief kaarten voor het buitenland ko men van 12 op 15 cent. Porto voor gedrukte stukken als dag- en nieuwsbladen wordt niet verhoogd om een zo wijd mo gelijke spreiding van het vrije woord niet te remmen. Het zen den van gedrukte stukken naar het buitenland wordt een cent duurder. Het locale telefoontarief wordt een cent hoger. Daar staat tegen over, dat het lange-afstands- verkeer goedkoper kan worden door de ontwikkeling hier te lan de van de draaggolftechnniek. Het interlocale verkeer kan bij redelijke gesprekslengten goedko per worden door vermindering der eerste aanslagen. Er is kans op dat deze na verloop van jaren verder zullen worden verlaagd. Gestreefd wordt naar een een heids-basistarief. Boven het loca le tarief komt een sectorentarief. Voor de eerste minuut zal dit 4 cent bedragen, stijgende met de duur van het gesprek. Hierdoor wordt kort telefoneren bevorderd. Het binnenlandse telegraafta- rief is niet gewijzigd, omdat het telegraferen een afnemende ten dens vertoont. Mogelijke baten uit een tariefsverhoging zouden door verdere teruggang in het telegraafverkeer teniet worden gedaan. De tariefswijzigingen volgen de economische gang van zaken. In dien P.T.T. een particulier bedrijf was, zouden diverse andere tarie ven ook verhoogd zijn. Het publiek en speciaal de za kenman zou moeten zorgen, dat de poststukken van bedrijven en instellingen niet allemaal tegen of in de avond worden verzonden. Waarom post men niet meteen, als een deel van de post klaar is? Daarmee voorkomt men afschu welijke pieken en een oneconomi sche, te grote bezetting in het postbedrijf. Ten aanzien van de verhog/ng van de aansluitingskosten van telefoon van 25 op 40 gulden zei de heer Neher, dat dit laatste be drag de helft is van de gemiddel de zelfkosten van P.T.T. voor nor male gevallen. RADIOTELEFOON VERBINDINGEN OtP DE A.S. FEESTDAGEN. Op 25 en 26 December en 1 Ja nuari a.s. zullen alle radiotele foonverbindingen van Nederland uit gesloten zijn behalve die met New York, die normaal als op andere werkdagen zal zijn open gesteld. Curacao is op deze dagen van 13.00 tot 03.00 uur (Ned .tijd) via New York bereikbaar. Voor gesprekken via New York met Noord-, Midden- en Zuid- Amerika verstrekken de P.T.T.- kantoren nadere inlichtingen. NIEUWJAARSCORRESPON DENTIE VOOR LANDEN BUITEN EUROPA. Luchtpostcorrespondentie voor landen buiten Europa die de ge adresseerde vóór 1 Januari a.s. moeten bereiken, moet uiterlijk op de ondervermelde data worden verzonden. Deze data gelden voor de plaatsen die achter de landen zijn vermeld. Voor andere be stemmingen in hetzelfde land is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid nodig: Algerië (Algiers): 27 Decem ber; Argentinië (Buenos Aires): 28 December; Australische sta tenbond (Sydney) 23 December; Brazilië (Rio de Janeiro) 28 De cember; Canada (Montreal) 27 December; Chili (Santiago) 25 December; Egypte (Cairo) 27 De cember; India (Bombay) 27 De cember; Indonesië (Djakarta) 25 December; Irak (Bagdad) 28 De cember; Iran (Teheran) 29 De cember; Israel (Tel Aviv) (Hai fa) 29 December; Marokko (Ca sablanca) 27 December; Mexico (Mexico) 26 December; Ned. An tillen (Willemstad, Oranjestad) 27 December; Ned. Nieuw Gui nea (Biak) 23 December; Nieuw Zeeland (Auckland) 23 Decem ber; Suriname (Paramaribo) 27 December); Tunis (Tunis) 27 De cember; Syrië (Damascus) 27 December; Unie van Zuid-Afrika (Johannesburg) 28 December; Uruguay (Montevideo) 28 De cember; Verenigde Staten van Amerika (New York) 27 Decem ber. Een Marokkaans gerechtshof heeft Zaterdag 122 personen ver oordeeld tot gevangenisstraffen wegens deelneming aan de relle tjes in de vorige weken, waarbij 50 personen om het leven kwa men. De straffen varieerden van zes maanden tot twee jaar. De belangrijkste overtreders zullen nog terecht moeten staan. De politie in Rabat heeft Zater dag een voormalige rechter en Officieel werd bekend gemaakt dat het hier geen sabotagedaad doch een brand tengevolge van onachtzaamheid van een lid van het Amerikaanse personeel be treft. Zaterdagavond heeft een der tigtal gewapende mannen her ders overvallen in de buurt van Sfax en ongeveer 100 schapen meegenomen. Het enige andere incident dat zich volgens de be- lid van de adviesraad van de sul-1 richten Zaterdag in Tunesië heeft voorgedaan, is een bomaan slag op een spoorwegstationnetje bij Djedeida, ten W. van Tunis. Het gebouw werd beschadigd, doch niemand gewond. Een in Sfax wonende Frans man heeft Zaterdag een bom op zijn vensterbank gevonden waar van de aangestoken lont was uit gegaan. Een Franse militaire rechtbank in Tunis heeft Zaterdagavond 3 verzetslieden ter dood, 4 tot le venslange en een achtste tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens een gewapende overval op een politiepost bij Gafsa. tan, Ahmed Bennani, aangehou den. Tevens werd een aantal an dere vooraanstaande nationalis ten gearresteerd. Zaterdagmor gen zijn 200 leidende personen uit de Marokkaanse gemeenschap in optocht naar het bureau van de bewindsvoerder voor het gebied van Casablanca getrokken om hem hun trouw aan de Franse regering te betuigen. In de stad is het rustig. Vier leden van de Marokkaan se communistische partij zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag gearresteerd. In een olie-opslagplaats bij het weerkundig station van de Ame rikaanse basis Boulhaut is in de nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. Het station werd volkomen verwoest. Er zijn geen slachtoffers. Naar wij vernemen zal het kort geding dat het comité „Burger recht" tegen de staat aanhangig heeft gemaakt geen doorgang vinden. Zoals bekend is, was de staat in kort geding gedagvaard omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uit te voeren van een extra-nummer van het weekblad „Burgerrecht", dat geheel was gewijd aan critiek op het wel vaartsplan van het N.V.V. Het betrof hier de verzending en huis-aan-huis-bezorging van ongeadresseerde stukken. De P.T.T. had reeds een groot deel van de oplaag geëxpedieerd, toen het hoofdbestuur van P.T.T. be zwaar maakte tegen de versprei ding. Naar wij thans nader verne men, stelt het hoofdbestuur van de P.T.T. zich op het standpunt dat de exemplaren van het des betreffende extra-nummer van „Burgerrecht", die aan het hoofd postkantoor te Amsterdam zijn afgegeven en daar zijn geaccep teerd, bezorgd moeten worden. Aangezien het hoofdbestuur van mening is, dat de exemplaren van dit extra nummer niet hadden be horen te worden geaccepteerd door het hoofdpostkantoor te Amsterdam is deze zaak een in terne P.T.T.-zaak geworden. De bezwaren tegen verspreiding van het extra-nummer blijven even wel bestaan. Zou een nieuwe zen ding van hetzelfde nummer ter verzending en verspreiding wor den aangeboden, dan zou P.T.T. het niet accepteren. De le luitenant oorlogscorrespon dent J. Rups schrijft aan boord van Hr Ms „Piet Hein.": Vier, vijf, zesmaal ratelt de grote electrische schel voor de deur van de hut. „Alarm!" Ik grijp meteen een zwemvest en mijn helm. Alarm betekent hier, vlak voor de kust van communis tisch Noord-Korea, dat er grote kans bestaat op een of andere vorm van een vijandelijke aanval. Het is bittere ernst. Ik ren de steile, smalle trapjes op naar de brug, wordt onderweg ettelijke malen ondersteboven ge lopen door grote, zware kerels, die allemaal verschrikkelijke haast hebben om hun attributen te halen en hun posten te bezetten. Op de brug van de Nederlandse torpedojager „Piet Hein", die in geallieerd verband in de Koreaan se wateren opereert, staan de dienstdoende commandant, de lui tenant ter zee le kl. H. de Jonge van Ellemeet, en nog enkele offi cieren met dikke jassen aan tegen de felle, Ijskoude noordelijke wind, heliVien op en zwemvesten om. Van de radarhut is bericht bin nengekomen, dat vijandelijke vlieg tuigen op het scherm zijn waarge nomen. „Rood twaalf, zeven," zegt de luidspreker. Dat betekent, dat de vliegtuigen zich twaalf graden links van de boeg en op zeven mijl afstand van ons bevinden. Op de brug zien wij niets anders dan de grauwe zee, de kust van Noord Korea waar we langs va ren en boven ons een dicht, haast ononderbroken wolkendek. Daar boven moeten de vijandelijke vlieg tuigen zich bevinden. Wat zijn het voor vliegtuigen? Mig's, de beruchte Russische straal jagers? Alle kanons zijn bezet. De vier stukken van twaalf centimeter en de vier centimeter Bofors lucht doel, gereed om op het eerste te ken in de juiste positie te worden gedraaid en een regen van wit gloeiende scherven staal te ver spreiden tussen de vijandelijke vliegtuigen. „Groen acht, vijf," zegt de luid spreker. Ze komen dichterbij. De spanning is intens en iedereen is erdoor be vangen, de officieren op de brug zowel als de matrozen bij de ka nons en in de munitiebergplaat sen, de koks, de machinisten en de stokers. „Groen vijftien, vijf," klinkt het door de luidsprekers. Nog steeds is van de vijand niets te zien. Heeft hij ons wel waarge nomen? Hij vliegt in een cirkel om ons heen. Wat voert hij in zijn schild? Vele paren ogen turen door ver rekijkers het luchtruim af. Hier en daar wordt tussen de wolkenfor maties een streep blauwe lucht zichtbaar, die het volgend ogenblik weer is bedekt. De „Piet Hein" is gelukkig nog nooit aangevallen. Wordt het van daag de eerste keer? Niemand hoopt het. Maar éls het gebeurt, dan de tanden op elkaar. Fier wappert van de achtermast het rood, wit en blauw. En in ons kielzog vaart een moderne Ameri kaanse torpedojager, waarvan wij de kanons dreigend omhoog gericht zien. Laat ze maar komen, wij zijn gereed! „Groen hohderd-één, acht," zegt de luidspreker. De vliegtuigen moeten zich nu rechts zuidelijk van ons bevinden. Niets te zien. Dat is nog het span nendste element van de hele situa tie. Als we die dingen maar zagen! „Groen honderd een en zeventig, vijftien," klinkt het een poos later. Dan een hele tijd niets meer. Met grote kracht boort de boeg van de Nederlandse torpedojager zich door de golven, die af en toe hoog over het dek spatten. Na tien minuten neemt de com mandant de microfoon uit 't kastje en vraagt: „Heb je ze nog op het scherm?" „Neen, commandant," is het ant woord door de luidspreker. „Ze zijn verdwenen." „Ai-ai." Dat is de marine-uitdrukking voor: „Heb het begrepen." Boven onze hoofden breekt de bewolking voor enkele momenten. Een vlucht vqn wel vijftig eenden klapwiekt in volmaak V-formatie in zuidelijke richting. „Ze hebben toch geen eenden ge peild op de radar?" vraagt iemand lachend. „Moeten verdraaid snelle eenden geweest zijn," antwoordt een an der. De spanning is gebroken. De vliegtuigen zijn weg. Even later wordt „einde alarm" aangekondigd en gaat iedereen weer normaal aan het werk. Vier en een half uur varen ten zuiden van Wladiwostok, dicht bij de grens tussen Korea en Mand- sjoerije, keren de twee torpedoja gers, de Nederlander en de Ameri kaan, terug .naar het zuiden. Vanmiddag liggen we weer bij het eilandje Yangdo en is de blokkade patrouille zonder incidenten vol bracht. In de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. wordt enige critiek geuit over het afleveren van 500 ton koelhuisboter voor binnenlandse verkoop door het bedrijfschap zuivel. Hierover is in zuivelkrin- gen veel te doen. Het betrof hier koelhuisboter, die niet als zodanig herkenbaar was en om enige reden van on dergeschikt belang niet voor uit voer in aanmerking kwam. Deze 500 ton is bij inschrijving duur verkocht, waardoor de prijs van verse roomboter ook iets steeg. Naar F.N.Z.-oordeel was op de koelhuisboter als zodanig niets slaagden zij er in de Chinezen onder de voet te lopen. Tevens bezetten de Zuidkoreanen stellin gen op de onderste hellingen van de grote „Nori"-heuvel en voor posten ter weerszijden van de strategische ,,Kelly"-heuvel. aan te merken, maar toch zou het beter zijn geweest, indien het be drijfschap inschrijvingsvoorwaar- den, gekoppeld aan een uiterste verkoopprijs en herkenbaarheid zou hebben gesteld. Dit zou ver dere afbrokkeling van de binnen landse markt hebben voorkomen en een beter psychologisch effect op het publiek hebben gehad, het geen ruimschoots zou hebben op gewogen tegen de ongeveer 15 cent, die thans per kilo meer in het zuivelfonds is gevloeid. Het in de handel brengen van goedkopere koelhuisboter zou, al dus het oordeel van de F.N.Z. een niet te onderschatten regulering van prijsverhouding voor room boter met België ten gevolge heb ben gehad. Tussen de Nieuw-Zeelandse en Nederlandse regeringen is over eengekomen, dat de emigratie naar Nieuw-Zeeland, al dan niet onder auspiciën van de Nieuw- Zeelandse regering, in 1953 open staan voor ongehuwde en gehuw de agrariërs, enkele categorieën geschoolde en ongeschoolde wer kers, zomede voor jonge vrouwen en meisjes. Aan de aantallen agrarische en vrouwelijke emi granten werd geen beperking ge steld. In de industriële sector zullen voorlopig slechts geschoolde ar Te Leeuwarden heeft de in specteur van de veeartsenijkun- dige dienst en volksgezondheid een lezing gehouden over het afslachten van vee, wanneer dit door tongblaar is aangetast. Spr. kwam tot de conclusie, dat voorheen het afslachten naast politiemaatregelen werd toegepast om het gevoelige vee te behoeden voor en te bevrijden van deze gevreesde ziekte, die voor het eerst in 1662 in Fries land haar kop opstak en daar gebracht was uit Z.-Frankrijk. Deze maatregel heeft thans een ander karakter. Door het inenten van het vee is in Fries land zeker 90 procent van de veestapel immuun geworden. Het buitenland heeft over het algemeen nog gevoelig vee en wil dat dus niet blootstellen aan het virus van deze ziekte. Men verbiedt daarom de invoer van allerlei goederen uit landen, waar deze ziekte heerst- Om redenen van export moet de re gering nu de afslachting van de wet toepassen. beiders uit de bouwvak- en me taalbewerkingsindustrieën in aanmerking komen. In verband met een op de Nieuw-Zeelandse arbeidersmarkt op het ogenblik verminderde behoefte aan onge schoolde arbeidskrachten zal in het algemeen een verhouding van drie ongeschoolde werkers op één geschoolde aangehouden worden. Personen, die geschoold zijn op ander gebied dan in de bouwvak ken en de metaalbewerking, zul len n i e t als ongeschoolden kun nen emigreren. Voor alle emi granten uit de agrarische en in dustriële sector geldt, dat zij kerngezond moeten zijn en bereid en in staat tot het verrichten van zo nodig zware lichamelijke ar beid. Voor gehuwden blijft het ver eiste, dat zij slechts kunnen wor den toegelaten, indien huisves ting voor hen in Nieuw-Zeeland aanwezig is, van kracht. In de industriële sector zullen gehuw den, die geschoold zijn in andere richting dan in de bouwvakken en de metaalbewerking, voor emi gratie in aanmerking kunnen ko men, indien voor hen werk in Nieuw-Zeeland aanwezig is, dat door de Nieuw-Zeelandse immi gratie-autoriteiten in verband met gesteldheid van de binnen landse arbeidsmarkt acceptabel geacht wordt. Zo spoedig de economische si tuatie van het land zulks veroor looft, zullen de mogelijkheden voor andere industriële beroeps categorieën zoveel mogelijk wor den heropend. Meisjes, die zich met het oog op haar huwelijk met Nederland se emigranten, naar Nieuw-Zee land wensen te begeven, zullen hiertoe toestemming verkrijgen, indien zij voldoen aan de alge meen voor immigratie in Nieuw- Zeeland geldende voorwaarden. De 51-jarige Oostenrijkse fakir Rayo is Zaterdag in aanwezigheid van 300 getuigen in een grote fles gezet, waarvan de bodem later werd dichtgesmolten. Hij wil daar een jaar in leven met als enig gezelschap een meter lange gifslang. Rayo heeft verklaard dat het een zuiver wetenschappe lijk experiment betreft. Hij wil leven op glucose- en vitamineta bletten en dit rantsoen aanvullen door olie in de huid te masseren. Verder zal hij speciale ascetische en ademhalingsoefeningen doen De fles, die van een kleine ope ning is voorzien, is op een vracht auto gemonteerd. Het is de be doeling een reis door Europa te maken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Een Amerikaan in Parijs. HOEK: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Braakman film en dia's. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Een Amerikaan in Pa rijs. Zaal O- de Vries, 8 uur: Humanistisch Verbond, Le zing met lichtbeelden. HOEK: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Braakman film en dia's. In een communiqué van het hoofdkwartier van de luchtstrijd krachten in het Verre Oosten is bekend gemaakt dat veertien su perforten Zondag een knooppunt van verbindingen bij Oeidjoe heb ben gebombardeerd. Oeidjoe ligt aan de zuidelijke oever van de Ja- loe. Een textielfabriek, een in richting van het herstellen van auto's en een school voor luchtaf weer waren bij de aangevallen doelen. Vliegtuigen van de vlootstrijd- krachten vielen het waterkracht station van Kyosen aan. Door het zware vuur van de strijdkrachten van de Verenigde Naties mislukte een Chinese te genaanval op de kleine Nori-heu- vel voor de aanval een aanvang had genomen. Volgens het communiqué van het Amerikaanse leger sloegen strijdkrachten van de Verenigde Naties ook aanvallen in het wes telijk deel van het centrale front af. Volgens het communiqué van het het achtste leger zijn in het gebied van de heuvels aan de westelijke oever sedert daar Don derdag de hevige strijd begon 458 gesneuvelde Chinezen geteld. Volgens eenheden van de verbon denen bedraagt het totaal aantal gedode Chinezen 1.300. Aan het Westelijk front hebben Zuidkoreaanse soldaten Zaterdag middag de kleine „Nori-heuvel" die zij Donderdag onder Chinese druk hadden moeten ontruimen, heroverd. Zaterdagmorgen waren de aanvallende Zuidkoreanen aanvankelijk door de Chinezen teruggeslagen, doch 's middags KOREA VRIJWILLIGERS WEER THUIS. Zaterdagmiddag om kwart voor vier zijn op Schiphol met het lijn vliegtuig uit Tokio weer enige Koreavrijwilligers thuisgekeerd allen lopende patiënten. Zij zijn na een medische con trole in de hospitalen onmiddel lijk naar huis vervoerd. Voorts bevond zich aan boord de officier van gezondheid I J. M Weber uit Harderwijk, die geen spijt had in Korea geweest te zijn. „Ik heb de tijd die ik daar doorbracht, zeer leerzaam gevon den", zo zeide hij. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf, de majoor A. van Laer, en namens de in specteur-generaal van de konink lijke landmacht de kapitein W. Bijlsma. Na aankomst en eerste verwel koming reikte de majoor S. da Costa de Koreastrijders het kruis voor recht en vrijheid uit. Een der vrijwilligers vertolkte de gevoelens van alle terugkeren- den door op te merken, dat er geen gelukkiger mensen op de wereld waren dan zij, nu zij de gelegenheid hebben gekregen nog vóór Kerstmis thuis te kunnen zijn. Gunnar Nürnberg, kassier bij een bergingsmaatschappij te Rin- ge, is op dezelfde dag een lieftal lige echtgenote en een fortuin rij ker geworden, dit laatste in de vorm van een vette prijs uit een voetbalpool. Tijdens het bruilofts maal zette hij de radio aan om naar de uitslagen van de Engelse league te luisteren, en vernam toen tot zijn opgetogenheid dat hij een gewonnen wedstrijd, zes gelijke spelen en twaalf nederla gen goed geraden had. Het be richt van zijn buitenkansje ver spreidde zich als een lopend vuur door Ringe en de hele bevolking dromde samen voor zijn huis om hem en zijn bruid een serenade te brengen. Naar het verhaal wil gaf de Deense radio de uitslagen in ge deelten door. En zo hoorde Nürn berg het nieuws van de gewon nen wedstrijd toen het gezelschap net aan de soep was begonnen, dat van de gelijke spelen terwijl men aan de patrijzen bezig was, en de fortuinlijke gissing van de nederlagen, die de kroon op alles zette, aan het dessert. DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 38) Nadruk verboden) Kruiderink keek bedenkelijk, De Great schudde het hoofd, maar mevrouw Boom stak de Amerikaan gul de hand toe. „Ik heb vertrouwen in u, Mr. Col- verton", zei ze hartelijk „en ik ben bl" dat u niet over één nacht ijs gaat. Het gaat mij ook niet om personen, het gaat mij om de zaak. Trouwens met een handbeweging naar de an dere drie ons allen, is het niet, heren?" Allen knikten in stemmend, als automaten. Colverton keek zijn gasten na, toen ze in de auto stapten. Daar na begaf hij zich weer naar zijn kamer, waar hij de brief van Jongejans voor zich op de tafel legdedat wil zeggen, de co- pie. Mevrouw Boom, die aan al les had gedacht, had er terdege voor gezorgd, dat het oorspron kelijke stuk weer in haar tas verdween. „Een uitzonderlijke vrouw!" peinsde Colverton. Die je beter tot vriend dan tot vijand kunt hebben. Hij dacht aan burge meester Dikkenburg en zijn jo viale goedhartigheid. Was deze man werkelijk zulk een ronde kerel, of speelde hij op grandiose wijze toneel?" De hele affaire begon hem hoe langer hoe minder aan te staan Het plotseling en zonder ophel dering verdwijnen van Clare met de ontmaskerde Claren- bough gaf hem overvloedig stof tot denken. Was de gedachte aan Riek de Ruiter hem totnogtoe als een lichtpuntje in de donkere nacht van geheimzinnigheid ge weest, nu begon hij ook aan haar te twijfelen. Hij geloofde niet, dat ze opzettelijk bedrog zou ple gen, maar als 't waar was, dat ze zulke dikke vrienden was met die De Gooyer en hier kreeg zijn gezicht één pijnlijke uitdruk king zou ze zich door die vent misschien van alles hebben laten wijsmaken. Die jonge Boom, was een nul, dat was duidleijk, maar misschien was hij inderdaad eer lijk en kon hij door zijn gebrek aan grote geestesgaven, niet tegen de burgemeester en zijn kliek op. Wat deed die burgemeester van Kwardam er bij? Dat was een vraag, die onbeantwoord bleef. Maar wellicht had hij slechts het gezelschap geïntroduceerd, hoe wel toch mevrouw Boom bijde hand genoeg was om op grond van de eerste kennismaking op nieuw een onderhoud aan te vragen. Had ze bij de begroeting niet gedaan, alsof ze elkaar hun meest verborgen geheimen had den verteld? Lang zat Colverton met de brief voor zich te peinzen. Toen kwam de ober hem melden, dat de wagen voorstond. Colverton spoedde zich naar beneden. „Naar Meeldam", riep hij de chauffeur toe en zette zich, diep in gedachten in een hoek van de auto. Inmiddels zaten in een hotel te Rotterdam de ontmaskerde Clarenbough en de vroegere se cretaresse van, Colverton en keken ernstig voor zich uit. „Je hebt je hier wel grondig ingewerkt, mannetje," meende Clare, „welk een schandaal kan hieruit voortkomen, o Will, waar om gebruik je toch je verstand niet, het is werkelijk goed ge noeg, maar je weet er geen pro fijt van te trekken. Toen wij nog samen in New York waren, heb je toch wel getoond dat je wat meer kunt dan carnavalsgrappen verzinnen. Maar nu werk je jezelf hoe langer hoe dieper in de put." „Je ziet het, Clare," zei Will met een wrange glimlach, „zon der jou lóópt het mis met me. „Zeur niet," vermaande de schone Amerikaanse, „je kunt je toch niet eeuwig aan mijn schor- tebanden. bliiven vasthouden. En ik heb helemaal geen zin om voor kindermeid te spelen." „Dat hoeft ook niet," zei Will, „maar als jij er bent, kan ik met jou praten en dat heb ik altijd gedaan. Al m'n plannen besprak ik met jou. Soms vond je ze idioot en dan had je meestal ge lijk, soms zag je er wat in en dan werkten we ze samen uit en met goed resultaat, nietwaar?" „Jaja," zei Clare ongeduldig, „al die dierbare herinneringen, daar geeft de lommerd geen geld voor." „Ik wou maar zeggen," begon Will stoutmoedig, „waarom zou den we de zaak niet voortzetten? Ik heb al gezegd, er was geen reden voor onze ruzie en we zul len heus nog wel vaker ruzie hebben. Maar wat hindert dat? Toe, Clare", hij stond op en kwam naar het meisje toe, „je bent met me meegegaan om me uit deze narigheid te helpen. Ik heb een goede baan in New York. We zouden voorlopig zelfs samen kunnen werken. Toe, laat me nu niet weer zitten. Jij bent de enige, waar ik iets om geef." 'Wordt vervolgd.) De openbare aanklager heeft in het proces te Caïro tegen kolonel Hoessein Sirry Amer, voormalig bevelhebber van de Egyptische grenstroepen, de doodstraf ge- eist De kolonel wordt in hoofd zaak beschuldigd van desertie op het ogenblik van de staatsgreep door het leger. De voormalige Wafdistische mi nister van Buitenlandse Zaken Saleh el Din is benoemd tot voor zitter van de „permanente com missie voor hulp aan Noord Afri ka". De commissie is op een Vrijdag te Caïro geëindigde bij eenkomst van leiders van negen politieke en religieuze organisa ties ingesteld en zal een program voor „doelmatige hulp aan Noord Afrikaanse landen, teneinde deze te helpen bij hun vrijheidsstrijd" opstellen. De commissie zal een boycot van Franse goederen en instellingen aanbevelen en op eco nomisch, politiek en cultureel ge bied Frankrijk bestrijden. De staking van ruim 700 Parij- se schooljongens, leerlingen van de Hendrik-de-Vierde school, is afgelopen. De jongens gingen Vrijdag in staking uit protest te gen het van de school verwijderen van elf scholieren, die de leiding hadden gehad bij een „inwijdings plechtigheid", waarbij nieuwe leerlingen met een scherp voor werp een kras in de huid kregen. De vader van een der „ingewij den" had daarover bij de leiding van de school geklaagd. De staking werd opgeheven na dat de minister van Onderwijs, André Marie, een delegatie van scholieren had toegezegd, dat de verwijderde leerlingen in de ge legenheid zouden worden gesteld elders hun studie voort te zetten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2