Verhoging Posttarieven popent doodt DE HEER DER HERULI" Zware gevechten aan het Westelijke front Uif Je Svoviticic RECHTSZAKEN Algemene vergadering „Vrije van SlussfJ te Oosthurg 99 BRESKENS. AARDENBURG TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. GOES. HOEK. HENGSTDIJK SLUISKIL. STOPPELDIJK ZOUTESPUI. BILJARTEN. Voor het nieuwe begrotings jaar heeft de regering besloten tot een gedeeltelijke verhoging van de posttarieven.. Voor wat be treft het binnenlands postver keer zal deze worden beperkt tot de locale brieven en de locale en interlocale briefkaarten, waarvan het tarief met 1 cent wordt ver hoogd. De voornaamste wijzigingen van de tarieven in het buitenland se verkeer betreffen de brieven (voor een gewicht t/m 20 gram verhoogd van 20 tot 25 cent), de briefkaarten welke van 12 tot 15 cent worden verhoogd en de ge drukte stukken, monsters en ac- ten, waarvan het tarief per 50 gr van 4 op 5 cent komt met even redige verhoging van het mini mum. De overige verhogingen betref fen rechten n.l. 1. het luchtrecht in het verkeer met Indonesië, dat zal worden aangepast aan de reeds ingegane verhoging van de aan de K.L.M. te betalen vergoeding voor de luchtdienst AmsterdamDjakar ta; 2. voor gewone en girokwitan ties in het binnenlands verkeer van 15 op 25 cent; 3. voor postwissels in binnen lands verkeer van 15 op 20 cent (voor wissels van ƒ12,50 t/m ƒ25) en van 20 op 25 (voor wis sels van 25 t/m 50) 4. voor postpakketten met aan gegeven waarde in binnenlands verkeer met aantekenrecht en het vastrecht van 15 op 20 cent; 5. het aantekenrecht resp. inkla- ringsrecht in het buitenlandse verkeer van 15 op 20 cent resp. van 35 op 50 cent (briefpost) en van 40 cent op 1 gulden (pakket- post). De uit deze tariefsverhogingen voortvloeiende vermeerdering van baten zal naar raming ca 7.4 min gld per jaar belopen. Het ligt in het voornemen deze tariefswij ziging. per 1 Juli 1953 te doen in gaan, zodat de vermeerdering van opbrengst voor 1953 ca 3.7 min gld zal bedragen. Locaal telefoneren duurder; interlocaal goedkoper. De wijziging van de telefoonta rieven zal de uitkomsten van de telefoondienst in totaal ongewij zigd laten. In de samenstellende delen echter zullen wijzigingen worden aangebracht en wel om de volgende redenen. De door de naoorlogse ontwikkeling van het loon- en prijspeil veroorzaakte stijging van de kapitaal- en ex ploitatielasten van het telefoon bedrijf zouden tot een drastische verhoging van de telefoontarie ven hebben genoodzaakt, indien niet de toepassing van verbete ringen in de techniek kostenbe sparend had gewerkt. De minister acht het noodzake lijk, dat de financiële gevolgen van deze steeds voortgaande ont wikkeling in de tarieven tot uit drukking worden gebracht, het geen zal geschieden door verho ging van het tarief voor locale gesprekken namelijk van 3 op 4 cent met een gelijktijdige verlaging van het tarief voor in terlocale gesprekken. De kosten van aanleg van een telefoonaansluiting tenslotte staan in ongunstige verhouding tot de daarvoor gevraagde ver goeding. De minister acht het daarom noodzakelijk de vergoe ding voor de aanleg te verhogen van 25 op 40. De wijzigingen in de structuur van het telefoontarief kunnen eerst worden verwezenlijkt, na dat de voor de invoering nodige technische voorzieningen zijn ge troffen. Daar deze geruime tijo zullen vergen, zal de invoering van deze tariefswijziging geleide lijk geschieden. VAN HET KOREAANSE FRONT In het communiqué van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten is Donderdag be kendgemaakt dat 12 Superfor ten 2 bevoorradingscentra, een staalfabriek en stellingen aan het front hebben gebombar deerd. Middelzware bommenwerpers vielen een staalfabriek te Mok- tong aan. In Tokio is vernomen dat aan het Westelijke front Zuidkore- aanse troepen in felle gevech ten zijn geweest. Na een zware beschieting met artillerie en mortieren vielen ongeveer 1500 Chinezen geallieerde stellingen aan in de omgeving van de Kel- lyheuvel ten N. W. van Jontsjon. Deze aanval was de zwaarste aan het Koreaanse front in on geveer 1 maand. Wederom stagnatie in de veerdienst. Donderdagnamiddag is de prov. boot, die om 16.55 uit Vlissingen moest vertrekken tengevolge van de mist eerst om 18.05 naar Bres- kens afgevaren, alwaar zij om 18.35 arriveerde. Een defect aan de radarinstalla tie was oorzaak, dat de dienst ondanks de mist niet regelmatig kon worden uitgevoerd. Toen de mist voldoende was op getrokken is de boot om 19.45 uit Breskens vertrokken. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. De groente- en fruitkweker J. W. te Hontenisse was ook aan de bloementeelt begonnen, vermoe delijk om er een centje bij te verdienen. Een lap grond van ruim 10 are had hij met gladiolen beplant, die hij, toen de tijd daar was, op de veiling te Terneuzen bracht Hij bezat daarvoor echter geen vergunning. Verdachte verklaarde voor de politierechter, dat hij de gladio len had geplant voor de bollen. Overeenkomstig de eis werd W. veroordeeld tot 30 boete of 10 dagen hechtenis. Kalversmokkelaars gestraft. Enige maanden geleden werd onder de gemeente Clinge een verdachte veewagen gesigna leerd, die zich in de richting van de grens spoedde. De douanebe ambten zetten onmiddellijk een achtervolging in, welke tot aan houding van enkele smokkelaars van kalveren, aanleiding gaf. Op Belgisch grondgebied lieten deze hun smokkelwaar in de steek en kozen het hazenpad. De Belgische politie legde even later beslag op de auto en het vee. Voor de politierechter legde de bestuurder, de 35-jarige landar beider A. K. te Biervliet, een be kentenis af. Het vee had hij ver voerd voor de Gebr. G. uit Hulst. Verder had J. M. van G. uit Westdorpe voor gids gespeeld. De Biervlietenaar K- werd veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf. De gebroeders uit Hulst, Th. G. en A. G., kregen resp. één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en 50 boete, en één maand tuchtschool, eveneens voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De Westdorpenaar tenslotte werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met onmiddel lijke gevangenneming. Een andere kalveraffaire speel de zich af in Eede. Daar werden eind October enige kalveren uit een Nederlandse veeauto overge laden in een Belgische. Tussen de twee auto's liep de grens. De Nederlandse wagen werd door de douanen in beslag geno men, terwijl de bestuurder, P. J. v. O. uit Breskens, in hechtenis werd genomen. De Belgische politie arresteer de een zekere H. B. te St. Lau rens. Van O. werd door de politie rechter veroordeeld tot één maand gevangenisstraf voor waardelijk met 2 jaar proeftijd en bovendien ƒ300 boete of twee maanden. De inbeslag genomen auto kreeg hij terug. De Belg H. B. was niet ver schenen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. SLIPGEVAARLIJKE KEIWEGEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Ged. Staten hebben opdracht gegeven tot reconstructie. Een groot aantal weggedeel ten in provinciale wegen van Zeeuws-Vlaanderen zijn nog met keien bestraat, o.a- de be langrijke trajecten Terneuzen- Axel en Terhole-Zaamslag- Driewegen. Ook dit najaar zijn op deze gladde weggedeelten weer vele slipongevallen voorgekomen, waaronder enige zeer ernstige. De A.N.W.B. heeft sterke aan drang uitgeoefend om te berei ken, dat deze slipgevaarlijke keibestratingen door een stroe ver wegdek zouden worden ver vangen. Thans kan de bond berichten, dat Ged. Staten van Zeeland opdracht tot reconstructie van deze weggedeelten hebben ge geven- Er zal een stroevere slijtlaag worden aangebracht of het wegdek zal een oppervlak tebehandeling ondergaan. Deze werkzaamheden kunnen alleen bij gunstige weersomstandighe den worden uitgevoerd. De prov- waterstaat streeft evenwel naar een voltooiing op korte termijn. WEG SLUIS—BELGISCHE GRENS VAN INTERNATIONALE BETEKENIS A.N.W.B. dringt aan op verbetering. De A.N.W.B. heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Zee land gewend en gewezen op de dringend noodzakelijke verbe tering van de weg Sluis^Belgi- sche grens, welke bij de provin cie in beheer is, doch voorkomt op het Rijkswegenplan 1948- Deze weg is van internationa le betekenis en heeft vooral in het toeristen-seizoen veel ver keer te verwerken, daar hij een onderdeel is van de route naar en van de badplaatsen aan de Belgische kust. De voortzetting van deze weg op Belgisch grondgebied verkeert trouwens in uitstekende staat. In zijn verzoek om verbetering heeft de A.N.W.B. gewezen op de mogelijkheid, welke is ont staan door de opheffing van de tramlijn. Door verwijdering van de rails kan de voor verbreding van de weg noodzakelijke ruim te worden verkregen. Bescherming burgerbevolking. Op initiatief van mevr. Van den Briel, bestuurslid van de provin ciale federatie bescherming bur gerbevolking, is in de raadszaal een vergadering gehouden, waar op de plaatselijke vrouwenver enigingen door afgevaardigden waren vertegenwoordigd. Burgemeester Tellegen hield een inleiding over bescherming der burgerbevolking in oorlogs tijd, terwijl de inspecteur der ge meentepolitie, de heer K. Rein- ders, enige nadere toelichtingen hierover gaf. Binnenkort zal een bijeenkomst worden gehouden, die toeganke lijk zal zijn voor de leden van de diverse vrouwenverenigingen waarbij, in verband met de min dere bekendheid *van de B. B., een lezing over deze bescher ming zaal worden gehouden. Het bestuur van de plaatselij ke afdeling der federatie, die werd opgericht, bestaat uit de dames mevr. Tellegen, presiden te, mevr. De Kerf, secretaresse en mevr. De Zeeuw, penning- meesteresse. Het vraagstuk der voedsel voorziening. Op initiatief van de afd. Ter- neuzen van de Vrouwenbond van de P. v. d. A. werd in de zaal van lunchroom Koene een vergadering gehouden, waarbij de plaatselijke verenigingen wa ren uitgenodigd. Besloten werd in Februari a.s. een lezing met filmavond te or ganiseren, waarin een spreek ster het onderwerp „Voedsel voorziening in de tegenwoordige tijdsomstandigheden" zal behan delen. Zonder licht. Tengevolge van ijsaanslag op de bovenleiding van de electriciteits- draden ontstond Woensdagavond 10 uur in de Westereestraat tus sen Sluis en Aardenburg breuk van deze draden, waardoor de ge meenten Sluis, Aardenburg, Eede en St. Kruis benevens de buurt schap Draaibrug zonder licht kwamen te zitten. Donderdagochtend te 6 uur had personeel van de P. Z. E. M. een noodverbinding aangebracht, die des avonds door een definitieve herstelling werd vervangen, het geen meebracht dat men nog maals enige tijd in het donker kwam te zitten. Zedenmisdrijf, Maandagmiddag drong de be kende M. R., wonende aan de Baandijk, een woning in de kom der gemeente binnen en greep de vrouw des huizes, die met twee nog jeugdige kinderen in de woonkamer vertoefde, vast met de bedoeling haar aan te randen. Zij wist zich echter los te rukken en de politie met een en ander in kennis te stellen, die daarop R., die inmiddels de woning had ver laten, op de Baandijk arresteerde, waarna hij Woensdag naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht. Prijskaarting K.A.B. Aan de prijskaarting van de K-A-B., die werd gehouden in het parochiehuis, namen 52 le den deel. Er werd gekaart op punten met verwisseling van maat. De uitslag was: 1. J. van der Veeken; 2. E. Pieters; 3. C de Klerk; 4. J. Cap- pendijk; 5. R. Kox; 6-J- Arends; 7. c. Lauret; 8. A. de Bakker; 9. J. Gelderland; 10. A Vink- Pols gebioken. Mej- M. de S. kwam zo onge lukkig te vallen, datzij haar pols brak. Zij werd ter behan deling naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Dienst KatseveerZierikzee gestremd. De dienst KatseveerZierikzee werd gisteravond om 20.30 uur gestremd voor auto's en andere voertuigen in verband met re paratiewerkzaamheden. Vandaag was de dienst weer normaal. Raadsvergadering. Donderdagmorgen kwam de ge meenteraad in vergadering bij een. Het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van straatbelas ting werd met alg. stemmen aan genomen evenals het voorstel van B. en W. tot verlenging van een rek.-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederl. gemeenten voor 1953. Een verzoek van J. Hofstee te Hoedekenskerke om voor het houden van een tuinbouwcursus de beschikking te krijgen over een verlicht en verwarmd lokaal der openbare school, werd toege staan. De voorzitter sloot hierna de openbare vergadering en werd overgegaan tot een besloten zit ting. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R. K.-school alhier werd be noemd mej- De Waal uit Lams- waarde. Tegen afsluitboom. Woensdagmiddag voerde de firma Vroon uit Breskens een niet al te gemakkelijk transport uit van een kraan, die op een oplegger was geladen. Het ge vaarte werd van Oost naar W— Zeeuws-Vlaanderen gevoerd. Teneinde op de verkeerswegen geen moeilijkheden te verkrij gen werd het vervoer geëscor teerd door de verkeerspolitie. Aau de Westelijke zijde van de brug kwam de arm van de kraan, doordat men de bocht ineens wilde nemen, in aanra king met de opstaande afsluit boom van de brug, waardoor deze een harde duw kreeg- Het geval liep af met een lichte be schadiging- van-de afsluitboom. Het vooraf vrijmaken van het verkeer over de brug bleek dus geen overbodige luxe, daar men bij dergelijke transporten niet voorzichtig genoeg kan zijn. Omhooggevaren. Gistermorgen tegen half ne gen liep het Engelse stoom schip „Ralfs" ter hoogte van de Oostkade omhoog, doordat het vaart moest minderen, daar de brug niet tijdig kon worden ge opend. Toen de brugwachter om half negen de brug draaide, kon deze weer dichtgedraaid wor den daar de zeeboot niet van de wal kon komen. Even later is de boot op eigen kracht losgeko men. In de sloot, Donderdagmorgen kwam een kleine D.K.W-auto, toebeho rend aan de firma Simons, ra diohandel te Sas van Gent, uit de richting Axel naar Sluiskil Door de gladheid kwam de wa gen bij de inrit van de cité te slippen, waardoor de auto in een ruim 3 meter diepe, doch droge sloot terechtkwam- Niettegenstaande de vooruit versplinterd «was, kwamen de inzittenden er met de schrik van af en vonden in het grote casino een gastvrij onthaal. La ter op de dag werd de auto met een takelwagen op de weg ge hesen, waarna de wagen direct kon starten. Het was een groot geluk, dat de wagen rechts is geslipt. In het tegenovergestelde geval was men ongetwijfeld in het kanaal terechtgekomen met alle gevolgen van dien. Vertrek kapelaan. Kapelaan Donkers, die ruim 3 jaar in deze parochie heeft doorgebracht, is benoemd te Westdcrpe. In het verenigingsgebouw werd door de verschillende so ciale verenigingen en jeugdor ganisaties een afscheidsavond belegd. Vele afgevaardigden voerden hier het woord en zij allen zwaaiden de scheidende kapelaan.lof toe. Als blijk van erkentelijkheid werd aan kape laan «Donkers een radio «en een zilveren sigaretten-automaat aangeboden. Filmavond. In het verenigingsgebouw werd een film „Monsieur Vin cent" vertoond. De opbrengst van deze avond, waarvoor veel belangstelling bestond, was be stemd voor de missie- Nationale Reserve. Met het doel de „Nationale Reserve" nieuw leven in te bla zen, werd een propaganda- avond gegeven in het vereni gingsgebouw- Op deze avond werd het woord gevoerd door de burgemeester van Hontenisse. Er bestond weinig belangstel ling en onder het klein aantal toehoorders was er niet één, die zich aanmeldde. DIJKGESCHOT MET ƒ7,— per HA VERHOOGD. De financiële positie en de zware posten onderhoud van wegen, oeververdediging en waterleidingen stelde zodanige eisen, dat het dagelijks bestuur van het waterschap zich genoodzaakt zag de algemene vergadering voor te stellen het dijkgeschot met 7 per ha te verhogen en te brengen op 400 per ha, waarbij het dijkgeschot voor gebouwde eigendommen vast te stellen op 7 van de belastbare opbrengst. Nadat de begroting 1953 was vastgesteld ging de vergadering hiertoe over. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" kwam Donderdagmorgen in hotel Mabesoone te Oostburg in algemene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de dijk. graaf de heer C. M. v. d. Broecke. Ringdijk te Cadzand. Als eerste punt kwam de ring dijkkwestie te Cadzand aan de orde. Ter verbetering van de ring dijk werden door de provincie 3 plannen opgemaakt, n.l. Ie de voormalige tramwissel in uit te voeren en de rest in as- vonden. Wij moeten ons op de be langen van de landbouw richten. Deze belangen vorderen, dat men bij het samenstellen van de be groting te maken krijgt met de zeewering, wegen en waterleidin gen. Het is de mening van het be stuur dat de zeewering niet tot de taak van het waterschap be hoort hoewel wij er millioenen aan uitgeven. De zeewering is een rijksbelang, evenals zulks in klinker Walclleren het geval is. Verheugd Klinker wag Spreker) (jat minister aan- tiannnn. o„ „i?„" dacht heeft voor de Westkappei- phalt, kosten 160.000, 2e alles ge ze€wering# v00 zeewering m klinker te maken 180.000 3e V£m h Vrij| hebben f 100 00q alsvoren met toevoeging van een itgetrokkeJn Dit is zelJ^ te wei. Propaganda vergadering Ned. Chr. Landarbeidersbond. Ook dit seizoen worden op verscheidene plaatsen bijeen komsten gehouden van de Chr. landarbeidersbond. De inzet was ditmaal op het Zoute Spui in de Ger. kerk ge organiseerde Vergadering. Met een 3-tal bussen waren de leden der afd. Zaamslag, Axel, Hoek en Boerengat en Driewegen aanwezig, toen de voorzitter met gebed en schriftlezing de ver gadering opende- Hij verwel komde in het bijzonder de spre kers H. van der Linden en A. Vingerling. Nadat de Spuise zangvereni ging „Loof den Heer", onder leiding van de heer A. Verhoef meerdere nummers ten gehore had gebracht, was het woord aan de eerstgenoemde spreker die tot onderwerp had gekozen: „Wat doen wij met onze vrij heid"? Spreker schetste de taak en de roeping van de Ohr. vak beweging. Hij wekte op tot t-rcuw aan de beginselen der va deren en zette de betekenis van de vakbeweging uiteen, om met een klemmend beroep de toena dering tussen patroon en werk nemer te bepleiten. In de geest van dit streven is de Chr. vak beweging gegroeid en zal zij een open oog hebben voor geloof en beginselen. Na deze rede liet „Loof den Heer" zich weer horen met een keur van liederen- Na de pauze was het woord aan de heer A. Vingerling. Deze ging dieper in op de he dendaagse tegenstellingen. Spr. constateerde een afglijden in de richting van het staatssocialis me- Ofschoon wij in veel ver beteringen stof tot dank vinden, daar zij als uitvloeisel van ja renlang door ons ontwikkelde activiteit tot stand zijn geko men, zien wij om ons heen een toenemende afval en vermate- rialisering die ons hart beklemt. Hij beëindigde zijn rede met een gloedvolle peroratie tot 't hoog houden' van de vaan der Chr. vakorganisatie. «De heer C. Hamelink van Driewegen sprak een slotwoord Hij zette uiteen, hoe men de uit het lidmaatschap voortvloei ende verplichtingen moet ver staan en in toepassing bren gen. Hij dankte de sprekers en het koor van Spui voor wat op deze avond was «bijgedragen tot het welslagen. rijwielpad 215.000. Het eerste plan werd door het „Vrije" voldoende geacht en was men genegen tot uitvoering te besluiten als de gemeente Cad zand de helft zou bijdragen van hetgeen de provincie niet subsidi eert, dus de helft van 35 der kosten of 28.000. Cadzand wees dit echter af. Op haar besluit te rugkomend was de gemeenteraad bereid 15.000 bij te dragen. Dit voorstel werd door «de alg. vergadering afgewezen en beslo ten ter zake van de ringdijk geen initiatief meer te nemen, daar de ringdijk meer een belang is voor Cadzand. De uitvoering van dit werk is zeer dienstig voor de ont sluiting van Cadzands kustgebied. Driekoker te Retranehement. Van de zijde van de gebruikers van in totaal 27 ha land aan de overzijde van de verwoeste Drie koker kwam, na herhaalde mon delinge verzoeken, een schrijven om op korte termijn over te gaan tot het aanbrengen van een over gang aldaar. Gewezen werd op de mogelijkheid de door de bouw van de Zwinbrug overbodig ge worden bailybrug aldaar te plaat sen. Het bestuur van het Vrije wil als de minst kostbare oplos sing een brug van betonnen paal werk ter plaatse van de drieko ker doen bouwen. Hiermede ging de vergadering accoord en besloot dat de brug een breedte van vier meter zal krijgen. Aanbeveling gezworene. Wegens periodieke aitreding van gezworene A. J. de Bruijne te Cad zand voor 't district Groede werd als nr 1 geplaatst A. Risseeuw— Kools; 2e C. J. Almekinders-Mas- clee en 3e A. van Roosendaal. De voorzitter deelde mee, dat de heer Ern. Buijck te Aardenburg wegens het bereiken van de 70- jarige leeftijd aftreedt als hoofd- ingelande. Begrotingswijziging 1951. Bij de behandeling van de be grotingswijziging 1951 werd cri- tiek uitgebracht over de niet-ver- werkte bedragen uitgetrokken voor het onderhoud van de zee wering. Dit bedrag was 41.000, terwijl verwerkt werd 15.600. Andere posten werden overschre den, zoals voor de wegen. De dijkgraaf zegde toe de reke- ningsposten meer aan te passen. Met betrekking tot de wegen merkte de heer V. Doens op, dat het beter was te voorzien welke wegen onder handen moesten ge. nomen worden. Zo zouden enke le eindjes teerweg worden gelegd. Het werd echter 14 km Begroting 1953. Vóór de behandeling van de be groting hield de heer Van den Broecke een korte beschouwing. De dijkgraaf voelde zich als mi nister van Defensie, Waterstaat, Wederopbouw en als minister van Financiën. Dit laatste omdat hij voor den dag moest komen met een belastingverhoging van 7 per ha om zijn andere ministeries het strikt noodzakelijke te kun nen laten verrichten. Het bestuur zelf is ook tegen verhoging van het dijkgeschot als een andere op lossing zou kunnen worden ge- nig om deze werken op peil te houden. Voor wegenonderhoud is 50.000 méér uitgetrokken dan vorig jaar en is deze post ge bracht op 250.000, omdat het noodzakelijk is gebleken de we gen voor al te grote achteruit gang te behoeden, terwijl wij met teerwegen op bescheiden schaal voort zullen gaan. De onderhouds werken aan de waterleidingen en de ontwatering worden voortge zet. De wijze van uitvoering van het delfwerk hangt af van de bij drage die wij kunnen krijgen. Waehtsluis te Cadzand. Zeeuws-Vlaanderen voelt zich nog steeds bedreigd door de on voldoende zeeverdediging te Cad zand. Het is nu zovèr dat wij hierover aan de ronde tafel kun nen gaan praten. Van de dijkge- schotverhoging is 2 per ha be stemd voor de zeewering, 2 voor de wegen en 3 voor consolidatie der schulden. De dijkgraaf meen de, dat op de totale vaste lasten der bedrijven, mede gezien de be- drijfsuitkomsten, de verhoging van 't dijkgeschot zeker accepta bel is. Voor de landeigenaren niet- gebruikers ligt de zaak anders. Voor hen ziet men evenwel, dat de pachten met 40 tot 50 wor den opgetrokken. De heer J. B. BecuVerhage te Groede dringt er op aan met de minister over de zeewering te Cadzand te gaan praten. Als er wat mocht gebeuren is het te laat en komt er een ramp over het Vrije. Spr. voegt aan zijn be toog toe, dat het schonen en bode men der sloten met kracht moet worden voortgezet, zodat men per 1012 jaar rond is. Hij vermaant met de voeten op de grond te blij ven en de buitengewone dienst niet te belasten als dit niet strikt noodzakélijk is. De heer C. de Nood te Water landkerkje wenst verhoging der post voor onderhoud wegen met 250.000 om met meer kracht te kunnen asfalteren. Over 6 jaar gezien, kost dit net zoveel als nor maal onderhoud. De vergadering ging echter met dit voorstel niet accoord. Na enige discussie werd de post onderhoud waterleidingen van 136.000 gebracht op 146.000, terwijl de post onderhoud kunst werken met 10.000 werd ver laagd. De begrotingspost voor beplan tingen ad 20.000 werd door het bestuur teruggenomen. De begroting werd goedgekeurd. De gewone dienst sluit met 2.060.075,80 aan inkomsten en uitgaven en een post van onvoor zien groot 59.356,19. Aan de zeewering zal worden uitgegeven 138.346,81, voor af watering 196.570,84 en voor de wegen 260.014.. De buitengewone dienst sluit met 1.263.604,99 aan inkomsten en uitgaven. De vergadering duurde met een onderbreking voor de maaltijd in hotel Mabesoone, tot rond 6 uur. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. 35. Met een kort be vel houdt Eric Woll terug. Nadenkend! staart hij naar hetJ struikgewas, waarin de Heruli verdwenen is. Het zou verkeerd zijn de knaap nu ach terna te gaan en hem te dwingen naar de burcht terug te keren. De Noorman schudt het hoofd. Allan kan met woorden niet overtuigd worden. Hij zal zelf moeten onder vinden hoezeer hij zich vergist. In een mismoedige stemming keert Eric naar de paarden terug. Hij heeft geen lust meer alleen de jacht op de herten voort te zetten. De dieren zijn'door het rumoer bo vendien toch al gevlucht en op hun hoede. De gehele dag hangt er een ge drukte sfeer in de burcht. Als het 's avoncjs voor Erwin tijd wordt om naar bed te gaan, verklaart de jonge prins met ongewone heftig heid, dat hij op wil blijven. „Tot Allan terugkomt!" zegt hij. „Hij SM S% moét komen! Ik kan toch niet sla pen als hij er niet is!" „Kom mijn zoon!" sust Vrouv/e Winonah. „Ge behoeft U niet on gerust te maken. Morgen zal hij er zeker zijn". „Mij niet geloven!" valt Pum Pum in, doch Eric wenkt hem te zwijgen, „Het is tijd, Erwin!" zegt hij op een toon, die geen tegenspraak duldt. „Morgen zullen wij verder In zichzelf namokkend laat Er win zich door zijn moeder weg brengen. „Ik had wellicht beter gedaan de jongen terug te houden", peinst Eric als Winonah in het vertrek is teruggekeerd. „Gij behoeft uzelf geen verwij ten te maken", antwoordt ze kalm. „Het achijnt mij dat deze jonge He ruli steeds overijld handelt. Later zal hij gaan nadenken en naar de burcht terugkeren... Een nacht in het woud zal hem wel het dwaze in zijn gedrag doen inzien". De Noorman zucht. „Ik hoop het", merkt hij op. „Ik ben in ze ker opzicht voor hem verantwoor delijk. V/ij zullen zien". Doch Eric kan deze avond zijn rust niet terugvinden. En voor hij zich te slapen begeeft, gaat hij zelf naar de wachter bij de poort. „Zorg ervoor, dat gij wakker blijft" drukt hij de krijger op het hart. Het is mogelijk dat de jonge He ruli deze nacht terugkeert En dan zult ge hem terstond binnenlaten De wachter knikt en met een korte groet verwijdert Eric zich, doch, zijn woorden ten spijt, de Noorman voelt dat zijn verwach ting niet in vervulling zal gaan., dat de poort deze nacht gesloten zal blijven RETURNKAMP TE SLUISKIL. In café „Monopole" bij M. Scheele vond Woensdagavond de retumkamp plaats tussen de beide plaatselijke biljartclubs de „Veteranen" uit hotel „De Kroon" en „Er zit schot in" uit café „Monopole". De „Veteranen" boekten reeds vóór de aanvang een gunstige positie, dit door hun 74 winst caramboles uit de voorgaande kamp. Ook deze maal konden zij een voorsprong nemen op de gastheren. De gedetailleerde uitslag was als volgt: „Veteranen" E.Z.S.I. F. RooversC. Kaas 6020 A. J .de Krijger L. Calfsvel 123—37 P. Fienbroek-J. v. Opdorp 49—33 F. Mollet—P. Corveleyn- 51—41 V. DavidR. Dhane 6247 A. DourleynM. Scheele 3182 M. Stockman A. v. Esbroeck 7068 G. WullemsE. Tacq 4643 492—371 Door deze winst behaalden eerstgenoemden een voorsprong van 195 car. of een puntenstand van 25 tegen 7. De hoogste serie werd gestoten door A. J. de Krijger, n.l. 32 car. Na afloop vond het officiële gedeelte plaats, waarbij de heer C. Kaas als voorzitter van „Er zit schot in" het woord nam en het winnende team zijn gelukwensen aanbood, waarbij hij de beker overhandigde.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2