Na de wanordelijkheden Casablanca RECHTSZAKEN De overval op de „Combinatie" PUROI L Wat brengt DE RADIO? 0e man Ricago in Nationalistische partij „Istiqlal beschuldigt Franse autoriteiten Aanslag op Sovjet ambassadeur in O.-Duitsland? Herderlijk schrijven in België Sluiting van een fabriek in Dordrecht Besprekingen tussen Eisenhower en MacArthur? Nieuwe Zwitserse president gekozen De gevolgen van de Londense mist Geen uitstel van executie voor de Rosenbergs EEN KRAS OUDJE 27 Ambonezen gearresteerd Dapperheidsonderscheiding voor Nederlandse emigrant Woensdag a.s. voor het gerecht De „Ellen" buiten de vaargeul gebracht Duits vaartuig gezonken DE SCHEEPVAART OVER HET IJSELMEER IJmuidense radar heeft zijn waarde bewezen Dr H. 0, R. baron van Tuijll van Serooskerken uit zijn ambt ontzet Gemeente Terneuzen TWEEDE BLAD Vrijdag 12 December 1952 7e Jaargang No. 2214 De Marokkaanse nationalisti sche partij „Istiqlal"' heefde I ranse plaatselijke autoriteiten van Gasabianca er van beschul digd de wanordelijkheden van Maandag te hebben uitgelokt. Den woordvoerder van de par tij te Parijs deelde mee, dat bij eik incident te Casablanca eerst leiders van de nationalistische Volgens de Sunday Times blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat onlangs een aan slag is gepleegd op de Sowjet- russische ambassadeur in O.- Duitsland, Semjonof. In de nieuwe Sowjet-ambas- sade Unter den Linden zou een kleine bom zijn geplaatst onder het bureau van de ambassadeur die 10 minuten nadat de bom was ontploft in het gebouw was aangekomen. Door de ontplof fing liepen enkele personeelsle den verwondingen op. De bom zou geplaatst zijn door 2 Duit sers, die de electrische installa tie kwamen nazien. Zondag zal in de Belgische rooms katholieke kerken een herderlijk schrijven van de aartsbisschop en de 5 bisschop pen worden voorgelezen over het zien van films- Het schrijven richt zich te gen het vervaardigen en ver spreiden van „immorele films" en verzoekt de bioscoopdirec ties dergelijke films niet te ver tonen. De katholieke bioscoopbezoe kers dienen zich te richten naar de adviezen die bekend worden gemaakt in de parochiebladen en de affiches van de fiimkeu- ring. De gelovige, die naar afgera den films gaat, stelt zich vol gens het herderlijk schrijven bloot aan morele gevaren en maakt zich schuldig aan de ver breiding van het kwaad. De film dient het schone van de wereld „met haar onuitputtelij ke bronnen van vreugde en zui verheid" te tonen. beweging of van de vakvereni ging arresteerden en dat zij dan, als de menigte vrijlating van de gearresteerden eiste, het vuur opende. Hij verklaarde verder dat het aantal gedode Marokkanen op verscheidene honderden wordt geschat. „Het werkelijke aantal zullen wij nooit we .en", zo zeide nij. Volgens hem was een aan tal doden dadelijk door de poli tie begraven. Andere werden door hun familie heimelijk be graven uit angst voor vergel dingsmaatregelen. De Franse resident-generaal in Marokko heeft bij de begra fenis van de 8 blanken die bij de wanordelijkheden werden gedood, gezegd dat alle ongere geldheden kalm maar zonder zwakheid zullen worden onder drukt. De N.V. Stikstofbindingsindu- strie Nederland zal haar poor ten sluiten. De directie heeft het perso neel, dat thans 150 man telt, aangeraden ander werk te zoe ken, daar het onmogelijk is ge bleken de buitenlandse concur rentie het hoofd te blijven bie den. De datum van sluiting der fa briek is nog niet bekend. De onophoudelijke oproepen tot dweepzucht en wanorde van de „zaaiers van haat" en de be moediging die van buiten door vijanden van Frankrijk en soms helaas ook door onze vrienden aan dit streven wordt gegeven waren volgens hem de oor sprong van de gebeurtenissen van Casablanca. Ongeveer 40.000 personen die voor de kathedraal van Casa blanca bijeengekomen waren juichten de rede van de vesi ca ent-generaal toe en zongen 't Franse volkslied mede. Een deel van de menigte gaf blijk van zijn afkeuring toen het Marok kaanse volkslied werd ge speeld. President Truman heeft in zijn speciale trein verklaard dat indien iemand eén redelijk plan heelt voor een eervolle beëindi ging van de Koreaanse oorlog zonder dat het conflict zou wor den uitgebreid het naar zijn oordeel de plicht van degene die het plan heeft, dit dadelijk aan de president mede te delen. Het Zwitserse parlement heeft de huidige minister van Bin nenlandse Zaken, Phillip Etter, als bondspresident gekozen voor het jaar 1953. Vice-president is Rudolphe Rubattel. Etter kreeg 156 van de 212 stemmen en Rubattel 183 van de 224 uitgebrachte stem men. De huidige president is Karl Kobelt. Ruim 160 personen zijn om het leven gekomen tengevolge van de dichte mist, die vorige week 'boven Engeland heeft ge hangen. Vooral bejaarde lieden zijn 't slachtoffer geworden. In het Londense stadsdeel Croydon was het aantal doden het grootst. Hier stierven 53 perso nen. Een federale rechter te New York heeft een verzoek verwor pen om de terechtstelling uit te stellen van Julius en Ethel Ro senberg, die in 1951 ter dood werden veroordeeld op beschul diging van atoomspionnage. Het vonnis zal begin Januari in de Sing-Sing gevangenis te New York worden voltrokken. E3E De heer J. Kip te Dreischor op Schouwen, liet zich Woens dag doorlichten voor het be volkingsonderzoek op t b-c. De heer Kip, die niet alleen de oudste inwoner van het dorp is, maar ook de oudste Inwoner in Zeeland hij hoopt 18 Maart e.k. 102 te worden is zeer kras. Hij was de 672e inwoner van Dreischor, die zich aan het 'bevolkingsonderzoek onder werp. Over 2 jaar hoopt de heer Kip weer present te zijn voor de volgende doorlichting- In verband met de gerezen moeilijkheden in het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught ais gevolg van politieke tegen stellingen, heeft de politie 27 arrestaties verricht. De aangehouden Ambonezen zijn leden van de CjR-A.M.S. (commissie repatriëring Am bonese militairen en schepelin gen). Zij zijn overgebracht naar de kazerne van de Kon. mare chaussee in 's-Hertogenbosch. De politie heeft bovendien be slag gelegd op een grote hoe veelheid steek- en slagwapens. Vooralsnog zal de versterkte politiebezetting in het woonoord niet worden opgeheven. De heeft OPLICHTING. Rotterdamse rechtbank de in Rotterdam woon achtige 42-jarige koopman L. M. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar en voor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. Hij zou in de afgelopen jaren een aantal dames voor diverse bedragen heDben opgelicht. De dames was een huwenjk voor gespiegeld, docin ze wisien niet, dat de man getrouwd was. Een der dames zou er circa 1 23.000 Dij zijn ingeschoten. De eis was een gevangenis straf van 4 jaar. VERDUISTERING VAN 8500. De rechtbank te Den Haag heeit de zaaa tegen de oo-jarige KamoorDediende G. W. A. van uer ivf-, uie zijn werkgever voor 8500 had benadeeld, terug verwezen naar de recnter-com- nnssaris, omdat het onderzoek met volledig was geweest- uver van der jyl zaï een voor lichtingsrapport woruen inge wonnen. VROUWELIJKE LOKET BEDIENDE VEROORDEELD. De rechtbank te Den Haag heeit oe vrouwelijke loketbe diende van een Dentse spaar- banx, A. J. E- van S. veroordeeld tot a maand/en gevangenisstraf, waarvan 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en af trek van voorarrest. Verdachte had, om een tand artsrekening van 200 te kun nen voidoen, geknoeid met de spaardankDoekjes en andere oanxpapieren. Op deze manier eigende zij zich ongeveer 1 700 Aan een Nederlandse huis schilder, die in de oorlogsjaren door de Duitsers gevangen werd genomen omdat hij 85 geallieer de militairen uit gevangenschap had helpen ontvluchten, is in Melbourne een Engelse konink lijke dapperheidsonderseheiding uitgereikt. Koning George VI had deze onderscheiding reeds in 1947 toegekend, doch eerst kortgele den werd ontdekt, dat de on derscheidene, Gcrnelis Bartho lomew van Leent, thans in Australië verblijft. Van Leent was voorheen woonachtig in Den Haag. „The kings commendation for brave conduct", is onze landge noot toegekend voor zijn bij drage aan de geallieerde zaak en als erkenning van zijn moe dig gedrag hierbij. De heer Van Leent, die in '50 naar Australië emigreerde en nu in Melbourne wor mt met zijn Australische vrouw, verbleef 3 jaar in Duitse conce ntratiekam- pen. toe- Voor de rest van het geld had zij kleren gekocht. De offi cier had 9 maanden geëist, waarvan 4 voorwaardelijk. TWEE MAANDEN GEVANGE- STRAF VOOR AUTOMOBILIST. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 48-jarige reclame-ad viseur L. M. H. uit Amsterdam wegens het berijden van zijn auto onder zodanige invloed van sterke drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te be sturen, confom de eis veroor deeld tot 2 maanden gevange nisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar. Met dit arrest bevestigde 't hof het vonnis, dat de recht bank verdachte in eerste in stantie had opgelegd. H. kwam enige tijd geleden over de rijksweg van Amers foort des nachts naar Amster dam rijden. Onder Baam viel 't een andere automobilist op, dat de wagen over de weg heen en weer slingerde. Hiji belde de .po litie in Naarden op, waarvan 2 agenten zich op de rijksweg posteerden. Toen H. in zijn wa gen naderde, zwaaide één van hen met een lantaarn, doch H. reed door. In een jeep zette de andere agent de achtervolging in, terwijl zijn collega een pas serende personenauto aanhield en eveneens H. achterna reed. Eerst nadat hij uit deze wagen dicht bij Muiden een band van de over de weg slingerende auto kapot had geschoten, schoot de ze de berm in en kwam toen tot stilstand. u% Pi Een Amerikaanse rechter te Tanger heeft bepaald dat de Amerikaan Sidney Paley terecht moet staan in verband met de overval op het Nederlandse schip „Combinatie" op 2 Octo ber. Bij deze overval werd een lading sigaretten gestolen. De rechter bepaalde geen da tum voor de zaak, die zal wer den berecht door een Ameri kaanse consulair gerecht. De Nederlandse kapitein van de „Esme", E. Engelsman, had op de terechtzitting meegedeeld dat 2 Amerikanen, Paley en Forrest hem in Tanger 8000 dol lar hadden aangeboden voor 't binnenslepen van hun schip dat in de Middellandse Zee onklaar zou zijn geraakt. Toen de „Esme" zee koos wa- De beide drijvende bokken van de N.V. W- A. van der Taks ber gingsmaatschappij te Rotter dam is het Woensdagavond ge lukt het na de aanvaring met de „Maasdam" gezonken Duitse tankscheepje „Ellen" op te ne men en hoger aan wal te bren gen. Het schip ligt nu deels in en deels buiten het water dicht bij de kant, zodat het scheep vaartverkeer geen belemmering meer van het wrak ondervindt. Donderdagmorgen is de „El len" door de drijvende bokken gelicht en 10 meter van de wal ter hoogte van de „Vergulde hand" gezet. Op deze plaats wil men trachten het schip die met de kiel naar boven licht, te ke ren- De „Hoffnung", een 189 ton metend Hamburgs vaartuig, is bij Hangoe (Z.-Finland) aan de grond gelopen en gezonken. Drie bemanningsleden verlieten het schip in een sloep. Zij wor den vermist. De schipper en een ander be manningslid werden door een Finse reddingboot van het zin kende vaartuig gehaald. ren Forrest en 2 andere man nen aan hoord van het schip. Paley was er niet bij. Op 2 Oc tober had Forrest Engelsman oevo.en langszij de „Combina tie" te gaan liggen. Gemasiserde mannen waren aan boord van de „Combinatie" geklommen en hadden een lading sigaretten in de „Esme" overgeladen, aldus nngeisman. Daarna was hiji ge dwongen naar een punt op 15 mijl van Marseille te koersen, waar Forrest aan land ging. De voigenae dag kwam hij terug en beval Engelsman naar Corsica te varen. Hier wachtte een mo torboot, waarin de sigaretten werden overgeladen. Tot zover de verklaring van Engelsman. De scheepvaart op het IJsel- meer wordt thans bemoeilijkt door grote ijsmassa's, die op el kaar zijn geschoven door de harde wind- Verscheidene schepen hebben Woensdag al getracht om van Lemmer naar Amsterdam te ko men maar dit is mislukt. Het motorschip „Jan Nieveen" is Donderdagmorgen uit Amster dam vertrokken met de „Sneek 7" en zijn na een tocht van 9 uur in Lemmer aangekomen. Normaal volbrengen deze sche pen de dienst in 5 uur. De scheepvaart Groningen- Lemer-N.-Oostpolder onder vindt geen last van het ijs. Volgens de Nederlandse zee man Van Delen scheen de „Combinatie" en de „Esme" te wachten en er werd geen te genstand geboden. „Onze wapenen waren stuk", aldus Van Delen. Hij zeide dat hij tijdens de overval een mas ker had gedragen en dat de be manning van de „Combinatie" geboeid werd. Daarna werd zij in een hut opgesloten en de boeien losgemaakt. De Amerikaanse consulaire rechter Milten Hemlick heeft de opening van het proces te Tan ger voor een consulaire recht bank tegen de Amerikaan Pa ley op a.s. Woensdag vastge steld. Ter terechtzitting zal een officiële aanklacht tegen Paley die tot dusver niet is ingediend, voorgelezen worden- Paley heeft enkele janen in Tanger gewoond. De radarinstallatie van IJmui- den heeft gedurende de laatste mistperiode haar waarde be wezen. Verscheidene schepen zijn „binnengepraat". Het opont houd vóór de pieren heeft zich tot een minimum beperkt- Som tijds was enig wachten noodza kelijk omdat een zicht van een paar honderd meter gewenst blijft. Men neemt het, overigens geringe risico niet, als niet bin nen de genoemde afstand de pieren althans vaag zichtbaar worden. Dat de schepen na de IJmui dense sluizen te zijn gepasseerd in stroomloos water komen is opnieuw en bovenal onder deze omstandigheden aan zienlijk voordeel gebleken. Op het Noordzeekanaal is geen en kele botsing voorgekomen. UIT DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. (Nadruk verboden). „Er heeft zich namelijk in onze stad een man vertoond", vervolgde mevrouw Boom moe dig, vastbesloten dat de Ame rikaan méér belangstelling zou gaan tonen voor haar verhaal, „die zich mr Clarenbough noem de, eigenaar van de Claren bough Chain Stores uit Chica go". „Dat kan", zei Colverton, „die meneer ken ik. Tenminste op pervlakkig". „Zo", zei mevrouw Boom ge ïnteresseerd en ook de andere bezoekers bogen zich voorover op hun stoelen om geen woord te missen. „Dat iS dan wel toe vallig. Wanneer we u eerder met die meneer in contact had den kunnen brengen, zou ons waarschijnlijk veel moeite en teleurstelling bespaard zijn ge bleven", en ze keek veelbeteke nend naar de anderen. „Ik heb geprobeerd mr Cla renbough te interviewen ten huize van de burgemeester van Meeldam". Colverton ontdooide ten beetje, ..maar mij weni 1e kennen gegeven, dat mr. Cla renbough geen journalisten v/enste te ontvangen". „Wat een wonder!" De lach van Kruiderink klonk hol en boosaardig, mevrouw Boom die glimlachte spinxachtig. Hanny keek geheimzinnig en jhr De Graet knikte voortdurend met het hoofd, alsof hij er reeds al les van begreep. „Ik begrijp u niet goed", zei Colverton. „Nu, dan zal ik het u wel dui delijk maken", zei Kruiderink grof, „als u die meneer Claren bough had gezien, had u meteen geweten, dat hij meneer Cla renbough niet was!" Colverton keek verwonderd van de een naar de ander. „U wilt toch niet zeggen, dat die meneer zich ten onrechte voor mr Clarenbough uitgaf, Het persbureau der Ned. Herv. kerk deelt het volgende mede: „Dr H. O. R. baron van Tuijll van Serooskerken, tot voor kort hervormd predikant te Opijnen, is door de commissie voor het opzicht van de provinciale kerk vergadering van Gelderland uit zijn ambtsbediening ontzet, aangezien hij enige tijd geleden zijn gemeente heeft verlaten zonder enige kerkelijke instan tie hierin te kennen en aan de oproep van bedoelde commissie om voor haar te verschijnen, geen gehoor heeft gegeven. De heer Van Tuijll van Se rooskerken 'behoorde tot de groep predikanten en leden der Herv. kerk, die in de loop van dit jaar een proces hebben ge voerd ter nietigverklaring van de nieuwe kerkorde, doch wier eisen in 2 instanties onont vankelijk werden verklaard". dat er een brutale persoonsver wisseling heeft plaats gehad?" „U zegt het zelf", bevestigde Kruiderink, „zo is het en niet anders". Colverton scheen dit een ogen blik te verwerken en hiervan maakte mevrouw Boom gebruik om het woord te nemen. „Wij koesterden al argwaan", vertelde zij> „en zoals u zich zult herinneren heb ik al eens daar over met u gesproken maar ik kon niet duidelijk zijn omdat ik bewijzen miste". Colverton begon in te zien dat hij deze dame onjuist had be oordeeld en voor insinuaties en roddelpraat had gehouden wat in werkelijkheid slechts een tactisch terreinverkennen was geweest. „Maar nu hebben wij de bewijzen in handen". „Zwart op wit"? vroeg Col verton. „Zwart op wit", bevestigde mevrouw Boom triomfantelijk. En zonder nog één woord te zeggen, schoof ze de verbaasde journalist de bekentenis van Jongejans onder de neus. Colverton las het papier, her las het, keek dan verbaasd naar mevrouw Boom. ,Dit is toch ernst?" vroeg hij. „Het is toch geen mop of zo iets"? „Helaas", bevestigde Kruide rink met een grafstem, „het is zo ernstig als het maar kan". ZATERDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7-10 Gew- muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram-; 9.00 Voor de vrouw; 9-35 Waterstanden; 9-40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 1015 Gr.; 11.00 Voor dé zieken; 11-45 Koor; 12-00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12-50 Actualitei ten; 13.00 Nieuws; 13.20 Koor; 13-30 Amusementsmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Piano; 14-20 Engelse les; 14.40 Voor de amateurs; 15.15 Kunst; 15.55 Orkest; 16-20 Causerie; 17-00 Voor de jeugd; 18 00 Lichte mu ziek; 1815 Weekoverzicht; 18.25 Oude Kerstliederen; 18.40 Rege ringsuitzending; 19-00 Nieuws, 19.10 Gram.; 19.20 Parlements- overzicht; 19-30 Gram.; 20-25 De gewone man; 20.30 Causerie, 20.50 Gram.; 2100 Gev. progr-, 21.50 Causerie; 22.00 Gev- pro gramma; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23-30 Orkest. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 800 Nieuws; 8.18 Gram-; 8.35 Orgel; 8-55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10-00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de „Was het maar een mop", voegde mevrouw Boom er aan toe, dan konden we er nog om lachen. Zoals de zaken nu staan, is de situatie hoogst ernstig voor verschillende (be langhebbenden". „Legt u me dat alstublieft eens uit", verzocht de journa list. „Ik ben her vreemd en kan de consequenties van dit geval nog niet ten volle over zien". Mevrouw Boom schepte adem en wierp een triomfantelijke blik naar de anderen. Ze had beet! „Zie eens, mr Colverton. Al lereerst is het geval schadelijk voor de goede naam van de Amerikaanse zakenmensen, die op deze wijze belachelijk wor den gemaakt. Mr Clarenbough in Chicago zal het helemaal niet leuk vinden om op deze wijze het middelpunt tc worden van een schandaal. Daarbij zal het onze naam in Amerika nog veel meer schaden. Het zal in onze gemeente, in Meeldam, 'n schandaal ontketenen. Wij, be stuursleden van het comité dat deze kwasi-Amerikaan wilde huldigen zijn grenzeloos be lachelijk gemaakt en onze re putatie is geknakt. Heel wat mensen, vooral winkeliers en dergelijke ondervinden mate riële schade". (Wordt vervolgd) arbeiders; 1135 Piano; 1200 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12-33 Orkest; 13.00 Nieuwis; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Radioweek- jaurnaal; 14.15 Gram-; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Orkest; 15-25 Causerie; 15.45 Gr.; 16-15 Sport; 16-30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18-00 Nieuws; 18-15 Varia; 18.20 Swing-muziek 18-50 Gram.; 19.00 Staalkaart; 19-30 Causerie; 20-00 Nws.; 20.05 Gev. programma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Gev- muz.; 22.40 Hoorspel; 23-00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 1234 Gram.; 13-00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Gram.; 14.50 Amusementsmuz.; 16 00 Moderne muziek; 16.40 Gram-; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17-30 Or kest; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19-40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.15 Ac cordeon; 21.30 Gram-; 21.45 Ac cordeon; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23-00 Nieuws; 23-05 Gr. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN maken bekend, dat bij hen is ingekomen en ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. M. VAN WTJCK en P. VAN WIJCK te Terneuzen om vergunning tot het oprichten en inwerking- brengen van een herstelwerk plaats voor scheepsmotoren op het perceel, kad. bekend, ge meente Terneuzen, sectie K no. 270 en gelegen tussen de oude en nieuwe kanaalarm. Op Dinsdag 23 December a.s„ des nam. 3 uur, zal ten ge meentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de in williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen ge durende 3 dagen, vóór het bo vengemelde tijdstip, ;er secreta rie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen (schrifturen. De aandacht van belangheb benden wordt er op geves igd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen be langhebbenden. Terneuzen, 9 December 1952. Burg. en Weth. voornoemd, P. Teilegen burgemeester J. Versprille, wnd. secretaris VRIJE ZE Wittere i Es? Winterhanden Wintervoeten Win t e roren e 36) iljjf

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5