Excellenties in het debat Buitenlandse Zaken Otio Dibifius Denver in PARLEME1ST-ARIA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Nieuwe vlassersschool te Eede (gem. Aardenburg) in gebruik genomen ZATERDAG 13 DECEMBER 1952. 8e Jaargag No. 2215. Minister De Bruyn heeft vertrouwen in de P. B. O. Minister Zijistra oogstte lof Hei militair veilef mei de a. s. feestdagen op onder op ondei Dec. 14 8.41 16.29 5.56 14.02 15 8.42 16.29 7.17 14.34 16 8.43 16.29 8.34 15.22 17 8.43 16.29 9.37 16.28 18 8.44 16.30 10.24 17.50 Duitse socialisten afkeuring indienen Koffie nog steeds populair aan de Duitse grens Eisenhower te Honoloeloe Sowjet-propaganda in het Midden-Oosten Tweede Kamer zuilen motie van Staatsgreep in Ecuador onderdrukt? Persconferentie van Generaal Van Fleet BEPERKING INVOER VAN NYLON KOUSEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Vorige week waren er opnieuw tegenstellingen in de Tweede Ka mer. Men begon met dat deel van de begroting van Economi sche Zaken, dat onder leiding van minister De Bruyn, afgetre den voorzitter van het Katholie ke vakverbond, staat: publieke bedrijfsorganisatie (P.B.), bezits. vorming en bevordering van de productiviteit. Het was een za kelijk debat, maar door de wijze waarop de minister in eerste aanleg de sprekers beantwoord de, weinig levendig. Men hoorde van de minister, dat de bedrijfsorganisaties voor landbouw, voedselvoorziening, midden- en kleinbedrijf in 1952 zullen worden verwezenlijkt; dat in de metaalbedrijven, de grafi sche vakken en de textiel nogal bezwaren bestaan. De vrijwillig heid moet op de voorgrond staan maar de mogelijkheid om deze organisaties bij de wet tot stand te brengen kan in het algemeen belang niet gemist worden. Verschillende leden hadden te kennen gegeven, dat bezits vorming, hoewel gewenst voor dé-proletarisering der bezitlozen, niet moet leiden tot verandering van de maatschappelijke struc tuur. Dat vond de minister nu echter, dat wel moet geschieden en daarover geraakte hij bij de replieken in scherpe woorden wisseling met zijn geloofsgenoot Welter, met een bruine gezonde kleur teruggekeerd uit Mexico, waar hij de mede door hem ge organiseerde Nederlandse ten toonstelling heeft bijgewoond. Het bleek spoedig, dat de mi nister en de Kamerleden niet zo ver van elkander stonden als zij zelf wellicht dachten. Noch de heer Weiter noch de heer Van Leeuwen voelen iets voor revo lutionaire overhaasting, maar dat wil de minister ook niet. Alleen: hij blijkt zodanig ver trouwen te hebben in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en ook in de daaruit voortvloeiende nevenmaatregelen, dat hij over vier jaar reeds een ander beeld verwacht. VIER PIJLERS. Daartegenover bleek prof. Zijl stra, de jeugdige en nog jeugdi ger uitziende nieuwe minister van economische zaken, de te genhanger van minister De Bruyn. Het was niets dan lof, die hij oogstte. Z. E. heeft zijn denk beelden over het economisch be leid uiteengezet. Export, produc tie, industrialisatie en Europese integratie zullen de pijlers van dit beleid zijn. De ondernemings gewijze geordende economische huishouding blijft voor hem de meest verkieslijke organisatie vorm. Nationalisatie acht hij een stelsel, dat niet te lijmen is met de democratische staat. Want dit stelsel is een gevaar, niet alleen voor de economie, maar ook voor de geestelijke vrijheid. Het kon moeilijk duidelijker worden gezegd. De minister, die bekende als opvolger van prof. Van den Brink met loden schoe nen naar de Kamer te zijn ge gaan, kon de indruk medenemen, dat hij in zijn taak was geslaagd. De vermaning van de ervaren parlementariër dr. Schouten, zijn partijgenoot, wees hem er echter op, dat 't niet altijd „mooi weer" in de Kamer is. Dat bemerkte ten dele dr Veldkamp, de staats secretaris voor de middenstand, die wel het oor van de Kamer had, maar aan wie men toch niet onduidelijk te verstaan gaf, dat de termijn van ruim een jaar, welke hij zich voor het in orde maken der gevraagde midden standsnota bedong, wat lang was. De vrees kwam bij vele Kamer leden naar voren, dat de nota dan wel buitengewoon degelijk zou zijn, maar daardoor ook erg omvangrijk. HAMERSTUKKEN In het voorbijgaan nam de Ka mer een wijziging van de grond wet aan. Het betrof de buiten landse aangelegenheden, een hoofdstuk, dat door de verander de omstandigheden na wereld oorlog II bijzonder belangrijk mag heten. Het debat beperkte zich tot een academische woor denwisseling tussen minister Beel en de heren Oud en Burger. Zonder stemming passeerde Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister van defensie de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in verband met de komende feestdagen aan de militairen van de landmacht de volgende verlofregeling is be kendgemaakt: 24 December na 5 uur vertrek naar de woonste den; 28 December 's morgens te rug naar de kazerne; 31 Decem ber na 1 uur vertrek naar de woonsteden; 2 Januari 's mor gens weer terug naar de kazer ne. 2. Is het juist, dat aan deze dienstplichtige militairen voor dit verlof geen extra vrij vervoer zal worden verleend, zodat zij de kosten zelf moeten dragen. 3. Indien de vragen 1 en 2 bevestigend worden beantwoord, is de minister dan niet van oor deel, dat deze verlofregeling on gelukkig en kostbaar voor de dienstplichtigen is? 4. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan de dienst plichtige militairen, die de feest dagen in hun familiekring willen doorbrengen, extra vrij vervoer zal worden verstrekt? medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Iets kouder. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen, of sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Iets lagere middagtempera- turen dan gisteren. ZONDAG 14 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.40 12.15 12.55 1.05 MAANDAG 15 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert v.m. 0.10 0.45 1.25 n.m. 12.26 1.01 1.41 ZON MAAN Ollenliauer, voorzitter van de VVestduitse soc.-demoerQtische partij, heeft op een persconferen tie bekendgemaakt, dat de socia listen in de bondsdag een motie van afkeuring tegen bondskan selier dr Adenauer zullen indie nen. Naar hij verklaarde, is de op positie „geenszins overtuigd" door de korte verklaring, die dr Adenauer in het parlement heeft afgelegd en in genen dele bereid de conferentie over het ingetrok ken verzoek van president Heuss aan het hof voor grondwetsza ken met betrekking tot de ver dragen van W.-Duitsland met het Westen als gesloten te beschou wen. Volgens Ollenhauer „is een ernstige toestand geschapen door de bemoeienis van de regering met de bevoegdheid van het con stitutionele hof en van de presi dent. De situatie was „een con stitutionele crisis zeer nabij". Hij noemde het een ernstige politie ke fout" het hof te Karlsruhe en de president in het gewoel van de politieke strijd te betrekken. De regering had daardoor „de democratie in gevaar gebracht". de begroting van algemene za ken de hamer van de voorzitter, hoewel nog al wat klachten wa ren geuit over het kostbare ap paraat van de regeringsvoorlich tingsdienst, dat 1 millioen vergt, niettegenstaande de voorlich tingsdiensten van de diverse de partementen bij elkander nog een 20 millioen vragen. De nieuwe week is begonnen met hoofdstuk III, verdedigd door twee ministers van Buiten landse Zaken, de heren Beyen en Luns. Deze uitzonderlijke figuur op aarde heeft reeds een punt van gedachtenwisseling in het voorlopig verslag en memorie van antwoord uitgemaakt en werd ook nu niet ter zijde gelaten. Wat in Frankrijk, in Engeland en in Amerika mogelijk is, na melijk één minister, die voor ge heel het buitenlands beleid ver antwoordelijk is, moet in het kleine Nederland toch ook moge lijk zijn. De Akense douane heeft gedu rende de maand November langs de Nederlands-Duitse en de Bel gisch-Duitse grens in totaal 450 smokkelaars aangehouden. Zij raakten 4300 kg koffie en 19.000 sigaretten kwijt. Bovendien werden 10 auto's en 8 fietsen, waarmee smokkelarij was bedre ven, in beslag genomen. Intussen begint in de statistiek over December ook al aardig schot te komen dank zij het feit, dat de Duitse douane deze week nabij de Nederlandse grens on der Kolscheid een auto tot stil stand wist te brengen, die enke le honderden kilo's koffie bleek te bevatten. De inzittenden wis ten te ontkomen. Dit laatste was niet wegge legd voor 3 voetgangers-smokke laars, die aan de Nederlandse kant van de Duitse grens in de gaten liepen. Twee van hen beiden Duitsers werden bij Bocholtz in hun kraag gevat, toen zij daar samen 15 kg koffie illegaal naar hun vaderland wil den brengen. De derde, een Belg, liep met een gelijk kwantum koffie tegen de lamp bij Vijlen. De kruiser „Helena" met gene raal Eisenhower aan boord is te Honoloeloe aangekomen. Tijdens het weekeinde zal Eisen hower per vliegtuig naar New York vertrekken, waar hij kort na aankomst met generaal Mac- Arthur diens plan ter beëindiging van de Koreaanse oorlog zal be spreken. Eisenhower, die op zijn reis werd vergezeld door 4 toekom stige kabinetsleden werd in Ho noloeloe opgewacht door Wilson, de toekomstige minister van De fensie, generaal Bradley, de hui dige voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs en admiraal Radford, die hem in Korea vergezelden, doch die per vliegtuig waren vooruitgereisd. Sowjet-agenten verspreiden in het midden Oosten knappe af beeldingen van steden in het mid den Oosten, zoals die er zouden uitzien na een atoomaanval, een en ander met het doel onrust bij de Arabische bevolking te zaaien, zo heeft de brigade-generaal C. D. Quilliam te Toronto verklaard. Quilliam, die hoofd is geweest van de Britse militaire inlichtin gendienst in het Midden-Oosten, zeide op een militaire conferentie dat de Sowjet-Unie de Arabieren bij de prenten vertelt hoe hun steden er zouden gaan uitzien, als zij niet met het westen zou den breken. De nieuwe vlassersschool te Eede (gem. Aardenburg), de der de in Nederland en voor zover be kend de derde ter wereld, werd Vrijdagmiddag door de echtgeno te van de Commissaris der Konin gin, baronesse Van der Feltz offi cieel geopend door het in gebruik stellen van de zwingelinrichting en de brakel. Op het vastgestelde uur arri veerde de Commissaris der Ko ningin met zijn echtgenote op het terrein van de vlasroterij, waarbij de nieuwe vlasserschool een plaats gevonden heeft. De burge meester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen en echt genote begeleidden de beide gas ten. Nadat deze aan het bestuur der school en de beide docenten wa ren voorgesteld, sprak burge meester Van Dongen het gezel schap toe. In zijn korte toespraak Bij de voortgezette behandeling van de begroting van buitenlandse zaken heeft de heer Weiter (KNP) betoogd, dat de V. N. afwijken van de opzet en doelstelling en zo de grondslag van hun bestaan onder mijnen. Hetgeen de heer Goed hard over Indonesië zeide, over schrijdt z.i. de vrijmoedigheid. Zijn uitlatingen over Nieuw-Guinea acht hij weinig gelukkig. De heer Van Baal (A.R.) geeft o.m. te kennen dat hij geschrok ken is van de koude harteloosheid, waarmede de heer Goedhart over de Ambonezen heeft gesproken. De P. v. d. A. heeft de mensen hier gehaald. Wij hebben morele ver plichtingen tegenover hen, zegt de spreker, die verder onthutst is over wat de heer Goedhart zeide over de principiële kant van de kwestie-Nieuw-Guinea. Jhr Van der Goes van Naters (Arb.) merkt op, dat de minister van landbouw een plan heeft aan geboden, waarover de ministers van buitenlandse zaken zwijgen. Z.i. moet worden begonnen met de landbouwpool en spr. wil ver nemen, wat de ministers denken van een Europese bedrijfsorganisa tie voor de landbouw. De evangelische bisschop van Berlijn Otto Dibelius, heeft op de algemene vergadering van de „National Coucil of Church of Christ" verklaard, dat er in Oost- Duitsland minder overtuigde communisten zijn dan in West- Duitsland. „In het westen kent men slechts het communistische pro- Op hei allerlaatste ogenblik Een trambestuurder en een conductrice van het trambedrijf van Melbourne in Australië had den besloten een verbintenis voor het leven aan te gaan. Het paar stond in de trouwzaal en beiden hadden verklaard elkander als man en vrouw te wensen en de bruidegom was be zig zijn bruid de trouwring aan de vinger te schuiven. „Bezig", want hij voltooide zijn handeling nimmer. Plotseling namelijk wierp de bruid de ring op de vloer, zeide dat zij „er niet mee door kon gaan" en rende weg. Het (wettelijke) slot van dit gebeuren speelde zich af voor het hooggerechtshof van de Austra lische staat Victoria, waarheen de zaak was verwezen. De bruidegom verlangde een gerechtelijke uitspraak, dat het huwelijk niet was voltrokken en zo dit niet mogelijk zou zijn, een echtscheiding op grond van „op zettelijke verlating". Het hof bepaalde, dat het hu welijk wel op de voorgeschreven wijze was voltrokken. Het achtte evenwel „opzettelijke verlating" bewezen en het sprak een voor waardelijk echtscheidingsvonnis uit. gram. In het oosten weet men echter, dat het communistische regiem een hardvochtig regiem is." In Oost-Duitsland, zo ging hij voort, heerst armoede en slechts een kleine groep overtuigde com munisten, die als politieke func tionarissen werken, heeft het goed. Niemand is vrij van de vrees voor plotselinge arrestaties of verdwijning naar een gevangenis. Niet meer dan vijf of zes procent van de Oost-Duitse bevolking ge looft in de Sowjet-propaganda van een schitterende toekomst onder het communisme. De bisschop zei verder, dat Berlijn het volgende punt op het Sow jet-program is. Doch ook West-Duitsland staat op het spel, want het uiteindelijke doel van de Sowjet-Unie is het industrie gebied van het Ruhrgebied. „God heeft van Duitsland een slagveld voor het christendom gemaakt. Wij beseffen, dat het een fataal vraagstuk voor de ge hele wereld is of wij christenen in Duitsland weerstand bieden en uiteindelijk overwinnen. Nie mand kan deze verantwoordelijk heid van ons afnemen en nie mand kan ons bij dit beslissende probleem helpen", aldus Dibelius. Volgens radio-New York is in Ecuador een poging om de rege ring ten val te brengen verijdeld. President José Maria Velasio Ibarra heeft verklaard, dat de voorgenomen staatsgreep geleid werd door Carlos Guevara More no, burgemeester van Guayaquil en leider van de partij „concen tratie van de volksmacht", aldus de radio. Moreno is gearresteerd. De heer De Kadt (Arb.) meent, dat het de plicht van Nederland is het duidelijk uit te spreken, als de Franse politiek ten opzichte van Noord-Afrika fouten vertoont, die op Frankrijk en het hele westen kunnen terugslaan. De heer Goedhart (Arb.) be toogt, dat men de Ambonezen des tijds heeft opgezet de demobilisatie op Java te weigeren. Toen zijn ze hierheen gekomen. Z.i. moeten de partijen, die daaraan meededen, niet blijven lamenteren over de po sitie dezer mensen. Het beste is, dat zij repatriëren. Wat Nieuw-Guinea betreft zegt hij o.m., dat het niet aangaat zake lijke motieven als materialistisch te qualificeren. Minister Luns verklaart, dat de Nederlandse delegatie steeds wijst op de fouten in de organisatie der V. N. Wat de Nederlandse gedetineer den in Indonesië aangaat, zegt spr. dat niet alle beschikbare middelen konden worden aangewend, zonder de positie der gedetineerden moei lijker te maken. Hij herinnert er aan, dat het in 1950 aan de veiligheidsraad ge richte rapport omtrent de bloedige gevechten op Ambon buiten behan deling is gebleven. Nu nieuwe po gingen te doen, zal geen zin heb ben, omdat men hoogstens twee of drie van de elf leden van de raad zou meekrijgen. Een dergelijke poging zou bovendien de betrek kingen met Indonesië niet verbe teren. Bij de artikelsgewijze behande ling licht de heer Zandt een amen dement toe om het gezantschap bij het Vaticaan op te heffen. De reden tot het amendement is, dat het gezantschap betekent de er kenning van de geestelijke macht van de paus, welke erkenning in strijd is met de gereformeerde be ginselen. Ook ziet spr. in het gezantschap een versterking van de R.K. poli tiek in ons land. Het amendement wordt niet vol doende ondersteund, zodat het niet in behandeling kan komen. De begroting Wordt z. h. s. aan vaard met aantekening dat de heer Haken (CPN) geacht wil worden te hebben tegengestemd. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Vrijdagmiddag is de Kamer be gonnen aan de begroting van on derwijs, kunsten en wetenschap pen. De heer Stokman (KVP) kan zich verenigen met het standpunt van de minister, dat er een doel matige spreiding van scholen moet zijn. Spr. hoopt, dat de minister aan het bijzonder onderwijs de nodige armslag en bewegingsvrijheid zal geven, opdat het zijn taak goed kan vervullen. Tegen volledige afschaffing van alle school- en college-gelden heeft hij ernstige bezwaren. Er moet worden nagegaan wat gedaan kan worden om de intellec tuele middengroepen hun cultuur- overdragende functie te doen blij ven vervullen. Het zal nodig zijn de financiële positie van het docen tencorps te verbeteren. De heer Van Sleen (Arb.) be pleit de wenselijkheid van afschaf fing der schoolgelden. Het kosteloos onderwijs is op mars en het is ook tijd, zegt spr., opmerkend, dat het in zeven Euro pese landen al bestaat. Spr. bepleit verder de noodzake lijkheid van een plan voor de sprei ding van scholen. Naar zijn oor deel moet er een overheidsschool zijn, die toegankelijk is voor alle kinderen der verschillende bevol kingsgroepen. Naar aanleiding van een inter ruptie van de heer Tilanus (C.H.) die vraagt waarom er nu allemaal openbare sch.olen moeten komen, zegt de heer Van Sleen: „Ik geloof niet, dat pater Stokman zijn kin deren graag bij U op school zou doen." Een daverend gelach is het ef fect van deze opmerking, waarop de heer Van Sleen te kennen geeft, dat hij katholieke kinderen bedoelt. Onder grote vrolijkheid der Kamerleden is de heer Schou ten (A.R.) inmiddels de heer Stok man de hand komen drukken. De heer Roos jen (A.R.) heeft bezwaren tegen de algemene mid delbare school, een deel van minis ter Ruttens erflating, omdat het U.L.O. daardoor in de verdrukking zal komen. Het bijzonder kleuteronderwijs is nog steeds achtergesteld, al komen veel gemeentebesturen het tege moet. Over 's ministers plan te komen tot een wettelijke regeling van het buitengewoon lager onderwijs ver heugt hij zich, doch hij herinnert eraan, dat het verleden jaar ook is aangekondigd. De minister moet de gedachten eens laten gaan over de salariëring der leraren. De organisaties be horen in het overleg meer betrok ken te worden dan tot nu toe is geschied. Spr. wil van afschaffing der schoolgelden niet weten. Tenslotte bepleit hij de ontknik- king der onderwijzerssalarissen in beschouwing te nemen. De here De Loor Arb.wijdt een beschouwing aan het nijverheids onderwijs dat zich op gezonde wijze ontwikkelt en dat door het systeem van cursussen grote mogelijk heden biedt. Hij betreurt het, dat de opleiding der mannelijke leerkrachten wei nig voortgang heeft. Z.i. moet meer aandacht worden besteed aan uitbreiding van het openbaar middelbaar onderwijs. In de salariëring der leraren dient verbetering te worden gebracht. De hiermede verband houdende vraagstukken moeten z.i. op korte termijn worden bezien. De heer Engelbertink (KVP) acht de regeling voor de oprichting van scholen, vervat in art. 25, niet te handhaven. Aan het ambachts- onderwijs moet alle aandacht wor den besteed, opdat er prima vak lieden worden opgeleid. De heer Mol (KVP) vraagt de aandacht voor het minder begaaf de kind. Nodig is verder een onder- wijsdifferentatie, welke aan grote scholen mogelijk is, zonder dat er kosten aan zijn verbonden. Spr. betoogt, dat de schoolge- neskundige dienst een grotere rol moet spelen in de opvoeding. Te ruim kwart over vijf is de vergadering gesloten. Generaal James van Fleet, be velhebber van het achtste leger in Korea, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij deze winter geen belangrijke uitval len van de Chinezen verwacht. De Chinezen, zo vervolgde hij, zijn niet op een winteroffensief voorbereid. „Wij echter zijn in staat tot ieder soort oorlogvoe ring, statisch of bewegend. Ik zeg echter niet, dat wij een win teroffensief zullen houden." Indien de Chinezen tot de aan val zouden overgaan, zouden zij veel zwaardere verliezen lijden dan zij verwachten. De generaal zeide verder, dat de Chinezen niet beschikken over voldoende faciliteiten om de extra-belasting van wlnterge- vechten te dragen, evacuatie van gewonden, behandeling van de bevroren lichaamsdelen en be voorrading van de troepen. De reserves van de tegenstander waren thans dermate „uitge dund", dat hij zich beperkingen moest opleggen. De twee nieuwe Zuidkoreaanse divisies maakten volgens de ge neraal uitstekende vorderingen. Zij zouden misschien spoedig in staat zijn één Amerikaanse divi sie te vervangen aan een sector van het front. De Zuidkoreanen hebben voort durend 100.000 man in opleiding voor de elementaire training. Dit vormde een grote reserve voor vervanging. ging spreker terug naar de moei lijke jaren van 19141918, toen de kiem voor Eede's vlasindustrie werd gelegd. In de dertiger jaren werd de kiem een schuchter plantje en kwam de vlasindustrie tot grotere bloei. In de moeilijke jaren van na de bevrijding werd de durf opgebracht de vlasroterij te stichten, de z.g. „grote coöpe ratie" en nu staan wij voor de opening van de vlassersschool. Na de evolutie van .de vlasserij maakt zij mogelijk in de toe komst een revolutie mee. Spr. hoopte, dat de school tot de ver dere uitbouw en ontwikkeling van de vlasindustrie zou mogen bijdragen. Hierna drukte mevr. De Casem- broot op de knop om de zwingel- installatie en brakel in bedrijf te stellen. Toen de zwingel op toeren was, gaven de leerlingen der school een zwingeldemonstratie. De le men, stof en andere ongerechtig heden werden onmiddellijk door de zuiggaten weggezogen naar het op het dak staande reservoir. Voorts werd het brakelen van vlas gedemonstreerd. Hierna verenigde het gezel schap zich in het ruime leslokaal, waar burgemeester Van Dongen het woord nam. Hij dankte de heer Van Vliet van het ministerie voor zijn medewerking. Voorts de heer Butler, die zich zo bijzonder interesseert voor het wel en wee der vlasserij. Wij zijn zo gelukkig de heer Van Putte als vlasleraar aan de school te hebben, aldus de burgemeester. Voorts werden nog bedankt de heren Nortier en J. Francken van de ondervakgroep en de aannemer. De burgemees ter wenste de vlassers en de leer lingen geluk met de school. Als blijk van erkentelijkheid bood het bestuur van de vlassers school mevr. De Casembroot een product in vlasserslinnen aan in de vorm van een gefigureerd ont- bijtlaken. Mevr. De Casembroot had het aanvankelijk vreemd gevonden een uitnodiging te krijgen om de vlassersschool te openen. Maar toen zij begreep, dat het ging over een instelling van onderwijs, waar de moeders hun kinderer^ heenzenden om tot vakbekwame vlasbewerkers te worden opge leid, had zij er gaarne gevolg aan gegeven. Hierna sprak de heer Van Keu len, belast met de zorg van het landbouwonderwijs. Hij wees op de belangrijke taak, die de school te vervullen heeft, namelijk het opvoeren van de waarde van het vlasproduct en daardoor het ver hogen van de export, waarmee de betalingsbalans van het land ge baat is. Spr. was verheugd de di ploma's te mogen uitreiken van de eerste cursus, die gegeven werd in een noodbehuizing. Met een hartelijk woord over handigde spr. de diploma's aan: W. Thilleman, A. Nobus, P. Min- naert, P. Laridaen, J. Loman en J. Roozen. Hierna kwam ir Butler van het vlasinstituut te Wageningen aan het woord. Na zijn toespraak reikte de heer Butler diploma's uit voor het praktijkvak zwinge len aan: H. Ballegeer, A. M. Mïn- naert en A. Thilleman. De heer Fretier, secretaris van de Ned. vlassersverenigihg, reik te de diploma's A e:i B uit aan: Ph. Hamerlinck, P. Laridaen, G. Lohman, A. Nobus, J. Roozen, M. de Smit, W. Thilleman en P. Min- naert. Na de uitreiking der diploma's sprak de heer Fretier de wens uit dat de nieuwe school, welke a.s. Maandag met die van Koewacht onder één bestuur zal komen, tot grote bloei zal mogen komen in het belang van het vlassersbe- drijf. Hierna bood de heer Ph. Ha merlinck namens de scheidende leerlingen E. Lansu en A. van de Putte een nikkelen sigarenstan- daard met stolp aan. Namens zijn collega dankte de heer v. d. Putte voor het aangebo den geschenk en wenste het. be stuur, de vlassers en de leerlin gen van harte geluk met de voor het vlassersbsdrijf van zo'n groot belang zijnde nieuwe school. Zoals bekend heeft de minister van Economische Zaken in April van dit jaar besloten de beste dingsmogelijkheid van export bonus-dollars voor de import van nylonkousen te beperken. Tot dusver werd deze beper king niet toegepast. Met ingang van 11 December is echter de beperking op de aan vankelijk voorgenomen wijze in toepassing gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1